ieuwe bij zuinige Twee kanten op Licht op tafel Voor goede verlichting. Voor goede buitenlampen. Voor energiezuinige lampen. Voor alle andere lampen. De Winter/de Lange hééft! de Winter/de Lange 69.50 79.50 t&«et Hanglamp Vloerlamp Broersvest 58-62 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 MEI 1985 PAGINA 29~| 5x zo lang Alternatief ma Made in Holland Het verschil Bekleding metaal met trekpendel, diverse kleuren. Normaal 89.50 nu Hanglamp Buitenverlichting met flexibele slang max. 100 W. Normaal 94.50 Nu BROERSVELD 105. SCHIEDAM. TEL. 269703 - i Meubeldorp en Interieur. Twee' gerenommeerde meubelzaken in Vlaardingen, die u samen het goede op meubelgëbied presenteren. In iedere smaak en budget. Veel van het in deze krant besproken woonnieuws schetst het beeld van onze kollektie. En daarom nodigen we u van harte uit om deze 'Kijk op wonen' bij ons voort te zetten. Want of u zich nu getroffen voelt door de Cottage-sfeer of door Art Déco, de zitmeubels van Leolux of kloek eiken, de Winter/de Lange heeft het. Stap daarom gerust binnen en leg uw woonwensen op tafel. Hartelijk welkom. Meubeldorp James Wattweg 74-78. Industrieterrein "De Vergulde Hand" Vlaardingen Telefoon 010-344503 Interieur Parallelweg 8, Tegenover station Centrum Vlaardingen Telefoon 010-343655 'Kijk op wonen' najaar '84. Telefoontje van mijn opmerkzame linker- èn rechterhand: ,,'k Ge loof, dat er een fout in je artikel zit. Je schrijft over PL-verlichting. Moet dat niet TL zijn". Nou laat ook ik best wel eens een of meer steken vallen, maar in dit geval zat ik er toch niet naast. Dit attente reageren was voor mij echter wél aanleiding toch even stil te staan bij die nog steeds revolu- tonair te noemen Phi- lips-vinding, bekend onder de naam PL. Daarbij zijn twee din gen belangrijk. Name- lijk flinke energiebe sparing en al evenzeer de geringe afmeting van die buisvormige lampjes. Het PL-programma bestaat uit vier typen buisjes, waarbij de j PL's 5, 7, 9 en 11 res- pektievelijk te vergelij ken zijn met 25, 40, 60 en 75 Watt gewone gloeilampen als licht bron. Dat scheelt dus stukken! PL11 óf 75 Watt om het laatste voorbeeld maar even bij de kop te pakken mag een grote ener gie-, dus kostenbespa ring worden genoemd. Een goed, modern ont werp, geschikt als buro- en als vloerlamp met daarin de zo zuinige PL-verlichting. Geliefd en pretentieloos model In menig huis: zo n meta len trekpendel-lamp. Voorjaars(beurs)nieuws: een geperfo reerde kap in zwart, wit of grijs metaal (Herda). Dekoratief die grote ballon als gloeilamp. Duurder zijn ze wel, die PL-buisjes, maar men doet er vijf keer langer mee dan met een normale gloei lamp. Dat haal je er dus zeker uit. Ook de geringe af meting is op z'n minst van belang. Was men tot nu toe nu al tijd gebonden aan de gloeilamp of (lan ge) TL-buis als uit gangspunt bij het ont werpen van welke lamp voor welk doel dan ook, die kom- pakte PL-lampen bie den de ontwerpers, dus ook verlichtings- fabrieken veel meer mogelijkheden. Wat niet het geval is met de ook al zo zui nige SL-lampen, want die zijn nog al aan de grote en kwa gewicht niet lichte kant. Véél meer design- -kanten kan men wel weer opjjiet een heel andere lichtbron, na melijk halogeen gloeilampen. Daar geldt dit zelfs nog sterker voor. Daarover hebben wij het echter een volgend keer wel eens, want in dit kader willen wij ook met enkele fo to's nog het licht laten schijnen over het (laatste) verlichtings- nieuws. De zuinige lampen van Philips: rechts de PL-buis jes, links de SL-lamp. Italianen zijn en blijven meesters in het ontwerpen van (ook) verlichting. Dit fraaie voorbeeld in perspex met zachtgroen, waarbij zelfs de elektrische draden nog decoratief zijn, was één van de noviteiten op de woonbeurs Binnenhuis. De lichtbron is halogeen en ook dat geeft aparte effekten. m Spelen met licht maar vooral met vorm is het (ontwer pers) uitgangspunt bij deze aparte, moderne burolamp. Daar halogeen-verlichting kwa lichtbron slechts weinig ruimte vraagt en ook een andere (electro)technisch uit- gangs-punt heeft, kunnen ontwerpers meer stoeien met hun ideeën. Zo kan men deze burolamp in de lengte (links) of in de hoogte gebruiken. Het verwisselen van de standaard gaat in een handomdraai. Dijkstra introduceerde 'm recent. Lampen in bronskleurig messing, gemaakt in de sfeer van olielampen, zoals die vroeger op Amerikaan se schepen werden ge bruikt, kennen we al weer een (klein) tijdje. Tot en met het plaatje 'SS Puritan 1889 Fall River line' er op, zijn het zonder meer sfeermakers. Ook van de modellen in dezelfde geest, maar dan met een grote, matglazen ronde kap, kan dat zonder meer worden gezegd Dé mop van deze lamp is echter een tweede licht bron, naast de witte, die men hier op deze foto al ziet. Aan de onderkant van die messing 'buikzit namelijk ook een opening voor een tamp, die zo het licht op ta fel kan doen schijnen. En dat was/is iets, waarnaar velen op zoek waren/zijn Herda (de grootste in Hol land!) kwam op dit idee Opgelet: daar men via 'dim men zelf de lichtsterkte van deze tampen kan bepalen, is het goed er even naar te kijken of er een kaartje aan zo'n dim-lamp hangt met de goedkeuring van de PTT. Anders gaat die lamp bij FM-gebruik storen. „Het heeft allure en al tijd een bepaalde klas se". „Zo'n inrichting laat ook een beetje zien wie je bent, dat je van gezelligheid met een bepaalde uitstraling houdt". En: „Soms heeft het iets met het milieu te ma ken, waar je uit voort komt. Je voelt je thuis in en bij die sfeer. Een andere keer kan het een kwestie van de be nodigde centjes zijn. Want deze manier van wonen is niet altijd de voordeligste". Waar hebben die inge wijde meubelmakers en ontwerpers het met 'Kijk op wonen' over? Stijlmeubelen! Meestal copieën van authentie ke modellen uit vroe gere stijlperioden (Lo- dewijk XV, Lodewijk XVI, Barok, Chippen dale en Queen Ann). Want al bestaan die meubels al jaren en lijkt de interesse voor het moderne wonen steeds meer toe te ne men, volgens deze in siders blijft de verkoop van het stijlmeubel konstant. Er groeit zelfs hier en daar - ook onder jon geren of mensen, die aan een tweede inrich ting toe zijn - steeds meer belangstelling voor. Dit wellicht te beschouwen als het zoeken naar een al ternatief nu het donke re (boeren) eiken stappen terug heeft moeten doen en men toch niet de moderne kant uit wil. Webbing (die gevlochten zijkanten) komt steeds meer te rug in veel stijlkollekties. Het maakt zo'n kloeke stoel, waarin het uitstekend zitten is, iets minder zwaar. 0 De sjiek van het stijlmeubel met een voortreffelijke zit. Naast import kent Nederland zelf ook een redelijk aantal fabrie ken, die kwalitatief ge zien goede meubels maken, het ene wat duurder dan het an dere. Dat willen wij graag eens met een voor beeld toelichten. Er is (in IJsselstein en de naam is Roskam) een meutalfabriek, die naast het bekende wortelnoten, wortel eiken toepast in wer kelijk héél fraaie kas ten. Dat eiken is voor tachtig procent Frans en men haalt het uit het champagne-ge- bied, zo informeerde ons direkteur Gerrit Roskam. Daarnaast vervaar digt men meubels van massief eiken met dat worteleiRen, zelfs in bankstellen en dat heeft inderdaad het woord, passend bij dit type wonen: stijl. Ons oriënterend bij een ander, ook goed aangeschreven adres op dit gebied, Meubel industrie Perdijk Groeneveld uit Coe- vorden, zie je kasten met ook die mooie uit straling van wortel, gekombineerd met ei ken en dat antiek ge- patineèrd. De prijs: meer dan een paar duizend gul den lager. De reden? Hier is de wortelknoest van populier ge bruikt, een minder kostbare houtsoort, maar toch 'sjiek' ge noeg om voor die kasten toch het etike tje 'stijl' te kunnen blijven handhaven. Nico Verloo ontwerpt deze modellen, die sinds september vo rig jaar wegens hun Een eiken toogkast, waarbij de wortel van populier voor een fraaie tekening zorgt, terwijl de prijs niet tegen zal val len. betaalbaarheid steeds meer de (ko pende) belangstelling trekken als een accep tabel en financieel haalbaar alternatief. Kortom: het gaat er maar om hoeveel men voor deze stijlmeu bels, uiteraard ook eetkamers, banken en losse fauteuils kan neertellen. Maar wie zoekt en dat bij de goede adressen, kan verantwoord kiezen en naderhand tevreden wonen. Zijn de effen (velours) bekledingsstoffen en niet te vergeten leer 't meest geijkt bij dit type meubels, met veel fantasie en oog voor eigentijdse wen sen zien we steeds meer de zogenaamde Engelse bloem-motie- ven of de vele (ook bij 't moderne wonen gebruikte!) dessins in grijs, lavendel en zalm toegepast. Voor slaapkamers vestigde op de beurs 'Binnenhuis' een En gelse groep top-ont- werpers de aandacht op zich met prachtig woningtextiel onder de naam 'Designers Guild'. De betere za ken brengen het. Het aantrekkelijke bij een inrichting, die het etiketje 'stijl-wonen' draagt, is dat men er zoveel van zichzelf in kan stoppen. Voorat door kunstvoorwerpen en woonaccessoires. Messing is daar de laatste jaren een dui delijk voorbeeld van, waarbij 'Kijk op wo nen' op de beurs 'Bin nenhuis' een wel heel aparte salontafel tegen het lijf liep. Die kan het o.i. trou wens ook prima doen bij andere interieurs. De tafel bestaat uit drie delen: een recht hoek van rookglas in het midden met aan weerszijden halve cir kels. Dit alles gevat in glanzend messing. Apart: dp twee mes sing cirkels aan de on derkant als men de ta fel als één geheet ge bruikt, los kan men ze als handige bijzetters ook een plaats geven. glas met trekpendel, afge werkt met brons en eiken hout normaal 299,50 nu 1 Ook hebben wij neuten vv.j a voor u IwlVIww voor zeer aantrekkelijke prijzen 1 DE JAGER Aanbiedingen geiden zolang de voorraad strekt Ziehetinkleiir Het woonnieuws van deze krant kuntnbijonsin't écht bekijken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 29