Molens, kleuren en gevelstenen onze klassiek koperen. DIJKSTRA M Wie weet de meest onvindbare straat Mijn, Menmj 't Land van Belofte Gemeente aktief op molendag Alsof Monet even is langs geweest... «w f 119,75 f 98,75 !?1 Muzikaal ontbijt op 9= WAARDECOUPON fC LIMBURGS GOUD" geniéten' asperges op z'n lekkerst novotel ZAKEN-(S) VIZIER T Randstad-Edities/Shell prijsvraag rNEDWE AUjfp ::s HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 MEI 1985 PAGINA 3 Vervolg van voorpagina ABC-formule Bibliotheek SCHIEDAM De Schie damse Molenmaand wordt zaterdag 25 mei feestelijk afgerond. Op de Parkweg, de Noordvest, in de Hoog straat is van alles te doen. In alle vroegte beginnen jeugdige en volwassen hengelaars een viswed strijd en om half tien volgt de opening van het Molenfeest met een herle ving van het zakkendra- gersgilde. Bij het Zakken dragershuisje aan de Oude Sluis lossen dan vijftien „echte" zakkendragers een traditioneel vracht schip. Vervolgens wordt het graan op een met paarden bespannen mo lenwagen naar De Vrij heid gebracht. Bij MAGNEET DRUKKERIJ THERMOPRINT MAGNEET DRUKKERIJ 10 dagen lang in NOVOTEL ROTTERDAM-SCHIEDAM Hargalaan 2 3118 JA Schiedam Telefoon 010-713322 Het Nieuwe Stadsblad Gebit stuk VERINGMEIER TANDTECHNIEK De romp van molen De Palmboom, de over enkele jaren wordt gerestaureerd. De sfeerbrenger van onze uitgebreide mooie- lampen familie. Geeft zijde zachte glans I aan uw kamer. Alsof hij er altijd al bij hoorde. Kom naar onze toonzaal of ga naar uw eigen verlichtings zaak en u hoeft niet verder te zoeken. DIJKSTRA, UWIPEN VAN GOEDE FAMILIE. P. J. A. v.d. Hoek Op 28 mei geen praktijk U zult het met ons eens zijn: 't is nèt of Monet zelf de schilderachtige anemonen heeft gepen seeld voor deze zomerse kombinltie: Een nonchalante blazer, met zwierige rok in een kleurenpalet van zeeblauw, dieprose, esmerald en een toefje geel, op een wit fond. Om eindeloos te kombineren. Nu als jubileumaanbieding: Blazer van f 149.75 Rok van f 139.75 voor Een goedgeklede vrouw is een Slotvrouw. 010 - 260199 Troost... i* Ï*S rS z* RANDSTAD-EDITIES 'TOPPERS TELEFOON 070 19 02 24 Postb. 5825, 2280 HV Rijswijk In januari gooide ook midden stander Chris Coppens een balletje op. Hij vroeg burge meester Scheeres op de man af of er al een doorbraak in zicht was. „Maar Scheeres wilde niks loslaten. Er zouden kon takten zijn met enkele groot winkelbedrijven, meer kwam ik niet aan de weet". Volgens Coppens is er wel de gelijk behoefte aan een of an dere publiekstrekker in het centrum. Zelf denkt hij aan een ABC-warenhuis, een com binatie van Albert Heijn, Blokker en C A. Die formu le, drie concerns onder één dak, doet het elders in Neder land heel goed. Maar ook Cop pens gelooft dat een warenhuis in de Schiedamse binnenstad staat of valt met een goede be reikbaarheid. Op het stadskantoor geeft men nog steeds een formeel ant woord als De Uitkijk ter spra ke komt. Het bestemmings plan uit 1974 bepaalt dat het gebied is gereserveerd voor winkeldoeleinden. Of er kon- takt is met serieuze gegadig den uit de grootwinkelbran- che, laat men in het midden. „In elk geval kun je niet op voorhand stellen dat niemand er zin in zou hebben. Waren huizen vormen een gekke markt. Er zijn concerns die re deneren: als ik er zit, zit m'n concurrent er niet". Geen al te positieve benade ring. Toch heeft de gemeente nog niet alle hoop laten varen, wat mag blijken uit het feit dat gemeentesecretaris Goris- sen onlangs bij het internaat werd gesignaleerd, in gezel schap van papieren bestude rende heren. Wat het doel van zijn rond gang ook geweest is, het kan de secretaris toch niet zijn ont gaan dat De Uitkijk in een op merkelijke staat van verval verkeert. Piet Prins vindt het leegstaande complex zo'n angstaanjagende uitnodiging tot vandalisme, dat hij destijds in zijn vragen aan b en w waarschuwde voor brandge vaar. Mogelijk kwamen de ambte naren eens poolshoogte ne men of de grond zich leent voor de nieuw te bouwen bi bliotheek? Wethouder Her man Posthoorn zei nog niet zo lang geleden dat hij deze plaats er uitstekend ge schikt voor achtte. Alleen zit Posthoorns partij, de PvdA, dan met de netelige vraag opgescheept of een bi bliotheek op een stuk grond van twee miljoen gulden wel rendabel kan zijn. Feestelijk besluit voor Molenmaand Tussen tien en twaalf uur strij den leerlingen van Schiedam se basisscholen onder leiding van Chiel Montagne om de Schiedamse Molenmaandtro- fee. Dit speelt zich af in, op en aan het water van de Noord- vest. De hele dag zijn er tussen de molens De Vrijheid en De Noord demonstraties van mo lenambachten. Een snelteke naar maakt (gratis) portretten. Op de Hoogstraat en de Par kweg is er een molenbraderie met speciale koopjes. Op de Parkweg ook een molenruil beurs en een presentatie van het Molenbrood door de Echte Bakkers. In de Noordmolen wordt door lopend een klankbeeld over het broodbakken en een mo lenfilm vertoond. Bij deze mo- zit u voor een dubbeltje op de eerste rang. voelbaar mooier drukwerk. Vraag modellen en prijzen. Het is veel goedkoper dan u denkt. Algerastraat 12 3125 BS Schiedam Telefoon 010-622422 Vanaf 24 mei 1985 H 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.*K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Tölefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIIN REDAKTIE-KOPII: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00- 16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 's Zaterdags van 9.00 tot 12.00 uur t len - maar ook elders - staan diverse stalletjes met drankjes en hapjes. Een aantal Schie damse bedrijven toont hun produkten. Tussen half elf en vier uur treden twee street-parade- bands op. Uitzonderlijk „voortvarend" is het optreden van de Big Band van de Streekmuziekschool op een drijvend podium (tussen 14.30 en 16.00 uur) in de Noordvest- gracht. Tussen twee en drie uur manifesteren zich volks dansers bij molen De Vrijheid. Op de Hoogstraat paraderen beurtelings een Boerenblaas- kapel en de harmonie Harpe Davids. De braderie op de Par kweg loopt in de late middag over in een barbequefeest. Op het drijvend podium wordt van half acht tot half elf een muziekshow georganiseerd. In het voorprogramma speelt het lokale dixielandorkest De Funny House Jazzband, vanaf 19.30 uur treedt de formatie Classic Illustration op, een all round showorkest uit België. De terrasjes bij de Noordmolen blijven de hele avond open. Alle vier de molens draaien tot in de avond en worden te gen het vallen van het duister met floodlight verlicht. Molen De Vrijheid, waar het als 200- jarig monument allemaal om is begonnen, blijft tot half vijf open voor bezichtiging. Om streeks half elf zorgt de Bondsspaarbank voor het op feeërieke wijzer verlichten van de Noordvest met Ben gaalse vuurpotten. SCHIEDAM Onlangs pu bliceerde Het Nieuwe Stads blad een ingezonden brief van de heer Kempers. On derwerp: de molens, die deze maand extra in de belang stelling staan. Molencoördi- antor Jos Gunneweg stuurde ons deze reaktie: Men schrijft ons: „Geachte heer Kempers; ge achte redaktie, Met belangstelling Uw inge zonden brief gelezen over de gevelstenen van de molens. Het gebeurt niet vaak, dat ie mand zoveel oog voor details heeft en (mede op grond van zijn leeftijd) daar met zoveel kennis van zaken wat over kan vertellen. Nee, het is geen zuinigheid ge weest, noch gemakzucht, dat we die oude kleurstelling niet hebben teruggebracht. Eerder, omdat we er nog niet aan toe waren en tevens omdat we on voldoende gegevens hadden om er op een verantwoorde wijze wat aan te doen. Maar wat dat laatste betreft helpt Uw brief ons weer een paar flinke stappen verder, en voor nadere informatie hou den wij ons aanbevolen (tele fonisch: 261291,, of via de re daktie van dit blad, 't maakt niet uit). Maar nu even over de stichtingsstenen van de af zonderlijke molens. De Walvisch: Daar zit nog kleur op; is verder wel wat schade aan. Wordt gerestau reerd in het kader van de gro te opknapbeurt van de molen romp in 1986. De Drie Koornbloemen: Wij weten niet van kleur af. A. H. de Boer (f 1962), die in de 30- er jaren veel notities maakte over de molens en daarbij ook overgeleverde verhalen be trok, beschrijft de steen, maar niets over kleurstelling. Wel bij de Noordmolen, maar daar kom ik nog op. Vandaar dat we de steen van „De Koren bloem" bij de restauratie maar hebben gelaten voor wat hij was. De Vrijheid: Is voor zover (ons) bekend, nimmer beschil derd of verguld geweest. Wel is bij de restauratie in 1984 de sinds mensenheugenis afge broken speer van het beeldje van Minerva door een beeld houwer hersteld, zodat het nu weer een kompleet aanzien heeft. Over een en ander valt nog veel meer te vertellen, maar dat voert te ver. Daarvoor ver wijs ik U naar de nrs. 1 en 2 van het Schiedamse Molen- nieuws en pag. 31 van het zo juist verschenen boekje over twee eeuwen Molen De Vrij heid. De Noordmolen: Met die in drie kleuren beschilderde vlag zal U volkomen gelijk hebben. De Boer beschrijft in de 30-er jaren daar sporen van te heb ben gezien, doch van de „inge vulde" (goud, zwart, rood?) let ters heeft hij toen al niets meer waargenomen. Als U ons op het goede spoor kan helpen, laten wij een kun dige schilder de oorspronkelij ke beschildering weer aan brengen. De Palmboom: U bent de eer ste die konkrete gegevens hieromtrent aandraagt. Nu is de stomp van die molen parti culier bezit en al wordt er wel eens gefilosofeerd over her bouw, als het al zover komt dan zal dat, en ook het op knappen van de stichtings steen, nog wel even op zich la ten wachten. Overigens, met Uw opmerking over de brand heeft U uiteraard gelijk. Tot zover mijn reaktie op Uw brief. J. Gunneweg, molencoördi nator Onto hmnt mikt vandaag op SCHIEDAM „Het land van Belofte" maakt zijn naam vol ledig waar. In het sfeervolle restaurant tussen de gewelven van de „bruine kelder" van het Stedelijk Museum op de van Foreestweg 2a in Delft. Telefoon 015-14 23.56. Welkom. Ook voor projekten. Tevens toonzalen in Heemstede en Soesterberg. Hoogstraat is het goed toeven. Niet alleen voor de museum bezoeker die even bij wil ko men van alle cultuur, maar ook voor de lekkerbek die in een culturele omgeving eens uitgebreid van het goede der aarde wil genieten. En dat is veel in „het Land van Belofte". Alleen al voor de grote keus in nationaal gedis tilleerd hebben eigenaren Ad en Sylvia Sonneveld een apar te kaart gereserveerd. Een heleboel van de menu specialiteiten zijn extra lekker dankzij overvloedig gebruik van Schiedams beste produkt. Zoals het „pimpelende eendje" een gebraden eendeborst in si naasappel-likeur. Zo'n feestelijk gerecht vraagt natuurlijk om uitgebreid tafe len, net zoals de grote visge rechten, van gegrilde zalm tot gepocheerde zeepaling. Sylvia maakt samen met nog een kok met net zoveel plezier en vak manschap de wat kleinere hapjes of alleen een goede kop koffie met een stuk appeltaart: het „Land der Belofte" is er voor iedereen. Op zondag wordt er tussen elf en half drie een brunch geser veerd. Met warme en koude gerechten, salades, brood en allerlei sapjes en drankjes. Ook kinderen zijn dan van harte welkom en kunnen als het stilzitten wat teveel wordt zich uitleven in de kinder hoek. Of op het Museumplein, dat als de weersomstandigheden het toelaten dienst doet als ter ras. Dat ook het museum blij is met dit restaurant in eigen huis bewijst wel de kleine ex positie van kunstvoorwerpen, die het Stedelijk in bruikleen afstaat en regelmatig zal wis selen. Het „Land van Belofte" is open op dinsdag tot en met za terdag van tien uur 's mor gens totdat 's avonds de laatste gasten vertrekken. De keuken is geopend van twaalf tot half drie en van zes tien tien 's a- vonds. 1. V> si KB*# f huisarts Schoolstraat 5 Waarneming voor dringende gevallen Dr. W. A. J. Bloot Jacob Catslaan 8, tel. 267355. Rj SCHIEDAM De gemeente Schiedam doet zaterdag 25 mei aktief mee aan de aktiviteiten rond de 200-jarige molen De Vrijheid. Op de markt van oude molenambachten en he dendaagse bedrijven, bemant de gemeente een stand met o.a. voorlichting van de politie en brandweer. Spectaculair voor de jeugd zijn de spuitwedstrijden, die de Schiedamse brandweer bij de voormalige molen De Palm boom aan de Noordvest orga niseert. Meer gericht op de volwassenen zijn de preventie tips voor de woning en de camping. Deze verstrekt de brandweer in een voorlich tingsstand, waar ook diverse brandblussers, rookmelders en vluchtladders te bezichtigen zijn. Ook de gemeentepolitie is pre sent. Zij zal onder meer nutti ge wenken geven ter voorko ming van inbraak. De Open bare Nutsbedrijven tonen in samenwerking met Energie Anders uit Hoek van Holland een zelfbouwmolen, een warmtepomp en andere hoog- stinteressante, experimentele vindingen. Bezoekers worden uitgenodigd de „teruglever- fiets" te proberen. Aan deze gemeentelijke pre sentatie wordt bovendien mee gewerkt door de secretarie-af deling Economische Aangele genheden en het bureau Voor lichting. imodehxs 30 JAAR SLEUTEL TOT ELEGANCE Schiedam. Broersvest 33b Rotterdam. Korte Lijnbaan 15. Ook in Den Haag, Rijswijk, Zoetermeer, Wassenaar, Loosduinen, Hilversum en Zeist. SCHIEDAM Er zijn steden waar je als bezoeker letter lijk de weg kwijtraakt. Onoverzichtelijke stadsplannen, een wirwar van straten en straatjes. Dan hebben ze het in New York bijvoorbeeld veel beter bekeken. Gewoon de le straat, de 2e, 3e enzovoort. Een logische opbouw en opeen volging van de straten. Maar hoe zit 't met de over zichtelijkheid van Schiedam? Hoeveel straten zijn er die praktisch onvindbaar zijn? En welke straat is werkelijk de meest onvindbare? Dat is het thema van de wed strijd die Randstad-Edities sa men met Shell organiseert: „Vind de meest onvindbare straat in uw woonplaats"... Het hoeft niet zo moeilijk te zijn om straten te vinden in 122 steden en plaatsen. Er be staat immers het 'Shell 80.000 Stratenboek' waarvan onlangs het half miljoenste exemplaar werd verkocht. Schiedam behoort tot die 122 gemeenten die een plaats in het boek hebben gekregen. Hoe overzichtelijk het straten- boek ook is, er zijn in iedere j Na 'n WCC-beurt herkent I u uw eigen auto niet meer terug, laat staan de buurman. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straatl5, 4 V TA Schiedam lilA^ LID - FOCWA Deze waardecoupon geeft de lezers van dit blad recht op een korting van maar liefst f 2,50 op de aankoop van het SHELL 80.000 stratenboek. Knip de bon uit en lever 'm in bij het dichtstbijzijnde SHELL-station Dit aanbod geldt tot en met 31 mei 1985 gemeente wel straten die echt bijna onvindbaar of onbereik baar zijn. Waarvan een groot aantal inwoners het bestaan niet eens zal weten. Aan u de taak om die meest onvindbare straat in uw woonplaats op te poren en kans te maken op één van de prijzen. Inzenden per briefkaart, uiterlijk tot en met 31 mei aan het kantoor van Het Nieuwe Stadsblad, Broersvest 125, 3111 EE Schie dam. Op de briefkaart dient u de naam van de meest onvindba re straat te vermelden. Verder legt u in één zin uit hoe het komt dat die straat zo moeilijk te vinden is. Een ter plaatse bekende jury beoordeelt de inzendingen. Deelnemers kunnen de vol gende prijzen winnen: De eerste prijs: 5 x gratis tan ken (max. ƒ250.-), tweede prijs: 3 x gratis tanken (max. f 150.-), derde prijs: 1 x gratis tanken (max. 50.-). De vier de tot en met tiende prijswin naar krijgen het Shell 80.000 stratenboek. Lezers die niet in de prijzen vallen willen we toch niet met lege handen laten staan, met bijgaande bon krijgt u 2,50 korting bij aankoop van het stratenboek. De prijzen zullen zo spoedig mogelijk na de sluitingsdatum van 31 mei '85 aan de Shell- pomp, die het dichtst bij de straat van de prijswinnaar in de buurt is, worden uitgereikt. aan zijn clave I cimbel Theo (beheerder van De Bonte Hond): Van meet af aan zijn deze ontbijtconcerten een succes geweest. Er zijn veertig plaatsen, maar we zijn altijd volgeboekt. Het verdient dan ook aanbeveling om van te voren te reserveren". De Educatieve Dienst van Museum De Dubbelde Palmboom heeft de organisatie van deze concerten in handen en coördinator Geert Bierling, organist van De Oude Kerk in Delfshaven, s verantwoordelijk voor het uitnodigen van de musici en het samenstellen van het programma. Theo: ,,We brengen altijd klassieke muziek. Eén j keer hebben we een jazz concert gehad, maar dat was geen succes. We hadden ons namelijk niet gerealiseerd dat jazz liefhebbers meestal nachtvlinders zijn en niet 's ochtends vroeg ai naar een concert gaan". Een ontbijtconcert duurt ongeveer een uur. Naast krentebollen, ouderwetse kaneelbroodjes, eieren, koffie en thee wordt klassieke muziek geserveerd. Vóór de pauze is het in De Bonte Hond een symfonie van geluiden, waar het getinkel van de lepeltjes en het gekraak van de beschuiten zich vermengt met het lichtvoetige geluid van een dwarsfluit, met het adagio van Loeillet of het largo van Johann Sebastian Bach, maar na de pauze is het meestal doodstil. De stoelen worden gedraaid met zicht op de musici en het publiek zit intens te luisteren. Bestaat er een prettiger manier om je weekend te beginnen: een smakelijk ontbijtje in het gezellige zolderrestaurant met uitzicht op het schilderachtige Delfshaven, mooie muziek en na het ontbijtconcert nog een rondgang door het museum? Op zaterdag 8 juni wordt het laatste concert van dit seizoen gehouden. Op het programma staat een optreden van de sopraan Chura Lipovski die met begeleiding van Geert Beerling op zijn clavecimbel werken uit de Baroktijd zingt. Be langs tellenden \kunnhen om 10.00 uur aan tafel voor een toegangsprijs van f 10,- (inclusief museumbezoek). Reserveren kan via 010- 761533. „Een mens kan niet leven van brood alleen", zal de heer Theo van der Sluis waarschijnlijk gedacht hebben, toen hij vier jaar geleden op het idee kwam om één keer per maand het ontbijt in restaurant De Bonte Hond (op de zolder van museum De Dubbelde Palmboom) te larderen met klassieke muziek. ►2 i 4 a 'hè Bestaat er een prettiger manier om je weekend te beginnen

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3