Lichte stijging werkloosheid Erfpacht Woudhoek Nrd. zit D'66 niet lekker PvdA in debat o Toneelgroep '71 met komische thriller Geurend gif van Dior Een gezond gebit is een rijk bezit Spanje Italië Achter hoek Welke va kantie u ook kiest, een adres vindt u zeker in Nieuw jasje Blue Tiek-In 'portief be a Spreekuur politie Wat te doen? Tot slot HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 PAGINA 17 WATERWEG NOORD In de maand januari is het aantal werklozen in het gewest Nieuwe Waterweg Noord gestegen met 11 personen. Bij de vrouwen is het aantal gedaald met 24, en bij de mannen is het met 35 personen toe genomen. Er lieten zich 1248 mensen als werkloos inschrijven. Het aantal uitschrijvingen bedroeg 1237. De openstaande vraag van de werkgevers is gestegen; namelijk van 228 in december naar 264 in januari 36). Gedu rende deze maand zijn er in totaal 176 vacatures in gediend (in december 1985 103). De werkloosheid uitge drukt als percentage van de afhankelijke beroeps bevolking bedraagt nu voor mannen 11.0% (was 10.9%) en voor vrouwen 15.9% (was 16.0%). De werkloosheid in de bouwnijverheid is geste gen. Vorige maand ston den er 557 personen werkloos ingeschreven, deze maand 586 personen (+29). Het aantal gemelde vacatures bedroeg 9. T.o.v. vorige maand zijn dat 3 vacatures meer. Deze maand blijft de werkloosheid in de sektor metaalpersoneel vrijwel ongewijzigd. Vorige maand stonden 1090 per sonen werkloos ingeschre ven, deze maand 1093 per sonen (+3). Het aantal ge melde vacatures bedroeg 24 deze maand, dit is ver geleken met vorige maand (33) een daling van 9 vacatures. In de sector handelsperso- neel is de werkloosheid een lichte daling te con stateren, vorige maand waren er 1155 personen werkloos ingeschreven, deze maand 1129 personen (-26). Het aantal gemelde vacatures is met 13 vaca tures gestegen. Nu 20, vo rige maand 7 vacatures. Er valt weer een daling in de sector kantoorperso neel te zien. Vorige maand waren er 1764 werkloze personen, deze maand is dat 1738 (-26). Het aantal vacatures is t.o.v. vorige maand fors gestegen, van 15 naar 50 deze maand (+35). De werkloosheid onder werkzoekenden jonger dan 23 jaar is gedaald. T.o.v. december bedraagt de daling 126 (-4,5%). Vo rige maand bedroeg het percentage jonger dan 23 jaar 30.2%. Ultimo januari 28.8%. De werkloosheid was vrij wel gelijk gebleven (+11). Binnen de werkloosheid valt op dat het aantal werkloze jongeren tot 23 jaar zowel bij de mannen als de vrouwen gedaald is (mannen -34, vrouwen - 92). Dit betreft hoofdzake lijk schoolverlaters. Per sector ziet men een lichte daling in de werkloosheid bij handel en kantoor en een lichte stijging in de bouwnijverheid (B&U). In januari zijn er 176 vaca tures ingediend, dit zijn er 73 meer als in december 1985. De stijging is vooral waarneembaar in de sec toren handel horeca/re paratiebedrijven (+50), transport/opslag/ commu nicatie (+15), overige dienstverlening (+18). De daling is te vinden in de sector Industrie (-16). SCHIEDAM Over de hoogte van de erfpacht in Woudhoek Noord is het laatste woord nog lang niet ge sproken. Na een nogal onduidelijke brief die het ge meentebestuur onlangs aan de Vereniging Huiseigena ren Woudhoek verzond, heeft het D'66 gemeenteraads lid Adri Reijnhout bij b en w aan de bel getrokken met een reeks schriftelijke vragen. Reijnhout wil weten of bij de komende aanpassing van het Schiedamse erf- pachtbeleid ook geldt de bewoners van Woudhoek la en lb. SCHIEDAM Overal in de stad worden momen teel forumdiscussies en politieke debatten georga niseerd om de belangstel ling voor de verkiezingen op 19 maart aan te wakke ren. Op donderdag 6 maart gaat de PvdA in de slag met belangstellende kiezers over aktuele za ken. i Alle gediplomeerde in het Holy ziekenhuis op de foto. VLA ARDINGEN SCHIE DAM Getooid in een oud verpleegsterscostuum hebben afgelopen donder dag 16 verpleegkundigen van het Vlaardingse Holy ziekenhuis en 13 ver pleegkundigen van het Schiedamse Schieland zie kenhuis hun felbegeerde diploma in ontvangst ge nomen. Dammen Zelfverdediging Spelregelwedstri j den Wandelsport DE RANDSTAD-UIT DE RANDSTAD-UIT SCHIEDAM Blue Tiek-in modes op de Broersvest heeft zichzelf onlangs in een nieuw jasje gestoken. Groter kon de zaak niet worden, wel moder ner, kleuriger en overzichtelij ker. In het nieuwe interieur kan de klant beter dan voor heen zijn weg vinden. „Het is echt een gezellige zaak gewor den", voegen de verkopers daar nog aan toe. Wat niet is veranderd, is de collectie: die is nog precies even groot als voor de verbou wing. En dat wil zeggen dat het Schiedamse filiaal precies dezelfde assortiment biedt als de grote Blue Tiek-ins, al den ken sommigen van niet. Die collectie bestaat uit spor tieve, moderne kleding van bekende merken als Ball, News, Super, Cars, Joey Freco, Park Avenue en het exclusie ve Fiorucci. Ook bij Blue Tiek-in hangen de rekken al vol met de nieu we voorjaars- en zomercollec tie. Dit jaar wordt het beeld bepaald door sweaters, kleuri ge shirts en veel spijkerkle- ding. Om één voorbeeld te noemen uit de ruime keuze: bij de Blue Tiek-in koop je al een Super spijker/corduroybroek voor 69,50. De winkel aan de Broersvest 117 is de hele week geopend, behalve op maandagochtend. Dat gebeurt in de bar van za lencomplex Irene aan de Nieu we Haven, 's avonds om ne gen uur. De discussie wordt gevoerd aan de hand van en kele stellingen. Harm de Block, prominent PvdA-lid en tevens direkteur Gemeente werken, leidt het gesprek. De stellingen zijn: - Het is discriminerend tegen over mannen dat er in vrou wencafé Barrika uitsluitend vrouwen mogen komen. Aparte voorzieningen voor buitenlanders moeten als overgangsmaatregel gezien worden. Aan de bestrijding van de kleine criminaliteit moet in de komende tijd voorrang gegeven worden. Voor parkeren op de open bare weg zal geleidelijk aan betaald moeten worden. Kinderopvang is in de eerste plaats een verantwoordelijk heid voor de ouders. De maatschappelijke schade die veroorzaakt wordt door vandalen moet geheel door de veroorzakers vergoed worden. Jongeren in Schiedam heb ben in elke wijk recht op een eigen onderkomen. Langdurig werklozen kun nen zo nodig door de over heid gedwongen worden aan her-, om-, of bijscholing deel te nemen. Die vraag heeft een lange voorgeschiedenis. In het kort komt het -er op neer dat de ge meente pas een onderzoek naar de erfpachttarieven aan kondigde nadat de raad daar over een door Reijnhout in gediende motie had aan vaard. De raad stelde dat alle Schiedamse erfpachters bij dat onderzoek betrokken zouden moeten worden, niet alleen de toekomstige. De gemeentelijke brief aan de huiseigenaren in Woudhoek laat dat punt echter in het vage. In het schrijven staat dat niet is aan te geven of een eventueel gewijzigd beleid ook zal gelden voor bestaande con tracten. Als Woudhoek inderdaad niet profiteert van de aanpassing, wil Reijnhout graag weten op welke gronden de gemeente dat besluit neemt. Reijnhout is op z'n zachtst gezegd nogal verbaasd over de aangekon digde canonverhoging 1 in Woudhoek, van ruim 17, ruim 13 en circa 25 procent. De gemeentewet geeft volgens het D'66 raadslid het college helemaal niet het recht die verhoging zonder meer op te leggen. Reijnhout vindt dat de ge meente maar moet wachten met het vaststellen van nieu we tarieven totdat de notitie is verschenen waarin de erf pachtproblemen in Schiedam op een rijtje worden gezet. Gediplomeerd Zij kunnen zich nu A ver pleegkundige noemen. De feestelijkheden vonden plaats in een ontvangstruimte van het Vlaardingse Holy zie kenhuis. Was het tot voor niet zo lang geleden zo dat de gediplomeer- SCHIEDAM Toneelgroep '71 treedt vrijdag 7 maart in het Passagetheater voor het voetlicht met de komische thriller „Het Baraclough Mysterie". In dit stuk heb ben de amateurs van deze Schiedamse vereniging weer heel wat tijd en energie ge stoken. Het gaat de leden van Toneelgroep '71 niet al leen om een goed resultaat - plezier in de voorbereiding is zeker zo belangrijk. Want, zegt men bij deze vere niging: „Toneelspelen is een bijzondere hobby. Je kunt het ten eerste tot op hoge leeftijd blijven beoefenen en ten twee de is het 't meest individuele teamwork dat er bestaat. Indi vidueel; omdat elke acteur/tri ce volkomen zelfstandig bezig is, één bepaalde persoon uit te beelden, een karakter moet neerzetten. Teamwork; omdat je zeer intensief op elkaar bent aangewezen. En de kick van het applaus is gelijk aan het doelpunt in de goal. Toneelgroep '71 uit Schiedam is een dynamische vereniging, die er naar streeft om zonder het ontspannende element uit het oog te verlie zen tot een zo hoog mogelijke perfektie te komen. Dit kan door een fijne team geest, een professionele bege leiding en een theater als huis vesting. En „last but not least" mensen die er (bijna) alles voor over hebben om dit te be reiken. Als huistheater-groep van het Passagetheater hebben we dan ook de beschikking over alle professionele toneelattributen zoals geluid- en lichtinstallatie en repeteren vanaf de eerste repetitie tot en met de genera le op datzelfde toneel waar we onze première geven. En dat is ideaal, een gunst voor een amateurgezelschap". De voorstelling van „Het Ba raclough Mysterie" begint om kwart over acht. Kaarten zijn te bestellen via de kassa van het theater op woensdag, donderdag en vrij dag in de week voorafgaande aan de voorstelling tussen 12.00 en 14.00 uur, telefoon nummer 269563 of 622178. de verpleegkundigen na het behalen van het felbegeerde papiertje linia rekta op straat werden gezet, nu zit men overal weer te gillen om gedi plomeerde verpleegkundigen. Vandaar dat de direktrice van het Holy ziekenhuis Mevr. Baan zegt: „de Vlaardingse ge diplomeerden blijven fijn bij ons. Ze kunnen als gediplo meerd verpleegkundige ge makkelijk bij ons aan de slag. Je zou een doodskop met zo'n kruis er door op de flesjes verwach ten. Wat in die flacons zit heet namelijk „Poi son". Volgens ons bete kent dat nog altijd ver gif. 'n Stuk vergif schij nen de Fransen er ook mee te bedoelen. Nee, lezen we, Poison is de totaal andere Dior. Poison is verlokkend, betoverend, ge huld in een mysterie, dat Voor de 3e ronde van het kampioenschap van Schiedam, werden deze week de volgen de partijen gespeeld: Hoofdklasse: Leo Mous-Tiny Mous 1-1; Rob van Eijk-Peter Lansbergen 1-1; Joop van der Schalk-Piet Meinster 1-1; Wim Vrijland-Sjaak Prins 0-2; Piet Bastiaanse-Gert van Willigen 2-0; Dirk van Schaik-Ron Heusdens uitgesteld. Door deze uitslagen is de volgende stand ontstaan: Aan kop gaat Piet Bastiaanse met 5 uit 3, gevolgd door Ron Heusdens en Sjaak Prins die elk 3 uit 2 hebben. Onderaan vinden we Wim Vrijland met 2 uit 3, Dirk van Schaik met 1 uit 2 en Gert van Willigen met 1 uit 3. Door het grote aantal remises zijn de verschillen nog niet groot en belooft dit kampioenschap heel spannend te worden. Eerste klasse: Jan Breman- Edwin de Jager uitgesteld; Pe ter Bakker-Thijs Huys 1-1; Floor Pauw-Leo van Steeno ven 1-1; Jim Nash-Cees den Boer 1-1; Ronald van Dijk- Bart Quist 2-0; Lau Vis-Swami Prem Sidhamo 0-2. Peter gaat aan kop met 5 uit 3 gevolgd door Ronald van Dijk met 4 uit 2 (1) en Thijs Huys en Jim Nash, elk met 4 uit 3. Onder aan vinden we Cees den Boer en Floor Pauw met 2 uit 3, Leo van Steenoven met 1 uit 3 en Lau Vis met 0 uit 3. Twee de klasse A: Jan Lucassen- Willem Verhaeren 2-0; Gaston van Houwelingen-Harm Rui ter 0-2. Tweede klasse B: Hans de Buck-Marco Zwarts 2-0; Bert Utens-Joop Smit 2-0; Erik Geldof-Bart Mijnster 2-0. Tweede klasse C: Leen Kalk- man-Leo Meloni 2-0. In deze klasse zijn nogal wat achter stallige wedstrijden, zodat de standen niet helemaal duide lijk zijn. Aan de leiding gaan in 2A: Joop Bisschop en Mat- hieu met 4 uit 2, in 2B: Erik Geldof met 4 uit 2 en in 2C: Jan Luiten en Leen Kalkman eveneens met 4 uit 2. Wanneer men op sporgebied eens totaal iets anders wil, dan kan men in de Erker terecht. Onder leiding van Henk Ver voort, leraar 2e dan, samen met de assistenten Freek Rou- wit (le dan) en André van de Spoel (eerste kyu) wordt er een cursus zelfverdediging ge geven, waarbij men leert zich zelf te verdedigen in noodsitu aties. Ook verbetert uiteraard de lichaamsconditie. De lessen beginnen op dinsdag 4 maart (aanvang 19.30 uur). De contri butie bedraagt tien gulden per maand. Ondanks het feit dat op dezelf de avond voor het eerst een sportsoos werd gehouden (over communicatie gesproken) kwamen toch nog ongeveer 80 belangstellenden naar HBSS om de finaleavond van de jeugdspelregelwedstrijden 1986 bij te wonen. Na spannende wedstrijden voor de individue le winnaar en de teams kon de voorzitter van HBSS Rien Klink, namens de Schied. Scheidsrechters Vereniging, de prijzen als volgt uitreiken: In dividueel: le André de Haas van SFC met 72 pnt. (van de 110); 2e Richard van Schijndel DEMOS met 63 pnt.; 3e Ro nald Boshart van HBSS met 57 pnt.; 4e Richard Monster van DEMOS met 40 pnt. Teams: le HBSS 319 pnt. (van de 440); 2e WK 2 265 pnt.; 3e DEMOS I 257 pnt.; 4e DHS I 223 pnt. De aanmoedigingsprijs voor teams ging naar D.R.Z. met 128 pnt. Grote waardering voor team en vereniging om ondanks de wel zeer jeugdige leeftijd (e- en f-pupillen) voor het eerst zo aanwezig te zijn. Het winnen de team van HBSS gaat naar de halve finale district West II te Delft op 7 maart a.s. De nieuwe wisselbeker, beschik baar gesteld door Frans Swart- touw Havenbedrijf te Rotter dam, kwam dus voor het eerst wéér in bezit van HBSS. De jury bestond uit: Jan de Kos ter, Koos Gerrets, Dik de Jong, Harm Nijmeijer, Nico de Wolff. De vragensteller was Leen Schotting, de punten werden bijgehouden door Frans Slavenburg. De schrifte lijke vragen werden gecontro leerd door Bep Weeda. Assis tentie bij de mondelinge vra gen werd verleend door Mein- dert van Veen. De algehele leiding was in handen van Pe ter Broekhof, die aan het ein de van de avond nog meedeel de dat de wedstrijden voor het seizoen 86/87 in oktober/no vember van dit jaar al ver speeld zullen worden. Vanuit het Clubhuis van de VTM aan de Merellaan 1.000 in Maassluis-West en het daar tegenaan gelegen vergnigings» gebouw van de Green Eagles zal zaterdag 1 maart a.s. de le Kilometervretermars gehou den worden. Het is de bedoe ling dat deze mars over onge veer 30 km een jaarlijks terug komend wandelsportevene ment gaat worden. Tussen 09.00 en 10.00 uur kunnen de wandelaars starten. De route zal ze via het pad langs de Nieuwe Waterweg brengen tot op het puntje van de Pier in Hoek van Holland. Daarna ke ren ze via de Hoekse Bosjes en het Staelduinsebos te 's-Gra- venzande terug naar Maas sluis. Onderweg zullen ze op de heenweg in Hoek van Hol land een consumptie krijgen aangeboden. Bij de controle op het puntje van de pier wacht hen een traktatie terwijl ze bij de passage van de Hillwoning bij het Molenpad een kom soep aangeboden krijgen. Na afmel ding is er voor alle lopers een herinneringsmedaille met jaartalhanger beschikbaar. Deze tocht is aangemeld bij het IVV zodat de internationa le wandelkaarten desgewenst kunnen worden afgestempeld. Het inschrijfgeld, met volledi ge verzorging en beloning, be draagt 6,50 p. persoon. Men kan ook inschrijven zonder beloning. Men betaalt dan 4,- per persoon. Indien men geen prijs stelt op de verzorging on derweg betaalt men slechts ƒ1,50 p.p. Ook in Clubhuis Oost, op 6 maart, een informatieochtend over hulp bij het invullen van het belastingformulier. Twee medewerkers van de belas tingwinkel zijn aanwezig om praktische tips te geven. Aan vang half tien. Veel mensen hebben tegenwoordig ernstige problemen met hun gebit. Cariës en parodontitis (zich uitend als bloedend en/of terugtrekkend tandvlees) zijn hiervan de belangrijkste oorzaken. Hoe komt dat? Het buitenste laagje van de tanden en kiezen is glazuur. Dit glazuur is keihard en kan een heel mensenleven mee. Dit was vroeger zo, dit is tegenwoordig nog zo, maar tegenwoor dig krijgt het glazuur het zwaar te verduren door ons „wel- vaartsvoedsel". Hierdoor wordt de conditie van het gebit èn van het tandvlees aangetast en ontstaan bovengenoemde pro blemen. Wat is cariës? Wat is parodontitis? Bij onvoldoende zorg voor het gebit ontstaat er tandplak. Tandplak is een kleverig laag je, dat zich hecht op tanden en kiezen. Dit laagje bestaat on der andere uit voedselresten, speeksel en bacteriën. Deze bacteriën gedijen het best in een zoete omgeving. Door het zoet (suikers en dergelijke) gaan deze bacteriën zure stof fen maken. De kracht van deze zure stoffen is zo groot dat deze het tandglazuur aan tast, waardoor cariës (gaatjes) ontstaat. Tandplak heeft, behalve gaat jes, nog meer narigheid tot ge volg. De micro-organismen uit die plak, die soms erg agressief kunnen zijn en waarvoor de één veel gevoeliger is dan de ander, produceren giftige stof fen, die in het tandvlees door dringen en daar het begin ver oorzaken van een ontsteking. Een lichte vorm van tand vleesontsteking, parodontitis, komt bijna evenveel voor als cariës. Het gaat haast onge merkt. Het tandvlees is wat rood en licht gezwollen en bloedt soms een beetje bij het poetsen. Als er niets aan gedaan wordt, wordt het steeds erger. De tot tandsteen verharde plak wroet zich een weg tussen tand en tandvlees. De ruimte die dan ontstaat (pockets) wordt steeds dieper, totdat het het kaakbot bereikt. Het tandvlees wordt langzaam vervangen door ont stekingsweefsel en het kaak bot begint op te lossen. De meeste tandpasta's vormen tijdens het poetsen schuim, maar dit schuim dringt niet door in de plak. In Nederland is sinds enige tijd een tandpas ta verkrijgbaar (Parodontax) welke niet schuimt. Deze tandpasta heeft als basis het hoofdbestanddeel van het Emser mineraalzout. Deze dringt wel door in de plak en neutraliseert daar de zoetig heid en remt daardoor de bac- teriëngroei. Deze tandpasta heeft als extra voordeel dat het absoluut niet schuurt, waardoor de tanden langer glad blijven en tand plak minder kans krijgt zich vast te zetten. SCHIEDAM De politie begint op 4 maart met een experiment: een spreekuur- in de wijk. Voorlopig voori een half jaar komen verte genwoordigers van de 'Schiedamse politie elke eerste dinsdag van de' maand naar de Zwarte- waalsestraat in de Gorzen om daar 's avonds tussen zeven en acht met wijkbe woners van gedachten te; wisselen over problemen in hun omgeving. De Bewonersvereniging Schiedam Zuid, initiatief nemer van dit spreekuur, ziet deze service als een belangrijke aanvulling op de wijkteams. Hoewel volgens de BVSZ deze teams het gevoel van veiligheid in de woonwijken aanmerkelijk hebben ver groot, is er weinig gelegen heid om eens rustig met de agenten te praten. En de behoefte aan een ge sprek met de politie is groot, aldus de bewoners vereniging. Het spreekuur in de Zwar- tewaalsestraat is overigens niet exclusief een politie zaak. Wijkbewoners kun nen diezelfde avond ook met andere klachten bij de BVSZ terecht. Verder is er altijd een op zichter van de SSSW aan wezig om klachten van huurders van woningbouw verenigingen op te nemen. Zondag 2 maart geeft het har monieorkest Ambrosius een koffieconcert in de foyer vah het Passagetheater. Op het programma veel bekende me lodieën. De koffie wordt ge serveerd vanaf elf uur. Hét concert begint om half twaalf. woorden en dromen te boven gaat. Voor wie dat allemaal wil meebeleven (of laten beleven) helpen we gelijk maar uit de droom door te vertellen, dat Dior onder deze gewaagde naam een nieuw parfum heeft geïntroduceerd. In (werkelijk heel mooi, eer lijk is eerlijk) paars met groen is een aparte geurlijn neerge zet. Poison is er zowel in parfum als eau de toilette. De begin- prijs (eau de toilette, 50 ml.) van f 85,is eveneens de nieu we verlokking van Dior. In het Andesgebergte wordt al sinds eeuwen dankbaar ge bruik gemaakt van de bijzon dere eigenschappen van de ra- tanhia-wortel. Bij tandvlees problemen werd op deze wor tel gekauwd vanwege zijn aan trekkelijke werking. Het ex tract van de ratanhia is ook verwerkt in Parodontax tand pasta. Naast ratanhia bevat deze tandpasta de extracten van vier andere geneeskruiden, te weten salvia, kamille, echina cea en myrrhe. Plantenextrac ten met versterkende, reini gende, ontsmettende en ver frissende eigenschappen. Bezoek tweemaal per jaar de tandarts. Eet regelmatig rauw kost en volkorenprodukten. Vermijd zoete tussendoortjes en poets uw tanden zo moge lijk driemaal per dag met een goede borstel en een goede tandpasta. Het is de moeite waard om nu te beginnen met een goede tandverzorging. Met name ge noemde tandpasta kan daarbij een effectieve hulp zijn. Het is misschien even wennen aan de ietswat zoutige smaak, maar na korte tijd wilt u geen „zoete" tandpasta meer. En... het is de moeite waard, want u weet het, een goed gebit is een rijk bezit!

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 17