„Plan Woningbeheer zonde van tijd en energie" Gemeente wil' hofje kopen h M De geschiedenis van de brander RANDSTAD EDITIES IN KRANT De Volkstuin 35% KORTING CRURIS f 11 SN Stadsblad min hui GRANDIOZE OPRUIMING BODEMPRIJZE Boetiek Dream Woningdelers benadeeld Gestolen schilderij is terug Alles over de Vlaamse gaai in het sociaal- cultureel werk Golden Duck propaganda voor cricket Bewoners ongerust over renovatieplannen WOENSDAG 24 JULI 1985 - NR. 58 OPLAGE 38.845, 37e JAARGANG Uit onze krant van V Lr.il om het aanbrengen van vrijdag 19 juli. SCHIEDAM De geheimhouding die de ge meente heeft betracht over haar plan, het Hofje van Belois te kopen, is het Projektteam Stadsvernieuwing West in het verkeerde keelgat geschoten. Het projektteam voelt zich gepasseerd nu is gebleken dat de gemeente al in het najaar van 1984 met de Stichting Hofje van Belois over de aankoop van de 36 huisjes onderhandelde. In diezelfde periode werd juist in Schiedam West ge discussieerd over de gren zen van de stadsvernieu wing in de wijk. Door te verzwijgen dat het binne- kort wellicht aan de ge meentelijke woningvoor raad zou worden toege voegd, werd het Hofje van Belois welbewust door de gemeente buiten de plan nenmakerij gehouden. Simpel SCHIEDAM Een breed samengesteld comité presen teert tussen 21 en 29 september voor de eerste maal de Schiedamse Brandersfeesten. Gemeente, winkeliers en horecamensen hebben de handen ineengeslagen om de stad zijn eigen „karakterfeest" te bezorgen, een evene ment dat naar verwachting op tenminste één onder deel zo'n 50.000 a 60.000 bezoekers zal trekken, de zon- dagmarkt op 28 september. Waterskiën Nog slechts 1 week slaapkamers, toonkamermodellen Kwaliteitsmatrassen: schuimrubber, binnenvering, dekbedden en overtrekken BE slaapco/nforl ^B| T.V DEFEKT? RADIO ABA iplii Fietscrossen aan de Vlaardingerdijk, ook na vijf keer nog een groot succes. SCHIEDAM Fietscros sen is nog steeds populair. Dat konstateerden de me dewerkers van Jeugdland tijdens de vijfde fietscross- wedstrijd, afgelopen zater dag als gewoonlijk gehou den aan de Vlaardinger dijk. Welgeteld 96 deelne mers tussen de acht en vijftien jaar verschenen er aan de start. nu bijna de gehele kollektie uitzoeken EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN Vervolg op pagina 3 Nieuwe Hofje wil geen renovatie fj,ens Litzau #rijwel altijd Tdors-in-pen- «VV omdat <TTr>AM De helemaal niet hoeft. Dat ligt er V,unlv' i maar net aan wat er aan de Schiedam womnkjes moet gebeuren Hofje te ko- Douche Sjes Bouwkundig is het Hofje van Belois, dat uit 1926 dateert (al in 1498 werd in Schiedam een. LHofje met die naam gesticht) Viog in goede conditie Bij een i groot on- Voor het projektteam is dit aanleiding geweest, een scher pe protestbrief te schrijven aan het stadsbestuur. Ook de Bewonersvereniging Schiedam West is niet erg gelukkig met de gang van zaken, vooral niet omdat zij de noodzaak van re novatie van het hofje niet in ziet. En juist vanwege die „noodzakelijke" opknapbeurt ging de gemeente in onder handeling met de stichting. Het is nog maar de vraag of de transaktie wel doorgaat nu 70 procent van de bewoners heeft laten weten, niets voor reno vatie te voelen. Dit resultaat van een enquete, gehouden door de bewonersvereniging, is bekend bij Gemeentelijk Woningbeheer. De noodzaak om het hofje over te nemen, vervalt voor Woningbeheer als er geen be hoefte is aan een opknapbeurt. Woningbeheer had zich enkel als nieuwe eigenaar aangebo den omdat de Stichting niet over voldoende geld beschikt om de renovatie zelf te beta len. Bert van Kan zegt namens zo wel het Projektteam als de Be wonersvereniging, dat de meeste huisjes nog in goede staat zijn. „Meer dan de helft heeft al een douche, dus wat Woningbeheer deed, eerst een brief schrijven en vervolgens huisbezoeken afleggen, is het meer het opdringen van een renovatie. Typisch een Woningbeheer- strategie. In plaats van eerst naar de noodzaak te vragen, wordt er meteen een groot plan opgesteld. Zonde van de tijd en de energie. Onze en quete toont aan dat er vrijwel geen ernstige klachten zijn, die blijven beperkt tot lekkende dakgoten en geveldoorslag. Er is niets verzakt, meer dan on derhoud is niet nodig". Komt er na al het touwtrek ken over de noodzaak toch een renovatie uit de bus, dan kan dat nog vervelende konsek- wenties hebben voor de stads vernieuwing in west. De gemeente moet dan een krediet aanvragen bij het rijk, dat het geld momenteel vol gens een zogenaamd contin- genteringssysteem verdeelt. Volgens het principe „je kunt het (weinige) geld maar één keer uitgeven" blijft er dan voor andere huizenblokken in Brandersfeest: vol programma Ook met het overige progam ma hoopt de organisatie.,,vele tienduizenden inwoners van Schiedam en wijde omgeving" te trekken. Aanleiding voor de Branders feesten is de herlevende be langstelling voor de historie van Schiedam, en dan met name voor de jeneverindustrie van weleer. Feitelijk liep de onthulling in mei van Frits Hendrickx' beeld „de Bran dersknecht" al op de septem berfeesten vooruit, zegt het feestcomité. De organisatoren willen in de Brandersweek „hun eerbetoon aan de werkers van vroeger en hun zware arbeid tot uit drukking brengen". Maar het draait uiteraard niet louter om eerbetoon. Het feest is vooral bedoeld om Schiedam voor zowel de inwoner als de vreemdeling een eigen identi teit te geven, die er op den duur toe moet leiden dat men de stad ook buiten de feest- week bezoekt. De festiviteiten die dit moeten bewerkstelligen beginnen op de Koemarkt, waar dagvuur werk wordt afgeschoten en de genodigden het glas heffen op een hopelijk geslaagde week. De eerste dag van de Bran dersfeesten kent ook sportieve kanten. Zo wordt burgemees ter Scheeres per motor van het stadhuis afgehaald. Bovendien (nog enkele stuks) voor Uw slaapvoorlichter slaapvoorlichter^ Beddenspeciaalzaak - Slaapkamers - Slaapsystemen - Linnenshop. Hoogstraat 46-48 Schiedam tel.: 010-268717 's maandags gesloten - donderdags koopavond is er die dag een prestatieloop. Dertig kermisattrakties zorgen voor ander vermaak. In het Stedelijk Museum wordt een tentoonstelling geopend over de totstandkoming van het beeld „De Brandersknecht", 's Woensdags zijn er kinder spelen. Op de koopavonden (donderdag en vrijdag) worden demonstraties van diverse sportverenigingen gegeven. De vier molens zullen in flood light staan. Op vrijdag concen treren de feestelijkheden zich op het marktgebeuren, met als hoogtepunt het Nederlands Kampioenschap Standwerken. 's Avonds treden de Haven zangers op en worden kluun- wedstrijden gehouden: een elf kroegentocht op de schaats. Zaterdag volgt een grote bra derie en een vrijmarkt met di verse bijzonderheden. Elders in de binnenstad kan het pu bliek luisteren naar Koos Al berts. Niet minder dan tien jazzorkesten zorgen overal in de stad voor aanvullende klanken. Een tweede greep in het pro gramma: schaaksimultaanwed- strijden (museum), kermis (Emmaplein), een popfestival (Plantage), biertapwedstrijden, jeu de boules (Koemarkt), elec tric kickboksen. Verder valt spectaculair stunt werk te verwachten van Jan Lammers en het Turmack showteam, er wordt gewaters- kied in de Lange Haven en op de Koemarkt geeft Schlager zanger Dennie Christian een optreden. De Brandersfeesten worden wederom besloten met vuur werk vanaf het dak van het stadskantoor. Wij helpen direkt! Videospecialisten Tel. 260778-733961 of 01899-15674 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting West minder over. Vandaar de woede van het projektteam. De Stichting Hofje van Belois neemt de zaak aanmerkelijk lakonieker op. Volgens secre taris Frans Geerdes zal het Hofje vroeg of laat toch moe ten worden opgeknapt. „Zijn de bewoners nu tegen, dan gaat de renovatie niet door, heel simpel. Dan verschuift de zaak naar de toekomst. Of we moeten ieder huisje afzonder lijk opknappen, zodra het leeg komt. Maar dat is erg omslach tig en duur". Geerdes gelooft dat de (meest bejaarde) bewoners onnodig bang zijn. „Niet alle huizen komen voor een opknapbeurt in aanmerking. Sommige zijn in goede staat, die vallen auto matisch af. Maar je hebt er ook waar je bij wijze van spreken zo door het dak naar buiten kijkt". De grootste handicap van de stichting is volgens Geerdes het historische gebrek aan fi nanciën. In vroeger tijden hebben veel bewoners zich in gekocht. Ze werden niet de ei genaar van hun woning, maar mochten er wel tot hun dood blijven wonen. Pas in het be gin van de jaren zeventig werd die bepaling geleidelijk aan omgezet in een normaal huurkontrakt. „Met die erfenis zitten we nog steeds," aldus Geerdes, „pas als alle huisjes gewoon worden verhuurd ben je verzekerd van redelijke inkomsten. Mo menteel kun je ons bepaald geen vermogende stichting noemen". Bert van Kan zoekt de oplos sing niet in de eerste plaats in verkoop aan de gemeente. „Er is sinds 1 januari een nieuwe rijksregeling voor het opknap pen van particuliere woningen van kracht. Als huiseigenaar krijg je dan subsidie van de overheid. Die mogelijkheid is nog niet helemaal bekeken. Ik heb er burgemeester Scheeres, voor zitter van de stichting, van op de hoogte gebracht, maar hij wist van het bestaan van die regeling niets af". Fietscrossen blijft populair Voordat de vlag voor de eerste ronde omhoog kon, hadden Joop van Broekhoven en zijn vrijwilligers een vies karweitje moeten opknappen: honde- poep scheppen. Er zijn nog maar al te veel Schiedammers die in een ga zon enkel een hondetoilet zien. Dat het voor de jeugd niet leuk spelen is tussen de smur rie kan menige honde-eige- naar kennelijk niet schelen. Evengoed vermaakte Jeugd land zich best. Even zag het er naar uit dat het fietscrossen zou verregenen maar de weer goden zijn Jeugdland deze dag bijzonder gunstig gezind geble ven. Dank zij een aantal leden van de fietscrossvereniging Rozen burg en Maassluis die de baan uitgezet hadden en ook de jury leverde en dank zij de sport ploeg van Jeugdland is dit evenement uitstekend verlo pen. Uiteraard waren er de nodige valpartijen, maar de EHBO heeft deze dag gelukkig weinig te doen gehad. Na afloop bedankte coördina tor Joop van Broekhoven alle medewerkers die deze dag zo hard gewerkt hadden om alles goed te doen slagen en deelde daarna de gebruikelijke bekers en medailles uit. De winnaars kregen ook nog een bloemetje en voor alle deelnemers was er limonade en een attentie. Mjr MM SCHIEDAM Van 21 tot en met 29 september viert Schiedam voor het eerst de Brandersfeesten. Vorig jaar kende de binnenstad even eens in september al een Feestweek maar die naam, vindt het organisatiecomité, is te algemeen om er iets ty pisch Schiedams uit af te lei den. Niet iedereen is vertrouwd met de brander, de arbeider van weleer die met zijn zware inspanningen Schiedam de bij naam „Zwart Nazareth" be zorgde. Daarom een korte be schrijving van de branderij. Branderijen waren oorspron kelijk éénmansbedrijfjes, waar wijn en ander gegiste drank met een laag alcoholpercenta ge werden opgevoerd. Toen in Nederland het ge bruik doordrong om van graan alcohol te bereiden, groeiden de bedrijven in aantal en capa citeit. Het werden echte fa- Nog slechts 2 weken per stuk Hoogstraat 64, Schiedam Uitslagen winnaars: 8-jarigen 1. John Jansen, 2. Reffic Mol- kas, 3. Musthafa; 9-jarigen: 1. Muret Kaplan, 2. Jeffrey Buist, 3. Johan Krohne; 10-ja- rigen: 1. Rayen Schapen, 2. Edward Sol, 3. Barry van Ros- sum; 11-jarigen: 1. Somohardja Guilliano, 2. Robert Knoop, 3. André Goosens; 12-jarigen: 1. Marin Jansen, 2. Erik Vlaar- dingerbroek, 3. Orhan Bingül; 13-jarigen: 1. Alex Donders, 2. Patrick van Collenburg, 3. Ti mothy Valk; 14-jarigen: 1. Raymond Pinas, 2. Yasser Qilmnez, 3. Erik v.d. Ven. briekjes. In de 18e en zeker in de 19e eeuw is een brander een fabriekseigenaar/direc- teur, die het bedrijf laat uitoe fenen door een meesterknecht en ander personeel, en zelf zich alleen nog maar bezig houdt met de handel in het ge- Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 1