linidetuift I kettingzaag blijft gevaarlijk m* K Wf :a In de tuin Bloembakken enhuisbroei rrnkm Wereld zijn de Hollandse bloembollen dim ook. bekend Ookmmdem Iméen worden bollen geteeld, maeemdbwdi befteftde neem t om Wélke ièhdjb absoluut mu Hedenl&nddeêh 'Mit-ts eeniederbekeodx een uiterst beiedgrijkë $mts in hij de teelt van bolden '1 'kndlgèwassé't De ultgoer hedrjsgi 'veJekondefflbti nlljéenen guldènspërjiët ÜI;: eh vrijwéjevereltèn «t» Bloemen houden van mmsmf M$£r< snijbloemen niet de gemeten,, m van korte duur. Soms Zijn bloemen dan al mei bet aankgken nauwelijks meer waard. SMt is echter eenvoudig te voorkomenwant de WÊ knpér heeÊÊanger bloemenplezier grotendeels m eigen bandHet heeft alles te overwogen aankoop en een goede verzorging Verwijder bladeren en knoppen die onder water kunnen komen en snij een schuin stukje van de steel. Het is niet verwonderlijk dat nogal wat bloemenliefhebbers moeite hebben met de wetenschappelijke plantennamen, die vaak door vakmensen worden gebezigd. Toch vloeit die wetenschappelijke III benaming niet voort uit dikdoenerij.. Alleen met wetenschappelijke plantennamen is precies aan te geven welke plant nu eigenlijk wordt bedoeld. - In de bloemen- en plantenwereld is Latijn de voertaal. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 22 JANUARI 1986 PAGINA 16 X; -- "V en op de vensterbank Dit laatste is niet uitsluitend toe te schrijven aan het grote vakmanschap van de bollente- ler. Andere factoren, zoals de grond (kalkrijke, grofkorrelige zandgrond) en het klimaat spelen ook een belangrijke rol. Het mag dan ook - op z'n zachtst gezegd - wat vreemd worden genoemd dat de hya cint niet tot de meest gelief de bolgewassen in ons land mag worden gerekend. Men vindt dit oorspronkelij ke uit het oostelijke deel van het Middellandse zeegebied af komstig bolgewas, vaak moei lijk in te passen in de border met z'n grote variatie in vor- plaats en een grond die niet al te nat mag zijn. Hyacinten zijn niet helemaal winterhard. Daarom is een dek in de winterperiode van blad, riet of stro geen overbo dige luxe. De bloei van hyacinten valt ruwweg in de periode half aprilhalf mei. In die tijd bloeit ook een groot aantal an dere bolgewassen en niet te vergeten allerlei vaste planten (Arabis, Aubrieta, Doronicum, Dicentra e.d.) die goed bij hya cinten passen. Plant vooral flinke groepen, alleen dan maken ze voldoen de effect. Een stuk of zeven per groep is wel het minste dat we kunnen nemen. men, en waarin de veelal „luchtige" vaste planten de eerste viool spelen. Inderdaad kenmerkt de hyacint zich ook door een zekere stijfheid. De zware bloemtrossen bezet met 50 a 60 bloemetjes geven daar ook wel wat aanleiding toe. Aan de andere kant echter komen die zware bloemtrossen uitsluitend voor bij de grotere bolmaten. Plant dan bij voor keur in de border uitsluitend bollen van een kleinere zift- maat (14-15 bijvoorbeeld). Zij hebben niet zulke zware tros sen, passen daardoor beter in de border en zijn nog goedko per bovendien. De grotere maten (16-17 en 17-18) passen we liever toe in een perk of bloembak. Daar immers gaat het op de eerste plaats om het kleureffect en zal, zoals bij perkbeplanting, eenvormigheid juist een groot voordeel zijn. Een hoog gewaardeerde eigenschap bij hyacinten is na tuurlijk de geur, die zeer sterk is en vooral in de huiskamer een grote rol speelt. Hyacinten worden, anders dan andere bolgewassen, slechts ingedeeld in kleurgroe- pen. Roze hyacinten zijn er het meest, direct gevolgd door blauwe en daarna witte. Er' komt een groep voor die als rood te boek staat, maar daar bij moet u zich bepaald geen geraniumrood voorstellen. Buitenbeentjes zijn voorts geelachtige, paarse en zalmro ze rassen. Hyacinten zijn nu overal te koop en moeten geplant wor den op een diepte van 15 cm. Voor de plantdiepte hanteert men als stelregel: plant de bol len tweemaal zo diep als de hoogte van de bol. We kiezen daarvoor een zonnige stand- Indien we hyacinten in bloembakken planten moeten we er wel rekening mee hou den dat de bak minstens 20, of liever nog 25 cm, diep is en van voldoende drainagegaten is voorzien. Indien we - om welke reden dan ook - hyacinten in de tuin niet toepassen, blijft er altijd nog de mogelijkheid over om hyacinten in huis in bloei te brengen. Het meest spectacu laire daarbij is het in bloei brengen van z.g. glashyacin ten. Er moet met veel nadruk op gewezen worden, dat al leen speciaal geprepareerde bollen met succes op een glas met water in bloei zul len komen. U moet daar dus speciaal naar vragen. De methode, die helaas wat in ongerede is geraakt, is erg eenvoudig. U kunt er een ge wone jampot voor gebruiken, maar het klassieke hyacinten glas is natuurlijk aardiger. We vullen het glas met lei dingwater en plaatsen de bol op het glas. Er moet zoveel water in het glas gedaan wor den, dat de onderkant van de bol het water net niet raakt. We plaatsen de glazen met de bollen in een donkere, koele ruimte. Al spoedig beginnen de wortels zich te ontwikke len; regelmatig bijvullen van het water zal noodzakelijk zijn. Als de wortels zich goed heb ben ontwikkeld en de spruit zo'n 7 a 8 cm lang is, kan de hyacint een lichte, warme plaats voor het venster gaan innemen. Na enige weken zal hij dan in bloei komen. U kunt in tuincentra, super markten en bloemenwinkels ook z.g. gespruite hyacinten in plastic potjes kopen. Als ze op een lichte plaats worden neer gezet en af en toe wat water krijgen, bloeien ze vrij spoedig. Het is goed om hier te ver melden dat het heel goed mo gelijk is om ook het eerste ge deelte van de opkweek, die door de bloemisten wordt uit gevoerd, ook zelf te doen. De bollen worden daarvoor tijdig in potten van 10 a 15 cm diep geplant. Als potgrond gebruiken we gewone potgrond. De neus van de bollen moet ongeveer gelijk staan met de rand van de pot. De pot wordt afgestrooid met wat scherp zand. De potten worden ingegraven in de tuin en wel zo, dat er 5 a 7 cm grond op de potten komt. Afdekken van de kuilplaats met riet of stro is noodzakelijk. Zodra de spruiten een lengte van 6 7 cm hebben worden ze uit de grond gehaald en aan vankelijk op een koele plaats in huis neergezet. Al spoedig kunnen ze warmer worden ge zet en komen ze prachtig in bloei. Door goede verzorging g meer bloemenplezier Controleer bij aankoop of de bladeren fris groen zijn, de ste len er gezond uitzien (niet slij merig of bruin) en de bloemen niet te ver in knop zitten. Kijk of de kleur van de bloemen te zien is. Dit is een garantie voor het goed openkomen van bloe men. Het is natuurlijk ook niet goed als bloemen al te ver openstaan! Zet de bloemen bij aankomst thuis eerst enige tijd, nog in de verpakking, op een koele plaats in water met snijbloe- menvoedsel. Snij hierna met een scherp mesje een stukje schuin van de steel. Goed aan snijden bevordert de levens duur, omdat betere wateropna me mogelijk wordt. Verwijder vervolgens de bla deren of knoppen, die onder water kunnen komen. Zo voorkomt men verstopping van de watervaten door ver vuiling van het water. Schik de bloemen in een goed schoongemaakte vaas. Gebruik schoon water met daarin opge lost een juiste dosering snij- bloemenvoedsel. Dit verlengt het „vaasleven" en bevordert het openkomen van bloemen. Ook de plaats, die de snijbloe men in huis krijgen, is belang rijk. Bloemen doen het 't best op een koele plek. Zet ze nooit boven de verwarming, in de brandende zon, op de tocht of naast een mandje rijpend fruit. Ververs het vaaswater niet, maar vul het bij met een op lossing van water en snijbloe- menvoedsel. Besproei de bloe men niet! Bij het maken van een ge mengd boeket, moet men voorzichtig zijn met narcissen. Vroeger konden zij niet met andere bloemen worden ge combineerd. Narcissen schei den een slijm af waar andere bloemen niet tegen bestand zijn. Daarom moesten zij een dag apart staan en mochten ze niet worden aangesneden. In middels is een speciaal snij- bloemenvoedsel ontwikkeld, dat ook het eerst apart zetten overbodig maakt. Als de bovenstaande verzor- gingstips ter harte worden ge nomen, kan het niet anders of de gekochte bloemen geven het verwachte plezier. En het duurt nog langer ook! Veiligheid Stichting Consument en nse lantennamen, zin of onzin? In de middeleeuwen en nog lang daarna werd de plant kunde uitsluitend beoefend door artsen. Alleen zij ver gaarden kennis over de plan ten en dan nog speciaal over de geneeskrachtige werking daarvan. Men bediende zich daarbij van een wetenschappelijke taal, het Latijn. De planten werden geheel omschreven, waarbij vooral de belangrijkste eigenschappen werden ver meld. Een goed voorbeeld is de „naam", zeg maar beschrij ving, die men gaf aan de be kende Lathyrus, die in ons land vaak pronkerwt of geur- erwt wordt genoemd. Deze naam luidt: 'Lathyrus distopatphillus hirsutis mollis magno et peramaeno flore odore' (Lathyrus met tweetal- lig samengestelde blaadjes, zacht behaard en met grote be koorlijke en welriekende bloe men). Naarmate men meer planten leerde kennen, werden deze beschrijvingen steeds bezwaar lijker gevonden. De beroemde Zweed, Carolus Linnaeus, - hij heette eigenlijk Carl (later van) Linne - die ook in Neder land heeft gewerkt, vond ech ter een oplossing die heden ten dage nog wordt gebruikt. Hij voerde de zogenaamde bi naire nomenclatuur in. Elke plant kreeg twee namen, een geslachtsnaam en een soort-' naam. De lange naam van de eerder genoemde pronkerwt veranderde kort en bondig in 'Lathyrus odoratus'. Linnaeus werkte zijn naam geving uit in het 1753 uitgege ven boek Species Plantarium. Veel geslachtsnamen zijn afge leid van personen: Dahlia (Dahl), Begonia (Begon), Robi- nia (Robin). De soortaandui dingen vertellen nog wat meer over de betreffende planten. Dat is ook wel nodig, want er zijn bijvoorbeeld meer dan 200 soorten Veronica (ereprijs) en bijna 600 soorten Erica (dop heide). Hiermee wordt duide lijk dat men met Nederlandse namen moeilijk uit de voeten kan. Iedereen kent namen als treurwilg en knotwilg, maar er zijn honderden wilgesoor ten. Veel soortnamen geven aanwijzingen over de her komst van de planten, Asarum europaeum, Tulipa turkestani- ca, Iris germanica. Vaak wordt ook een bepaalde eigenschap genoemd, Lavan dula officinalis genees krachtig), Potentilla alba wit), Colchicum autumnalis in de herfst bloeiend). Soms komen ook de oorspronkelijke groei-omstandigheden naar voren, Aster alpinus in de bergen groeiend), Caltha palu- stris in moerassen groei end). Over de hele wereld begrij pen wetenschappers wat er met Bellis perennis wordt be doeld, het madeliefje. Er zijn echter nog meer redenen voor het gebruik van Latijnse bena mingen. Het madeliefje wordt bijvoorbeeld ook wel aange duid met de naam meizoentje en er zijn nog veel meer streeknamen bekend. Voor deel van de Latijnse naam is, dat iedere soort er maar één heeft! Denk tenslotte niet dat alle bloemen en planten die met „roos" worden aangeduid, ook inderdaad iets met rozen (La tijn: Rosa) hebben uit te staan. Zo zijn er stokrozen, kerstroos, zonneroos, Chinese roos en klaproos. Deze bloemen en planten behoren zelfs tot ge heel verschillende families. De Stichting Consument en Veiligheid voert in sa menwerking met het Tech nisch Bureau ter Bevorde ring van Schadepreventie (TBBS) een doe-het-zelf- campagne. Met deze campagne willen beide organisaties wijzen op de gevaren die mensen lopen bij het zelf uitvoeren van klusjes, in en om de woning In dit artikel wordt aan dacht besteed aan een ap paraat dat in zeer korte tijd erg populair is gewor den bij doe-het-zelvers, de kettingzaag. De voordelen van met name de electrische ket tingzaag zijn de laatste tijd vooral ontdekt door bezit ters van een open haard of allesbrander. Geen won der, gezien de hoge prijs die tegenwoordig voor kant-en-klaar-gezaagde blokken moet worden be taald. De kettingzaag kent ook een belangrijk nadeel: het afgelopen jaar deden zich meer dan tweehonderd ernstige ongevallen met dit gereedschap voor (bron: Privé Ongevallen Registra tie Systeem). Een ketting zaag blijft dus een gevaar lijk ding. Daarom volgen hier de belangrijkste koop- en gebruikstips. *Let er bij aankoop op of de volgende veiligheids voorzieningen aanwezig zijn: kettingrem, veilig heidsketting, kettingvan ger, verbreed achterhand vat en een gasbeveiliging. "Enkele gebruikstips: rook nooit tijdens het vullen van de tanks en vul nooit als de motor draait. Start de machine niet op dezelfde plek waar u hem heeft ge vuld. Bij het vervoeren van de kettingzaag is het zaak een beschermhoes om het zaagblad te doen. "Maak altijd gebruik van een zaag bokje. Dit voor komt dat het hout tijdens het zagen kan bewegen. "Zaag met een elektrische kettingzaag nooit tijdens nat weer. "Draag als u met de ket tingzaag werkt altijd hand schoenen, liefst van zacht leer. Deze bieden enigszins bescherming tegen trillin gen en verwondingen. Meer tips zijn te vinden in de folder „Kettingzagen" van de Stichting Consu ment en Veiligheid. Deze folfer is gratis te verkrijgen door te schrijven naar Ant woordnummer 17035, 1000 SL Amsterdam (geen postzegel nodig).

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 16