r Hypotheekvormen 347270 2-kamer- appartement Bedrijfsruimte op bestelling... teken in naar behoefte! O Zadelhoff Rotterdam troet Woningbureau W. Moerman We huur] Bij(ver)koop huis: in sterk®, Tips voor de koper Als 't huis een zilveren dak krijgt... i VLÖERC0NVECT0RPUTTEN IETERSBEDRUF-RON van uffelen Bleekstraat 18,Vlaardingen uit ons aanbod: Qo y\ ffoorr 4 voor inlichtingen en bezichtiging Leuke eengezinswoning ANTIEK TE KOOP freek koelman Te koop van particulier: Adr. Brouwerstraat 90, Maassluis Een ruim N HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 MEI 1985 PAGINA 27 Sterke troef lov Oriëntatie Courtage Winkel Hoeveel? Brochures Er is m«er Inventief OOSTERSTRAAT 81 SINGEL 204 STEENSTRAAT 6 VILLASTRAAT 83 STEENSTRAAT 21 Alle prijzen liggen tussen 36.000,- en 69.000,-. Lange Kerkstraat 80 3111 NR Schiedam Tel. 010-268375-264450 Privé: 340196 VAN MUSSCHENBROEKSTRAAT 27A HALLEYSTRAAT 18 PAULUS POTTERSTRAAT 40 OUDDORPSTRAAT 11 V. LEEUWENHOEKSTRAAT 51 Woonlasten van 185,- tot 350,- SIWAK0 Handelsonderneming b.v. aan de Pres. Steijnstraat 8 te Maassluis VASTGOED BV „DE WAAGSCHAAL" vefGouwingen Vraagprijs 67.500,- k.k. Tel. 010-662448 of 01899-12882. Inlichtingen: U heeft het nu nog voor het zeggen in het momenteel in aanbouw zijnde representatieve bedrijfsverzamelgebouw „De Taanderij" te Vlaardingen. Keuze uit bedrijfshallen met flexibele oppervlakken: vanaf 115 m' tot 1350 m'. Oplevering medio'85. - overhead roldeur, 4x4.20 - vrije hoogte 6.50 meter - optimale isolatie - verwarming en verlichting - kantoorinbouw mogelijk - zware betonvloeren tel.:010- 333.555 EMMA Bedrijfsverzamelgebouw "De Taanderij", wordt gevestigd aan de Energieweg/4e Industriestraat Vlaardingen/Ind.terrein Vettenoordpolder Rotterdamsedijk 217 Lange Nieuwstraat 27b Burg. Knappertlaan 88 Rubensplein B 311 "7 BK Schiedar tel. 26 52 tel. 2B BB 7^ Goede bemiddeling vaak nuttig én nodig Een huis kopen, een woning verkopen: in zestig van de hon derd gevallen komt daar de makelaar aan te pas of direkt de projectontwikkelaar. Wie er een „tijdje uit is", dus niet recent met deze materie te maken heeft gehad, kan wellicht denken, dat die ene makelaar dij de klus moet klaren met name als we het hebben over een aan geboden woning in de bestaande bouw. Bij nieuwbouw komt men vaak direkt bij een projectontwikke laar, zoals bijvoor beeld Eurowoningen terecht. Natuurlijk zal het bij de uiteindelijke transactie er wel op neer komen, dat de erbij betrokken makelaar de zaak af handelt, maar dat éne kantoor kan in snelle tijd de beschikbare ge gevens uitwisselen met collega's in de (wijde) omgeving, i.e. regio. Alle informatie over het huis worden name lijk in een formulier verwerkt. Dat gaat inaar de centrale com puter en vervolgens krijgen de daarvoor in aanmerking komende collega-makelaars die gegevens door. Op dese manier komt het huis onder de be langstelling van veel meer gegadigden, of dat nu de kopende, dan verkopende kant betreft. Dat is op z'n minst een sterke troef, zeker in deze tijd, van de makelaars, die zijn aangestoten^ bij de Ned. Vereniging van Makelaars in onroe rend goed, de NVM. Deze vorm van uit wisseling kan soms ook inhouden, dat de ene makelaar een wo ning 'in de computer stopt' waar een colle- ga nou net voor een cliënt op zat te wach ten. Daar bovendien de betrouwbare make laar er altijd naar zal streven zijn relaties niet langer te laten springen, dan hun fi nanciële polsstok lang is, de gegadigden dus serieus genomen kunnen worden, houdt dat ook veel 'aan loop' buiten de deur van mensen, die in feite het bewuste huis best aardig vinden, maar niet kunnen 'be happen'. Dat is zo maar èèn facet van de makelaar dij en de projektont- wikkeling, die als zove llen de klappen van |de economische reces sie zeer duidelijk aan den lijve hebben ge voeld bij de huizen verkoop. Nu was het, dat zal iedere makelaar en ontwikkelaar onder schrijven, aan het eind van de jaren zeventig met die exploderende huizenmarkt, soms een gekkenhuis. „Werd een huis voor pakweg anderhalve ton gekocht, nog geen week later werd zo'n object voor der- tigzuizend gulden meer van de hand gedaan" zo werd 'Kijk op wo nen' via een vakinge- wijde nog eens herin- 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 Wie een huis heeft of er een gaat (ver)kopen is vast wei geïnteresseerd in een overzicht van de landelijke prijsont wikkeling van verkochte, bestaande woningen. Bij het be zien van deze cijfers kan de konklusie zijn, dat het diepte punt in 1982 tag. (Bron NVM). t ~t Verkopen van een huis... geen doe-het-zelf-kwestie, is de mening van de makelaardij, die dit op deze manier met een tekening illustreert. Op drie handzame, overzichtelijke lange kaarten, geven bijv. de in de NVM verenigde makelaars een twaalf tal tips, die we iedere adspirant koper aan bevelen. Kort, krachtig en over zichtelijk staan zo een aantal behartenswaar- dige zaken op een rij om die gewoon even stevig in de gaten te houden. We noemen de koop som, de financiering, gemeentegarantie pre mies of subsidies, iso latie, onderhoudskos ten, bestemmingsplan, verzekeringen, de fi nanciering, kostenbe rekening en het verder kijken dan één huis lang Is. Het zijn niet meer dan gedachtensteuntjes, maar voor niet zulke doorknede huizen- -geinteresseerden ze ker de moeite waard. nerd aan die giganti sche hausse van des tijds. Maar hoe hoog de toppen waren, zo diep was soms ook het dal, met voor de echte vakmensen toch wel als positief punt, hoe het ook danig ge schrokken publiek nu kritisch is en vele makelaars met een om goed advies vragen de en vaak best geïn formeerde groep (ver)kopers te maken krijgt. Bij het begrip make laar - een titel, die be schermd is- hoeft men nog niet eens di rekt aan een koopop dracht te denken. Geeft men een ori ëntatie-opdracht, dan maakt een makelaar een analyse over de fi nanciële mogelijkhe den en de woonwen sen. Op grond daar van wordt er drie maanden lang a rai- son van 300,- (zon der BTW) de woning markt afgespeurd. Bij een koopop dracht, die begint bij het zoeken en pas rond is bij de notariële overdracht, betaalt men die kosten niet, maar de courtage. Wat nu kost die be middeling, ofwel, hoe ziet de opbouw van de courtage er uit? Dat wordt in procen ten uitgedrukt met 2% tot 100.000,-, 1,85% voor huizen tus sen de ton en de 250.000,- (met een minimum van 2000,-), van 250.000,- tot één miljoen begint de courtage bij 4.625,- met 1.65% over het meerdere van de startprijs. Nu zal niet bij iedere transactie een make laar zijn ingescha keld. Grote projectont wikkelaars, zoals bij voorbeeld Eurowonin gen, kennen 'huizen winkels', die o.m. bij zogenaamde 'voorin schrijvingen' voor be paalde woningpro- jekten, zorgen voor een veilig gevoel. Zo verkoopt Eurowo ningen bij een aantal projecten woningen onder een zogenaam de SURE-terugkoop- garantie. Hierbij wordt men zes jaar in de gelegenheid gesteld de woning voor 95% van de koopsom (v. o. n.= vrij op naam) terug te verkopen om welke re den dan ook. Dat ook in deze hui zenwinkel de computer goede diensten be wijst, zal duidelijk zijn. Door middel van de computer krijgt men een duidelijk over zicht van de exacte kosten per maand op basis van de persoon lijke financiële gege vens, de hypotheek- vorm, de geldende rente en de eventuele rijksbijdrage. Daarnaast heeft men vanaf de tekentafel tot aan de tweede ople vering alles in eigen hand, ook wanneer er in de tienjarige ga rantieperiode iets niet helemaal goed zou funktioneren, om maar één voorbeeld te noemen van andere mogelijkheden bij het kopen van een huis. En van wat een huizen winkel alzo doet. Hypotheek is meer dan rente alleen Een zilveren dak... Velen met een eigen huis zullen het hebben. Soms gouden daken kunnen het worden als men te hoge lasten is aangegaan of vrij on verwacht een financië le duikeling heeft moe ten maken. Daarom zal niemand over dat ene nachtje ijs willen als men een hypotheek gaat afslui ten, dus z'n huis van zo'n dak voorziet. Vooral bij een eerste koop lijkt én blijkt het vaak een ingewikkelde materie. Soms voelt men zich na het geven van helder gestelde voorlichting, reeksen cijfers keurig op een rij of aantrekkelijk opge stelde informatie van de ene geldgever al zo opgelucht, dat men bijna rijp is voor de handtekening zonder bij een andere geld- verstrekker zijn licht op te steken. Dan is dat begin al fout. Een hypotheek is gewoon een zakelijke overeenkomst en nie mand is afhankelijk van één bank, één ver- zekerings maatschappij of de binding, die projectont wikkelaars of andere corporaties in deze sfeer, soms met een bank kunnen heb ben. Bekijken en ver gelijken is zeker op dit terrein een gouden re gel. Maar met wie men ook in zee gaat, aller eerst is er de vraag hoeveel hypotheek men zal kunnen krij gen. Dat hangt o.m. af van het punt of er een gemeentegarantie wordt gegeven. Zo ja, dan zullen de mees te banken wel bereid zijn het gehele bedrag voor aankoop te le nen. Zo niet, dan stelt men zich vaak gere serveerder op en kan men denken aan zo'n driekwart, soms tot negentig procent van wat er op tafel moet komen. Alleen al het ingaan op die gemeentega rantie zou in dit ka der de beschikbare ruimte opeisen. Daarom wijzen we even op een goede brochure hierover van het Ministerie van VROM, van Alkemade- laan 85, postcode 2597 AC Den Haag (tel. 070-262221). Daar kan men trou wens ook terecht voor folders over premiie- koopwoningen A en B, waarin klip en klaar uit de doeken wordt gedaan wie er voor zo'n premiekoopwo ning in aanmerking komen en dat zijn soms meer mensen, dan men denkt. Welke hypotheek er ook wordt afgestoten, bereken altijd eerst of er nog genoeg over blijft om er een beet je redelijk van te leven. Wie 'boven zijn macht' woont, om het zo eens te zeggen, geniet al gauw veel minder van z'n te dure huis dan men denkt. Als vuistregel voor een verantwoorde woonlast wordt al heel wat jaren 20% van het bruto jaarinko men aangehouden, waarbij iedere geld gever haarfijn zal kun nen uitrekenen waar men met het eigen huis als aftrekpost van de belastingen per maand op uitkomt. Kijkt menige adspi rant huizenkoper elke dag zo'n beetje naar de. rentetarieven in de bladen (die net weer gezakt zijn op het mo ment, dat wij dit schrijven, maar wie zegt hoe lang dat duurt...) bij een hypo theek draait het niet allemaal om die rente. Hoe hoog is de af- Bij een zilveren dak op het huis is het goed er primair op te letten of de schoorsteen wel kan blijven roken! Voor welke hypotheek- vorm wordt gekozen? Wie lage beginlasten wil, zal voor annuïteit zijn met een flinke be lastingaftrek in de eer ste periode(n). De linaire aflossing kan gunstig zijn voor twee werkende part ners of voor ouderen met na hun pensione ring een lager inko men. De hypotheek met le vensverzekering is niet de goedkoopste en zal vooral voor mensen met een hoog percen tage inkomstenbelas ting vanwege de af trekbaarheid wellicht interessant zijn, om slechts de drie meest bekende vormen van geld lenen voor een huis zeer kort samen te vatten. Twee in advertenties bijna altijd opduikende afkortingen lichten we ook nog even toe. Na melijk v.o.n. en k.k. Het eerste betekent vrij op naam, wat on der meer wil zeggen, dat op bijvoorbeeld de hypotheekkosten na, de verkoper de nota- riskosten en de over drachtsbelasting voor zijn rekening neemt. Bij k.k., dat is kosten koper, is dat niet het geval, wat soms wel zo'n procent of zeven van de koopsom kan schelen. sluitprovisie, kan er tussentijds zonder boete extra worden af gelost, hoe zit het met voorfinancieren en hoe als we gaan ver huizen, wanneer moet er worden betaald, is het overlijdensrisico gedekt... het zijn zo nog maar een paar van de vragen, waar iedereen, die over een hypotheek denkt, niet aan voorbij zal wil len gaan. Verder zal het niet al leen van het inkomen, maar ook van de 'woon'- of gezinssa menstelling, de leef tijdsopbouw, ook wel hët beroep, en het wellicht aanwezige ei gen financiële achter deurtje afhangen voor welke hypotheek- vorm wordt gekozen. Gezien de vele facet ten van dat 'zilveren dak' zijn er bijvoor beeld projectontwikke laars (zoals Eurowo ningen) die een hypo theekwinkel hebben voor vrijblijvende in formatie. Bij de niet gemakkelijke huizen markt van de laatste tijd kwam een ander (het Bouwfonds) op het idee van een rente- rust, terwijl de Ned. Ver. van Makelaars met een tien stap penplan vele zaken op een rij zet. Waarmee we nog maar een paar indruk ken geven van de no dige inventiviteit op dit gebied. Eengezinswoning met achtertuintje. Woonkamer 20 m2, grote mod. keuken, luxe badkamer, 3 slaapka mers. Hardh. kozijnen, 2 grote dakkapellen. Nabij station gelegen winkel/woonhuis met naastgele gen open plaats 3x9 m. Nieuwe winkelpui, goede staat v. ond. 4 kamer bovenwoning. Bijzonder gezellige eengezinswoning met achterplaats en achteruitgang. Woonkamer met balkenplafond, open haardpartij, fraaie houten trap, C.V. gas, 2 grote slaapkamers. Eengezinswoning in rij met achtertuintje. Moet nog wel opgeknapt worden. Eengezinswoning in rij met achteruitgang. Woonkamer, grote keuken, w.c./douche, 2 ruime slaapkamers. Gezellig dubbel bovenappartement. Voor deze lage woonlasten kunt u geen woning huren. Geheel pand met verhuurde bovenwoning en lege be nedenwoning met achtertuin. Geheel pand met verhuurde benedenwoning en lege bovenwoning bestaande uit 5 kamers en badkamer. Geheel pand waarvan de benedenwoning leeg is en de bovenwoning leeg komt. Flinke achtertuin. Geheel pand waarvan de benedenwoning is verhuurd en de dubbele bovenwoning leeg. Doorzonkamer 3 slaapkamers. I Kompleet met houten of aluminium rooster. lOp maat in één week leverbaar. iTevens c.v.-ketels, radiatoren, geisers en| Ivloerverwarming direkt uit voorraad. IGRATIS advies en transmissieberekeningen. I Rotterdam: Vierhavensstraat 119 (200 m vanaf Marconiplein), telefoon 010-764428. I Den Haag: 1e v.d. Kunstraat 224 (Laakkwartier), telefoon 070-883179. Breda: Hazepad 10 (ca. 200 m na Makro), telefoon 076-877576. Moderne woonkamer met open trap, aange bouwde keuken en toilet. Achtertuin. 1e ver dieping: royale Slaapkamer en schitterende witte badkamer met bad, douche en toilet. Prijs 69.500,- k.k. Rieke Vastgoed B.V. Lorentzlaan 68 Schiedam tel. 010-150477 b.g.g. 01899-15458. een vertrouwd adres voor meubels, klokken (met ga rantie) en zeer veel klein an tiek (mag geruild worden). Gasthuissteeg 13a, Delft. Tel. 015-143825 of 564068 Open: donderdag vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 12.00-17.00 uur. Grote parkeerplaats (Gasthuisterrein) OUD-MATHENESSE 3-kamerappartement (hoekwoning) beneden. Prima ligging, keuken, douche, kelderberging, nwe. bedradingen en lei dingen enz. Ook zeer geschikt voor alleenstaanden. Koopsom 32.000,- k.k. Volledige fin. mogelijk. Maandlast ca. 225,- p.m. Inlichtingen: 010-731988, na kantooruren 262305. oncferfioucf renovatie x Bchiedcm tel. OIO 268112 J\ gelegen op de 4e etage met uitzicht op de Boonervliet, c.v., dubbele beglazing, L-vormige woonkamer met open keuken, slaapkamer, bad kamer met ligbad. Groot balkon (18 mtr.). Geheel in goede staat. Vrtxsntrr,rvT Perfekt onderhouden 3-kamerwoning, mooie keuken met inbouwapparatuur, c.v., balkon op zuiden. Prijs 57.000,- k.k. Mooie 3-kamerwoning met uitzicht op park, bad kamer met ligbad. Van binnen en buiten goed on derhouden. Prijs 54.000,- k.k. Halfvrijstaand herenhuis met garage voor 2 au to's, royale living, 5 slaapkamers en badkamer, c.v., staat op eigen grond. Prijs 230.000,- k.k. Indien u geïnteresseerd bent in ons verdere woningaanbod vraagt u dan onze woning krant aan. i

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 27