goede automonteur. ,DE VAART" VOORLICHTINGSAVOND Aanmelden van leerlingen: 010-347350-346709 Zoveel mensen. Zoveel zinnen. ALTIJD HET I LAAGST I GEPRIJSD «7tevjteg"*" NU ER BOVEN OP EXTRA KORTING op alle, toch al STERK AFGEPRIJSDE, SCHOENEN en LAARZEN Ttcujteqaaü [Foto's nabestellen ALTIJD HET LAAGST GEPRIJSD IP Openbare Scholengemeenschap Dagelijks aan de school of telefonisch Dat geldt ook voor vakantieplannen. Vandaar dat onze vakantierubriek DE RANDSTAD-UIT een ieder wel wat DE RANDSTAD-UIT 1 SHOEDISCOUNT I vlooienmarkt In verband met enorme verkoop van de Citroën BX hebben wij plaats voor een oor I.B.O.-L.B.O.-M.B.O te Vlaardingen Bereikbaar per openbaar vervoer: SHOEDISCOUNT Uheef t het koud, uw neus zit dicht, u voelt zich niet best, uw hoofd doet pijn en u heeft lichte koorts. V kruipt onder de wol en na een paar dagen is het leed geleden. In de volksmond had u griep. In werkelijkheid had u een flinke kou. Want échte griep heet officieel influenza. Geen kruid tegen gewassen Als een speldenkussen In de bejaardencentra geldt, voorkomen is beter dan genezen. (Foto Carel van Hees/Duphar B.V.) Goede kontaktuele eigenschappen alsmede liefde voor het vak, zijn belangrijke pluspunten. Voor verdere opleiding wordt bezorgd. Voor inlichtingen tel. 010-263705, de heer H. van Dorp. Besmetting 't Begint in de luchtwegen Informatie over: M.D.G.O. (V.Z.) I.N.T.A.S. Datum: Plaats: - Gezinsverzorging - Bejaardenverzorging - Kraamverzorging - Lichamelijk gehandicaptenzorg - Opzet van de opleiding - Mogelijkheden voor vervolgstudies - Verzorgende/dienstverlenende richting - Administratieve richting met Middenstandscursus - Opzet van de opleiding - Mogelijkheden voor vervolgstudies 3 februari 1986 - Tijd: 19.30-22.00 uur Dépendance afd. M.B.O. Planciusstraat 2 3132 SW Vlaardingen Telefoon 010-341550 Vanuit Maassluis/Hoek van Holland: Station Vlaardingen-West - lijn 56 - halte Dirk de Derdelaan of: lijn 125/126 Westnederland - halte v.d. Driftstraat - vervolgens lijn 56 - halte Dirk de Derdelaan. Vanuit Vlaardingen Holy/Centrum: lijn 56 - halte Dirk de Derdelaan. Vanuit Schiedam: lijn 52/59 - halte Liesveld Viaduct - vervolgens lijn 56 - halte Dirk de Derdelaan Informatie is die avond ook verkrijgbaar in de andere school gebouwen: - Koninginnelaan 769/771 (Holy) Groen van Prinstererstraat 67 (Centrum) Longontsteking Broersvest 12 - Schiedam mini Bestrijding: haast is geboden Voorkomen beter dan genezen Extra kwetsbaar Broersvest 12, Schiedam y~ f\ HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 29 JANUARI 1986 PAGINA 14 Echte griep heet influenza Influenza, de laatste grote infectieziekte, die jaarlijks vele mensen ziek maakt, kan wel bestreden, maar nog niet genezen worden. Pokken, mazelen en difterie zijn vrijwel geschiedenis ge worden door systematische vaccinaties. Hoe komt het dan dat een influenza-virus niet overwonnen kan worden? In tegenstelling tot andere vi russen, zoals net roaenond- en mazelenvirus, verandert het influenza-virus vaak van eigenschappen, soms weinig, maar soms zo sterk, dat van een nieuw type moet worden gesproken. Nu bouwt het lichaam bij een infectie alleen maar voldoende weerstand op tegen het type virus, waarmee men wordt be smet. Blijvende bescherming tegen „het" influenza-virus bestaat dan ook niet, om de eenvoudige reden dat ons af weersysteem een virus niet meer „herkent", wanneer het in een nieuwe gedaante op duikt. Het enige dat we kunnen doen, is „op de uitkijk staan". Zo gauw er ergens in de we reld een influenza-virus (een „nieuwe stam") de kop op steekt, wordt dit door één van de vele peilstations in de we reld ijlings doorgegeven aan de Wereldgezondheidsorgani satie WHO) in Genève, die op haar beurt het bericht door geeft aan laboratoria waar de vaccins worden gemaakt. Te gen de tijd dat het virus arri veert, kan een groot deel van de bevolking al ingeënt zijn. Een influenza-virus ziet er onder een elektronen-micros koop ongeveer uit als een bol vormig speldenkussen. De „spelden" zijn de uiteinden van moleculen, die „neurami nidase" en „hemagglutinine" worden genoemd. Tegen deze uitsteeksels kan ons lichaam afweer-stoffen maken, die het virus buiten werking stellen. Die afweer- stoffen blijven in ons bloed en kunnen ook jaren later nog snel worden aangemaakt. Het bewakingssysteem van ons lichaam lijkt dus perfect en het werkt dan ook prima tegen allerlei ziektekiemen, die zich niet steeds in nieuwe gedaanten kunnen vermom men. Singel 41-45, 3122 GJ Schiedam. Telefoon 010-263705-262430 Bij het influenza-A-virus ligt dat anders. Dit virus ziet kans om bijna jaarlijks het hele verdedigings systeem van ons lichaam om de tuin te leiden door sim pelweg een ander jasje aan te trekken. Sinds 1977 doet zich zelfs de situatie voor dat er twee in- fluenza-A-virussen in omloop zijn, die allebei geregeld ge daanteverwisselingen onder gaan. Los van de A-stammen circuleert ook een influenza- B-stam, die een iets ander type influenza veroorzaakt. Een hoestende influenzapa- tiënt verspreidt talloze, zeer kleine druppeltjes, die in de ruimte worden verspreid. Op plaatsen, waar mensen dicht opeen leven, zoals scholen, ka zernes, kantoren en openbare gebouwen, grijpt de besmet ting dan ook zeer snel om zich heen. Vooral als het virus zich sterk onderscheidt van de influenza-virussen, die de voorgaande jaren de ronde deden, is het risico van een epedemie groot. Als iemand geïnfecteerd wordt door een influenza-vi rus, duurt het 24 tot 48 uur voor hij het echt te pakken heeft. Influenza begint altijd in de luchtwegen. Het virus vernietigt de trilhaarcellen, die de binnenbekleding en daarmee de bescherming van de luchtpijp en de bronchiën vormen. Deze trilhaarcellen zwiepen ongerechtigheden en slijm naar buiten en houden zo de luchtwegen schoon. Als ze door een influenza-infectie worden beschadigd of vernie tigd, valt hun beschermende functie weg en vanaf dit mo- ment is de patiënt zeer vatbaar voor complicaties. Een influenza zonder compli caties duurt meestal niet zo lang. De meeste symptomen verdwijnen na 7 tot 10 dagen. De koorts daalt meestal eer der, al na enkele dagen. Wat overblijft, is een gevoel van slapte. Vaak duurt het na het beter worden nog wel een week voor de patiënt er weer echt bovenop is. Wie jong en gezond is, kan best een stootje hebben. Maar voor sommige patiënten brengt influenza nog andere narigheid mee. Het meest berucht is de sta- fylokokkenpneumonie. De bacterie, die bekend staat als de veroorzaker van steenpuisten en negenogen, kan via de „gaten" die het virus in de slijmvliezen heeft geslagen, gemakkelijk in het longweefsel binnen dringen. Het gevolg is een longontste king, die bliksemsnel om zich heen grijpt en niet gemakke lijk te bestrijden is. Complica ties komen het meest voor bij patiënten met afwijkingen aan de luchtwegen, de longen en het hart, of met andere chro nische aandoeningen, zoals suikerziekte of nieraandoenin gen. Ook bejaarden moeten het vaak ontgelden. Trouwens, iedereen die om een of andere reden een ver minderde weerstand heeft wordt in hoge mate bedreigd door de gevreesde longcompli caties, als hij eenmal influenza heeft. Statistieken spreken in dit opzicht klare taal. De meeste slachtoffers val len bij de zogenaamde be dreigde groepen. Dat werd al duidelijk ten tijde van de „Spaanse griep" in 1918, toen verreweg de meeste van de ruim twintig miljoen slacht offers in de wereld stierven ten gevolge van longcompli caties. Ook nu nog zijn de longont stekingen bij influenza vaak ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUM moeilijk te behandelen. Het is zaak er gauw bij te zijn. Zo'n longontsteking kan zo snel verlopen, dat medische hulp te laat kan komen. Om influenza op een afdoen de manier te kunnen bestrij den, moeten er twee dingen gebeuren. In de eerste plaats moet elk nieuw virus, waar het ook ter wereld opduikt, zo snel mogelijk worden geïdenti ficeerd en voortgekweekt. En vervolgens moet er zonder uit stel een vaccin worden ge maakt. Dat opsporen en identificeren gebeurt door peilstations van de Wereldgezondheidsorgani satie, die als een soort KNMI de toestand nauwlettend in het oog houdt en gegevens uitwis selt met gezondheidinstanties in alle landen. Daarbij is vaak grote haast geboden, want een nieuw A- virus, dat ergens opduikt in Chili of de Sovjet Unie, wordt nergens door de douane tegen gehouden en kan bij wijze van spreken overmorgen hier zijn. De bereiding van het vaccin is een biologisch proces, dat nogal wat tijd kost, omdat er grote hoeveelheden virussen voor moeten worden ge kweekt en vervolgens heeft degene, die wordt gevacci neerd, nog een week of twee nodig om voldoende afweer- stoffen te vormen. Al met al duurt het dus even voor er bij een aanstormende influenza-invasie effectieve te genmaatregelen kunnen wor den genomen. Als een patiënt eenmaal door de influenza ge veld is, is het te laat. Dan zit er nog maar één ding op, onder de wol en uitzieken. De enige mogelijkheid om ie mand tegen influenza te be schermen is tijdig vaccineren. Op die manier wordt het virus „met zijn eigen wapens" be streden. Door contact met het gedode virus in het vaccin, krijgt het lichaam kans om op grote schaal afweerstoffen te gen dat virus te vormen. Tegen de tijd dat het virus ar riveert, is men voldoende ge wapend om de aanval te weer staan. Eerste voorwaarde voor een goed resultaat is natuur lijk, dat de entstof hetzelfde virus bevat, dat in dat jaar de ziekte veroorzaakt. Het spreekt vanzelf, dat er grote categorieën mensen zijn, van wie de gezondheids toestand zo precair is, dat ze een influenza er echt niet bij kunnen hebben. Dat zijn in de eerste plaats mensen met chronische aan doeningen van de luchtwegen: astma, chronische bronchitis. Verder patiënten met aandoe ningen van hart en bloedva ten, patiënten met nierziekten en meer in het algemeen alle mensen die een dagje ouder zijn. Uit de statistieken blijkt, dat het sterfterisico na het vijfen vijftigste levensjaar niet on aanzienlijk begint te stijgen. Voor deze groepen en voor al degenen die in het maatschap pelijk verkeer niet kunnen worden gemist, is een tijdige vaccinatie geen overbodige luxe. I Een foto gezien in dit blad, I {die u best zou willen heb-ï Iben? Voor f9,75 kan dieI Ifoto de uwe worden. Ten-t I minste als het gaat om I Iplaatwerk van onze eigent I fotografen, dat in negen I \van de tien gevallen op-1 Igaat. I Voor het nabestellen van I I foto's (op formaatI 118x24 cm), knipt u de be-1 wuste foto uit dit blad, no-1 I teert naam en datum van I \het blad waarin de fotot 1 verscheen en zendt uw be-\ t stelling (uiteraard voorzien I 1 van uw eigen naam ent Iadres) naar Randstad Fo-t I todienst, Postbus 5825, 12280 H V Rijswijk. 1U mag uw schriftelijke be-1 [stelling natuurlijk ook afge- j ven op één van onze bij-1 Ikantoren (zie colofon). 1 Voor uw en ons gemak I I ontvangen wij gaarne eenI {betaalcheque of een giro-1 {betaalkaart (bedrag enl {handtekening), die bij del 1 verzending van de bestel-1 I ling pas van uw saldof I wordt afgeschreven. {Opdrachten waarbij geenI betaalcheque of girobe-1 I taalkaart is ingesloten, 1 {kunnen niet in behandeling\ worden genomen. iNa ongeveer drie weken I {kunt u de bestelde foto's| jportvrij (en weer met uw I knipsel) thuis verwachten. Op deze manier verkregen I I foto's mogen niet voor pu- I blikatie worden gebruikt. I Voor nadere informatief 1 over de nabestellingen I J kunt u terecht bij de een-1 1 trale fotoredaktie, telefoonf 1070-190282, wanneer uw l vraag op het financiëleI 1 vlak ligt, telefoon 070-1 1 190257. Met ingang van ent seizoen kan de Rotterdamse Vlooi enmarkt in Ahoy' twee keer worden gehouden. Organisator Frans Senf heeft in het weekend van 12 en 13 april de grote hal gereserveerd. In het week end van 25 oktober vindt de tweede markt plaats. De Rotterdamse Vlooien markt heeft vanaf de start in 1984 enorm veel publie ke belangstelling gehad. Niet alleen waren de vijf honderd beschikbare kraampjes snel verhuurd, ook de bezoekers aantal len logen er niet om. Tus sen de 25.000 en 30.000 bezoekers kwamen naar Ahoy'. Het ligt in de bedoeling om ieder halfjaar in Ahoy' de Rotterdamse Vlooienmarkt te organiseren. Bij wijze van proef vond in september 1984 de eerste Rotterdamse Vlooienmarkt plaats. Strenge voorwaar den, opgesteld door de Gemeente Rotterdam, moeten voorkomen dat een dergelijk evenement oneerlijke concurrentie je gens de gevestigde markt kooplieden teweeg brengt. De belangrijkste voorwaar de, alleen particulieren die wonen binnen een straal van 15 km. van Rotter dam-centrum, wordt door de organisatie goed be waakt. Controleurs van de Gemeente en van de Eco nomische Controle Dienst beamen dit. In tegenstelling tot anaere wekelijkse rommelmark ten, besteedt Senf veel aandacht aan de naleving van de gemaakte afspra ken. Alle inschrijvingen worden gecontroleerd op inschrijving in het handels register. Iedere deelnemer moet zich ter plaatse legiti meren en tijdens de markt zijn partijgoederen beslist taboe. „Dat houdt onze vlooien markten dan ook boeiend. Er is toch geen enkele par ticulier, die kan waar ma ken dat hij iedere week zijn zolder op wil ruimen. Op die wekelijkse rommel markten komt men dan ook voornamelijk partij- en nieuwgoed tegen", aldus Senf, die met dergelijke groots opgezette vlooien markten in Den Haag, Den Bosch en Zwolle tiendui zenden bezoekers trekt. „Een paar weken voor het evenement zijn alle be schikbare kramen volge boekt. In Den Haag en in Den Bosch zijn wij 4 tot 7 maanden tevoren al volge boekt. In de afgelopen vijf jaar hebben wij een goede naam opgebouwd." De strenge controle, een uit gekiend programma met straattheater-acts en een grote publiciteitscampagne blijken aan te slaan. 25% i

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 14