WOONGULDEN WOONDROOM Wonen boven winkels WONEN WOONNIEUWS /a Kl 1 ■town W> /r~ ZONWERING SCHIEDAM WASSENAAR VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR DOE-HET-ZELF ZAKEN Óók voor taxaties van onroerende goederen CAMPINGSPORT SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 paginaTï] In 1981 was er voor het eerst een confrontatie. Een straatje in Lekkerkerk was gebouwd op vervuilde grond. Het jour naal, alle actualiteitsrubrieken en de schrijvende pers gin gen kijken. De rest van Nederland zag de beelden op de televisie en las het verhaal in de kranten. Vol medeleven, maar in de gelukkige overtuiging dat ze zelf niet in Lekker kerk woonden. De werkelijkheid bleek anders. Minister Ginjaar stelde een dnderzoek in naar de kwaliteit van de grond in de rest van Nederland. Een controle-rondje wees uit dat er nauwelijks een gemeente te vinden was, waar geen bodemverontreini ging geconstateerd werd. De vervuiling was overal. Een alfstandelijke houding-kon eigenlijk niemand zich meer permitteren. Over de situatie van gif-bewoners" gaat dit artikel. Over de schok, de angst, de woede en het zoeken naar oplossingen. Huursubsidie onder druk Gemeentegarantie Pracht huis op een pracht plekje Bezorgdheid Hulpeloos Gegijzeld Overheid Niet bij de pakken neer Hulp „Ik ben erg blij dat ik u dit nu als eerste kan meedelen. Onze plannen worden dit voorjaar nu echt gerealiseerd. Ik kan nauwelijks onder woorden brengen wat dit voor ons betekent. We zijn al vijftien jaar met dit idee aan het werk, nu kan het eindelijk van start gaan". Een gelukkig archi tect J. van Brugge staat ons te woord over zijn project 'wonen boven winkels'. In het Haarlemse stadscentrum staan de ruimten boven de winkels bijna zonder uitzondering allemaal leeg. Vroeger woonden de winkeliers zelf boven de panden. Daarna heb ben ze een tijd als opslagruimte gediend, maar met de snelle bezorgdiensten van de groothandel is dat tegenwoor dig vaak overbodig. Lege ruimte dus. En dat met ongeveer 6000 woningzoekenden in de gemeente. Daar gaat dan ook verandering in komen. Een aannemer koopt de verdiepin gen op en verbouwt ze tot ruime drie-kamer-koop-etages. In de premie-A sector zullen ze ongeveer 130.000 gulden gaan kosten. Bewoonbaar Architectonisch Stuurgroep Adressen voor informatie RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-72727 Eindredaktie Marijke Sterk NIEUWS Q" TUINMEUBELEN ZONWERINGEN De moderne koneKtie Dijkstra verlichting /1^r$-snop*\ tf^irnr» li N yf, K )WN/ «yiUvTO VERWARMING SANITAIR ZEEMAN'S IJZERHANDEL11 KAMPEERARTIKELEN TENTEN CARAVANACCESSOIRES a. -4 I Bodemverontreiniging en de bewoners stijding komt. Een donderslag bij heldere hemel, wanneer blijkt dat juist jouw woning op gifgrind ge bouwd is. En dat terwijl je er al jaren woont. Direct dringen zich beelden op van eerdere affaires: een lege wijk, met luguber verla ten huizen, waaruit de bewoners massaal zijn vertrokken. ;Het is er opeens, terwijl het er al jaren lag. Een giftige bodem. De allereerste schok, wanneer de job- f De voorgevechten zijn zo'n vier «rpaanden geleden al begonnen. ^Minister de Koning opperde toen de mogelijkheid subsidies zoals de huursubsidie af te schaffen en te vervangen door belastingverla ging. Hij vond meteen zijn partij genoot en verantwoordelijk be windsman, staatssecretaris Brokx op zijn weg. Zijdelings kwam deze discussie opnieuw aan de orde tij dens een kamerdebat over de wet telijke regeling van de huursubsi die. De meerderheid van de Tweede Kamer steunde de be windsman in zijn streven te ko men tot een huursubsidiewet. Als de Eerste Kamer meewerkt kan een en ander nog vóór 1 juli aan slaande geregeld zijn. Met name cje linkse partijen benadrukten tij dens de behandeling, het belang van de huursubsidie. Zo'n 1 op de 5 huurders maakt gebruik van deze regeling waarmee dit jaar een totaal bedrag van 1,5 miljard gul den gemoeid zal zijn. De fracties van CDA en VVD waren echter niet bereid te verklaren dat de huursubsidie na de verkiezingen gespaard zou worden voor de be zuinigingsdrift van minister RU- ding. Het idee van minister de Ko ning hangt daarom nog steeds bo ven de hoofden van 700.000 huur ders. Dat een dergelijke verlaging niet aanvaardbaar is voor velen blijkt ondermeer uit de reacties van de Hout- en Bouwbond van het CNV. Een verlaging van de doorstroming in de huursector. Daardoor komen met name in de lagere prijsklassen te weinig wo ningen vrij voor jongeren. Dat zou de aanleiding kunnen zijn voor een „Kraakhausse", aldus een woordvoerder van het CNV. Gemeentegarantie heeft voor de koper van een huis een aantal pluspunten. Wordt aan de nor men voldaan dan kan men méér hypotheek krijgen tegen een door gaans wat lagere rente. Daar staan voor de koper nagenoeg geen kos ten tegenover. Globaal is men een paar honderd gulden voor de aan vraag en de taxatie kwijt. Nu staat die gemeentegarantie de laatste ja ren sterk onder druk. De jaren la ten een voortdurende stijging zien v^n de verliezen die gemeente en rjjk op deze garantieverstrekking lijden. Bij de start in '75 ging het oim 22 woningen die een totaal verlies van 300.000 gulden veroor zaakten. In 1980 was dat aantal opgelopen tot 336 woningen en beliep het verlies dertien miljoen. Ën het eind was nog niet in zicht. Het verlies over '84 bedroeg 124 miljoen gulden voor in totaal 2487 woningen. Vorig jaar liep het aan tal terug tot 2100 en daalde het verlies tot een bedrag van 110 tot 115 miljoen gulden. Aldus staats secretaris Brokx. Met name de Vereniging van Nederlandse Ge meenten verwacht dit jaar nog een toename van het aantal gedwon gen verkopen. Zij bepleit een snel lere invoering van het Interge meentelijk Risicofonds. Dat fonds moet de gemeenten en het rijk van immense verliezen vrijwaren in de toekomst. Staatssecretaris Brokx heeft onlangs echter gemeld dat hij een eerste voorstel in april in de Tweede Kamer aan de orde wil stellen. Hij voorziet geen invoe ring van genoemd fonds vóór de periode 1 januari '87 - 1 januari Het Amsterdamse instituut voor milieuvraagstukken heeft een on derzoek gedaan naar de gevoelens van de bewoners van vervuilde grond. Zij hebben ongeveer 700 intervieuws afgenomen in vier ver schillende plaatsen in Nederland waar de problematiek speelt. In Hengelo, Stadskanaal, Stein en Maassluis praatten zij over emo ties en wensen. 's y. 'i- C* Het pand aan het De la Marplein 23 in Schiedam is gebouwd in 1977. Daarbij is gebruik gemaakt van eersteklas materialen en dat is vandaag de dag nog duidelijk merkbaar. De L-vormige woonka mer heeft iets aparts met de open haard, de plavuizen op de vloer en het schoonmetselwerk. Via een schuifpui komt men in de bijzon der fraai aangelegde tuin. Een royale tuin met een prima zonlig- ging. De garage en de berging zijn v^n binnenuit bereikbaar. Op de eerste etage liggen drie slaapka mers waarvan de jjuderslaapka- mer grenst aan de compleet inge richte badkamer. Op de tweede etage vinden we twee ruime slaap kamers en een ruime ber gingsruimte. Het geheel wordt centraal verwarmd. De omgeving van het De la Mar plein is rustig, aan een vijverpartij en met tennisbanen en winkelcen tra in de direkte omgeving. Voor meer informatie kan kon takt worden opgenomen met Vastgoed Van Dorst bv in Schie dam, telefoon 010-732555. De vraagprijs bedraagt 290.000, Kosten Koper. Uit dat onlangs gepubliceerde on derzoek blijkt dat meer dan de helft van de mensen in eerste in stantie bang en onzeker is. Meestal richt de ongerustheid zich op de lichamelijke gezondheid. Bij ouders van kleine kinderen zijn die zorgen nog eens extra groot. Een andere groep bewoners baga- taliseert de problemen in eerste in stantie. Als een soort vlucht. ,,Het zal allemaal wel niet zo'n vaart lopen". Wanneer de eerste angst gezakt is, beginnen de problemen eigenlijk pas goed. Hulpeloosheid en ook woede krijgen de overhand. Juist omdat het probleem, het gif, zo moeilijk vatbaar is, zijn de sociale en psychische problemen groot. De angst voor het onbekende is meestal heviger dan wanneer de problemen concreet aan te geven zijn. In eerste instantie stelt men nog vertrouwen in de overheid. „Die moet ons toch wel uit deze situatie helpen", is de verwachting. Dat blijkt doorgaans tegen te vallen. De erkenning van de moeilijkhe den en de belangstelling van de overheid blijft meestal achter bij het belang dat de gedupeerde hechten aan de kwestie. Ook de traagheid waarmee de ambtelijke molens werken, wekt wrevel. Ze ker wanneer de burgers zitten te springen om oplossingen en ant woorden. Wanneer de mensen volledig doordrongen zijn van de proble men, raken ze het spoor vaak bij ster. Ze komen in een vacuüm te recht, het gof heeft ze figuurlijk lam geslagen. Ze weten niet waar het precies zit, en in hoeverre het misschien al een schadelijke in vloed op hun gezondheid heeft ge had. Bepaalde vreemde kwalen worden aan het gif toegeschreven. De medische wetenschap kan dat soms ook niet écht weerleggen. De psychishce druk veroorzaakt vaak kwalen van allerlei aard. De zor gen breken de lichamelijk weer baarheid. Het is ook onduidelijk hoe je je moet beschermen tegen de vervuiling. Kunnen kinderen nog wel in de tuin spelen, zijn de zelf gekweekte tomaten nog wel eetbaar. Een hele reeks vragen en onduidelijkheden waar niemand antwoord op geeft. Daar komt dan nog bij dat de mensen vaak niet aan de situatie kunnen ontsnappen. Een koop huis daalt door de verontreiniging zo sterk in waarde, dat verkopen doorgaans niet meer in aanmer king komt. Minister Winsemius van Ruimte lijke Ordening, Volkshuisvesting en Milieubeheer, erkent deze pro blemen. „De gezinnen voelen zich gegijzeld", aldus de bewindsman. Hij vindt dan ook dat aan die pijnlijke situatie een einde moet komen. „De publieke onrust moet beperkt worden. Dat kan door meer en betere informatie". De positieve opmerkingen van de minister blijken in de praktijk nauwelijks te werken. Integen deel. Het onderzoek van het insti tuut voor milieuvraagstukken wijst uit, dat het optreden van de overheid meer woede oproept dan de verontreiniging zelf. Bewoners gaan er dan ook al snel van uit dat de overheid hen bijvoorbeeld lang niet alle vertelt. Dit wordt nog eens versterkt door dat de plaatselijke overheid, het gemeentebestuur, vaak iets met de verontreiniging te maken heeft en een gedeelte van de schuld draagt. Dat is immers degene die de ver gunningen afgegeven heeft.De overheid wordt dus gezien als een tegenstander. Niet als begeleider van de problemen. Burgers krij gen vaak het idee dat ze tegen die overheid voor hun rechten moeten vechten. Dat heeft alles te maken met de openheid van de gemeente. Juist wanneer de mededelingen vanuit het stadsbestuur, het colleg van burgemeesters en wethouders bek nopt zijn en maar af en toe gege ven worden, wekt dit bij de bur gers argwaan. In Hengelo is het beleid van de gemeente gericht op actieve openbaarheid. Daar is het vertrouwen van de burgers in het optreden van de overheid dan ook veel groter. Wonen op gif is vreselijk. Maar uit alle nood komt ook nog een kleine deugd naar voren. De woe dende, teleurgestelde, verdrietige, bange en onzekere bewoners blij ven niet stil in een hoekje zitten. In de meeste gevallen staan de mensen na de eerste schok op. Om samen te werken aan het verbete ren van de situatie. Ze verenigin gen zich in een bewonersorganisa tie. Dat heeft emotioneel heel belang rijke gevolgen. Het gevoel van on grijpbare machteloosheid ver dwijnt. Daarvoor in de plaats komt een sociale verbondenheid. Door over de problemen te praten verdwijnt het gif niet uit de bo dem, maar verdwijnt het hopeloze gevoel wel. Jet Hardenbol, een van de mensen die in Dordrecht, in de Merwede- polder woonde, omschrijft het als volgt: „De mensen ontdekken hun verborgen talenten. Ze gaan stencillen, organiseren bijeen- kosmten, durven met papieren langs de deur te gaan en grijpen op vergaderingen naar de micro foon. Ze voelen zich nodig". „Op den duur konden de meesten ook grapjes over het gif maken. Chemische termen als tetrachloo- retheen lagen iedereen voorop de tong. De term „macwaarde (Ma ximaal aanvaardbare concentra tie) werd bij ons een stopwoord". De Merwede-polder is een van de ergere verontreinigingen in Neder land. Daar is ook duidelijk gewor den dat een bewonersorganisatie een eigen, belangrijke taak heeft. Bijvoorbeeld door te gaan zoeken naar de geschiedenis van het ver vuilde stuk. Wie heeft goed ge vonden dat het gif de bodem in kwam en op welke manieren be dreigt het nu onze gezondheid. „Logisch dat wij actievoeren", meent Jet Hardebol, „wanneer de huizen in de buurt afgebroken worden door mensen in maanpak- ken, dan blijf je als buurtbewoner toch niet rustig zitten toekijken". Een dergelijke actieve organisatie kost veel tijd en energie, maar le vert ook veel op. „Samen sta je sterk", zowel naar binnen toe als naar buiten. Duidelijkheid over standpunten, en samen op zoek naar mogelijkheden. Het oprichten van een bewoners vereniging is geen alledaags werk. De activiteiten die men als vereni ging moet gaan verrichten zullen voor de meeste mensen ook nieuw zijn. Gelukkig zijn er in ons landje met al haar vervuilde grond ook heel wat instanties die bij dat soort problemen kunnen helpen. Heel direct, door te vertellen hoe „Het weer bewoonbaar maken van de binnenstad is positief. Al lereerst is het voor een groot aan tal mensen aantrekkelijk om in de binnenstad te kunnen wonen. Al les lekker dicht bij de hand, van kruidenier tot theater, en midden tussen de mensen", vindt Van Brugge. Ook voor de winkeliers heeft het bewonen van de binnen stad grote voordelen. De etages stonden anders toch maar leeg. De Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting is een on derdeel van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieuhy giëne. De stuurgroep bege leidt mensen die werken aan een experiment op het gebied van de volkshuisvesting. Bij het uitkiezen van de te bege leiden experimenten wordt de nadruk gelegd op verschil lende aspecten. Betrokken heid van de bewoners is be langrijk, maar ook bijvoor beeld een kwalitatieve woon- verbetering. Voorwaarde is wel steeds dat de experimen ten herhaalbaar zijn. Dat ze 'een 'voorbeeldfunctiever vullen. Na afronding van een experimentbegeleiding brengt de stuurgroep een advies over het experiment uit aan de staatssecretaris. Dit is een reeks artikelen over de lo pende experimenten die door de stuurgroep worden bege leid. Een schets van de buitenkant. Wanneer u meer informatie wilt, kunt u te recht bij de stuurgroep. Zij is telefonisch te bereiken onder nummer 010-130935. Daar komt bovendien een tweede, groter belang bij. De binnenstad is na de winkelsluiting en in het weekend helemaal verlaten. Door de bewoning van de bovenetages zal de sociale controle vergroot worden. Daar profiteren de win keliers natuurlijk van mee. Zij stonden dan ook unaniem achter de plannen van de architect. Van Brugge: „Daar zijn de winkeliers erg enthousiast over. Wij hebben hier in de straat twee zaken van Vroom en Dreesman. Meneer Dreesman heeft zich persoonlijk positief uitgelaten over ons pro ject. Hij vond het met "name voor de sociale controle een goede zaak dat het centrum van Haarlem weer bewoond kan worden". De bouw van de etagewoning is een zeer origineel architectonisch hoogstandje. De bewoners kun nen natuurlijk niet via de winkels de bovenetage bereiken. Daarvoor hebben de Haarlemse architecten een zogenaamde 'bovenstraat' aan de achterkant van de panden bedacht. In de zijstraten is door poortjes vaak toegang tot de ach terkant van de winkelpanden. „Wij willen nu die poortjes ge bruiken, en daar de opgang ma ken naar een galerij die op de eer ste verdieping ligt. Met luchtbrug gen kunnen de mensen van die ga lerij naar hun voordeur. Die ligt dan ook aan de achterkant van het pand". In eerste instantie werd gedacht aan een galerij aan de voorkant. Dat bleek in verband met de vele monumentale gebouwen in het centrum niet mogelijk. Van Brugge: „Met ons plan kun nen we nu juist gebruik maken van de vele oude bouwsels die Haarlem rijk is. De poortjes die naar de achterkant leiden stam men uit de 16een 17e eeuw. Aan die poortjes koppelen wij de ach teropgang". De Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (zie kader) bege leidt het architectonische experi ment in Haarlen. Zij bekostigt mede het haalbaarheidsonderzoek naar de ontsluiting van de achter kant van de winkelpanden. Secre taris F. van Nimwegen: „Wij stemden in met dit experiment met het oog op de uitstraling naar de binnensteden in de rest van het land. Veel gemeenten kennen het probleem van het bewoonbaar maken van leegstaande verdiepin gen boven winkels. Door de stuur groep werd dan ook de voorbeeld functie benadrukt. Wij hebben ex pliciet vermeld dat de resultaten op een overzichtelijke en handel bare wijze bruikbaar gemaakt moeten worden voor derden". Dit voorjaar zal dus gestart wor den met de eerste verbouwingen. In dit stadium zullen zeven wonin gen in de Grote Houtstraat tot driekamerappartementen omgeto verd worden. Na de eerste zeven volgen er nog vijf. Van Brugge: Onze proef bestaat in eerste instantie uit deze twaalf woningen. Dat is ook het aantal dat de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting begeleidt". De gemeente Haarlem heeft zich echter al enthousiast verklaard voor meer woningen. „Het beleid is er in de toekomst op gericht nog veel meer van deze appartementen af te leveren. We hebben daar in Haarlem leegstaande verdiepingen voldoende voor. En dan praten we alleen nog maar over Haarlem. Ik heb al meer gemeenten hier ge zien. Ik denk dat het plan brede toepassingsmogelijkheden heeft, in veel Nederlandse binnensteden. Maar de eerste twaalf komen er nu. En dat is voor mij voorlopig het belangrijkst!" achtergebied met toegangen woningen via gemeenschappelijk dakterras Hieronder volgt een lijstje, met adressen van mensen die helaas al enige ervaring heb ben in het begeleiden van der gelijke actiegroepen. Daar kan men terecht voor nadere informatie. Voor publikaties over bo demverontreiniging: Ministerie van VROM afdeling voorlichting en ex terne betrekkingen Van Alkemadelaan 85 2597 AC Den Haag 070-264201 toestel 2301. Voor informatie en hulp: Nederland gifvrij Donkerstraat 17 3511 KB Utrecht 030-331328 (tussen 14.00 en 17.00 uur) Dit samenwerkingsverband heeft onlangs een handleiding voor bewoners en milieugroe pen uitgegeven. „Het gif de grond uit" gaat over oorza ken, gevolgen en de aanpak van bodemverontreiniging en behandelt concrete vragen en problemen. Vereniging Milieudefensie TweedeWeteringplantsoen 9 1017 ZD Amsterdam 020-221366. Hoofdinspectie milieuhy giëne Postbus 450 2260 MB Leidschendam 070-209367. je een initiatiefgroep opzet, en. daar acties mee kunt voeren. Na Lekkerkerk is de vervuiling, een onderdeel van het dagelijks le ven geworden. Geen probleem- van twintig gezinnen op een' veldje, maar iets dat ons allemaal- aangaat! f Broersvest 95c 3111 ED Schiedam telefoon 010-264477 privé na 6 uur: 268708 alle verzekeringen, persoonlijke leningen, financieringen, hypotheken Boterstraat 10, telefoon 010-267215 achter Hema Voor Goede Verlichting Schiedam Broersvest 58-60-62. Tel. 010-267718 ;>vi SANITAIR EN KACHEL VAN DER MOEZEL SCH,E 40-52 SCH,EDAM SPECIALISTEN TEL. 010 - 73 20 77 Spanjaard medew.'arch Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten f Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594 -SI 101' Boterstraat 10, telefoon 010-730074 achter Hema UW DOE-HET-ZELF EN KASTEN SPECIALIST Mariastraat 17-19 - Schiedam - Tel. 262959 MAKELAARS OG/VERZEKERINGEN Gerrit Verboonstraat 12 - tel. 010-737933'Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 11