*«*s. Grijs niet meer weg te denken Stofferen, face-lift voor uw A BINNENHUISADVISEURS Leven wonen in perfecte harmonie hülsta !S hülsta studio EEN NIEUW BANKSTEL? RUIGROK BRAAT Punten om op te lettten Pi Uw „oude" bankstel of fauteuil is helemaal niet zo oud. Met een nieuwe stoffering van Ruigrok en Braat kan het nog jaren mee. Als nieuw! Vraag gerust prijsopgave bij Woning- en meubelstoffeerders meubelmokers SINGEL 51, SCHIEDAM, TEL. (010)-267920 )j^ HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 MEI 1985 PAGINA 23 Uitstraling W* 1 tl Glas v Moeite waard De kosten Oranjestraat 11, 3111 AM Schiedam, telefoon 010-267844/263844 GO D In het grote aantal meubelprogramma's van Hülsta vindt u zeker de woonstijl die u zoekt. Klassiek, rustiek of modern. Want Hülsta biedt u 1001 mogelijkheden om juist dat komplete interieur te kiezen dat bij u past. In kleur, in stijl, maar ook in afmeting. Met de vele woonelementen en accessoires uit alle woon- en slaapprogramma's stelt u uw eigen interieur samen. Individueel. Exact op maat en perfect passend. Hülsta meubelen zijn met grote zorgvuldigheid afgewerkt. Tot in 't kleinste detail. Wij, uw Hülsta adviseurs nodigen u graag uit voor een, vrijblijvend, bezoek. Aleidastraat 62, Schiedam. Telefoon 734772. 't Moderne wonen kijkt achterom Er is een bepaalde stroming aan de gang, bij wat de verzamel naam modern wonen draagt. Steeds meer ontdek je in heel wat collecties door vormen en vooral bekledingsstoffen een blik achterom naar meubeltijden van wel eer. Dessins in verfijnde tinten met, soms vaag, een andere keer iets meer uitgesproken bloempatronen in vaak tere of mistige kleuren, qeven er een indruk van. Frappant vooral vin den wij de eigentijdse interpretatie van de stijlvernieuwing, die destijds in Europa tus sen 1890 en 1910 als Jugendstil de geschie denis is ingegaan. Vrij snel daarna diende Art Déco zich aan en vooral invloeden uit die Art Déco-sfeer dui ken nu overal op. Zien we bij die Jugen- stil langgerekte, door elkaar gestrengelde vormen, meestal uit gaande van planten- motieven, Art Déco is wat strakker en heeft zo zijn eigen materia len, die op het ogen blik in de hele meubel- sektor terug te vinden zijn. Chroom is er nog maar één voorbeeld van. Al heel voorzichtig begonnen in de jaren zeventig zit er heel wat van die 'blik ach terom' in tal van col lecties, zonder dat het iets nostalgisch of stoffigs heeft. Integen deel, sfeer en een persoonlijke uitdruk king zijn er meer de kenmerken van. Wie er oog voor heeft en het eigen wo nen ook iets van die stijl wil meegeven, zal via accessoires even eens dat Art Déco te genkomen. Gordijnen, zelfs erbij horende vitrages, de coratieve gebruiks- of zo-maar-voorwer- pen en verlichting worden er bijvoor beeld in gebracht. Een gulden midden weg in deze geest met een moderne knip oog naar toen, iets eigens hebbend en net niet té twintiger-ja- ren-achtig, kan (bij voorbeeld) een wand kast zijn in een lichte 1985-kleur met een gleizen opbouw in ge bogen vormen en een bescheiden versie ring via het aktuele messing. Daar doet dat ge bloemde velours met allerlei grijsnunances in bloemmotief als be- kledingsstof het pri- ;jna bij. Ook Hülsta, een naam in wandmeubels, koos glas en de strakke Art Déco-interpretatie voor zijn serie nieuwe wand meubeis. High!ine 100 is er de naam van. Noem dit het gulden midden tussen modern en een blik achterom via vormen, grijs gebloemde bekleding voor eet- hoek en bankstel én een kast met glazen opbouw. Overal, ook bij woon accessoires, is het veel grijs, wat de woonklok slaat. Maar dan liefst niet koel of donker, doch licht en meer de zacht parelgrijze kant uit. Is mat bij het moder ne wonen jarenlang uitgangspunt ge weest, in Italië - nog steeds toonaange vend als het om trends gaat - dook die hoogglans het eerst op. In Nederland lopen ontwerpers ook niet achter en met toepas sing van het voor Grijs glazen deuren voor een zelf samen te stellen wandmeubel op een decoratieve sok kel: een goed Nederlands ontwerp van Joop Wijma. Voor de grijze eettafel, apart van vorm in softiine, is MDF-plaat gebruikt. Ofwel: 'het tapijt voor (binnenhuis) architecten', omdat ze met dit materiaal veel meer kanten uit kunnen. Het is in feite 120% hout, zo samengeperst, dat iedere laklaag er uitstekend op houdt. Want door de holle cellen in MDF 'werkt' het hout niet meer. meubels vaak ideale MDS-plaat staan de eerste Hollands ont worpen programma's er nu grijs-glanzend en wel bij. Die glans wordt bij voorbeeld verdiept door een grijze wandkast met... glazen deuren. Aan de voor kant de spiegeling van glas, aan de achter zijde donkergrijs ge lakt én ingebrand, kreeg ontwerper Joop Wijma er een apart effekt mee. Het lichte, opgeruim de karakter, waarmee de kleur wit het don kerbruine tijdperk voorgoed doorbrak, blijft koploper,. In iede re meubelzaak is dat te zien. Zowel bij dat wit (en grijs) zijn en blijven het de afgezwakte pas teltinten, die de toon aangeven. Met antiek rose of zalm, iets met geel, lindegroen of lavendelblauw er in - meestal in een dessin of soms ook in een niet al te gepronon ceerd streepmotief - is er duidelijk sprake van een vernieuwing in deze moderne woon sfeer. Ook al is die hier en daar geënt op het verleden, net zoals dat overigens bij véél in de mode het geval is. Maar wat is er ten slotte helemaal nieuw onder de zon... Gezien: een soort burostoel. 'Kaalgeplukt' en van onderen een beetje af getrapt zag je toch hoe die stoel uitgekiend voor 't gezonde zitten was ontworpen. de romp van wat ik een 'vader'-stoel noem. Zo'n gemaks kanjer voor pa's op rij pere leeftijd, die zo'n meubel als het hunne beschouwen. Daar zit ten ze niet, maar wo nen ze zo'n beetje in. een half onttakelde bank, maar prima van ontwerp en door dat witte hout een stukje modern wonen. „Kijk" zei mijn al vele jaren meedraaiende begeleider. „Die stoel is van een arts. Die man zit door zo uitste kend in, dat'ie gewoon geen andere wilde". De vader-stoel was schijnbaar ook onver vangbaar, terwijl die witte bank als 't ware nu nog liet zien, dat'ie destijds een paar slor dige centen had ge kost. 't Zijn zo maar door 'Kijk op wonen' zelf aanschouwde voor beelden van wat een mens of een gezin kan laten stofferen. Want daar gaat het in dit kader om. Het laten opknappen van meu bels, zoiets als een tweede jeugd bij 't wo nen. In de eerste plaats natuurlijk via nieuwe bekleding, maar voordat die 'er op gaat' (zoals dat heet) gaat er meestal nog flink wat werk aan vooraf. Wordt er nog gestof feerd tegenwoordig en vooral, neemt dit in deze voor menigeen fi nancieel krappe tij den wellicht toe? Dit laatste is niet al tijd het geval. „Kwalitatief niet zul ke beste meubelen, u weet wel, zo'n goed koop gefineerd bank stelletje, kun je beter niet laten stofferen. Dat is zonde van het geld." Aldus onze ingewijde zegsman. Maar voor een beetje meubel kan het zeker de moeite waard zijn. Terwijl daarnaast voor antieke of mooi ge weest zijnde stijlmeu bels ook vaak aan stofferen wordt ge dacht. Weet dan wel aan wie u uw te stofferen meubel(s) toever trouwt! Ook al schijn je echt goede vakmen sen dan wel niet met een lantaarntje te hoeven zoeken, de be tere vakman lijkt steeds dunner ge zaaid. Wie stofferen over weegt kan het oog la ten vallen op stof- Voor de bekleding er op komt wordt er vaak heel wat aan het binnenwerk gedaan. Nog even en dan kan de stof er overheen. feerderijen, die alleen dit werk maar doen. Daarnaast zijn er wo ninginrichters met een stoffeerderij er bij, tenslotte vinden we ook nog meubelzaken met een loonstoffeer- derij, waar de particu lier eigenlijk weinig mee te maken heeft. „En dan heb je nog beun de haas, wat zeg ik: heel wat beunen" wilde onze informateur toch nog even waar- schuwend de vinger opsteken om teleur stelling te voorkomen. Vandaar in dit kader wat tips om even in de Op de snijtafel wordt er eerst gemeten en gesneden terwijl (niet zichtbaar op de foto) in deze fris ogende en van veel licht voorziene stoffeerderij de professio nele naaimachines onder handbereik staan. Hier wordt de laatste hand gelegd aan een moderne stoel Wordt stofferen over wogen? - Vraag dan altijd meer dan één stoffeerderij om een prijsopgaaf. - Informeer er naar welke materialen er gebruikt worden, want bijvoorbeeld het soor telijk gewicht van poly ether kan ook een slok op de borrel schelen. - Let op de opgegeven metrage aan stof en de kwaliteit. In een metertje meer of min der kan tevens het prijsverschil zitten. Daarnaast hebben goede zaken altijd veel keus aan stoffen. - Sta op een schriftelij ke prijsbevestiging. Dit alles om zoveel mogelijk plezier te hebben van wat de tweede jeugd van uw meubel(s) kan worden. gaten te houden als men die richting uit denkt. Wat kost het, wilden we weten. Geen zinnig ant woord op te geven. Dat hangt in de eer ste plaats van de stof af. Vanaf 45,- tot 300,- per meter kan men een keus ma ken. Ofwel van Velours d'Utrecht via modern Ploeg tot alle mogelij ke (stijl) stoffen daar tussen in. Daar in tal van geval len de te stofferen meubelen vaak 'tot het bot' worden 'uitge kleed' komt er soms ook nog de prijs van nieuwe veren, singels (banden), het te ge bruiken polyether of soms het duurdere schuimrubber, in be paalde gevallen het kop aan kop taatsen en waar nodig capiton- neerwerk bij. We bedoelen maar... om welk meubel gaat het en wat komt er bij kijken. Dat er naar dit laatste altijd geïn formeerd moet worden staat in een apart stukje in deze afleve ring van 'Kijk op Wo nen'. VAN MEURS OVONEN kreatieve adviezen voor een kompleet interieur, opvallend in moderne meubelen, gordijnen, vloerbedekking, verlichting, Als wonen u lief is, is hülsta de naam interieur voorbeeld Silhouette john kroes (ACHTER DE BROERSVEST) JA! R+B

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 23