Onrust bij specialisten DCMR Liefde voor 't „We hebben wel iets anders te promoten dan onszelf" Gonnie Beckers, Bedrijven Info Rijnmond: f - 4 r*1 A Rijnmond toch begroting voor 1986 ^LEÈNAIM GRATIS Rijnmond-voorlichter Jan Willem de Boer schetst het beeld van een openbaar lichaam, verpletterd onder de ambtenarij door Helma Vincent en Peter de Lange RIJNMOND Deze pagina vormt deel 2 van RIJNMOND „Nee, milieufanaten vind je hier niet, maar we zijn wel bezorgd over het leefklimaat in de omgeving. Hoe het met ons werk verder moet als Rijnmond is opgeheven weten we niet maar dat de ge volgen niet gering zullen zijn staat vast. Al was het alleen maar voor onze moti vatie. Het is niet leuk als je het werk van ja ren ziet afbrokkelen". de „opiniepeiling" die Randstad Edities hield onder de personeelsleden van het openbaar li chaam Rijnmond. Hoe kijken zij aan tegen het voornemen van minister Rietkerk, dit gebied zijn eigen regionale bestuur te ontnemen, en vooral: wat zijn daarvan de gevolgen? Het parlement moet nog over Rietkerks plan nen in debat, maar de provincie Zuid-Holland heeft al voor 10.000 gulden aan vlaggen met haar eigen wapen besteld om die straks (na 1 januari 1986) triomfantelijk te laten wapperen van alle openbare gebouwen in Rotterdam en de buurgemeenten. Na de voorzitter van de Rijnmondraad, Andre van der Louw, die in het eerste deel zijn zegje mocht doen, komen nu de werkers aan het woord. Specialisten op achtereenvolgens eco- egn bak voi piantesteKjes nomisch, toeristisch en milieutechnisch gebied kijkt redelijk optimistisch, zeggen eensgezind: „Rijnmond heeft in de Toch heerst er onzeker- loop der jaren zoveel opgebouwd. Laat dat nou niet verloren gaan". Ze zijn stuk voor stuk bang dat ze iets kwijt raken dat ze liefhebben", zegt voorlichter Jan Willem de Boer. Wat ten onder dreigt te gaan is meer dan de gewoonte van de Rijnmondmensen, elkaar bij de voornaam aan te spreken in plaats van het meneer". Het gaat om de eenheid van een be leid, waarvan straks hooguit nog wat snippers overblijven. Bij de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond, met 200 werknemers de groot ste afdeling van het ter dood veroordeelde open baar lichaam, hangen geen posters „Rijnmond moet blijven" aan de muur. Wel mooie plaatjes van schone stranden en stemmige herfstbossen. En de meneer in de lift met een bak vol plantestekjes Qpi-1- i Ernst Neuerburg en Ard de Jong bij de kaart van het Rijnmondgebied: iedereen wil schone lucht inademen RIJNMOND „Als Jos Brink na drie seizoenen stopt met een show, is half Nederland in tranen. Maar wie treurt er over wat hier bij Rijnmond ge beurt? Ja, wij, maar wie nog meer?" Het Nieuwe Stadsblad Onrust Werklozen Illusie Meldkamer De meldkamer, het paradepaardje van de milieudienst IlliiiSiilll RIJNMOND Acht jaar geleden verruilde Gonnie Beckers het „zoete Limburgse land" voor de Rijn mond-metropool. Spijt heeft ze daar tot op de dag van vandaag niet van gehad. Als belangrijkste reden daarvan noemt Gonnie (afge studeerd HEAO) de Maasstads' soms diep verborgen charme, maar vooral de baan die ze er bij het openbaar lichaam Rijnmond vond. „Rotterdam trekt. Mij als nen doen. Die hebben geen kleine zelfstandige, maar boodschap aan lastige amb- ook de groten uit onderne- tenarij. Daarom is het Be- mersland. Aktieve investeer- drijven Infocentrum Rijn- ders willen vlot zaken kun- mond op poten gezet". Gonnie Beckers en Hans redert: de klant is koning Uniek Hulpmiddel Bokkie f OIO - 260199 Ilid_ focwa J PAGINA 3 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 SSÖV/Aj niks HOILAUÏ) „Milieuzorg mag niet versnipperen" er heid in de DCMR gebou wen aan de 's Graveland- seweg in Schiedam. Ofschoon de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, Schelto Patijn, nog onlangs verklaarde dat de DCMR ook na het opheffen van Rijnmond gewoon kan blijven bestaan, is men bij de dienst nogal achterdoch tig: „Je moet in de politiek geen al te groot vertrouwen stellen". M Rijnmond recreatie: nog veel werk Ook voor Hans Redert is de dreigende opheffing van Rijnmond een hard gelag. Juist nu de resultaten van zijn werk zichtbaar worden, gaat de klok tien jaar terug. Als beleidsmedewerker Recre atie en Toerisme heeft Redert heel wat creativiteit in zijn baan - die hij „verschrikkelijk leuk" noemt - gestoken. Die inspanningen zijn zeker niet voor niets geweest, maar fijn is het niet als je te horen krijgt dat het na die fatale datum van 1 januari 1986 waarschijn lijk toch anders moet. 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM WlfK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 30-9-85 Hoe anders, is nog een open vraag. Ook voor Hans Redert, op wiens afdeling daarover „best onrust" bestaat. „We vrezen dat ons produkt er on der zal lijden". Dat produkt bestaat uit een heleboel manieren om de Rij mondbewoner ontspanning te bezorgen. Het pakket loopt uiteen van bewegingsdagen voor ouderen, tot het aanleg gen van recreatiegebieden. Wat er in Rijnmond allemaal te doen is, staat in een serie kleurige folders die Hans Re dert trots op tafel uitspreidt: van Surfen in Rijnmond tot Wandelen in Rijnmond. De Rijnmondgemeenten beta len al die voorzieningen nu sa men. Hoe dat straks financieel geregeld wordt? Redert: „De gemeenten hebben gezegd: wat toerisme en recreatie betreft, geven we niet meer uit han den wat we hebben opge bouwd. Ik denk dat er een of andere vorm van samenwer king uit de bus komt zodat de plannen die er nog liggen, (pch ooit werkelijkheid worden Werk is er voor Rederts afde ling nog genoeg. En ook parti culiere ondernemers kunnen hun mouwen opstropen. Als ze tenminste brood zien in het onlangs opgezette plan voor diverse grote recreatieprojek- ten in Rijnmond. Volgens het zogenaamde TROP kan van Hellevoetsluis een levendig congres- en watersportcen trum worden gemaakt en is er voor Hoek van Holland een nieuwe toekomst weggelegd, als die badplaats tenminste grootscheeps wordt ontwik keld. „In recreatief opzicht is de Rijnmond nog lang niet af, stelt Redert, die toch kan te rugzien op de beplanting van vele tienduizenden vierkante meters grond met gras en groen voor de dagjesmensen uit de regio. Toerisme en recreatie gaan in Rederts visie hand in hand met werkgelegenheid. De geïnvesteerde miljoenen heb ben heel wat mensen aan een baan geholpen en van de voor zieningen die zij aanleggen en onderhouden profiteert de hele bevolking. „Ook de werk lozen. In een gebied met zo veel mensen buiten het ar beidsproces kun je niet vol houden dat je enkel een werk- regio bent. Dat image veran dert dan ook langzaam maar zeker, gelukkig". Redert kan, met de op stapel staande plannen, na 1 januari zeker nog zo'n drie jaar voor uit. „Persoonlijk maak ik me nauwelijks bezorgd over hoe alles terecht komt. Wij maken een goed produkt. Dat zal niet gauw terzijde worden gescho ven". Gevreesd wordt dat de provin cie na 1 januari een aantal ta ken naar zich zal toehalen, en dat gemeentebesturen zullen zeggen: die milieukwesties re gelen we zelf wel. En dat zou eeuwig zonde zijn, zeggen Ad de Jong en Ernst Neuerburg. Deze staffunktio- narissen hebben beiden een flink steentje bijgedragen aan de opbouw van de milieu dienst. Versnippering van kennis en apparatuur, nu alle maal bij de hand in één pand, bezorgt hen kwade dromen. Neuerburg en De Jong (ach tereenvolgens specialist hin derwet en deskundige geluids metingen) geloven heilig in de noodzaak van een eigen mi lieudienst voor het Rijnmond gebied. Deze omgeving, volgepakt met industrie en woonwijken, heeft zijn eigen problemen, en de DCMR zit daar boven op. „Alleen al voor geluidskwes ties hebben wij 13 man, en de provincie voor haar hele grondgebied welgeteld 16. Wij kunnen dus veel slagvaardiger optreden". Zelfs met die 13 specialisten is het voor De Jong voortdurend spitsroeden lopen. Dat ge meenten zelf al hun milieuza ken doelmatig kunnen aan pakken, noemt De Jong een il lusie: „Neem mijn afdeling. De investeringen lopen er in de tonnen. Welke gemeente kan dat opbrengen?" Neuerburg zwakt de bezorgd heid wat af: „De DCMR staat nog lang niet op instorten. Wat we straks wel zullen missen is de steun van Rijnmond. Die bestuurders in Rotterdam kleurden het milieubeleid po litiek in, en het is maar hele maal de vraag of de provincie geen andere opvattingen heeft". Duurder, en vooral trager, wordt de milieuzorg in de Rijnmond vermoedelijk wel, zegt Neuerburg. Van de wijzi gingen achter de schermen zullen die één miljoen Rijn- mondianen de eerste jaren weinig merken, daarna zullen ze ontdekken dat hun vaste klachtenadres in Schiedam hen gaat doorverwijzen naar provincie of gemeente. De Jong voorziet zelfs een soort concurrentieslag. Bij De Jong en Neuerburg be staat er weinig twijfel over de mensen direkt aanspreekt. Ie dereen wil schone lucht inade men en op schone grond wo nen". Indertijd bij de oprichting van de dienst in 197.2 kwamen de uit Rotterdam naar Schiedam overgehevelde ambtenaren al direkt tot die ontdekking. Bij de Meldkamer, toen het para depaardje van de DCMR, stond de telefoon roodgloeiend van klagers over stankover last. Inmiddels is stank niet meer hot item nummer één: het is van de eerste plaats ver drongen door bodemverontrei niging. Op weerstanden stuiten de mi lieuspecialisten ook regelma- sraai er weinig iw,Jla .v.. tig. Bijvoorbeeld bij bouwpro- vraag of de Rijnmondbevol- jekten die niet aan de geluids- king wel geïnteresseerd is in normen voldoen. Het verwijt hun bezigheden. Neuerburg: is dan al gauw dat „Rijnmond „Milieu is een onderwerp dat de bouw ophoudt omdat de dubbele beglazing ontbreekt. Maar tegenover dat „boeman imago" staat de waardering van familieleden die van de Veluwe overkomen en die tij dens een ritje langs het Brielse Meer De Jong en Neuerburg gelijk moeten geven: „Nee, stinken doet het hier niet". De Jong: „Dat is dan toch een groot compliment". Neuerburg: „Wat milieube leid betreft is Rijnmond al een eind op streek. Een bun-1 deling van kennis in één or ganisatie waar iedereen te recht kan. Het Rijnmondge bied is er heel wat leefbaar der op geworden, we zijn eindelijk een beetje af van dat vooroordeel dat het hier zo slecht wonen is. Laten we nou zorgen dat dat werk niet teniet wordt gedaan". HUW De mogelijkheid dat de pro vincie uiteindelijk toch over de recreatiemogelijkheden in de Rijnmond gaat beslissen, bezorgt Redert kippevel. Ou deren hoeven dan niet meer op een dagje bewegen te reke nen. „En de provincie moet natuurlijk heel Zuid-Holland tevreden stellen. Wat krijg je dan? Concurrentie. Want wat Hellevoetsluis wil, wil Scheve- ningen natuurlijk ook". Wie hier een bedrijf wil star ten of uitbreiden kan bij ons snel en overzichtelijk alle mo gelijk- en onmogelijkheden op een rijtje krijgen. En natuur lijk hulp bij het aanvragen van vergunningen en dergelijke. Onze service gaat verder dan tot de deur". Wat bedachtzamer dan haar collega, recreatie-verkoper Hans Redert, is Gonnie beslist niet minder trots op de ge boekte resultaten. Haar afde ling, die nu twee jaar op volle toeren draait, is inmiddels een, begrip geworden. „Ja, ik denk wel dat je het BIR uniek kan noemen. En het is inderdaad heel vreemd dat zoiets verder in Nederland niet bestaat. De werkgelegen heid is ten slotte van levensbe lang voor een gebied. Beperkende maatregelen moe ten er met wat we nu weten over bijvoorbeeld het milieu zeker zijn. Maar als je dan toch je economie gezond wil hou den of krijgen, dan moet je des te beter verkopen wat je hebt. Daar wordt vaak aan voorbij gegaan. Het bedrijfsleven in de Rijn mond is niet een geduld nood zakelijk kwaad, het is een meer dan welkome gast". Omdat dat vanachter een bu reau moeilijk te bewijzen valt, ging en gaat het BIR-team „de boer op". Televisie, radio, kranten, luciferdoosjes met op druk, geen enkel „modern" hulpmiddel wordt geschuwd in de strijd om de gunst van de investeerders in spé. Die we ten inmiddels Gonnie Beckers en haar collega's wel te vin den. De mond- op mond recla me werkt snel. Maar bij de Rijnmond-bewo ners, waar het toch eigenlijk allemaal om gaat, zijn de in spanningen van de managende ambtenaren minder bekend. „Misschien hebben we in die kring te weinig ruchtbaarheid gegeven aan waar we mee be zig zijn", geeft Gonnie toe. „Maar we hadden wel wat an ders te promoten dan onszelf. Niemand verwachtte hier dat het voortbestaan van Rijn mond zo ineens op de helling zou staan. En nu denk ik, had den we dat maar een beetje anders aangepakt. Want juist voor al die mensen staat er op het moment heel wat op het spel". Niet dat Gonnie en het BIR nu moeten verdwijnen. Hun ver diensten voor het bedrijfs leven staan onomstotelijk vast. Misschien dat de Info straks een plaatsje krijgt in de Kamer van Koophandel of in het World Trade Centre, nog in aanbouw op het Rotterdamse Beursplein. Toch is de verbijstering - zo'n op het oog ohnodige verhui zing kost immers alleen al handen vol geld - niet de voornaamste reden van de op zijn zachtst gezegd gedrukte stemming in het kantoor op het Vasteland, v RIJNMOND Het Dage-;!, lijks Bestuur van het operK baar lichaam Rijnmond;..; heeft de Geleidebrief bij de^ begroting 1986 gepubli-*. ceerd. Deze geleidebrief--* geeft aan, welke aktivitei- ten in het komend jaar zul len worden aangevat. De geleidebrief heeft een bij zonder karakter omdat er vele beleidsvoornemens worden aangegeven maar er geen zekerheid is, dat Rijnmond ook daadwerke lijk deze voornemens kan realiseren. Het dagelijks bestuur van Rijnmond constateert dat het aandragen van argu menten voor het behoud van een eigen bestuur voor de regio op de minister van Binnenlandse Zaken geen enkel effekt heeft. De argumenten voor zijn eigen standpunt bijeenrapend en via een technische redene ring, die geen rekening met het gebied houdt tracht hij onverminderd een opheffing op korte ter mijn te bewerkstelligen. Gelukkig komt er op dit kritieke moment nog steeds veel bijval, bijval die ook in de richting van de Tweede Kamer wordt geuit. Daarbij wordt keer op keer duidelijk dat Rijn mond werkt voor de regio en dat het stimulerend, co ördinerend en vredestich tend werk verdient te wor den voortgezet en uitge bouwd. Vele ingewijden kunnen bevestigen dat Rijnmond het erin geïnves teerde gemeenschapsgeld waard is en dat het gebied niet is gebaat bij een af standelijker en meer bu reaucratische bestuurs vorm. Mede met het doel duide lijk te maken dat Rijnmond dit werk wil doorzetten, wordt de begroting voor 1986 en de daarbij beho rende geleidebrief uitge bracht. Het dagelijks be stuur vertrouwt erop dat de argumenten pro-Rijn mond uiteindelijk in het parlement een meerder heid zullen verwerven. Het laatste woord is aan het parlement. Rijnmond is van mening, dat „eerst op heffen en dan nagaan, wat de consequenties hiervan zijn een nog nimmer ver toond staaltje van onzorg vuldig bestuurlijk haast werk is" en meent er van te mogen uitgaan dat het parlement eerst van het eindverslag van de Com missie Herweijer zal willen kennismaken alvorens te besluiten over de toekomst van het openbaar lichaam Rijnmond. De minister zit in tijdnood: hij heeft dit aan niemand anders dan zichzelf te danken. Ondanks alle onzekerhe den is Rijnmond geen mo ment van plan, om de ver antwoordelijkheid voor de toekomst te ontlopen - of het bijltje er bij neer te leg gen. De begroting en de geleidebrief voor 1986, de meerjarenbegroting, het streekplan, de investerin gen op middenlange ter mijn en het feit, dat Rijn mond het thema van de bijna verstreken bestuurlij ke periode „Doorgaan op weg naar provincie" met alle kracht handhaaft zijn bewijzen van het geloof, dat Rijnmond uitdraagt. Er zijn méér wegen om het gestelde doel te bereiken en Rijnmond zal, gesteund door velen, geen weg uit het oog verliezen. „Nu weet de één waar de an der mee bezig is. De recreatie afdeling deelt bijvoorbeeld onze folders uit en wij die van hun. Het lijkt heel simpel, maar het werkt. Die schou- ders-eronder-sfeer, die snelle manier van doen, zo passend bij dit economisch belangrijke gebied, is straks mét Rijnmond verleden tijd. De zo bejammerde dreigende werkloosheid van de 600 werknemers is in het ge sprek niet aan de orde geko men. „Dat was ook niet de bedoeling. Ik krijg mijn geld toch wel", zegt Gonnie Beckers daarover. „Veel meer dan ik, zijn de mensen straks weer het bokkie. De klanten die straks geen ko ning meer zijn, maar weer uren bij allerlei loketten moeten wachten". t t I I t I t 4 I - 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 o worjK bijW ,OiO 160199 Bjj WCC krijgt u zomaar 1 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeiljjk kunt missen. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. at Schiedam m a

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 3