h l :1 MET WELKE CAMERA MAAKT U GOEDE KINDERFOTO'S? TK VOOR GESLAAGDE KlNDBtFOTO'S EEN MOOI KINDERPORTRET MAAKS SN JEUGDAlfiUM ZÓ MAAKTU DE MOOISTE KINDERFOTO'S 1 i i I i r Ssli I M M HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 PAGINA 15 I-S vi:: Wie kinderen fotografeert verkeert in goed gezelschap. Meer dan de helft van alle Nederlanders die over een came ra beschikken, maakt foto's van kinderen. Het is niet moei lijk te raden waarom kinderen zo populair zijn. Als u de fo to's op deze pagina bekijkt ziet u het al: kinderen zijn vol maakte fotomodellen. Ze zijn spontaan, zorgen voor grap pige momenten, en dat levert altijd een geslaagde foto op. Toch is dat niet de enige reden waarom kinderen zo vaak op de foto komen. We weten namelijk dat kinderen snel groot worden, en we willen de ontwikkeling van zo'n kleine van baby naar kleuter, en van peuter naar schoolkind en tiener graag volgen. We willen al die leuke momenten bewaren voor later om ook dan nog te kunnen zien hoe klein en ver tederend, hoe leuk of grappig dat kind eens was. De derde reden dat er zoveel kinderfoto's worden gemaakt is dat ook het kind zeiflater graag de foto's van zijn jeugd wil bezitten. Zo'n serie foto's uitje kindertijd vormt een kostbaar en on vervangbaar bezit dat lang zijn waarde zal behouden. Deze bladzijde vol goede adviezen is samengesteld door uw fotovakman. Er wordt in verteld hoe u geslaagde kinder foto's kunt maken, en hoe u de jeugd van een kind zó in beelden kunt vangen dat u èn dat kind, ook over tien of over twintig jaar, met veel plezier dat fotoverhaal van een jeugd zult bekijken. Waarschijnlijk hebt u wel eens in een fotozaak de collectie camera's bekeken en u verbaasd over de grote verscheiden heid aan merken en soorten. Toch zijn er zelfs in zo'n veel zijdige sortering eigenlijk maar vier verschillende typen te onderscheiden. Als u voor het eerst een camera wilt kopen, of als u - naast de misschien al aanwezige gezinscamera - een eigen persoonlijke camera wilt aanschaffen, bijv. voor het maken van kinderfoto's, dan is het goed te weten wat u van elk cameratype mag verwachten. 1. De minicamera en licht. Hij past in elke jaszak of Het voornaamste kenmerk van de tas. Dat is voor wie graag kinderen minicamera is duidelijk aangege- fotografeert al direkt een groot ven in de naam: de camera is klein voordeel, want dit type camera heb je namelijk altijd bij de hand. De minicamera's zijn te verdelen in twee groepen: a de pocketcamera van 110-for- maat, een cameratype met als be langrijkste eigenschappen: een gemakkelijke filminleg door mid del van een cassette, een klein for maat en een groot bedieningsge mak. Deze drie elementen geven aan dat het bij dit cameratype vooral gaat om probleemloos fo tograferen. De inleg van de casset te is simpel en kan niet mislukken, het filmtransport gebeurt in veel gevallen automatisch, de meeste pocketcamera's hebben één slui tertijd, en de eenvoudige typen werken met een lens die altijd scherpe foto's oplevert, b de disccamera, die alle reeds ge noemde voordelen van de pocket camera heeft. Alleen is de film niet verwerkt in een cassette maar in de vorm van een schijf waar mee vijftien opnamen gemaakt kunnen worden. Ook de discca mera is verkrijgbaar in erg simpele en in meer verfijnde uitvoeringen. Vergeet in het journaal van een jeugd' ook niet de school af te beel den. Zo'n plaatje vormt voor zo'n kind een dierbare herinnering. 2. De direkt-klaar camera Ook hier zegt de naam duidelijk waar het om gaat: de direkt-klaar camera levert foto's die direkt na de opname gereed zijn. Het voor deel, ook bij het maken van kin derfoto's, spreekt voor zich: u weet altijd of een foto geslaagd is, en u hoeft niet te wachten tot de film volgeschoten is. Wat het fotograferen zelf betreft geeft de direkt-klaar camera veel voordelen. De meeste uitvoerin gen beschikken over een automa tische belichtingsregeling en flits- mogelijkheid, scherpstelling en filmstransport. 3. De compactcamera De pocketcamera heeft veel voor delen voor wie graag kinderfoto's maakt. Maar wie van een opname een flinke vergroting wil (laten) maken, ontdekt dat dit door het kleine negatiefformaat meestal niet mogelijk is.- De compactca mera werkt met een z.g. klein- beeldformaat van 24 x 36 mm. Dat is een negatiefformaat waarbij wél mooie vergrotingen gemaakt kun nen worden. Dit cameratype dankt zijn naam aan het feit dat er een groot aantal technische mo gelijkheden is verwerkt in een naar verhouding klein en lichtge wicht apparaat. 4. De spiegelreflexcamera Het belangrijkste kenmerk van de spiegelreflexcamera is de verwis selbare lens (objectief). Dat maakt de camera geschikt voor alle soor ten foto's. De standaardlens levert 'gewone' foto's op; met de macro lens kunnen foto's van heel dicht bij worden gemaakt; en de tele lens haalt de verte dichterbij, net als een verrekijker. De groothoek lens heeft een grote beeldhoek, en met een zoomlens kunt u vanaf één standpunt opnamen maken met verschillende beeldhoeken. De spiegelreflexcamera is dan ook een erg veelzijdige camera.De moderne uitvoeringen beschik ken over een automatische scherpstelling. Dit waren de vier cameratypen. Eenvoudige en veelzijdige uitvoe ringen, erg voordelige typen, en camera's met alles wat u maar wilt. Eén ding is daarbij van groot belang: met alle typen camera's kunt u foto's maken van kinderen. Ook al heeft elke camera daarbij zijn eigen mogelijkheden, waaro ver uw fotoadviseur u graag uit voerig zal informeren. Een zomervakantie aan het strand, met de vriendjes waarmee uw kin deren toen speelden..., als u van zo'n geslaagde opname een vergro ting wilt maken kan de fotovakman u daar alles over vertellen. Kinderfoto's slagen nagenoeg altijd want wie kinderen foto grafeert werkt met de mooiste modellen die er zijn. Toch is het goed bij het maken van kinderfoto's rekening te houden met een paar regels. Daarom vindt u hieronder een achttal tips van de fotovakman die u kunt toepassen om nóg mooiere kinderfoto's te maken. 1. Aandacht trekken Ga voor het maken van zo'n foto In de eerste levensjaren van een even door de knieën, om het kind kind wordt de camera niet opge- van haar ooghoogte in beeld te ne- merkt, en dan is het soms moeilijk men. het gezicht van uw kleine fotomo del in beeld te krijgen. Gebruik dan het trucje dat ervaren portret fotografen benutten: maak opeens een vreemd geluid en knip af op het moment dat het kind verbaasd of verrast naar u kijkt. Of kies een ander standpunt waar door het gezicht wél duidelijk op de foto komt. 2 Niet te veraf De meest geslaagde kinderfoto's zijn die waarop het kind echt in het centrum van de belangstelling staat. Dat betekent dat de afstand tussen de camera en het kind niet te groot mag zijn. Door dicht bij 3 Veel geduld het model te gaan staan komt het wie natUurlijke kinderfoto's wil beeldvullend in de zoeker en op maken zal een kind niet dwingen de foto.een bepaalde houding aan te ne- Kinderen en dieren..., een combina- men of iets speciaals te doen. Een tie die het altijd doet. kinderfotograaf is geduldig en for- ceert niet. Soms kan met een stuk je speelgoed of op een andere ma nier de aandacht worden afgeleid om toch de gewenste opname te kunnen maken. 4 Doe alsof Soms heeft een kind al direkt in de gaten dat er gefotografeerd gaat worden, en is de kans voor een spontane foto voorbij. In zo'n ge val is het goed net te doen of u een foto maakt door bijvoorbeeld - als dat kan - te flitsen zonder een op name te maken. Meestal verdwijnt dan na een poosje de belangstelling van uw fotomodel voor de camera, en kunt u - na die schijnopnamen - ongestoord foto graferen. 5 Door de knieën Mensen die vanaf hun eigen oog hoogte een kind fotograferen ma ken foto's waarop het gezicht - het belangrijkste element van de foto - slecht of maar gedeeltelijk is af gebeeld. Dit is meestal te voorko men door een lager standpunt te kiezen en even door de knieën te gaan. 6 Niet alleen het kind Een fotoverhaal van een jeugd is pas compleet als ook de mensen die in het leven van dat kind een belangrijke rol spelen, in het ver haal voorkomen. Dat is allereerst de moeder, maar ook de vader mag natuurlijk niet ontbreken, evenals de eventuele andere huis genoten, waarbij ook de huisdie ren gerekend mogen worden. En natuurlijk de grootouders en vriendjes. 7 Werken op afstand Wie beschikt over een spiegelre flexcamera en een telelens heeft het voordeel dat er vanaf een af stand kan worden gewerkt. Het gevaar dat het kind de camera zal ontdekken is dan veel kleiner, 't Is wel goed u te realiseren dat het scherpstellen met meer aandacht moet gebeuren, want de telelens heeft maar een beperkt scherpte- dieptegebied. 8 Meer opnamen Een algemeen advies bij het ma ken van kinderfoto's is, als 't kan, vanuit verschillende standpunten twee of drie opnamen te maken. Natuurlijk kan de eerste opname de beste zijn, maar een ander standpunt levert soms een heel ander en geslaagder beeld op. Die paar extra foto's zijn nooit weg. Op deze bladzij gaat het vooral om het zelf maken van kinder foto's. Dat kunnen zijn inci dentele opnamen, portretjes of zelfs een reportage waarin een gebeurtenis uit het leven van een kind in een serie foto's wordt uitgebeeld Een album met jeugdfoto's maakt u allereerst en vooral met de camera. Deze registreert alle gebeurtenissen, en als u regelmatig fotografeert ontstaat er vanzelf een leuke ver zameling foto's waarin het gezinsleven centraal staat en het kind daarvan het middelpunt is. Als u een album koopt en de foto's daarin een plaats geeft in de goede tijdsvolgorde, dan heeft u een afgerond 'journaal van een jeugd'. Fotogra feren en een foto-album volplakken met foto's, dat is alles. Maar al gaat het dus vooral om de op de buitenkant en/of op de eer- Goede portretten maken of een boeiende fotoreportage is echter niet ieders werk. En dat is dan ook de reden dat hiervoor vaak de fo tovakman wordt ingeschakeld. Hij beschikt over de kennis en de speciale apparatuur om van zo'n portret of fotoserie iets bijzonders te maken. Even overleggen Als u - bijvoorbeeld ter gelegen heid van een verjaardag van een ouder of familielid - graag de vak man wilt inschakelen, is het goed even te overleggen en van te vo ren een afspraak te maken. Dan kan er alle tijd en aandacht wor den gegeven aan deze opnamen en zult u - èn de persoon die u er mee wilt verrassen - erg blij zijn met dat met zorg gemaakte por tret of die leuke fotoreportage. Een mooi portret van een kind, dank zij een bescheiden telelens. Deze zorgt ervoor dat de achter grond onscherp wordt afgebeeld en alle aandacht is gericht op het kin derkopje. foto's, er is natuurlijk niets op te gen om van dat beeldverslag een leuk journaal te maken, met bij el ke foto een klein onderschrift. Mensen vergeten snel, en 't is niet zo moeilijk bij elke foto even te noteren wanneer en waar hij on geveer gemaakt is, en wie er op de foto staan. Die korte zakelijke in formatie is nu misschien niet no dig, maar over tien of twintig jaar erg waardevol voor de man of vrouw die dan het album bekijkt. Stapje verder Als u zover bent kunt u ook een stapje verder gaan en - in plaats van die korte notities - een wat uit voeriger verhaal bij de foto's schrijven. Bij een jeugdalbum zal dat meestal in de je-stijl gebeuren. U vertelt als ouder wat het kind heeft beleefd. Dat wordt dan als het ware een brief met foto's, die een kind met zorg bewaart en die in de loop van de jaren voor die in middels volwassen geworden man of vrouw steeds waardevoller wordt. Album versieren Het is niet beslist nodig een album te versieren, want de foto's zelf zijn het belangrijkste. Maar wie er plezier in heeft kan een jeugdal bum mooier maken door bijvoor beeld een of meer van de volgen de tips op te volgen: geef het album een naam door ste bladzijde met plakletters een titel te maken. Dat kan bijvoor beeld zijn de naam van het kind, of bij een pasfoto een titel als 'De eerste tien' als het album de eerste tien levensjaren in beeld brengt; geef het album extra accenten door van een paar van de mooiste foto's een vergroting te (laten) maken. Dat maakt uw fotoboek direkt een stuk aantrekkelijker; plak de foto's niet zonder meer in het album maar probeer van el ke pagina een aardige compositie te maken, waarbij u ook met be hulp van gekleurd papier een leuk resultaat kunt bereiken; versier het album ook met wat souvenirs: een geboortekaartje, een tabel van de gewichten van het kind, een lijstje van de inentin gen, het eerste zwemdiploma, e.d. Zo zorgt u voor afwisseling en ontstaat er een completer beeld. Boek van één jaar U kunt een foto-album maken van de hele jeugd van een kind, maar u kunt zich ook beperken tot bijvoorbeeld het eerste levensjaar. Vooral in die periode van snelle wisseling en veel nieuwe ervarin gen wordt er door de meeste ou ders erg veel gefotografeerd. Dat boek over het eerste belangrijke levensjaar wordt meestal gevolgd door één of meer delen, waarin de jaren daarna in beeld worden ge bracht. 'Zo maakt u de mooiste kinderfo to's' is de titel van een fotogids die speciaal is geschreven voor ou ders (en grootouders) die geslaag de kinderfoto's willen maken. Het is een boekje dat op een niet-tech- nische wijze praktische tips geeft over dit onderwerp. Er wordt in verteld waarom het goed is een kind vaak op de foto te zetten, welke cameratypen er zijn en welke accessoires om een mooier resultaat te verkrijgen. Er wordt een groot aantal praktische opnametips gegeven, en wie een jeugdalbum wil maken krijgt goe de adviezen. Ook wordt nog eens op een rijtje gezet wat u allemaal met kinderfoto's kunt doen. Deze themagids is voorzien van veel leerzame foto's in kleur. Het boekje is voor de bescheiden prijs van f 4,95 te koop bij uw foto-advi seur. In deze serie zijn ook ver schenen de uitgaven: Kies uw ei gen camera en Zo maakt u leuke vakantiefoto's. De prijs van deze twee themagidsen is eveneens f 4,95 per deeltje. S* 4 S I;.'y v.;! y* v.;. !w i ZO MAAKT U DE MOOISTE KINDERFOTO S (D a .1 u m v! .V ;X .v

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 15