Na dienstverband van 37 jaar aan de tweede jeugd begonnen I li- vt r. Ds. van der Poel: afscheid van Lutheranen Schiedam o O Uitgebreide voorlichting kiesrecht buitenlanders .•ti* i .A Koud buffet RANDSTAD Herman Sey exposeert in Stedelijk Volkstuinders tonen eigen produkten Hagastraat tijdelijk afgesloten Voor raadsverkiezingen in 1986 L I «ftt I1D h tóPK Üll De schaar NIEUWE AUTCr Zwartrijders Tele Video Clean Hoeveel zones zijn het tussen Schiedam en Vlaardingen? Twee dus nummer drie stempelen, Jan Scholten helpt zijn laatste klant. Het Nieuwe Stadsblad VLAARDINGEN- SCHIEDAM. „De leukste passagiers zijn meissies van achttien. Dat was dertig jaar geleden zo en is nog steeds zo", zegt Jan Scholten. Hij kan het weten. Na een dienst verband van 37 jaar, zoals dat zo mooi in vaktermen heet, bij de RET, is hij maan dag aan zijn tweede jeugd begonnen. Col lega's en familie zijn al weken allerlei moois aan het organi seren om de laatste rit met „zijn bus 52" van Schiedam naar Vlaar dingen weer terug, zo feestelijk mogelijk te maken. Iemand die zo lang zonder ongeluk ken het pad tussen beide steden heeft geëffend, laat je ten slotte niet stilletjes vertrekken. „Ze kunnen me wat met die laatste rit. Die hoop ik pas over dertig jaar af te leggen en hoe zal me dan een zorg zijn hoor", zegt Jan daar zelf van. „Kijk daar herken je nou tram- en busconducteurs aan. Die houen wel van een geintje". Aanvankelijk wees niets erop dat Jan, geboren en getogen Schie dammer -„ik heb in alle hoekjes van de stad ge woond"- een grootse car- riëre bij het openbaar ver voer zou maken. Hij start te zijn loopbaan vlak na de oorlog als herenkap per. tl* 6 81 Jan Scholten en echtgenote voor de laatste maal buslijn 52 tussen Vlaardingen en Schiedam w. SCHIEDAM De predi kant van de Evangelisch Lutherse Gemeente, do minee A. C. J. van der Poel, neemt op zondag 1 september afscheid van bestuur en gemeentele den. Ds. van der Poel is dan vijf jaar voorganger geweest in het kerkge bouw aan de Westvest- /Lange Nieuwstraat. Hij hield er op 15 augustus 1980 zijn eerste dienst. Dominee van der Poel, die hel grootste deel van zijn loopbaan in dienst was van de Konink lijke Luchtmacht als predi kant, stapt omwille van zijn leeftijd uit zijn funktie. „Ik ben nu 68 jaar en je kunt wel zeggen, laat het feestje nog maar een poosje voortduren, maar je kunt beter weggaan als het nog leuk is. Anders zou ik er over een of twee jaar toch mee moeten stoppen. Het tijdstip van weggaan is altijd 010 - 260199 Ds. A. C. Schiedam J. van der Poel: prettige herinneringen aan NERGENS GOEDKOPER! Videokoppen reinigen 30a" SCHIEDAM In september 1985 start de gemeente Schiedam een uitgebreide voorlichtingscampagne om de buitenlandse inwoners te betrekken bij de raadver- kiezingen in maart 1986. Migranten die minstens vijf jaar in Nederland wonen en die een verblijfsvergun ning hebben, krijgen dan voor het eerst kiesrecht voor de gemeenteraad. Nederlanders S»R: i Pj.iA SgjPpGJ^ l HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 PAGINA 3 Bus 52: met voor het laatst J an Scholten achter het stuur SCHIEDAM Nog tot 25 au gustus is in het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat werk te zien van Herman Sey. De 70-jarige kunstenaar, Schie dammer van geboorte maar sinds een jaar of tien woonach tig in Haamstede, toont in het Stedelijk een honderdtal li tho's en gouaches. De werken, die te boek staan als „abstract expressionis tisch", geven een overzicht van Sey's produktie tussen de jaren vijftig en heden. Vooral de laatste jaren houdt Sey zich voornamelijk bezig met gouaches. Daarnaast maakt hij een enkel olieverf schilderij. De tentoongestelde werken zijn niet allemaal zonder meer te koop. De kunstenaar: „Ik hecht er teveel aan om ze zo maar weg te doen. Misschien dat ik de hand over m'n hart strijk voor degene die er wer kelijk heel graag één wil heb ben." Wie Sey tot verkoop weet te bewegen moet rekening hou den met prijzen tussen de 1700 en 3500 gulden. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnumrher tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 13-9-84 „Samen met mijn broer meld de ik me in '45 aan voor de oost. Kijk we hadden bij de Duitsers onder de knoet geze ten en wilden toen zelf zo no dig Nederlands-Indië gaan be vrijden. Wist je veel in die tijd. Mijn broer was een boom van een kerel en werd afgekeurd. Zal je altijd zien. En ik met mijn tengere lijfje mocht ver trekken in mijn eentje. Maar ik leg makkelijk contacten en zit nooit om een praatje verle gen. Zo'n probleem was dat dus niet". In Indië hanteerde Jan niet het geweer, maar de schaar. Oorlog of niet, geknipt moest er toch worden. „Aan mijn haren kan je nog steeds zien dat ik kapper ge weest ben. Ik weet hoe ik ze zwart moet houden. Maar meer dan droog brood viel daar toendertijd niet mee te verdienen. Een kapper had bijna geen vast loon. Je moest het hebben van de tip en daar kan je natuurlijk niet op trouwen". Omdat een baan bij gemeente of rijk zekere inkomsten ga randeerde, probeerde Jan Scholten het daar maar eens. Voor politieagent bleek hij net een centimeter te klein, maar voor tramconducteur was zijn lengte geen enkel bezwaar. „En zo begon ik in 1948 als jonge hulpconducteur met een blikken wisselaar op mijn buik. Zo zenuwachtig was ik, dat ik mijn eerste klant een stempeltje op zijn hand in plaats van een kaartje pro beerde te verkopen, maar dat went snel, en al die mensen die je tegenkomt, dat is het leuke". Maar ook de RET moderni seerde. Langzaamaan moesten „meneren" met een wisselaar plaats maken voor stempelau tomaten. „Toen ben ik als de bliksem m'n rijbewijs gaan ha- moeilijk te bepalen. Daarom nu maar, nu het nog vrijwillig kan". Bijkomend argument voor ds. van der Poel is het feit dat er momenteel een vakature is bij de Evangelisch Lutherse Kerk in Delft. Een nieuwe predi kant kan beide steden gaan kombineren en zijn tijd gelij kelijk verdelen over Delft en Schiedam. Wordt de „Schiedamse" ge meente (de circa 1000 leden wonen in een wijde straal rond Schiedam, tot in Maas land, Hellevoetsluis en Brielle toe) de dominee te veel, het predikantschap in Parijs, dat met zijn krap 100 leden veel overzichtelijker is, houdt hij aan. „Ik werk daar eens per maand een soort voorgekookt pro gramma af, met o.a. sociaal werk voor studenten en au- pair meisjes, en dat wil ik graag blijven doen. Ook in Schiedam zal ik zo nü en dan wel weer op de preekstoel staan, maar dan als gastpredi- kant", aldus van der Poel, die zegt heel prettige herinnerin gen aan Schiedam te bewaren en er veel vrienden te hebben opgedaan. De Lutheranen nemen af scheid tijdens een speciale dienst op 1 september die van wege de gelegenheid gehouen wordt om twee uur 's middags. Na afloop biedt het kerkbe stuur de vertrekkende predi kant een receptie aan. I Na 'n WCC-beurt heftent I u uw eigen auto niet meer terug, laat staan de buurman. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, Af? Schiedam LID- FOCWA SCHIEDAM De leden van de Schiedamse volkstuinders- vereniging Thurlede houden op zaterdag 24 en zondag 25 augustus een grote bloemen-, groenten- en fruittentoonstel- ling. Deze produkten van eigen bo dem worden getoond op het eigen tuincomplex. De ten toonstelling wordt geopend door de voorzitter van het Al gemeen Verbond van Volk stuinders Verenigingen in Ne derland, J.G.J. Willems. De opening vindt plaats zater dag 24 augustus om elf uur. 'tii len. Ik slaagde al na tien les sen en daarna keuring aange vraagd om chauffeur te wor den. Maar gelijk de eerste les op de bus had ik er al spijt van. Nu stuur je met één vin gertje, toen moest je trekken aan je stuur. En dan die vijf versnellingen... Er solliciteer den mensen die op de kiep hadden gezeten. Maar ik had tien lessen in zo'n luxe wagen tje gehad. Ik was blij toen de grote baas me in zijn kantoor tje vertelde dat ik toch ge slaagd was". Een chauffeur kreeg in die tijd zilveren kno pen op zijn jasje en vleugeltjes op zijn pet genaaid. „Je was dan tenslotte wat". Nu hebben ze uniformen met van die in- gestikte rommel. Maar verder geen heimwee naar de goeie ouwe tijd hoor. Ik ben een tiep dat de leuke dingen onthoudt en de vervelende vergeet". Verloederde jongeren die de bus vernielen of aggresieve zwartrijdes komen er dan ook in bus 52, Jan's favorie te lijn, niet voor. „Ik heb op bijna alle lijnen gezeten, ook in Rotterdam. Schie dammers en Vlaardingers blijven m'n eigen mensen. En je moet de sfeer in je wa gen goed houden. Af en toe een geintje. Zo van „zal ik effe meelopen" tegen een leuk grietje. Maar als iets me niet bevalt zeg ik dat ook. Ik zit steeds in de spie gels te kijken wat er gebeurt in m'n wagen". Net zoals de meeste collega's rijdt Jan zijn leukste ritjes na zeve nen als de stempelautomaat buiten werking is gesteld en hij weer zelf kaartjes mag verkopen. Vroeger zag je ie dereen binnenkomen. Dat was het: „Ha, Jan". Nu kijk ik soms in mijn spiegel en denk ik, verrek zit die erin. Maar dat schijnen ze allemaal weer terug te gaan draaien. Die au tomaten blijken niet zo te vol doen". Jan Scholten zal dat al leen als passagier meemaken. Ook daar krijgt hij „geen hoofdpijn" van. „Er is nog zat te doen. Sinds een tijdje sta ik in de kantine van Hermes- DWS. Daar tap ik een pilsje en maak met deze en gene een praatje". Bovendien telt hij in de Vlaar- dingse Griffioen menig partij tje biljart. Zijn vrouw Greetje, altijd al trouwe steun en toe verlaat - 37 jaar lang stond ze langs Jan zijn route met een pakkie brood, want Jan heeft zo'n hekel aan meenemen - doet dan met hem -mee. „Ze kan nog geen keu vasthouden, maar telt als de beste". Nieuw voor Schiedam en regio inkl. kontrolebeurt van uw video-apparaat en dat klaar terwijl u wacht. (Het regelmatig reinigen is het behoud van uw videore corder). Geervlietsestraat 2a (hoek Nieuwe Maasstraat) Schiedam-Zuid Telefoon 010-263530 Geopend van 10.00 uur tot 23.00 uur. SCHIEDAM In verband met bestratingswerkzaamhe den in de omgeving van het voormalig G.T.B.-terrein zal de Hagastraat op maandag 19 augustus 1985 voor doorgaaftd verkeer worden afgesloten. Aansluitend hierop zal de Dwarsstraat worden herbe- straat. De werkzaamheden in dit ge bied zullen enige tijd, afhanke lijk van de oplevering van de woningen, in beslag nemen. Gunstig gelegen zeer aparte zaak in Schiedam met volop parkeerruimte, voorzien van alle faciliteiten, stelt zich be schikbaar voor PARTY'S, ZAKEN, BIJEENKOM STEN, VERGADERIN GEN, RECEPTIES EN ANDERE AKTIVITEI- TEN Beschikbaar elke dag van 17.00 tot 01.00 uur 's nachts. Voor inlichtingen telefoon 010-748235, na 18.00 uur. SCHIEDAM Hoe maak je een succesvol koud buf fet en houd je het toch be taalbaar? De Stichting Be vordering Onderwijs aan Volwassenen heeft op bei de vragen een antwoord. Op dinsdag 8 oktober be gint de SBOV in Schiedam (in scholengemeenschap Ter Schie aan de Valerius- straat) een cursus in deze culinaire kunst. Deelnemers leren daar hoe zij geleispiegels (aspics), salades (Hawaiienne, Alsa ce, Nicoise en French Dressing), visgerechten, sauzen, cocktails en wat dies meer zij, moeten ma ken. De cursus bestaat uit acht lesavonden van elk twee uur. Inlichtingen over kos ten en deelname bij SBOV, Sir Winston Churchillweg, Voorschoten, tel. 01717- 2010. mm fwten. S2ÏS, Om hen op dat recht attent te maken, gaat de gemeente voorlichtingsbijeenkomsten organiseren in clubhuizen, koffiehuizen, moskeeën, vi deotheken en scholen. Ook de gemeentelijke voorlich tingskrant Het Stadserf zal uitgebreid stilstaan bij de komende verkiezingen. De campagne is nodig omdat veel buitenlanders niet of nau welijks op de hoogte zijn van hoe de plaatselijke democratie werkt. Overigens verwacht de ge meente niet dat de circa 5000 migranten die Schiedam stelt, in maart ook daadwerkelijk allemaal naar de stembus zul len gaan. Maar hoe veel of hoe weinig van hen ook van het stemrecht gebruik zullen ma ken, hun wegblijven mag in elk geval niet te wijten zijn aan gebrekkige voorlichting, zo redeneert men op het stads kantoor. Voorlichting is ook nodig om Nederlandse kiesgerechtigder te informeren over de gelijke rechten die hun buitenlandse stadsgenoten in maart krijgen De campagne zal daarom ook deels op de eigen bevolking gericht zijn, ook al omdat vee! Nederlanders geen gebruik maken van hun stemrecht: bi de laatste raadsverkiezinger bleef 38 procent van de kiezers thuis. In de campagne wordt de meeste nadruk gelegd op voor lichting aan Turken en Ma rokkanen. Onder de migran ten vormen zij de grootste groep. Daarna volgen niet on aanzienlijke aantallen Span jaarden, Joegoeslaven en Kaapverdianen. De voorlichtingscampagne van" de gemeente sluit aan op de landelijke campagne ovei kiesrecht voor migranten die uitgevoerd wordt door dt Werkgroep „begeleiding voor lichtingscampagne kiesrech niet-Nederlandse ingezete nen". Deze werkgroep, inge steld door de Minister var Binnenlandse Zaken, heefi landelijk basisvoorlichtings materiaal ten behoeve van de verkiezingen ontwikkeld. Schiedam kiest in eerste in stantie voor het gebruik van „eigen" voorlichtingsmidde len, die op de Schiedamse situ atie zijn afgestemd. Door in de campagne te verwijzen naar Schiedamse belangen en za ken, voelt een buitenlande in woner zich waarschijnlijk ster ker aangesproken om te gaan stemmen dan wanneer hij en kel vanuit landelijke kanalen geïnformeerd wordt. Binnen de doelgroep niet-Ne- derlandse inwoners nemen de buitenlandse vrouwen een aparte plaats in. Haar vaak nogal geïsoleerde positie brengt met zich mee, dat ze moeilijk te bereiken is met in formatie over de verkiezingen. Een zorgvuldig afgewogen keuze uit de beschikbare voor lichtingsmiddelen- en kanalen is vooral bij deze groep daar om noodzakelijk. Ook is het een vereiste eventuele voor lichtingsbijeenkomsten op een plaats en tijdstip te houden waarmee de vrouwen ver trouwd zijn. I -t 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3