Broersveld bestaat wel degelijk 0, 0 ZOETEMELK START IN WIELERRONDE OOSTVOORNE Het lezen waard. Stadsbeiaardier 30 jaar musicus Nieuwe halte Marconiplein Ppfff ■Mil: II Trouwen, een hele kunst P Addie de Jong viert jubileum r Akties van antikern- wapencomité ÏL^.if&g r O Amateur exposeert in Huize Frankeland minui DE RANDSTAD-UIT vakantienieuws. C.J. J.KIoos Primeur Novotel Schiedam zomerkaartje AANRIJDING GEI vals -haarëatla/w De plattegrond uit de VVV folder noemt de belangrijkste straten van Schiedam alle ij naam. Behalve het Broersveld. OOSTVOORNE Ter gelegenheid van het eerste lu strum van de Stichting Wielerronde Oostvoorne wordt op 12 augustus een aantal prof-renners naar de bad plaats gehaald om daar een wedstrijd achter dernies te rijden. Onder de grote fenomenen die naar Oostvoorne komen, bevindt zich Joop Zoetemelk. Voor voorzitter Bob Braber van de jubilerende stichting nu al reden om aan te nemen dat de vijfde wielerronde van Oost voorne een zeer geslaagd evenement zal zijn. NERGENS GOEDKOPER! Tele Video Clean Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM De man die al sinds jaar en dag vanaf de toren van de Grote of St. Janskerk ca rillonklanken over de stad uitstrooit, viert in ok tober zijn dertigjarig ju- bielum als toonkunste naar. Addie de Jong verzorgt 12 oktober een jubileum concert op de Reizende Beiaard. t van 5 t/m 16 augustus. Prijsbrekers Dagschotels a 15,25 Scholfilet „Picasso" Koud vlees met aardappelsalade Bami Goreng Donderdag 8 augustus 1985 Roemeense Goulash Vrijdag 9 augustus 1985 Gekookte mosselen 010 - 260199 «{iiülii miiBiip! HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 PAGINA 3 SCHIEDAM Het Broersveld, bestaat dat wel? Iedere rechtgeaarde Schiedammer zal bij die vraag de schouders opha len en zeggen, ja, natuur lijk. Maar zo vanzelfsprekend is dat niet. Want zelfs de winkeliers die er gevestigd zijn sommige al héél lang- begonnen onlangs te twij felen. Aanleiding voor die on verwachte onzekerheid is een folder van de plaatse lijke VVV. Het Broersveld komt daarin niet voor. Niet op de plattegrond, niet in de tekst. Op de kaart zijn de overi ge belangrijke (winkel) straten wel aangegeven; Dam, Hoogstraat, Broers- vest, Rotterdamsedijk, ze zijn allemaal moeiteloos te vinden. Zo niet het Broersveld. Dat is aange duid met een karig, naam loos streepje. W. G. Nijs, woordvoerder van de Belangenvereni ging Broersveld, vindt dit uitermate bevreemdend. En ook niet zoals het hoort. Van woede is niet direkt sprake, van oprech te verbazing wel. Zoals bekend, timmeren de middenstanders van het Broersveld de laatste maanden behoorlijk aan de weg. Zij hebben zich er voor ingespannen, de naam van hun straat, die zij zelf nogal cynisch beti telden als „de vuilnisbak van Schiedam", te zuive ren van alle vooroordelen. Met hun aktie boekten zij uiteindelijk succes bij ge gemeente, die zich bereid heeft verklaard, het Broersveld eens grondig op te knappen. En nu laat de VVV hen in de steek. Gaarne zagen de midden standers hun straat opge nomen in de folder, zodat ook buitenlanders (de fol der bevat naast een Ne derlandse, ook een Engel se, Duitse en Franse tekst) van het bestaan er van op de hoogte worden ge bracht. Nijs: „Het gaat tenslotte om de oudste winkelstraat van Schiedam. Wij bestaan wel degelijk. Volgens de archieven al sinds 1593"! gr.NOL V£N ^H2£_KIVAPP£'K.TLML5 „Met de komst van Zoete melk en andere grote ren ners als Gerrie Knetemann, Henk Lubberding, Peter Winnen, René Pijnen, Nico Verhoeven, René Kos, Theo Smit, Ron Groen en Ralf Elshof halen we een attrac tie van de eerste orde naar Oostvoorne," aldus Braber. We hebben weliswaar voor bepaalde renners enorme startgelden op tafel moeten leggen, maar we zijn ervan yertuigd dat het publiek in oten getale naar deze wie erronde zal komen. Een ronde met profs trekt steeds lei Nieuw voor Schiedam en regiol Videokoppen reinigen 30.- inkl. kontrolebeurt van uw vi deo-apparaat en dat klaar terwijl u wacht. (Het regelma tig reinigen is het behoud van uw videorecorder). Geervlietsestraat 2a (hoek Nieuwe Maasstraat) Schiedam Zuid telefoon 010-263530 Geopend van 10.00 uur tot 23.00 uur. veel publiek, het is in deze regio al in 20 jaar niet meer voorgekomen dat profs deel namen. De laatste keer was dat in Zuidland toen Arie de Hartog daar reed". Voor Braber wordt de komende Oostvoornse wielerronde dan ook het hoogtepunt van het jaar. Start en finish van het wie lerspektakel dat om 15.00 uur begint met een wed strijd over 45 kilometer voor liefhebbers/veteranen, zijn aan de Burgemeester Lette- weg bij het Dorpscentrum De Man. Hier vindt men op 12 augustus een tribune voor 750 personen, gratis beschik baar gesteld door Hotel Het Wapen van Marion. In deze categorie zullen onder ande re Maarten Breure uit Rid derkerk, Jan van der Velden uit Rockanje, A. Bastemeij- er uit Poortugaal en Wim Varekamp uit Hellevoet- sluis starten. Behalve de primeur van een prof ronde is er bij de 5e Wie lerronde Oostvoorne nog een primeur, namelijk een wed strijd voor dames eveneens over een afstand van 45 kilo meter. De start hiervan is om 16.15 uur. Bekende namen zijn hier: Corinne Griep uit Spijke- nisse, Monica Kaufmann uit Den Haag, Anneke Barrie uit België en Nelly Voogt uit Spij- kenisse. Voor de amateurs be looft de ronde van Oostvoorne helemaal een spannend ver loop te krijgen omdat met nog een wedstrijd te rijden voor het Rabo-wielerklassement (in Abbenbroek) hier de beslissin gen kunnen vallen. De over winning in deze categorie ging het vorig jaar naar de ex-we reldkampioen op de schaats Piet Kleine. Van start gaan dit jaar onder andere de bekende regiorijders Wim Lugtenburg uit Goedereede (vorig jaar tweede), Lex Nederlof uit Oostvoorne (25e in Chaam op 24 juli) en Jan Goedendorp uit Oudenhoorn. Bekende namen als Antoon van der Steen uit Bruinisse (dit jaar reeds win naar van de rondes van Roc kanje en Brielle), Theo Akker mans uit Nieuw-Vossemeer (11e bij het Nederlands kampi oenschap in Geule) Barend Huveniers uit Berkel (3e in Pijnakker op 20 juli) en Ra mon Brugmans uit Rotterdam, het schaatsfenomeen, ontbre ken evenmin op de lijst met gecontracteerde renners. De amateurwedstrijd begint om 18.00 uur. En dan wat de profs betreft, zij zullen een wedstrijd rijden over één uur plus vijf ronden achter de dernies. „Voor wie niet weet wat een derny is, dat is een soort brommer die als gangmaker fungeert", licht voorzitter Braber nog even toe, „we hebben bekende gangmakers naar Oostvoorne gehaald zoals Joop Zijlaard, Dick Verdoorn, Chris Smits en Jos de Bakker uit België. Burgemeester J. M. Hoff mann van Westvoorne valt de eer te beurt om voor het spannende profgebeuren het startschot te geven. Dit zal om 20.15 uur zijn, nadat eerst de renners uit de Tour de France zijn gehuldigd. Voor wie op 12 augustus naar Oostvoorne wil komen zij nog opgemerkt dat er voor voldoende parkeer ruimte zal worden gezorgd, de mogelijkheden om te par keren zullen ruimschoots te voren worden aangegeven. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTRED AKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. A3-9-84 Stadsbeiaardier Addie de Jong bespeelt bij die gelegenheid niet alleen tijdens een extra concert de klokken in de to ren, maar ook die van de rei zende Beiaard, een op een open vrachtauto geplaatst ca rillon dat speciaal voor De Jongs jubileum naar Schiedam wordt gehaald. De reizende Beiaard is eigen dom van een klokkengieterij in het Brabantse Asten. Deze firma pleegt ook het onder houd van het Schiedamse ca rillon te verzorgen. De Reizende Beiaard komt op zaterdag 12 oktober naar Schiedam, de dag dat De Jong zijn jubileum viert. Tijdens het concert wordt hij geasissteerd door een blazersgroep van de Streekmuziekschool. De uit voering vindt plaats bij het stadhuis. Het aardige van de Reizende Beiaard is, dat het publiek van zeer nabij kan zien hoe een klokkenbespelirjg feitelijk in zijn werk gaat. 's Zomers be staat daar overigens ook gele genheid toe bij het kerkcaril- lon, maar lang niet iedereen is bereid of in staat de steile trappen van de toren te be klimmen. De meeste muziek liefhebbers blijven liever aan de voet van de toren om daar het klokkenspel te beluisteren. Addie de Jong is niet alleen in Schiedam stadsbeiaardier. Hij is in dezelfde functie in dienst van de gemeenten Vlaardin- gen (zijn woonplaats) en Voor schoten. Daarnaast is hij de vaste organist van een kerk in Schiebroek. De Jong viert ook elders zijn muzikale jubileum. Op 5 okto ber geeft hij in de Rotterdamse Laurenskerk eveneens een concert, niet op de beiaard, maar op het orgel. huisarts Waarneming: Dr. Zuiderweg Tuinlaan 92, telefoon 267856 Dr. Nijkamp St. Liduinastraat 21, telefoon 268357 Dr. Nijs Swammerdamsingel 43, telefoon 269696 Aanvragen van huisbezoeken voor 9.00 uur via telefoon 206611 Spoedgevallen 's avonds en in het weekend telefoon 206611 van voor de week van 3 t/m 9 augustus 1985 Zaterdag 3 augustus 1985 Mixed Grill „Ollans" Zondag 4 augustus 1985 Cotelette „West Moreland" Maandag 5 augustus 1985 Dinsdag 6 augustus 1985 Woensdag 7 augustus 1985 Voor de warme dagen hebben wij een speciaal Uiteraard kunt u die gerechten van dit kaartje ook op minder warme dagen bestellen Hargalaan 2 3118 JA Schiedam Telefoon 010-713322 WCC MAAKT 'M WEER ALS NIEUW en u krijgt 'n gratis leenauto mee Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15 A f f 1 f X Schiedam 1 1K1 lLID TOCWA SCHIEDAM Het Comité Schiedam Tegen Kernwapens zoekt vrijwilligers om haar ak- tiviteiten te begeleiden. Het comité bereidt zich momenteel voor op deelname aan diverse landelijke akties die de plaat sing van atoomraketten op Ne derlands grondgebied moeten verhinderen. Over de plaat sing van deze raketten neemt de regering in november een definitief besluit. Schiedam Tegen Kernwapens werkt mee aan de versprei ding van briefkaarten die op elk adres in Nederland wor den bezorgd. Naast medewer king verlenen aan dit Volk spetitionnement blijft STK ook in Schiedam aktief. Op 31 augustus staat het comité op Welzijnsmarkt, en elke zater dag en donderdagavond zijn de medewerkers te vinden in een informatiekraam op de Hoogstraajt. Wie aan (leze aktiviteiten wil meewerken, kan zich op 27 augustus aanmelden tijdens een bespreking van het comité in basisscmool. Het Startblok aan de Bujrg. vpn Haarenlaan 871. Deze bijeerikomst begint om acht uur. Telefonisch kan men inlich tingen vragen onder de nrs. 733079, 709030 en 152877. WEST De werkzaam heden aan de metrolijn tussen Coolhaven en Mar coniplein vorderen ge staag. Vooral op het Mar coniplein zijn de contou ren van het toekomstige metrostation al duidelijk zichtbaar: de ruwbouw van het station is klaar, tussen nu en begin vol gend jaar vindt de afwer king plaats. Van het nieu we station Delfshaven is minder zichtbaar maar dat bevindt zich dan ook onder de grond. Als de uitgang van station Delfshaven bij het pand de Schans is voltooid, is de ruw bouw van zowel tunnel als sta tions klaar. Dat dit zowel let terlijk als figuurlijk heel wat voeten in de aarde heeft gehad behoeft nauwelijks betoog. Te denken valt slechts aan het technische hoogstandje van de afgezonken tunnelstukken bij de Coolhaven en de eeuwig lij kende wegopbrekingen die menig winkelier parten heb ben gespeeld. De Schiedamse- weg is nu weer dicht en het verdere werk zal grotendeels onder de grond afspelen: de verlichting in tunnel en sta tions moet worden aange bracht, de rails en alle mogelij ke apparatuur om het metro- verkeer in goede banen te lei den. Begin 1986 hoopt de RET te kunnen proefrijden op het nieuwe traject tussen Coolha ven en Marconiplein. In april van dat jaar moet de lijn offi cieel geopend worden. Tramlijn 4, 6 en 1 maken sinds kort gebruik van de nieuwe halte Marconiplein. ?3* SmMK i SCHIEDAM De vrouwe lijke ambtenaren van de burgerlijke stand, belast met huwelijksvoltrekkin gen, krijgen binnenkort versterking. Hun aantal wordt van drie op vier ge bracht. De nieuwe kracht krijgt uitsluitend tot taak, op het stadhuis paren in de echt te verbinden. Dat is nieuw, want de vrou welijke en mannelijke amb tenaren bij burgerzaken die beëdigd zijn voor het sluiten van huwelijken, hebben daar zelden een volle dagtaak aan. Meestal doen zij daarnaast gewoon administratief werk. Overigens komt lang niet elke ambtenaar van deze afdeling in aanmerking voor een zo delicate taak ais het sluiten van een hu welijk. Wie het naast zijn bureauwerk wil doen, moet eerst bewezen hebben over de benodigde kwali teiten te beschikken. Representativiteit is een eerste vereiste. En vervol gens moet de man of vrouw in het openbaar een onderhoudend praatje kunnen en durven afste ken. "L Uit de praktijk blijkt dat dit niet aan te leren valt: het is een gave, die zowel man nen als vrouwen kunnen bezitten. Desondanks komt het voor al is het dan hoogst zelden dat sen aanstaand echtpaar voorkeur uitspreekt voor een mannelijke of vrouwe lijke ambtenaar die de plechtigheid begeleidt. Het recht van die keuze heeft ieder toekomstig echtpaar. Hebben zij toe vallig een kennis die op burgerzaken werkt, en is deze beëdigd, dan mogen zij verzoeken dat deze spe ciale ambtenaar het huwe lijk bekrachtigd. Ook die gevallen zijn zeldzaam. Voor de man en vrouw die op de „mooiste dag van hun leven" het stadhuis aantreden, geeft zoiets na tuurlijk wel een extra per soonlijk accent. Andere paren moeten zich tevreden stellen met een ambtenaar die hen door het lot wordt toegewezen. Het toespraakje bij de plechtigheid kan dan niet temin best een persoonlijk tintje hebben, want de ambtenaar beschikt over voldoende gegevens van het aanstaande paar, om een op maat gesneden speech af te leveren. In verreweg de meeste ge vallen bedient de ambte naar zich van een stan daard verhaal, waar door heen hij de gegevens ver werkt die op het betreffen de paar van toepassing zijn. Volgens burgerzaken kan dat ook moeilijk anders: „Schiedam is natuurlijk een vrij grote plaats, waar lang niet iedereen elkaar kent. Je kunt je voorstellen dat het op een dorp, waar misschien tien huwelijken per jaar worden gesloten, anders is. De man of vrouw die daar het paar in de echt verbindt, weet pre cies wie hij voor zich heeft". In Schiedam wordt aan merkelijk meer getrouwd dan op dit denkbeeldige dorp; gemiddeld verschij nen er per maand zo'n kleine dertig paren per maand voor de ambtena ren van de burgerlijke stand. Met uitzondering van de stille maanden, januari en februari. In mei en juni daarentegen, vanouds de meest populaire maanden om te trouwen, is het in het stadhuis soms een on ophoudelijk komen en gaan van gelukkige paren. SCHIEDAM In Huize Fran keland aan de St. Liduina straat is deze maand een expo sitie te zien die bestaat uit werk van de Schiedammer Menno Schilthuizen. In het verzorgingstehuis toont deze 20-jarige student in de biologie een 17-tal olieverf schilderijen. Menno Schilthuizen tekent al sinds zijn vroegste jeugd. Op zijn vijftiende jaar maakte hij, onder toeziend oog van zijn vader, zijn eerste olieverfschil derijtje. Het materiaal dat hij daarvoor gebruikte kwam uit de nalatenschap van twee amateurschilders uit Menno's familie. Pas in 1983 stelde Menno po gingen in het werk, wat se rieuzer doeken af te leveren. Blijkens de tentoongestelde doeken is hij daar goed in ge slaagd. Schilderen is naast zijn studie voor Menno de belang rijkste bezigheid geworden. De zeventien werken die nu in Huize Frankeland te zien zijn, vormen slechts een deel van zijn produktie van het afgelo pen jaar. „Na wat experimenten werk ik momenteel doelgerichter. Ik probeer een min of meer realistische, poëtische stijl te bereiken, waarbinnen een vrije uitleg van kleur en vorm mogelijk is", aldus Menno in een toelichting op zijn werk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3