//W, A ss. vw Culturele uitwisseling in Vienne»*^* Wr Succes familie Stuij berust op geheim recept RANDSTAD EDITIES IN KRANT we\e sWï Stadsblad 1? Klunen tijdens feestweek Collecte Anjerfonds Hó ipq Zwemmen als de Hulk pe e* 4 Musical van Het Windag Lobo: misverstand ik Tennistoernooi op Spieringshoek WOENSDAG 26 JUNI 1985 - NR. 50 OPLAGE 38.845, 37e JAARGANG v»%- Streekmuzieks!fcï?pol-ciirecteur Hans Mulder: leerlingen voor het eerst naar het buiten land. w SCHIEDAM De Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord doet mee aan een internationaal muziekfestival. Don derdag 27 juni ver trekt een groep van 19 Schiedamse leer lingen naar Vienne, de (zuid) franse zus terstad van Schiedam. Vijf docentes begelei den de jonge muzi kanten, die in Vienne verschillende concer ten zullen geven. Deze culturele uitwisse ling kwam tot stand via de gemeente Schiedam. In het comité dat deze uit wisselingen organiseert, zijn verder vertegenwoor digd Esslingen (West- Duitsland), Neath (Enge land), Norrkoping (Zwe den), Udine (Italië), lenje (Joegoslavië) Ve Ensembles SCHIEDAM „Met pof fertjes ben je sterk afhan kelijk van het weer, ten minste als je op een plaats staat waar veel toeristen komen, het strand bij voorbeeld. Hier is het iets anders, hier heb je altijd wel inloop. Oude mensen, moeders met kinderen, maar ook opvallens veel jongelui. We staan hier nu iets langer dan een week en we hebben al een aan tal vaste klanten". Zwart Anton Pieck T.V. RADIO ABA EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILIOEN EXEMPLAREN ■V' Nieuwe //A ïWJ Schiedamse musici naar Zuid- Frankrijk in Vienne, dit jaar aan de beurt om een evenement te organiseren, staan de aktivi- teiten in het licht van het Europese Muziekjaar. Jonge musici ontmoeten elkaar in dit zuidfranse stadje om ervarin gen uit te wisselen en samen te musiceren. Op het program ma staat verder een treffen met een jeugdorkest uit het Canadese Quebec. Het enthousiasme onder de leerlingen van de Streekmu ziekschool voor de reis naar Vienne bleek groot. Even groot is de geestdrift bij de schoolleiding die voor het eerst contacten heeft gelegd op internationaal niveau. Dat de straf geen enkele ervaring heeft in het organiseren van een buitenlandse reis vormde dan ook geen enkel beletsel. De 16 meisjes en 3 jongens die straks Schiedam in Vienne zullen vertegenwoordigen, hebben tot kort voor het ver trek hard gerepeteerd. De groep is samengesteld uit vier leerlingen op dwarsfluit, vier op klarinet, vier op blok fluit, twee op viool, en verder één leerling op cello, een op hobo een op piano, een op saxofoon en een op slagwerk. Door de groep zo in te delen, bleek het mogelijk enkele mindere gangbare ensembles te formeren, zoals een blok fluitkoor, gecombineerd met viool, hobo, cello en fagot (be speeld door een van de docen tes). De Schiedammers zullen in Vienne niet alleen barokmu ziek ten gehore brengen. In het programma is ook ruimte voor een klarinetkwartet, een vioolduo en twee composities voor vibrafoon. Speciaal voor het festival in Vienne heeft één van de do centes het Oud-Nederlandse volksliedje „De vier Wever- kens" gearrangeerd, met af wisselend zang en spel. De dag na aankomst, 28 juni, geeft de Schiedamse delegatie concerten in enkele bejaarden tehuizen. 's Avonds volgt een optreden in het Romeinse openluchttheater van Vienne. Zaterdag 29 juni is er een offi ciële ontvangst op het stadhuis en volgt opnieuw een concert. Zondag zijn de leerlingen weer terug in Schiedam. SCHIEDAM Klunen, ont dekt tijdens de laatst verreden Elfstedentocht, wordt een van de aktiviteiten tijdens de Feestweek die Schiedam tus sen 21 en 29 september in de ban zal houden. Er komt even wel geen ijs aan te pas. De route (nog streng geheim) loopt van het ene café naar het andere inderdaad, elf in getal. Het klunen wordt georgani seerd door de Horeca Onder nemers Schiedam, die ook te kenen voor een ander feest- week-onderdeel: Trucktrek- ken. Maar er is in die september- week meer te doen: touwtrek ken, stunten met motors, stelt lopen, houthakken, tafelvoet ballen, een biertap wedstrijd en een kelnerrace. Het evenement wordt opge luisterd door veel muziek. De cafés blijven op zaterdag 28 september open tot vier uur 's nachts en in datzelfde week einde is er kans op een soort jazzfestival, met bands die op treden in horecagelegenheden. SCHIEDAM Deze week, van 24 tot en met 29 juni, col lecteren de Schiedamse mu ziekverenigingen in verschil lende wijken van de stad voor het Anjerfonds. Het fonds waaruit menige vereniging wel eens subsidie heeft ont vangen bij de aanschaf van nieuwe uniformen of instru menten. Het Anjerfonds is een onder deel van het Prins Bernhard- fonds. Samen ondersteunen ze veel aktiviteiten op het gebied van de cultuur en het natuur behoud in Nederland. Bijvoor beeld het bibliotheekwezen, film, theater en culturele vor ming vallen hieronder. Bijna 1000 scouts bijeen in 't park VLAARDINGEN/SCHIE- DAM „De waarden van Scouting Nederland zijn met name het respect voor de an der, de zorg voor de natuur en het helpen van mensen". Dit is het oordeel van- de Vlaardingse burgejnee^ter Van Lier over deBuadvinde- De scouting bestaat^ ïjpvjaar en om dat te vieren •Ijden* alle padvindersverenigingen».~in Nederland een groots feest. Ook in Vlaardingen werd zo'n feest georganiseerd voor de re gio Waterweg-Noord. Het begon op vrijdagavond met een kampvuur waarbij de burgemeester de manifestatie officieel voor geopend ver klaarde. Ondanks de aanhou dende regen waren èr onge veer duizend grote en kleine padvinders en de sfeer was goed. Zaterdag begon het grote ge beuren. Het gehele Oranjepark werd in beslag genomen door de vele aktiviteiten^Ecjwaren optredens van br playbackers, voilé straatmuzikanten men een groot aant, doen, van muurboi ncers, rs en kon spelletjes fot ke gelen en van ballonnen be schilderen tot fietsbandplak- ken. Met een stempelkaart konden de padvinders het postenspel spelen. Wie tenminste 25 van de 35 aktiviteiten aktief be zocht had kwam in aanmer king voor een beloning. Be doeling was om zoveel moge lijk stempels te verzamelen. Voor de muziek zorgde de Scouting Baden Powell Drum band uit Rotterdam die een mars door het Oranjepark or ganiseerde. Voor de hongerige padvinders was er een „scout-it-yourself" restaurant. In dit restaurant kon men tegen sterk geredu ceerde prijzen zelf o.a. poffer tjes en hamburgers bakken. De manifestatie werd afgeslo ten met het oplaten van de vele beschilderde ballonnen. Ondanks de vele stortbuien was het enthousiasme bij de scouts groot en waren de da gen toch een succes. Poffertjes bakken 'n hele kunst Over poffertjes kan Jacque line Stuij veel en vlot vertel len. Geen wonder, want ze zit al jaren in dit zoete am bacht en de familie van haar echtgenoot Jan kan hele maal bogen op een lange tra ditie: die reist al sinds het einde van de vorige eeuw met deze oud-Hollandse lek kernij door het hele land. Tot september staat het pof fertjesetablissement van de fa milie Stuij op de Broersvest, pal naast de ruine. Alleen tij dens de kermis in augustus moet hun onderneming voor een week het veld ruimen. Hun plaats wordt dan tijdelijk ingenomen door een andere poffertjesbakker die wél be reid was het (hoge) staangeld voor de kermis te betalen. „Voor ons is dat niet haalbaar meer", zegt Jacqueline die naast poffertjes een paar dagen per week oliebollen bakt in haar kraam in Hilversum. Een echt kennisbestaan, maar dat heeft de familie, die reizen en trekken in het bloed zit, er best voor over. Vaak thuis in hun woning in Apeldoorn zijn ze niet, maar in de kraam kan het ook heel gezellig zijn. Hun etablissement werd drie jaar geleden ingewijd door de toenmalige burgemeester van Schiedam, John te Loo, die op de koperen plaat de eerste pof fertjes bakte. Sindsdiend is de plaat almaar zwarter gewor den, maar dat moet ook, ver telt Jacqueline: „Anders bakt alles aan". De poffers die zij -eigenhandig bakt, vallen bij vrijwel ieder een in de smaak. Logisch, want het gaat letterlijk om een beproefd recept dat uit 1894 dateert, en dat de familie Stuij vanwege het succes angstvallig geheim houdt. - - 1 „Ik krijg vaak mensen binnen die vragen, hoe komt het toch dat jullie poffertjes zo luchtig zijn, dat lukt me thuis absoluut niet met Molenaars Poffermix. Ik zag dan maar, ons recept is nog van opa -maar vraagt u me niet hoe ik het beslag maak, dat blijft geheim". Jac queline wil wel kwijt dat zei de beste kwaliteit grondstoffen gebruikt: roomboter en suiker. „Je hebt er een hoop knoeiers bij zitten. Echte poffertjes wor den nog maar door een stuk of drie families in Nederland ge maakt. Wat je op braderieën ziet is meestal niet veel zaaks. Die gebruiken margarine of Morgen, jammer genoeg, want zo wordt voor ons de markt bedorven". Bij Jacqueline gaan er vijftien poffers in een gewone portie, en dertig in een dubbele. Niet meer, niet minder. „Je kunt wel voor veel geld zogenaam de kleine porties gaan verko pen, maar dan zie je je klanten na één keer niet mneer terug". Poffers zijn en blijven de spe cialiteit in dit antieke etablis sement V«et zijn lampjes, gor dijntjes en houten vloer. Er worden geen uitsmijters ver kocht, maar straks wel Oud- Hollandse wafels. „Die zijn heel moeilijk te maken, daar waag ik me niet aan. Alleen mijn man kan dat". Zo vaardig als Jacqueline de poffers van de bakplaat prikt, zo behendig deed ook ooit oma Stuij dat. „De foto's waarop je haar bezig zien achter de bak plaat doen heel sterk denken aan een prent van Anton Pieck", aldus mevrouw Stuij, die van deze folklore alleen de witte koksmuts niet overnam. Verder blijft in deze branche alles bij het oude. Nog jéren, want de vier broers van echt genoot Jan weten ook alles van poffers bakken. En straks misschien ook de dochter van Jan en Jacqueline: „Of zij het ooit van ons zal overnemen? Waarom niet, als ze trouwt met een jongen van de ker mis?" SCHIEDAM Vrijdag 28 juni wordt er in de Blauwe Brug in Schiedam Noord een voorstel ling gegeven door de leerlin gen van de 5e en 6e klas van de Basisschool „het Windas". De kinderen zijn al maanden bezig een musical in te stude ren die voor ouders, belang stellenden en de andere kinde ren van de school opgevoerd zal worden. In principe is de toegang vrij maar een ieder die wil kan een „toegang sprijs" betalen welke ten goe de komt aan het door de school geadopteerde Foster Parents kind „Idrissa" uit Op per-Volta. Wij helpen direktlll Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting Van 24 juni lol S juli wagant vakanlia gaalclan ^l. m wm Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 1