Nieuwe veergigant deze week op de proefvaart Nieuwe terminal van negen miljoen Dirx drogist Discount in Schiedam Met opstapwagen over werf Zoek maar niet langer. Zestienhoven DE RANDSTAD-UIT Drijvend hotel Meer vracht LEENAIML. i GRATIS Y 1 Opstapwagen V°°b5t'KAPS®-'- pebfekt kw v P|^HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 12 MAART 1986 PAGINA 3 WATERWEG NOORD Dinsdag 22 april om 11.45 uur vertrekt de gloednieuwe Koningin Beatrix voor de eerste Noordzee oversteek van Hoek van Holland naar het Engelse Harwich. Met de ingebruikneming van deze Koningin Beatrix wordt een nieuwe periode inge luid van de 111 jaar bestaande rederij Mij. Zeeland, om dat nimmer zo'n groot en zo'n luxueus schip is ingezet voor een veerdienst tussen Nederland en het Verenigd Koninkrijk. Koningin Beatrix in één van de dokken van de Schiedamse scheepswerf Wilton Fije- noord. Vanaf 22 april in vaart tussen Hoek van Holland en Harwich. Zeeland direkteur W. F. Hendrikse bij de derde ligplaats van de veergiganten Hoek van HollandHarwich. 260199 010 - iüUITT Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM De toekomst van de scheepswerf Wilton Fijenoord mag dan voor een groot deel afhangen van het al dan niet verwerven van nieuwbouwor- ders, minstens zo be langrijk is dat de technische kennis niet verloren gaat voor nieuwe genera ties. Die kennis kun nen jongens - en te genwoordig ook meis jes - opdoen op de WF-bedrijfsschool, die al meer dan zestig jaar bestaat en die ook in 1986 weer op zoek gaat naar nieu we leerlingen. Op 15 maart houdt de school, die dan in vol be drijf zal zijn, een open dag voor alle schoolverlaters van het Lager Beroeps Onderwijs (LBO), de Mavo, hun ouders en vrienden. De 250 leerlin gen en hun docenten la ten dan zien wat er alle maal komt kijken bij een opleiding in de metaalin dustrie. it P staat het hotel dat u zoekt. .X Start Koningin Beatrix op 22 april 11.45 uur Het eerste deel van deze week ligt de Koningin Beatrix afge meerd in één van de dokken van de Schiedamse scheeps werf Wilton Fijenoord. Daar wordt de veergigant, met name van onderen, nog eens doorgekeken. Ook deze week vertrekt de Koningin Beatrix voor een proefvaart over de Noordzee. Als alles goed is bevonden wordt de Koningin Beatrix midden april overgedragen aan de Mij. Zeeland. De Koningin Beatrix is ge bouwd bij de scheepswerf Van der Giessen de Noord in Krimpen aan de IJssel. Het was de laatste grote opdracht Rollend en overdekt naar veerdienst WATERWEG NOORD Met de komst van de Ko ningin Beatrix in Hoek van Holland worden daar tal van andere werkzaam heden uitgevoerd. Passagiers die van Hoek van Holland naar Harwich reizen, hoeven dan niet meer over de kade te lo pen. De afstand van het stationsgebouw naar de nieuwe ligplaats is voor zien van een z.g. passerel le, een soort slurf die de reiziger geheel overdekt naar het schip brengt. Lo pen is er niet meer bij, want er zijn 1 meter brede rolpaden. Daarnaast be vindt zich bovendien nog een IV2 meter breed voet pad. De passerelle begint bij de visitatiehal en gaat gelei delijk 8 meter omhoog om op 12,05 meter boven N.A.P. te eindigen. Via de 30 meter lange brug, die naar gelang van het getij verstelbaar is, komt men in het schip. De steunpun ten van de passerelle zijn wat uitgebouwd, zodat er ruimte is om door het ven ster een blik op het schip te werpen. Iedere over spanning telt aan weerszij den 9 patrijspoorten en over de totale lengte is funktionele verlichting aangebracht. Op de nieuwe multi-pur pose ligplaats kunnen zo wel de „St. Nicholas" als de „Koningin Beatrix" af meren. Door de vorst is er enige vertraging in de bouw opgetreden, maar niet zodanig dat de passa giers van het nieuwe schip er hinder van zullen on- „wsntf «WW" DEBÖÈ UG Pt-A&TS kv mm O***? «a»"* È«M»> 'MM dervinden. Die van de „St. Nicholas" trouwens even min, omdat zij, totdat de passerelle gereed is, per bus naar en van het schip worden vervoerd. Aan de bouw van de in lichte kleuren uitgevoerde terminal wordt momenteel hard gewerkt. De investe ringen hiervoor bedragen circa 9 miljoen gulden. Ook de visitatiehal zelf wordt aan de eisen van de tijd aangepast. De toegang tot de terminal voor de au topassagiers en het vracht verkeer wordt eveneens onder handen genomen. Er komt een nieuw termi- nal-kantoor, waar op de eerste verdieping een res- taurette voor wachtende autoreizigers wordt inge richt. Voor dit kantoor komt een parkeerruimte voor 50 vrachtauto-kombinaties en tussen het kantoor en de Nieuwe Waterweg komen 6 opstelstroken voor in to taal 235 personenauto's. Met de bouw hiervan wordt in april begonnen. De investeringen voor dit projekt, dat nog dit jaar moet klaarkomen, bedra gen circa 5 miljoen. Het voorplein van het spoorwegstation van Hoek van Holland wordt even eens gewijzigd. In de naas te toekomst worden hier de voorrijd-mogelijkheden verbeterd. De voorberei ding van de bouwplannen is in handen van Voormo len Constructie in Rotter dam. Architekt is L. Hols- wilder. die deze bedreigde scheeps werf kreeg te verwerken. Zee land direkteur W. F. Hendrik- se prees het grote vakman schap dat de medewerkers van Van der Giessen de Noord bij de bouw van de Koningin Beatrix hadden getoond. De Mij. Zeeland staat hele maal aan de vooravond van een nieuw begin. De Hoekse rederij heeft maar liefst 200 miljoen geïnvesteerd om de concurrentie het hoofd te bieden, 185 miljoen was hiervan bestemd voor de nieuwbouw van de Konin gin Beatrix. Zeeland direkteur Hendrikse is dan ook wat trots op zijn Koningin Beatrix. „Het is het grootste drijvende hotel ter wereld", zegt hij. „Het is een droomschip met alles wat de passagiers maar te wensen hebben. Er is aan boord een groot shopping gedeelte, loun ge's, casino's, uiteraard bars in eerste en tweede klas en een zelf- en tafelbedieningsrestau- rant. Het ligt in de bedoeling om buiten het seizoen zgn. week end trips te organiseren. Voor 99 per persoon kan men dan in de dagdienst heen en in de nachtdienst terug vanaf en naar Hoek van Holland. Daar bij is inbegrepen een diner, slaapgelegenheid in één van de zeer modern ingerichte hutten en wellicht een tegoed bon in de North Sea Shopping, het belastingvrije gedeelte van de Koningin Beatrix. Deze shopping wordt door de Mij. Zeeland zelf geëxploi teerd. Men kan dan in Harwich en kele uren van boord in de late avonduren om voor de nacht dienst vanuit Harwich weer aan boord te komen. Men kan ook in de hut blijven en uit rusten. Om rendabel te zijn dient de nieuwe Koningin Beatrix 360 dagen in de vaart te zijn. Op eerste kerstdag ligt de verbinding stil en ook deze nieuwe veergigant moet één maal per jaar in dok voor een onderhoudsbeurt. Door de komst op 22 april van de Koningin Beatrix hoopt de Mij. Zeeland in 1986 meer vracht te kunnen overzetten. In 1985 bedroeg dit 52.000 een heden, in 1984 42.000 eenhe den. Ook denkt men in 1986 meer passagiers te kunnen overzet ten. Zeeland direkteur Hen drikse zegt dat dit aantal de 1.2 miljoen zeker te boven zal gaan. Geheel in de moderne stijl is er ook een nieuwe huisstijl in gevoerd. Zo zal men zich altijd melden met de aanduiding „Hook Harwich". Over de aanleg van een ka naaltunnel maakt Zeeland di rekteur W. F. Hendrikse zich niet ongerust. „Dat ligt veel te ver van onze route, wij bieden een zeer luxueus tegenbod. Daarbij duurt het oponthoud aan de Engelse en Franse zijde te lang om tijdwinst te boeken. Toch is er nog één grote wens bij Zeeland direkteur Hendrikse, namelijk een aansluiting van Hoek van Holland op het rijkswegen net. Nu gebeurt het maar al te vaak dat de Maasdijk vastzit vanwege het strand-, boot (passagiers) en vracht verkeer dat van de dienst met Engeland gebruik gaat maken. „Een verbreding van de Maasdijk is voor ons van levensbelang", stelt de heer Hendrikse. SCHIEDAM Dirx Discount Drogisterijen opent op 26 maart haar eerste vestiging in Schiedam aan het Broersvest. Dirx Discount Drogist behoort tot de samenwerkende Dirk van den Broek bedrijven, vooral bekend van de super markten (o.a. Bas van der Heijden). Ook Dirck III (slijte rijen) en D-reizen behoren hiertoe. De heer Verveen, al gemeen manager van Dirx, legt uit waarom Dirx zo bij zonder is: „In de eerste plaats natuurlijk de prijzen. Onze prijzen liggen lager dan bij collega-drogiste rijen in Schiedam. Hoe kan O aakt bij 160199 1 I By WCC krijgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeiiyk kunt missen. IWoermeyer Car Care I Nieuwe Mathenesse- straat 15. if Schiedam m A LID FOCWA LID FOCWAI dat? Wel dat is eigenlijk heel eenvoudig. In de eerste plaats door lage inkoopprijzen kun nen worden bedongen bij de fabrikanten. Dirx kan ook met een lagere winst per produkt genoegen nemen, omdat door de zelfbe diening, de kosten ook een stuk lager zijn. Het eindresul taat: véél lagere prijzen dan anderen voor luiers, maand verband, cosmetica etc. Wij kunnen goedkoper zijn dan de meeste supermarkten, omdat de drogisterijprodukten onze specialiteit zijn, terwijl het bij de supermarkten vaak om ar tikelen gaat waar men niet de meeste aandacht voor heeft. En dan is er natuurlijk het as sortiment. Alle bekende ge neesmiddelen voor zelfzorg zijn bij Dirx ruim voorhanden, zoals homeopatische middelen van de bekende Dr. Vogel. Daarnaast is er een zeer uitge breid assortiment cosmetische produkten. Alles zeer over zichtelijk gerangschikt in de winkels. Zo kan er gekozen worden uit meer dan 50 soor ten shampoo, 30 soorten deo dorant, 15 soorten tandpasta en uit honderden kleuren lip stick, nagellak etc. Voorts zijn alle andere drogisterij-produk- ten te krijgen. Absoluut uniek is Dirx met kontaktlensvloeistoffen. In Nederland waren deze tot voor kort uitsluitend bij opticiëns verkrijgbaar. Dirx zag kans als enige niet-op.ticiën in Neder land, deze produkten in zijn winkels te brengen. Alle be kende merken zijn vertegen woordigd: Bausch en Lomb, Allergan, Barnes Hind en Contactasol". 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 3Ó-9-85 WF- bedrijfsschool houdt open dag Twee jaar geleden beleefde de WF-bedrijfsschool een grote verandering. De vakopleidin gen in deze regio werden toen ondergebracht in speciaal voor dat doel opgerichte stichtingen en sindsdien sluiten de leerlin gen geen arbeidsovereenkomst meer af met Wilton Fijenoord, maar een opleidingsovereen komst met de Stichting Meta- lelektro Opleidingen Rijndelta. Die overeenkomst houdt on dermeer in dat de leerling een vergoeding krijgt van 300 gul den per maand, plus een toela ge voor het schoolgeld, de reis kosten en de leerboeken. De opleiding zelf wordt op de Bedrijfsschool gegeven. Daar bij heeft men de keuze uit ze ven verschillende vakrichtin gen, t.w. bankwerken, con- structie-bankwerken, draaien en frezen, lassen, pijpenbewer- ken en tenslotte scheepsbou- wopleidingen. Elke opleiding duurt twee jaar. Per week worden vier dagen besteed aan praktijkopleiding met aanvullende theorie. Eén dag per week volgt de leerling theoretisch vakonderwijs op één van de twee streekscholen voor K.M.B.O. te Rotterdam. De praktijkopleiding onder scheidt zich na een leertijd van ca. 5 maanden op de Be drijfsschool ook in perioden van stagelopen in de produk- tieve sfeer t.w. bij Wilton zelf of bij metaalbedrijven in de regio rond Rotterdam. Na een periode van ca. 5 we ken „ruiken" aan de volwasse nen wereld, komt de leerling weer naar de Bedrijfsschool voor een paar weken om zijn vaardigheden verder te ont wikkelen. Na ca. 20 maanden zo geleerd en gewerkt te heb ben, wordt de opleiding afge sloten met een nationaal er kend examen dat wordt afge nomen door de Stichting Op leidingen Metaal (SOM). Na het examen, praktisch zowel als theoretisch, met succes te hebben gedaan, kunnen de ge slaagden te werken worden gesteld bij of Wilton Fijenoord zelf of bij de metaalindustrie in onze regio. De toelatingseisen voor de a.s. leerlingen (meisjes of jongens) zijn dat ze tenminste 16 jaar en niet ouder dan 19 jaar moeten zijn en in het bezit zijn of dit jaar komen van het diploma LTS-B of -C niveau of het MAVO-diploma. Ook met en kele jaren HAVO dan wel één of meer jaren M.T.S. is plaat sing mogelijk. Ook voor leerlingen die het volle tijd KMBO met succes hebben gevolgd bestaan plaat singsmogelijkheden op de Be drijfsschool. Tijdens het be zoek aan de werf en school kan alle informatie verkregen worden bij de admini.ratie en natuurlijk bij de leraren. Wil een jongeman of vrouw zich als leerling aanmelden dan kan dat ook! Tijdens de open dag gaat het overigens niet alleen om de mogelijkheden op de Bedrijfs school. De gemeente Schiedam is ook aanwezig en wel met de tentoonstelling Energie die schaalmodellen toont van de zogenaamde Minimum-Ener giewoningen in Woudhoek en op het Schuttersveld. Wie nog meer wil zien kan een ritje maken met de opstapwagen. Deze wagen vervoert normaal de werknemers naar de afge meerde schepen, maar ver zorgt nu een excursie langs de dokken en hallen. De opstap wagen brengt de bezoekers ook langs de in ombouw zijnde veerboot van Townsend Tho- resen, de Baltic Ferry en langs de op een na grootste windtur bine van Nederland die de Schiedamse Nutsbedrijven op het terrein van Wilton Fije noord hebben laten bouwen. Tot slot wordt pen splinter nieuwe promotiefilm vertoond waarmee WF de wereld afreist om orders in de wacht te sle pen. De open dag op 15 maart duurt van negen tot twaalf uur. v.b-37-75 31.75 WNF.U-C0 Men schrijft ons: „Toch enigszins verwon dering bij mij. Je schrijft een brief aan Truus en je krijgt antwoord van Yvon ne, net als Truus ook lid van de PvdA en aanko mend raadslid. Ik schijn in jouw ogen dar> „bijna" het prototype van de pro Zestienhoven lobby te zijn maar ik voldoe blijkbaar nog niet aan alle eisen. Ik beloof je, ik zal nog beter mijn best doen. Je schrijft dat ik met de meest onwaarschijnlijke getallen werk, meestal voorafgegaan door de woorden ongeveer en plusminus of een equiva lent daarvan. In mijn brief heb ik die woorden zeggen en schrijve 2 maal ge bruikt. Wat betreft de wo ningbouw en het aantal werknemers van de lucht haven. Het rapport van NEI (Nederlands Econo- misch Instituut) zegt dat ei- in Rotterdam absoluut geen behoefte is aan wo ningbouw in verband met bevolkingsafname. Zie ook verdere uitspraken van prominente leden van de PvdA in Rotterdam. Verder citeer ik uit een folder van een bij de PvdA niet onbekende club, nl. FNV. Deze vak bond spreekt zich uit voor openhouden van de lucht haven. Argumenten voor sluiting vanwege behoefte aan woningbouw zijn ach terhaald. Argumenten voor sluiting vanwege de geluidshinder zijn achter haald in verband met ge luidsarme motoren. Aldus FNV. Verder citeer ik, argumen ten die wijzen op een na delige exploitatie is niet juist. Onderzoek wijst uit dat de luchthaven een voordelige exploitatie kan hebben, indien de toe komst niet iedere keer op losse schroeven wordt ge zet en indien de luchtha ven wordt gepromoot. Verder schrijft FNV dat er een groei van werkgele genheid zal plaatsvinden tot 2500 arbeidsplaatsen met daarbij opgeteld een indirekte werkgelegen heid van zo'n 1000 man. (Dit is niet „ongeveer" maar precies wat ik eerder schreef). Is dat voor de Partij van de Arbeid geen overweging? Hebben jullie niet als hoogste prioriteit Werkgelegenheid staan in jullie verkiezingscampag ne. Of is dat gewoon boe renbedrog? Nee Truus ep Yvonne ik blijf bij mijn standpunt. 1) luchthaven heeft nooit een echte kans gehad zich te bewijzen. 2) er is veel geld geïnves teerd en nog steeds wordt er geld geïnvesteerd dus stoppen is pure kapitaals vernietiging (kapitaal van- de gemeenschap) 3) opheffen betekent ver lies werkgelegenheid en gezien de vele werklozen in de regio moet dat een zeer belangrijke overwe ging zijn volgens FNV. Verder vind ik iemand die Schiphol gaat Vergelijken met Zestienhoven wel erg simpel van geest. Is dit re presentatief voor de PvdA raadsleden? Zo ongeveer een vergelijking van een éénmanszaak (die geen kans krijgt zich te ont plooien) met een multina tional (die allerlei subsi dies krijgt). Dit slaat dus nergens op. Schiphol is 50 minuten - hier vandaan, dat klopt. Maar inchecken minimaal - een uur, parkeren een tijd rovende bezigheid enz, enz. Overigens Brussel is ook maar een uur rijden. Over de planologische miskleun en het gevoerde beleid van jouw club daar rep je maar niet over om dat dat waarschijnlijk niet, van pas kwam in jouw- verweer. Nee, de twee brieven heb ben mij alleen maar ge sterkt in mijn standpunt. Wie zulke brieven1 schrijft als Truus en Yvonne be grijpt niet van de materie en ik ben ervan overtuigd dat de luchthaven blijft bestaan. Zie ook het ge draai van de PvdA raad irv Rotterdam en het uitstel len van de beslissing tot na de verkiezingen. We vech ten gewoon verder zonder de partij die „de hoogste prioriteit" geeft aan werk gelegenheid in zijn verkie zingsprogramma. De dis cussie is voor mij gesloten en wens je verder veel plezier. Peter van der Knaap, Dr. Noletstraat 8, Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3