Oprichtingsvergadering geen succes PPR/PSP op de bres voor minderheden Spaarbank beloont historische kennis Rijnmond strijdt tot laatste adem BEGIN HET NIEUWE JAAR MET EXTRA VOORDEEL Groeneveld opticiens Cyclamen WASSENAAR f 25,-- korting Wat is Midden Delf land Algemene diensten Moedergroep Óók voor taxaties van onroerende goederen In januari krijgt u niet alleen onze beste wensen voor het nieuwe jaar maar ook op alle brilmonturen boven honderd gulden. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 17 JANUARI 1986 PAGINA 15 SCHIEDAM Een blanco presentielijst, een handjevol publiek waaronder één spion en één dwarsligger, en een drietal kaderleden dat niet eens de moeite neemt zich voor te stellen. Nee, de Partij voor Socialisme en Ontwapening heeft in Schiedam geen glanzende start gemaakt. De oprichtingsvergadering woensdagavond eindigde onbeslist - het aantal Schiedamse „Spekkia- nen" is nog te gering om een eigen afdeling te stichten. De twaalf leden blijven voorlopig dakloos. PSO-kopstukken in Schiedam. V.l.n.r. John Zwart, Marcel Vissers (regio) en Fred van der Spek. Kerkdiensten "f* SCHIEDAM Ontwikkelingshulp hoef je niet aan de regering over te laten -je kunt er als gemeente ook je steentje aan bijdragen, bijvoorbeeld door in een derde wereldland een partnerstad te „adopteren". Dat is bo vendien heel wat zinvoller dan vrijblijvend culturele banden onderhouden met een paar steden in West-Eu ropa. Spaarbank direkteur Van de Geest deelde de prijzen uit. rA Schiedam, Hoogstraat 73. Vlaardingen, Hoogstraat 146. Vlaardingen, van Hogendorplaan 5. PSO Schiedam preekt voor eigen parochie Hoe dakloos, was eigenlijk al duidelijk voordat Hans Ko- nings de welkomstwoorden sprak. De beloofde toegang tot de fraktiekamer van D'66 in het oude stadhuis werd de nieuwe partij op de laatste nip per toch ontzegd. D'66 vreesde onmin met andere partijen en zag de PSO liever elders ver gaderen. Het werd zaal Bea trix, waar een kettingrokende Fred van der Spek lange theo retische verhandelingen afstak voor een nauwelijks geïnteres seerd publiekje. Slechts één jongere wilde met enig voorbehoud „wel lid wor den", de overige aanwezigen rolden vooral veel shagjes en deden er verder het zwijgen toe. Uiteindelijk draaide de bijeenkomst uit op een debat tussen Van der Spek en de „spion" - de voorzitter van de PSP in Schiedam, Erik Dijk huizen. Dijkhuizen had óók de presen tielijst niet getekend, en Hans Konings, plaatselijk leider van de PSO, ervoer zijn anonimi teit en die van de overige aan wezigen als een bedreiging. Hij wilde voortdurend „afsluiten" misschien om een andere keer, onder een wat beter gesternte, nog maar eens te proberen een afdeling van de grond te krij gen. De na het ruchtmakende con gres in Wijk aan Zee van de PSP afgesplitste revolutionai ren lijken in Schiedam weinig aanhang te hebben. Toen de PSP bij die gelegenheid An- dréé van Es als lijsttrekker koos en Fred van der Spek daaruit zijn conclusies trok, had dat in veel plaatselijke af delingen scheuringen tot ge- volg, maar volgens Dijkhuizen bleef Schiedam van versplin tering redelijk gevrijwaard. „Negentig procent staat achter Van Es. De geringe opkomst van vanavond verwondert me dan ook niet". Van der Spek vond het deson danks geen verloren avond. Het kamerlid is anders dan de PSP niet uit op successen via het parlement, maar gelooft in akties buiten de volksverte genwoordiging om. De PSO blijft daardoor vrijwel automa tisch een kleine groepering, opererend onder het vaandel van het „revolutionaire alter natief". Een recept dat Van der Spek breedsprakig en met veel soci alistische dogma's wist te on derbouwen, maar dat gezien het uitblijven van enthousiaste aanmeldingen na afloop, toch niet in brede kring lijkt aan te slaan. Hans Konings kan zich er wél in vinden, al blijft het ook voor hem nog even wennen. Want het voormalig gemeen teraadslid van de PvdA, dat na zijn gezagsverlies in 1982 over stapte naar de PSP, versprak zich woensdagavond éénmaal lelijk toen hij het over de toe komst van de PvdA had, ter wijl hij de PSO bedoelde. „Je bent nog niet helemaal in je nieuwe rol, Hans", riep Erik Dijkhuizen jolig. Dijkhuizen hield aan het avondje in Beatrix nóg een triomf over: een pakje shag. Hij had met Hans Konings ge wed dat de vergadering hoog stens vijf leden zou opleveren. „Dat heb ik dus dik gewon nen". Van de aanmeldingen in de komende weken zal afhangen of de PSO in maart mee gaat doen aan de gemeenteraads verkiezingen. Onder de naam van de partij kan dat overi gens niet - de inschrijftermijn is al verstreken. De kandida ten kunnen uitsluitend op per soonlijke titel hun naam op de stembiljetten laten plaatsen. GEREFORMEERDE SCHIEDAM KERK Oosterkerk, Rotterdamsedijk 289, 10.00 uur: ds. Chr. Brakema. Kethel „De Ark", Hargplein 101, 10.00 uur: kand. G. J. Gardenier te Zwartemeer. Dorpskerk, 17.00 uur: ds. F. Kalis. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 69, 10.00 uur: ds. A. Prins; 17.00 uur: ds. J. Chr. Pennekamp te Eindhoven, Bijz. Gezinsdienst. Julianakerk, Burg. Knappertlaan 29, 10.00 uur: ds. J. Hage te Maasland. Christelijke Gereformeerde Kerk, „Hoeksteenkerk", Burg. Knappert laan, hk. Warande. 9.30 en 16.30 uur: ds. J. P. Boite^^" Ned. Geref. Kerk, kerkgebouw Westvest 30, 9.30 en 16.30 uur: ds. W. Borgdorff te Doorn. Herv. Geref. Evangelisatie, Aula Scholengemeenschap Schieland, geen opgave. Grote Kerk, geen opgave. Nederlandse Protestanten Bond, kerkgebouw Westvest 92, 10.30 uur: ds. H. J. Bos. HERVORMDE SCHIEDAM GEMEENTE Grote Kerk, Lange Kerkstraat, Schiedam, 10.00 uur: ds. J. D. Wuis- ter; 17.00 uur: ds. G. H. v. Kooten, Delft. Opstandingskerk, Burg. Honnerla- ge Gretelaan, Schiedam, 10.00 uur: ds. L. de Ru, Open Deurdienst. Bethel Kapel, Nieuwe Maasstraat 68d, Schiedam, 9.15 uur: De heer J. A. v. Lambalgen, Schiedam. Aula Chr. huishoudschool, Pinas- plein, Rotterdam, 10.30 uur: De heer J. A. v. Lambalgen, Schiedam. HERVORMDE GEMEENTE KE THEL Dorpskerk, 10.00 uur: ds. A. C. Kooiman, 's-Gravenhage; 17.00 uur: ds. F. Kalis. St. Martinuskerk, 9.30 uur: dr. J. P. Boendermaker, bediening Heilige Doop m.m.v. Happy Generation. Evangelische Lutherse Gemeente, Oranjestraat, 10.00 uur: ds. A. C. J. van der Poel uit 's-Gravenhage. Zon dagslied: gezang 158. Leger des Heils, Lange Haven 27, zondag, 10.00 uur: Heiligingssamen komst; 18.30 uur: Verblijdingssamen- komst o.l.v. Majoor A. Hanno uit Vlaardingen. Jehovah's Getuigen, Stadhouders- laan 26b. Openbare lezingen uit het boek: Leven - Hoe is het ontstaan? Door evolutie of door schepping? Nieuwland, zondag 10.00 uur. Oud Mathenesse, zondag 17.00 uur. The ma: Ons ontzagwekkende universum en de planeet aarde. Pinkstergemeente „Morgenstond", zondagmorgen 10.00 uur: samen komst Nieuwe Damlaan 766. Kerkgenootschap der Zevende dags adventisten. Iedere zaterdag in de Magnalia dei kerk, Albardastraat 67, 9.30-10.30 uur: Eredienst, voor ganger: G. Mandemaker, 10.30-11.30 uur: Bijbeldiscussie, onderwerp: „De Ijiddende apostel". R.K. Parochie St. Jan de Doper, Mgr. Nolenslaan, Nieuwland, za terdag 18 jan. 19.00 uur. Zondag 19 jan. 9.30 uur, met zang door het He renkoor. 11.00 uur: Gezinsviering, waaronder presentatie van onze eer ste Kommuniekantjes. Predikant tij dens het gehele weekend: pater L. Klinkenberg O.p. Om 11 uur is er Kindercrèche. R. K. Parochie H. Liduina en O.L.Vr. v.d. Rozenkrans, Singel 106. Weekend: Feest van de Doop van de Heer. Celebrant en predikant: pastoor P. M. Vismans. Zaterdag 18 januari, 18.30 uur: Eucharistieviering. Zondag 19 januari, 9.15 uur: Eucha ristieviering, muzikaal verzorgd door het herenkoor I.H.D.; 11.00 uur: Eu charistieviering. St. Liduina-Kapel, St. Li-duina- straat 10. Celebrant en predikant: pastoor M. J. A. J. van Zaal. Zaterdag 18 januari, 17.15 uur: Eucharistievie ring, muzikaal verzorgd door het Va- leriuskoor. Zondag 19 januari, 12.00 uur: Eucharistieviering. R.K. Parochie O.L.Vr. Visitatie, Dr. Schaepmansingel 3. Zondag 19 januari: 2e zondag door het jaar. Za terdagavond 18.30 uur: Euch. met or gel en samenzang. Zondag 9.00 uur: Eucharistie met samenzang; 11.00 uur: de Hoogmis met muzikale me- dew. van „Polyhymnia". Predikant: Pastor J. Hamers. Parochie van het H.Hart, Rijn straat 1, zaterdag 19.00 uur: Eucha ristieviering met samenzang. Zondag 10.30 uur: Hoogmis. H. Hartkerk, Pinasplein, Rotter dam-West. Eucharistievieringen woensdag 9.00 uur, zaterdag 17.00 uur en zondag 10.30 uur St. Jacobuskerk, Kethel. Zaterdag 17.00 uur: Eucharistie met samenzang en orgel. Zondag 9.45 uur: Met het Martienerkoor. Preek: Pastor A. As- ma.Spreekuur: maandag 19.00-20.00 uur: Pastor Th. Kool. St. Martinuskerk, W. Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur: Eucharistie met samenzang en orgel. Zondag 8.30 uur: Eucharistie zonder zang; 11.00 uur: met het Herv. Groenoordkoor en St. Jan Baptist. Preek: Pastor W. Flapper. Spreekuur: Maandag 19.00- 20.00 uur: Pastor W. Flapper. Havenkerk Evangelie Centrum, Lange Haven 70, Schiedam. Zondag 19 januari, 10.30 uur: Dhr. R. Maas- bach. Dinsdag 21 januari, 20.00 uur: Dhr. R. Maasbach, Bidstond. Vrijdag 24 januari, 19.30 uur: Dhr R. Maas bach. Zaterdag 25 januari, 19.00 uur: Dhr. R. Maasbach, Jeugddienst. Oud-Katholieke Parochie v.d. Hei lige Johannes de Doper, Dam 30, 19 januari 10.00 uur: 2e Zondag door het jaar. Celebrant: P. v. Tilburg. Noletkapel Schieland Ziekenhuis, Schiedam Zaterdagavond om 18.30 uur een Eucharistieviering. Voorgan ger: J. F. de Rooij scj. Op Zondag 19 januari om 10.30 uur is er een Oecu menische Zondagviering. Voorgan ger: ds. Y. Stienstra en pater J. F. de Rooij. De muzikale medewerking wordt verzorgd door het koor Senec- tute, o.l.v. mevr Mekes Rosman. SCHIEDAM De Schiedam se moedergroep, die praat en voorlichting geeft over o.a. borstvoeding en problemen tij dens de zwangerschap komt voortaan elke vierde woens dagavond van de maand bij een. De eerstvolgende avond wordt gehouden op 22 januari. De aanvangstijd is telkens acht uur. Inlichtingen verschaffen Joke Bruins (704730) en Willie Tomesen (706008). m MAKELAARS OG/VERZEKERINGEN Gerrit Verboonstraat 12 - tel. 010-737933'Schiedam Ontwikkelingshulp dichter bij huis laten beginnen is één van de praktische punten uit het donderdag gepresenteerde verkiezingsprogramma van de PPR/PSP. Het programma van de radikalen en pacifisten gaat uit van twee grondge dachten: dat de burger meer medezeggenschap moet krij gen in het gemeentelijke be leid, en dat groepen die het in de samenleving hard te verdu ren hebben, meer aandacht verdienen. Volgens Bart de Leede en Gé van der Ploeg, de lijsttrekkers van beide partijen, staat het tot in de details uitgewerkte, en daarom nogal lijvige- verkie zingsprogramma vol kant en klare voorstellen om de maat schappij leefbaarder te maken. Eén voorstel is, de Schiedamse binnenstad autovrij maken, en het gebruik van de fiets te be vorderen. Een oude wens van de twee partijen, die ook niets zien in rijksweg 19 door Mid- den-Delftland en die het vlieg veld Zestienhoven willen slui ten Een bijzondere plaats in het programma nemen de minder heden in. Dat kunnen migran ten zijn maar ook wagenbewo ners, mensen met een klein in komen, homosexuelen. Met de anti-discriminatie-mo- tie die de gemeenteraad in het verleden heeft aangenomen, is nooit iets wezenlijks gebeurd, zeggen PPR en PSP, en een klachtenbureau voor slachtof fers van van discriminatie is er bijvoorbeeld niet. r Ook voor de minima worden veel te weinig voorzieningen getroffen. „Er wordt veel ge praat, maar weinig gedaan", aldus De Leede, die een oud plan van stal haalt door te pleiten voor vrijstelling van bepaalde belastingen. Over een politiek probleem als het woonwagenkamp nemen PPR/PSP geen blad voor de mond. Dat de gemeente de 653 bezwaarschriften tegen een kamp aan de koekoekslaan nooit heeft behandeld en daar mee de indieners in feite gelijk gaf, getuigt volgens De Leede van politieke onwil. Een par tijlid zegt het wat minder om zichtig: „Het is gewoon laf heid". SCHIEDAM Parate kennis werpt soms vruchten af. Zes Schiedammers ervoeren dat toen zij deze week door de Bodnsspaarbank werden uitge nodigd, een prijs in ontvangst te komen nemen. De gelukkigen bleken de win naars van een prijsvraag over oud Schiedam, dit ter gelegen heid van Wereldspaardag en het 165-jarig bestaan van de bank. Door de vragen over histori sche plekjes goed te beant woorden, won een van hen (zuster Ignatia Schreurs) een reis naar Parijs voor twee per sonen en kregen de overige vijf een boek van Rien Poort vliet. De prijzen, uitgereikt door spaarbankdirekteur Van de Geest, gingen naar: P. J. van Oordt, A. Rook, H. Valk, J. Stedehouder en N. Nieuwen- huis. RIJNMOND Het open baar lichaam Rijnmond blijft tot de laatste adem doorvechten voor het be houdt. Hoewel de tweede kamer inmiddels het op- heffingsbesluit van minis ter Rietkerk heeft goedge keurd dient de eerste ka mer het licht nog op groen te zetten. Het ligt in de be doeling het OL Rijnmond met ingang van 1 februari op te heffen. De strijdlust bestaat uit de benoeming van mr. W. G. van Yperen tot gecommit teerde van Rijnmond. Deze gewestelijke wethou der, lid van het CDA, volgt drs. J. C. van Duin op die kennelijk eieren voor zijn geld heeft geko zen en een benoeming heeft aanvaard tot direk teur internationaal ver voer bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Opmerkelijk is de benoe ming van de CD A-er Van Yperen wel omdat er nim mer plaats is geweest in het dagelijks bestuur van Rijnmond van een lid van het CDA. Ook heeft Rijnmond' al een lijst samengesteld voor de vierjaarlijkse verkiezin gen van Rijnmond die plaats moet vinden op woensdag 19 maart. De volgende partijen hebben zich voor Rijnmond inge schreven: 1. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de VVD; 2. De Alliantie van Immigranten, AI'86; 3. De Democraten 66, D'66; 4. Gemeente Belangen; 5. de Socialistische Partij, de S.P.; 6. de Partij voor Soci alisme en Ontwapening, de P.S.O.; 7. De Pacifisti sche Socialistische Partij, de Politieke Partij Radica len en de Communistische Partij voor Nederland, de PSP-PPR-CPN8. de Par tij van de Arbeid, de PvdA; 9. de Staatkundig gereformeerde Partij, de Reformatorisch Politieke Federatie en het Gerefor meerd Politiek Verbond, de SGP-RPF-GPV10. het Christen Democratisch Appèl, het CDA. De dag van de kandidaat stelling is bepaald op 4 fe bruari. WATERWEG—NOORD - E Midden-Delfland is een E open, groen gebied van ca. E 6700 ha ingesloten door E Delft, de Waterwegsteden E en het glastuinbouwgebied van het Westland. Om te voorkomen dat de steden aan elkaar groeien moet Midden-Delfland als buffer daartussen blijven liggen. De landbouw moet E een goede basis hebben om te blijven bestaan. Mid- den-Delfland moet ook voorzien in de recreatie behoefte van de mensen in de steden rondom. Daar naast zijn er waardevolle natuurgebieden en cul tuurhistorische elementen die behouden moeten wor den: om hiervoor een plan te kunnen maken werd een speciale wet gemaakt: „De Reconstructiewet Midden-Delfland". Om de planen voor te bereiden is in 1978 de Reconstructie commissie benoemd. De voorbereiding van de plannen voor de recon structie verloopt stapsge wijs. Allereerst werd een programma opgesteld. Dit programma werd in 1983 definitief vastgesteld door de Minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en de Staatssecretaris van Landbouw en Visserij. E Het programma bevat de E uitgangspunten voor de E reconstructie. De uitwer- E king gebeurt in drie, meer E gedetailleerde deelplan- E nen; Lickebaert, Gaag en E Abtswoude. Deze plannen E worden uitgewerkte tech- E nische plannen waarin be- E schreven staat hoe het ge- E bied er zal gaan uitzien. E Op basis van deze deel- E plannen vindt de uitvoe- E ring plaats. Een fleurige huisgenoot, de Cyclamen. In het Middenlandse Zeegebied, in Midden-Europa en in Klein Azië komt deze plant met veertien soorten in het wild voor. De eigenlijke stamvader van onze kleurige kamerplant is de Cyclamen persicum. Geen gemakkelijke plant, zo vinden sommigen. Anderen daarentegen weten goed met hem om te gaan en houden hem vele maanden in bloei. Van belang is dat deze plant het niet te warm heeft. In veel huiskamers krijgt de fraaie kamerbewoner het te benauwd, want 15° C is voor hem vaak genoeg. In een wat koeler vertrek 10 tot 15° C) zal hij het daarom langer uithouden. Geef regelmatig water en giet op de potgrond of op de schotel, maar niet op de knol. Haal uitgebloeide bloemen en verlepte bladeren weg door ze een halve slag om te draaien en ze met een klein rukje uit te trekken. Deze methode is beter dan de bloemen en bladeren af te snijden, want dan wil de knol nog wel eens gaan rotten. Iedere week onderdompelen in een lauw bad van liefst regenwater vindt hij fijn. Ook potplantenvoedsel doet hem goed. Er zijn schitterende kleuren in deze kamerplanten. Mooi zachtrose is de bekende Cyclamen persicum 'Perlen von Zehiendorf', een oudje, maar nog altijd zeer geliefd. In rood is er de ook al bekende 'Vuurbaak'. Voorts is er een groot scala in paste/kleurige tinten, die gaan van rose en rood tot lila. De meeste Cyclamen hebben bloemen met gave randen, maar er is ook keus in gefranjerde, gevulde en rococobloemen. Algemene diensten Weekenddiensten huisartsen: Voor spoedgevallen telefoon 206611. Ambulance nodig? Bel direkt 333300. Apotheekhulp voor spoedrecepten: Telefoon 264018. Tandartsdienst: Mevr. C. C. Mosk, B.K.laan 39, tel. 734629. Alleen op het spreekuur, zaterdag en zondag van 17.00-18.00 uur. Eerste hulp dag en nacht ook in het weekend: gebouw Stadhouders laan. Schieland ziekenhuis: Gebouw Burg. Knappertlaan 25 en gebouw Stadhouderslaan 98, Schiedam, tele foon 733733, (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektijden algemeen: 13.45-14.30 uur; 18.45-19.45 uur. IC/CCU afdeling: 13.45-14.15 uur.; 18.45-19.15 uur. PAAZ, ma. t/m vr. geen middagbezoek; 18.45-19.45 uur. PAAZ weekend: 13.45-15.15 uur; 18.45-20.00 uur. Kra'amafdeling: 13.45-14.30 uur; 19.00-20.00 uur. Kin derafdeling: 10.00-12.00 uur; 14.30- 19.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": voor spoedgevallen tel. 267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Warande 95, telefoon 268013, inl. tijdens kantooruren: dins dag, woensdag, donderdag van 9.00- 12.30 uur. Vervoer invaliden en be jaarden: telefoon 267975 dagelijks van 12.00-13.00 uur en van 17.00-19.00- Kruisvereniging Schiedam: Kan toor: van Swindensingel 40, tel, 739900. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: magazijn v. Swin densingel 40, maandag t/m vrijdag van 15.00-17.00 uur; magazijn Bach- plein 588, maandag t/m vrijdag, van. 8.30-16.15 'uur. Weekenddienst infor matie: tel. 739900. Waarnemende Dierenartsen: Voor dierenarts De Kaper, telefoon 268234. Voor dierenarts Visee, telefoon 704022. Voor dierenarts P. M. C. A. van Eerd, L. van Eerd-van Toor, te lefoon 734819. Voor dierenarts J. Vel- tenaar, telefoon 710715. Dierenbescherming: Dierentehuis- Hargahoeve, Sportlaan 2, Schiedam, telefoon 714151. Vogelasiel KNNV Babbersmolen. Volkstuinencomplex „Vijfsluizen", telefoon 713362. Telefonische Hulpdienst „Water weg Noord": Telefoon 010-731161 9.00-03.00 uur bereikbaar. Voor hen in geestelijke en sociale nood, zoekt vrijwilligers/sters, telefoon 731344.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 15