I WOONDROOM V erhuizen naar een andere regio WONEN Ès?' BEL 7 1 WOON BAROMETER WOONNIEUWS fep (UPS RANDSTAD-EDITIES Het jaar 2000 heeft voor veel mensen een magische klank. Veel zaken zullen er tegen die tijd anders uitzien. Een van de dingen waar dat zeker voor geldt is de huisvesting van ouderen. De Nederlandse bevolking vergrijst. Oudere mensen worden steeds ouder en het aantal geboortes daalt. Volgens ramingen zal in het jaar 2000, zeventien procent van de Nederlandse bevolking ouder zijn dan 65 jaar. Op dit moment ligt dat op twaalf procent. Van die ouderen zal een groeiend aantal kiezen voor het wonen in zelfstandige woonruimte. Zelfstandig, in groepsverband of in zoge naamde „tussenvoorzieningen'. Ook de ouderen onder ons gaan eisen stellen. Eisen die voor een belangrijk deel worden verwoord door de ouderenbonden. Zij bepleiten het zolang mogelijk zelfstandig wonen van de oudere mens. De gedachte dat oudere mensen per definitie thuis horen in „bejaardenoorden' is hen vreemd. Gerontologie Normale huizen Fraaie vormgeving in Spijkenisse Groepswonen Informatie Tot slot Elders op deze pagina heeft men kunnen lezen dat het aantal oudere mensen toeneemt. Het is een groeiende be volkingsgroep met duidelijk afwijkende woonwensen. Dat geldt niet alleen voor het huis zelf maar ook voor de regio. De woonplaats van de werkende bevolking hangt door gaans nauw samen met de gemeente waarin de werkgever gevestigd is. De niet-werkenden onder ons hebben die bin ding niet en zijn daardoor veel vrijer in de keuze van hun woonplaats. Een keus die vaak actueel wordt op het mo ment dat men uit het arbeidsproces terugtreedt. Vaak blijkt het kiezen van de juiste woonplaats in die situatie geen sinecure. Daarom een paar suggesties op rij. Prijspeil Regionale kranten Makelaars Gebied TELEFOON 03473-72727 Eindredaktie Marijke Sterk Open bouwen IPM Wijzigingen in premieregelingen r TBI Woningmarkt op gang Windenergie: traag op gang Bescherming architectentitel m Wonen op leeftijd De gerontologie houdt zich bezig met verouderingsverschijnselen van mensen. Deze wetenschap werpt onder meer een ander licht op de wijze waarop de ouderwor- dende mens gehuisvest moet wor den. Positivisme en wilskracht zijn volgens de wetenschap een goede garantie voor een gezond leven. Gerontologen noemen het verouderen „een levenslang du rend proces dat zeer geleidelijk verloopt. Het kan door levensom standigheden en levensstijl wor den versneld en vertraagd'. Men- sen kunnen tot op zeer hoge leef tijd leren en werken. Kijk maar eens naar politici, rechters en kun stenaars. Ouderdom hoeft dus be slist niet altijd met gebreken te ko men. Een goede basis voor mon digheid en emancipatie van de ou deren. Daar streven de ouderen bonden dan ook naar. Ook wan neer het de toekomstige manier van wonen betreft. Op dit moment woont 85 procent van de 65-plussers nog zelfstan dig. Twaalf a vijftien procent woont in zogenaamde aangepaste woonvormen, ook wel tussen voorzieningen genoemd. Acht procent woont in verzorgingste huizen en nog eens drie procent is opgenomen in een verpleegtehuis. De verwachting is dat de twee laatst genoemde percentages in de toekomst zullen dalen. Natuurlijk zullen bepaalde voorzieningen ge troffen kunnen worden. Ouderen bonden bepleiten echter het bou wen van normale woningen, ook wanneer zij bestemd zijn voor ou deren. Dus niet afgezonderd op een apart plekje maar gewoon tus- Het.traditionele' bejaardencentrum. Op de achtergrond liggen ou deren-woningen. „Residentie Schenckel" wordt één van de mooiste woonwijken van Spijkenisse. Dit nieuwbouw- plan is aan de rand van de stad gesitueerd op loopafstand van de metro. Bij de inrichting van het plan zal veel aandacht worden besteed aan de aanleg van groen? singels, vij vers enzovoort/1 Van „vreemd" verkeer zullen die bewoners weinig last hebben. Onaer de te bouwen woningen bevinden zich 28 vrije sectorwoningen. Van het type twee-onder-een-kap. Deze wonin gen vormen samen een halve cir kel. .Opvallend. Dat geldt evenzeer voor de vormgeving van de huizen zelf. Veel witte steen en kunststof. De voorgevel bijvoorbeeld is van hoogwaardig kunststof, een on derhoudsvrij materiaal. Zoals op bijgaande illustratie is te zien loopt het dak aan de achter zijde stijl af. Voor zonaanbidders heeft dat het voordeel dat de tuin een zeer goede bezonning heeft. Tuinen die beslist lekker royaal zijn. Datzelfde geldt voor de huizen zelf. De bewoners krijgen de be schikking over drie volwaardige verdiepingen en een garage. De entree ligt aan de zijkant van het huis. Op de begane grond liggen een U-vormige living. De etage telt drie slaapkamers en een bad kamer. De tweede etage Ipiedt nog eens ruimte voor twee slaapka mers. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen met Kompas Makelaardij Spijkenisse bv, telefqon 01880-21933. De prijzen zijn vanaf 184.200,- vrij-op-naam, de huizen liggen op eigen grond. sen jong en oud. Flexibel van in richting en vooral voorzieningen. Voorzieningen kunnen worden aangebracht op het moment dat de betreffende bewoner een en an der nodig heeft en niet eerder. Psychologisch een zeer belang rijke factor voor de oudere. Ook ouderen raken in de ban van groepswonen. Sinds het begin van de jaren tachtig zijn allerlei expe rimenten op dit terrein gaande. Met wisselend succes. De manier waarop zo'n groep het wonen in vult kan sterk uiteenlopen. De achterliggende gedachte is echter vaak dezelfde. Men wil het leven zo lang mogelijk in eigen hand houden met ondersteuning en ge zelschap van anderen. Het weg vallen in eenzaamheid of isole ment is in zo'n situatie uitgeslo ten. Men kan elkaar positief bein- vloeden en aktiveren maar houdt de eigen privacy. Rotterdam is de eerste Nederlandse gemeente die een bepaald gebouw tot zo'n woongroep laat verbouwen. Een voormalige distilleerderij wordt momenteel opgesplitst in 24 een heden. Per cluster van zes wonin gen heeft men de beschikking over een gezamenlijke woon-eet-koo- kruimte, een wasruimte, een bal kon en een berging. Wat in Rot terdam een distilleerderij is, is in Havelte een school. Deze groep zoekt ook een stuk grond waarop groenten verbouwd kunnen wor den. Weer op een totaal andere manier gaat het in Krimpen a/d IJssel. Daar start binnenkort een gespreksgroep onder het motto „Gemeenschappelijk wonen voor 50-plussers'. De nadruk bij deze groep ligt enerzijds op het elkaar leren kennen, anderzijds kan men gezamenlijk invullen hoe de te bouwen woningen er uit moeten gaan zien en hoe hun onderlinge samenhang zal zijn. De initiatief nemers denken aan de bouw van vrije sector woningen voor de zo genaamde „middengroep'. Het is dus bedrijvig aan het front van ouderenhuisvesting. Voor in formatie over groepswonen kan men uitstekend terecht bij de Lan delijke Vereniging Groepswonen van Ouderen in Tilburg. Het sec retariaatsadres is: Willem Il-straat 23 in Tilburg. Men is alleen op dinsdag telefonisch te bereiken Een wat ouder type bejaardenwoning'. Op de achtergrond het be jaardenoord. van 10.00-17.00 uur op nummer 013-366067. Veel informatie over groepswonen biedt ook een recent over dit onderwerp gemaakte vi deofilm. De titel „Groepswonen voor ouderen- een alternatief voor gewone mensen' geeft al aan dat deze woonvorm steeds meer ge meengoed wordt. Deze film geeft uitgebreide informatie over de voordelen, mogelijkheden en on mogelijkheden rond het groeps wonen. Uiteraard komen de be- Eigentijdse ouderenwoningen'. Zelfstandig wonen met op tien me ter afstand de voorzieningen van het bejaardencentrum trokken ouderen hierin uitgebreid aan het woord. Deze video kan ondermeer worden aangevraagd bij het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening in Den Haag, telefoon 070- 264201. Natuurlijk kan men altijd terecht bij de drie ouderenbonden die ons land telt. De Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid NFB in Den Haag geeft een alge mene brochure uit over huisves ting van ouderen. Het telefoon nummer, van het NFB: 070- 544902. Voor informatie over de gespreksgroep in Krimpen kan kontakt worden opgenomen met Gebr. J. en K. E. Teeuw, Make laardij og, aan de Nieuwe Tiend- weg 1 la in Krimpen a/d IJssel. Wonen vormt een hele belangrijke basis voor de beleving van de ou dere levensfase. Hoe langer men zelfstandig kan wonen, eventueel in groepsvérband, hoe beter. Zelf standig wonen geeft vrijheid. Zit ten op de stoep voor je eigen huis, je eigen baas zijn in een ver trouwde omgeving. Weten dat je hulp kunt krijgen als dat nodig is. Dat is volgens velen de ideale si tuatie voor ouderen. Procentuele afwijking provinciaal prijsniveau t.o.v. landelijk prijsniveau 1985 (Bron: NVM) Heel belangrijk is natuurlijk het prijspeil van woningen elders. Wanneer men jarenlang in Ca- pelle a/d I Jssel heeft gewoond dan is het moeilijk voor te stellen hoe de prijzen in Twente gemid deld liggen. En Twente is dan wil lekeurig gekozen. We zouden er ook nog een groot aantal andere gebieden voor in de plaats kunnen zetten. Op het hierbij afgebeelde kaartje is af te lezen hoe dat regio nale prijspeil zich verhoudt tot het landelijke prijspeil. Zuid-Holland ligt iets hoger in prijs terwijl Twente, laten we ons maar aan dat voorbeeld houden, maar liefst tien procent lager in prijs ligt. Doorgaans zijn cijfers moeilijk te vertalen naar de eigen situatie. Dat geldt ook in dit voorbeeld. Het gaat namelijk om gemiddel den. Het is dus heel goed mogelijk dat het favoriete huis toch verhou dingsgewijs duurder blijkt dan verondersteld mocht worden op basis van deze cijfers. Een indruk van wat er voor welke prijzen in een bepaald gebied te koop staat krijgt men door de re gionale kranten te raadplegen. Daarbij moet men zich echter rea liseren dat het gaat om vraagprij zen, een echt beeld van de prijzen krijgt men dus niet. Wel ontstaat een indruk van welk soort huizen er te koop staat. Zicht op wat er op de markt be schikbaar is en tegen welke prij zen, "heeft met name de makelaar. Hij houdt als geen ander in het oog wat er te koop is of komt. Daarnaast kan hij nieuwkomers uitstekend informeren over de vestigingseisen, woonvergunnin gen en dergelijke. In de oriëntatie moet dus ook tijd worden inge ruimd voor een bezoek aan ver schillende makelaarskantoren. Rondkijken in een bepaalde streek is de beste garantie voor een juiste keuze. Dat is dan ook hetgeen 27. waarmee de aspirant-koper zou moeten beginnen. Verken eens wat regio's, liefst op verschillende dagen en in verschillende sei zoenen. Immers bossen zien er 's winters heel anders uit dan 's zo mers. Houdt ook rekening met de bereikbaarheid. Is er openbaar vervoer beschikbaar enzovoort. Tijdens die gebiedsverkenning moet men tijd vrijmaken voor het binnenstappen van een makelaars kantoor. In steeds meer gevallen zijn deze kantoren ook op zater dag geopend. Komt u dan tot een globale gebiedsbepaling dan kan ook de makelaar in uw huidige woonplaats u van dienst zijn. NVM-makelaars kunnen via de centrale computer in Nieuwegein een uitdraai vragen van de huizen die bijvoorbeeld (we blijven in Twente) bij de Enschedese make laars in verkoop zijn. Daarmee kan men vervolgens aan de slag. „Open bouwen" is een kreet die met name in de bouwwereld de nodige bekendheid geniet. Heel simpel gesteld wordt daarmee be doeld het loskoppelen van de dra ger en de inbouw van de woning. Het huis bestaat in deze filosofie uit een huid: de wanden en een inhoud: de inbouw. Het overgrote deel van de hedendaagse nieuw bouwwoningen wordt als een ge heel gebouwd. Bij „open bou wen" gebeurt dat niet. Deze filo sofie haakt in op het feit dat toe komstige bewoners in toenemende mate zelf willen bepalen op welke wijze hun huis wordt ingedeeld. In plaats van dat het door een archi tect wordt ingevuld en voor een heel rijtje wordt voorgekauwd. Blijkens onderzoek hechten bewo ners vooral aan inspraak over de grootte van de woonkamer en keuken, over de hoeveelheid kast- ruimte, een open of gesloten keu ken en de soort verwarming. In de bouwwereld is men op verschil lende plekken bezig om te kijken hoe dit „open bouwen" moet worden ingevuld. Het zal duide lijk zijn dat een en ander sterk afwijkt van de huidige standaard procedures. Opvallend in dit ka der zijn de onderzoeken die ge pleegd zijn door een werkgroep die bestaat uit een drietal bedrij ven. Het ingenieursbureau voor produktontwikkeling Van Dijk en Eger uit Zeist heeft samen met Slokker Bouw maatschappij in Huizen en de producent van bouwmaterialen Ubbink Neder land BV in Doesburg het zoge naamde „ESPRITHUIS" ont wikkeld. Het gaat hierbij om een studie die uitgaat van wat de con sument wil en niet van wat de techniek mogelijk maakt. Esprit, de naam geeft het al aan, een huis dat geheel naar eigen „geest" naar eigen inzicht door de bewo ner zelf kan worden ingedeeld. Daarbij kan het desgewenst om zelfwerkzaamheid gaan waardoor de bewoner fikse besparingen kan realiseren. Tussenwanden kunnen bijvoorbeeld via een eenvoudig klik-klak systeem worden ge plaatst en tijdens de bewoning weer gemakkelijk worden ver plaatst. Ook het toilet en de was bak worden eenvoudigweg vast geklikt. De keuken is simpel te monteren en is aanpasbaar aan de lichaamslengte van de bewoner. Stopkontakten kunnen met een ingenieus systeem op verschillende plaatsen van de leidingen worden gezet en zijn desgewenst met af standsbediening in te schakelen. Opvallend is ook de wijze waarop een en ander gefinancieerd zou kunnen worden. Desgewenst kan de bewoner de drager huren en de inbouw kopen. Die laatste investe ring kan hij aftrekken voor de be lastingen. Verhuist men, dan neemt men eenvoudigweg de in bouw mee! Net zoals men van daag de dag de meubels mee neemt. Het zal een ieder duidelijk zijn dat het ontwikkelen van dit „ESPRITHUIS" nog de nodige tijd in beslag zal nemen. Een van de leden van de werkgroep ver wacht dat men met de eerste ont wikkelingen over zo'n twee jaar zou kunnen beginnen. Maar dat „ESPRIT" dicht het ideale huis van de jaren negentig benadert, lijdt geen twijfel. ij®l&JRH Een voorbeeld van het klik ken" van een wand. Premie A en B-woningen worden door de overheid gesubsidieerd. Voor het komend jaar heeft staatsecretaris Brokx een paar aanpassingen doorgevoerd. De maximale inkomensgrens waaron der men voor subsidie in aanmer king komt is door hem met vijf honderd gulden verhoogd. Een koper van een premie A-woning met een belastbaar inkomen dat lager is dan 33.000 gulden krijgt 50.000 gulden subsidie. Ligt dat inkomen tussen de 33.000 tot 38.000 gulden dan ligt die subsidie op 42.000 gulden. Van 38.000 tot 43.000 gulden bedraagt de subsi die 36.000 gulden. Tot 50.500 krijgt men de laagste subsidie: 30.000 gulden. De stichtingskos- ten voor deze categorie premiewo ningen blijft op 142.000 gulden. De stichtingskosten voor deze ca tegorie premiewoningen blijft op 142.000 gulden. Wel heeft Brokx het aantal van dit type te bouwen woningen verhoogd. In totaal zul len er dit jaar 20.000 van deze hui zen gebouwd mogen worden. Bouwers bepleiten nog een hoger aantal.' Zij zijn van mening dat de vraag het aanbod nog steeds over treft. Voorde premie B komën alleen mensen met een maximaal belastbaar Inkomen van 70.500 gulden in aanmerking. Zij krij gen, afhankelijk van dat inko men, een aantal malen een subsi die van 5000 gulden uitgekeerd. De stichtingskosten voor deze wo ningen blijven op 172.000 gulden liggen. Per 1 januari is een nieuwe subsidieregeling voor nieuwbouw in stadsvernieuwingsgebieden in het leven geroepen. Het gaat hier bij om een eenmaligê, belasting vrije subsidie van 20.000 gulden die zo.wel voor de koop- als huur sector geldt. De maximale stich tingskosten mogen in dit geval 155.000 gulden bedragen. NVM-voorzitter P. G. Jager maakte vorige week vrijdag be kend dat '86 weieens een voor spoedig jaar voor verkopers en kopers zou kunnen worden. Een verwachting die voor een belang rijk deel gebaseerd is op de ont wikkelingen in het afgelopen jaar. Cijfers uit de NVM-computer wij zen uit dat in vergelijking met '84, in '85 maar liefst vijftien procent meer huizen zijn verkocht. Het prijspeil steeg, zij het gering van gemiddeld 139.600 tot' 140.000 gulden. Ook het aantal in verkoop zijnde woningen steeg. Waren het in '84 gemiddeld 37.400, in '85 liep dat aantal op tot 40.200. Ja- ger's verwachtingen voor het ko mend jaar zijn positief: „De vraag -Kopen of Huren?- valt overwe gend in het voordeel van het koophuis uit. Immers een huur in 1980 van vijfhonderd gulden in de maand, bedraagt nu zeshonderd gulden in de maand. De financie ringslasten bij koop -rekening houdend met de fiscale aftrek en bij een modaal inkomen- waren in 1980 ongeveer 654,- per maand en nu 539,-. Naar mijn mening mag het voorgaande tot de con clusie leiden dat het voor kopers NVM-voorzitter P. G. Jager. en verkopers een voorspoedig 1986 wordt: -Voor kopers omdat de keuze op de markt ruim is en de prijzen laag zijn; -Voor verkopers omdat het aantal mensen met ver huisplannen groot is terwijl de koopgeneigdheid toeneemt. Er worden dus betere afzetkansen ge schapen'. Een positief geluid dus uit makelaarskringen. Soortgelijke berichten zijrL te be luisteren bij de bouwe*. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten meldde dat het aantal verkochte nieuwbouwwoningen in '85 met twintig procent is geste gen. Net als de bestaande bouw is ook de nieuwbouw in de afgelo pen jaren flink in prijs gedaald. Een verdere daling wordt voor het komend jaar overigens niet voor zien. Voor '86 lijken de voor uitzichten opnieuw gunstiger ge zien de jjeringe toename van het besteedbare inkomen als gevolg van de lagere sociale premies, al dus het BNG. 184 200 198 800 131 900 102.600 187 300 171 100 138*100 |142y*00 139 600 140 100 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 Prijsontwikkeling bestaande woningen (Bron: NVM) 1982 1983 1984 1985 Onlangs is in Noordwijk de derde Nationale Windenergie Conferen tie gehouden. Verschillende des kundigen becommentarieerden bij die gelegenheid de recente ontwik kelingen op dit gebied. Nederland telt op dit moment een kleine 150 windmolens. Daaronder valt ook de grootste windmolen van Eu ropa, die staat namelijk in Me- demblik. Dat klinkt leuk, maar toch zijn vooral de windmolen bouwers ontevreden over de ont wikkelingen in ons land. Zij ver gelijken een en ander vooral met Denemarken. Daar staan inmid dels duizend windmolens en wordt op betrekkelijk grote schaal naar de Verenigde Staten geëxporteerd. Vooralsnog reageren de bouwers aarzelend op de stimuleringsmaa tregelen die Minister Van Aar- denne onlangs aankondigde. Zijn plan voorziet voor de komende vijf jaar in de bouw van duizend windmolens waarvoor een bedrag van 150 miljoen gulden is uitge trokken. Het Centrum voor Ener giebesparing in Delft verwacht bijzonder veel van de oprichting van verenigingen van bewoners die collectief een windmolen ex ploiteren. Deze exploitatievorm heeft in Denemarken zijn succes al bewezen. In Nederland vinden deze groepen echter nog wel de nodige problemen op hun weg. Met name de terughoudendheid van de elektriciteitsbedrijven werkt frustrerend. Toch lijken er doorbraken op komst. In Haar lem gaat het overleg de goede kant op. Datzelfde kan worden gezegd van de kontakten die een groep Delftenaren onderhoudt met het elektriciteitsbedrijf „Delfland" Komt men daar tot overeenstem ming dan kan binnen afzienbare tijd een windmolen aan de zuid westrand van Delft verschijnen. Ook in Oud-Beijerland is men op dit terrein actief. In totaal zijn er op dit moment zo'n vijftien van dit soort groepen aan het werk. Zij krijgen ondermeer ondersteu ning van genoemd Centrum en van de Vereniging ODE in Utrecht waaronder het steunpunt voor windmolencoöperaties ressor teert. Telefonisch is ODE bereik baar op 030-331328. Medio fe bruari verschijnt bij genoemd Centrum voor Energiebesparing een brochure over de opzet van coöperatieve verenigingen voor windmolenexploitaties. Die is tele fonisch te bestellen op nummer 015-131260. Er ;zijn wel kosten aan verbonden. r Wind-warmteproject Huizen". Foto: Centrum voor Energiebespa ring (Delft) Op dit moment is de titel „archi tect" onbeschermd. Dat betekent dat ieder die dat wil zich architect mag noemen. Deze situatie is al jarenlang een doorn in het oog van de verschillende architecte norganisaties. Het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd een eind zal komen aan deze onduide lijk situatie. De regering is voor nemens nog dit voorjaar een wets ontwerp in te dienen tot bescher ming van de architectentitel. Inte rieur-, tuin- en ook de landschap architecten zullen eveneens onder de nieuwe titelbescherming vallen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 17