Schatzoeken „De wagen de steek Een navordering van 1600,- i li N 1 P speelt muïie*^ Familie v.d. Bos is danig in de nopjes met de Mazda 323 Mazda 32 1 Daarbij «e molen fy randstad-edities" Bingo spelen met de Atari Geen 'Pang, pang' maar 'Psi,psi' Topdag Zuinig Stoken TK 2.86 Dit zegt autoredakteur Leo de Ruiter van de V Luchtverplaatsing 10 KANSEN VOOR F. 2; v' IS Wat een sport! Ruim vier jaar ben ik nu bezig, soms drie of vier keer in de week, speuren in bossen en langs stranden, maar het liefst naar oude tot zeer oude munten en sieraden. Het is een sport waar je gewoon een kick van krijgt als je er mee begint. Het is zeg ik wel eens, nog erger dan vissen. Op het moment dat de dobber naar beneden gaat is de spanning voelbaar en weet je dat er iets gaat gebeuren, zo ook met het zoeken met de C- Scope. Je hoort een zacht geluidje door je koptelefoon, zo van pst-pst. Op dat moment weet je dat er wat in de grond op die plaats veborgen zit, maar je weet niet wat. Het kan van alles zijnmaar wel metaal. Door een schakelaartje naar rechts te drukken, weten we wat het is, ijzer of edelmetaal. Is het ijzer, dan valt het geluid weg en is het koper, brons of bijv. zilver, dan zwelt de toon aan en weten we gelijk dat er hier iets waardevols in de bodem kan zitten. Dan komt het schopje er aan te pas en wordt voorzichtig rondom de vindplaats een beetje aarde uit de grond geschept en op deze manier komt menig muntje uit vroeger tijden uit de grond. Laten we ny eerst eens gaan beginnen hoe zo'n C-Scope metaaldetector werkt. Nou, een zendspoel in de schijf van het apparaat wekt een elektro magnetisch veld op dat in evenwicht blijft zolang er geen metaal in de buurt komt. Want bestrijkt de zoekschijf die op enkele centimeters afstand van de bodem moet worden gehouden metaal, dan wordt die evenwicht verstoord, pe detector produceert dan een pieptoon. Een geoefende hobbyist kan ongeveer raden wat er in de grond zit; een klein muntje op ongeveer tien centimeter diepte, of een veel groter voorwerp dat dieper ligt. Kijk, je moet niet letten op dat pang-pang-geluid, maar op die heel fijne kleine geluidjes van psi-psi. Een lekker fijn geluid is dat. Je weet meteen dat is wat en de spanning groeit. Zoals de foto laat zien, loop je met je „elektronische wandelstok", zoals ze ook wel genoemd worden, <loor bos, duin of stranden en zwaai je met het apparaat dicht langs de grond, enkele centimeters boven de bodem in gelijkmatige bewe ging van links naar rechts en terug. Zo wordt centimeter voor centimeter de bodem op oude metalen afgezocht. Met je koptelefoon goed luisterend naar elke verandering van de zoemtoon die je hoort en dan opeens hebben, de juiste „piep" en positieve uitslag op de meter. Nooit heb ik munten verza meld, wel postzegels, maar nu heb ik al drie albums vol met munten. Veertien Romeinse munten, die dus ruim 1900 jaar onder de grond gelegen heb ben: twee zilveren stuivers van 1524; Rijderschellingen, uit 1600 zilveren rijksdaalders, guldens en zeer veel sieraden, daaronder gouden en zilveren ringen en hangertjes. Veel van deze dingen vond ik langs de stranden. Het is onvoorstelbaar wat er al zo wordt verloren. Een van mijn topdagen was wel 3 maart, nl. op een middag zoe ken, 31/z uur lang, en voor mijn doen zeer lang, vond ik op het Zandvoortse strand aan nieuw geld 101,03. Een bewijs wat er al zo verloren wordt. Veel mensen hebben het klein geld gewoon los in de broek zak en dat merk je dan wel omdat het veel voorkomt dat je wat wij noemen een „nes tje" vindt met nieuw geld op één plek waar men gelegen heeft. Nou ja, zo'n massa geld is dan wel eens een keer leuk, goed voor het dekken van de kosten, maar mijn voorliefde gaat toch uit naar de oude, tot zeer oude munten, ën die moet je in eerste instantie nou niet zoeken op de stranden. Je vindt ze wel hoor, maar dan meestal na een flinke storm, als er veel zand is weggesla gen. Afgelopen winter vond ik aan het Scheveningse strand nog een gulden van 1928 en hij was nog prachtig ook. Met De tabel zoals die hierbij is afgebeeld, heeft als doel om iedereen inzicht te verschaffen in het eigen, particuliere gasverbruik. De cijfers zoals die hier staan geven het 'ideale verbruik' weer zoals dat in de afgelopen week had kunnen plaatsvinden. Wie het streefverbruik vergelijkt met het eigen verbruik, komt al heel snel aan de weet of het eigen verbruik wellicht te hoog ligt. Zodat maatregelen genomen kunnen worden. Belangrijk is wel dat het eigen verbruik wekelijks steeds op dezelfde dag en op hetzelfde tijdstip wordt genoteerd. De streefverbruikscijfers vindt u voortaan wekelijks op deze Thuiskrant-Extra pagina. zo'n "Vondst is je dag al goed. Maar beter is het te gaan zoe ken in oude gebieden. Bossen waar hele dikke bomen staan. Bomen die al zo'n twee tot driehonderd jaar oud zijn, of er gestaan hebben, wat je veelal ook kunt zien. Gegarandeerd, dat je er mun ten vindt. Zoek maar bij oude boerderij en of terreinen waar in vroeger jaren kermissen zijn gehouden. Om daar achter te komen ga je je hoe langer hoe meer verdie pen in de historische plaatsen in je omgeving en het is gran dioos hoeveel resultaten dit oplevert. Binnen de kortst mo gelijke tijd leer je waar je moet zoeken, vooral dus op plaatsen waar je vermoed dat daar vroeger veel mensen hebben gewandeld. Door de ervaring krijgt de detector-bezitter er een fijnê^neus voor en worden de vondsten groter. Bovendien raak je „bezeten" van deze sport. Het komt nog al eens voor dat je particuliere opdrachten krijgt van „Ik heb daar of daar een gouden ring of andere gouden sieraden verloren", en we kunnen dat niet meer terugvinden, zou u dat eens willen proberen? Nou, dan ga je daar zoeken en ik kan u wel vertellen, al vele ma len kwam de ring terug en had de eigenaar het sieraad, na korte of langere tijd, weer in zijn bezit. Blijde gezichten, dat kan ik u wel vertellen. Laatst kreeg ik een opdracht om in Drente een grote kist met koperwerk en tinnen scha len op te sporen. In de oor logsjaren was deze kist door de familie ergens in een bos zo groot als het Malieveld voor de Duitsers verstopt. Na de oorlog heeft men diverse malen geprobeert de kist weer op te sporen, maar geen resul taat. Tot overmaat van ramp is dit bos twee jaar daarna in z'n geheel gekapt en nieuwe aan plant gedaan. Geen enkele ori ëntatie was er meer en ten ein de raad gaf men het maar op. De zoon van de eigenaar ont moette ik enige tijd geleden tij dens het zoeken met mijn C- Scope en deze vroeg mij wat ik daar aan het doen was. Dit re sulteerde in het verzoek of ik het met mijn detector niet eens wilde proberen, tegen vergoe ding uiteraard, om de „familie- schat" alsnog op te sporen. Na uren speuren werd de kist ge vonden op anderhalve meter diepte. Groot was uiteraard de vreugde van deze familie. Ver halen als deze zijn er al meer. Wat denkt u van de houten vloer van de Hervormde Kerk in Sommelsdijk, die vervangen zou worden door een betonnen vloer. Deze kerk bestond reeds in het begin van de 18e eeuw en het vermoeden was, dat er wel eens een hoop munten tus sen de kieren van de oude houten vloer terecht gekomen zou kunnen zijn, en ja hoor, na een dag speuren hadden we een handvol kleingeld, oude duiten en halve centen, allen zo tussen de 1800 en 1900, vanonder de opengebroken vloer opgespoord. Een ieder die wat over vrije tijd beschikt, en wie heeft dat in deze tijd nou niet, kan ik deze spannende, gezonde en mis schien nog wel lonende hobby en sport, van harte aanbeve len. Bij iedereen is ergens wel sluimerend de nieuwsgierig heid wat er wel in de bodem verborgen is. In vroeger jaren waren er immers geen banken waar men het geld in bewaring kon geven. Dat werd in tijden van gevaar, in de bossen of er ven verstopt voor de aanstor mende vijand, die tevens op roof uit was. Kwamen die men sen ooit terug? Dan wist nie mand meer iets waar die schatten begraven waren en ligt het er dus nog, en ik kan u wel zeggen er liggen nog heel wat waardevolle spulletjes on der de grond in Nederland. Als u dit leest en graag over deze hobby iets meer zou willen weten, belt u mij gerust. Ik ben bereid u alle informatie te geven die u wenst. Bel dan wel na vijf uur, want overdag ben ik meestal zelf aan het schatzoeken. Mijn telefoonnummer is: 070- 850841. Reakties op of bijdragen aan deze pagina aan redaktie THUISKRANT-EXTRA Postbus 5825. 2280 HV Ri|swi|k Telefoon 070-190224 (liefst donderdag ot vri|dag) „We hebben een groot aantal jaren achtereen „Europees" gereden. Met veel plezier en tot volle tevredenheid. De wat completere en luxere uitrusting die, bij een gelijke prijs, in de Mazda 323 aanwezig is, gaf voor ons de doorslag om over te stappen. En daar hebben we geen spijt van. Zo'n vier jaar geleden kochten we de eerste 323. Vorig jaar hebben we die ingeruild voor opnieuw een 323. En daar beleven we opnieuw veel genoegen aan". De Mazda van het echtpaar V.d. Bos wordt niet echt inten sief gebruikt. Per jaar worden er zo'n 18.000 kilometers „ge klokt". Die op de teller komen door woon- werkverkeer, fami liebezoek, boodschappen doen en meer van dergelijke gezins activiteiten. „Betrouwbaar staat voor ons, bij de keuze van een auto voorop. En wat dat aangaat hebben we nog altijd de wind volop mee gehad. Daarnaast hechten we veel belang aan de beschikbare ruimte en de toe gankelijkheid. En ook daar hebben we bij deze Mazda niet over te klagen. Onze beide dochters kunnen makkelijk achterin komen en beschikken daar over voldoende ruimte. En onze derde getrouwde dochter was kennelijk ook zo tevreden over Mazda, dat zij er ook een heeft aange schaft. De keuze van pa en ma was dus zo gek nog niet, vindt ze kennelijk". De heer V.d. Bos is goed te spreken over zijn ervaringen met de 323. „Die 1300 motor levert genoeg vermogen om bijvoorbeeld vlot invoegen of snel optrekken mogelijk te ma ken. Het is niet zo dat ik 't vol le vermogen voortdurend ge bruik, maar als je 't nodig hebt, dan is 't er'. Daarnaast is het een uiterst plezierige wa gen om in te rijden. De zit ach ter het stuur is goed, de we- gligging is fantastisch en zelfs bij die gladheid van de afgelo pen tijd, heb ik me geen mo ment onbehaaglijk in die auto gevoeld. Hij ligt gewoon stevig op de weg". Ook het rijcomfort van de 323 kan de inwoner van Pijnacker alleen maar met lovende woor den omgeven. De stoelen bie den voldoende stevigheid, steun en comfort, het zicht rondom is uitstekend en wordt goed ondersteund door de binnenspiegel en van bin nenuit verstelbare buiten spiegel. Het rijgeruis is zeer Mazda heeft voor het modeljaar 1986 zijn populaire 323 sterk vernieuwd. Zowel de carrosserievorm als de techniek is gewijzigd en gemoderniseerd. Het karakter van het oorspronkelijk ontwerp is echter gehandhaafd zodat niet van een heel nieuwe auto gesproken kan worden. De 323 had die modernisering wel nodig, in verkopen was hij een beetje achterop geraakt, het vorig model ging ook alweer zo'n 5 jaar mee. Verouderd was het zeker niet, ook niet in techniek, want de 323 is die jaren door een prima auto gebleken, met zeer weinig onderhoud en dus heel weinig kosten. Maar een auto is nu eenmaal modegevoelig, het publiek wil wel eens wat anders. Mazda heeft de 323 dus aangepast aan de eisen des tijds. Uiterlijk is hij aerodynamischer geworden, in de huidige trend dus vlotter, sportiever. In de praktijk scheelt het in het brandstofverbruik, de luchtweerstand is minder geworden en dat merk je in prestaties en verbruik. Maar ook door het verminderen van naden en kieren is het geluid in de auto fors teruggebracht. Naast de koets is ook het onderstel gewijzigd, de wielbasis is 3,5 vergroot, de voor- en achterwielophanging zijn gemoderniseerd, beide onafhankelijk met schroefveren en veerpoten. Het komt het comfort en de wegligging ten goede. Tot slot zijn de motoren bladert graag in de 40 Randstad-Edities, wekelijks present in 160 gemeenten in Zuid-Holland. De familie heeft een eigenzinnige kijk op het gepresenteerde nieuws en laat dat blijken ook... Natuurlijk. Met alle HENS aan dek, kan dat niet miaaen I Maar die STAPEL ia tenslotte toch wel in de HENS gegaan Inderdaad. Op zo'n manier is zo'n KORPS wel BRAND-WEREND bezig I Waarom LUKTE 't nou eigenlijk niet METEEN Nou, die brandweer doet z'n NAAM wel EER aan I Die BOMEN schenen door en door NAT te zijn. Ondanks een imposante hoeveelheid kerstbomen en brandstol werd de kerstboomverbrandiging in Voorburg aanvankelijk geen succes. Pas na verwoede pogingen ging de brand in de stapel, zo meldt Groot Voorburg Grote schrik bij de familie Van Vlieland aan de Belgische Laan in Den Haag, toen ze een navordering van het energiebedrijf in de bus kregen van 1600,-. In plaats van het maandbedrag van 260,- werd dat bovendien ineens 391,-. En dat terwijl ze een centraal verwarmde benedenetage bewonen met drie slaapkamers, een woonkamer, een kleine keuken en dito badkamer. Mevrouw Van Vlieland ging te rade bij het informatie centrum van het GEB. Daar vonden ze haar jaar verbruik van bijna 4000 kubieke meter gas ook wel erg veel voor een dergelij ke woning. Dat zou gemid deld niet meer dan zo'n 2500 kubieke meter voor het stoken moeten zijn. Samen met mevrouw Van Vlieland liepen we het da- gelijks verbruik door en keken wat er zoal veran derd zou kunnen worden. De GEB-voorlichter legde mevrouw Van Vlieland uit, dat het dichtdraaien van enke radiatoren weliswaar kan lijken op zuinig zijn, maar dat niet altijd is. In veel gevallen is het beter alle radiatoren op de be gane grond, enigszins mee te laten draaien. Ook het afstellen van de c.v. kwam ter sprake. De familie Van Vlieland had in twee jaar nooit naar de ke telthermostaat gekeken noch naar de aanwezigheid van lucht in de radiatoren. Het hele jaar door stond de ketelthermostaat op de hoogste stand. Dat in com binatie met veel dichtge draaide radiatoren bete kent dat de ketel zeer re gelmatig aanslaat maar het overgrote deel van de ge produceerde warmte via de schoorsteen naar bui ten blaast. Niet goed ont luchte radiatoren geven bovendien onvoldoende warmte af, waardoor de c.v. extra vaak aanslaat Tenslotte de isolatie van de woning. De GEB-voor- lichter adviseerde de wan den zo mogelijk aan de binnenkant te voorzien van isolatiemateriaal en warm- teschilden achter de radia toren te plaatsen. Een iso lerende deken onder de vloer in combinatie met plasticfolie op de vloer van de kruipruimte moet even eens tientallen kubieke meters per jaar kunnen besparen, evenals venster banken onder de ramen. Vanaf nu neemt mevrouw Van Vlieland wekelijks de stand van haar gasmeter op en vergelijkt die met het lijstje in haar thuis- aan-huisblad. Tabel voor de week van: 23 tot en met 29 december Normaal Weekstreef- jaarverbruik verbruik in in m3 m3 500 17 600 21 700 24 800 28 900 31 1000 35 1100 39 1200 42 1300 46 1400 49 1500 53 1600 57 1700 60 1800 64 1900 67 2000 71 2200 78 2400 86 2600 93 2800 100 3000 108 3500 126 4000 144 4500 163 5000 181 5500 199 6000 218 30 dec. 1985 t/m 5 jan. 1986 20 24 29 33 37 42 46 50 54 59 63 67 72 76 81 85 94 102 111 120 129 151 173 195 217 239 261 IMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll»l»»llllllll,lllll«li,lllllllll,,lll,lll,IIIIIIIIIIIIIIIMI111111 3 Maak voor efke oplOMfng f 2.- over per giro/bank-ovenchri|ving/(torting giro 6575 t.n.v. Nationale Puzzel Loterij Kinderbescherming, Den Haag. Schrijf uw oplossing op de achterkant van het overschrijvings/stortingsformulier, of... 3Stuur uw oplossing(en) op een ge frankeerde briefkaart (50 ct) naar Nationale Puzzel Loterij Kinderbescherming, Postbus 28510, 2502 KM Den Haag en plak per oplos sing f 2.- geldige postzegels extra bij. 3vermeld naast de oplossing ook in welke krant de puzzel stond en op welke datum. 3lNZENDEN: UITERLIJK 10 DAGEN NA PLAATSING van da puzzel. Vergunning Staatssecretaris van Justitie d d. 18 06.'85. nr. L.0.850/114/136. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Opgaven kruiswoordpuzzel 16 Horizontaal: 1 stuk grond; 5 hond met plat afhangende oren; 10 lidwoord; 12 voorzetsel; 13 boom; 14 afscheidingstoestel; 18 landbouwwerktuig; 19 rond en dik; 20 deel van de onderkaak; 21 historisch strafwerktuig; 23 rijstbrandewijn; 25 een weinig scheel; 26 beminde van Zeus; 28 zelfkant van linnen; 31 voorzet sel; 32 stad in de V.S.; 33 Perzische koning; 34 onderdeel v.e. tennispartij; 35 ogenblik; 37 eer bewijzen; 39 voertuig; 41 lichte overjas; 42 deel v.h. oor; 44 bijbelse naam; 45 drinkgelegenheid; 46 vogelprodukt; 47 bewijs uit de boeken; 50 muzieknoot; 52 persoonlijk vnw.; 53 voegwoord; 55 op geen enkele plaats; 56 beklagenswaardig persoon. Verticaal: 1 tropische vogel; 2 file; 3 wars van laagheid; 4 boom; 6 inzet bij een spel; 7 god der liefde; 8 persoonlijk vnw.; 9 erfmaking; 11 telwoord; 14 korte kous; 15 leer der voortplanting v.h. geluid; 16 inlijving v.e. gebied; 17 moeras vogel; 19 kleinigheid; 22 Griekse godin van de landbouw; 24 exploitant van schepen; 27 zuurdeeg; 29 insekt; 30 woonschip; 34 ongestoord kalm; 36 drank; 38 vogelsnavel; 40 rivier in Duitsland; 41 halsdoek; 43 schouwburgrang; 45 ten naaste bij; 48 telwoord; 49 vaste regel; 51 winters voertuig; 54 klein kind. Welk sleutelwoord vormen de letters uit de vakjes 29, 30, 25, 34, 56, 6, 46, 36, 40 en 177 gemoderniseerd, nieuwe verbrandingskamers, een andere klepopstelling, een ander luchtfilter, een betere regeling van de motortemperatuur, de koeling e.d., een automatische choke enz. Het één en ander hier heeft tot gevolg een zuiniger brandstofverbruik en een iets minder motorgeluid. Behalve deze wijzigingen bij de 11de 1.3 en de 1.5 liter motoren is er een nieuwe 1.6 motor bij gekomen, deze 1.6 huist in de snelle 323 versie, de 323 GTX. Die 1.6, om precies te zijn 1597 cc, motor heeft een Nippondenso elektronisch injectiesysteem, het vermogen komt daarmee op 105 PK en het koppel op 137 Nm. Met een top van 185 km/u en een acceleratie van 0-100 km/u in 9 sec. schaart de 323 GTX zich bij de bekende kleine injectiemodellen zoals de Peugeot 205 GTI, de VW Golf GTI, Escort XR3, Honda Civic 1.5 GT, Toyota Corolla 1.6 GT e.d. De Mazda 323 is er uiteraard ook weer in hatchback en sedan versie, de GTX alleen in hatchback. Het hatchback model kent daarnaast nog versies met 3 en 5 deuren, de sedan is er alléén in 4 deuren met een ruime koffer. Verder is er nog een 323 Estate, het stationcarmodel. Melden we tot slot nog dat er qua uitvoering een L, LX, GLX en GTX is, dan mag geconcludeerd worden dat er in de 323 serie een heel ruime keus is. Rij-impressie Ik heb gereden in de 3231.3 en 1.5, de laatste opmerking over de ruime keus geeft al aan, dat, wil je alle 323-en gereden hebben, je een aardig tijdje, zeker voor een road-test, bezig bent. Maar ook bij de 323 serie mag gesteld worden, dat de rij-eigenschappen van de meeste modellen dezelfde zijn, verschillen treden op door het motorenaanbod en dan vooral tot uiting komend in het comfort of te wel motorgeluid, en in de prestaties en het verbruik. Verschil in hatchback en sedan laat zich voornamelijk vertalen in verschil in comfort en gebruiksmogelijkheden. De Mazda 323 is een goed sturende auto met een prima wegligging, een goede koersvastheid op zowel de rechte weg'als in bochten. De 323 heeft een duidelijk onderstuurkarakter, in bochten moet dus soms flink aan het stuur getrokken worden, verder is de besturing licht, vrij direct en redelijk nauwkeurig. Het stuur ligt goed in de hand, bedieningshandels zitten allen onder handbereik. De zit in de wagen is oké, voor zijn er prima steungevende en goed verstelbare stoelen, achter is een licht geprofileerde, gedeelde achterbank. De been- en hoofdruimte zijn toereikend. De remmen zijn goed, schijven voor en trommels achter in een diagonaal gescheiden systeem. De remweg bij 100 km/u bedraagt 48 meter. De koppeling en transmissie werken zeer soepel, de 5e versnelling heeft een overdrive karakter. Hij reduceert het motorgeluid en het brandstofverbruik niettemin aardig, bij 100 km/u gaf de decibelmeter 72 dBA aan. De draaicirkel van de 323 is 10,5 meter, de 323 mag bijna 600 kg laden en 800 kg trekken. Besluiten we dit keer met de motoren, de 1.1 is 1071'cc, 55 Pk en 78,5 Nm, top 140 km/u, verbruik bij 90 km/u 1:16.5; de 1,3 is 1296 cc, 68 PK en 95 Nm, top 155 km/u, verbruik bij 90 km/u 1:19; de 1.5 is 1490 cc, 75 PK, 115 Nm, top 165 km/u en verbruik bij 90 km/u 119. De 1.6 injectie in het begin behandeld 1597 cc, 105 PK en 137 Nm. De Mazda'323 is er vanaf 16.995,- voor de 11 L, de 1.3 LX kost/ 18.995,-en de 1.5 LX 20.195,-, de sedan start bij de 1.3 LX en kost 20.595,-, de 1.6 GTX tenslotte kost 29.295,-. acceptabel ook bij hogere snelheden en het eenvoudige, maar stijlvolle en complete dashboard is goed aflees baar". Consumeert de 323 van de familie V.d. Bos gemiddeld 1 liter op 13 kilometer, het olieverbruik is naar de ervaring leert, zo goed als nihil. „Daarbij is de wagen buitengewoon goed beschermd", vindt de heer V.d. Bos. „Hij staat altijd buiten maar op de eerste Mazda was geen spoor roest te bekennen. Dat werkte ook goed door op de inruilwaarde waar ze bij Valstar in Wateringen bepaald niet kinderachtig over deden". Dit leuke model van een windmolen is ca. 40 cm hoog (bovenkant wieken) en daardoor een opval lende dekoratie in uw huis. De molen wordt na genoeg geheel gemaakt van 4 en 6 mm dik triplex dat gemakkelijk met een figuurzaag of een decou- peerzaag is te zagen. Voor de wieken zijn er ver der nog 3 en 6 mm ronde stokken nodig en een 8 mm vierkant latje voor de roeden. In de molen kunt u een muziekwerkje inbou wen dat wordt opgewon den door aan de wieken te draaien. Als het muziekwerkje speelt, draaien de wieken rond. Het muziekwerkje (melodie: „tulpen van Am sterdam") tesamen met de accessoires voor de wie ken (rondhout en vierkant) kunt u apart of tesamen met de tekening bestellen. Tekening, bestelnr. 4034 RE, ƒ9,75; Muziekwerkje rondhout, bestelnr. A 4034 RE, 29,75; Tekening 4034 A 4034, bestelnr. TA 4034 RE, 39,95. De tekening etc. is te be stellen door overmaking van het betreffende be drag op postrekening 3567600 van Karweipost, de Meern, onder vermel ding van het bestelnr. Na ontvangst van uw over boeking krijgt u het be stelde per omgaande toe gezonden. Met dit programma van Ruud van Os uit Rhoon kunt u bingo spelen met uw Atari computer. Het programma kiest alle nummers van 1 tot en met 75 volkomen willekeurig. Het getal dat wordt getrokken komt onderaan op het beeldscherm te staan, daarna korrit dit nummer op de controlelijst. Het spel wordt gestart door op de rode knop van de joystick te drukken. Bij een 'bingo- wordt weer op de rode knop gedrukt. Als de kaart is gecontroleerd en de bingo klopt kunt u - volgens een vooraf gemaakte afspraak - verder spelen door weer op de rode knop te drukken. Het programma: 10 REM BINGO 1985 ERVEOO 20 DIM A(75),B(75) X=4 Y=4 G 1 30 FOR 1 1 TO 75 A(l)=0 B(l)=l NEXT I 40 CHR$(125) POKE 15417,23 POKE 710,0 POKE 752,1 50 POSITION 4,20 "ATARI BINGO" 55 POSITION 2,0 "DRUK OP DE VUURKNOP VAN DE JOYSTICK" 60 POSITION 4,2 "B I N G O CONTROLELIJST" POSITION 22,18 "GETAL" 65 IF STRIG(0)=1 THEN 65 70 l INT(RND(0)+75)+1 75 IF G»75 THEN 210 80 IF B(l)=0 THEN 70 90 A(l)=l B(I)=A(I) B(l)=0 100 POSITION 28,18 G POSITION 16,20 I 110 FOR 1 1 TO 75 120 POSITION X,Y A(l) 130 Y=Y+1 IF Y=19 THEN X=X+3 Y=4 140 NEXT I X=4 150 G=G 1 FOR W=1 TO 100 IF STRIG(0)=0 THEN 170 160 NEXT W GOTO 70 170 POSITION 22,10 "BINGO 180 FOR W=1 TO 2000 NEXT W 190 IF STRIG(0)=1 THEN POSITION 22,10 GOTO 190 REM acht spaties 200 GOTO 70 210 G 1 FOR W=1 TO 4000 NEXT W RUN Als u geen joystick heeft kunt u onderstaande regels in het programma als volgt veranderen, waarbij u dan de START-toets gebruikt: 55 POSITION 2,0 "DRUK OP DE START-KNOP" 65 IF PEEK(53279)«»6 THEN 65 150 G=G 1 FOR W=1 TO 100 IF PEEK(53279)=6 THEN 170 190 IF PEEK(53279)=6 THEN POSITION 22,10 GOTO 70 REM acht spaties 200 GOTO 190 Een programma waarvan gebruik kan worden gemaakt op een 'modern' bingo avondje! Je bent er dan in elk geval van verzekerd dat de balletjes niet zoek raken. Ook een mini-programma geschreven dat je 'kwijt' wilt? Stuur dan de listing naar de redaktie van Randstad-Edities, Thuiskrant-Extra t.a.v. Input, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Graag voorzien van naam en adres en een korte, duidelijke uitleg van het programma.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 11