WOON DROOM it Het eigen huis en de fiscus WONEN WOONNIEUWS ff HOOGENDIJK woontextiel //l WASSENAAR 1 1 Óók voor taxaties van onroerende goederen ffreek koelman VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR fwtémrm sanitair DOE-HET-ZELF ZAKEN S RANDSTAD-EDITIES ZEEMAN'S IJZERHANDEL - I^7" HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 PAGINA il Naar schatting worden twee op de drie Nederlanders regel matig gehinderd door geluid. Twintig a dertig procent zelfs in ernstige mate. Verkeerslawaai geldt als de grootste hin- derbron. Maar liefst 48 procent van onze bevolking heeft er problemen mee. Twintig procent wordt er zelfs door geteisterd. Reden genoeg dus om daar wat aan te doen. Tien jaar geleden is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp „Geluidhinder" ingediend. Deze Wet is in '79 door het parlement goedgekeurd en vervolgens gefaseerd inge voerd. Per 1 maart zal een nieuw onderdeel in werking treden. Een artikel over wat geluidhinder is, wat de plan nen van de overheid zijn en wat u er zelf aan kunt doen. Geluidhinder Bestrijding Oog voor detail Geluidschermen fraai zelden Overheidsbemoeienis Doe-het-zelf De aanleg van een zoge naamd wilgenscherm Binnenkort zal een aantal mensen in de avonduren weer gebogen zitten over het aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting. Ondanks verschillende pogingen om dit in vullen gemakkelijker te maken, lijkt het elk jaar meer tijd te vergen. Vermoedelijk is dat een gevolg van het feit dat er altijd wel weer iets verandert. De meeste mensen vinden het dan ook een vervelende bezigheid. Het is echter wel iets dat de moeite loont. Zeker eigenaar-bewoners die geen vooraftrek hebben, krijgen vaak een leuk bedrag terug. Daarom zetten we in dit artikel een paar punten inzake de aangifte op een rij. Natuurlijk voor zover die betrekking hebben op de eigen woning. Belastbaar inkomen Waardevermindering Niet aftrekbaar 15.000,- 30.000,- 60.000,- 90.000,- 120.000,- 180.000,- 240.000,- 300.00Ó,- 360.000,- 450.000,- 540.000,- 15.000,- 30.000,- 60.000.- 90.000,- 120.000,- 180.000,- 240.000,- 300.000,- 360.000,- 450.000,- 540.000,- 195, 480,- 960, 1440, 1920, f 2880, 3840, 4800, 5760, 7200, 8640, TELEFOON 03473-72^27 Eindredaktie Marijke Sterk Doe-het-zelf trends vef&ouwingep onifefnouif renovatie Schiedam, Mrg. Nolenslaan 412, telefoon 010- 26 39 36 De moderne koliektie Dijkstra verlichting sS^iroo VERWARMING De aanpak van het verkeerslawaai Geluidhinder is alles wat we ho ren. Als we dat prettig vinden is er niets aan de hand. We luisteren naar muziek, praten, lachen en zingen. Wordt dit verstoord door andere geluiden dan gaat door gaans de radio wat harder. We verheffen onze stem of zetten wat meer kracht achter het zingen. Harde geluiden hoeven dus niet altijd hinderlijk te zijn. Pas als we het niet willen horen, stoort het en is er sprake van geluidhinde. Het wordt dus altijd veroorzaakt door anderen. Het is echter wel een so ciaal probleem van formaat ge worden. Zeker wanneer we spre ken over verkeerslawaai. Bijna de helft van onze bevolking onder vindt daar hinder van. Voor som migen leidt dat zelfs tot geestelijke en/of lichamelijke problemen. Hoofdpijnen, neurosen en slape loosheid behoren tot de veel ge hoorde klachten. Ook hartaan- doeningen en hoge bloeddruk kunnen samenhangen met een te hoog aantal decibellen. De bestrijding van verkeerslawaai richt zich op een drietal hoofd groepen. Allereerst is dat de bron- gerichte aanpak. Die „bron" staat voor de motorvoertuigen, de wegen en de verkeersstroom. Bij de voertuigen wordt ondermeer gekeken naar de afscherming van de motor, het toerental, het uit laatsysteem enzovoort. Ook de ge- luidproduktie van al enigé tijd in gebruik zijnde motorvoertuigen wordt gecontroleerd tijdens de pe riodieke keuring. Dit gebeurt on der toezicht van de Rijksdienst voor het wegverkeer. Ook bij de aanleg van wegen wordt het aspect van geluidoverlast nauwlettend in het oog gehouden. Gestreefd wordt naar vloeiend verlopende bochten en een wegdek van asfalt. Naast de motor veroorzaken met name het rollen van de banden de nodige geluidoverlast. Geëxperi menteerd wordt met zogenaamd open asfaltbeton waarvan bekend is dat het een lagere geluidproduk- tie heeft dan dicht asfalt. Daar naast probeert men het verkeer zo min mogelijk te verplichten tot het vaart minderen en optrekken bij stoplichten. Zogenaamde „groene golven" bieden hierbij soelaas. Passeren per etmaal meer dan 2450 motorvoertuigen een be paalde weg, dan is de Wet geluid hinder van toepassing. Naast deze Details vormen soms het meest opvallende aan een huis. Van het ene moment op het andere worden de ogen steeds door iets opval lends aangetrokken. Dat gebeurt ook wanneer u het huis aan de Ka- rel Doormanstraat 5 in Spijke- nisse zou bekijken. In de woonka mer zijn die details bijvoorbeeld met balkenplafond, maar vooral de schitterende antieke open haardpartij. Zo'n detail is even eens de aanwezigheid van twee badkamers. Die op de begane grond is uitgevoerd in blauw en wit. En sprekend over de woon keuken is het woord detail weer te beperkt. Dit vertrek is én qua vormgeving én qua inrichting aan apparatuur gewoon perfekt. Ach ter massief eiken gaan de vaatwas- machine en een grote keramische kookplaat schuil. Handig is de bijkeuken waar ondermeer een cv- installatie, de boiler en een was machine-aansluiting te vinden zijn. Naast de al besproken woon kamer en badkamer vinden we op de begane grond nog een slaapka mer met openslaande deuren naar het terras en met plavuizen op de vloer. Op de verdieping liggen nog eens drie slaapkamers en de tweede badkamer. Hier is volop bergruimte in de verschillende kasten. Achter de woning liggen nog een groot erf met een over dekte picknick-gelegenheid met buitenbarbecue en een boomgaard met fruitbomen. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen met Van der Hammen Vastgoed in Spijke- nisse, telefoon 01880-26288. De vraagprijs bedraagt 324.000,- Kosten Koper. zogenaamde bronaanpak heeft men oog voor het beperken van de geluidoverdracht van de bron naar de waarnemer. Een simpele ingreep in dit verband is het ver groten van de afstand tussen de woning en de weg. Ook speciale begroeiingen kunnen geluiddem pend werken. En sinds het eind van de zeventiger jaren zijn we min of meer vertrouwd geraakt met geluidschermen langs de weg. Een van de eerste voorzieningen op dit gebied was het azobé- scherm bij Dordrecht aan de RW 16. Het merendeel van de proble men echter zal moeten worden op gelost door gevelisolatie van de woningen. Wat de nieuwe wonin gen betreft wordt met name geke ken naar aanpassing van de bouw vorm. Daarbij kan worden ge dacht aan patiowoningen of ter- ras- en rugwoningen. Maar ook een, aangepaste indeling van de woning vermindert de hinder. Dus beter geen studeer- of slaapkamer aan de drukke wegzijde. Het wetsontwerp Geluidhinder is in '75 bij de Tweede Kamer inge diend. Wat betreft verkeerslawaai wordt onderscheid gemaakt tus sen nieuwe ^n bestaande situaties. Onder nietfwe verstaat men alle projekten vanaf 1 januari 1982. Alles wat na die datum is gereali seerd, bijvoorbeeld woningbouw, is aan de Wet geluidhinder ge toetst. Daarnaast beschikte die wet over een aantal saneringsbe palingen waardoor gemeentebes turen, zonder al te veel financieel risico, de ergste geluidhindersitua- ties alvast konden verbeteren. Verkeersgeluiden worden gemeten in decibellen A, afgekort dB(A). De wettelijke voorkeurgrens ligt bij de vijftig dB(A). Uit onder zoek is gebleken dat ongeveer 250.000 woningen worden bloot gesteld aan verkeerslawaai van meer dan 65 dB(A)! Inmiddels zijn 20.000 woningen gesaneerd. 35.000 woningen kunnen worden verbeterd door een brongerichte aanpak ofwel door verkeersmaa tregelen. Voor afscherming ko men zo'n 45.000 in aanmerking, met name gelegen in buitenstede lij ke gebieden. De resterende 150.000 zullen door middel van gevelisolatie van de vaak slechte tot zeer slechte woonsituatie moe ten worden verlost. Aanvankelijk dacht men deze sanering in zo'n tien jaar te kunnen klaren. Recen telijk heeft de betrokken bewinds man verklaard dat, om financiële redenen, de saneringsduur tot 25 jaar is verlengd. Er zullen de ko mende jaren ook nauwelijks bud getten beschikbaar zijn voor pro jekten waar nog geen geld voor is gereserveerd. Per jaar wordt aan de bestrijding van verkeerslawaai zo'n vijftig miljoen gulden uitge geven. Duidelijk is dat de meeste maatre gelen tegen het verkeerslawaai door de overheid genomen moe ten worden. Maar we kunnen best zelf een steentje bijdragen. Op het gebied van de bronaanpak ligt er een duidelijke taak voor ons. Een bewuster verkeersgedrag zal zeker het lawaai verminderen. Probeer bij de aankoop van een auto, mo tor of bromfiets, óók de geluid- produktie een rol te laten spelen. En maakt u ook gebruik van deze voertuigen, rij dan geluidbewust. Trek niet keihard op, scheur niet door de bochten en ga stilstaand niet met het gaspedaal spelen. Hierdoor produceert u overbodig geluid, en het is ook nog slecht voor de portemonee. Eerder door schakelen naar de volgende ver snelling rijdt rustiger en voorkomt lawaai. Autodeuren, motorkap of kofferdeksel hoeven helemaal niet hard dichtgeslagen te worden. Toeteren mag volgens de wet al leen als waarschuwing bij gevaar. Zelfs als groet kan toeteren heel storend zijn. Dat het opvoeren van brommers en het knoeien met uitlaten verboden is en veel te veel lawaai maakt, is duidelijk. Hoe harder en onregelmatiger er gere den wordt, hoe meer lawaai dat maakt. Bedenk ook, dat het la waai extra hinderlijk is, na elf uur 's avonds. Geluidbewust verkeers gedrag voorkomt heel wat hinder. De indeling van het huis hebt u deels zelf in de hand. Een geluid gevoelige kamer, als de woonka mer, kan, bij geluidoverlast, beter niet aan de wegzijde gesitueerd worden. De gevelisolatie begint met het dichten van de kieren, vooral de naden tussen metselwerk en raam kozijnen. Ramen en deuren wor den voorzien van dichtings profie len. Men kan denken aan dikker glas of voorzet ramen. Dichte pui vullingen moeten worden gecon troleerd. Bij een dunne borstwe ring kan een tweede beplating worden overwogen met onver pakte glas of steenwol er tussen in. Voor u overgaat tot gevelisola tie, moet u bedenken, dat met een kleine aanpassing, dit omgezet kan worden in zowel geluid, als warmte-isolatie. Op die manier kan soms op grond van verbeterde warmte-isolatié, subsidie verkegen worden. Bovendien bestaat de kans, door de nieuwe wet geluid hinder, dat de geluidisolatie gratis verbeterd wordt. Neem het wel op met de huiseigenaar, verhuurder De meeste eigenaar-bewoners krij gen het aangiftebiljet automatisch toegestuurd. Is dat niet het geven heeft men de indruk dat het inko men lager is uitgevallen dan werd aangenomen, dan kan men bij de inspectie ook zélf een dergelijk formulier aanvragen. Zorg er wel voor dat het formulier uiterlijk op 1 april aanstaande op het bureau van de inspekteur ligt. Haalt u die datum niet dan moet u uitstel aan vragen. Nu zijn er wat de fiscus betreft twee mogelijkheden voor aftrek van bijvoorbeeld de hypo theekrente. U kunt dat vooraf of achteraf doen. In dat eerste geval moet u een zogenaamde loonbe lasting-beschikking aanvragen bij de inspectie. De werkgever brengt dan de betaalde rente direkt in mindering op de premieheffing en de inkomstenbelasting. Ook kos ten gemaakt in het kader van de aftrekregeling „groot onder houd" kunnen onder die voor aftrek vallen. (Die kosten moeten dan wel inmiddels voldaan zijn). Vooraftrek heeft als pluspunt dat het belastingvoordeel meteen te gelde, wordt gemaakt. Het netto salaris wordt als het ware hoger. Het spaarpotje is echter verdwe nen. Het is bekend dat deze voor aftrek in een aantal gevallen niet aantrekkelijk is. Met name ambte naren die na aftrek beneden de zo genaamde premiegrens voor de volksverzekefingen komen, doen er goed aan die zaak vooraf door te rekenen. Waar het allemaal omdraait is de hoogte van het belastbaar inko men. Het gaat daar bij om plussen en minnen. De eigenaar-bewoner moet ook een aantal plussen bij het inkomen optellen. Zo'n plus is het huurwaardeforfait. Dat is een theoretisch begrip dat door de fis cus is uitgedacht om het verschil tussen de eigenaar-bewoner en de huurder gelijk te trekken. De hoogte van dit bedrag hangt sa men met de waarde van het huis. nu gaat de fiscus er, terecht, van uit dat het huis bewoond is. Dat betekent dat de waarde lager is dan wanneer het huis onbewoond zou zijn. Men houdt de waarde in bewoonde staat aan, zijnde zo'n zestig procent van de vrije ver koopwaarde. Kocht men het huis bijvoorbeeld voor 100.000 gulden dan bedraagt de waarde bewoond 60.000 en moet men ook het daar bij behorende huurwaardeforfait kiezen. Zie ook de tabel. Een tweede post die bij het inkomen wordt opgeteld zijn de subsidies. Met name die subsidies waarvan de uitbetaling overmeerdere jaren is uitgesmeerd, worden als inko men beschouwd. En zijn daarom ook fiscaal belastbaar. Premie A en B zijn daarvan voorbeelden. Een eenmalige subsidie-uitkering, bijvoorbeeld de premie C, hoeft dus niet als inkomen te worden opgegeven. Komen we nu bij de aantrekkelijke, aftrekbare posten. Alle kosten die men heeft gemaakt voor het afsluiten van de hypo theek zijn aftrekbaar. Dat zijn on dermeer, de notariskosten, de afsluitprovisie van de bank, de ta xatiekosten en de kosten voor het aanvragen van de gemeentegaran tie. Eveneens aftrekbaar zijn de rente, eventueel betaalde boete rente, een persoonlijke lening voor het bekostigen van een ver bouwing, de kosten van het over- sluiten van de hypotheek enzo voort. Over '85 geldt ook nog de aftrekregeling „grootje onder houd". Kosten in dat kader ge maakt kunnen dus eveneens wor den afgetrokken. Ook erfpachtca- cons en periodieke betalingen voor een recht van opstal bijvoor beeld zijn aftrekbaar. Het huurwaardeforfait wordt dus bij uw inkomen opgeteld. Een zo laag mogelijke waarde is dus het beste.. Ten opzichte van het voor gaande jaar, '84, is er landelijk gesproken geen noemenswaardige prijswijziging opgetreden. Per 1 januari '85 kunt u dus wel de zelfde waarde aanhouden als in het voorgaande jaar werd geac cepteerd. Toch kunnen er wel de gelijk situaties zijn waarin de waarde zich afwijkend heeft ont wikkeld. Een onteigening van een stuk tuin ten behoeve van de aan leg van een fietspad leidt duidelijk tot een waardevermindering van het onroerend goed. Ook een anti- speculatiebeding kan zo'n waar- dedrukkend effekt hebben. Mocht zich in uw situatie iets dergelijks zijn voorgevallen dan is een tele foontje met uw makelaar te advi seren. Die is ongetwijfeld bereid een globale indruk van die nega tieve waardeontwikkling te geven. Wanneer het hard gemaakt moet worden naar de inspektie dan kan een taxatierapport worden ge vraagd. De kosten daarvan zijn afhankelijk van de getaxeerde waarde. Wat men zich echter wel moet realiseren is dat de opbouw van de huurwaardetabel bijzonder grof is. De waardevermindering moet aanzienlijk zijn wil men in een andere categorie terecht ko men. Zit men echter vlak boven zo'n ondergrens dan kan het al snel aantrekkelijk worden. Misverstanden ontstaan er vaak inzake de aankoopkosten van een huis. Verwervingskosten zijn niet aftrekbaar. Schakelde men dus voor de aankoop een eigen make laar in dan zijn zijn kosten niet aftrekbaar. Datzelfde geldt voor de overdrachtsbelasting en de za kelijke lasten zoals ogb, water schapslasten en zuiveringsheffin gen en verzekeringspremies. Tabel Waarde woning in het economisch Huurwaarde verkeer doch niet meer dan meer dan Prijsontwikkeling bestaande woningen (Bron: NVM) 184 200 198 800 187 300 131 900 102 600 171 100 153 500 138 100 14^°° 139 600 140 100 of vereniging van huiseigenaren; het is goedkoper en de subsidie aanvraag heeft sneller kans, wan neer in één keer een heel complex van woningen worden geïsoleerd wordt. Bovendien bepleit ook de overheid een dergelijke aanpak. Bewoners kunnen daarnaast ook de plannen van de gemeente in de gaten houden, of het stimuleren tot maatregelen. Bijvoorbeeld bij het crossen, of het nachtelijk par keren van vrachtauto's in woon wijken. Het onnodig plaatsen van verkeerslichten, het stimuleren van „groene golven", snelheids beperkingen enzovoorts. Let op de bestemmingsplannen en bezie of de Wet geluidhinder wel uitge voerd wordt. Per slot van reke ning hebt u recht op inspraak. Ook hier geldt weer dat een geza menlijke aanpak effektiever werkt dan in uw eentje. Dat er ook men sen zijn die zich helemaal niet sto ren aan een overproduktie van ge- luid, bleek uit een onlangs gepu bliceerd artikeltje in een van de dagbladen. Het Gelderse Lent, waar de snelweg Arnhem-Nijme- gen dwars doorheen loopt, kreeg 6 miljoen van Rijkswaterstaat aangeboden, in de vorm van ge luidsschermen. Tot verbazing van de instanties bleken de inwoners daar helemaal niet blij mee te zijn. Tachtig procent van de omwoners wenste niet tegen de wand aan te kijken. Zij waren aan de geluido verlast allang gewend en lagen er echt niet wakker vanDat de kommunikatie niet altijd even vlekkeloos verloopt is duidelijk. Onlangs is in Utrecht de jaarlijkse vakbeurs voor doe-het-zelfbran- che „Karwei" gehouden. Een paar trends waren daar duidelijk waarneembaar. De doe-het-zelver wordt steeds handiger. Geksche rend spreekt men al over „knappe beunhazen" of „halve professio nals". Ook, meer ingewikkelde klussen zoals waterleiding en het plaatsen van tussenwanden ko men steeds meer voor. Drie op de vier doe-het-zelvers klussen aan het eigen huis. De resterende 25 procent verwacht de huurwoning voor nog een fiks aantal jaren te bewonen en is daarom bereid er het nodige geld en vrije tjd in te steken. De opkomst van de snoer- loze apparatuur zet door. In de meeste gevallen zijn deze uitvoe ringen sneller, veiliger en voor meerdere doeleinden geschikt. Voor wat keukens betreft ver wacht men veel van de magne tron. Dat wordt wel het „hebbe dingetje van het jaar" genoemd. Wat de uitvoering betreft blijft de mode, strak kunststof. Er lijkt overigens iets meer belijning in de keukens te komen. 1^2- Broersvest 95c alle 3111 ED Schiedam verzekeringen, telefoon 010-264477 persoonlijke privé na 6 uur: 268708 leningen, financieringen, hypotheken w> MAKELAARS OG/VERZEKERING EN Gerrit Verboonstraat 12 - tel. 010-737933'Schiedam Schiedam, tel. 010-268112 Voor Goede Verlichting Schiedam Broersvest 58-60-62. Tel. 010-267718 SANITAIR EN KACHEL IfAIJ flFR MI1F7FI SCHIE 40-52 SCHIEDAM SPECIALISTEN wAN UtN ITlUCZXL TEL. 010 - 73 20 77 UW DOE-HET-ZELF EN KASTEN SPECIALIST Mariastraat 17-19 - Schiedam - Tel. 262959 Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten fnstAnlop* Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 11