Aalkeet Buitenpolder en noord Kethel: reservaat Propaganda voor het lagere cricket „Dat kan alleen bij ons" tAlet de karnen vérder ORANJE Wijkpost Oost bejaardenwerk op vakantie Koos Oosterholt (74): Automobilist veroorzaakt stenenregen Vlaamse gaai Wie wordt bruid van de maand? Aanstaande bruidsparen Jonge Locomotief HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 JULI 1985 PAGINA 13 Het vierde cricketelftal van Excelsior'20, dat een verdienstelijke tweede plaats be haalde op het Golden Duck crickettoernooi. Bridge Paardensport Zwemmen Duiven Stijlvol in balans opent de 74-jarige Koos Oosterholt het toernooi via het gooien van de eerste bal. Umpire Henny van Bochove kijkt geamuseerd toe. Genoegen Het toernooi werd geopend door eregast Koos Oos terholt via het hijsen van een vlag. Eregast SCHIEDAM Het Bar-Bistro Thurlede Crickettoernooi, zon dag gehouden op de velden van Excel sior'20, is geworden wat de organisatoren en deelnemers er van hebben verwacht; een grandioos toernooi, perfekt georganiseerd en zoals één van de organisatoren het zei: „propaganda voor het lagere cricket". De uiteindelijke winnaar werd Wanderers uit Oss, dat de wisseltro fee „De Golden Duck" met trots mee naar huis kon nemen. Zoals gezegd een perfekte organisatie, en toen na een nacht van hevige re genval de zon zich de ge hele dag liet zien, kon het toernooi niet meer stuk. Het Nieuwe Stadsblad „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam RANDSTAD EDITIES SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen Oranjestraat 8-10-12-14 Tel. 265997-264140 35%, per liter 15.95 Jonge Piet van Gent per liter 15.95 Bij doos van 12 flessen per liter 15.50 „grijze eminentie" van Excel sior'20, Koos Oosterholt, de eerste bal gooide. Koos was eregast deze dag en genoot met volle teugen. Op veld 2 speel de Excelsior tegen Groen Geel en door een nipte overwinning kwam het in de finale uit te gen Wanderers dat VCC geen kans gaf. Na een lunch, aangeboden door de hoofdsponsor, ontspon zich de strijd om de eerste plaats op veld 1. Ondertussen had zich veel publiek rond het veld geschaard, dat de aan dacht verdeelde tussen de strijd om de hoogste eer en ook die tussen Groen Geel en VCC om de derde en vierde plaats. Want juist in dat duel werden hoge totalen geboekt. Wanderers kwam tegen Excel sior tot een totaal van 135 runs voor het verlies van negen wickets. Tegen dat totaal moest Excelsior alles uit de kast halen om De Golden Duck zelf te winnen. De Schiedammers haalden het niet. Met 101 runs tegen een verlies van negen wickets (de overs waren op) moest de eer aan de Wanderers gelaten worden. Na een warme maaltijd wer den de prijzen uitgedeeld. De Golden Duck yoor Wanderers, Excelsior'20 werd tweede, VCC derde en Groen Geel vierde. Op zaterdag 24 augustus orga niseert Bridgeschool Vlaardin- gen weer de traditionele Ha ringdrive. Maximaal 80 paren kunnen er in zaal Middelhuy- se, Koninginnelaan 403 Vlaar- dingen-Holy terecht. Er wor den twee series van elk 24 spellen gespeeld. De gehele middag en avond (aanvang 13.00 uur, einde 23.00 uur) wordt er gratis haring van de beste kwaliteit aangeboden. Zoals gewoonlijk is de prijzen- pot weer uitstekend gevuld. Meesterpunten volgens gel dende schaal. Het inschrijfgeld is vijftien gulden per persoon te voldoen aan de zaal. Aan melden kan bij I. J. van Gel deren (705811) en J. Gorter (340046). De inschrijving sluit op 20 augustus. Vast op het Duindigt-program- ma van juli staat de handicap- ren over 2150 m. om de Gold Cup. Zeventien Volbloeds zijn inge schreven, waaronder een aan tal winnaars van rennen voor de' topklasse zoals Clachan (Grote Prijs van Den Haag), Val de Vanneau (Jochems Me moriaal, v. Heemstraprijs en K.N.H.&.R.V.-prijs), Life Line (Haagse Ooievaar) alsmede re cente winnaars als Gerrit's Pride en Harvevsfield, die de Gold Cup in '83 op zijn naam bracht. De derde aankomende uit de op 14 juli verreden IBM derby en wel Atletico zal aan de start verschijnen met de Engelse lichtgewicht Richard Fox. Traditioneel is de Gold Cup doorgaans de eerste confronta tie van de driejarigen met de top van de oudere paarden. De startaangifte was maandag 22 juli. Zeker is dat tenminste een tiental Volbloeds aan de start zal verschijnen. Voorts maakt Duindigt zich op voor de op 4 augustus te verrijden Dravers Derby voor de in 1982 geboren Z-jaargang. De kaar ten zijn hier nog niet geschud, daar ook deze jaargang in de breedte heel veel klasse in huis heeft. Zowel op zondag 28 juli als zondag 4 augustus eer ste start 13.00 uur. In Zwembad Zuid wordt op 29 juli een begin gemaakt met de renovatie en het verrichten van noodzakelijk onderhoud van het bad. In verband met deze werkzaamheden in en bij de bassins is het zwembad van maandag 5 augustus tot en met zondag 18 augustus voor het publiek gesloten. Op 29 juli wordt begonnen met werkzaamheden waar de zwemmers in de zwemzaal hoegenaamd geen hinder van zullen ondervinden. Ook na 18 augustus, wanneer het bad weer voor het publiek geo pend is, zullen nog diverse werkzaamheden verricht wor den. Tijdens de renovatie zul len de volgende werkzaamhe den verricht worden: wijziging entree, kassa en kantoorruim te; inrichten sauna en neven ruimte; installatie van een ,30- meter glijbaan; wijziging bad- meesterspost; inrichten ruimte met zonnebanken. Onderhoudswerk aan: kopse wanden zwemzaal; onderwa terverlichting; plafonds en banken in de kleedkamers; technische installatie. De totale kosten van renovatie en onderhoud bedragen ruim 600.000,-. Bij de Postduif werd de comb. Toutijn-Homburg de absolute winnaar dit weekeinde. Zowel met de oude als met de jonge duiven behaalden zij de eerste prijs. De volledige uitslag: Chartres (oude): comb. Toutijn-Hom burg 1, 4; C. de Jonge 2; A. Brauns 3; comb, van de Berg 5, 8; H. Jansen 6; W. Jansen 7; F. Bodeving 9; J. Vrauwdeunt 10. St. Quentin (jonge): comb. Toutijn-Homburg 1, 7; L. Lems 2; J. Vrauwdeunt 3; comb. Van de Berg 4, 9; C. de Jonge 5; H. Hersbach 6; F. Boudewijns 8; J. Koster 10. MAASLAND De gezamen lijke vergadering van de sub commissie Landbouw en de subcommissie Natuur en Landschap zal zich gaan bezig houden met het opstellen van een ontwerp-beheersplan voor de beheers- en reservaatsge- bieden Noord-Kethel, binnen het reconstructiegebied Mid den-Delfland. Als voorzitter van deze commissie is de heer Vrij benoemd, lid van de sub commissie Landbouw, alsmede lid van de Provinciale Com missie Beheer Landbouwgron den (PCBL). De Centrale Cultuurtechni sche Commissie heeft de be grenzing van de beheersgebie den (de zogenaamde B-C zo nes) en van een reservaatsge- bied (L-zone in Noord-Kethel) definitief vastgesteld. In totaal is nu 490 ha cultuurgrond, ver deeld over een 5-tal polders aangewezen als beheersgebied. Daarnaast is in de polder Noord-Kethel met een opper vlakte van bijna 160 ha als re- servaatsgebied aangeduid. In de maand maart besliste de Reconstructiecommissie dat eveneens een deel van de Aal- keet-Buitenpolder ten westen van Vlaardingen wordt be stemd als reservaatsgebied (L- zone). In de beheersgebieden kunnen de belangen van landbouw met die van natuur en land schap samengaan door enige aanpassing in de agrarische bedrijfsvoering. Beheersgebie den blijven dan ook landg- bouwgebieden. In de reser- vaatsgebieden is het gewenste natuur- en landschapsbeheer moeilijk te combineren met de huidige landbouw. Het is de bedoeling dat deze gebieden op den duur aangekocht worden door de overheid, zodat daar een natuurbeschermend be heer kan worden gevoerd. Hierbij zullen weer boeren worden ingeschakeld, die de grond kunnen pachten en in gebruik nemen. Boeren, die in deze beheers en reservaatsgebieden grond bezitten of in gebruik hebben, kunnen - vrijwillig - meewer ken om deze gebieden hun na tuurwaarde te laten behouden. Zij kunnen daartoe een be- SCHIEDAM De Wijkpost Oost (Lorentlaan) van de Stichting Raad voor Bejaar denwerk is tot 19 augustus ge sloten. Maandagmiddag 19 au gustus kunnen ouderen uit Oost weer op het spreekuur te recht, dat duurt van twee tot drie uur. In dringende gevallen kan men zich wenden tot het ste delijk bureau van de Stichting, gevestigd aan de Tuinlaan. Het telefoonnummer is 731976. heersovereenkomst afsluiten met het Bureau Beheer Land bouwgronden, een Dienst van het Ministerie van Landbouw en Visserij. In deze beheerso vereenkomst staat wat de boer in het kader van de bedrijfs voering moet doen of nalaten om natuur en landschap in stand te kunnen houden. In ruil voor het uitvoeren van deze maatregelen ontvangt de boer van het Bureau Beheer Landbouwgronden een ver goeding. Bij het afsluiten van beheersovereenkomsten, die in principe voor zes jaar geleden, is de inpasbaarheid van de maai- en weidebeperkingen een belangrijk uitgangspunt. Beheersovereenkomsten in re- latienotagebieden zijn geba seerd op een beheersplan. Dit beheersplan zal dus worden opgesteld door de gezamenlij ke subcommissies Landbouw en Natuur en Landschap. Bin nenkort is de eerste vergade ring van deze commissie te verwachten. Niet alleen binnen de beheers en reservaatsgebieden wordt aan de natuur gedacht. Binnen Midden-Delfland liggen nog een aantal natuurgebieden zo als de Vlietlanden en ver spreid liggende waardevolle gebiedjes. Ook zijn er een aantal gebie den waar 1/3 deel van de op pervlakte de funktie natuur krijgt eventueel in combinatie met landbouw. In totaal vor men de natuur- en relatienota- gebieden een oppervlakte van ca. 900 ha. Bij de kraaiachtigen denkt men al snel aan grote, sombergekleurde vogels. Toch wordt ook een aantal zeer bont ge kleurde vogels tot deze groep gerekend. Eén daarvan is de Vlaamse gaai. De vogel is zo groot als een duif, heeft een roodachtig-bruin lichaam, een zwarte staart met een opvallende witte stuit en zwart-wit gestreepte veertjes op de kruin. Ongetwijfeld zijn de blau we veertjes in de vleugel van de Vlaamse gaai het meest bekend. Door hen gelaars worden ze ge bruikt om er kunstvliegen van te maken, maar nog vaker komt men ze tegen als versiering op de groe ne „jagershoedjes". Een jaar of vijftien gele den was de vlaamse gaai nog een betrekkelijk zeldzame verschijning in onze omgeving, 's Win ters zwierf er altijd wel een klein aantal rond in de grotere parken, maar het zien van een vlaamse gaai in de zomer was nogal bijzonder. In de loop der jaren heeft de vogel zich echter steeds meer aangepast aan de stedelijke omge ving. Tegenwoordig is het een vrij algemene broed- vogel van de Schiedamse en Vlaardingse parken en hier en daar broeden ze zelfs in de wat grotere stadstuinen. In de winter komen ze, vooral na sneeuwval, tot midden in de stad om daar op voertafels hun voedsel te vergaren. De vlaamse gaai is een alleseter. In de winter voedt hij zich hoofdzake lijk met plantaardig voed sel (vooral eikels), maar in de zomer stapt hij over op dierlijk voedsel. Dan consumeert hij insekten, maar ook eieren en jonge vogels. Dat laatste heeft de vlaamse gaai een slechte naam bezorgd. Van zoogdieren is alge meen bekend, dat som mige soorten tegen de winter een voedselvoor raad aanleggen. Dat ook sommige vogels die ge woonte erop na houden is minder bekend. De vlaamse gaai is zo'n vogel. In de herfst zijn ze druk in de weer een voor raad eikels aan te leggen om de winter door te ko men. Met enig geluk kan men ze daar in het najaar mee bezig zien. De gaai maakt met zijn snavel een gat in de grond en braakt daarin een mee gebrachte eikel uit. Daar na wordt het gat weer dichtgemaakt. Blijkbaar hebben vlaam se gaaien een erg goed geheugen. Het merendeel van de door hen verbor gen eikels wordt in de loop van de winter weer teruggevonden en opge geten. De eikels, die door de gaaien vergeten zijn, zul len echter in het voorjaar ontkiemen en uitgroeien tot kleine eikeboompjes. Men neemt wel aan, dat dit gedrag van de vlaam se gaai ervoor zorgt, dat eiken zich over grotere afstanden kunnen ver spreiden. Hendrik Jan Dijkerman Golden Duck naar Wanderers SCHIEDAM Koos Ooster holt, de rondborstige Schie dammer, is 74 jaar oud, maar zijn passie voor cricket is nog even groot als toen hij er zestig jaar geleden mee begon. Koos en Excelsior'20 zijn als een na velstreng al zestig jaar met el kaar verbonden. Sir Jack, Grijze Eminentie, Koos de cricketlegende, allemaal na men die hem in de loop der ja ren zijn gegeven. Maar Koos blijft er gewoon onder. Een man zonder kapsones. Hij was zondag tijdens het toernooi om De Golden Duck ere-gast en deed dat met veel plezier. Naarmate de dag ver streek werd de grijns op het gelaat van Koos steeds groter. „Wat een fijn toernooi. Geen cricket van de bovenste plank maar iedereen heeft plezier. Dat kan alleen maar bij ons", lachte hij. Koos had bij aanvang van het toernooi de vlag gehesen en de eerste bal geworpen. Het was nog een goede bal ook. Ja, wat wil je. Nog bijna iedere week speelt hij met de veteranen van Excelsior. „Wij staan weer bovenaan", zegt hij trots. „Za terdag hebben we van VUC gewonnen. Die stonden op de bovenste plaats". Als na de lunch de spelers hun strijd om de Golden Duck ver volgen, kijkt Koos met genoe gen naar de dames van het da- mescricketteam. Zij ruimen de tafels af. „Het samenspel tus sen ons damesteam en het vierde team is geweldig. Als, zoals vandaag, het vierde een toernooi heeft, zorgen zij dat het natje en droogje goed ver zorgd wordt. Nogmaals: dan zeg ik met trots dat dit alleen maar bij ons mogeliik is". Al is Koos Oosterholt dik te vreden over het verloop van het toernooi, het zit hem wel hoog dat nou juist het eerste team zo slecht draait. We zul len hem er op deze -ook voor hem fijne dag- maar niet mee lastig vallen. Koos heeft in de afgelopen zestig jaar al zo veel meegemaakt in de club. Ook daar komt hij wel weer over heen. Vandaag kan zijn dag niet meer stuk. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiimimiiiiMiiiiiii SCHIEDAM De politie van Spijkenisse heeft zondagmor gen een automobilist ingere kend die in Schiedam een ware ravage had aangericht. De 26-jarige bestuurder was daar rond negen uur op een grintbak gebotst en had in het .voorbijgaan ook een trampaal geramd. De automobilist verloor de macht over het stuur toen hij de Koemarkt opdraaide. Bij zijn. botsing met de grintbak spatten honderden steentjes in het rond. Een flink aantal au to's dat in de nabijheid stónd geparkeerd, werd door de ste nenregen getroffen en liep lakschade op. De bestuurder nam niet de moeite, de schade in ogen schouw te nemen. Hij reed door, onkundig van het feit dat iemand de politie waar schuwde en zijn kenteken doorgaf. Bij aankomst in zijn woon plaats werd de man door de politie opgewacht. Hij bleek onder invloed van alkohol te verkeren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii VCC en Wanderers openden het toernooi op veld 1 waar de Na het hijsen van de vlaggen van de deelnemende clubs, VCC uit Voorburg, Groen Geel uit Wassenaar, Wande rers uit Oss en de organiseren de vereniging Excelsior, open de Ruud de Leede het toernooi door de spelers er op te wijzen dat het weliswaar een toernooi was van het lagere cricket, maar dat verwacht werd dat er serieus gespeeld zou wor den. En dat is ook gebeurd. (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 150,- aan ^waardebonnen, te besteden bij de deelnemende adver teerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in het Nieuwe Stadsblad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 13