Rijnmond wil paar regionale energi©!! karnen Vërder Wie wordt bruid van de maand? Zacht tapijt in zachte kleuren GELUID ö^GIDS MINDER HINDER Demonstratie glaskunst Inbraken O. Wereldwinkel verkoopt bananen iö I Niet alle bessen zijn gezond Minder kwetsbaar Attraktiekaart herfstvakantie RIJNMOND Het dage lijks bestuurx van het openbaar lichaam Rijn mond is van plan een on derzoeksvoorstel te laten uitwerken voor het hou den van een regionaal energieplanningsonder- zoek in het Rijnmondge bied. Aanstaande bruidsparen Het Nieuwe Stadsblad „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruidspagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 150 aan waardebonnen, te besteden bij de deelne mende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in het Nieuwe Stadsblad Wie op dit moment van plan is nieuw ta pijt te kopen, zal een aanbod vinden dat op vallend afwijkt van de kollekties van enkele jaren terug. Het Ne derlandse interieur heeft een punt gezet achter bruin. Lichtere kleuren zijn favoriet, wit, grijs, blauw en pasteltinten.st Vocht- en vuilwerend tapijt dat een goede pietweer stand biedt. VOOR DE AANFAK^ VAN BURENHINDER MET PRAKTISCHE TIPS „Bij een kopje koffie bleek de overlast best op de lossen". Met dit thema is de Neder landse Stichting Geluidhinder (NSG) in juni een advertentie campagne tegen burenlawaai gestart. Praten met de buren Geluidbewust Rustig praten helpt Geluidswal op het balkon 'HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 PAGINA 21 De gedachte aan het opstellen van een regionaal energieplan heeft vastere vormen aange nomen na raadpleging van re sultaten van dit soort planning in Oost-Gelderland, Midden- Holland en het Westland. Het energieplan Westland dient als een goed voorbeeld voor Rijn mond, met name vanwege de praktische toepasbaarheid van dit plan. De voorgestelde ener gieplanning voor Rijnmond zal zich op het ontwikkelen van energieproject-voorstellen richten, met als doel de econo mische structuur van Rijn mond door middel van een blijvende verlaging van de energiekosten, te versterken. Tevens beoogt het de emissie van vervuilde stoffen in de lucht te verminderen. Een dergelijk energieplan dient als „beslisplan" voldoen de gedetailleerd en concreet te zijn uitgewerkt. Op deze ma- (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar nier kunnen voor bedrijven concrete projecten worden aangewezen, die op korte ter mijn gerealiseerd zouden kun nen worden. Vanuit het Westland bestaat belangstelling voor een gedeel te van het potentieel rest- en afvalwarmte van de Rijnmon dindustrie. De benuttingsmo- gelijkheden binnen het Rijn mondgebied zijn momenteel nog globaal te noemen. In een regionaal energieplan kunnen haalbaarheid en oplossingen hiervoor worden aangedragen. In totaal bedragen de energie kosten voor de bedrijven in het Rijnmondgebied naar schatting 2 miljard gulden bij een regionaal produkt van 32 miljard gulden per jaar. Bij een energiebesparing van circa 10% - volgens een inschatting van de Nederlandse Energie Ontwikkelingsmaatschappij - zou dus een bedrag van 200 miljoen gulden per jaar ge moeid zijn. In het kader van de Westland- studie heeft een aantal „groot leveranciers" van rest- en af valwarmte in het Rijnmondge bied zich in principe bereid verklaard te participeren in de benutting van hun rest- en af valwarmte. Het kostenvoor deel zal een belangrijke drijf veer vormen voor de samen werking tussen overheden (nutsbedrijven) en het bedrijf sleven. De kosten van een dergelijk energieplan gaan de financiële mogelijkheden van Rijnmond te boven. Met behulp van een gedetailleerd onderzoeksplan voor het opstellen van een re gionaal energieplan voor Rijn mond zal getracht worden fi nanciële ondersteuning te krij gen van andere instanties als de EG, het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, hei Ministerie van Economische zaken en het bedrijfsleven. De totale onderzoekskosten kun nen tegen de één miljoen gul den belopen. Voor het opstel len van een onderzoeksopzet is overleg gevoerd met de Ne derlandse Energie Ontwikke lingsmaatschappij en de bu reaus Klynveld, Bosboom en Hegener (organisatie-advi seurs) en Haskoning (inge nieursbureau). SCHIEDAM Op donderdag 17 oktober zal in de boerderij „De Landvreugd" aan de Sweelincksingel 7 te Schie- dam-Groenoord een demon stratie gegeven worden over „Tiffany-Glaskunst" (het zelf vervaardigen van glasorna menten en glazen lampekap- pen). Onze stadgenoot Roon Pluijm, die deze vorm van vrijetijdsbe steding enige malen voor de Nederlandse en Belgische Te levisie demonstreerde, zal op die avond tonen hoe door han dige doe het zeivers de meest kunstzinnige glasdecoraties en ook de beroemde (eh kostbare) Tiffanylampen kunnen wor den gemaakt. Aanvang 20.15 uur. Toegang gratis. Organisatie: Wijkvere- niging „Groenoord". Lange tijd zijn dergelijke kleu ren in tapijt moeilijk geweest, vanwege het gevaar van vuil- worden. Achter het kleurige tapijt staat een technische ont wikkeling, namelijk van ga rens die niet of nauwelijks vocht opnemen, waardoor vlekken gemakkelijker te ver wijderen zijn. Al is hier geen sprake van wondervezels, het tapijt wordt er beslist minder kwetsbaar door. Op grond van deze ont wikkeling is de trend naar lichtere kleuren verantwoord. Als vanouds is moquette (ve lours) tapijt hèt kleurentapijt bij uitstek.Dit is één van de oudste soorten kamerbreed ta pijt, die de eigenschap heeft, kleuren optimaal tot hun recht te laten komen. Moquette tapijt wordt nog al tijd veel verkocht, maar... niet zoeer in Nederland. In vele Europese landen is deze tapijt soort erg populair. Nederlan ders volgen wel de kleuront- wikkeling in moquette tapijt, maar „vertalen,, die ontwikke ling vervolgens in frisé tapijt. In Nederland bestaat een stij gende vraag naar zogenaamd frisé tapijt. Dit is tapijt met een sterk gedraaid garen en een mooi rul uiterlijk. Frisé tapijt, gemaakt van die nieuwe vocht- en vuilwerende vezels, is verkrijgbaar in een groot aantal soorten en kleu ren. Het heeft een goede piet weerstand, een eigenschap die veel mensen belangrijk vinden als het om tapijt gaat. Maar denk er natuurlijk wel SCHIEDAM Een grote par tij kleding is dit weekeinde ge stolen uit de magazijnen van Hans van Heelsbergen aan de Nw. Mathenessestraat. De in brekers braken twee deuren open en laadden vervolgens een bestelauto met 1500 broe ken, enkele duizenden panties en meerdere tientallen dek bedden. De textiel vertegen woordigde een waarde van on geveer 150.000 gulden. In een loods van een bedrijf aan de Fokkerstraat sloeg een onbekende een slag van 1600 gulden. Hij stal uit een lade een geldkistje. Het kistje, mi nus de kontanten, werd later in de omgeving teruggevon den. Branderij de Koning aan de Burg. Honnerlage Gretelaan mist sinds het weekeinde een roodkoperen koeler, een ko peren ketel en een hoeveel heid gereedschap. In totaal werd uit het bedrijf voor circa 4500 gulden gestolen. Voor de komende herfstva kantie, die van 12 tot en met 20 oktober duurt, brengt de RET een attraktiekaart uit. Net als in voorgaande jaren biedt, deze kaart naast een hele dag onbeperkt reizen met het openbaar vervoer op alle RET-lijnen, vele mogelijkhe den. Wie zo'n kaart koopt, kan een bezoek brengen aan de dier gaarde Blijdorp, de spacetower van de Euromast, een rond vaart maken door de Rotter damse havens per Spido-schip en eten en drinken in één van de Rotterdamse restaurants van Mac Donald's. Het aardige van de kaart is dat men de attrakties over meer dere dagen kan verdelen. Bij de eerste RET-rit moet de kaart worden afgestempeld. Op de dag van afstempeling geldt hij dan als RET-dag- kaart. Dat behoeft dus niet de zelfde dag te zijn als die waar op van de andere attrakties gebruik wordt gemaakt. De kaart kost voor volwasse nen 19,75 en voor kinderen tot en met negen jaar en hou ders van pas 65 14,50. De voorverkoop is zaterdag 5 ok tober gestart bij alle RET- kaartverkooppunten en het VVV-kantoor op het Stadhuis plein. aan voor u een meubel van topkwaliteit aanschaft, dat tij den veranderen. Over enkele jaren zijn de pasteltinten wel licht uit de mode en is de trend weer zwart/wit of knal- kleuren. En natuurlijk is het dan doodzonde als u nu een zeer modisch interieur hebt aangeschaft voor heel veel geld, dat dan volledig uit de mode is. U kunt dat probleem op ver schillende manieren voorko men. Vindt u een trendmatig interieur niet zo belangrijk, schaf dan tijdloze spulletjes aan. Er zijn heel mooie meu bel-ontwerpen, die al tiental len jaren oud zijn, maar die door hun uitgebalanceerde vormgeving nog steed mee gaan en dat de komende tien jaar zullen blijven doen. Gaat uw voorkeur wel uit naar een eigentijdse sfeer in huis, dan kunt u ook voor tijd loze meubelen van topkwali teit kiezen en die met aller hande kleine accessoires als kussentjes, een actuele aanblik geven. U kunt natuurlijk ook beslui ten wat mindere kwaliteit aan te schaffen, zodat het minder problematisch is over enkele jaren uw huis helemaal in het nieuw te steken. Hebt u er nog niet over nage dacht, wat u nu zult gaan ko pen voor uw huis, terwijl u ze ker weet dat het binnenkort op enkele nieuwe aanschaffen aankomt, stap dan nu al eens binnen bij de woninginrichter. U krijgt een goed beeld van de mogelijkheden en prijzen, zo dat u thuis heel gedegen een beslissing kunt nemen. Want het is natuurlijk hele maal niet uitgesloten dat u voor een tijdloos en duurzaam interieur kiest, terwijl het bud get dat eigenlijk niet toelaat. U kunt dan, behalve besluiten voor het gedeeltelijk vervan gen van het interieur, nog even doorsparen of ook eens nagaan of het de moeite loont een persoonlijke lening af te sluiten. Want goede kwaliteit gaat heel wat langer mee dan de looptijd voor het aflossen van die le ning. U zult het er mee eens zijn, dat nu al profiteren van een fijn en degelijk interieur, best wat rente waard kan zijn. SCHIEDAM Onlangs zijn enkele kinderen in het ziekenhuis beland wegens het eten van bessen die zij in een park hadden ge plukt. Het eten van giftig ooft is voor plantsoenen dienst aanleiding geweest, ouders te waarschuwen te gen de soms ongezonde eetlust van hun kinderen. Overigens hoeven bessen niet altijd geconsumeerd te worden om gevaar voor de gezondheid op te leveren. Het kan volgens plantsoe nendienst al onverstandig zijn, bessen in de mond te nemen zonder die door te slikken - bijvoorbeeld door kinderen die de bessen ge bruiken als munitie voor hun blaaspijpjes. Ondertussen blijven de besdragende planten in de najaar schitterend om te zien. Dat is ook de reden dat „gevaarlijke" planten niet uit de parken en plant soenen worden geweerd. In de herfst legt de natuur voorraden voor de winter aan. Vele heesters doen dit door middel van bes sen, die de zaadjes omhul len. Besdragende heesters dragen bij aan de sier- waarde van het plantsoen in de herfst. Daarnaast vormen ze een welkome aanvulling op het rantsoen van de vogels. Ook veel soorten wilde planten dra gen bessen, de kruiden die onder in de heesters groei en. Deze kruiden nemen steeds meer in aantal toe. De bessen van enige ge wassen zijn giftig tot zeer giftig, zoals de bessen van de zwarte nachtschade. Ook sommige bessen, die door vogels worden gege ten, zijn voor de mens gif tig. SCHIEDAM De Wereld winkel organiseert op vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober een verkoopaktie van bananen uit Nicaragua. De aktie heeft tot doel te protesteren tegen het handelsembargo van de Vere nigde Staten tegen Nicaragua. Buren ia waai? Praat er eens rustig over sen in uw omgeving? Het is nu eenmaal een feit dat wat de een als een normaal geluid ervaart voor de ander hinderlijk is. Bent u misschien overgevoelig voor be paalde op zich heel gewone geluiden als die van huishoudelijke apparaten, blaf fende honden of jengelende kinderen? Dat zult u in de zomer ook gauwe geïrri teerd raken als u in de tuin zit. Praat er eens met uw huisgenoten over. Voelen die dat net zo? Burengerucht is en blijft een van de meest voorkomende vormen van geluid hinder. En in de zomermaanden is het vaak helemaal raak. Hebt u zich wel eens afgevraagd of uw buren misschien ook last van u hebben? En wat doet u als ze naast u op de meest onmogelijke tijden het gazon maaien? Bijvoorbeeld op zon dagmorgen om acht uur. Misschien vliegt u uw bed uit en trekt via het open raam van leer over deze verstoring van de zon dagsrust. Het zit er dik in dat de buur man dan uit nijd twee keer zo lang en luidruchtig maait als eigenlijk nodig is. En vervolgens zet u als tegenprestatie 's avonds om tien uur als ook de bu ren nog lekker buiten zitten na te genie ten van een warme dag de radio op stormkracht. Dan ligt de burenruzie voor het oprapen. Wilt u dat uw buren reke ning met u houden, dan zult u zelf ook bereid moeten zijn tot enig kousevoeten- gedrag. Toegegeven, het valt niet altijd mee tot tien te tellen om je eerste boos heid te laten verdwijnen en dan kalmte kan je redden eens naar de buren toe te stappen en er rustig over te praten. De praktijk heeft geleerd dat een vriendelijk gesprek bij een kopje koffie over „hoe we met zoveel mogelijk plezier en zo min mogelijk narigheid met elkaar kunnen le ven" in de meeste gevallen helpt. En daarbij kan de liefde natuurlijk niet van een kant komen. Als je elkaar door zo'n gesprek wat beter kent, is het meestal ook gemakkelijker wederzijds begrip op te brengen. Waarom maait de buurman zijn gazon 's zondags in alle vroegte? Kijk, hij zit de hele week langs de weg, is voetbaltrainer, dus het hele weekend is hij ook bezet.... Als u dat weet, stoort de maaier u misschien niet eens meer zo erg. En de buurman heeft beloofd dat hij bij het kopen van een nieuwe machine wal. Want 's zomers krijgen ze er een huishouden bij. Vol lief en leed, maar vooral vol lawaai. Om daarvoor te bedan ken, hoef je toch echt geen hekel aan el kaar te hebben. Rekening houden met elkaar is dus de boodschap. En denk eens aan dat spreekwoord van die goede buur en die verre vriend. Het buitenleven vraagt ons een nog meer geluidbewust gedrag dan wanneer wij ons 's winters in ons binnenhuisje terug trekken. Praat in de vrije natuur niet har der dan noodzakelijk. Zet muziek op hal ve kracht. Verplaats een boot- of tuin feestje in de loop van de avond naar bin nen. Let er ook een beetje op dat u een geschikt tijdstip kiest om het gazon te maaien, de accu aan boord op te laden of een stel boomstammen met de ket tingzaag te lijf te gaan. Alles een beetje zachter, met overleg en op tijden dat je een ander zo min moqelijk overlast be zorgt. Zelfs zult u de buren ook wel eens naar de maan wensen omdat ze naar uw ge voel te veel herrie maken. Geluid is een niet te vermijden onderdeel van het leven van vandaag de dag. Maar pas als we 't hebben over herrie of lawaai, dan heet zoiets geluidhinder. Vraag uzelf eens af waar voor u de grenst ligt tussen geluid en lawaai. En hoe ligt dat voor de men- want die moet er vandaag of morgen toch komen wat extra zal letten op het geluidsniveau. En zo is iedereen weer te vreden. Natuurlijk is niet iedere burenru zie zo snel op te lossen. Maar de kop in de wind gooien en terugpesten is zeker niet de juiste methode. In de praktijk -t- zo is uit onderzoek van de Nederlandse Stichting Geluidhinder gebleken is na een vriendelijk gesprek in drie van de vier gevallen het probleem opgelost of in! elk geval kleiner geworden. Dit zijn maar een paar situaties waarin een gesprek en rekening houden met el kaar burenlawaai kan oplossen. En wat nog beter is, te voorkomen. Of het nu zo mer is of winter. De „Minder Geluidhin der Gids" kan u daarbij helpen. Of u nu een lawaaiige buur hebt of dat zonder het te weten bent. De Minder Geluidhinder Gids, Nederland se Stichting Geluidhinder, Postbus 381, 2600 AJ Delft, telefoon 015-562723. Uit onderzoek blijkt dat ongeveer 80% van de Nederlanders vindt dat praten met een lawaaiige buur de beste oplos sing is. In 1977 zei slechts 30% van de gehinderden dat ook te doen. In 1984 was dit percentage gestegen tot ruim 50. Driekwart van de ondervraagden wil best wat meer rekening houden met de buren, als dat vriendelijk wordt gevraagd. oorzaken contactgeluiden veel en vaak overlast bij buren. En zeker niet alleen in flats. Knallende deuren, het lopen met hard schoeisel over parket- en tegelvloe ren, het rennen op trappen, maar ook huishoudelijke apparaten zijn hier voor beelden van. Met soms kleine ingrepen, die echt geen geld hoeven te kosten, is best wat tegen deze lawaaibron te doen, blijkt uit de gids. Bij de derde groep de „overige geluiden" ligt dat anders. Hard luchtgeluid is de oorzaak. Het gevolg van het gedrag van mensen en huisdieren in en om de wo ning. Technische ingrepen zijn hier bijna niet mogelijk. Geluidbewust gedrag is de enige oplossing. Buren waarschuwen als u een lawaaiig klusje moet doen hoort daar bijvoorbeeld bij. Zo weten we van elkaar dat geluidhinder niet altijd is te vermijden. Burenlawaai. Vooral 's zomers wordt het goed merkbaar. Als de temperaturen stij gen verplaatsen we ons huiselijk leven naar de tuin, het terras of het balkon. En de radio lijkt daar tegenwoordig bij te moeten horen. Arme buren. Ze zouden de helft van hun tuin of balkon best wil len ruilen voor een huizenhoge geluids in verschillende advertenties wordt steeds een oorzaak van burenlawaai bij de kop gepakt. Waarna het advies wordt gegeven niet meteen gewapend met tuin gereedschap naar de veroorzaker of ver oorzaakster toe te stappen, maar er eens rustig over praten. Bijvoorbeeld bij een kopje koffie. Veel lawaai komt voort uit onbegrip en onachtzaamheid. En een „gewapende" buur aan de deur schept nu eenmaal geen klimaat om rustig te luisteren en problemen op te lossen. Burengerucht oplossen met een rustig gesprek. Maar hoe dan, zult u zich mis schien afvragen. Ook daarin heeft de NSG-campagne voorzien. Naast een aan tal praktische wenken, heeft elke adver tentie een bon waarmee de „Minder Ge luidhinder Gids" is aan te vragen. Een gratis gids met veel informatie en tips om (zelf) iets te doen aan overlast van woon- geluiden, kluslawaai, muziek enzovoorts. De gids is trouwens niet alleen een hand leiding voor degene die hinder onder vindt, maar kan ook een hulpmiddel zijn voor degene, die hinder veroorzaakt, uw buren bijvoorbeeld of misschien veroor zaakt u zelf zonder het te weten ook wel geluidoverlast. Hier komt bij dat de meest effectieve manier om iets aan ge luidvermindering te doen, ook in techni sche zin, maatregelen zijn, die de lawaai- producent moet nemen. Daarom ook is overleg bijna altijd noodzakelijk om doel treffende voorzieningen toe te passen. Burenlawaai is een van de meest voorko mende vormen van geluidhinder in onze samenleving. Bij een landelijk onderzoek naar geluidhinder, dat tussen 1977 en 1980 werd gehouden, scoorde het als tweede na verkeerslawaai ver bo ven luchtvaart-, industrie- en recreatiela- waai. En bij de hoeveelheid klachten die bij de NSG binnenkomen staat burenla waai zelfs als eerste genoteerd. Wat zijn nu de grootste bronnen van ergernis bij burenlawaai. De soorten herriemakers blijken nogal uiteen te lopen. Net als de situaties waarin ze voorkomen. De „Min der Geluidhinder Gids" verdeelt ze in drie groepen. Muziek neemt met glans en gemak de eerste plaats in. Radio, televisie en ge luidsinstallaties horen hier thuis. Maar ook muziekinstrumenten. De twee de groep zijn de zogenaamde contactge luiden. Bij contactgeluid gaat de trilling van de geluidbron (bijvoorbeeld van een klap, voetstap) direct naar een vloer, een wand of een trap. Omdat het merendeel van de woningen in Nederland direct naast of boven elkaar is gebouwd, ver-

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 21