Zwolsche Algemeene LA IA WOONDROOM Het BKR houdt uw schulden bij WOONNIEUWS 2 m m h WONEN ONDER EIGEN 'DAK De vraag ,,Welk hypotheekbedrag past bij mijn inkomen? is onlangs op deze pagina wonen" aan de orde geweest. In dat artikel zijn wij niet ingegaan op het grote aantal, zeer verschillende hypotheekvormen waaruit de consu ment een keuze moet maken. Die keuze is niet alleen moeilijk vanwege die verscheiden heid die een redelijke vergelijking bijzonder moeilijk maakt. De keuze wordt vooral bemoeilijkt doordat men met een hypotheek een meerjarige verplichting aangaat. Men zit er voor langere tijd aan vast. Bij het kiezen moet daarom ook rekening worden gehouden met toekomstige ontwikkelingen. Hoe ziet mijn inkomen er over vijf jaar uit? Wat voor woonwensen heeft het gezin dan? Zaken die een rol moeten spelen bij de beslissing. Hoofdvormen de zeven provinciën NationaleNederlanden Een drive-in met extra's Levenhypotheek Overige voordelen Voorwaarden Start Check Welke kredieten Gemeentegarantie Stookseizoen 2 Handige gids Verantwoord stoken Stichting NIEUWS Isolatie manifestatie Problemen met naoorlogse huizen Miljoenennota en Wonen Bijverwarming r mt Nieuw Verhuisblad RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-76372 Hypotheekkeuze: wikken en wegen Het kwam reeds aan de orde, de keuzemogelijkheid van de consu ment is ruim. In principe gaat het daarbij om variaties op drie hoof dthema's: lineair, annuïteit en le venhypotheek. De lineaire hypo theek is op dit moment niet erg populair. Dat hangt samen met het feit dat deze vorm al direkt begint met het aflossen van de hy potheekschuld. Omdat de schuld daalt, vermindert het te betalen rentebedrag en daarmee ook het fiscale voordeel. Concreet betekent dit dat men in de beginjaren op hoge lasten zit. Veel kopers willen dat niet. Het is immers een gegeven dat vooral in de eerste bewoningsjaren vaak wat extra geld nodig is om het huis geheel aan de wensen aan te pas sen. Dat is ook de reden waarom veel mensen kiezen voor een hypo theek op basis van annuïteiten. Hierbij wordt in de beginjaren nauwelijks afgelost. In dc loop Door: Marijke Sterk Dat men met nieuwbouw alle kan ten op kan, is te zien op de WilTêm- Lodewijklaan 19 in Vlaardingen. Deze hoek drive-in is in 1966 ge bouwd en heeft naderhand een aanzienlijke verbouwing onder gaan. Dat gebeurde met assisten tie van een binnenhuisarchitect. Het resultaat is er na, een drive-in met veel extra's. Zondermeer een „woondroom". De traditionele garage/tuinkamer op de begane grond heeft plaatsgemaakt voor een eetkamer/keuken. Die keuken is een lust voor het oog en indirekt voor de maag. Een liefhebber kan zich naar hartelust uitleven op het fraaie kookeiland. Hij/zij krijgt allerlei moderne apparatuur tot de beschikking. De vloer van dit ver trek is voorzien van plavuizen. Op de eerste verdieping ligt de zeer royale woonkamer met balkon. Een individuele central verwar ming en een allesbrander zorgen voor de juiste temperatuur. Op de tweede verdieping liggen drie slaapkamers waarvan één de be schikking heeft over een balkon De badkamer bevat ondermeer een ligbad, vaste wastafel en een tweede toilet. Opvallend in het trappenhuis is de lichtkoepel in het plattedak. De twee balkons en de diepe achtertuin op het zuid westen bieden volop mogelijkhe den van de zon te genieten. De achtergevel is geheel voorzien van een dubbele beglazing. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen met Vlietlanden Makelaardij in Rot terdam, telefoon 010-253209. De vraagprijs bedraagt 177.500,- kosten koper. Het pand ligt op erfpacht. De canon bedraagt 740,50 en ligt vast tot het jaar 2066. der jaren gaat men meer aflossing en minder rente betalen. De netto-woonlasten zullen als ge volg daarvan in de loop der jaren stijgen. De derde vorm is de leven hypotheek. Eigenlijk is dat een wat vreemde eend in de bijt. Het is immers in feite een combinatie van een levensverzekering met een hypotheek. De levenhypotheek is een zeer om streden produkt. Met name con sumentenorganisaties hebben zich in het verleden meerdere malen negatief over dit produkt uitgela ten. Deze kritiek was met name gebaseerd%op de ondoorzichtig heid van het produkt. Het is inge wikkeld. Tegelijkertijd is er ook bij de informatieverstrekking over dit produkt het nodige mis ge gaan. In bepaalde gevallen werd een levenhypotheek geadviseerd terwijl dat uiteindelijk voor de cliënt een foutieve beslissing bleek te zijn. De conclusie was daarom dat de levenhypotheek slechts in een beperkt aantal gevallen, met name voor jogere inkomens, aan trekkelijk zou zijn. Toch heeft de levenhypotheek op zich wel dege lijk een aantal voordelen. Die voordelen liggen vooral op fiscaal terrein. Gedurende de gehele looptijd van de lening wordt uitsluitend rente betaald. Men houdt het maximum aan schuld en dus ook het maxi mum aan rente-aftrek. Dat voor deel wordt groter naarmate het in komen hoger is. Naast de rente betaalt men premie voor de le vensverzekering. Die premie valt uiteen in twee onderdelen. Aller eerst is het een soort risicoverzeke ring. Bij overlijden keert die ver zekering een bepaald bedrag uit waardoor het huis geheel of ge deeltelijk hypotheekvrij wordt. Het overige deel van de premie wordt door de geldverstrekker be legd. Die premie groeit natuurlijk in de loop der jaren. Met dat be drag wordt op de einddatum van de hypotheek de totale schuld af gelost. De levenhypotheek heeft nog een aantal extra voordelen. Vooral een normale hypotheek moet men aan de bank één a twee procent afsluitprovisie betalen. Dat is een fors bedrag. De levenhypotheek kent geen afsluitprovisie en dat is natuurlijk een belangrijk voor deel. Daarnaast ligt de rente van deze hypotheekvorm doorgaans lager dan die van de annuïteitenle ning of lineaire lening. In de meeste gevallen gaat het om 0,3 procent. Soms is dat verschil nog groter. Betaalde men voor de ver zekering tenminste twaalf jaar premie dan is de uitkering uit de levensverzekering op de eindda tum geheel vrij van inkomstenbe lasting. De uitkering bij overlijden is altijd vrrj^_ In het voorgaande zijn in het kort de voor- en nadelen van een leven hypotheek op een rijtje gezet. Ook hier blijkt weer dat een algemeen geldend advies niet te geven is. Het zijn vooral de individuele om standigheden die bepalen aan welke hypotheekvorm de voor keur moet worden gegeven. Het is dus geen zaak van over één nacht ijs gaan. In elk geval is het abso luut noodzakelijk dat u zoveel mogelijk informatie verzamelt. Daarnaast kunt u op verschillende plekken voor allerlei nuttige ad viezen terecht. U kunt daarbij denken aan de banken. Daarbij moet u er vanuit gaan dat de ban- kadviseur u zal informeren over de hypotheekmogelijkheden die de eigen bank biedt. Anders ligt dat bij makelaars en hypothee kadviseurs. Die zijn onafhanke lijk en zijn niet gebonden aan het produktenpakket van een be paalde bank. Dergelijke adviezen zijn in negen van de tien gevallen gratis. Dat lijkt vreemder dan het is. De makelaar krijgt wanneer hij een hypotheek aanbrengt daarvoor een bepaalde provisie van de bank. Dat bedrag is voldoende om als honorering voor zijn advies te fungeren. Het is overigens wel zaak daarover vooraf een af spraak te maken. Tegenvallers en misverstanden worden dan voor komen. Niet alle makelaars zijn thuis op hypotheekgebied. Op zich is dat aan de buitenkant niet te zien. U kunt het beste her en der, bijvoor beeld bij vrienden, kennissen en collega's eens informeren naar hun bevindingen met een bepaalde makelaar. Schakelde u voor de koop van een huis uw eigen makelaar in dan is hij de aangewezen man om uw be langen te behartigen. Heeft u geen eigen makelaar dan is het aan te rade hypotheekinformatie in te winnen bij een niet bij de verkoop betrokken makelaar. De makelaar van de verkoper immers heeft wel degelijk belang bij de transactie. Lr wordt in ons land heel wat afgeleend. Het is heel normaal om een nieuwe auto te financieren met geleend geld. Vroeger was dat heel an ders. Eerst sparen en daarna kopen was het motto. Die veranderde betalingsmoraal heeft ook consequenties gehad voor de wijze en de mate waarin kredieten worden verstrekt. Het leasen en het betalen met creditcards en klantenpassen zijn nieuwe variaties op liet thema „Kopen op afbetaling". Daarnaast is de mobili teit van de Nederlander enorm toegenomen. Hij kan voor een lening terecht in Limburg maar ook in Zeeland. Voor de geldverstrekkers heeft dit belangrijke gevolgen. Men heeft op een bepaald moment geen over zicht meer van de verplichtingen die de cliënt heeft omdat die ook bij andere instellingen geleend kan hebben. Dat is voor een aantal geldver strekkers de belangrijkste reden geweest om het Bureau Krediet Regi stratie in het leven te roepen. Dit bureau is gevestigd in Tiel. Dit BKR houdt nauwlettend bij wie wat geleend heeft! personen. Het gaat te ver om hier alle verschillende mogelijkheden te noemen. Men moet vooral den ken aan persoonlijke leningen, studieleningen, saneringskredie ten, hypothecaire kredieten, cre ditcard, huurkoop- en afbetalingstransacties, lease-over eenkomsten en dergelijke. Na tuurlijk verdwijnt men uit het be stand wanneer de lening is afge lost. Daarvoor worden bepaalde termijnen gehanteerd. In negen van de tien gevallen gaat men vijf jaar na de afloopdatum uit het be stand. worden gesteld". Het heeft dus geen enkele zin onvolledige infor matie te verstrekken wanneer u overweegt een huis te kopen. He laas komt dat nog weieens voor. Soms gebeurt dat abusievelijk soms is het echter écht misleidend. Misleidend voor de verkoper, de makelaar, de gemeente én de ko per zelf. Tabel 1 Het BKR is in 1965 gestart. Kre dietgevers die in Nederland geves tigd zijn kunnen deelnemen. Deze aangesloten instellingen zijn ver plicht door hen verstrekte lenin gen door te geven aan het BKR. Men krijgt daardoor een beeld van de verschillende leningen die een persoon mogelijkerwijs via meerdere geldverstrekkers heeft lopen. Die informatie wordt altijd door geldverstrekkers geraad pleegd alvorens tot de verstrek king van een nieuwe lening wordt overgegaan. Vanzelfsprekend is dat bestand op allerlei manieren beveiligd. Het BKR wil voorkomen dat de gege vens in verkeerde handen belan den. Informatie is daarom alleen opvraagbaar wanneer het gebeurt door aangesloten instellingen. Daarbij worden aparte beveiligde procedures gehanteerd. Geregistreerd worden de naam, het adres en de geboortedatum en de kredietgegevens. Daaronder moet worden verstaan het bedrag n de lening, de looptijd, de aflossing- en vervaldatum en het feit of er achterstand is opgelo pen. Iedereen kan zijn gegevens zoals die bij het BKR geregistreerd zijn, checken. Hierbij moet een speciale procedure in acht worden genomen. De consument kan bij elke aangesloten instelling terecht, dat hoeft dus niet de eigen bank te zijn. Na overlegging van een gel dig identiteitsbewijs moet tien gul den worden betaald, een tege moetkoming in de kosten. De in stelling stuurt vervolgens het zoge naamde „aanvraag geregistreerde kredieten" naar het BKR. De con sument krijgt de gegevens per aan getekende brief rechtstreeks toe gezonden. Mocht blijken dat de gegevens onjuist zijn dan kan men via de aangesloten instelling die onjuiste informatie heeft ver schaft, een correctie vragen. In dat geval worden de tien gulden gerestitueerd. Aangesloten instellingen zijn ver plicht alle kredieten met een kre dietbedrag van 1000,- tot en met 100.000,- ter registratie aan te melden. Het maximale kontrakt- bedrag mag niet hoger zijn dan 150.000,- en de lening moet worden verleend aan natuurlijke Veel mensen komen voor de eerste keer in aanraking met het BKR wanneer men gemeentegarantie aanvraagt.- Op het aanvraagfor mulier dat bij de Bemiddelende Organen moet worden ingediend komt de volgende zinsnede voor: „Wij maken u er op attent dat er een toetsing bij de Stichting Bu reau Kredietregistratie in Tiel plaatsvindt over ufinanciële ver plichtingen. De verkregen gege vens kunnen onder geneimh->u- ding aan de gemeente ter hand Tabel 2 aantal toetsingen 1975 1.515.992 1976 1.717.989 1977 2.026.519 1978 2.246.965 1979 2.433.310 1980 2.474.476 1981 2.709.666 1982 2.987.716 1983 3.335.804 1984 3.549.027 Bron: BKR 1984 1980 Aantal toetsingen (xlOOO) 3549 2474 Aantal geregistreerden (xlOOO) 2715 2477 Aantal lopende kredieten (xlOOO) 1993 1882 Onderverdeeld (in %)in: Persoonlijke lening 38 43 Huurkoop en afbetaling 14 14 Revolverend geldkrediet 41 41 Overige 7 2 Bron: BKR „Woontoppers" is dit keer wederom gewijd aan het thema verwarming. Een onderwerp dat in deze tijd van het jaar volop in de be langstelling staat. De Welke-serie bestaat uit een groot aantal tijd schriften. Elk blad is gewijd aan een bepaald onder werp. Daarbij gaat het altijd om duurzame gebruiksgoe deren. Gezien het grote aanbod en de verscheidenheid tussen de verschillende produkten is het nemen van de juiste aankoopbeslissing een heel karwei. De onlangs versche nen Welke-gids over open haarden en kachels geeft een volledig overzicht van de voor- en nadelen die aan bepaalde vormen van ver warming kleven. Onderwer pen zoals de relatie open haard-interieur komen even eens aan de orde. Goed ver gelijkingsmateriaal biedt de I rubriek produktinformatie. Daarin worden de prijzen van verschillende open haarden en voorzethaarden met elkaar vergeleken. Één onderwerp uit de gids willen wij met name onder uw aandacht brengen. Dat heeft betrekking op kolen dampvergiftiging. ledereen kent het effekt van een op het open haardvuur gerichte blaasbalg. De luchtstroom fungeert a(p- een zuurstofinjectie. Het ge volg is dat de brandstof sneller en vollediger ver brand. Een goed vuur ver bruikt dus zuurstof. Dat geldt voor tegelkachels,- open haarden enzovoort. Het is dus zaak te letten djy een goede zuurstofaanvoer> in de ruimte waarin wordt gestookt. Bij de verbranding van ko- len, hout, benzine, gas en enzovoort komt koolmono- xyde vrij. Veel zuurstoftoe- J voer en een goede verbran ding beperken die koolmo- noxyde. Daarnaast moet het gas ook afgevoerd kunnen worden. Dat is de taak van het rookkanaal. Met name bij het stoken van hout (af- hankelijk van de soort hout) vervuilt het rookkanaal snel ler. Tenminste eens per jaar moet de schoorsteen daarom worden geveegd Stookt men vaak en veej dan is tweemaal in het jaér« geen overbodige luxe. J Er staan in ons land circa vijf mil joen huizen. Tweederde daarvan is na de Tweede Wereldoorlog ge bouwd. Vlak na de oorlog was de woningnood immens. Het beleid richtte zich met name op het snel, goedkoop en met beperkte mate rialen bouwen van zoveel moge lijk woningen. In de vijftiger jaren bouwde men jaarlijks gemiddeld 68.00(7 woningen. In de zestiger jaren was dat aantal opgelopen tot 103.000 en in de zeventiger jaren bouwde men gemiddeld 124.000 woningen per jaar. Pas in de tweede helft van de ze ventiger jaren keerde het tij. Toen ging men niet langer uit van het bouwen op kwantiteit. De kwali teit werd uitgangspunt. Het gevolg van die enorme in spanning is dat veertig procent van ons woningbestand dateert uit de periode '45-'70. Van ruim een kwart ligt het bouw jaar na 1970. Op dit moment zit men met dat verouderde v/oningbestand in zijn maag. Afgelopen week is in Am sterdam het jaarlijkse congres van de nationale Woningraad gehou den. Woningcorporaties uit het hele land waren bijeen om te pra ten over de problemen met naoor logse woningen. Van de 1,2 miljoen woningen die de corporaties gezamenlijk verhu ren kampt 250.000 met proble men. De begrote kosten voor het herstellen van betonschade belo pen 400 a 500 miljoen. Voor de bestrijding van vandalisme moet jaarlijks een bedrag worden uitge trokken van dertig miljoen. En wat de kosten zullen zijn voor het bestrijden van de vochtproblemen in huurwoningen is nog een open vraag. Tegelijkertijd hebben de corpora ties problemen aan de opbreng stenkant. De toenemende leeg stand, de groeiende huurachter stand en de stijgende mutatieper centages hebben een negatief ef fekt op de inkomsten. Op 9 oktober aanstaande wordt het startsein gegeven voor de Na tionale Isolatie Manifestatie. De initiatiefnemers van deze jaarlijks terugkerende happening willen dit keer het accent leggen op de ver huurders van woningen. Het blijkt dat de belangstelling voor isolatie bij verhuurder eri huurder kleiner is dan bij eige naar-bewoners. Vespin, de Vere niging van Erkende Specialisten op Isolatiegebied, schrijft dit toe aan de slechte voorlichting die door verhuurders wordt gegeven. In dat opzicht kan deze manifesta tie een positieve invloed hebben. verHuisblad mimt ms De Miljoenennota die vorige week is gepresenteerd heeft op woonge bied weinig nieuws gebracht. Het met' overheidsgelden te bouwen aantal woningen blijft rond de 100.000 liggen. In de koopsector is alles bij het oude gebleven. Er is alleen een nieuwe categorie pre mie-woningen bijgekomen. Deze zogenaamde premie D-woning wordt gerealiseerd in stadsver- nieuwingswijken. In totaal wordt per woning voor 20.000 gulden subsidie verstrekt. Positieve berichten zijn er voor huurders. De jaarlijkse huurver hoging is voor het komend jaar teruggebracht tot twee procent. De Nationale Woningraad, de overkoepelende organisa'ie van woningcorporaties, heeft in een reactie laten weten de vooruitzich ten voor huurders van naoorlogse woningen als uiterst somber te be titelen. Met name het programma groot onderhoud en ^voningverbe- tering in de woningwetsector is ontoereikend. Op zich waardeert de NWR de be perking van de huurverhoging en de handhaving van de indiciduele huursubsidie. Een lagere huurver hoging had echter gezien de aan gekondigde verhoging van de aardgasprijzen zeer gewenst ge weest. Informatie over open haar-,, den en kachels is natuurlijk verkrijgbaar bij fabrikant en/of leverancier. Ook het Ministerie vart, Volkshuisvesting in Den Haag heeft de nodige infor matie beschikbaar. Voor in formatie over kachels kan men eveneens terecht bij de Stichting Kachel en Schoor steen. Het secretariaat is te lefonisch bereikbaar in Den Haag, telefoon: 070- 634932. In deze tijd van het jaar hoeft de centrale verwar ming eigenlijk nog niet aan. Toch is het soms, vooral 's avonds wat onbehaaglijk in huis. Met name uit energie besparingsoverwegingen zijn bepaalde vormen van bijverwarming weer in zwang gekomen. Een popu laire vorm daarvan is het zo genaamde Zibro-Kamin ka cheltje, een moderne versie van het ouderwetse petro leumkacheltje Ook op het terrein van de elektrische kachel is veel verbeterd. Daarbij heeft men vooral ge let op het energieverbruik. Dus als het even kan laat de centrale verwarming dan op een laag pitje branden! Kies op de wat kille avonden voor een bepaalde vorm van bijverwarming of trék een extra trui aan. Ruim 400.000 gezinnen verande ren jaarlijks van adres. Soms is die verhuizing het gevolg van ver andering van werkkring. In een ander geval geven bewoners de voorkeur aan een ander huis. Ondanks dat hoge aantal zijn er maar weinig mensen die van het verhuizen genieten. Een geliefde bezigheid is het zeker niet. Men voelt zich wat ontheemd en niets staaj meer op zijn plaats. Een goede organisatie echter maakt de verhuistijd vaak een stuk dragelijker. Suggesties daarvoor vindt u volop in het nieuwe Verhuisblad. On langs is de najaarseditie versche nen. Het blad is voor 2,95 te koop bij de tijdschriftenwinke liers. Erkende verhuizers en NVM-makelaars hebben een gra tis exemplaar voor hun cliënten in huis.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 17