I Sporthal i MINDER GELUID- HINDER jo^GIDS f7Sportief bekeken KR0-tv bijSW I dag Sportief Bekeken Basketbal Klaverjassen Biljarten Bekervoetbal za- terdag, aanvang 14.00 uur Bekervoetbal zon- dag, aanvang 14.00 uur Handbal zondag, veld Korf bal zaterdag 1 Korfbal zondag 1 Basketbal zater- Basketbal zondag Waterpolo zondag I szc—BZV, 17.00 uur (H) SCHIEDAM Maan dag 14 oktober is het dan eindelijk zover. Na maanden van voorbereiding zal om 20.00 uur in Sporthal Margriet een boksgala van start gaan, dat Schiedam in deze vorm ruim negen jaar heeft moeten missen. Promotor Aad Westerla- ken en zijn twee Schie damse boksvrienden Leo van Hal en Koos Goed hart zijn erin gelaagd een zeer interessant program ma aan de liefhebber te presenteren. Koude oorlog Ere Hersteld Voor het boksgala in de sporthal staan enkele spektakulaire wedstrijden op het pro gramma Rustig praten helpt Geluidbewust MET PRAKTISCHE TIPS VOOR DE AANFAK^ VAN BURENHINDER Geluidswal op het balkon ,,Bij een kopje koffie bleek de overlast best op de lossen". Met dit thema is de Neder landse Stichting Geluidhinder (N9G) in juni een advertentie campagne tegen burenlawaai gestart. Praten met de buren PAGINA 11 Zaterdagmiddag 12 oktober om 17.00 uur speelt volleybal vereniging De Blaakse/VCS in de 4de ronde van de nationale beker. De wedstrijd wordt ge speeld in Sportzaal Oost aan de Fahrenheitstraat te Schie dam. Tegenstander is de eredi visievereniging Vierhout/Val- bovol uit Woerden. De vorig jaar gepromoveerde club handhaafde zich het afgelopen seizoen knap op het hoogste niveau. De Blaakse/VCS acht zich bij voorbaat niet kansloos en weet zich hierin gesteund door een succesvol verlopen oefenpro gramma. De Schiedammers beginnen op 19 oktober de nieuwe kompetitie met een uitwedstrijd tegen Nijmegen. Trainer/coach Tom Berwers ziet deze bekerwedstrijd dan ook als een serieuze testcase in hoeverre het team vorderin gen heeft gemaakt en klaar is voor de competitie. Volleyba linsiders voorspellen in ieder geval een spannende beker wedstrijd met veel spektakel. De toegang is gratis. Schiedamse Basketbalvereni ging Juventus is druk in de weer met het werven van nieuwe leden en organiseert daartoe zaterdag 12 oktober a.s. een open training, in haar Sportzaal aan de Fahrenheit straat, Schiedam-Oost. Aan vang 12.00 uur. Iedereen vanaf 12 jaar die ge ïnteresseerd is in het spelen van basketbal is welkom. Be langstellende ouders zijn na tuurlijk ook van harte wel kom. Na afloop zal in de kan tine van de sportzaal een bas ketbalfilm getoond worden en is er gelegenheid tot het stel- lenv an vragen. Toegang gra tis. Verwacht wordt dat e.e.a. om ongeveer 16.00 afgelopen is. Voor verdere informatie kan gebeld worden met Peter Snel, tel. 708765. Klaverjasvereniging „Het Sin gelkwartier" houdt op 15 okto ber a.s. een klaverjasavond in zaal Marijke. Broersveld 121, Schiedam. Iedereen is van harte welkom. De koffie is klaar om 20.00 uur. Afgelopen weekend werd in café de kleine Confiance in Schiedam de finale gespeeld om het distriktkampioenschap 2e kl. 3 banden klein. Tot de 4e ronde gingen 3 man aan kop: Ie A. S. Janssen, 2e A. v. Brandwijk, 3e B. B. P. Groen. In de 5e ronde haalde Groen fel uit tegen v. Brandwijk door in 24 beurten moy. 1.041 de winst naar zich toe te halen en v. Brandwijk op 4 caramboles en de derde plaats achter zich te laten. De finaleronde tussen Janssen en Groen was zeer spannend. Zou Groen deze partij winnen, was hij kam pioen door een beter gemid delde. De winst ging echter naar Janssen, die daardoor on geslagen kampioen werd. De eindstand is: le. A. S. Janssen 14 pnt., moy. 0.575; 2e. B. B. P. Groen 10 pnt., moy. 0618; 3e. A. v. Brandwijk 10 pnt., moy. 0.442; 4. M. Houtbraken 8 pnt., moy. 0.415; 5. R. Harte 6 pnt., moy. 0.488; 6e. A. F. v. Zande 6 pnt., moy. 0.438; 7e. J. Pil 2 pnt., moy. 0.412; 8e H. P. Glansbeek 0 pnt., moy. 0.360. Namens het distrikt reikte den heer A. Stouthandel de prijzen uit en bedankte iedereen voor dit wel zeer geslaagde toer nooi. 1 SSS—DSS'26 ZwaluwenCKC SatellietFlakkee DHL—-Vlaardingen De PostduivenHBSS VFCBolnes Excelsior'20Rijsoord MVV'27—Sparta 2 DHS's-Gravenzandse SV RKDEO—TSB Swift BoysExcelsior M Excelsior PPPSC VDL—Maluku VVK-GTB MartinitSoccer Boys ADO—SFC 1 Westlandia DWS (D) i WIK—Odis (D), 15.00 uur UVG—Vires et Cel. (D), 14.45 uur WIK—Treffers (H), 16.15 uur SaturnusHollandiaan 1 (H) UVG—Mare Saturnus (H), 16.00 uur QuintusHollandiaan (D) HVK—Hermes (D), 15.00 'HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 uur HVV—DWS (H) AchillisValerius (H) AchillisValerius (D) Oranje NassauADO, 15.30 uur SpiritODI, 16.00 uur CrescendoVlaardingen, 14.00 uur SuccesPhoenix, 14.00 uur E HargaOns Huis, 14.00 E uur JuventusLUSV, 19.30 uur JuventusAlexanderia 1 (H), 21.00 uur I Mandag in Boksgala wordt 1 Margriet happening SCHIEDAM Het is een lange tijd geleden, maar zaterdagavond zal de be kerwedstrijd tussen SVV—RODA JC (aanvang 19.30 uur Harga) worden bijgewoond door een film ploeg van de KRO-televi- sie. Kees Jansma zal hoogst persoonlijk een verslag van dit bekerduel verzor gen, dat zondagmiddag tussen 17.35 en 18.00 uur op Nederland 1 zal worden uitgezonden in het pro gramma Brandpunt Zon dageditie. Een reden temeer voor Dick Buitelaar en zijn vol gelingen om hun beste beentje voor te zetten in •het ongetwijfeld zware tref fen met de Limburgers. Deze week hadden Martin de Jager, voorzitter be taald voetbal bij SVV, en sponsor Hans van Heels- bergen een positief ge sprek met een direktielid van Novotel Schiedam. Hoewel het een en ander nog niet definitief is, zal Novotel hoogstwaarschijn lijk een belangrijke co- sponsor worden van SVV, dat financieel gezien steeds beter begint te draaien. Als dan ook de prestaties nog een beetje willen meewerken... Hoogtepunt in het avondvul- lerfde programma is uiteraard de-partij tussen John van Elte- ret} en Jan Lefeber in het middengewicht. Inzet van dit duèl is het kampioenschap van de Benelux, dat nu nog in han den is van Van El teren. Of dat na maandagavond nog het ge val zal zijn, is nog maar zeer de vraag, want uitdager Lefe ber lijkt op alles voorbereid. Het titelgevecht gaat aanstaan de maandag over tien ronde van elk drie minuten en wordt geleid door de Belgische arbi ter Limoux. Van Elteren, af- komtig uit Limburg, en Rot terdammer Lefeber (24) kwa men jaren geleden al een keer tegen elkaar uit. Beiden waren toen nog amateurs. Lefeber liet toen Van Elteren alle hoe ken van de ring zien. Jan Lefeber, pupil van Aad Westerlaken, heeft er in zijn profcarrière inmiddels 12 par tijen opzitten. Twee keer moest de Rotterdammer het onderspit delven, waarvan: eén keer tegen de Westvla ming Frankie Decaestecker. T.oevallig degene, van wie Van Elteren in maart van dit jaar dè Benelux-titel heeft overge nomen. Genoeg ingrediënten dus om er komende maandagavond een bijzonder spannende partij van te maken. Geheel in stijl van de traditionele koude oor log voor zo'n partij verklaarde uitdager Lefeber, dat hij met Van Elteren korte metten zal maken. Vervolgens Lefeber beschikt hij over meer tech niek en karakter dan zijn te genstander. Hoe serieus zijn woorden genomen kunnen worden, moet tot maandag avond worden afgewacht. Naast de Hoofdpartij tussen Van Elteren en Lefeber heb ben de drie organisatoren voor een eveneens interessant bij programma gezorgd. Zo maakt bijvoorbeeld Rexford Kortram (24), na zeven succesvolle ja ren bij de amateurs, zijn prof debuut in Schiedam. Zijn te genstander is de Oostenrijker Frans Höhl. De derde profwedstrijd op het Boksgala zal gaan tussen Kid Taylor en El Bechir Chaarana, een Tunesiër, die op een Belgi sche licentie bokst. Er is spra ke van een zogenaamde re vanchepartij, omdat Taylor al eens door knock out in de der de ronde van de Tunesiër heft gewonnen. Naast de drie prof wedstrijden, wordt het pro gramma omlijst met de vol gende amateurpartijen: Van de IJssel-Held (A-klasse half- zwaar), Van Rij-Nelissen (nieuwelingen zwaar), Van Vliet-De Groot (C-klasse half- zwaar), Schilt-Bron (B-klasse halfzwaar), Hardebol-Deach- mensie (nieuwelingen licht weiter), Groman-Kilik (nieu welingen zwaar weiter) en Santana-Deurssen (junioren B licht). De voorverkoop voor het in ere herstelde Boksgala loopt prima. Om uit de kosten te ko men, heeft de organisatie ruim zes honderd toeschouwers no dig. Bij 1500 zal de Sporthal Margriet tot aan de nok toe uitverkocht zijn. De prijzen varieren van 25 tot 75 gulden. De superringstoelen zijn allemaal al uitverkocht. Mocht het een en ander een succes worden, dan zijn Wes terlaken, Van Hal en Goed hart zeker van plan om een vervolg aan het Gala te geven. Burenlawaai? Praat er eens rustig over want die moet er vandaag of morgen toch komen wat extra zal letten op het geluidsniveau. En zo is iedereen weer te vreden. Natuurlijk is niet iedere burenru zie zo snel op te lossen. Maar de kop in de wind gooien en terugpesten is zeker niet de juiste methode. In de praktijk zo is uit onderzoek van de Nederlandse Stichting Geluidhinder gebleken is na een vriendelijk gesprek in drie van de vier gevallen het probleem opgelost of in elk geval kleiner geworden. Dit zijn maar een paar situaties waarin een gesprek en rekening houden met el kaar burenlawaai kan oplossen. En wat nog beter is, te voorkomen. Of het nu zo mer is of winter. De „Minder Geluidhin der Gids" kan u daarbij helpen. Of u nu een lawaaiige buur hebt of dat zonder het te weten bent. De Minder Geluidhinder Gids, Nederland se Stichting Geluidhinder, Postbus 381, 2600 AJ Delft, telefoon 015-562723. Uit onderzoek blijkt dat ongeveer 80% van de Nederlanders vindt dat praten met een lawaaiige buur de beste oplos sing is. In 1977 zei slechts 30% van de gehinderden dat ook te doen. In 1984 was dit percentage gestegen tot ruim 50. Driekwart van de ondervraagden wil best wat meer rekening houden met de buren, als dat vriendelijk wordt gevraagd. wal. Want 's zomers krijgen ze er een huishouden *>ij. Vol lief en leed, maar vooral vol lawaai. Om daarvoor te bedan ken, hoef je toch echt geen hekel aan el kaar te hebben. Rekening houden met elkaar is dus de boodschap. En denk eens aan dat spreekwoord van die goede buur en. die verre vriend. Het buitenleven vraagt ons een nog meer geluidbewust gedrag dan wanneer wij ons 's winters in ons binnenhuisje terug trekken. Praat in de vrije natuur niet har der dan noodzakelijk. Zet muziek op hal ve kracht. Verplaats een boot- of tuin feestje in de loop van de avond naar bin nen. Let er ook een beetje op dat u een geschikt tijdstip kiest om het gazon te maaien, de accu aan boord op te laden of een stel boomstammen met de ket tingzaag te lijf te gaan. Alles een beetje zachter, met overleg en op tijden dat je een ander zo min mogelijk overlast be zorgt. Zelfs zult u de buren ook wel eens naar de maan wensen omdat ze naar uw ge voel te veel herrie maken. Geluid is een niet te vermijden onderdeel van het leven van vandaag de dag. Maar pas als we 't hebben over herrie of lawaai, dan heet zoiets geluidhinder. Vraag uzelf eens af waar voor u de grenst ligt tussen geluid en lawaai. En hoe ligt dat voor de men- oorzaken, contactgeluiden veel en vaak overlast bij buren. En zeker niet alleen in flats. Knallende deuren, het lopen met hard schoeisel over parket- en tegelvloe ren, het rennen op trappen, maar ook huishoudelijke apparaten zijn hier voor beelden van. Met soms kleine ingrepen, die echt geen geld hoeven te kosten, is best wat tegen deze lawaaibron te doen, blijkt uit de gids. Bij de derde groep de „overige geluiden" ligt dat anders. Hard luchtgeluid is de oorzaak. Het gevolg van het gedrag van mensen en huisdieren in en om de wo ning. Technische ingrepen zijn hier bijna niet mogelijk. Geluidbewust gedrag is de enige oplossing. Buren waarschuwen als u een lawaaiig klusje moet doen hoort daar bijvoorbeeld bij. Zo weten we van elkaar dat geluidhinder niet altijd is te vermijden. Burenlawaai. Vooral 's zomers wordt het goed merkbaar. Als de temperaturen stij gen verplaatsen we ons huiselijk leven naar de tuin, het terras of het balkon. En de radio lijkt daar tegenwoordig bij te moeten horen. Arme buren. Ze zouden de helft van hun tuin of balkon best wil len ruilen voor een huizenhoge geluids- situaties waarin ze voorkomen. De „Min der Geluidhinder Gids" verdeelt ze in drie groepen. Muziek neemt met glans en gemak de eerste plaats in. Radio, televisie en ge luidsinstallaties horen hier thuis. Maar ook muziekinstrumenten. De twee de groep zijn de zogenaamde contactge luiden. Bij contactgeluid gaat de trilling van de geluidbron (bijvoorbeeld van een klap, voetstap) direct naar een vloer, een wand of een trap. Omdat het merendeel van de woningen in Nederland direct naast of boven elkaar is gebouwd, ver- In verschillende advertenties wordt steeds een oorzaak van burenlawaai bij de kop gepakt. Waarna het advies wordt gegeven niet meteen gewapend met tuin gereedschap naar de veroorzaker of ver oorzaakster toe te stappen, maar er eens rustig over praten. Bijvoorbeeld bij een kopje koffie. Veel lawaai komt voort uit onbegrip en onachtzaamheid. En een „gewapende" buur aan de deur schept nu eenmaal geen klimaat om rustig te luisteren en problemen op te lossen. Burengerucht oplossen met een rustig gesprek. Maar hoe dan, zult u zich mis schien afvragen. Ook daarin heeft de NSG-campagne voorzien. Naast een aan tal praktische wenken, heeft elke adver tentie een bon waarmee de „Minder Ge luidhinder Gids" is aan te vragen. Een gratis gids met veel informatie en tips om (zelf) iets te doen aan overlast van woon- geluiden, kluslawaai, muziek enzovoorts. De gids is trouwens niet alleen een hand leiding voor degene die hinder onder vindt, maar kan ook een hulpmiddel zijn voor degene, die hinder veroorzaakt, uw buren bijvoorbeeld of misschien veroor zaakt u zelf zonder het te weten ook wel geluidoverlast. Hier komt bij dat de meest effectieve manier om iets aan ge luidvermindering te doen, ook in techni sche zin, maatregelen zijn, die de lawaai- producent moet nemen. Daarom ook is overleg bijna altijd'noodzakelijk om doel treffende voorzieningen toe te passen. Burenlawaai is een van de meest voorko mende vormen van geluidhinder in onze samenleving. Bij een landelijk onderzoek naar geluidhinder, dat tussen 1977 en 1980 werd gehouden, scoorde het als tweede na verkeerslawaai ver bo ven luchtvaart-, industrie- en recreatiela- waai. En bij de hoeveelheid klachten die bij de NSG binnenkomen staat burenla waai zelfs als eerste genoteerd. Wat zijn nu de grootste bronnen van ergernis bij burenlawaai. De soorten herriemakers blijken nogal uiteen te lopen. Net als de sen in uw omgeving? Het is nu eenmaal een feit dat wat de een als een normaal geluid ervaart voor de ander hinderlijk is. Bent u misschien overgevoelig voor be paalde op zich heel gewone geluiden als die van huishoudelijke apparaten, blaf fende honden of jengelende kinderen? Dat zult u in de zomer ook gauwe geïrri teerd raken als u in de tuin zit. Praat er eens met uw huisgenoten over. Voelen die dat net zo? Burengerucht is en blijft een van de meest voorkomende vormen van geluid hinder. En in de zomermaanden is het vaak helemaal raak. Hebt u zich wel eens afgevraagd of uw buren misschien ook last van u hebben? En wat doet u als ze naast u op de meest onmogelijke tijden het gazon maaien? Bijvoorbeeld op zon dagmorgen om acht uur. Misschien vliegt u uw bed uit en trekt via het open raam van leer over deze verstoring van de zon dagsrust. Het zit er dik in dat de buur man dan uit nijd twee keer zo lang en luidruchtig maait als eigenlijk nodig is. En vervolgens zet u als tegenprestatie 's avonds om tien uur als ook de bu ren nog lekker buiten zitten na te genie ten van een warme dag de radio op stormkracht. Dan ligt de burenruzie voor het oprapen. Wilt u dat uw buren reke ning met u houden, dan zult u zelf ook bereid moeten zijn tot enig kousevoeten- gedrag. Toegegeven, het valt niet altijd mee tot tien te tellen om je eerste boos heid te laten verdwijnen en dan kalmte kan je redden eens naar de buren toe te stappen en er rustig over te praten. De praktijk heeft geleerd dat een vriendelijk gesprek bij een kopje koffie over „hoe we met zoveel mogelijk plezier en zo min mogelijk narigheid met elkaar kunnen le ven" in de meeste gevallen helpt. En daarbij kan de liefde natuurlijk niet van een kant komen. Als je elkaar door zo'n gesprek wat beter kent, is het meestal ook gemakkelijker wederzijds begrip op te brengen. Waarom maait de buurman zijn gazon 's zondags in alle vroegte? Kijk, hij zit de hele week langs de weg, is voetbaltrainer, dus het hele weekend is hij ook bezet.... Als u dat weet, stoort de maaier u misschien niet eens meer zo erg. En de buurman heeft beloofd dat hij bij het kopen van een nieuwe machine

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 11