„Schiedam weet nooit hoe laat het is" In't kort J ene verconsumptie gekelderd sinds accijnsverhoging Mensvriendelijk initiatief van b en w Twee nieuw adjuncts bij Gemeentew RANDSTAD EDITIES IN KRANT Bassischolen in gebruik dominee i n Hoektoo® breid* u' Stadsblad Afscheid j Lutherse generale van SVV Indeling veldhandbal ëm!I Politienieuws RADIO ABA De Trechter tijdelijk gesloten li T.V DEFEKT? De klok op de Koemarkt wijst al maanden de juiste tijd niet meer aan. Wijzers en mechaniek liggen ter reparatie in een Rotter damse werkplaats. Het on derhoud uitbesteden aan een bezorgde particulier die gewoon wil weten hoe laat het is, vinden de nuts bedrijven geen goed plan. Garantie SCHIEDAM Zoals het een echt links-liberaal college betaamt, gaan groeperingen met een „structureel ander leefpa troon" zoals een ge meentelijk raadsstuk mooi weet te vermelden de Schiedamse burgemeester en wethouders zeer ter harte. EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 - NR. 64 OPLAGE 38.845, 37e JAARGANG Nieuwe Bezorgde particulier wil stadsklok adopteren 'v.v cr'UTTrnAM Om Hij ging er vanuit dat na de j u- Ji herinrichting van de Koe- Schiedam weer IJ e marjtt> ook het uurwerk met tijd te laten Zijn, Wil zijn drie wijzerplaten weer J. Tempel de klok op spoedig in bedrijf zou zijn. de Koemarkt adopte ren. Hij is bereid de verplichting op zich te nemen, het uur werk vijf jaar lang te onderhouden en er zorg voor te dragen dat het gedurende die periode' op elk mo ment van de dag de juiste tijd aangeeft. Tempel die een optiek zaak heeft aan de Broers- vest en dus dagelijks oog in oog staat met stilstaan de wijzers, is één van de vele Schiedammers die zich met de regelmaat van de klok ergert aan het misfunctioneren van het plaatselijk chronologisch geweten. Een misvatting, want ter wijl het leven op het stads plein zijn normale loop her vatte, kwamen de raderen in het uurwerk maar niet op gang. „Een klok die altjd stilstaat is bepaald geen zegen voor de stad", vond Tempel, en hij bel de de Openbare Nutsbedrijven om eens te informeren wan neer Schiedam bij benadering SCHIEDAM Voor de Vrou wenbond van de FNV begint deze maand het nieuwe sei zoen. De dames houden hun eerste bijeenkomst op woens dag 21 augustus in diensten centrum De Vier Molens (Nw. Damlaan). De ochtend begint om tien uur. Ook voor het Grote Kerkkoor is het nieuwe seizoen weer aangebroken. Het koor, dat onder leiding staat van Jac. Horde, hervat maandag 19 au gustus de repetities in de voor hof van de Grote Kerk aan de Markt. Wie van zingen houdt en het koor wil komen versterken, is welkom op de wekelijkse re petitieavond 's maandags van kwart voor acht tot tien uur. Inlichtingen verstrekt ook me vrouw Dijkerman, telefoon 707505, of de heer Koogje, tel. 772342. SCHIEDAM Een 32-jarige vrouw uit Alkmaar heeft di verse verwondingen overge houden aan een bezoekje aan Schiedam. De vrouw liep en kele schrammen en builen op toen zij vrijdag een ritje maak te met bus 52. Zij kwam hard handig in botsing met stangen en banken toen de chauffeur op de 's Gravelandseweg een noodstop moest maken. Een ambulance bracht de vrouw naar het Schielandziekenhuis. In een cafetaria aan de Lange Kerkstraat is een 31-jarige Rotterdammer door een twee tal onbekende jongens mishan deld. De man zou zonder enige aanleiding enkele rake klap pen hebben geïncasseerd, waaraan hij een bloeduitstor ting boven het linkeroog en een pijnlijk rechteroor over hield. Bij een inbraak in een woning aan de Van Schravesande- straat zijn enkele sieraden, een videorecorder en een porte monnee gestolen. De eigenaar is gedupeerd voor ongeveer 2700 gulden. De dief kwam binnen door de tochtwering bij de brievenbus te verwijderen en de deur te openen. Wij helpen direkt! Videospecialisten Tel. 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM De informatie- hinkel/ vrijwilligersvacature- oank van de Trechter aan de Broersvest 107 is van maandag 19 augustus tot dinsdag 3 sep tember gesloten. Vanaf die da tum kan het publiek er weer gewoon terecht van maandag t/m donderdag van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur en op vrijdag van 9.00-12.00 uur en van 13.30-15.00 uur. Her Ontmoetingscentrum aan de Overschiesestraat 44 is van af maandag 19 augustus weer open. Openingstijden hiervan zijn: maandag t/m donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en vrij dag van 9.00 tot 13.00 uur. Te lefonisch te bereiken onder nummer: 263569 (ook voor in lichtingen over nieuwe aktivi- teiten). zou weten, hoe laat het is. Dat blijkt dus nog een tijdje te kunnen duren. De Nutsbedrij ven hebben de reparatie van de klok (in 1950 aan Schiedam geschonken door de zeer ver mogende en zeer sociaal voe lende Alewijn de Groot) uitbe steed aan een niet nader ge noemd Rotterdams bedrijf en naar het zich laat aanzien kan het herstel nog wel een paar weken aanlopen. ONS-voorlichter Dingenouts: „Er zijn wat aanpassingproble men met het nieuwe uurwerk. Alle onderdelen moeten nauwkeurig op elkaar worden afgestemd en dat vergt tijd. De fabriek heeft zelfs een stukje van één van de wijzers moeten afzagen omwille van de balans. De instrumentma ker is er hard mee bezig en we hopen dat de twee klokken die nu in de werkplaats liggen, over zo'n twee weken op de Koemarkt worden geïnstal leerd". Tempel heeft zo zijn twijfels of dit wel binnen de gestelde ter mijn zal lukken. „Ik heb voor gesteld de klok te adopteren omdat het met allemaal veel te lang ging duren. Ik heb rela ties voor wie het repareren van de klok technisch geen enkel probleem oplevert. Er zijn natuurlijk redenen te over waarom het uurwerk op een plaats als de Koemarkt het niet goed wil doen. Of de stroom valt uit, of de klok lijdt onder een te groot tempera tuursverschil - gloeiend staal bij heet weer, krimpend staal als het afkoelt bij regen; er komt condens in het mechniek - noem maar op. De nutsbedrijven weten dat natuurlijk ook allemaal, alleen zijn ze kennelijk niet in staat er een oplossing voor te vin den. En ik denk dat ik het eu vel wél kan verhelpen". Omdat hij „ook maar een mens is", wil Tempel de klok voorlopig voor 5 jaar onder zijn hoede nemen. „In vijf jaar kan tenslotte veel gebeuren Maar gebeurt er in die tussen tijd niets met me, dan wil ik die vijf jaar best verlengen met nog eens zo'n termijn. En zo verder". Tempels adoptieplannetje is bij de openbare nutsbedrijven met enige verbazing ontvangen. Maar hoe origineel en verras send ook, de gedachte omzet ten in een praktische overeen komst zit er niet in. De ONS-voorlichter: „Op zich best een leuke gedachte, maar in dit geval niet toepasbaar. Met de firma die de klok in onderhoud heeft hebben we een zakelijke binding en het huidige herstel valt binnen de garantietermijn. Dan kunnen we het onderhoud moeilijk aan een derde overdoen". SCHIEDAM Het gaat, ook landelijk, niet goed met een typisch Schie dam produkt. Sinds in februari 1984 de regering de accijns op sterke drank verhoogde, is de verkoop van jenever ge kelderd. In tegenstelling tot na vorige accijnsverhogin gen, trekt de verkoop ook niet meer aan. Er is sprake van een blijvend „schrikeffect", dat ver koopcijfers houdt onder die van vóór februari vo rig jaar. Door die dalende omzet dreigen zowel de fabri kanten als de handela ren in de probleem te ko men. Niet dat er sprake is van een alarmerende situatie, maar „goed is anders", aldus een woordvoerder van het in Schiedam gevestigde Produktschap voor Ge distilleerd. Om deze problemen te bespreken, organiseert het Produktschap op donderdag 26 september een bijeenkomst voor distillateurs, handelaren en slijters in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. De bijeenkomst is besloten. Volgens het Produkt schap staat de samen komst min of meer in het teken van de verzoe ning: „Men vindt elkaar vanwege de steeds smal lere winstmarges op sterke dranken niet meer zo aardig. Eens bij praten kan dan geen kwaad, aldus de woord voerder. Overigens is niet alleen de slijter, die op jenever en aanverwante produk- ten minder winst maken dan op andere dranken uit zijn assortiment, de dupe van de belasting druk op de vaderlandse slok. Ook de consument voelt de accijnsverhoging be hoorlijk in de portemon nee, en zolang hij zijn gulden maar één keer kan uitgeven, zal dat wel zo blijven, meent het Produktschap, dat ook voor de liefhebber van een glaasje jenever wil opkomen: „Als de consu ment thuiskomt, moet hij wel zijn borreltje kunnen blijven drin ken". Vanwege de te verwach ten drukte op 26 septem ber wordt de bijeen komst niet gehouden in het dit jaar vernieuwde Nationaal Gedistilleerd Museum. Omdat het Pro duktschap rekent op een opkomst van om en na bij de honderd branche genoten, is de presenta tie verplaatst naar de wat ruimere aula in het Stedelijk. SCHIEDAM De leiding van de dienst Gemeente werken is versterkt met twee adjunct-directeuren. Algemeen directeur Ir. Harm de Block krijgt as sistentie van Ir. Hans van der Vlist en Drs. Frans Griffioen. De eerste is be noemd per 1 juni 1985, de tweede per 1 oktober. Van der Vlist blijft daarbij be^ last met de leiding van de hoofdafdeling Civiele werken (o.a. het trambaanprojekt), ter wijl Griffioen chef blijft op Stadsontwikkeling. Griffioen is ook de man die de samenstelling van de Schie- damse bevolking nauwlettend in het oog houdt. O.a. op zijn gegevens worden de stede- bouwkundige plannen afge stemd. Voor Ir. de Block betekent de benoeming van twee adjuncts een aanmerkelijke taakver lichting. De Block moest het op de directiekantoren zonder tweede man stellen sinds in juli vorig jaar de vorige ad junct-directeur, Ir. R. van Bo- gerijen, vertrok. - Gezien het omvangrijke ta kenpakket van Gemeentewer ken, wordt de benoeming van Van der Vlist en Griffioen be schouwd als een belangrijke en noodzakelijke aanvulling van de directie. SCHIEDAM Op maandag 19 augustus zullen alle openba re basisscholen in Schiedam feestelijk en officieel worden „geopend". Het betreft de 13 basisscholen die uit de reeds lang gevestig de openbare kleuter- en lagere scholen zijn gevormd en de nieuwste aanwinst, de 14e openbare basisschool in Woud- hoek-Noord, „De Klinker". De kinderen worden op die eerste dag dat zij als basis schoolleerling naar school gaan, door de direkteur en de leraren (ja, zo heten nu die vroegere schoolhoofden hoofdleidsters, kleuterleidsters en onderwijzers) verwelkomd. Als bewijs dat zij de eerste echte basisschoolleerlingen zijn, krijgen ze een feestelijke button. Een basisschoolpen en een kleine traktatie maken de „inhuldiging" kompleet. In de loop van de morgen zul len op de speelplaatsen van alle openbare basisscholen bal lonen worden opgelaten. Na tuurlijk is daar een wedstrijd aan verbonden. Een van die 14 basisscholen zal eigenaar wor den van een schitterende cas sette-recorder, die er met deze wedstrijd valt te verdienen. Vandaar al vergevorderde pogingen om voor alle vrij gezellen, werkende vrouwen en minderheden met een an der leefpatroon, een avond winkel in deze stad van de grond te krijgen. De bedoeling is dat daar zwak- alcolholische dranken, koffie, brood, tabak en andere nood zakelijke „overlevingsbehoef- ten" buiten de gewone ope ningstijden om verkocht wor den. Voorlopig resultaat van alle moeite van B en W is een raadsvoorstel om in Schiedam bedrijven die het bedoelde as sortiment verkopen ontheffing van de winkelsluitingswet te geven. Het voorstel komt waarschijnlijk in oktober in de raad. Ook het feit dat Rotterdam en Amsterdam reeds langere tijd enkele tientallen avondwin kels in exploitatie hebben, wordt in het gemeente voor stel als een argument van doorslaggevende betekenis op gevoerd. Enig zwakke punt hoewel een detail is vooralsnog de Schiedamse middenstand. Nog geen enkel bedrijf uit deze stad heeft een vergunning aangevraagd. Wel is er een Rotterdammer die maar dat is al weer twee jaar geleden hier een dergelijk bedrijf op poten had willen zetten. Zijn al deze hinderpalen over wonnen, dan heeft Schiedam nog een lange weg te gaan. De minister van economische za ken schijnt niet meer zo scheutig te zijn met zijn toe stemming en die ik óók nog nodig voor avondwinkels. Er staat een wijziging van de winkelsluitingswet op stapel maar in principe wordt daar in Den Haag niet op vooruitgelo pen. De verwezel'ijking van dit mensvriendelijke initiatief van Schiedams burgemeester en wethouders kan dus nog wel even duren. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 1