Het verhaal van een werkloze Schiedammer Café Quibus brengt eigentijds geluid i Mem 16,75 34,75 i CZ53 Algemene diensten Blauwe Brug zoekt vrijwilligers EHS Filmclub brengt Woody Allen Ox jArmorique" tijdelijk op Hoek Harwich Gebit stuk? Auto in brand Novotel Schiedam f^g0Eaigen- Onverschillig Smokkelen Toeval Doodvonnis Speldeknop Waarschuwing OIO 260199 VERINGMEIER TANDTECHNIEK Dagschotels Weekmenu PAGINA 3 1 door Peter de Lange SCHIEDAM Arie Vrijman bestaat niet. Behalve dat hij in werkelijkheid heel anders heet, telt hij voor de maatschappij niet mee. Hij is werk loos, een van die 800.000 Nederlanders, lijk bestaat Arie al leen op papier. Op kaarten, formulieren en in dossiers. Hij is een archiefnummer. Al jaren. Nu heeft een schrijfster hem weer tot leven gewekt. In een boek dat vertelt hoe een spontaan jon getje uit de Gorzen verwerd tot een bitter man, die niemand meer vertrouwt. Arie heeft zich keer op keer laten beduvelen. Om te voorkomen dat dat op nieuw gebeurt wil hij zijn echte naam niet prijsge ven. Daarom zag hij er vanaf, burgemeester Scheeres het eerste exem plaar van „zijn" boek te overhandigen. En daarom., heeft hij de uitgenodigin-' gen van Sonja en Ivo om in hun show te komen, af gewimpeld. Het Nieuwe Stadsblad H. Q. C. Klomp Auto- en motorbanden, uitlaten, schokdempers en accu's SCHIEDAM De CPN huurde geen sfeervolle ambi ance om haar verkiezingsprogramma te presenteren, zoals de meeste andere Schiedamse partijen doen. De gratis eigen fraktiekamer ten stadhuize en een kan zelf gezette koffie, vond „de stem des volks" mooi genoeg. Daarmee gaf de dertien man sterke fraktie - misschien onbewust - gelijk al een beetje aan hoe ze al haar mooie plannen, wensen en ideeën voor Schiedam denkt te kunnen financieren. klllltH rii De CPN-fraktie: „onze kamer op het stadhuis is mooi genoeg om ons programma in te presenteren." Maine nesse- Prijsbrekers en weekmenu van Bordelaise Maandag 17 februari Joegoslavische paprika goulash Gepaneerde kalkoenschnitzel Champignon „Cesar" Cóte de Boeuf „Mirabeau" Parfait „St. Patrick" novotel HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 „Ik ben ook maar een mens die gewaardeerd wil worden" Arie blijft liever thuis, in de Gorzen, in zijn huisje, zo'n beetje het enige bezit dat hem na een jarenlange uit puttingsslag met zijn werk gever, het GAK en de socia le dienst nog rest. Die wijk aan de Waterweg is Arie altijd trouw gebleven. Hij werd er geboren als zoon van een gewoon werkman, in de crisisjaren voor de oorlog. Wat dat betekent ontdekte hij al op 12-jarige leeftijd. Je nam een sigaar mee als je ging sollicite ren. Misschien gaf de baas dan dat joppie aan jou. In de verhouding werkgever- werknemer is sindsdien vol gens Arie niet veel veranderd. En hij kan het weten, want hij heeft heel wat „joppies" gehad. Erg ver heeft al dat werken hem niet gebracht. Op zijn 46e werd hij uitgerangeerd. Zijn eindstation: de sociale zeker heid. Arie begon als hulpje bij een banketbakker. Daarna beland de hij in een jeneverstokerij. Hij was taxichauffeur, pijpfit- ter, vrachtwagenchauffeur, messenslijper en tenslotte monteur in een wasserij. Eerst knapte hij af op de harde, za kelijke instelling van zijn werkgevers, vervolgens het volslagen gebrek aan saamho righeid onder de arbeiders. In de stokerij moest hij tegen zijn zin drank buiten de poort smokkelen, als taxichauffeur kreeg hij het aan de stok met dronken zeelieden, in een sui kerfabriek werd hem bij een diefstal de zwarte piet toege speeld. En in de wasserij vloog hij er uit omdat hij de belan genbehartiging van het perso neel al te serieus nam. 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 30-9-85 Wie Aries levensverhaal leest (het heet „Geen bloemen voor een werkloze", en het werd opgetekend door de aan de rijksuniversiteit van Leiden verbonden Inge P. Spruit) valt van de ene verbazing in de an dere. Arie's bestaan is één lange lij densweg. Het is de geschiede nis van de argeloze die altijd voor anderen de vuile kar weitjes opknapt en die als dank een geweldige schop on der zijn achterste krijgt. Er zijn ongetwijfeld talloze mensen die net zo'n verhaal kunnen vertellen als Arie uit Schiedam. Het bijzondere is echter dat het Inge Spruit niet zozeer om Arie's belevenissen is te doen. Wat zij wil aantonen is de on verschilligheid van werkge vers die mensen naar believen aannemen en ontslaan en de onverschilligheid van de sa menleving die dat allemaal zonder protesten laat gebeu ren. Het vooroordeel dat een werk loze liever koffie drinkt, dan dat hij de handen uit de mou wen steekt vind je niet alleen in direktiekamers. Op het eerstbeste verjaarspartijtje kun je dezelfde mening horen. Net als het kletspraatje dat zo'n werkloze het toch maar ge schoten heeft met zijn uitke ring. Voor de meesten is een getal als 800.000 werklozen alleen maar één regel in de krant. Pas als je het verhaal van een uit dat legioen aanhoort, besef je hoe hoog de prijs is die de samenleving betaalt voor de „vooruitgang". Dat Inge Spruit Arie Vrijman als voorbeeld koos is louter toeval. Het arbeidsbureau in Schiedam gaf hem op als kan didaat voor een enquete van de Leidse universiteit. Een aantal werklozen werd ver zocht eenvoudige vragen te beantwoorden als „hoeveel si garetten rook je per dag" en „hoe breng je je tijd door". Arie kon zö goed kletsen dat hij een paar dagen later werd benaderd met de vraag of hij aan een boek wilde meewer ken. „Ze waren in mijn verha len geïrfteresseerd. En ze zei den meteen: die zaak van u stinkt". Die „zaak" vormt de kern van het boek. Hij speelt zich af bij een wasserij in Schiedam waar de rapgebekte Arie in de on dernemingsraad werd geko zen. Hij werd gewaarschuwd dat hij met die kandidatuur „zijn doodvonnis" tekende, maar zette toch door. Een fata le beslissing. Het bedrijf ging reorganiseren en voor een groot aantal me dewerkers werd ontslag aan gevraagd. Ook voor Arie. Dat hij dag en nacht voor zijn werkgever had klaargestaan deed niet ter zake. Hoewel hij als lid van de on dernemingsraad een zekere bescherming genoot probeerde het bedrijf hem tot vijf maal toe te ontslaan. Het arbeidsbu reau weigerde het ontslag te erkennen en Arie ging terug naar de wasserij. Maar in plaats van met zijn vertrouwde gereedschappen, moest hij met een bezem in de weer. Die vernedering maakte hem ziek. Hij raakte aan de pillen en kwam in de WAO te recht, en vandaar via allerlei omwegen in de WW. Het sociaal plan dat hij voor de afvloeiing had helpen opstel len, bleek op hem zelf niet van toepassing. De vakbond kon weinig voor hem doen („je bent nog maar een speldek nop"), het GAK hield hem aan het lijntje. Vijf jaar na dato spendeert hij nog altijd een vermogen aan postzegels om zijn aanspraken op achterstal lig loon en vakantiegeld er kend te krijgen. Waarom trok hij altijd aan het kortste eind? „Omdat ik ook maar een mens ben die het prettig vindt gewaardeerd te worden". Omdat hij zich ver giste in de saamhorigheid van de mensen. Omdat hij als jon getje uit de Gorzen had ge leerd dat je voor elkaar moest opkomen. Maar al tijdens de oorlog, bij razzia's, viel hem op dat mensen soms niet werden ontzien - „zeker niet gewone mensen, zoals wij". En als taxichauffeur stelde hij vast: „het loon is niet bedoeld om van rond te komen". Toch bleef hij eerlijk en fatsoenlijk. Op een avond trof hij in de wasserij - waar hij al ten dode was opgeschreven - een doos vol loonzakjes aan, open en bloot. „Ik had ze zo mee kunnen pakken, net als ieder ander die even binnenwipte. Tóen vond ik mezelf geweldig dat ik ze liet staan, nü vind ik mezelf een zak dat ik ze niet heb meegenomen, een naieve stommeling". „Geen bloemen voor een werkloze" is een somber boek. Je koopt het niet voor je ple zier. Het is, hoewel het zich in Schiedam speelt, geen typisch Schiedams verhaal. 800.000 mannen en vrouwen, ver spreid over heel Nederland, lopen met dezelfde gevoelens rond. Zijn medewerking aan het boek heeft Arie Vrijman geen cent opgeleverd. Daar was het hem ook niet om te doen. „Je moet het lezen als een waar schuwing", zegt hij. „In dat opzicht kun je er je voordeel mee doen. Laat niemand den ken: als ik ooit werkloos word heb ik in ieder geval m'n uit kering. Vergeet het maar. Je gaat als werkloze over ontzet tend veel schijven, en iedereen heeft maling aan je". Nu, rond zijn vijftigste, heeft Arie geen toekomst meer. Al leen nog een verleden. Het ligt in Schiedam Zuid, een wijk die nauwelijks meer lijkt op de gezellige volksbuurt uit de ja ren dertig. Maar het heimwee blijft. Aan het slot van het boek zegt Arie: „Ik wou dat ik nog een kind was met een kinderver stand, en leefde in de Gorzen. Dan zou ik altijd een toekomst hebben die nooit zou komen, want mijn toekomst is verle den tijd". „Geen bloemen voor een werkloze'; met zekerheid af geschreven" door Inge P. Spruit is een uitgave van het Wereldvenster. Het boek kost 24,90. De Heilig Hart kerk, herken ningspunt van de Gorzen. Maar de wijk waarin Arie Vrijman als kleine jongen speelde, lijkt in 1986 niet meer op de gezellige volksbuurt van weleer huisarts geen praktijk van 17 t/m 28 februari 1986 Waarnemende huisartsen G. Pet, Tuinlaan 38, C. Kortekaas, Swammerdamsingel 7 P. v. Santbrink, J. v. Zutphenstraat 2 Voor spoedgevallen, huisbezoeken en avonddiensten boodschappendienst tel. 206611 Huisbezoeken s.v.p. opgeven voor 9.30 uur. SCHIEDAM De St. Akt. Cie is een stichting die tal van ak- tiviteiten in het wijkcentrum De Blauwe Brug organiseert, zoals cursussen trim- en sport- groepen en gezelligheids bijeenkomsten. De stichting verzorgt ook een informatiebalie in de Blauwe Brug, die dagelijks aan belang stellenden informatie ver strekt over de Blauwe Brug, ons werk daarin en tal van an dere zaken de wijk Schiedam- Noord betreffende. Voor het bemannen van de in formatiebalie kan de stichting nog een aantal vrijwilligers (sters) gebruiken die één och tend of middag in de week en kele uren als informateur (tri ce) willen meewerken. Een taak voor mannen en vrouwen die over voldoende vrije tijd beschikken en het prettig vin den om in teamverband deze vrije tijd nuttig te besteden. Dit vrijwilligerswerk wordt niet betaald. Raam 26, Schiedam telefoon 265555 SCHIEDAM Vrijdag 14 fe bruari wordt bij de Filmclub Schiedam de komedie „The purple rose of Cairo" gedraaid van regisseur Woody Allen. Amerika in de jaren dertig. Cecilia zoekt een uitweg uit haar grauwe bestaan door veel in de bioscoop te zitten. Vooral de film „The purple rose of Cairo" vindt ze fantastisch omdat er een prachtige akteur in speelt. Op een dag begint deze vanaf het doek tegen haar te praten en samen gaan ze naar buiten. De andere spe lers in de film pikken dit ech ter niet en protesteren hevig... Aanvang half tien, we zijn ge opend vanaf half negen. Toe gang voor donateurs 3,50; donateur worden kost 5, per seizoen inclusief eerste film. Het adres: Stichting Filmclub Schiedam, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12 Schiedam. CPN: bezuinigingen geen excuus voor alles „Als alle voorstellen in de raad, maar ook die representa tieve etentjes eens kritisch worden bekeken, valt nog heel wat geld vrij te maken. De fi nanciële situatie in Schiedam is zo slecht nog niet," zegt Eef Collé, tweede op de lijst daar over. Op zijn minst twee zetels hoopt de CPN te halen straks in maart, maar als het even kan wil het duo Bruseker en Collé na de verkiezingen sa men met Jolie Hakkert, die voor cultureel vuurwerk wil gaan zorgen, in de Raad ko men. „Ook schrikken wij er niet voor terug om in het college zitting te nemen", vertelt Üï- ferd Bruseker. „Voorwaarde daarbij is wel, dat we willen blijven vasthouden aan onze belangrijkste programma-pun ten". De rode draad bij alles wat de CPN wil de komende vier jaar, is heel kortweg de Schie damse bevolking. Daarvan moet en kan volgens de com munistische partij het huidige voorzieningenpeil en de koop kracht gehandhaafd blijven: „Natuurlijk kunnen ook wij niet al onze wensen in één keer realiseren. Maar als we het voor het zeggen krijgen SCHIEDAM Café Quibus brengt zaterdagavond Avalan che, een vijf man sterke Rithm and blues-formatie. Anders dan de meeste collega's in het zelfde genre proberen ze in hun muziek niet een verleden, waar ze zelf geen deel aan hebben gehad, weer te geven. Zanger Ries de Vuyst en zijn groep brengen de blues ver pakt in een eigentijds jasje. Een houding die tot nu toe geen windeieren heeft gelegd. In 1984 kwam een eerste LP, „Reelin' with a feelin" uit, een tweede is inmiddels in de maak. Vooral bij de Belgische radio en televisie is Avalanche zo langzaamaan geen onbekende meer. Voor 2,50 kunnen Schie dammers de 15de in café Qui bus gaan horen, dat ook de goede naam die de groep zich op het gebied van life-optre- dens heeft opgebouwd, terecht is. Zondagavond is er in het café op de Lange Haven weer een „Alles is mogelijk Avond"., die zich vanwege de kou dit keer waarschijnlijk in Zuid-Ameri kaanse sferen zal afspelt gaan in ieder geval de gas- prijzen omlaag en de elektri citeitstarieven óók". Andere dingen waarvoor de CPN zich de komende vier jaar hard wil maken zijn onder andere: Wilton Feyenoord en de werkgelegenheid daar, be tere kinderopvangmogelijkhe- den, meer welzijnswerkers in oude wijken, geen sociale frau de-controleurs, die de privacy aantasten van uitkeringsge rechtigden, hulp aan werkloze jongeren en een lokatie voor de woonwagenbewoners aan de Buitenhavenweg. Bezuinigingen wil de commu nistische partij duidelijk niet als een soort excuus voor alles gebruiken: „Dwars tegen de gevestigde mening in, blijf ik beweren, dat er nog mogelijk heden open liggen in deze stad", zegt fraktievoorzitter Bruseker. „Wij doen geen loze beloftes. Als we iets toezeggen, dan houden we ons er ook na de verkiezingen aan. Wij zijn er voor alle Schiedammers. Daar is de samenstelling van onze fraktie - er zitten onder meer een WAO-er, een bijstands moeder, een bewonersvereni- gingsvoorzitter, een kleuter leidster- en een Shell-employé in - eigenlijk het beste bewijs van". tMtMm V-<0 Niet mee doorreden, maar snel langs WCC. U krygt 'n leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. Schiedam LID FOCWA Algemene diensten Weekenddiensten huisartsen: Voor spoedgevallen telefoon 206611. Ambulance nodig? Bel direkt 333300. Apotheekhulp voor spoedrecepten: Telefoon 264018. Tandartsdienst: E. de Wilde, Pr. Bernardlaan 98, tel. 268702. Alleen op het spreekuur, zaterdag en zondag van 17.00-18.00 uur. Eerste hulp dag en nacht ook in het weekend: gebouw Stadhouders laan. Schieland ziekenhuis: Gebouw Burg. Knappertlaan 25 en gebouw Stadhouderslaan 98, Schiedam, tele foon 733733, (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektijden algemeen: 13.45-14.30 uur; 18.45-19.45 uur. IC/CCU afdeling: 13.45-14.15 uur.; 18.45-19.15 uur. PAAZ, ma. t/m vr. geen middagbezoek; 18.45-19.45 uur. PAAZ weekend: 13.45-15.15 uur; 18.45-20.00 uur. Kraamafdeling: 13.45-14.30 uur; 19.00-20.00 uur. Kin derafdeling: 10.00-12.00 uur; 14.30- 19.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": voor spoedgevallen tel. 267831. Nederlandse RodeKruis: Afd. Schiedam, Warande 95, telefoon 268013, inl. tijdens kantooruren: dins dag, woensdag, donderdag van 9.00- 12.30 uur. Vervoer invaliden en be jaarden: telefoon 267975 dagelijks van m 17.00-19.00 12.00-13.00 uur en van uur. Kruisvereniging Schiedam: Kan toor: van Swindensingel 40, tel. 739900. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: magazijn v. Swin densingel 40, maandag t/m vrijdag van 15.00-17.00 uur; magazijn Bach plein 588, maandag t/m vrijdag, van 8.30-16.15 uur. Weekenddienst infor matie: tel. 739900. Waarnemende Dierenartsen: Voor dierenarts De Kaper, telefoon 268234 Voor dierenarts Visee, telefoon 704022. Voor dierenarts P. M. C. A. van Eerd, L. van Eerd-van Toor, te lefoon 734819. Voor dierenarts J. Vel- tenaar, telefoon 710715. Dierenbescherming: Dierentehuis Hargahoeve, Sportlaan 2, Schiedam, telefoon 714151. Vogelasiel KNNV Babbersmolen. Volkstuinencomplex „Vijfsluizen", telefoon 713362. Telefonische Hulpdienst „Water weg Noord": Telefoon 010-731161 9.00-03.00 uur bereikbaar. Voor hen in geestelijke en sociale nood, zoekt vrijwilligers/sters, telefoon 731344. WATERWEG NOORD Met het oog op de conti nuïteit op de route Hoek van Holland Harwich heeft de Stoomvaart Maat schappij Zeeland met in gang van 25 maart tot aan de introductie van de nieu we ferry „Koningin Bea trix", het m.s. „Armori- que" gecharterd van de Franse rederij Brittanny Ferries. Met de „Armori- que" zal het gecharterde m.s. „Zeeland" worden vervangen dat niet langer door de eigenaren be schikbaar kon worden ge steld. De passenger ferry „Armo- rique" is gebouwd in 1972 en biedt accommodatie aan 700 passagiers en 165 personenauto's dan wel 19 vrachtauto-combinaties en 36 personenauto's. Aan boord bevinden zich twee restaurants, een cafetaria, twee bars, een tax-free shop en een bioscoop. Samen met het m.s. „Prin ses Beatrix" zal zij tussen Hoek van Holland en Har wich de dienst uitvoeren, tot de komst in het voor jaar van 1986 van de nieu we ferry „Koningin Bea trix", thans in afbouw bij de Werf Van der Giessen- De Noord in Krimpen aan de IJssel. Door het inzetten van het m.s. „Koningin Beatrix" zullen de vervoersmoge lijkheden op de route Hoek van HollandHarwich be langrijk worden vergroot. Dit schip, aangeduid als „het grootste drijvende hotel op de Noordzee", biedt ruimte aan 2100 pas sagiers alsmede aan 220 personenauto's en 80 vrachteenheden of een to taal van 500 personenau to's. Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 9.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-261417 Zaterdags van 9.00 tot 12.00 uur. Op de parkeerplaats van het Holy-ziekenhuis brak woens dag brand uit onder de motor kap van een personenauto. Bij onderzoek dat ingesteld werd in samenwerking met de brandweer, bleek dat er ken nelijk tijdens een garagebeurt een poetsdoek was achterge bleven bij de motor die vlam had gevat. De eigenaar van de auto, een inwoner van Maas dijk, was tijdenë" de brand niet ter plaatse. Schadebedrag is nog niet bekend. Voor de week van zaterdag 15 t/m 21 februari 1986 Zaterdag 15 februari Varkensrollade met peper-roomsaus Zondag 16 februari Karbonade a la Dinsdag 18 februari Woensdag 19 februari Nasi Goreng Donderdag 20 februari Boeuf Bourguignon Vrijdag 21 februari Forel a la Meunière Hargalaan 23 3118 JA Schiedam telefoon 010-713322.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3