4 Het verleden herleeft Een museum vol leven, over de geschiedenis van 't leven... 1 'Vlinders' van Marius Kolvoort in het Noorder Dierenpark «t In het Noorder Dierenpark te Emmen is onlangs de grootste overdekte tropische vlindertuin tèr wereld officieel geopend HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 JULI 1985 PAGINA 9 I» SlÏN» I 55S De tropische vlindertuin heeft een oppervlak te van meer dan 1.000 m2. De fraaie tropische beplanting, de watervalletjes, de stille vijver tjes, de grillig kronkelende paadjes en roman tische bankjes maken van de tropische tuin een sprookjesachtig decor voor de meer dan 1.500 exotische vlinders. De in het Noorder Dieren park te Emmen geopende overdekte tropische vlin dertuin, maakt deel uit van het Biochron. Het Biochron, dat in septem ber a.s. in zijn geheel geo pend wordt, is een zeer groot museum dat de ge schiedenis van het leven op aarde als thema heeft. Geschenk Als u een foto maakt kunt u maar op een plaats tegelijk zijn. U kunt bijvoorbeeld dicht bij uw onderwerp gaan staan, of een opnames tandpunt kiezen dat verder weg gelegen is. Elk standpunt levert een andere beeldhoek op. Dat geldt voor elke came ra en elk lenstype, behal ve voor een camera met een zoomlens; deze geeft uw camera als het ware vleugels. Bezoekers kunnen van zeer dichtbij de vliegende juwelen gadeslaan. In de kas zijn meer dan 20 soor ten vlinders te bewonde ren, van de kleine, fel ge kleurde Heliconius-vlin- ders tot de enorme 'vogel vlinders' uit Nieuw Gui nea, van de roerloos zit tende bleekgroene maan- vlinders tot de atlasvlin ders die een vleugelspan wijdte hebben van 30 centimeter. Uniek Verhuizen «ff In het Noorder Dierenpark is ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum een foto expositie ingericht over de beginjaren van het park. De expositie is samenge steld uit honderden kiekjes die opgestuurd werden naar het Emmer Week blad, na een oproep in deze huis-aan-huiskrant. Talloze mensen plunder den hun familiealbums en overlaadden de directie van het park met fotootjes van kindertjes op ezeltjes, beelden van de reeds lang verdwenen doolhof, brief kaarten met de chimpan see Tommy op een kinder fietsje of pap-etend met een lepel uit een bord, met kiekjes van de olifanten in een kooi van nog geen 10 m2, of van wolven in een nauwe betegelde ren, maar ook met foto's van het .zogenaamde wildpark dat voor die tijd opzienba rend was, omdat daar gan zen, eenden, zwanen, schapen en geiten e.d. vrij rondliepen en andere hoef dieren ruime perken tot hun beschikking hadden. De expositie duurt tot eind augustus a.s. en is dage lijks geopend voor parkbe zoekers van 9.00 tot 18.00 uur. De expositie begint met twee (opgezette) pa pegaaien op een stan daard, hun poot met een ketting vast aan de zitstok. Een kenmerkend beeld uit de na-oorlogse dierentui nen. Wie de expositie be zoekt zal tot de slotsom komen dat er, gelukkig, de laatste 40 jaar heel veel veranderd is in dierenpar ken... en in 't Noorder Die renpark in 't bijzonder. Duizenden vlindersin Emmen,.. Naast de tuin is een expositie te vinden met als thema 'Alles over vlinders', alsmede een filmzaaltje waar non-stop een film draait over de levenscy clus van het koolwitje. De ge meente Emmen, zo deelde de burgemeester Drs. H. G. Ou- werkerk mee, schenkt dit on derdeel aan het Noorder Die- het vasteland van Europa. Al leen in Engeland zijn enkele vlindertuinen te vinden, maar niet van de omvang als deze in Emmen. Wat de vlindertuin in Emmen verder onderscheidt van de Engelse vlinderhuizen is o.a. dat de Nederlandse tuin het hele jaar geopend is en in En geland alleen gedurende de zo mermaanden. Bovendien is het in Emmen de bedoeling om slechts eenmalig eieren of poppen aan te kopen van viin- derkwekers uit de hele wereld of van Engelse vlinderhuizen. Met deze aangekochte vlinders is een omvangrijke kweek op gezet zodat de vlindertuin ge heel 'self-supporting' kan blij ven. Naast de vlindertuin is daarom een paarruimte ingericht voor de vlinders, die de naam 'Lus- Bezoekers maken in het Biochron als het ware een wandeling door de tijd: van de nog levenloze aarde, naar de allereerste levensvormen, van het vroege zeeleven naar de eerste planten en dieren die het land opgingen, van het steenkooltijdperk naar het tijdperk van de dinosauriërs en van de vogels naar de bloemplanten en hun bestui- vers (zoals bijv. vlinders), van de primitieve zoogdieren tot de mens en van de mens tot het heden. Een geschiedenis van 4.6 mil jard jaar samengeperst tot een bliksembezoekje van 46 minu ten. Het Biochron is in veel opzichten uniek te noemen. In de eerste plaats is er nergens ter wereld een museum met alleen de evolutie als thema. Bovendien wordt in het Bioch ron de wandeling door de tijd niet alleen geïllustreerd met modellen, fossielen en allerlei andere audio-visuele midde len, maar vooral aan de hand van levende planten en die ren. Zogenaamde levende fossielen en dieren en planten die een sterke gelijkenis vertonen met soorten die miljoenen jaren ge leden de aarde bevolkten, kenschetsen enkele hoogte punten uit de lange geschiede nis van het leven op aarde. Ze lichten samen met enkele zeer moderne diersoorten en plan ten, die ook in het Biochron te vinden zijn, een tipje van de sluier op van de lange en gril lige evolutie van het leven. Tegelijk met de vlindertuin werd een groot deel van het Biochron voor het publiek opengesteld. Zoomlens geeft uw camera vleugels Met een zoomlens fotogra feert u vanaf één standpunt bijvoorbeeld een fraai berg landschap met daarin een kasteel. U blijft op uw plaats staan, zoomt in op het kasteel en maakt daar een beeldvullende foto van. U kunt ook elke beeldhoek kiezen die daar tussenin ligt. Zoomlenzen zijn verkrijgbaar voor spiegelreflexcamera's, een cameratype waarvan de lens (het objectief) kan worden verwisseld. Op zo'n camera past een standaardlens, waar mee u 'gewone' foto's kunt maken precies zoals ons oog de wereld ziet. U kunt ook een telelens gebruiken, die de ver te dichterbij haalt; een macro lens voor scherpe foto's van heel korte afstand; of een groothoeklens, die zó kort is dat er véél beeld op de foto komt. Al deze lenzen werken echter met één instelmogelijkheid, en zorgt bij elke instelling voor een scherpe foto. Dit lenstype bestaat dus eigenlijk uit een groot aantal lenzen in één. De enige beperking is het bereik, en dat wordt aangegeven in mm's. Er zijn lenzen die alleen het telegebied bestrijken, bijvoor beeld van 80 tot 250 mm. An dere lenzen liggen tussen groothoek- en bescheiden tele- bereik in, zoals de zoomlens die het geied tussen 28 en 100 mm bestrijkt. De groothoek- zoomlens heeft een instelmo gelijkheid van bijv. 28 tot 45 mm. Er komen ook steeds meer zoomlenzen die beschik ken over een dichtbij-instel ling, waardoor ze ook voor het maken van macro-opnamen geschikt zijn. De provincie Drenthe schonk het Noorder Dierenpark ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum een schitterende re constructie van Protoceratops, een echte dinosaurus compleet met eieren en jongen, uit het Krijttijdperk. De bouw van dit museum werd mogelijk gemaakt door het I.S.P. (Integraal Structuur plan Noorden des Lands), dat 75% van de ruwe bouwkosten voor zijn rekening nam. De rest van de bouwkosten, alsmede de kosten van de in richting en de exploitatie, moeten door het Noorder Die renpark zelf worden opge bracht. Maar de directie van het park heeft de stellige over tuiging dat dit unieke mu seum, het Biochron, niet na zal laten een grote aantrekkings kracht uit te oefenen op heel Nederland. Misschien ook nog wel ver daarbuiten, gezien de grote belangstelling voor dit museum van Franse> Duitse en Engelse tv-stations. renpark voor het 50-jarig jubi leum. Op de expositie zijn ook rup sen en poppen in vele soorten en maten te bewonderen. Met een beetje geluk kan men hier een vlinder uit de pop zien kruipen of een vlinder zijn eerste vlucht zien maken, re gelrecht de tuin in. De tropische vlindertuin in Emmen is een unicum voor thof' kreeg. Daar kunnen de vlinders de planten vinden waarop ze het liefst hun eieren afzetten. Dagelijks oogst de vlinderbioloog Drs. Wijbren Landman er tientallen eieren. Die eitjes worden dan weer overgebracht naar de 'rupsen- kweek' in de kelder onder de vlindertuin. Daar komen de eitjes uit en worden de rupsen opgekweekt tot ze gaan ver poppen. Zodra de poppen op het punt staan uit te komen, verhuizen ze naar de 'uitvliegkooi' in de vlindertuin of naar de 'Lus thof'. Dan begint alles weer van voren af aan. Misschien zal het in de toe komst nodig blijven af en toe, voor bloedverversing, wat poppen of eieren te ruilen met andere vlinderhuizen. De rupsenkweek is alleen voor groepen (na afspraak) te be zichtigen. Maar op de ope ningsdag konden alle gasten er een kijkje nemen. De directie verwacht dat de komst van de vlindertuin wederom een enorme impuls zal geven aan het toch al hoge (plm. 800.000) bezoe kersaantal van het Noorder Dierenpark. In het paviljoen van het Noorder Dierenpark is ter gelegen heid van de opening van de tropische vlindertuin een expo sitie ingericht van aquarellen van Marius Kolvoort. Marius Kolvoort geniet grote landelijke bekendheid, mede door zijn illustratieve bijdragen aan het t.v.-programma „Ja natuur lijk". In het Noorder Dierenpark zijn van hem enkele tien tallen fijnzinnige aquarellen van inheemse vlinders te be wonderen. De expositie van de aquarellen van Marius Kol voort duurt tot oktober 1985 en is vor parkbezoekers dage lijks geopend van 09.00 tot 17.30 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 9