Tumba- en calypso- koning Sponsoring en verhuur u De route van de optocht Toegangs- bewijzen Brigitte kandidate Carnavals- koningin Utrecht staat op 27 juli en op 3 augustus van dit jaar in het teken van het Caribbean Carnival, dat dit jaar georganiseerd wordt door het Caribbean Carnival Comité in co- produktie met de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs. Een warmbloedig spektakel dat het hart van Nederland sneller zal doen kloppen. Op 27 juli zal tijdens een grandioos feest de carnavalskoningin gekozen worden. Op 3 augustus zullen de klanken van de Calypso en de Tumba een unieke sfeer oproepen in de Domstad. De zo mooie koningin zal een bonte, feestelijke en swingende stoet leiden, waarin voor diegenen die liever toekijken dan meedoen veel het bewonderen waard is. Het feest zal een schitterend hoogtepunt beleven in de Marijkehal van de Jaarbeurs in Utrecht; een tropische verrassing in een Hollandse hal. Op deze pagina een vooruitblik. Om vast een beetje in de stemming te komen. Climax in de Marijkehal reductiebon! Prijsvraag: „Hoeveel Antillianen wonen er in Nederland" Duizendpoot Sponsors CARIBBEAN j CARNIVAL Bereikbaar „Voorbereiding, het bedenken en het maken is een deel van je leven" Vrieskou Roots jREDUCTIEBON CARIBBEAN CARNIVAL Eén carnaval Op de zwoele klanken van de Calypso. ook andere materiële steun, zoals het verlenen van bepaal de faciliteiten, het beschik baar stellen van spullen en dergelijke. Met sponsoring kan het Caribbean Carnival een waarlijk reusachtige hap pening worden". Het Caribbean Carnival bestaat uit drie onderdelen. Op 27 juli wordt in de Marij- kehal van de Jaarbeurs in Utrecht de carnavalskoningin gekozen tijdens een feest dat duurt van 20.00 tot 06.00 uur. Een ander onderdeel is de stoet met aansluitend het slotfeest op 3 augustus waar over wij elders op deze pagi na uitweiden en het onder deel dat in deze opsomming nog ontbreekt is de verkie zing van de tumba- en calyp so-koning. Van de calypso heeft u waar schijnlijk allemaal wel eens gehoord. Het is een begrip on der de liefhebbers van Caraï- bische muziek. De tumba is een opzwepende, ritmische muzieksoort, die vooral voor komt op de Benedenwindse Eilanden en onmisbaar bij het Caribbean Carnival. Een goed voorbeeld van een tumba is de hit van de Amsterdamse band Trafassi, „Wasmasjien". Het liedje van de winnende, zanger is de tophit van het carnaval en klinkt door de hele stoet. Bedrijven die geïnte' resseerd zijn in het spon soren van het Caribbean Carnival kunnen contact opnemen met het organi serende comité (zie on deraan). Keukenexploitanten die interesse hebben voor het huren van een kraam in de Marijkehal tijdens beide festiviteiten aldaar, of bedrijven die stands willen huren langs de route die de stoet aflegt worden verzocht op de zelfde wijze contact op te nemen: Caribbean Carnival Co mité, postbus 1000 - 3500 BA Utrecht. Eigenlijk weten niet zoveel mensen hoeveel Antillianen in Nederland wonen. Wij denken dat het er eigenüjk minder zijn dan u denkt. Als u denkt dat u het weetiet dan op de prijsvraag die wordt uitgeschreven. Binnenkort hoort u daar meer van. Let goed op, want de hoofdprgs is een reis naar de A rttillen per vliegtuig om daar het carnaval mee te gaan maken. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 JULI 1985 PAGINA 16 Een swingend spektakel in de binnenstad van Utrecht. Met een feest dat voor ieder een in heel Nederland bedoeld is. Met een gebaar van vriendschap. En daarom zijn we er blij mee dat we het festi val dit jaar voor Utrecht heb ben kunnen behouden. Want een feest dat voor iedereen be doeld is, moet ook voor ieder een redelijk bereikbaar zijn. En dan ligt het midden van het land natuurlijk het meest voor de hand". Het organiseren van iets der gelijks als het Carribean Car nival heeft zo veel voeten in de aarde, dat de uitvoerenden welhaast duizendpoten moe ten zijn om hun taak naar be horen uit te voeren. „Het is iets dat ieder moment van de dag en ieder moment van de nacht waarop je niet slaapt, bezighoudt", weet Calvin Bartlett te melden over de praktijk van een organisator. „Je komt zo ontzettend veel dingen tegen die geregeld moeten worden. Maar het grootste probleem dat we dit jaar hebben, is dat we uit on ze krachten dreigen te groeien. Aan de ene kant zouden we het festival naar een nog hoger niveau willen brengen, er echt een heel groot gebeuren van maken. Maar daarvoor is meer geld nodig. „We hebben bijvoorbeeld nu al groepen voor de stoet moe ten afzeggen, omdat het voor de organisatie financieel niet te klaren is. Ik noem een voorbeeld: groepen met een orkest. Zo'n orkest moet, wil het voor iedereen een beetje zichtbaar zijn, op een vracht wagen gereden worden. En als het budget, waaruit die vrachtwagens betaald moeten worden op is, dan ben je als organisatie uitgepraat, dan moet je nee verkopen. We willen ons dan ook de ko mende tijd gaan buigen over de mogelijkheid van sponso ring door diverse bedrijven. Dit jaar al verwachten we de definitieve doorbraak naar een echt groot publiek en dat is een gegeven dat sponsors in spé zal aanspreken. Wij bedoelen met sponsoring overigens niet alleen puur gel delijke steun, van „Hier heb je wat bankbiljetten", maar Zaterdag 3 augustus om half twee 's middags vertrekt de stoet van het Caribbean iCarnival bij de Jaarbeurs in Utrecht. Als u van buiten de stad Utrecht komt: let op de borden (bruin met geel) en u hebt het zo gevonden. De stoet gaat vervolgens via het tra ject: Croeselaan, Westplein, Daalsesingel, Catharijne- baan, Vredenburg, Lange Viestraat, Potterstraat, Neu- de, Janskerkhof, Nobelstraat, Lucas Bolwerk, Voorstraat en dan via het Neude weer de zelfde weg terug met als eind punt weer de Jaarbeurs. Op het Janskerkhof staat een geluidswagen die belang stellenden van informatie over wat er te zien valt voor ziet. De Marijkehal van de Koninklijke Jaarbeurs in Utrecht herbergt dit jaar het slotfeest van het Caribbean Carnaval. Een feest dat volgens Julien Patterson en Calvin Bartlett van het organiserend comité bedoeld is ter ontspanning. Versleten „Als je in de stoet hebt meegelopen", vertelt Juliën Patterson, „dan ben je eigenlijk zowat vesleten. Het lopen in de stoet is dan ook alleen maar vol te houden door de muziek die je meesleept. Als het na de stoet afgelopen zou zijn dan zou dat voor heel veel mensen een anti climax betekenen. „En dat willen we met het feest voorkomen. Dat feest moet juist de climax worden van het carnaval. Iedereen die de Marijkehal binnenkomt zal onmiddellijk in de stemming zijn en zich op de AntUlen wanen. Daar wordt iets ontzettends moois van gemaakt. Er zullen zes grote terrassen zijn met de naam van één van de Antillen, dus: Aruba, Bonaire, Curacao, St. Maarten, St. Eustatius en Saba. Je kunt er genieten van de muziek en van allerlei tropische drankjes. Bij kraampjes zijn heel veel Antilliaanse lekkernijen te krijgen. Als iedereen komt, maar eigenlijk twijfelen we daar niet aan, dan wordt het een denderend succes. Vanaf nu zijn bij alle VVV- kantoren en bij de agent schappen van Does-traveler service in Den Haag, Rotter dam en Amsterdam toegangs bewijzen voor het slotfeest van het Caribbean Carnival (3 augustus) en voor de miss verkiezing (27 juli) van het Caribbean Carnival te koop voor 17,50. Ook is het op beide dagen mogelijk kaarten te kopen aan de kassa van de Marijke hal van de Jaarbeurs in Utrecht voor 20,-. Als u de bonnen op deze pagina uit knipt en toont aan de kassa bij de Marijkehal dan krijgt u 2,50 korting. I I I geldig voor maximaal 2 personen I Miss-verkiezingen op zaterdag 27 juli I in de Marijkehal I I van de Jaarbeurs in Utrecht. I I Aanvang 18.00 uur tot 6.00 J I uur. j Bij inlevering van deze bon j I bij de kassa van de" I I Marijkehal krijgt u 2.50 I korting. I I Van één onzer verslaggevers Als een op drift geraakt tropisch pretpark dendert het Caribbean Carnival door een uitzinnig Utrecht. U danst mee, al uren, urenlang. U legt een uithoudingsvermogen aan de dag, dat niemand bij u vermoed zou heb ben, vooral u zelf niet. Maar u kunt niet anders dan meedoen, u wilt ook niet an ders. Want de betovering van het Antilliaans carnaval is on verbiddelijk. De magie van de muziek houdt u gevangen in haar ritme. En het feest duurt nog uren wat is het leven mooi. Het Caribbean Carnival neemt vanaf ongeveer fe bruari een belangrijke plaats in in het leven van diegenen die in de stoet meelopen. Ruim vijf maanden van tevoren be gint men al met de voorbe reidingen van wat het feest van het jaar moet worden. Drie weken voor het zover is, lijkt het huis meer op een werkplaats dan op een ruimte waarin te leven valt. Want ieder een wil natuurlijk zo mooi mogelijk voor de dag ko- men met zijn of haar crea tie. De groep die zich het fraaist manifesteert in de stoet krijgt een prijs. En die bestaat uit een plaats voor hun creatie in het Carnavalsmuseum in Echt. Ook de familie Doma- cassee uit Utrecht hoopt dat die eer hun te beurt valt. ,,We zijn al zo ontzet tend lang bezig", vertelt Sonja. ,,Onze creatie heet Fantasy of Rome. Meer vertel ik er eigenlijk liever .niet over, want het moet natuurlijk een verrassing blijven". O, wat is ze ziek. Brigitte Maduro is kandidate in de verkiezingen die uiteindelijk de Carnavalskoningin moeten opleveren. Maar als het zo doorgaat ziet Brigitte het allemaal niet meer zo zitten. Op de foto wilde ze dan nog wel, omdat wij het zo vriendelijk vroegen, maar wat betreft de verkiezingen ziet Brigitte haar kansen in gevaar komen door een fikse griep die haar in een beklemmende greep houdt. Ik zie er niet uit gewoon klaagt ze. Mode Brigitte is 21 jaar, woont in Utrecht en is administratief medewerkster. Maar het liefst zou zij van de mode haar beroep maken. Het Joyce, koningin in 'S3. lijkt me echt fantastisch om de hele dag met mode bezig te zijn", zegt ze ondanks haar griep toch enthousiast. Zenuwen Gelukkig heeft ze van zenuwen voor de verkiezingen geen last. Op de dag van de verkiezingen zelf zal ik best zenuwachtig zijn, dat wel. Wie de verkiezingen wint krijgt een vliegticket om in februari het carnaval op de Antillen te kunnen gaan vieren. En dat zou ik natuurlijk echt ontzettend graag willen. Joyce Blijd uit Rotterdam, zij won in '83, heeft me verteld dat het geweldig is. (Het vliegticket voorde reis naar de Antillen wordt aangeboden door de firma Cadushi). Brigitte, koningin in '85'/ jaar werd één en ander aan festiviteiten tevens in Rotter dam georganiseerd. Dat leidde er uiteindelijk toe dat het festival in Utrecht vo rig jaar niet doorging. Het lijkt op deze plaats niet bij zonder zinvol uit te weiden over de achtergronden van die verhuizing. Calvin Bart lett en Julien Patterson willen slechts kwijt dat „het ons te doen was om het behouden van één Antilliaans carnaval. Daarom is het vorig jaar in Utrecht niet doorgegaan". Rotterdam viel dit jaar om allerlei redenen af als plaats van organisatie. Het leek dus niet meer dan logisch dat het festival dit jaar opnieuw zijn opwachting zou maken in de stad van geboorte. „Wanneer we in Nederland op twee plaatsen het Antil liaans carnaval te vieren zou den hebben, dan zou het hele gebeuren voorbij schieten aan één van de vele doelen die het heeft", zegt de heer Patter son. „Bij het carnaval is het de bedoeling dat alle Antillia nen uit alle hoeken van het land op één plaats bij elkaar komen. Voor familie en kennissen een ideale mogelijkheid om elkaar weer eens te zien. Maar het festival heeft voor ons meer betekenissen. Za terdag 3 augustus in Utrecht presenteren wij ons met z'n allen aan de bevolking- van Nederland met een uiting van onze cultuur. Eigenlijk is augustus een veel geschiktere maand om carna val te vieren dan februari. La ten we ons niet verdiepen in de vraag wie ooit verzonnen heeft, dat we om ons eigen carnaval te vieren drie dagen de vrieskou in moeten. Laten we maar gewoon blij zijn, dat we het op de eerste zaterdag in augustus nog eens dun netjes over kunnen doen op z'n Antilliaans. „Op de Antillen vieren ze, net als hier, in februari het carna val. Maar dan is het daar lang zo koud niet als hier". Julien Patterson, voorzitter van het -, I geldig voor maximaal 2 j I personen I I I I slotfeest op zaterdag 3 I I augustus in de Marijkehal I van de Jaarbeurs in Utrecht. I Aanvang 18.00 uur tot 6.00 uur. j Bij inlevering van deze bon I bij de kassa van de Marijkehal krijgt u 2.50 korting. Caribbean Carnival Comité, vertelt over het ontstaan van het festival in Nederland. Hij wordt daarin bijgestaan door Calvin Bartlett, die in het comité een adviserende functie heeft. „In Nederland wonen heel wat Antillianen", zegt de heer Patterson, „en natuurlijk vieren die het car naval het liefst op z'n Antil liaans. Met andere woorden als het lekker weer is. Als je je daarnaast realiseert dat de meeste mensen het niet kunnen betalen om het carna val op de Antillen te gaan vie ren, dan heb je de „roots", de reden voor het ontstaan van het festival hier in Neder land in augustus al te pak ken". Het festival beleefde in '82 zijn introductie en ging in '83 succesvol op herhaling. Beide keren vond de gebeurtenis plaats in Utrecht. In het vorig UTRECHT EEN DANSFEEST

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 16