SCHIEDAMSE PLANTSOENEN-CHEF BEKIJKT BOMENGROEI IN HIMALAYA VERLEENDE BOUW VERGUNNINGEN OPENBARE COMMISSIE VERGADERINGEN AANGEVRAAGDE BOUW VERGUNNINGEN A Is jongen van acht jaar legde hij zijn eerste herbarium aan. Tegenwoor dig reist hij naar verre streken, zoals de Himalaya, om daar de natuur te bekijken. We spreken met de heer W. C. Hoogeweij, chef van de Hoofd afdeling Plantsoenen van de gemeente; een rustige man met een avon tuurlijke geest, die in zijn vakantie graag „wat ruiger oorden" opzoekt. De laatste keer beklom hij de hellingen van de Mount Everest, waar in de buurt recent twee Nederlanders zijn verdwenen. Hoogeweij."geen heilige bomen 20 DECEMBER 1985 •T STADSERF PAGINA 7 „Ja, ik ben niet op 't topje geweest, hoor", voegt Hoogeweij er onmiddellijk aan toe, zittend aan de ronde vergaderta fel in zijn werkkamer op de negende eta ge van het Stadskantoor. „Het gaat mij niet om het bergbeklimmen. De meeste interesse heb ik in de bomengroei. Na tuurlijk heeft het met mijn vak te maken. Ik ben oorspronkelijk bosbouwer. Daar voor heb ik een opleiding gehad aan de Hogere Bosbouwkundige School in Arn hem. Ook heb ik tuinarchitectuur en ste- debouw gestudeerd". Hoogeweij Rotterdammer van geboor te trok er al vroeg op uit. Hij bezocht verschillende natuurparken in Europa; on der andere de Engadin in Zuid-Zwitser land, het Aostadal in Italië en natuurreser vaten in de Pyreneeën. Zijn eerste werkervaring deed hij op in de houtvesterij Hooghalen in Drenthe. „Toen stond ik op het punt naar Nieuw-Zeeland te emigreren, maar dat plan moest door omstandigheden worden afgelast. Ik zocht een tijdelijk heenkomen bij Plant soenen in Rotterdam, waar na de oorlog veel aan de wederopbouw moest worden gedaan. In die periode studeerde ik ook „grassen" en bodemkunde in Wagenin- gen. Er was behoefte aan de verbetering van de kennis van de aanleg van gazons en sportvelden. Zo heb ik nog meegehol pen aan de aanleg van het vliegveld Zes tienhoven; zestig hectaren gras met bui tengewoon sterke fundering voor de start- en landingsbanen". In 1957 werd de heer Hoogeweij be noemd tot chef Plantsoenen in Dordrecht. Het was de tijd, waarin Nederland veel aan flatbouw deed. Hoogeweij kreeg te maken met de inrichting van de z.g. ge meenschappelijke tuinen. Zo'n veertien jaar geleden verkaste hij naar Schiedam, waar de aanleg van sportvelden en groen- gordels (Maasboulevard, Volkspark, Har- gapark, enz. tot in Midden-Delfland toe) hem wachtte. Buiten de kantooruren ontwikkelde zijn belangstelling zich meer en meer in de richting van Azië. De Plantsoenenchef maakte reizen naar Oost- en Centraal Turkije, het Guilin-gebergte in Zuid-China, naar Midden-China en Mongolië en niet minder dan drie keer naar de Himalaya. „Er gaat veel tijd en energie in de voorbe reiding van zo'n reis zitten. Ik ben wel een jaar daarmee bezig. De reis zelf is vér en vermoeiend. Je moet dan ook een goede conditie hebben. Om zo te trainen doe ik erg veel. Ik klim nogal eens op een dijk of een kerktoren", aldus Hoogeweij (58) die verschillende contacten onderhoudt met andere reizigers. De afgelopen keer zocht hij via de Vereniging Nederland-Nepal het gezelschap van zes Hollanders. Hooge weij is ook lid van de Vereniging van Vrienden van China. Het is beslist niet zo, dat ik een plantjesi dioot ben. Je komt met volstrekt andere culturen, in aanraking. Daardoor heb ik belangstelling voor de oosterse religies zoals Boeddisme en Hindoeïsme. Wan neer je bijvoorbeeld in Nepal aankomt en je bezoekt plaatsen als Kathmandu en Patan oude 17e en 18e eeuwse ko ningssteden dan moet je wel een cul tuurbarbaar zijn, om niet geboeid te ra ken; zo rijk, zo prachtig"... Toch blijft het bosbouwersbloed kruipen, waar het niet gaan kan, want Hoogeweij komt weer op de schitterende bomen- groei, die hij op zijn lange voettochten door de bergen ontmoet. De tien a vijftien meter rhodondenderons; niet een enke ling, maar hele hellingen vol. Tot op 4500 meter hoogte. „Een ander voorbeeld", aldus Hoogeweij, „is de Daphne, het Pereboompje zoals het bij ons heet. Dat bloeit heel vroeg in het voorjaar en geeft paarse bloemetjes en giftige besjes. Hier komt 't in de tuin tjes niet verder dan een halve meter. Daar worden ze ook zo'n vijftien meter. Het hout wordt gebruikt voor de papierfabri- -Itesa Door de gemeente Schiedam zijn de on derstaande bouwvergunningen verleend. Belanghebbenden die nadere informatie willen hebben over een bouwplan, kunnen hierover een afspraak maken met het bouw- en woningtoezicht in het stadskan toor, elke morgen van 08.30-10.00 uur met de heer M. W. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. J. F. M. Leermakers, voor het verbouwen van het pand aan de Hoogstraat 12 (win kel en woonhuis). S. S. N. Bouw b.v., voor het oprichten van een verzamelgebouw aan de Nieuw-Ma- thenesserstraat/hoek van Deventerstraat. Ir. P. A. Vermeer, voor het plaatsen van een tuinhuisje bij de woning aan het Kog geschip 16. Van Wijnen Bouwmij. Dordrecht b.v., voor het oprichten van 153 aanleunwoningen op een terrein aan de St. Liduinahof. Gemeente Schiedam (dienst gemeentelijk woningbeheer), voor het oprichten van 22 HVAT-wooneenheden op een terrein aan de Singel ter plaatse van de v.m. wonin gen Singel 82 en 84. J. Vijfwinkel, voor het plaatsen van een volière met ren in de tuin achter de wo ning Botter 41. M. J. Hollander, voor het samenvoegen en het verbouwen van de woningen aan de Aleidastraat 138a en 140a. Ing. D. Mak, voor het wijzigen van de in deling van de woning Marconistraat 41a. P. v.d. Meer, voor het verbouwen van de bovenwoning Swammerdamsingel 73. J. G. Beheer, voor het verbouwen van het bedrijfspand aan de Nieuwe Haven 97 tot bar-bistro. Speciaaldrukkerij Elba b.v., voor het ver groten van het bedrijfspand aan de Fok kerstraat 505. In de maand januari worden de volgende openbare commissievergaderingen ge houden. Dinsdag 21 januari: Stadsvernieuwing Woensdag 22 januari: Algemene en Be stuurlijke Zaken. Maandag 27 januari: Economische Aan gelegenheden Onderwijs, Cultuur en Sociale Zaken. Dinsdag 28 januari: Welzijn en Volksge zondheid Financiën. Woensdag 29 januari: Ruimtelijke Orde ning. Over plaats, tijd en inhoud van de agenda kan één week voor de betreffende verga dering informatie worden gevraagd bij Bureau Voorlichting, telefoon 260500, toestel 250. cage. De mensen, die in de hoge berg streken wonen, maken er geschept papier van". Het is een schril contrast, de bomen in Nepal en Schiedam, licht Hoogeweij na der toe. „Het is daar normaal dat een boom vol zit met varens, orchideeën, mossen en korstmossen. Elke boom leeft samen met een heleboel soorten uit het plantenrijk. Hier zijn alle bomen steriel; er groeit niets op of aan. Gelukkig zit er in de bodem nog net voldoende micro-flora en fauna. Anders zou een boom nauwe lijks kunnen leven. Wij zitten in de korstmosloze gebieden. Dat is kwalijk. We groeien vast door het toenemend aantal fabrieken en auto's. Daarom is het zo belangrijk dat wij in de stad het boombestand uitbreiden en ver beteren. Bijvoorbeeld door in straten waar alleen populieren staan, ook andere soorten te zetten. In Schiedam krijgen we gelukkig de kans veel aan te brengen. Veel bomen en heesters filteren en zuive ren de lucht. Ze geven in velerlei opzicht een gezond leefmilieu; geven avontuur in onze dichtbebouwde omgeving. We moe ten ons boombestand goed beheren, maar hoeven er geen „heilige" bomen van te maken, zoals ik in Nepal heb ge zien. Ergens zag ik een geweldige, oude eik staan. Ik wilde erheen lopen, maar mensen uit de bevolking riepen mij toe: niet doen, niet doen. Zij toonden een enorm respect voor deze boom, die ver moedelijk zo'n twee eeuwen oud was. Wat de oudste boom van Schiedam is? Daar kunnen we de volgende keer wei- eens over praten"... Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. Belanghebben den kunnen nadere informatie krijgen bij Bouw- en Woningtoezicht, in het Stads kantoor, elke morgen van 8.30-10.00 uur bij de heer M. W. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. A. v. Schie voor Kerklaan 99; woning op richten Stichting Gereformeerde Bouw corporatie voor Bejaarden voor Woud- hoek-Noord deelplan 4a2; complex van 95 woningen oprichten P. L. v. Schie voor Puttershoeksestraat 61b; dakkapel aan de voorgevel van de woning vergroten R. de Wijk voor Potgieterstraat 18a en b; 2 woningen samenvoegen alsmede inwen dig verbouwen J. Schuling voor Havenstraat in de Wilhel- minahaven; drijvende sleepbootsteigers installeren J. J. Vogel voor Van Swindensingel 52a; dakkapel aan de achtergevel plaatsen Smit Internatiole Havensleepdiensten b.v. voor Havenstraat; kantoor en loods op richten Jachtbouw Ouwens b.v. voor Havenstraat 17; bedrijfsruimte met kantoren oprichten R. Visser voor Maasdamsestraat 6a en 6b; woning inwendig verbouwen en sa menvoegen R. A. v. Ligten voor Tinnengieterhof 15; berging plaatsen achter de woning P. v. Dijk voor Mary Zeldenruststraat 75; praktijkruimte oprichten aan de te bou wen woning A. Verkade voor Westpolderstraat 13a en b; 2 woningen samenvoegen alsmede in- en uitwendig verbouwen Directeur Gemeentewerken voor Thor- beckesingel 2; schoolgebouw verbouwen en vergroten W. H. Royens voor Westpolderstraat 5; voorgevel wijzigen W. H. den Ouden voor Fokkerstraat 571; zuidgevel wijzigen J. Timmers en A. Bastiaanse voor Waran de 75; woning vergroten Brouwer-Beheer b.v. voor Schoolstraat 1; gevel wijzigen Brouwer-Beheer b.v. voor Nieuwe Haven 103; gevel wijzigen L. v. Staalduinen voor Nieuwe Haven 27; prefab garage plaatsen M. J. Crama voor St. Liduinastraat 29b; schuur plaatsen B. H. Heijster voor P. de Hooghstraat 21a en b; 2 woningen verbouwen en samen voegen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1985 | | pagina 35