Maatschappelijk gebonden eigendom WOONDROOM Enkele aspekten van huren üa 8SLA '4» WOONNIEUWS I WONEN Een wapen in de strijd j* Een aantal jaren geleden is de gemeente Rotterdam begon nen met de uitvoer van een spectaculair plan dat twee han gijzers in de woningsector aanpakt, speculatie en verkrot ting, maar dat tevens eigen woningbezit bevordert. De grote gemeenten in ons land zagen zich steeds vaker gecon fronteerd met speculatie in met name, goedkopere wonin gen. Deze speculaties hadden niet zelden verkrotting tot gevolg. Een aantal maatregelen tegen deze handel bleken redelijk afdoende, maar gingen voorbij aan de groeiende wens van mensen met wat lagere inkomens om een eigen huis te bezitten. Maatschappelijk Gebonden Eigendom (MGE) probeert speculatie tegen te gaan èn eigen woning- bezit in de sociale sector te bevorderen. Alleen mensen die voldoen aan gemeentelijke toewijzingseisen, b.v. wat be treft inkomen of gezinssamenstelling, komen in aanmer king. Meer bepaald gaat het dan om die groep die een huidige nieuwbouwwoning niet zou kunnen betalen. Een MGE-koper verplicht zich een aantal regels met betrekking tot verkoop en onderhoud na te komen. Aanleiding Maatregelen Wat is Maatschappe lijk Gebonden Eigen dom (MGE)? Kopen Zekerheid Fraaie bungalow op Voorne Putten Geen verrassingen Voordelen voor de gemeente en de ko pers Problemen De woningbouwvere niging De gemeente Een MGE-complex in Rotterdam-Schiebraek De toekomst Huurprijs 2. Huurvermindering Woningverbetering 4. Huur opzeggen 5. Huursubsidie NIEUWS Aansprakelijk heid overlast Onderhoud duurder Bijlmer slopen? Veiligheid in en om het huis Afschaffing welstands commissies Doe-het-zelvers Keuken en trap Glas RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-76372 1 De afgelopen jaren werd het voor grote beleggingsmaatschappijen steeds minder interessant om hui zen te verhuren. Deze instellingen, b.v. grote verzekeringsinstel lingen, deden vaak hele comple xen in één keer van de hand. Hui zenspeculanten kregen zo de gele genheid om hele straten of flatge bouwen voor een prikje op te ko pen. Ze probeerden, goedschiks of kwaadschiks, de zittende huur ders te laten vertrekken. De wo ningen werden vervolgens ge- plistst verkocht aan kopers die er vaak veel te veel voor betaalden. De groeiende woningnood en de grote behoefte aan een eigen huis speelden de speculant in de kaart. Over de ruggen van de nieuwe ei genaren werden zo kapitalen ver diend. De meeste kopers hadden een vrij laag inkomen. Omdat ze te duur kochten bleef in veel ge vallen nauwelijks geld over voor noodzakelijk onderhoud. Ver krotting was het gevolg. De gemeenten besloten tegen deze wantoestanden actie te onderne men. In eerste instantie werd het beleid gericht tegen speculatie. Het opsplitsen van huizen die als een geheel gekocht waren, b.v. portiekwoningen, werd onder streng toezicht van de gemeente geplaatst. Voortaan moest aan een aantal bouwkundige en maat schappelijke eisen voldaan wor den, vóór er tot splitsing overge gaan kon worden. Om aan de nieuwe eisen te kunnen voldoen waren dure investeringen nodig, de winstmarge werd kleiner, spe culatie dus minder aantrekkelijk. Ondertussen bleef de wens om een eigen huis te bezitten steeds groeien, maar daaraan kwam het beleid niet tegemoet. Rotterdam ontwierp daarop een plan dat be kend is geworden als 'Maatschap pelijk Gebonden Eigendom'. De gemeente koopt grote comple xen van beleggingsinstellingen. Deze laatsten geven de gemeente vaak het recht als eerste te mogen kopen tegen een redelijke prijs. De huizen moeten wel aan enkele eisen voldoen. Ze mogen niet te oud zijn of reeds in slechte staat van onderhoud verkeren. In prin cipe mogen de afzonderlijke wo ningen niet meer kosten als 60.000 gulden. De huizen worden onmid dellijk doorverkocht aan een wo ningbouwvereniging, zonder dat de prijs daarbij onnodig opge schroefd wordt. Op haar beurt biedt de woningvereniging de pan den te koop aan, aan de zittende huurders. Wie niet wil kopen, mag blijven huren. Aan de koop door de afzonder lijke huurders zijn enkele voor waarden verbonden. Het inkomen van de aspirant koper moet bene den de 'ziekenfondsgrens' liggen. In de "term 'Gebonden Eigendom' komen de andere voorwaarden naar voren. De belangrijkste is dat de nieuwe eigenaar zijn huis nooit op de vrije markt mag verkopen. Als hij wil verhuizen, zal hij zijn woning aan de woningvereniging terug moeten verkopen. Het be drag dat hij terugontvangt ligt vast, maar wordt o.a. gecorri geerd indien er door de eigenaar veel is geïnvesteerd. Deze afspraak heeft een voor- en een nadeel. Om met het laatste te beginnen: een woning kan nooit méér opbrengen dan het afgespro ken bedrag. Het is dus niet moge lijk te profiteren van een gunstige huizenmarktsituatie op het mo ment van verkoop. De bewoner kan dus op een gegeven moment veel minder terugkrijgen voor zijn woning als de werkelijke waarde op dat moment, door die gunstige marktsituatie, is. Als hij daarop een woning buiten het MGE-ver- band wil kopen, wordt hij wel ge confronteerd met de gestegen koopprijzen. De kloof tussen een MGE-woning en een andere, niet- MGE-woning, kan dus in be paalde situaties erg groot worden. Omgekeerd is dit verhaal natuur lijk even waar. De woningbouw vereniging heeft de verplichting om ten alle tijde een aangeboden woning terug te kopen, tegen een vastgestelde prijs en ongeacht de marktsituatie. De kloof kan dus ook juist heel klein worden. Bo vendien is het erg prettig te weten dat je je huis kunt verkopen wan neer je maar wilt. Drs. J. G. van der Ploeg, wethouder stadsver nieuwing in Rotterdam, merkte in dit verband op: 'Maatschappelijk Gebonden Eigendom heeft alle voordelen van eigendom, maar alle nadelen daarvan worden ver meden'. Op vijfentwintig kilometer van Rotterdam, op Voorne Putten, ligt Abbenbroek, de plaats waar wij dit keer onze „Woondroom" aantroffen. Het is een betrekke lijk nieuwe semi-bungalow aan de Gorzen 9. Het huis met inpandige garage ligt op 588 vierkante meter eigen grond. Het is zowel van bin nen als van buiten perfekt afge werkt en heeft een bijzonder ei gentijdse vormgeving. De ruime hal is voorzien van een leistenen vloer. De L-vormige woon-eetka- mer heeft een aluminium schuif pui naar het terras en beschikt over een open haard. Het eetka mergedeelte loopt over in een open keuken met eetbar. Deze keuken is uitgevoerd in eiken. Men vindt er onder andere een vaatwasmachine, een oven, een koelkast, een afzuigkap en een dubbele spoelbak. Van hieruit kan men via een aparte deur de voort uin bereiken. Op de begane grond Om kopers te behoeden voor on prettige verrassingen als lekkende daken, schilderwerk en ander groot onderhoud, worden om te beginnen alleen redelijk onder houden huizen te koop aangebo den. Om de huizen ook verder in goede staat te behouden wordt met de eigenaren een afspraak ge maakt over verder onderhoud. Hiertoe wordt een overleg, een soort van vereniging van eigen aren, in het leven geroepen, dat samen met de woningbouwvereni ging beslist wanneer, welke maat regelen genomen moeten worden. De eigenaren verplichten zich deze maatregelen ook daadwerkelijk uit te voeren. De woningvereni ging regelt de planning en de ad ministratie van een en ander. Het systeem lijkt enkel voordelen te hebben. De prijs van een MGE- woning ligt op dit moment gemid deld op 35.000 gulden. Deze prijs staat borg voor geringe maande lijkse lasten, en laat ook voor de koper met een wat lager inkomen de financiële ruimte voor verbete ring van het wooncomfort en het onderhoud van zijn pand. Ook de financiële voordelen van kopen, kopen is immers een vorm van sparen en ook fiscaal aantrekke lijk, worden nu bereikbaar voor mensen die anders wellicht geen huis zouden kunnen kopen. Bovendien worden allerlei zaken zoals groot onderhoud door ter zake kundigen begeleid. Ook de gemeente Rotterdam is erg gebaat bij het MGE. Het onnodig opschroeven van het prijspeil door speculanten wordt tegenge gaan, waardoor kopers minder in de problemen komen. De toch al zwaar beladen post 'gemeentega rantie' wordt zo wat ontzien. De gemeente heeft verder goede hoop dat de verpaupering in bepaalde wijken wordt teruggeschroefd. Een eigenaar zal over het alge meen meer aandacht besteden aan zijn woning dan een huurder. Een goed onderhouden complex heeft een gunstige uitwerking op de ge hele buurt, zo is de redenatie. Toch zijn er wat problemen gere zen rond het MGE. Toen men met het plan van start ging, leek het erop dat de ingezakte woning markt zich spoedig zou herstellen. Daarnaast werd verwacht dat de huurprijzen sneller zouden stijgen als op dit moment het geval is. Doordat de huizenmarkt minder snel herstelde en de huurstij gingen bij de verwachting achterbleven, is de verhouding tussen kopen en huren van MGE-woningen minder gunstig voor kopers uitgevallen. Een bijkomend probleem voor de MGE-woningen vormen de dure leningen waarmee de huizen gefi nancierd zijn. De rentestand is de afgelopen jaren aardig gedaald. Iemand die nu koopt, betaalt aan zienlijk minder rente over zijn hy potheek. De betrokken woning- Koopwoningen in maatschappelijk gebonden eigendom A Bruto jaarinkomen 25.000,- B Bruto jaarinkomen 30.000,- C Bruto jaarinkomen 38.000,- Maandlast bij een hypotheek rente van 10% Maandlast bij een hypotheek rente van 11 Koopsom: 30.000 Koopsom: 40.000 Koopsom: 50.000 Koopsom: 6( 1.000 A B C A B C A B C A B C 227 243 209 223 196 208 292 313 268 286 250 267 358 384 329 355 306 329 424 455 395 426 365 392 bouwverenigingen zoeken nu naar een oplossing, samen met de bank, om de rentetarieven iets gunstiger te stellen. De woordvoerder van 'Onze Wo ning', een van de deelnemende Rotterdamse woningverneigingen, vindt het nog te vroeg om over slagen of falen van het project te spreken. Dhr. H. Leenheer: „We hadden gehoopt in 1986 een afge rond beeld te kunnen hebben. Door de recente ontwikkelingen halen we die datum nu niet. Er is nogal wat deining geweest door de negatieve publicaties in de pers de afgelopen tijd. Dat is jammer. Er is desondanks geen terugloop in de belangstelling. Als ik kijk naar de leegstand in ons MGE-bestand, dan valt op dat slechts weinig hui zen leegstaan. Zo'n 4 a 5"%. In vergelijking met de leegstand in het huurbestand is dat gunstig te noemen. De huizen zijn tenslotte goedkoop en daarom nog steeds concurrerend voor de huursector. Belangrijke voorwaarde is dan wel dat de kopers een aantal jaren blijven wonen, anders moet er echt wel geld bij. Wij wijzen daar ook altijd op. De gemiddelde be- woningsduur is Ongeveer 2,5 jaar. Dat zou best iets meer mogen zijn. Blijkbaar zijn toch veel bewoners snel aan iets groter toe, zeker als zij hun gezin willen uitbreiden. Voor de grotere MGE-woningen gelden dan ook de langste wacht lijsten". Inclusief fiscaal voordeel en AOW-voordeel, exclusief de maandelijkse bijdrage aan beheerskosten en onderhoud ƒ100,-) Dhr. A. Verschoore, van de dienst Volkshuisvesting in Rotterdam, is zeker niet ontevreden: 'Het zal nodig zijn de zaak financieel bij te sturen en ook de organisatorische structuur moet verbeterd worden. Ons beleid is erop gericht het ge hele MGE-bestand in één vereni ging onder te brengen. Een spe ciale vereniging is immers beter uitgerust om ieders belangen zo goed mogelijk te behartigen. De door de pers gesignaleerde proble men vallen overigens hard mee, de zaak is nogal opgeblazen. Met klem wil ik dan ook protesteren tegen de suggestie in sommige dagbladen, als zou het om slecht onderhouden huizen gaan. We praten over maar liefst 1900 wo ningen. Bij een dergelijke hoeveel heid tref je natuurlijk altijd wel een rotte appel aan. Op dit mo ment hebben we specifieke proble men met één complex. Daar wer ken we nu aan. Over het algemeen zijn er dan ook weinig problemen met verenigingen van eigenaren'. Hoewel het te vroeg is voor defini tieve uitspraken, lijkt het erop of het MGE-project de toekomst 'met vertrouwen tegemoet kan zien. Uitbreiding in de komende jaren is nog te verwachten. Ook buiten Rotterdam bestaat be langstelling voor het project. Dhr. A. Verschoore: 'Hoewel.hun hou ding voorlopig nog afwachtend is, hebben een aantal andere steden al interesse getoond voor MGE. Ik ben in ieder geval blij dat Rot terdam dit initiatief heeft durven te nemen. Wij zien het MGE als een waardevolle aanwinst voor de toekomst'. liggen tevens drie royale slaapka mers. Men heeft de beschikking over een, in wit en blauw uitge voerde, badkamer. Die bevat on der andere een ligbad, een aparte douche, een toilet en een dubbele wastafel. De spiltrap in de woon kamer geeft toegang tot de grote, ruime vide die als speel- of kan toorruimte kan worden gebruikt. Natuurlijk kan daar eveneens een vierde slaapkamer worden gereali seerd. Buitengewoon handig is de bijkeuken. Diepvries, wasmachine en cv-ketel hebben daar eén plaatsje gevonden. Goed toeven is het in de fraai aangelegde tuin en op het, achter het huis gelegen, zonneterras. Plezierig is ook de buiten open haard. Voor meer in formatie kan kontakt worden op genomen met Ooms Makelaars in Rotterdam. Telefoon 010-132260. De vraagprijs bedraagt 345.000,- kosten koper. Over huren raken we nog lang niet uitgepraat. Er bestaat veel onduide lijkheid over de subsidieregelingen, de verhogingen van huur en huur- vermindering. Ook zijn er nogal wat misverstanden over hoe een huur prijs vastgesteld wordt en welke rechten en plichten men zoal heeft. In dit artikel wordt in het kort ingegaan op een aantal aspekten van huren. Hoe wordt de huurprijs van een woning bepaald? De Huurprijzenwet Woonruimte geeft regels aan waardoor huur prijzen van woonruimte bepaald kunnen worden. De hoofdregel van deze wet houdt in dat de kwa liteit en de grootte van het huis bepalen hoe hoog de huur mag zijn. Deze kwaliteit en grootte worden uitgedrukt in punten. Za ken die onder andere bekeken worden bij de puntentelling zijn: 1. Oppervlakte van de vertrek ken; 2. Óppervlakte van berging en zolder; 3. Aantal vertrekken met centrale verwarming; 4. Isolerende beglazing en andere isolatievoorzieningen; 5. Sanitair en keukenuitrusting; 6. Voor- zij- en /of achtertuin; 7. Soort woning. Als de woning of de ligging een meer dan gewone kwaliteit heeft, kunnen er punten bijgeteld wor den. Maar als de woning erg ver ouderd is of als er grote hinder vanuit de omgeving bestaat (bijv. uitzonderlijke geluidhinder), dan gaan er weer punten af. Aan de hand van het totale aantal punten dat een woning krijgt, kan de kale huur bepaald worden. On der deze 'kdle' huur wordt uiter aard niet verstaat de kosten van water, gas, electra, gebruik van geiser of boiler, etc. Wat zijn redenen voor huurver mindering? Eigenlijk is er maar één reden om voor huurvermindering in aan merking te komen. Namelijk als de huidige huurprijs tehoog is ge zien het puntental van de woning. De huurder moet een verzoek tot huurvermindering bij de verhuur der indienen. Wanneer de ver huurder binnen 6 weken niet rea geert of niet instemt, kan een ver zoekschrift bij de huurcommissie ingediend worden. Let wel: de huurprijs kan pas twaalf maanden na de laatste huurprijswijziging worden verlaagd. Wat gebeurt er met de huur na woningverbetering? Als de verhuurder de woning ver betert wordt onderscheid gemaakt tussen verbetering van het woon comfort en onderhoud (of groot- onderhoud). Gaat het uitsluitend om herstel of vervanging van delen van de wo ning, en is er geen sprake van ver betering van het woongerief, dan spreekt men van (groot) onder houd. Hiervoor mag geen huur verhoging worden gevraagd. Wel kan na uitvoering van het onder houd de gewone huuraanpassing volgen» Gaat het om uitbreiding en verbe tering van het wooncomfort, dan zit daar normaal gesproken een huurverhoging aan vast. Bij een ingrijpende verbetering, waardoor de overheid subsidie geeft, stelt de minister de nieuwe huur vast. Zo'n ingrijpende verbetering kan bijv. bestaan uit het veranderen van de indeling of het verhogen van het woongerief. Voor eenvoudige verbeteringen, al dan niet met subsidie van de over heid, moeten huurder en verhuur der vooraf in overleg een nieuwe huur vaststellen. Dit kan aan de hand van de puntentelling beke ken worden. Deze eenvoudige ver beteringen bestaan bijvoorbeeld uit het maken van een toilet, dou che of keuken of het aanbrengen van warmte-isolatie. Voor het aanbrengen van warmte-isolatie kan trouwens meestal subsidie aangevraagd worden. Verbeterin gen die door de huurder aange bracht worden kunnen niet leiden tot huurverhoging. Wel is het verstandig een en ander tijdig met de verhuurder te bespre ken en schriftelijk vast te leggen. Kan de huur zomaar opgezegd worden De huurbescherming, die in het Burgerlijk Wetboek beschreven staat, geldt voor huurder en on derhuurders. Ook de kamerhuur der valt hieronder. De verhuurder moet geldige redenen hebben om de huur te beëindigen. Bijvoor beeld: de huurder komt zijn verplich tingen niet na (betaalt de huur niet, bezorgt overlast, etc.); de verhuurder heeft de woning dringend voor eigen gebruik nodig. Dit moet duidelijk aan toonbaar zijn. In dit laatste geval moet de ver huurder aan kunnen tonen dat de huurder passende vervangende woonruimte kan krijgen. De ver huurder moet daarnaast minstens 3 jaar eigenaar van de woning zijn voor hij de huur op kan zeggen. Verder heeft hij een opzegtermijn van minimaal 3 en maximaal 6 maanden, die hij kan verlengen. De verhuurder moet de huurder vragen binnen 6 weken te laten weten of hij akkoord gaat met de opzegging. Als de huurder wil opzeggen kan dat altijd. Hij moet zich wel hou den aan de afspraken over de op zegtermijn. Deze is gelijk aan de termijn waarin de huur betaald wordt. Minimaal is dat een maand en maximaal drie maanden, ook als de betalingstermijn langer is. Als huurder en verhuurder het niet met elkaar eens zijn, kan het huurcontract alleen worden beëin digd door de rechter. De huurder hoeft de woning alleen ter verlaten als de rechter dat bepaalt. Die geeft ook aan wanneer dat moet. Wanneer komt ik in aanmerking voor individuele huursubsidie? Individuele huursubsidie is be stemd voor alle huurders van 18 jaar en ouder, die in verhouding met hun inkomen teveel huur be talen. Er zijn twee gevallen waarin er geen recht bestaat op indivi duele huursubsidie: als de huurder, partner of een van de huisgenoten over het 1984 vermogensbelasting moet betalen; als de huur of het inkomen ho ger is dan de vastgestelde gren- sen. Er is hierop een aantal uitzonde ringen. Deze kunnen onder andere gelden voor mensen rond de 65 jaar, gehandicapten, huishoudens die uit 8 of meer personen be staan, en voor huurders van een woonhuismonument. Voor mensen die al eerder indivi duele huursubsidie gekregen heb ben gelden ruimere normen. Als een huurder binnen bo venstaande grenzen valt, wordt de uiteindelijke hoogte van de subsi die bepaald door de precieze gege vens van de huur en het inkomen. Een aanvraagformulier voor indi viduele huursubsidie kan bij de gemeente verkregen worden. Tot 1 januari '86 kan het aanvraagfor muiier ingeleverd worden dat geldt voor subsidie tussen 1 juli '85 en 1 juli '86. In onderstaande tabel wordt aangegeven om welke grenzen het gaat. maximum inkomen over 1984 ƒ35.000.- meerpersoons- huishoudens alleenstaanden van 18 tm 22 jaar alleenstaanden van 23 jaar en ouder huurgrenzen 246,67-/670.- 184,59-/530.- 246,67-/670.- 26.500.- ƒ31.000.- Door: Marijke Sterk Onlangs deed de kantonrechter in Emmen een opmerkelijke uit spraak. Huurders die te kampen hadden van overlast van een me dehuurder hoefden een deel van de huurverhoging niet te betalen. De kantonrechter stelde de ver huurder dus aansprakelijk voor de overlast die door een mede-huur der aan omwonenden werd be zorgd. Een verhuurder moet er volgens de kantonrechter op toe zien dat er geen overlast veroorzakende personen in de woningcomplexen worden toegelaten. Het Bouwcentrum heeft in op dracht van het NCIV onderzocht wat de kwaliteit is van de 1.3 mil joen corporatiewoningen in ons land. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat de woningbouw corporaties jaarlijks 300 miljoen gulden nodig hebben voor het on derhoud van deze woningen. Dat kan een gevolg zijn van ver oudering, ontwerpfouten of het gebruik van verkeerde bouwmate rialen. Op dit moment moeten de corpo raties deze kosten uit eigen reser ves betalen. Het NCIV heeft daarom ernstig gepleit voor één goede regeling voor de instan dhouding van de woningvoor raad. De bewindslieden van het Ministe rie van Justitie hebben een beleidsplan opgesteld getiteld "Samenleving en criminaliteit". Hierin wordt de instelling van een fonds aangekondigd dat de be schikking krijgt over 45 miljoen gulden. Dit geld zal in de vorm van subsi dies onder andere worden toege kend aan gemeentelijke projecten op het gebied van stadsontwikke ling en bouwtechnische beveili ging. Het rapport is al aanleiding ge- weest tot een politieke rel. De ka merleden vragen zich af in hoe verre complexen als de Amster damse Bijlmer niet beter gesloopt kunnen worden. 1 op de 5 wonin gen staat daar op dit moment leeg. De woningbouwvereniging Nieuw-Amsterdam is echter druk bezig om het leefklimaat in de wijk te verbeteren. Amsterdams wethouder Wolfens- perger: "Als de Bijlmer weer een normaal bewoonde wijk zal zijn, daalt de criminaliteit vanzelf". Met de sloop van de Bijlmer zal het dan ook wel niet zo'n vaart lopen. Uiteindelijk zijn de finan ciële middelen die beschikbaar zijn voor de face-lift van deze wijk het drievoudige van de totale fondskas. Al langere tijd overwegen de be windslieden van Volkshuisvesting de welstandscommsiies af te schaffen. Begin vorig jaar is daar al het no dige over te doen geweest. Nu ziet het er toch naar uit dat op mid dellange termijn tot die afschaf fing zal worden overgegaan. Dit voornemen wordt namelijk genoemd in het voorontwerp Wo ningwet, dat de bewindslieden on langs aan verschillende adviesor ganen ter beoordeling zonden. In de gedachte van Brokx en Win- semius moet de gemeentelijke bouwverordening zich in de toe komst beperken tot stedebouw- kundige- gebruiks-, administra tieve- en uitvoeringsvoorschriften. Het aanvragen van een bouwver gunning voor bijvoorbeeld een dakkapel, een schuurtje of een zolderraam is dan niet langer no dig. Het plan moet nog vóór de verkie zingen, van mei volgend jaar, in de Tweede Kamer worden behan deld. En al gaat de Kamer dan meteen akkoord dan duurt het nog wel even voordat een en ander bij de wet geregeld is. Tot die tijd moet dus de gang langs de welstandsommissie wor den gemaakt. Veiligheid is een onderwerp dat al eerder aan de orde i$ geweest op deze pagina over wonen. Die aandacht is terecht. Van de in totaal 2,3 miljoen grct tere en kleinere ongelukken die zich jaarlijks in de privé- sfeer voordoen, vindt 37 procent plaats in en om het huis. Dit zijn cijfers uit een jaar» lijks door de Stichting Con sument en Veiligheid ge houden onderzoek. Deze Stichting is gevestigd in Am sterdam. Dat is voor de con sument een uitstekende vraagbaak waar men met a£ lerlei problemen op het ge bied van (on)veiligheid te recht kan. Dat kan bijvoor beeld telefonisch via de gra-. tis Advies- en Klantenlijn, te lefoon: 06-0220220. Of schriftelijk via postbus 5169, 1007 AD in Amsterdam. Een van de activiteiten waarbij verhoudingsgewijs veel ongevallen ontstaan is het doe-het-zelven. Per jaar belanden zo'n 28.000 „klussers" op de eerste hulp-afdelingen van ziekenhuizen. Over de risico's die een doe- het-zelver loopt is een aparte folder uitgegeven, ,,Doe-het-zelver: Doe het veilig". Daarnaast zijn er speciale folders bij de Stichting ver krijgbaar over ladders, huis- houdtrappen en zaken zoals verf. De keuken en de trap vor men in huis de belangrijkste gevarenzönes. Trappen brengen vooral kinderen en bejaarden dikwijls onnodig in de problemen. Veel informatie over de vei ligheid van de trap biedt de folder „Vaste trappen". Daarin vindt u allerlei prakti sche tips waaronder uw trap aanzienlijk beter begaan baar en dus veiliger wordt. Veel ongevallen vinden hun oorzaak in glas. De stichting Consument en Veiligheid bepleit daarom het veelvul- diger gebruik van zoge naamd veiligheidsglas. Tot nu toe heeft dit pleidooi nog niet geleid tot een aanpas sing van de normen op dit gebied. Echter dit hoeft een particu lier er niet van te weerhou den zélf maatregelen te tref fen. Vooral rond de trap kunnen veel problemen wor den voorkomen. Men doelt dan met name op enkel glas in tussendeuren van tocht- portalen en dergelijke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 15