Gebreide blijvers Sportbeha terug Voordelige Bernina heet Bernette Golf drukt stempel op sportkleding Zon door de naaimachine Zoveel mannen zoveel mode f Tas geen sluitstuk BON goeds om de pols Naaimachinenieuws Ontspiegeling bij kunststof Zelfmaakmode Steeds meer gevraagd: 'M »#vi Warming up pak niet weg te denken Veel grote modellen vr - .v TOTAL LOOK - VOORJAAR ZOMER 1986 PAGINA II Betrouwbaar Mogelijkheden Chip-vernuft Vinding voor Golf is in Leeuwendeel Stretch Zwart/wit Samenspel t Ook Tactel I'] ■C -5-f vi M Het aanbod in gebreide mode, van grove steek tot fijne lambswool, is groot en niet meer weg te denken. Kreaties van truien tot altijd blijvende V-hals pullovers (maar dan in nieuwe kleuren) veel vesten en voorjaars spencers... iedereen kan in feite vinden waar de interesse naar uitgaat. Van sjiek tot sportief en alles er tussen. Niet te lang wachten, want als de lente kil zou zijn (of worden) is de vraag groot! 0 Een fantasievolle jacquard in aktueel vestmodel uit het Oostenrijkse huis Geiger. Een rul gebreid linnen vest met afgezette steekzakken (Escada). Vlakverdeling in zwart wit met een accent kleur (Ravens). Als een van de eersten, zo niet de eerste, introduceerde Warner een jaar of vijf geleden de sportbeha onder de naam Warner Gold. Vele andere merken zagen er ook wat in tot de interesse ervoor ging wegebben. En kijk nu, voorjaar en zomer '86 blijkt de sport beoefende vrouw toch die beha weer graag te willen aantrekken, omdat de ondersteunende en meerekkende funktie plezierig is bij 't sporten. Steeds meer Europese merken van naam gaan met nieuwe typen naaimachines, die voor de geboden kwaliteit redelijk tot laag geprijsd zijn, de concurrentiestrijd aan met de apparatuur uit de zogenaamde 'goedkope', meestal niet Europese, landen. Wierp bijvoorbeeld het Scandinavische Husqvarna al de handschoen in de ring, zoals Total Look het destijds formuleerde, dit voorjaar maakt het Zwitsere merk Bernina zich letterlijk sterk. Bernette koos men als naam voor een degelijke betrouwbare naaimachine, die wordt gebracht in drie typen met vrije arm en drie overlock machines. De voordeligste ligt onder de achthonderd gulden, waarbij Bernina achter de kwaliteit blijft staan, waarmee men een naam heeft opgebouwd. De goedkoopste, de Bernette 420, heeft als mogelijkheden, knoopsgaten maken, rechte streek, zigzag, stikkende zigzag, stretch blindzomen, rechte stretchsteek en driedubbele stretch zigzag. Per type gaat de prijs steeds met honderd gulden omhoog voor nog meer mogelijkheden. Wie een naaimachine gebruikt om slechts zo nu en dan wat te maken of voor reparatiedoeleinden, zal zich aan de goedkopere, in verre landen gemaakte machines, niet altijd een buil vallen. De prijsvriendelijke Bernette is Bernina's antwoord op de vraag naar een degelijke, betaalbare naaimachine. De ontwikkelingen bij de computer gestuurde naaimachines staat ook niet stil. De nieuwste is de Prisma 990 van Husqvarna met voor beginnelingen een electronische naaigids voor goed en snel leren naaien. Voor gevorderden is zo'n (flinke!) aanschaf een uitnodiging tot kreatief bezig zijn. Het nieuwste chip-vernuft zorgt voor de meest handige vondsten. Het ideale materiaal voor sportkleding, Tactel, is er ook bij die schiet-maar-aan-pakken, zoals deze met krinkel effekt van Golden Cup. Met een handig voorbeeld laat Essilor via dit 'kijkglas' het effekt van ontspiegeling zien via het zwarte rondje in 't midden. Het ontspiegelen van brillenglazen is geen luxe en velen kiezen er dan ook voor. Degenen, die je aan zien, zitten niet tegen reflekterende glazen aan te kijken, terwijl je zelf niet zo iets als een 'achteruitkijk-spiegel' op hebt. Alleen was bij kunststofglazen die ontspiegeling 'een beetje huilen' in vergelijking tot glas, zoals onze inside zegsman dat formuleerde. Tot zeer recent Superdiafal kwam, een methode voor perfekte ontspiegeling van kunststof glazen, die door de opticien als ideaal wordt ervaren. Het is een vinding van Essilor (met name bekend door Varilux). Het heet elitair te zijn. Sommigen nemen zelfs nog het woord 'bekakt' in de mond. Maar dat is, of anders wordt, steeds meer achterhaald als we het over de golfsport hebben. In Amerika bijvoorbeeld zeer ingeburgerd (kijk maar naar de sportverslagen via Skychanel) komt het golfen in Nederland ook behoorlijk op. Waarbij de jongeren een flinke partij meeblazen, want al kun je tot op redelijk hoge leeftijd blijven golfen, voor die sport moet je toch een goeie konditie hebben. Dus steeds meer jonge gezichten op de golfcourse, terwijl (want daar gaat het in dit blad om) golfen dit seizoen duidelijk zijn stempel drukt op de sportmode. Ruiten voor pantalons of blousons, vaak gekombineerd met een effen piqué polo en (kabel)pullovers met V-halzen zorgen voor die golf-image. Eva Ritz, verbonden aan de Inkoopcombinatie Nederland voor Zentrasport (waar men met een eigen Sportmagazine een primeur heeft!) stelt, dat behoorlijk wat mensen om financiële redenen inplaats van drie, thans twee sporten beoefenen. Of van twee naar één sport overgaan. Golf blijkt dan aantrekkingskracht te hebben. Topsporters, zoals Tom Okker en de hockeyer Pierre Hermans, zijn overigens ook in voor golf. Dus zien we in menige sportzaak ruiten, maar vooral golfemblemen opduiken. Er zijn merken, zoals de redelijk betaalbare Elho en Tenson en de duurdere Colmar en Steinebronn, die een complete golflijn brengen. Een outfit als een stapje terug naar de toekomst, konkludeert Eva Ritz. Het leeuwendeel van veel collecties in de sportvakhandel wordt echter gevormd door de warming up pakken. Voor 't sporten, de vrije tijd, op straat of thuis. Vaak zit er heel wat mode in zo'n pak. De kleuren fuchsia, donkerrose met pit dus, of esmarald zijn er bij de damespakken voorbeelden van. We trekken een stukje zon aan 't lijf. Doorbreken met kleur de grauwheid van het Nederlandse klimaat. Gaan er vrolijk tegen aan, omdat we na de sombere achter ons liggende tijden misschien ook weer een beetje hoop en durf hebben gekregen. Aan het woord Frans Vermey, Total Looks ingevoerde 'bron' als het om zelfmaakmode gaat. Stoffen dus. Want die zijn even fleurig als kenmerkend voor veel in de konfektie. Zelfs pittiger dan in zuidelijker landen, waar de zon zélf al voor een portie uitbundigheid zorgt, zo wordt ons aan de hand van voorbeelden toegelicht. Waar zetten we ons dit maal voor lente en zomer mee achter de naaimachine? De jeugd trekt voor amper twee tientjes met de hernieuwde trevira - een stretchstof in rib - een zelfgemaakte pantalon aan in een van de vele modekleuren. Of naait iets makkelijks van jogging-stof. Groen, tussen esmarald en turkoois in, belooft een van de hoofdkleuren te worden, naast de '86-variatie op kobalt, geel niet te vergeten en oranje als accentkleur. Maken we het kleurpalet even rond, ook in stoffen is het zwart/wit niet weg te denken, waarbij een licht citroengeel zo'n kombinatie sjiek geeft, hardgroen pit heeft en heel zacht mandarijn mode maakt. Om met de heer Vermey maar enkele suggesties te doen. Veel prints zijn er, waarbij takjes en blaadjes in de florale sektor mooi en belangrijk zijn. Vlugge grafitti of andere abstracte patronen zetten een duidelijk modebeeld neer, paisly is nog lang niet verdwenen. Dat ook bij de stoffen de keus uit ruiten en de blauwgolf vol denim-variaties groot is, hoeven we met ruiten-troef de komende maanden niet eens te accentueren. Wat we nog wel even willen benadrukken is het op elkaar afstemmen van stoffen en patronen uit maandbladen voor zelfmaak mode. Iets in Knippie gezien? Menige stoffenzaak heeft het materiaal van het bewuste patroon voor die kindermode al in huis. Zelfs de bedrukte bloemetjes jeans. Dat is een goed samenspel tussen kreatieve suggesties en snel daar op in haken. Nu bij het zelf maken van kleding het accent toch steeds meer op pure mode komt te liggen, heeft het volwassen blad Knip uit dezelfde stal het overigens niet alleen bij dat zelf maken willen laten. Evenals deze bijlage laat zien, dat kleding meer is dan mode alleen, zo zet Knip nu met accessoires, kapsels, lingerie en andere invalshoeken een totaler beeld neer. Wie tenslotte wel graag iets wil maken maakt het nog niet zo in de vingers heeft, moet het bijvoorbeeld via Nanet probleemloos lukken. Mode, die je leuk vindt, staat (vaak) in Knippie. Als je nu nog iemand hebt, die het voor je maakt, draag je iets, waarin je je lekker voelt. In Total Look's 1980-begin een beetje aarzelend gesteld, elk seizoen evenwel vaster vormen aannemend, kan ronduit worden gezegd, dat de man er steeds verzorgder uitziet. 'Good looking' is geen holle frase. Er worden eisen gesteld aan kwaliteit en mode-aspekten. Zelfs de zogenaamde nonchalante mannenmode of vrije tijdskleding moet iets van stijl in zich hebben. Opgestroopte colbertmouwen? Kan. Staat leuk. Maar dan toch wordt van zo'n jasje wat gevraagd, 't Moet body hebben. Laag over laag, een paar shirts en of polo over elkaar, die dan over de broek hangen... je loopt jong van jaren achter als je die hemden er in stopt. Een andere leefstijl vraagt om (bijvoorbeeld) een korrekt pak. Lichtgewipht, double breasted, als 't even kan ëen streep of een vage ruit met het shirt als kleurmaker, laten een nieuwe sjiek zien. De revers worden weer breder en hebben soms punten. Veel draait om het zelf kombineren van colbert met pantalon. Mogelijkheden te over. Overhemden spelen een hoofdmoderol dit seizoen, vooral de gedessineerde. Wit voor shirtjasjes, pantalons en jacks doen de vele dessins extra uitkomen. Luxe stoffen en breisels voor blazers, golfblousons en tennistruien hebben de uitstraling van 'we laten zien wie we zijn'. Bekijk er wat van in deze fotocollage. Gekleed én vlug doet Matinique samen gaan via een shirt met bloemetjes print, een piqué blazerjacket met dubbele rij knopen met daarover een dunne seersuker jas. Jeans '86 is de gestreepte broek. 0 Het indigo programma van Van Gils omvat rechts een kolbert, waarbij glimstof zichtbaar wordt ais de mouw is opgerold. Het hoogglanzende shirt heeft een ingeweven struktuurstreep. Links een ruim oversizedhalf gevoerd jasje met opgestikte zak over de zijnaac op een bont shirt. Daarbij een jeans broek. Vesten en truien hebben vaak een tennislook (Sturka). met buikm o f n,st e'9mjdsf'a maar 'och 0 Allerlei details (zakken met ritsen, de staande kraag en de elleboog-inzetten) geven dit sportpopeline jack een stuk mode mee. 't Kan gekombineerd met een deels gestreepte polo op een slanke katoenen broek. (Bleyle). strepen bij elkaar, shirt en pantalon moet je durven, stelt Peter van Holland, die er een sportief colbert met ruitjes-effekt over aan laat trekken. 0 Funktionaliteit en een prima styling gaan bij Cruyff Sports hand in hand. Primaire kleuren (rood, blauw of wit met een van die tinten): vlak ze al evenmin uit. Modekleur geel duikt eveneens op. Cruyff Sports rekent in dit kader gelijk af met z'n mannelijke voetbalimage, door ook voor de vrouwen een zeker nog funktionele, maar toch mooi gestylde, aparte kollektie met een geraffineerde kleuropbouw in die vrije tijds-sportpakken neer te zetten. De grijs-wit-gele vindt Total Look het mooist. Golden Cup brengt over de hele linie een uitgebalanceerde, kwalitatief goede en modisch sterke collectie. De meeste pakken zijn mat glanzend. Het ideale sportma(eriaal Tactel (die nieuwe, dubbel geweven stof van 45% katoen en 55% polyamide) kom je er eveneens in tegen! Voor het dunnere parachute-materiaal verwacht men ook flink veel interesse. Bijna de helft (45%) van de nieuwe tassenkollektie is wit. Donkerblauw is met 25% een goede tweede, daarna volgen de uitgesproken modekleuren, zoals kobalt, esmarald, verschillende rose tinten van pittig fuchsia tot warm rose tegen erica aan. Dit tenminste in de sektor 'leder'. Want oranje, knalgroen, knetterblauw en nog zo'n paar van die uitschieters kun je net zo goed aan je schouder hangen. Alleen zijn die dan meestal van synthetisch materiaal, waarbij nylon een flinke partij meeblaast. Zo draag je de laatste tassenmode in kleur, zonder je er financieel een buil aan te vallen. Overigens geldt bij de lederen tas, wat over de hele konsumentenlinie van toepassing is: kwaliteit, een goed produkt, gekoppeld aan acceptabele mode of funktionaliteit, wordt steeds meer gekocht. Kortom: de tas is beslist geen sluitstuk. Op de al genoemde seizoengebonden grappen na. Die neem je er gewoon bij. Grote modellen winnen het van de kleinere. Hele grote modellen voor 't werk of 't stadten zijn er in heel wat kollekties. 0 Grote modellen in tal van kleuren zijn zeker gewild. Bij Jollybag is deze in 'n soepel nerfjesmateriaal een topper. Ook door de (vele) modekleuren. i r. i r. t. I r": r K i r, f 0 'No problem' met kleuren, die je voorat in de nylonsektor bijna tegemoet knallen. Deze in 't oranje komt uit de Action-serie. 0 Met zoveel zwart/wit in de mode kunnen we daar zeker de mooie leren tas bij vinden in zo'n zelfde kombinatie, waarvan hier twee voorbeelden. i v v; 0 Bij het 'meer dan mode alleen' in de uitgedijde Knip, blijft het primair om patronen draaien. Dit is er een uit 't nieuwe maart nummer. AANBIEDING Ja, ik word KNIP abonnee tof wederopzegging en betaal: het eerste jaar f 39,60 i.p.v. 59,40 4 nummers gratis!) het eerste halfjaar 19,80 i.p.v. 29,70 2 nummers gratis!) naam straat postcode. plaats Stuur deze bon in een open envebp zonder postzegel aan Knip, Antwoordnummer 50.300, 2000 VK Haarlem. Telefonisch opgeven kan ook, bel Medianet 023-319423. Dit kortingsaanbod kunnen wij alleen aanbieden aan nieuwe abonnees die het afgelopen o halfjaar geen abonnee zijn geweest. Voor de betaling ontvangt u een acceptgirokaart. O Bijna iedereen wil, als is 't maar één keer in haar of zijn leven, een goed horloge. Iets moois om de pols. Zo'n aanschaf, waarin je je kunt verheugen, zowel wanneer je het gaat uitkiezen voor jezelf of om het iemand bij een speciale gelegenheid kado te doen. Dat is niet alleen de vaste overtuiging van de meeste juweliers; het wordt steeds meer met bewijzen gestaafd. Ook daardoor kruipt Zwitserland stapje voor stapje alsmaar verder omhoog uit het diepe dal, waarin de horloge-industrie met z'n wereldwijd bekende merken was geraakt door de enorme vloed van goedkope Japanse kwartshorloges zo'n tien jaar geleden. Eerst terugkomend en stormenderhand H 0 Blijvend aktueel: bicolour, dus twee kleuren edelmetaal. Ook Eterna komt met deze kombinatie. vooral jongeren veroverend met goeie, leuk ogende en zeer betaalbare horloges (met Swatch als onbetwiste koploper!) krijgen nu ook dure merken en namen uit dit horlogeland van oorsprong steeds meer vaste voet aan de grond. Zo is Eterna weer terug van nooit weggeweest. Onder de bekende Amerikaanse kreet 'A star is born' werd de her-introduktie van dit 130 jaar bestaande merk in het floodlight van deze tijd gezet. Dus zien we in menige goede zaak weer de 'Eterna van Eterna' zogezegd. Een raspaardje, zonder meer. Zo'n 'één keer in je leven'-horloge als je naar de duurdere exemplaren kijkt. Een stalen exemplaar, nog steeds aan de Hollandse mannenpols gewild, is uiteraard makkelijker te behappen, dan de edelmetalen, al of niet versierd met al even edele steentjes. Overigens zijn ze allemaal waterdicht tot dertig meter en schokvrij. >P Het steeds meer gevraagde en gedragen bicolour (goud- en zilverklêgr samen) behoort ook tot de Eterna-kollektie, waarbij niet alleen 3iJ merk, maar ook andere bekende - Zwitserse namen bewijzen eveneens-1 weer in de modepas te lopen, net I - voordat in dit land de horlogeklok vijC voor twaalf had geslagen... Gezien de steeds groeiende interesse- naar iets moois/goeds om de pols, hebben we dit keer eens de wedergeboorte van zo'n oude naanvêr even uitgelicht. Wie er de centjes niét voor (over) heeft kan in elke juwelierszaak zeer veel andere kanten uit! Ongeacht het lariJJ-1 van herkomst. -r—;V-<—ss—rr—r

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 33