Niet voor gewone jongens N P Reacties op de dood in de glazen pot de fontt/te Si Net te duur voor doorbraak tot 'seller' Bouw eens een Zwitsers Chalet poppenhuis Wie zoekt Dit zegt Leo de Ruiter ervan: Medaille Nissan Prairie: geinige auto om te zien. En zó gaat 'ie open. Je kunt in de Prairie slapen, maar... V Begin Meer mogelijkeden 1 3K De oude modelbaan van Anton Prins. Sloop en nieuwbouw Computerbesturing Anton Prins. hoe gevaarlijk WECKEN? Een latere versie. Beveiligen Nissan Prairie gunt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw iiiiiiiiiiiniiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii blik op nieuwe tijd iiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilllllllllllllll 111111111111111 III 1111111II11II1111II11111IIII111IIII11111111IIIII1111III Hllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimiiiiimn Handig voor klussen van deur tot deur. „Sjonge, wat een geinige auto". Langs het trottoir stond een Nissan Prairie pijnlijk nauwkeurig in de poetspom made te glimmen als een schoongeboende boerendoch ter op zaterdagavond. Mams tuurde door de zijruit en riep „en wat een leuke bekleding". De doorgeslenterde echtge noot keek om en sneerde „zal wel geinige centjes kosten ook". Dit luchtig opgetekend tafereeltje past bij het Prairie model. De slogan dat er geen slechte wagens meer worden gemaakt wordt allerwege onderschre ven. Het zijn de freaks die zich in belangrijke technische de tails verdiepen. De Prairie en ook andere typen in de nieuwe vormgeving kunnen in de toe komst best eens het beeld van het wagenpark gaan beïnvloe den. Het lijkt erop dat de juiste snaar is geraakt en de vonk overgesprongen. De folders kunnen nog zo fraai uitgevoerd zijn, de verkoper mag nog zo innemend en charmant over komen, het lekkere smoeltje van een automobiel zal, vooral als er in een gezin enige in spraak heerst, de doorslag ge ven. En Pa neemt die paar puntjes die hij graag anders had ge zien dan maar voor lief. Nissan is nooit kinderachtig geweest in de afwerking en kompleet heid van de automobielen. De Prairie oogt fors, maar weet dit in een soepel en elegant ogend lijnenspel knap te verbergen. Struis en pront met een tikkel tje voornaamheid in de trek ken. Belangrijk voor een wa gen die een blikvanger is, blijft dat men er niet te snel op uit gekeken raakt. Trendsetters willen nog weieens teveel van het goede bieden. De Prairie is net niet te ver ge gaan. Een tikkeltje hups maar toch zó dat men er ook zonder problemen het zondagse ritje naar het plaatselijk favoriete kerkgenootschap mee kan ma ken, om maar iets alledaags te noemen. Een leuk grapje is, dat de achterportieren naar achter schuiven en de voor deuren op de normale manier open gaan. Wie voor- en ach terdeuren open zet, kan de vergelijking met een aange schoten vogel moeilijk weer spreken. Maar ja, we zijn nog maar wei nig mensen tegen gekomen die met open deuren rijden. „Je kunt er ook in slapen", meldt men ons. Dat moge waar zijn, maar we vragen ons toch af of een dergelijk avontuur geen Reakties op of bijdragen aan deze pagina aan redaktie T HUISKRANT-EXTRA Postbus 5825. 2280 HV<Ri|SWijk U&i Telefoon 070-190224 fe (liefst donderdag of vrijdag) Traditie getrouw zit er aan ie dere medaille een keerzijde. Steven Swaneveld kent de wa gen door en door. „Men begon met de 1500 SGL. Die motor was voor het mooi toch wat te licht en er werd een 1800 SGL gepresenteerd. In de nieuwe versie is het vooral gezocht in luxe. Wie het programma '100 jaar auto' volgt en een beetje kijk heeft op toekomstige ont wikkelingen komt al snel tot de konclusie dat de toekomst-wa gen er zo ongeveer uit gaat zien. De prijs komt rond de 28 mille te liggen. aanslag pleegt op lijf en leden van degenen die zich door Morpheus armen omsloten we ten. Twee stevige hobbels in de voorbank maken ook dat mams haar koude voeten zelf zal moeten verwennen. In de Prairie zit je met vijf per sonen als een vorst. Klap de achterbank weg en er ontrolt zich een pittige laadvloer. Door de hoge kont kunnen de va kantie-spullen prima worden weggestouwd en voor hen die de wagen voor hun werk ge bruiken ontstaat er een van drie kanten toegankelijke ruim te. Dit door de schuifdeuren. Cees van de Berg: „Op de vo rige RAI was het gewoon een gekkenhuis rond deze auto. Dooor zijn prijs en luxe uitvoe ring valt de wagen in een klei ne groep kopers. Je valt ook in een groep zeer bewuste klan ten, die vergeleken en uitge zocht hebben. Die precies we ten wat ze willen. Nissan kwam er mee en meerdere merken zullen volgen. Wordt zo'n wa gen tien mille goedkoper op de markt gebracht in een uitge klede versie, dan wordt een re volutie ontketend. De wagen is nu voorbehouden aan een se lecte groep en blijft exclusief." „De modale consument zou de wagen best willen hebben, maar hij is voor hem niet be reikbaar. En dan te bedenken dat andere merken met ver sies komen die nog een flink stuk duurder uitvallen." Con clusie: de Nissan Prairie heeft alles om een 'seller' te zijn. Alleen uitvoering en prijs ma ken de wagen wat onbereik baarder voor het grote pu bliek. De beperkte groep rij ders is positief fanatiek en enthousiast. Prairie: geen 'jongen van de vlakte'. Wie achter het stuur van een Prairie kruipt, krijgt die aparte sensatie van iemand die voor het eerst in een busje rijdt. De wagen is pakweg dertig centi- mener hoger dan de gangbare personenwagen. Het uitzicht is perfect en ook passagiers heb ben niet alleen een forse ruim te toegemeten gekregen maar tevens wordt een riant uitzicht geboden. Door het ontbreken van de middenstijl is de dakconstruc tie versterkt. We hebben geen klachten gehoord van mensen, die problemen hadden met de schuifdeur. De lage laadvloer is ideaal voor kinder- en invalidenwagens. De voorwiel-aandrijving, de lange wielbasis en brede radiaalban- den zorgen voor een rotsvaste wegligging. Die draaicirkel met een straal van 4,9 meter is zonder meer knap. In 12,1 seconde pikt men de honderd kilometer op. Bij een snelheid van 120 km per uur is één liter goed voor 11,2 kilometer. De directe overbrenging maakt, dat de centraal ge plaatste vloerpook speels te bedienen is. Electrisch bedien de zijruiten, sproeier op de achterruit, van binnen uit ver stelbare buitenspiegels, getinte zonwerende ruiten, het is er al lemaal. Een representieve wagen, in gehouden sportief en voorbe houden aan een bepaalde clan. Een Prairie-rijder is om het po pulair te zeggen nu eenmaal geen gewone jongen, laat staan een 'jongen van de vlak te'... Als u uw kind of kleinkind een uniek kado wilt geven, maak dan dit 5-kamer poppenhuis van 72 cm hoog x 73 cm breed x 37 cm diep. Het huis is zo goed gecon strueerd dat het vele genera ties lang zal meegaan en uw kinderen en kleinkinderen zul- 'en er volop plezier van bele ven. De achterkant is toegan kelijk om te spelen en het huis 's van buiten net zo fraai ver sierd als een echt Zwitsers Chalet maar zijn kan. Dp de tekeningen zijn alle ge bogen vormen op ware grootte jetekend zodat u ze gemakke- 'ijk kunt overnemen op triplex sn hardboard en kunt uitza- 7en. Voor de verlichting zijn bedradings-instructies bijge sloten. Om dit prachtige poppenhuis te verfraaien zijn eveneens de bedrukte ramen (acetaat) en de kleurrijke versieringen voor de gevel en de blinden lever baar, evenals de bloemen voor de bloembakken. Voor het meubilair van kamer, keuken, slaapkamers en badkamer zijn aparte tekeningen verkrijg baar. Tekening Zwitsers Chalet 5 bladen), bestelnr. 1185RE, prijs 17,50 Tekening meubilair (3 bladen), bestelnr. 1186RE, prijs f 13,50 Accessoires (ramen, bloemen, decals), bestelnr. A1185RE, prijs f 15,- Kompleet pakket (tekeningen en acc.), bestelnr. P8586RE, prijs f 35,- De tekeningen of het pakket kunt u bestellen door overma king van het betreffende be drag op postrekening nr. 3567600 t.n.v. Karwei post, De Meern, onder vermelding van het bestelnummer. i li/" I mMkfüJ Wi« zoekt dia vindt' ia aan rubriek dia open ataat voor peraoonlijke vragen an varzoakan van alia lazara van Randatad-Editiea dia door an dere lazara opgaloat zouden kunnen worden. Piaataing ia koatelooa maar da radaktia van Thuiekrant Extra behoudt zich het recht voor verzoe ken zonder opgaaf van radon buiton daza rubriok te houdon. MIET GEVONDEN A. Sinke, Burg. Tippingstraat 103, Maassluis, zond jns een briefkaart. Wi] zochten maar zonden behoudens de adressen, jeen tekst. Misschien horen wij nog vat de heer of mevrouw) Sinke :oekt? i/ROUWTJE Onder de vele vrouw- jes neemt 'Het Vrouwtje van Stavo- en' een bijzondere plaats in. Er is relfs een lied op haar gemaakt. A.J. - Severijn, Varenhof 342, 3069KM Rot- erdam, zou graag de tekst van dit ied bezitten MENSEN GEZOCHT S. Haadsma; 3oomberg 52, Capelle a/d IJssel, tel. 110-514100. zoekt mensen. Uiteraard speciale mensen: een man en een vrouw (v.m. verpleegster) die in nov- ,/dec. 1982 in Alvor, Portugal, in een flat te Torralta vertoefden. Dat echt paar is daar tot februari of maart ge bleven. Ze hadden een boot en wo nen ergens buiten Rotterdam. S. Haadsma zou graag weer met deze mensen in kontakt komen. GEBOORTEKAARTJES Een me vrouw in Boskoop verzamelt geboor tekaartjes. Een dankbare hobby, want er komen dagelijks nieuwe uit Wij geven hieronder het adres van de verzamelaarster, maar geen telefoon nummer. Want uit een eerdere, bitte re ervaring weet deze mevrouw, dat zij dan telefonisch benaderd wordt door mannen, die blijkbaar mener dat het verzamelen van geboorte kaartjes wijst op verdrongen verlan gens... Mevrouw Joke Steenkamer-van Abs hoven, Ridderbuurt 28, 2771 ZA Bos koop, wenst geen kontakt met dat soort 'vreemde kostgangers van Onze Lieve Heer', zij hoopt dat nor male mensen haar zullen schrijven... LOKOMOTIEFJES Sinds kort ver zamelt C.P. Mols uit Rijswijk (Z.H. tel. 070-980236, schriftelijk te bena deren via postbox 115, 2280 AC Rijs wijk (Z.H.), blikken- en stoomlokomo- tiefjes. Hij hoopt dat er ergens in de Randstad op zolders nog zulke loko- motiefjes staan. Ze mogen ook defect zijn. Eeventueel wil deze verzamelaar er een vergoeding, bijv. voor porto kosten, voor geven. Treintjes van Pa gestuurd lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^^ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII"""""""I"I"""""I"""IIÜ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIM door computer van zoonlief iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiii Illinium De komst van de homecom puter is, vooral door de jeugd, met vreugde begroet. Zo'n apparaat kost natuurlijk wel wat en de ouderen, meer be zonnen, vragen zich af of de aanschaf wel verantwoord is. Wat moet je ermee? Als huis houdboekje voor moeder be nutten, of als 'opbergmap' voor allerlei financiële zaken? Modelbouwer Anton Prins weet er wel raad mee, met zo'n computer. De apparatuur is uitstekend te gebruiken bij zijn grote hobby: treintjes. Met de computer kan men program ma's maken voor het besturen van lokomotieven, het omzet ten van wissels en seinen en het ontsteken van verlichting, om maar een paar dingen te noemen. Alle begin is moeilijk en het zelf vervaardigen van een mo del-spoorbaan is een zaak van vallen en opstaan. Anton Prins begon als jongen op de vloer van zijn kamer. Bij alle feeste lijke gelegenheden vroeg hij treintjes, rails en toebehoren als kado's. Met het doen van boodschappen, oude kranten ophalen en lege flessen weg brengen verdiende hij geld om zijn verzameling uit te breiden. Later, tot de trouwdag geko men, verhuisde hij naar een ei gen woning, een huis met een zolder. Daar kon hij zich uitle ven en hij maakte een totaal plan voor een uitgebreide mo delbaan. Hij begon met de bouw van een treintafel. Daarvoor ge bruikte hij sloophout, zacht- en hardboard, hij vervaardigde opritten en voor de entourage maakte hij bergen en rotsmas sieven. Een hele klus, waar kippengaas, papiermachee en voorgekleurde houtlijm aan te pas kwamen. De markt voor modelbouwers bood steeds meer mogelijkhe den. De treinmodellen werden natuurgetrouw en gedetailleer der. Van metaal ging men over op kunststof waardoor de trei- nen lichter werden en de loe's meer konden trekken. De mo toren werden verbeterd en kunnen beter soepel langzaam lopen dan hun voorgangers. Er kwamen uitgebreide bouw pakketten voor landschappen en men gebruikte modernere materialen. Er komen nog steeds nieuwe toebehoren bij. De ware hobbyist blijft aan de gang; Anton Prins vond zijn modelbaan op een gegeven moment niet mooi meer en bouwde een andere. De laatste snufjes werden toegepast: slanke en meegebogen wis sels, drieweg- en kruiswissels vervingen het oude model, waarvan maar één soort be stond. De huisjes lan'gs de baan wer den verfraaid en aangekleed, het landschap in natuurgetrou we kleuren geschilderd. En nu is het dan zo ver dat de computer zijn intrede doet. Zo als gezegd, een dure grap als je daarmee je hobby wil ver volmaken. Maar de mogelijk heid om elke lokomotief indivi dueel te besturen, de treinen loop van uit één centraal punt 1 «6* te regelen als volgens een spoorboekje, is wel zeer aan trekkelijk. En interessant voor zoons, die de treinen-bezetenheid van hun vader niet delen, maar wel iets zien in hulpverlening per computer. Maar dan zal vader de nodige randapparatuur moeten aanschaffen, zoals bijv. het Marklin-systeem voor wisselstroom. Met de CON- TROL80 UNIT, die op de ho mecomputer kan worden aan gesloten. Met gebruik van de CEN TRAL—UNIT en de CON TROL—UNIT kan men 80 loko motieven op iedere willekeuri ge plaats van de baan bedie nen. Verder komen er deco ders en boosters aan te pas, maar een uiteenzetting van alle mogelijkheden zou hier te ver voeren. En zo is het spelen met trein tjes een hobby voor klein en groot geworden, voor jonge en bejaarde kinderen. Anton Prins, als kind al gebiolo geerd door treinen en nu als gepensioneerde nog: „Met mijn treinenhobby kan ik wel doorgaan tot ik honderd ben..." Tweede visie Bureau voor de Voeding Dat was schrikken, vorige week, met de pagina 'Thuiskrant-Extra' in de hand. Onder de suggestie ve kop: 'De dood in de gla zen fles' staken wij op ge zag van het Voorlichtings bureau voor de Voeding een waarschuwende vinger op tegen het wecken. Het Steeds meer voorko mende botulisme bleek die dood in de glazen weck- pot, dus een bedreiging voor de gezondheid, te verwecken... dus een be dreiging voor de gezond heid te vormen. Veel telefoontjes naar ons, maar nog meer belletjes naar het voorlichtingsbu reau zelf, bleken voor deze instelling aanleiding nog eens op deze zaak terug te komen. Er werd zelfs een nieuw persbericht de we reld ingestuurd, waarvan het ons juist lijkt dit letter lijk op deze pagina weer te geven. En nu aan het woord: het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44 in Den Haag met zijn 'Extra be richt over wecken, voor mensen die geweckte groente in huis hebben'. Het minste risico met be trekking tot botulisme loopt u als: - de weck koel wordt be waard, b.v. in een kelder met een temperatuur van 10° of lager, - de weck niet te lang is bewaard - wat er nog ir£ huis is zo snel mogelijk ge bruiken, - niet wordt geproefd van geweckte groente vóórdat deze opnieuw is gekookt, - geweckte groente voor het gebruik 15 minuten wordt doorgekookt en geen restjes worden be waard. Deze adviezen zijn een noodoplossing, 100% ze kerheid op het voorkómen van botulisme bieden ze niet! De enige manier om thuis groente te conserver en is diepvriezen. Geweckte producten die niet goed ruiken, er vreemd uitzien of waarvan het deksel loszit, moeten vazelfsprekend nooit wor den geconsumeerd. Informatie over diepvriezen staat in de brochure 'Zelf diepvriezen' die u kunt aanvragen door 3,- te storten op gironummer 4323700 van het Voorlich tingsbureau voor de Voe ding in Den Haag, met ver melding: Zelf diepvriezen (mr. 149). bladert graag in de 40 Randstad-Edities, wekelijks present in 160 gemeenten in Zuid-Holland. De familie heeft een eigenzinnige kijk op het gepresenteerde nieuws en laat dat blijken ook... Het eten van geweckte groente en fruit is ge vaarlijk! Het eten van geweckte groente en fruit is NIET gevaarlijk. De heer ER kan het al lemaal niet meer vol gen, dat welles-nietes: een ei bij het ontbijt: goed..., fout...? De bo men gaan dood door luchtvervuiling: ja..., nee...? De minister handelde goed: ja, na tuurlijk...' nee, natuur- lijk niet! NIET NODIG POEHH ACHTER e6/J u In een vorige editie van Thuiskrant extra vroeg Robert Bruyn hoe hij zijn pro gramma's kan beveiligen. Chris van den Hooven uit Rijswijk heeft voor Roberts Commodore 16 geen oplossing, maar voor een Commodore 64 heeft hij er vier. We laten hem even aan het woord. De simpelste manier is om in de eerste regel een error te laten optreden als er een listing wordt gevraagd. Dat gaat als volgt: Typ eerst de volgende regel in: 10 REM" "«shift+L» RETURN» Zet dan de cursor op de tweede aanhalingstekens, houdt de SHIFT-toets vast en druk zeven keer op de INST/DEL-toets. Laat dan de SHIFT los en druk nogmaals zeven keer op de INST/DEL-toets. Druk daarna op return om deze regel in het geheugen te zetten. Als nu het programma wordt 'gelist' komt er op het scherm: LIST 7SYNTAX ERROR READY Als regel tien uit het programma wordt gehaald kan je weer een listing aanvra gen. Daarom werkt het niet 100%, want iemand anders kan deze regel er ook uithalen! Een betere oplossing is het gebruik van de 'DISAPA' en 'SECURE' komman do's van SIMONS' BASIC. Hiermee kan je regels uit je programma laten ver dwijnen. Ook een computer zonder SIMONS' BASIC laat deze regels dan niet zien. Er is ook voor zover ik weet geen manier om ze weer zichtbaar te maken. Een nog betere oplossing is het gebruik van een autostart. Het programma start dan vanzelf als het is ingeladen; dit werkt alleen bij de diskdrive. Het gaat als volgt: - Laadt het autostartprogramma en 'run' het. - Laadt dan het programma dat je wilt beveiligen. - Save het programma door intypen van de regel: PRINTCHR$(147):POKE648,255:SYS49480:SAVE"naam',8,1:POKE648,4 Om te voorkomen dat het programma wordt 'gelist' nadat het door de RUN- STOP-toets is onderbroken, moet de eerste programma-regel zijn: 10 POKE 808,234:REM runstop en restore uit of 10 POKE 120,2:REM commodore reageert niet meer op kommando's De tweede regel moet, omdat deze waarde voor het saven veranderd is, zijn: 20 POKE 648,4:REM screen editor op zijn plaats zetten Het programma moet weer worden geladen met de opdracht: LOAD"naam",8,1 De allermooiste methode om BASIC-programma's tegen 'inkijk' te bescher men, is het gebruik van een compiler. De meeste compilers vragen jammerge- noeg een diskdrive. Listing autostart-programma: 5 REM AUTOSTART 10 FOR T=0 TO 90:READ B:POKE 49480+T,B:NEXT 20 DATA 186,138,56,233,16,170,168,200,104,153,0 30 DATA 1,192,239,208,247,169,1,200,153,0,1,200 40 DATA 208,250,154,133,43,133,44,162,32,142,10 50 DATA 1,162,45,142,9,1,232,142,5,1,162,76,142 60 DATA 13,1,162,89,142,11,1,162,133,142,4,1,142 70 DATA 8,1,162,165,142,2,1,142,6,1,232,142,12,1 80 DATA 232,142,15,1,162,174,142,7,1,142,14,1 90 DATA 232,142,3,1,96 READY

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 18