Lévi Weemoedt leest voor in Videocafé Slaapt de natuur W. A. van Lief landschoot viert 25-.iarig bestaan Computers en school Stringband in Quibus EHS Bargoens Scholen bezoeken lesboerderij Novotel Schiedam Dag" schotelSJg(75 Week- menu hertcent SCHIEDAM Vriendelijkheid, ge duld en een grote be langstelling voor de jeugd zijn kenmer kend voor de paters van de door Don Bos- co gestichte congrega tie van Salesianen. En daarmee gewapend vestigde pater Asma zich met een aantal Pater Asma wordt provinciaal hoofd van de Salesianen in Nederland. Hij verhuist van Schiedam-Kethel naar Leusden bij Amersfoort. collega's rond 1977 in de Martinus/Jacobus- parochie in Noord, een van de kinder rijkste buurten van Schiedam. Daar wachtte de nieuwe pastores een grote taak om de schouders onder te zetten: door onderbezet ting was er jarenlang veel te weinig voor de jeugd gedaan en de werkloos heid rond Gusto en Wil ton ging ook dat stadsdeel niet ongemerkt voorbij. Het Nieuwe Stadsblad Levi Weemoedt (links), hier met Maarten Biesheuvel, verzorgt de volgende schrijversavond in het videocafé. NIEUWE AUTCp -BUUtf M-A1L?4 OIO - 260199 Auto- en motorbanden, uitlaten, schokdempers en accu's SCHIEDAM In novem ber 1986 bestaat de W. A. van Lieflandschool 25 jaar. Ouders en schoollei ding vieren dit jubileum met tal van feestelijke ak- tiviteiten die al vroeg dit jaar beginnen. De Delta Stringband Prijsbrekers en weekmenu van Ossetong met rozijnensaus Gestoofd rundvlees Kalfsvlees „Marengo" Braadworst „Benjamin" Nasi Goreng Gepaneerde karbonade met tomatensaus Mosselragoüt met rijst Fazant paté -o- Gegrilde lamsbout Proven?ale -o- Cassata Romagna novotel HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 JANUARI 1986 PAGINA 3 Schiedamse pater wordt hoofd Salesianen „Dat was best wel eens moei lijk. Maar toch heeft het ple zier in mijn werk altijd over heerst. Ik ben parochiepastor met hart en ziel. Het is iets prachtigs zo dicht bij het lief en leed van de mensen te staan," vertelt pater Asma. Hij noemt het dan ook een pijnlijke beslissing, maar heeft uiteindelijk „ja" gezegd. Eind januari verlaat de in Twente geboren geestelijke toch wat weemoedig Schiedam. Daar mee gevolg gevend aan het verzoek van de overste van zijn congregatie uit Rome, om provinciaal hoofd van de Sale sianen te worden in Leusden, bij Amersfoort. „En dat is natuurlijk heel an der soort werk dan ik tot nu toe heb gedaan. Maar na lang nadenken vond ik dat ik niet weigeren kon. Het doet me best zeer de mooie pastorie in Kethel, maar vooral mijn team collega's en natuurlijk mijn pa rochianen achter te laten. Maar in ieder geval kan ik te rugzien op een periode waarin een heleboel goeds van de grond is gekomen. Zoals de bijeenkomsten voor de jonge ren, die druk bezocht werden. En natuurlijk nu de opening van „de Werf", dat is echt een soort kroon op ons werk. De jeugd was tenslotte al bij de stichter van onze congregatie Don Bosco erg belangrijk. Maar ook is het de bedoeling dat wij midden in de maat schappij staan. Daarom hebben we de laatste jaren werklozen bezocht en geprobeerd mensen die in de kerk komen de ogen te openen voor het leed, waar gezinnen die door werkloosheid getrof fen zijn, onder gebukt gaan. Daar is nog zoveel onwetend heid over. Natuurlijk gaat het langzaam, toch zie je resultaat. Ik heb beslist niet het gevoel een zinkend schip achter te la ten nu ik weg ga". Pater Asma neemt op 2 fe bruari afscheid van zijn vrienden en bekenden in Schiedam. Wie hem de hand wil schudden kan dat die zondag doen na afloop van de speciale dienst in de Mar- tinuskerk in Groenoord (Aanvang elf uur) of in jeugdcentrum De Werf te genover de Jacobuskerk aan de Kerkweg, 's middags van drie tot vier uur. AFWEZIG Tandarts R.J. van den Berg Boterstraat 76 van 24 jan. t/m 9 febr. Waarneming M. Handana 736383 D.van Gendt 737348 J. Schummer 268604 Maandag 10 febr. weer aanwezig voor het maken van afspraken. Telefoon 264062 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN. SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MA TH EN ESSE, WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BURE AULEIDER I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 30-9-85 SCHIEDAM De derde schrijversavond van dit seizoen zal op zaterdag 25 januari om 21.30 uur in het Videocafé, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12, worden gehouden. Na de geslaagde avonden met Herman Pieter de Boer en Simon Vinkenoog zal nu de Vlaardingse dichter en schrijver Lévi Weemoedt voorlezen uit eigen werk. Deze schrijversavond komt op nieuw tot stand door samen werking van de Stichting Filmclub Schiedam, de Ge meenschappelijke Openbare Bibliotheek en de plaatselijke boekverkopers. De bibliotheek organiseert vanaf maandag 20 januari in het hoofdgebouw, Lange Ha ven 131, een kleine tentoon stelling over Lévi Weemoedt. Ook stelt zij op ruime schaal een beknopt overzicht van le ven en werk van deze gast schrijver beschikbaar. De boekverkopers bieden op de schrijversavond in het Vi deocafé boeken van de auteur te koop en ter signering aan. Kaartjes voor deze avond kos ten vijf gulden. Lévi Weemoedt, Vlaardings dichter en prozaïst, geboren in 1948 als Isaöck Jacobus van Wijk, studeerde Nederlands in Leiden debuteerde in het Amsterdams studentenblad Propria Cures met gedichten later gebundeld in „Geduldig lijden". Succesvolle gedichten over liefdesverdriet en doods verlangen, neergeschreven op de wijze van de 19e eeuwse poëtische smartlap. „Die versjes stammen uit een gevoel van echte treurigheid, die ik via een ironiserende be schrijving probeer te uiten. Ik zie mij geen serieuze verzen schrijven, want dan moet je heel erg geloven in wat je doet. Daarom ben ik een wel iswaar treurig, maar bevoor recht mens met die uitlaat om mijn gevoelens van ongenoe gen in liederen te ventileren. Als mijn gedichtjes permanent droevig zouden zijn, zou ik ze mislukt vinden. Er moet om gelachen kunnen worden, juist omdat het allemaal zo ernstig is. Aan een gedichtje dat ik heb gemaakt, kan ik een avond lang veel genoegen be leven, maar de volgende mor gen denk ik: nou is het af en dat zou ik nooit meer kunnen maken. Ik heb nooit gezegd dat ik lite ratuur ging maken. Het is niks meer dat wat er staat. Ik ben bang dat het er bij sommigen op neer komt: het is niet moei lijk genoeg. Maar waarom moet iets als literatuur onge woon zijn? Liefde is toch ook niet ongewoon? Dat heb ik op de critici tegen: het is ze niet moeilijk genoeg". SCHIEDAM Informatica staat de laatste jaren volop in de belangstelling. De ontwik kelingen in de industrie op dit gebied volgen elkaar snel op en er valt een kloof te consta teren tussen het bedrijfsleven en het onderwijs. Die mening is de leiding van de scholengemeenschap Ter Schie aan de Mgr. Nolenslaan toegedaan, en daarom pleegt de school regelmatig overleg met het ministerie van Onder wijs en het bedrijfsleven. Het is voor alle partijen van be lang, meer samenhang te brengen tussen opleiding en werk. Ter Schie, een scholengemeen schap voor lager beroepson derwijs, werkt al enkele jaren aan de ontwikkeling van in formatica en besturingstech nieken voor schools gebruik. Al in de onderbouw maken de leerlingen kennis met de com puter, in de bovenbouw wordl gewerkt met een computer-ge stuurde draaibank en mei computer gestuurde schakelin gen (in de afdeling elektro techniek). Woensdag 5 februari geeft de school een demonstratie van de mogelijkheden die er tot nu toe op Ter Schie zijn. Drs. P. Romeijn, president-direkteur van Cincinatti in Vlaardingen, opent de bijeenkomst met een lezing. Na 'n WCC-beurt herttent u uw eigen auto niet mepr terug, laat staan de buurman. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, Af f 7-71 Schiedam m ilA t LID-FOCWA Raam 26, Schiedam telefoon 265555 SCHIEDAM Na de excursie Landbouwgewassen, die in ja nuari gehouden werd naar boerderij Lansbergen, wordt na de voorjaarsvakantie ge start met het winterprojekt „De natuur slaapt, slaapt de natuur". Dit projekt maakt onderdeel uit van het programma „School en natuur" dat een veelheid van lesbrieven, ex cursies en natuurpaden biedt voor de Schiedamse scholen voor basis- en speciaal onder wijs. Het projekt op de boerderij aan de Harreweg wordt ver zorgd door W. v.d. Klugt van het bureau gemeentelijk on- derwijsconsulent. Als de klas met de leerkracht (en de meestal aanwezige as sisterende ouders) op de boer derij komt, dan treffen zij de lesaccommodtie in „winters feer" aan. Na een korte introduktie in de kring gaat de klas uiteen in kleinere groepjes, die vervol gens diverse opdrachten uit voeren. Deze opdrachten zijn een uit werking van het thema: het lijkt of de gehele natuur in winterslaap is, maar is dat wel zo? Wat gebeurt er eigenlijk in deze periode in de natuur ter voorbereiding van de komen de zomer? Waar zijn de die ren? Bij sommige opdrachten moet vooral goed gekeken worden. Bijvoorbeeld het herkennen van vogels. Welke vogels ko men naar de voederbol of ont dek wat de egel in zijn winter slaap doet. Bij andere opdrach ten staat het doen of „onder zoeken" voorop, kijk maar eens naar een ijskristal door de microscoop. Maar ook in de sloten rond de boerderij kan je proberen een antwoord te vinden op de vraag „Slaapt de natuur?" Als de kinderen in de periode april/mei met de school een bezoekje brengen aan de boer derij voor de excursie „Jong leven bij plant en dier" en te rug denken aan het winterpro jekt zal des te meer duidelijk worden dat de natuur in de winter niet sliep. SCHIEDAM „Ambtelijk jargon is gewoon onvermij delijk", zei een bitse wet houder Posthoorn ooit, toen iemand hem wees op de vele vreemde en vaak moeilijke woorden in een van zijn beleidsnota's. Het was meer een dood doener dan een antwoord. Waarom zou men van e§n - doorgaans goed ge schoolde - ambtenaar geen helder taalgebruik mogen eisen? Tenslotte worden nota's geschreven om duidelijkheid te ver schaffen. Problemen (en de oplossingen daarvoor) worden er niet doorzichti ger op ais je ze verpakt in on-taal. Het deze week verschenen Rapport Anders Tuinieren zet de verfoeilijke traditie van Onduidelijkheid en Versluiering gewoon voort. In de Werkgroep die het rapport vorm gaf zaten ook niet-ambtenaren, zo dat er reden is voor dub bele droefheid: het wange bruik begint nu ook al bui ten het stadskantoor school te maken. Als je aan tuinieren denkt, denk je aan schoffels, har ken, gieters, zaadjes, plan; tjes, thermoskannen koffie en verweerde of zonge bruinde gelaten, maar ze- - ker niet aan concurrerend-: ruimtebeslag, prioriteiten, emancipatiegedachten, kosten-baten analyses, ba- sisvaardigheden, media en de attraktiviteit van de? kwalitatieve ontwikkeling. De grondgedachte van het rapport is dat bezig zijn op een volkstuin binnen het bereik van meer mensen moet komen, en dat ook andere groepen dan de huidige generatie volk stuinders van de (schaar- se) mogelijkheden gebruik moeten kunnen maken. Gezien de beperkte opper vlakte aan volkstuingron den en de lange wachtlij sten geen vreemde ge dachte. Maar de mensen om wie het gaat - dat zijn dus de Schiedammers die op de wachtlijsten staan - zullen heel veel moeite moeten doen, willen ze deze grondgedachte uit het Rapport kunnen opma ken. t Vond de Werkgroep het niet nodig de volkstuinders in helder Nederlands uit een te zetten waarom het probleem draait? Of maakt zo'n Rapport alleen maar indruk als je het vergiftigt met bestuurlijk bargoens? Er zou een geldboete moe ten staan op taalmisbruik. Een prijs instellen voor het Eerste Leesbare rapport kan natuurlijk ook. De Van Lieflandschool (Beat- rixlaan) is een LOM-school. SCHIEDAM Het muzikale gedeelte van het Quibus pro gramma bestaat dit weekend uit een optreden van de Delta Stringband. Dit drietal speelt een kleurrij ke mengeling van allerlei voornamelijk amerikaanse soorten muziek: bluegrass, oud jazz, tex-mex, cajun en ragti me. De Delta Stringband ge bruikt uitsluitend akoestische (snaar) insturmenten. Hun sessies in de Quibus (Lan ge Haven) begint zaterdaga vond 25 januari om ongeveer tien uur en kaartjes kosten 2.50. Zondag is er in de Quibus weer een Alles Is Mogelijk Avond. Letterlijk betekent dit: be doeld voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. De kinderen die gebruik ma ken van dit type onderwijs hebben een normale aanleg, maar kampen met problemen als een kort geheugen, concen tratiemoeilijkheden of emotio nele problemen. Zij zouden op een gewone ba sisschool niet tot hun recht ko men, ook al omdat de klassen daar voor hen te groot zijn. Op de LOM-school wordt het on derwijs in kleine groepen ge geven: er blijft daardoor meer ruimte over voor individuele begeleiding. LOM-scholen ontstonden in het begin van de jaren vijftig. De Van Lieflandschool is on geveer de vijftigste school van dit type in Nederland. Zij opende haar deuren op 1 no vember 1961 in de Fahrenheit- straat en werd genoemd naar W. A. van Liefland, hoofd van een school voor speciaal on derwijs en in zijn tijd een be kend orthopedagoog. Sinds 1972 is de Van Liefland school gehuisvest in het ge bouw aan de rand van het Prinses Beatrixpark. Ze be staat uit een kernafdeling en een kleuterafdeling. Toen de school in 1961 van start ging telde zij 40 leerlin gen verdeeld over drie groe pen. Op dit moment geeft de school les aan 120 kinderen in negen groepen, de kleuteraf deling inbegrepen. De leerlingen kunnen op ver schillende manieren bij een LOM-school (voor dit soort on derwijs zijn ook scholen in Vlaardingen en Rotterdam) worden aangemeld: recht streeks door de ouders, via een commissie bij het openbaar on derwijs, middels het Riagg (re gionaal instituut ambulante geestelijke gezondheidszorg), via de huisarts of de onderwijs begeleidingsdienst. Voor oud-medewerkers en oud-leerlingen van de W. A. van Lieflandschool wordt in november - de feestweek be gint de eerste dag van die maand - een reünie gehou den. Aanmelden kan nu al bij de feestcommissie, per adres. W. A. van Liefland school, Beatrixlaan 18/0, 3121 JM Schiedam. voor de week van zaterdag 25 januari t/m vrijdag 31 januari 1986 Zaterdag 25 januari Zondag 26 januari Maandag 27 januari Dinsdag 28 januari Woensdag 29 januari Donderdag 30 januari Vrijdag 31 januari Hargalaan 23 3118 JA Schiedam telefoon 010-713322

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3