Banana Split bij de glasbaki In't kort i Josephschool sluit milieuprojekt Evangelie met muziek RANDSTAD EDITIES IN KRANT m p Stadsblad ff I Renovatie Horvathweg kost ruim 1 miljoen Sportzaal voor Zuid detten kokers! RADIO ABA WW» Orpheus heeft nieuwe voorzitter Zeeka Berliner Nacht er op filet zulke •^vang je vlooien .WINNAARS keken rond [op REUZEFEEST I. SCHIEDAM Dankzij de hele Schiedamse bevolking is wethouder Chris Zijdeveld erin geslaagd de stad weer een treetje hoger te krijgen op de lijst van de milieuvriendelijkste gemeenten van Nederland. Haalde hij eerst de landelijke pers met zijn minimum-energie wo ningen, nu weer mocht hij afgelopen maandag in de kantine van de Verenigde Glasfabrie ken op een feestelijke bijeenkomst „de gou den fles" in ontvangst nemen. De beloning voor de 5.000.000 kilo afvalglas die de afgelo pen jaren in de glasbakken, in plaats van ge woon in een zak op de stoep gedeponeerd werd. Des te meer als je rekent dat het met een tas vol flesjes en potjes soms ze ker geen „makkie" was de bakken te bereiken. Schiedam werkt er im mers meer dan ooit aan haar toch wat verlopen ui terlijk in snel tempo op te vijzelen. De milieubewus te burger trof dan ook vaak menig obstakel op zijn pad, in de vorm van opengebroken stoepen en tijdrovende wegomleggin- gen. Energie Wethouder Chris Zijdeveld (nutsbedrijven) krijgt de Gouden Fles. Trouwe „bakge bruikers" ontvingen later een wat eenvoudiger souvenir aan milieubewust glasinzame- len. I T.V DEFEKT? Videosoecialisten De Rijnmondband oefent al een half jaar om in Kerkrade goed voor de dag te komen. SCHIEDAM Op het Tiende Wereld Muziek concours, te houden in Kerkrade tussen 5 en 28 juli, zal ook de Schiedam se Rijnmondband weer van de partij zijn. AUTOSHOW IN SPALAND I Merv en Merla Watson, naar Schiedam gehaald door de pinkstergemeente. EEN {COMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN S4 H Nieuwe WOENSDAG 12 JUNI 1985 - NR. 46 OPLAGE 38.845, 37e JAARGANG Milieubewust Schiedam beloond met gouden fles SCHIEDAM Het Divisie- jeugd-muziekkorps van het Leger des Heils brengt zater dag 15 juni een bezoek aan Schiedam, 's Middags zijn ze om 2.30 uur te beluisteren op de Broersvest-Koemarkt. 's Avonds is er een Muziekfes tival in het gebouw van het Leger des Heils, Lange Haven 27. Aanvang 7 uur, de toegang is vrij. Het Divisie-jeugd-muziek- korps staat o.l.v. br. A. Bijloo, deze dag staat o.l.v. de D. J. S. Kapitein H. D. van Essen. Vriidag 14 juni draait de Film club tot slot van het seizoen Hotel New Hampshire van Tony Richardson, met o.a. Na- tasja Kinski. Aanvang half tien in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat, toegang 3,50 (lidmaatschap verplicht). Drumband Juliana heeft op 8 juni op het festival van Acce lerando in Zwijndrecht een eerste prijs behaald. De mini- majorettes van het Schiedamse muziekgezelschap wisten een tweede prijs, de midi-majoret- tes een derde prijs in de wacht te slepen. In het Stedelijk Museum ver zorgt Willem Blonk uit Rotter dam zaterdag 15 juni het maandelijkse orgelconcert van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Blonk studeerde vorige maand af aan het Haagse conservato rium. Op zijn programma staan werken van o.a. Swee- linck, Telemann en Bach. Aanvang drie uur, toegang gratis. De taakgroep aktiviteiten van de S.V.O. organiseert op dins dagavond 18 juhi een feest voor alle Schiedamse vrou wen in zaal Beatrix, Lange Kerkstraat 68. Op deze avond treedt het vrouwenkoor „Onwijs" uit Delft op. Deze vrouwen bren gen met veel enthousiasme een avondvullend programma met afwisselend een vrolijke, ontroerende of strijdlustige toon. De muzikale begeleiding bestaat uit o.a. gitaren, dwars fluit, trommel en saxofoon. Na het optreden is er nog alle gelegenheid om met elkaar verder te feesten, te dansen en te praten. Toegang f2,-, zaal open vanaf 20.00 uur. „Toch zijn al die inspanningen meer dan de moeite waard", vindt Zijdeveld. „Bruikbare dingen weggooien kan niet meer in deze tijd. We moeten met zijn allen de afvalberg zo klein mogelijk zien te houden. Vanuit milieuoverwegingen, maar zoals ik altijd al beweer legt „goed gedrag" ook in fi nancieel opzicht geen windeie ren. Die 800 ton, die dit jaar werd opgehaald is leuk, maar als de resterende 1300 ton afvalglas die nu nog per jaar in de vuil niszak verdwijnt ook in de glasbak terecht komt, kunnen we aardig wat besparen, zo'n 78.000 gulden op jaarbasis. Voorwaar geen misselijk be drag". Overigens is de hoop, dat in dat geval de reinigingsrechten omlaag gaan, een ijdele: „We draaien nog steeds met verlies, dat wordt alleen een beetje minder groot. In ieder geval is het zo, dat alles wat de bevol king bezuinigt toch weer indi- rekt terugkomt. De plaatselij ke belastingen kunnen dan misschien een keertje niet of wat minder verhoogd". Het echte winstpunt van glas inzameling blijft dan ook voor „Jan met de Pet" de besparing van grondstof en energie. Op zich al mooi genoeg natuurlijk. Met name de steeds stijgende gas- en elektriek-rekeningen waren voor de Verenigde Glasfabrieken reden om eens te onderzoeken of bij het ma ken van glas het percentage oude scherven in het gebrui kelijke mengsel van soda, zil verzand, kalk en gebruikt glas niet verhoogd kon worden. Aan de grondstoffen is welis waar geen gebrek, maar hoe meer glas, hoe minder energie er nodig is de massa te laten smelten. Al snel bleek dat op deze manier heel wat bespaard kon worden en werd een lan delijke glasaktie op touw gezet. Met veel succes. Er staan in Nederland verspreid over 770 gemeentes nu 8000 glasbak ken, waarin per jaar 200.000 ton glas wordt ingezameld. Alle reden dus voor de Glasfa briek de wethouder van de plaats die toch echt een soort voorlopersfunktie - waarin een kleine stad al niet groot kan zijn - heeft vervuld in het zonnetje te zetten. Natuurlijk moest ook het legi oen van inzamelaars zelf geëerd. Iedereen uitnodigen bleek teveel van het goede. Daarom werd een alternatieve Schiedamse Banana Split op touw gezet. Een verborgen fo tograaf kiekte twee nietsver moedende glasbakgebruikers. De gelukkigen, de heer en me vrouw Rorije uit Schiedam, van het begin af aan al trouwe „bakgebruikers" kregen maandagmiddag wel geen gou den, maar toch een hele mooie glazen fles cadeau. Wethouder Chris Zijdeveld vond de aktie zo leuk, dat hij overweegt er als reclame voor de glasbak een jaarlijks terug kerende gebeurtenis van te maken: „Al die folders zijn het ten slotte ook niet. En ik ben pas tevreden als in Schie dam al die 2100 ton oud glas in de glasbak ligt." Wij helpen direkt! TéL 200778-733961 of 0 «99-15074 Groenelaan 95 Verkoop InruilReparatie O* voor uw verlichting Rijnmondband naar Kerkrade Dc Schiedamse blazers en trommelaars doen voor de vijfde keer mee aan dit inter nationale spektakel. Een van de vorige keren werd hun op treden in deze Limburgse stad beloond met de titel van Na tionaal Kampioen. Op het komende concours zal de Rijnmondband alles in het werk stellen, deze titel op nieuw te veroveren. Zij krij gen die kans op de laatste dag van het concours, 28 juli, als de Rijnmondband op het on derdeel Marswedstrijden let terlijk het beste beentje moet H voorzetten. Dezelfde dag volgt de prijsuitreiking. Voor het streven naar deze hoogste eer heeft het muziek gezelschap heel wat over. Ter voorbereiding op het evene ment in Kerkrade, repeteert de Rijnmondband al een half jaar tweemaal per week. Sinds begin juni is naast het instuderen van de muziek, ook het loopwerk een belangrijk onderdeel van de repetities ge worden. In het juryrapport zal namelijk ook veel aandacht worden geschonken aan de marsorde en de discipline van de deelnemende korpsen. Marswedstrijden zijn overi gens niet het enige wat Kerk rade de duizenden toeschou wers te bieden heeft in die muzikale maand. Op het pro gramma staan ook concert- en showwedstrijden, onderdelen waarop muziekgezelschappen uit o.a. Israël, Bulgarije, Zwe den, IJsland en Japan om de titels zullen strijden. Evenals voorgaande keren zul len supporters van de Rijn mondband het optreden van hun favorieten kunnen bijwo nen. Wie de Schiedammers wil aanmoedigen kan mee voor 17 gulden. Er gaat een speciale suppor tersbus mee met de band waarvoor u zich vóór 15 juni kunt opgeven bij: André Brussaard (tel. 740533) of Cees Lafeber (tel. 358885) van de Rijnmondband. De VW heeft een speciale in formatie-folder klaarliggen. Daarin staat het hele pro gramma van het Wereld Mu ziek Concours. SCHIEDAM Woensdag 19 juni wordt het milieuprojekt voor het schooljaar 19841985 afgesloten. Een dertigtal leer lingen van de St. Josephschool brengt die dag een bezoek aan de Openbare Nutsbedrijven. ONS-voorlichter Dingenouts en milieucontroleur van der Meer hebben vanaf eind fe bruari een kleine achthonderd leerlingen ontvangen in een speciaal daarvoor ingerichte educatieve ruimte. Ze praatten daarin met leerlingen in het bijzijn van ouders en leer krachten over de beleving van de eigen omgeving, hun woon omgeving. Normen, waarden en mentali teit waren belangrijke aspec ten die de kernen vormden van het projekt bij de Nutsbe drijven. Een dia-serie met daarin vele schone en vuile plekjes van Schiedam onder steunde het verhaal van beide heren. De kringloop van het Schie damse afval liep als rode draad door het educatieve pro gramma. Een demonstratie met een perskraakwagen voor grof huisvuil en een bezoek aan het vuilverwerkings- en overlaadstation aan de Paral lelweg waren spectaculaire on derdelen van de excursie. Het milieuprojekt is destijds tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de werk groep School en Natuur. De scholen maken gebruik van een lesbrief die uitgebracht is onder verantwoordelijkheid van Bureau Onderwijsconsu- lent van de Gemeente Schie dam Het is een lesbrief over de zorg voor ons milieu, waarbij het niet de bedoeling is de leerlin gen met wereldomvattende milieuvraagstukken te con fronteren. SCHIEDAM De noordelijke rijbaan van de Horvathweg moet voor ruim één miljoen Omdat het vaderdag is orga niseert winkelcentrum Spa- land een gigantische auto show, omdat vader zich niet hoeft te vervelen terwijl vrouw en kinderen gezellig inkopen gaan doen. Zaterdag 15 juni a.s. van 9.30 tot 16.30 uur is op het toe komstige tram tracé tussen de Blauwe Brug en het win kelcentrum een eldorado gecreëerd waar maar liefst 6 Schiedamse autobedrijven hun nieuwste modellen ten toonstellen. Voor de dames hebben de winkeliers nog een leuke ver rassing in petto... gulden worden opgeknapt. De weg, in 1965 aangelegd, ver keert in dermate slechte staat, dat totale renovatie dringend nodig is. Gemeentewerken gaan tussen de grens met Rot terdam en de oprit bij het sta tion de asfaltlaag en de beton nen fundering verwijderen en volledig vernieuwen. De noodzaak van deze kostba re operatie werd duidelijk toen scheuren in het wegdek wer den gerepareerd. Bij het uit hakken van deze scheuren bleken de beschadigingen op enige diepte nog groter te zijn dan het oog kon vermoeden. Voordat de gemeente de weg gaat herstellen, moet er eerst onderzoek worden gedaan naar de zettingen in de onder grond, die de oorzaak zijn van de beschadigingen. SCHIEDAM De Pinkster gemeente Morgenstond orga niseert in Schiedam deze maand drie lofprijzingsbijeen komsten. De eerste wordt gehouden za terdag 15 juni in de Vier Mo lens aan de Nieuwe Damlaan, om acht uur 's avonds. Met muzikale ondersteuning van New Wine. Toegang gratis. Vrijdagavond 21 juni, weder om in de Vier Molens, een twee lofprijzingsbijeenkomst, ditmaal muzikaal verzorgd door het echtpaar Merv en Merla Watson. Aanvang acht uur, toegang gratis. De derde bijeenkomst volgt zondagochtend 23 juni om tien uur, ook in De Vier Molens. All—. nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 1