51ste Boekenweek van 12 tot en met 22 maart met Geschenk van Marga Minco COMI IITIII-f»er Boekenweek 1986 12 maart t/m 22 maart. 'De Glazen Brug'gratis bij aankoop van 119,50 aan boeken, zo lang de voorraad strekt. ROODBOl RUBENSPIEIN méér dan een boekhandel J. S. VAN LEEUWEN 0 lu O m <3 h O O lu Wijkwerker Frankeland ■boekt resultaat Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg Hierkrijgtu Marga Minco cadeau! VAN BOE KEN KRIJG Ji s. Man aangehouden ontvoering Aangehouden brand stichting m i Geschenk Activiteiten Dichtersconcours Dodelijke Missie Cremer, Mansfield en Sinatra De krulle van Mine Tussen heksen heilige Boekenweek 1986 12 maart t/m 22 maart Bezuinigingskookboek De Sluiers van God Computers COMPUTERGIDSEN VOOR DE JEUGD DE SCHIEDAMSE BOEKVERKOPERS: Rubensplein 16, Schiedam, telefoon 269513 BOEKHANDEL MERCUR|US BOEKHANDEL SCHIEDAM Een half jaar geleden werd me vrouw J. Prein-Heijstek aangesteld als wijkwerker bij verzorgingstehuis Frankeland in Schiedam- West. Haar voornaamste taak is om met de circa Ü750 ouderen in Schie- dam-West kontakt te hou den en hen desgewenst te helpen hun leefsituatie te verbeteren. Hierbij kan ze gebruik maken van de fa ciliteiten die een groot verzorgingstehuis als Frankeland biedt (zonder dat men daar behoeft te wonen). i >1 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 12 MAART 1986 PAGINA 14 AMSTERDAM - Het is zo dadelijk weer Boekenweek. Van 12 maart tot en met 22 maart - iets meer dus dan zeven dagen - wordt dit heugelijk evenement in heel het land weer gevierd. En de organiserende CPNB, zeer korte afkorting voor de bijzonder lange naam „Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek", roepen straks alle boekwinkels ons toe. 1 En dat zijn ware woorden. Want wie éénmaal door de boekenkoorts is aangetast, heeft daarvan zijn hele leven last.of lust. Op- dat laatste komt het over het algemeen neer, wanneer we even buiten beschouwing laten de echtgenoten, die met verbijstering de stapels aanschouwen, die vrouw- of manlief op gezette tijden aan de toch al steeds aandikkende boekenverzameling toevoegt. Over het algemeen genomen zijn zulke excessen (of niet?) toch wel uitzonderingen. De gemiddelde Nederlander, die niet al te zeer aan het Stripwezen is verslingerd, mag graag lezen. En Mies Bouhuys dichtte heel toepasselijk voor een musical: „Als je niet kunt lezen dan sta je in de hoek, dan blijft de hele wereld één gesloten boek". Zoals reeds hierboven geschreven: De Boekenweek 1986 heet „Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg". De organisatoren hebben in dit verband de daad bij het woord gevoegd en ook dit jaar weer voor een extraatje gezorgd, het befaamde geschenk, van de hand van een van Neêrlands meest bekende schrijfster Marga Minco. Dat geschenk heet „De Glazen Brug". Het is ook het 51ste geschenk voor de 51ste Boekenweek. In „De Glazen Brug" blijft Marga Minco het thema trouw dat haar kleine, bijzondere oeuvre beheerst: de ervaringen tijdens de Duitse bezetting en de nasleep daarvan. De titel van de novelle verwijst naar het gezegde „Op het glazen bruggetje geweest zijn", dat volgens Van Dale betekent dat iemand zich aan iets hachelijks heeft gewaagd of in doodsgevaar heeft verkeerd. Dat geldt, onder andere, voor de hoofdfiguur, de 22-jarige Stella, die in 1943 op haar derde onderduikadres komt en daar haar derde persoonsbewijs krijgt, op naam van Maria Roselier. Het blijkt een bestaande naam te zijn. Op haar vorige papieren waren alle gegevens verzonnen, persoonlijke achtergronden zaten er niet aan vast. Stella vindt het verontrustend dat ze het persoonsbewijs gebruikt van een bestaand iemand. Na de oorlog blijft Maria Roselier haar achtervolgen Het Boekenweekgeschenk is tijdens de Boekenweek gratis verkrijgbaar bij aankoop van 19.50 aan boeken. De oplage van het geschenk is 460.000 exemplaren, een record! Voor de liefhebbers: Op vrijdag 14 maart signeert Marga Minco haar boekje bij Van Gennep, Oude Binnenweg 131b te Rotterdam en wel van 's avonds zeven tot negen uur. Zoals ieder jaar zijn er ook nu in het hele land weer tal van activiteiten in het kader van de 51ste Boekenweek. Om dicht bij huis te blijven: In Rotterdam organiseert de Nederlandse Boekverkopersbond afd. Rotterdam in samenwerking met de gemeente bibliotheek Rotterdam een boekenbal, waarvan de presentatie bij Boudewijn Büch berust. Inlichtingen: L. L. Molenaar/Boekuis Heyink, tel. 010- 187087 of 010-187370 of Ruud Aret, tel. 010-712313. Plaats van handeling: Bibliotheektheater, Hoogstraat 110, Rotterdam. Reserveringen bij het bespreekbureau van de Bibliotheek. Aanvang 21.00 uur, zaal open 20.00 uur. Toegangsprijs 15,00. Achtereenvolgens zullen optreden: Ed Eleeflang, Liesbeth Okkerse, Bob den Uijl, Marijke Boon, Drie Heren, Marjan Berk, Rien Vroegindeweij, Jan Eijkelenboom en waarschijnlijk. Levi Weemoedt. In Schiedam organiseert boekhandel Mercurius in samenwerking met de boekhandels Van Leeuwen en Roodvol, de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek en het Stedelijk Museum, een prijsvraag over cartoons van bekende schrijvers. In de Boekenweek start ook een verhalenwedstrijd. Vrijdag 21 maart speelt toneelgroep Het Volk „De Hel", een toneelbewerking van Bodewijks „Bint". Aanvang 20.00 uur in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 te Schiedam. Inlichtingen: Ruud Aret, tel. 010-712313. Bij boekhandel Karssen (01820-12412) te Gouda Signeert Jules Deelder zijn werk op zaterdag 15 maart van 17.00 tot 19.00 uur. In het kader van deze Boekenweek vindt een zondagsdichtersconcours plaats in de Nieuwe Kerk te Amsterdam waar dan tegelijkertijd de vierde landelijke tentoonstelling voor zondagschilders gaande is. Voor beide manifestaties is gekozen voor de thema's „stad en land" en „(zelfportret". Het 3-daags zondagsdichtersconcours, waarbij de prijzen forse boekenbonnen zijn, wordt qehouden steeds van 14.30 tot 16.30 uur. Op vrijdag 21 maart en zaterdag 22 maart zijn de voorrondes. De finale vindt plaats op zondag 23 maart. Het ligt overigens voor de hand, dat in heel veel plaatsen in land en regio nog bijzondere manifestaties zullen plaatsvinden in de plaatselijke bibliotheken. cm Een nieuw Jack Higgins is altijd een bijzondere verrassing voor de liefhebbers van spannende avonturenromans. Deze vruchtbare auteur van onder andere „Dans met de duivel", „Exocet" en „De IJzeren Tijger" beschrijft in „Dodelijke Missie" de ijzingwekkende ontwikkelingen achter de schermen van de IRA. Al gauw blijkt dat niet alleen Ierse elementen in het geding zijn, want ook de KGB blijkt een duidelijk rol te spelen op het lugubere toneel waar moorden en afluisterpraktijken schering en inslag zijn. Het onherbergzame Ierse land, de jungle van Dublin en de glamour van het Parijse culturele leven vormen de achtergrond waartegen de dodelijke missie zich voltrekt (Uitgave Van Holkema Warendorf). „Rembrandt?" zei de 20-jarige Jan Cremer in zijn eerste tv-optreden. „Wie is dat?" Nederland reageerde geschokt en Cremer was op slag beroemd. En berucht. We schrijven 1960. Vier jaar later overrompelde Cremer de wereld met zijn onverbiddelijke bestseller „Ik Jan Cremer", waarvan inmiddels in 14 talen meer dan 12 miljoen exemplaren zijn verkocht. Sinds 1964 bleef Cremer luid en duidelijk in het internationale nieuws. Met boeken, exposities, reisverhalen, toneelstukken, films en werden zijn avonturen en belevenissen breed uitgemeten over de krantepagina's, veelal doorspekt van schandalen. Ook 1985 was weer een Cremer-jaar door de inmiddels ter ziele gegane Rock-opera, die toch zeer velen heeft geboeid. In het boek „Jan Cremer in beeld", samengesteld door Guus Luijters volgen we het fenomeen op zijn reizen over de wereldbol, meestal omringd door vrouwen en vrienden, maar ook vaak alleen, trouw aan zijn devies: „Het leven is een eenmansguerrilla" (Uitgave Loeb). „Sexbom, het fenomeen Jayne Mansfield", ook een uitgave van Loeb, werd samengesteld door Guus Luyters en Gerard Timmer. Jayne werd beroemd als „het slimste domme blondje ter wereld". Een filmster, maar de film, waarin zij speelde, kreeg je om de een of andere reden zelden of nooit te zien. Ze was het droombeeld van een generatie, de perfecte belichaming van de ideale onbereikbare droomvrouw, die je vanuit het pin-up tijdschrift vrolijk en altijd uitdagend toelachte. Uit dit boek, dat zeer overvloedig werd geïllustreerd, blijkt dat Jayne Mansfield van alle tijden zal zijn. Frank Sinatra, het levensverhaal van The Voice" (ook van uitgeverij Loeb) werd door John Howlett samengesteld. Het is het levensverhaal in woord en beeld van de legendarische en nog altijd razend populaire Frank Sinatra. John Howlett's uitmuntende en meer dan rijk geïllustreerde biografie vertelt, met veel onthullende details, het boeiende verhaal van het turbulente leven en de carrière (vol hoogtemaar ook dieptepunten) van deze vaak omstreden wereldster. „Beleefd zijn en geen kattekwaad uithalen. Glimlachen. Kalm blijven. Geen aandacht vragen. Proberen niet in het Turks te kwebbelen. En probeer vooral niet te vergeten dat je Turkse bent". Dit zijn de boodschappen die Turkse migrantenjongeren meekrijgen van thuis. Pas je aan, anders kom je er niet, maar vergeet vooral niet wie je bent en waar je vandaan komt. Aanpassen aan wie en aan wat? Kan een Turkse én een bescheiden, lieve, gehoorzame dochter zijn voor haar Turkse ouders én een voorbeeldige huwelijkskandidate binnen de Turkse gemeenschap én een populaire persoonlijkheid op de Nederlandse school? Toch eist ieder instituut zijn deel op en de jongeren van de tweede en derde generatie moeten maar zien hoe ze dat waarmaken. Hoe ze proberen te overleven schetst Papatya Nalbantoglu in haar boek „De krullen van Mine" met vijftien haarscherpe, schokkende portretten van Turkse jongeren. Schokkend omdat ze laten zien dat de regels en wetten die gemaakt zijn om Nederlandse jongeren te beschermen, niet gelden voor jonge emigranten (Feministische Uitgeverij Sara). „Tussen heks en heilige" met als ondertitel „Het vrouwbeeld op de drempel van de moderne tijd, 15de/16de eeuw" is een fascinerende uitgave van de Nijmeegse uitgeverij Sun. De vrouw als schrikbeeld? Wij zijn dat beeld ontwend, nu wij een lange periode hebben geleefd met het ideaalbeeld van de gezagvolle man en de lieve, onderdanige, zorgzame vrouw. Maar de kunst uit de overgangsperiode van middeleeuwen naar moderne tijd geeft van de angst voor de vrouw op allerlei manieren blijk. Zo werd de jonge vrouw vooral gevreesd om haar verleidelijkheid, de oudere om haar invloed en zeggenschap. Op vele fronten werd slag geleverd om de vrouwen in het gareel en de „vrouwenmacht" onder controle te krijgen. Kerkelijke en bestuurlijke maatregelen, zoals het invoeren van het wettelijke huwelijk, droegen daartoe bij maar volstonden niet. Ook de literatuur en - centraal in dit boek - de beeldtaal moesten bijdragen tot de gewenste disciplinering Oude voorbeelden van heilige vrouwen zoals St. Anna, wer 'en nieuw leven ingeblazen. Maar oo.» aan heidense vrouwen zoals Lucretia werd in dit klimaat een voorbeeldfunctie toebedeeld. Anderzijds kregen de kwaadaardige tovervrouwen, een schrikbeeld van eeuwen her, de nieuwe gedaante van met de duivel verbonden heksen. Tussen die twee polen van heks en heilige werden „gewone" vrouwen te kijk gezet als wellustige, onbetrouwbare en heerszuchtige wezens. Marjan Berk en Jeroen Krabbé heb ben één liefde gemeen: koken. Pratend over eten én prijzen ontdekten ze dat in hun jeugd heel anders werd gegeten. Vaak gezonder, minder gecompliceerd en... aanmerkelijk geodkoper. Daarna sloeg de welvaart toe. Marjan en Jeroen besloten hun recepten te gaan verzamelen voor een kookbe- oek, dat zij Bezuinigingskookboek noemden met handige en originele ge rechten. Een bezuinigingskookboek: voor mensen die lekker willen eten, maar daar niet te veel geld voor uit wil len of kunnen geven (Uitgeverij Gott- mer). De sluiers van God door Catharina Visser heeft als ondertitel Gesprekken over het Beeld van de Verborgene. Het boek is een uitgave van Boekmake- rij/uitgeverij Luyten. Niemand weet wie God is. We roepen Hem aan tot in het oneindige, maar twij felen aan Zijn bestaan. We kennem hem door ons heimwee, maar ontmoeten Hem slechts in zijn handelingen. Hoe kunnen we dan de sluiers wegtillen tus sen Hem en ons? En wie is Hij dan? Niet meer dan een natuurkracht? of een lief devolle persoon! Is Hij dan niet almachtig.? Catharina Visser ging op zoek naar de werkelijheid die wij van God kunnen we ten en voerde gesprekken met acht mensen die zich intensief met het beeld van God hebben beziggehouden., Zij koos daarvoor mannen en vrouwen die hun wortels hebben in de joods-christe lijke traditie maar die veelal ook open staan voor de oosterse myustiek. Uit deze gesprekken rijst Gods beeld op als de hoogste factor in de kosmops, als de schepper, maar ookals de nabije als een vader, maar ook als een moeder. In oude en nieuwe openbaringen is zijn stem hoorbaar, in de heilsgeschiedenis van de mensen zijn liefde voelbaar. Zijn beeld krijgt gestalte in Jezus Christus maar is ook in onszelf aanwezig. In de stilte van de meditatie, als alle slui ers in onszelf wegvallen, kan Hij zich tenslotte met ons verenigingen, zodat wij zeggen: dat is Hij... cm Er gaat bijna geen dag voorbij of er verschijnen nieuwe boeken en boekjes over computers en deze dan speciaal bestemd voor de jeugd. Zo kwam Uitgeverij Cantecleer op de markt met drie bijzonder fraaie en rijk geïllustreerde werkjes. „De Huiscomputer" geeft kleurrijke uitleg in eenvoudige bewoordingen over de aard werking en mogelijkheden van de huiscomputer. Het boekje is toegelicht met korte, zelf uit te voeren programma's. „Zo leer je Basic" is een inleiding tot het programmeren van de huiscomputer. Met oefenprogramma's voor opdrachten, spelletjes en puzzels. En „Computerpret" bevat een verzameling grappige computerprogramma's voor spelletjes, het maken van afbeeldingen en allerlei andere boeiende opdrachten. Voorkennis van programmeren is niet noodzakelijk. „Hallo, ik ben de Commodore 64" door Cor Brouwer en Daan Mulder, is een door Omniboek uitgegeven handleiding voor beginners. Het maken van computerprogramma's is een boeiende hobby. De Commodore 64 is er heel geschikt voor; het is niet voor niets verreweg de populairste huiscomputer in ons land. Voor jonge beginners vanaf tien jaar wordt duidelijk uitgelegd hoe programmeren in zijn werk gaat. In het boek zijn enkele programma's opgenomen die, ingebracht in het geheugen, garant staan voor uren spelplezier. Een helder en overzichtelijk boek, waarmee ook vaders aan de slag kunnen! Programma's en spelletjes voor de Commodore 64, VIC 20, Applev Spectrum, Electron en de BBC CANTECLEER Wij doen u Marga Minco cadeau! J L> Hof van Spaland 31 Schiedam. Telefoon 010-712313 Schiedam, Broersvest 44. Telefoon 268152 Mgr. Nolenslaan 612. Telefoon 738236. - Onlangs sloot mw. Prein een eerste serie huisbezoeken af. In vier maanden werden plusminus 145 personen van 75 jaar en ouder door haar bezocht. De resultaten van deze eerste verkenning in de wijk werden besproken door een werkgroep, waarin naast de Stichting Gezins verzorging en Kruisvereni ging, ook een vertegenwoor diger van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk zit ting heeft. Bijna 85% van de mensen die benaderd werden, stelden het huisbezoek op prijs. Uit ver- volgcontacten met mw. Prein blijkt hoe goed de persoonlijke benadering van oudere wijk bewoners aanslaat. Velen ma ken daarna gebruik van het telefonisch spreekuur van mw. Prein (dagelijks van 9.30-10.00 uur bij Frankeland 010- 264925). De huisbezoeken zul len dan ook voorlopig worden voortgezet. Uit de huisbezoeken zijn di verse zaken naar voren geko men die om aandacht vragen. Opvallend is. o.a. het gering aantal ouderen dat op de hoog te is van het Gemeentelijke Centraal Alarmeringssysteem. Via de werkgroep wijkwerker is dit doorgegeven aan de ONS. Dit signaal is mede oor zaak van een binnenkort te houden publiciteitscampagne rond het alarmeringssysteem. Een ander probleem betreft het openbaar vervoer. Hoewel de meeste mensen wél dicht bij haltes wonen, durft man vaak geen gebruik meer te maken van de bus uit angst ÉR om te vallen. Bij meer dan een kwart van de bezochte oude ren ontbreken nog bad of dou che. Betere woningen voor ou deren in de wijk zijn dan ook gewenst, zeker als men leest, dat het merendeel van de mensen voor of in de woning van trappen gebruik moet ma ken. Uit de huisbezoeken bleek een grote behoefte aan kleinschali ge ontmoetingsmogelijkheden voor ouderen in de wijk. Als schakel tussen de wijk en Frankeland heeft mevrouw Prein een „visiteclub als mo gelijkheid opgezet om aan deze behoefte tegemoet te komen. Voor deze visiteclub is een ei gen ruimte ingericht. Ook el ders in de wijk wil men de ontmoetingsmogelijkheden uitbreiden. Dit gebeurt in sa menwerking met de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk en wijkcentrum „De Erker". De preventiewerker van de Stichting Raad voor het Be jaardenwerk wil aandacht gaan besteden aan de gecon stateerde slaapproblemen, die vele ouderen noemden. Ook de komende tijd zal mw. Prein veel tijd besteden aan het opbouwen van relaties in de wijk, zowel met ouderen als met hulpverleners. Ook met vragen over burenhulp en te lefoonketens kan men bij haar terecht. Zeker als op korte ter mijn een groep vrijwilligers haar terzijde staat bij het in gaan op vragen van ouderen in Schiedam-West. De wer ving van vrijwilligers zal de komende tijd de nodige aan dacht krijgen. Begin maart heeft de werk groep wijkwerker verslag uit gebracht aan de stuurgroep Flankerend Beleid voor Oude ren Schiedam. De onderzoeks resultaten stonden daarin cen traal. Binnen deze stedelijke stuurgroep (waarin alle instan ties die met ouderen werken vertegenwoordigd zijn) heel:t men gezamenlijk verder lijnen uitgezet hoe de funktie van de wijkwerker en de gesignaleer de problemen verder dienen te worden aangepakt. Voor nadere informatie kan men nu al terecht bij mevrouw J. Prein-Heijstek, dagelijks te lefonisch te bereiken tussen 9.30-10.00 uur in Frankeland (010-264925). V Op verzoek van de gemeente politie Leerdam is in een wo ning aan de Van Hoornbeek straat aangehouden de 21-jari ge H.U., Turkse nationaliteit. De man had op donderdag 6 maart in Leerdam een 16-jarig meisje M.A., die op haar fiets op weg naar school reed, van haar fiets getrokken en in een auto gesleurd en vervolgens naar Vlaardingen gereden. Het slachtoffer is eveneens van de Turkse nationaliteit. Donderdagavond is bij een brand van de school aan de Brusselweg aangehouden een 13-jarige scholier, wonende te Vlaardingen. Het was de poli tie opgevallen dat de jonge man bij verschillende brandjes (containerbranden en een aan hangwagen) belangstellend toeschouwer was en zich

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 14