Rijkswaterstaat Totale renovatie van Beneluxtunnel rekent af met verouderd object ter bevordering verkeersveiligheid „Een tunnel is en blijft een beangstigend ding" Een neus vol Dali Er valt niet aan te ontkomen In de toekomst meer gevaarlijke stoffen in de tunnel toelaten B Er komt een busbaan en de „oortjes" gaan open Gesloten televisiecircuit voor bewaking verkeer Geduld wordt nog een poosje op peroef Einde file-ellende gesteld is nog niet in zicht Verbruik voldoende voor een klein dorp Eigen energie moet GEB-rekening drukken V er keersaanbod i Probleem REGIO Hoeveel automobilisten in het Rijnmondge bied ergeren zich niet regelmatig groen en geel aan het oponthoud dat op Rijksweg 19 het weggedeelte van af de Pernisser Ster tot aan het Ketelplein in Schiedam ontstaat tengevolge van kilometers lange files die zich in steeds frequentere mate voordoen? Een vaste gast in de reeks van files waarvan op de radio bij de verkeersinformatie melding wordt gemaakt is de A-4 Hoogvliet-Vlaardingen met als onmiskenbare bottle-neck de Beneluxtunnel, waar het tegenwoordig, met name in de avonduren in de weekenden, boffen is als er zonder onderbreking aan één stuk doorgereden kan worden. Ongeveer 80.000 voertuigen maken per dag gebruik van de Beneluxtunnel, het Rijkswaterstaatsobject dat deel uitmaakt van Rijksweg 19. door Berry Laros foto's: Ed Dewaerheijt De zuidelijke tunnelingang met daarboven het zicht bare gedeelte van het dienstgebouw. „Hoe goed ook aan de veiligheidseisen wordt voldaan, een tunnel is en blijft een beangstigend ding", stelt de heer K. Groeneveld, belast met het dagelijks beheer van de Beneluxtunnel en in die hoedanigheid zeer nauw betrokken bij de renovatiewerkzaamheden. De tunnel is voorzien van een geheel nieuw wegdek. Aan het plafond is de nieuwe Matrixautosnelwegsignalering reeds aangebracht. Niet zichtbaar voor het publiek maar uitermate belang rijk is het installeren in het bedieningsgebouw van een geheel nieuw gesloten eigen televisiecircuit. De controlekamer nu nog tussen de beide tunnelbui zen in, verhuist binnenkort naar de nieuwe etage. Het dienstgebouw nu nog in de steigers maar straks voorzien van een extra verdieping. In de dieselruimte worden drie grotere noodstroomdieselaggregaten geïnstalleerd, mede ten behoeve van opwekking van energie voor eigen gebruik HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 19 JUNI 1985 PAGINA 21 Getergd of lankmoedig de ziel in lijdzaamheid bezit tend moet menige automobi list zich al wachtende in de file hebben afgevraagd wat de oorzaak is van deze situa tie die nu al maanden lang hardnekkig en onvermin derd voort duurt. De reden is even simpel als voor de hand liggend; de Benelux tunnel is aan een grondige renovatie toe en de daaruit voortvloeiende werkzaamhe den zijn in volle gang. rijkswaterstaat Na gedurende een periode van 18 jaar als een van de belang rijkste en meest intensief bere den oeververbindingen in dit gebied naam en faam zowel in positieve als in negatieve zin te hebben gemaakt, blijken de gebruikelijke en noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden te duur en niet meer toereikend te zijn om de tunnel, met het bijbehorende tracé en dienst gebouw, in optimale staat te houden. Drastisch renoveren bleek de enige remedie en Rijkswaterstaat besloot daarbij gebruik te maken van de zeer geavanceerde technieken waarover men heden ten dage kan beschikken. De bediening van de nieuwe installatie zal door het Rijkswaterstaats-tun- nelpersoneel zelf ter hand worden genomen. Sinds de opening van de Bene luxtunnel in juni 1967 heeft het verkeersaanbod een enor me vlucht genomen. Een abso luut hoogtepunt werd bereikt in de jaren na 1 januari 1980, het moment waarop de tolhef- BARK' rti ö'O *50*32 Bfjbfc fing definitief werd beëindigd. Het aantal voertuigen dat ge bruik maakt van deze tunnel verdubbelde zich en lijkt thans te stabiliseren op een getal van vijfenzeventig a tachtigdui zend per dag, waarvan dertig procent wordt bepaald door het vrachtverkeer. Het zal een ieder duidelijk zijn dat daar waar de verkeersintensiteit groter wordt de kans op onge vallen toeneemt en de moge lijkheden om overdag werk zaamheden uit te voeren steeds beperkter worden. Daarnaast wordt het zaak de capaciteit van de weg zo goed mogelijk te benutten en de verkeersmaatregelen zodanig uit te breiden en aan te passen dat de verkeersveiligheid in zo hoog mogelijke mate gewaar borgd kan worden. De Rijks waterstaat heeft zich daarom ten doel gesteld de Benelux tunnel uit te rusten met tech nische- en verkeerstechnische installaties die in alle opzich ten voldoen aan de veiligheid seisen die zij zichzelf voor haar tunnels heeft gesteld. Een eisenpakket dat mede geba seerd is op ervaringen in het verleden met ongevallen in tunnels, zoals bijvoorbeeld de brand in de Velzertunnel en kele jaren geleden. Hij blijkt desgevraagd gaar ne bereid wat tunnel-wetens waardigheden uit de doeken te doen en vertelt: „Per jaar tellen we gemiddeld een vijfenvijftigtal ongevallen van meer of minder ernstige aard in de tunnel en op de toe- leidingswegen. Daarnaast „stranden" er jaarlijks 238 au tomobilisten door pech in de tunnelbuizen. Vooral kop- staartbotsingen komen relatief veelvuldig voor en kunnen door middel van een geheel vernieuwd verkeerssignale- ringssysteem tot een minimum worden teruggebracht". De renovatie bestaat uit twee onderdelen; het bouwkundige en het technische gedeelte. Het bouwkundige deel loopt bij het publiek het meest in het oog, terwijl de uitbreiding en aanpassing van de installa tie-onderdelen zich meer ach ter de schermen zullen afspe len. Nu reeds zijn er enkele fa cetten van de verbouwingen zichtbaar. Zo is er in de tunnel een geheel nieuw wegdek aan gebracht waarin op een later tijdstip nieuwe stilstanddetec- tielussen zullen worden gesle pen. Merkbaar is ook al een deel van de nieuwe autosnel wegsignalering volgens het zo genaamde „Matrixsysteem" zoals dat al geruime tijd wordt toegepast op Rijksweg 13 (Rot terdam-Den Haag) en op de A- 2 bij Utrecht. De autosnelweg signalering zal worden geïn stalleerd op Rijksweg 19, vanaf de Pernisser ster door de tun nel heen en aansluiten op Rijksweg 20, de noordelijke randweg die weer aansluit op Rijksweg 13. Via dit Matrixsig- naleringssysteem wordt de au tomobilist geadviseerd de snel heid aan te houden die op een bepaald moment het meest ge schikt geacht wordt op een snelweg. Op deze wijze kun nen filevorming, werkzaamhe den of calamiteiten op de weg tijdig onder de aandacht van de weggebruikers worden ge bracht, waardoor de kans op ongevallen in belangrijke mate afneemt en een vlotte door stroming van het verkeer be vorderd wordt. Krijgt een automobilist pech in de tunnel of is er een andere reden waarom contact met de operator in de controlekamer dringend gewenst of zelfs noodzakelijk is, dan is men De neus en de mond van een beroemd schilderij vormen in glas de verpak king. Mensen met een paar cen ten kunnen voor zeven en een half duizend gulden een kristallen flacon (met inhoud) kopen, gesigneerd door de meester zelf en voorzien van een certifi caat. 'Slechts' vijf duizend geïn teresseerden kunnen zich aanmelden, want meer fla cons zijn er niet. Gewone stervelingen beta len voor vijftig millileter eau de toilette negentig gulden, wie zo'n neus en mond met parfum als in houd kiest en met zo'n dertig ml. niet kinderachtig voor de dat wil komen, ge lieve 375.- op de cheque uit te schrijven. Cash beta len kan natuurlijk ook. En wat krijg je dan? Parfum Salvador Dali! De bij leven al legendarische schilder-schrijver heeft thans zijn naam ook aan een geur willen verbinden. Maar dan heb je niet zo maar wat, maar iets Dali- -achtigs, alleen al als je naar die verpakking kijkt, geïnspireerd door een van zijn schilderijen. Hoe 't ruikt? Ga dat maar eens omschrijven. Bloem rijk, kruidig, pittig met een warme ondertoon en zeker niet alledaags. Maar wat had u anders van Salvador Dali ver wacht... Of 't verkocht wordt, wil den we toch wel even we ten. Jazeker, zei Marjon Hansen van Elha Cosme tics, die het in Nederland heeft geïntroduceerd. Waarom? Wie geen Salvador Dali kan kopen, kan 'm nog al tijd ruiken... zou een ver-, klaring kunnen zijn. De afwerking van het tunnelplafond vormt een hoofdstuk apart. „Aangezien we er in de toekomst niet aan kunnen ontkomen om meer vervoer van brand )gevaarlijke stoffen door de tunnel toe te staan, zal het plafond be spoten moeten worden met een hittebe stendig materiaal", vertelt de heer Groeneveld. „Het vervoer van gevaarlijke stoffen neemt steeds sterker toe en de alternatie ve routes, die nu al veel te beperkt zijn, kunnen die verhoogde intensiteit zeker niet verwerken. Meer gevaarlijke stoffen door de tunnel betekent echter dat je ingesteld moet zijn op het ontstaan van calamiteiten waarbij snel en adequaat moet kunnen worden in gegrepen. Daartoe zal de pompinstallatie geheel worden aangepast zodat in geval van nood de eventueel vrijkomende stof fen in ijltempo van het tunnelwegdek kunnen worden weggepompt". Heel duidelijk waarneembaar is inmiddels eveneens het feit dat het tunnelplafond is voorzien van een speciale antenne waar door de zenders Hilversum 1, 2 en 3 niet meer wegvallen zodra men de tunnel in rijdt. Via deze zend/ontvanginsinstallatie lopen eveneens de mobilofoonkanalen van hulpdiensten als politie, GG GD, brandweer en Rijkswaterstaat. Ook de operator in de controlekamer heeft de mogelijkheid om op deze frequentie, in geval van nood, via de radio mededelin gen aan de tunnelgebruikers te doen. aangewezen op de in de tun- nelwanden aangebrachte hulp posten. In elke tunnelbuis zijn verdeeld over beide wanden in totaal 48 van deze hulppost kastjes aanwezig. Daarvan zijn er 28 uitgerust met alleen een poederblusser, terwijl de ove rige 20, aan de linker tunnel- wand, nog eens worden voor zien van brandslangen gevuld met light water, het brand- blusmiddel bij uitstek. Boven dien krijgt elke hulppost een intercom om gespreksmoge- lijkheden met de man in de controlekamer te realiseren. Dit in tegenstelling tot de hui dige situatie, waarbij slechts een derde van het hulpposten totaal over deze voorziening beschikt. Duidelijk zichtbaar aan het plafond bevestigde pictogrammen maken de auto mobilist attent op de aanwe zigheid van de intercom en de vluchtroute. Geheel nieuw op het tunneltrace is de busbaan die zal wor den aangelegd vanaf de Vondelingen weg tot aan de begraaf plaats van Pernis. Ter hoogte van dat punt zullen de bussen, die twee maal per uur de tunnel passeren, gewoon moeten in voegen en verder met de verkeersstroom meerijden. Een twee de aanzienlijke verbe tering op het tunnel traject maar dan aan de noordkant, is de halve openstelling van de beroemde „oortjes" van de Be neluxtunnel. Voor de automobilist is deze maatregel van grote betekenis omdat hij voortaan, komend vanuit de noordelijke richting, nog voor de tunnel van de weg af kan om naar Vlaar dingen of Scniedam af te slaan. Omge keerd kan het ver keer vanuit zuidelijke richting direct na de tunnel van de weg af, waardoor het niet meer nodig is heel Vlaardingen of Schie dam te doorkruisen om de zuidzijde vqn die steden te berei ken. Bewust wordt gesproken van een „halve openstelling" omdat deze voorals nog alleen van toe passing zal zijn voor het van de weg af gaande verkeer. fe, "*~r 13 m paciteit van de weg zo opti maal en zo veilig als mogelijk is gebruikt wordt". Het dienstgebouw zal wor den uitgerust met een eigen systeem dat 35 televisieca mera's en 15 monitoren zal omvatten tegen resp. 24 en 9 in het huidige systeem. Groeneveld hierover: „Het verkeer neemt toe, vooral het vrachtverkeer, dus beter ob serveren en bewaken is nood zakelijk. De bewaking ge schiedt door middel van de stilstanddetectielussen in het wegdek. Deze reageren op de verkeersstroom en het compu- tërsysteem achter de lussen trekt als het ware zijn conclu sie uit die reactie en geeft ver volgens automatisch zijn infor matie via de beeldschermen door aan de operator in de controlekamer. Al naar gelang de aard van die informatie be paalt de operator of, en zo ja, welke maatregelen er geno men moeten worden. De be doeling van het hele systeem is te bewerkstelligen dat de ca- De moeilijkheid bij alle veran deringen is het probleem dat de oude installatie intact ge houden dient te worden, ter wijl de nieuwe wordt geïnstal leerd. Daarvoor is ruimte no dig die er niet is. Omdat ruim tegebrek te ondervangen is Rijkswaterstaat begonnen met de bouw van een nieuwe ver dieping boven op het bestaan de ventilatie/dienstgebouw. Deze toegevoegde etage wordt het zenuwcentrum van het Rijkswaterstaatobject en gaat de controlekamer vervangen, die nu nog in de diepte tussen de twee tunnelbuizen, in het middentunnelkanaal is gesi tueerd. Tevens zal deze ver dieping de computerruimte, de schakelruimte, de keuken en de toiletgroepen herbergen. Vanuit de controlekamer wor den de verkeersstroom en de technische installaties doorlo pend bewaakt door acht in continu-dienst werkende ope rators, die overigens vanuit deze nieuwe hoge post hun werkzaamheden in het ver volg aanzienlijk veiliger kun nen uitvoeren dan momenteel het geval is. Jammer voor het leger automobilisten, maar het einde van de file-ellende in de nabijheid van de Beneluxtun nel is nog niet in zicht. Gezien de omvangrijkheid van de renovatiewerkzaamheden moeten de tunnelgebrui kers er rekening mee houden dat zij voorlopig de Be- neluxperikelen nog voor lief zullen moeten nemen Wachten in de file kan bijzon der ergerlijk zijn en de auto mobilisten zelfs tot buitenspo rig geïrriteerd gedrag bewe gen. Het tunnelpersoneel heeft daar de nodige ervaring mee opgedaan en als de heer Groe- neveld gevraagd wordt wat hij van het gedrag van de wegge bruiker vindt zegt hij met een bedenkelijk gezicht „geen hoge pet op te hebben van de mentaliteit waarvan veel auto mobilisten blijk geven", de goede uiteraard niet te na ge sproken. Meer dan eens ge beurt het dat het in de tunnel werkend personeel brandende sigarettenpeukjes naar zich toe gesmeten krijgen, of scheldka nonnades moeten incasseren omdat er slechts één rijbaan is opengesteld doordat er op de andere gewerkt moet worden. Talrijk zijn de obscène geba ren die in de richting van de werkers worden gemaakt om maar te zwijgen over de attri- IMtirr' - Het behoeft nauwelijks betoog dat een object als de Be neluxtunnel een gigantische hoeveelheid energie nodig heeft om de zaak draaiende te houden. Per maand pre senteert het G.E.B. de Rijkswaterstaat een rekening van veertig a vijfenveertigduizend gulden voor de le vering van een hoeveelheid electriciteit, die voldoende zou zijn om een klein dorp van energie te voorzien. Bezuinigingsoverwegingen hebben er dan ook toe geleid dat Rijkswaterstaat in de toekomst voor een deel van haar eigen energie gaat zorg dragen. Zelfs wordt gedacht aan het opwekken van alter natieve energie door middel van windmolens. De realisa tie daarvan is echter afhan kelijk van de financiële middelen die er voor be schikbaar kunnen worden gesteld. Rijkswaterstaat gaat er vanuit alleen al vijftig procent van de energiekosten te kunnen be sparen door een totaal nieuwe energiezuinige verlichting in de tunnel toe te passen. Met daarnaast het zelf opwekken van stroom kan dat percentage in belangrijke mate nog eens worden verhoogd doordat de pieken, bijvoorbeeld in de spitsuren, door de tunnel zelf kunnen worden opgevangen. Het energieverbruik via het G.E.B. kan daardoor op een bepaald niveau blijven hangen waardoor Rijkswaterstaat ont komt aan de extra hoge tarie ven voor energieverbruik dat boven de contractueel vastge legde hoeveelheid uit stijgt. Om dat energieplan uit te voe ren zullen in een speciale die selruimte in plaats van de hui dige twee, drie grotere nood- stroomdieselaggregaten wor den geïnstalleerd. Deze nood- stroomvoorziening schakelt automatisch in zodra de span ning om wat voor reden ook op het tunnelcomplex wegvalt. Behalve voor noodtoestanden zullen deze noodstroomdiese- laggregaten ook dienst moeten gaan doen voor de opwekking van energie. „Pas dan is het economisch verantwoord om er een dergelijke grote instal latie op na te houden", aldus Groeneveld. au buten die de werker in de tun nel naar zich toegegooid krijgt. Afgekloven appels, pakjes brood, lege blikjes, saladebak jes enz. Zelfs een rotje werd vanuit een passerende auto tussen het werk uitvoerende personeel gegooid. „Dronken chauffeurs, kwaadwillige en agressieve bestuurders, we maken ze dagelijks mee", laat Groeneveld weten en voegt er aan toe: „we ervaren het in tussen als normaal, maar in wezen is het een bedroevende zaak want de arbeiders in de tunnel staan daar wel hun werk te doen ten gunste van de veiligheid van de wegge bruiker". Het voorgaande betekent niet dat Rijkswaterstaat totaal geen rekening wenst te houden met de ongemakken die de revona- tie voor de weggebruiker ver oorzaakt. Integendeel, zij doet er alles aan om de overlast voor het verkeer zo veel mo gelijk te beperken. Getracht wordt daarom in samenwer king met de diverse aanne mers en installatiebedrijven voornamelijk in de nacht en in de weekenden te werken, voor .zover het werkzaamheden in de tunnelbuizen betreft. „Als de automobilisten hun snel heid aanpassen en er rekening mee houden voldoende re- mafstand te bewaren, dan kan de doorstroming van het ver keer vrij probleemloos plaats vinden zonder extra opont houd door kop-staartbotsingen of, erger nog, kettingbotsin gen. Op deze wijze kunnen de tunnelgebruikers zelf bijdra gen aan een vlotte verkeers- verloop waardoor irritaties tot een minimum beperkt kunnen blijven", is de mening van de heer Groeneveld die alleen maar kan hopen dat de auto mobilisten' zijn adviezen ter harte zullen nemen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 21