Braderieketen door Schiedam In 't kort Cursus leren slapen IN KRANT Stadsblad RANDSTAD EDITIES Het Nieuwe Wegwijs inde bieb Hoogenbooms toverstaf Fries kabaret Karate voor de jeugd VERSER KAN NIET! iiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin»iiiiii SCHIEDAM Voor de tweede keer in de geschiedenis van Schiedam worden op 10, 24 en 25 mei de Molendagen gehou den. „De werkgroep Schiedamse Molenda gen probeert terug naar de sfeer van vroeger te gaan", zo als Jos Gunneweg molencoördinator zegt, „want als rode draad door het evene ment lopen de oude Schiedamse ambach ten, die vroeger rond de molens en distil leerderijen werden uitgeoefend en nog steeds bestaan". De eerste van de drie mo lendagen valt samen met de nationale molendag op zaterdag 10 mei. De Noordmolen en de Vrij heid zullen dan voor pu bliek te beklimmen zijn. Elk van de molens heeft een eigen programma, want in De Vrijheid pre senteren zich „echte bak kers", die meel van de molen betrekken en in de Noordmolen wordt een unieke film gedraaid uit de jaren'40 van Polygoon, onder de titel „Hoe Schie dam leeft en werkt". Veerdienst Hulp SCHIEDAM Een on verwacht hoog sterftecij fer in 1985 heeft de bevol kingsdeskundigen op het stadskantoor voor een raadsel geplaatst. Vorig jaar kwamen 850 Schie dammers te overlijden, een toename van maar liefst twintig procent ten opzichte van 1984 (toen 739 inwoners stierven). EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN WOENSDAG 19 MAART 1986 - NR. 22 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG Burgemeester Scheeres brengt zijn stem uit in het oude stadhuis aan de markt. Opkomst verkiezingen niet groter dan in '82 SCHIEDAM Een op komstpercentage tussen de 60 en 70. Dat is de schatting van de raadsleden die van morgen de stemlokalen in Schiedam bemanden. Echt groot was de belangstel ling rond tien uur nog niet te noemen, en vrijwel nergens waren nog buitenlandse stem gerechtigden waargenomen. De verkiezingen leken op dat moment vrijwel exclusief het recht van oudere Schiedam mers. Vanuit dienstencentrum Woudhoek (Heijermansplein) werd een zeer matige opkomst gemeld. „En het is aardig weer, dus daar kan het niet aan liggen." In het St. Jacobagasthuis (Burg. Knappertlaan) werd een zelfde opkomst verwacht als voor de gemeenteraadsver kiezingen in 1982. „Wij hou den het op maximaal zeventig procent, terwijl we hier veel trouwe kiezers in de wijk heb ben: bejaarden, en niet te ver geten het personeel van het ziekenhuis." t In bejaardencentrum Thurlede (Nw. Damlaan) werden wel veel kiezers geturfd, maar dit stemlokaal heeft de reputatie altijd een hoge score te beha len. „Sommigen komen zelfs per taxi", aldus een lid van het stembureau. „Hier valt het tegen", werd daarentegen in verpleeghuis Driemaasstede aan de Voor- berghlaan gemeld. „We mogen blij zijn als we de 65 procent halen. Misschien wordt het in de loop van de dag wat druk ker, maar tot nu toe is het heel mager." Elders in het noorden van de stad wilde men niet mopperen. In de Harg aan de Churchill- weg liepen stemgerechtigden IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllIHlIHMraiHIHIIHIIIHIimHIinmimilllHIIHIIM'MMH'IIIIHIimmmUBIIHimilHHIIIIIHHI'HHHIl1'!11'!1111111111111 Molendagen doen tradities herleven van alle leeftijden af en aan. Burgemeester Scheeres, paraat in het oude stadhuis in het centrum, durfde rond tien uur nog geen voorspelling te doen. In zijn stemlokaal was de op komst heel behoorlijk. „Maar echt druk zal het pas rond e- tenstijd vanavond worden." Ook hier waren het echter vooral ouderen die van hun stemrecht gebruik makten. Direkt nadat om zeven uur vanavond de lokalen sluiten wordt begonnen met het tellen van de stemmen. De uitslagen worden in de loop van de avond bekend gemaakt in za lencentrum Irene aan de Nieu we Haven. Dan zal ook blijken hoeveel Schiedammers de gang naar het stemlokaal heb ben gemaakt. In 1982 was dat iets meer dan 61 procent van de kiezers. Warm en knapperig. De Bewonersvereniging Schiedam Centrum heeft een nieuw bestuur. Herkozen als voorzitter is Koos Nesse. Se cretaris werd Loes van Kam pen, terwijl Nel Grandazzi de funktie van penningmeester kreeg toegewezen. Verder zit ten in het bestuur Jos Quadt, Henk Feelders, Michiel Ver- steegh, Leo Fontijne, Henny de Groot en Cora van Dorp. Bij Huize Frankeland (St. Li- duinastraat) wordt op 4 april een begin gemaakt met de bouw van 153 aanleunwonin gen. Na acht jaar voortdurend werk gaat de eerste paal de grond in. Die officiële hande ling wordt verricht door wet houder Luub Hafkamp. Twee nieuwe aktiviteiten in De Erker, het ontmoetings centrum van Schiedam West aan de Jan van Avennestraat, zijn studiebegeleiding en tafel tennis. Elke maandagmiddag vanaf vier uur is er huiswerk begeleiding voor leerlingen van de lagere school en de eer ste klassen van het voortgezet onderwijs; tafeltennis is er elke vrijdagavond vanaf zeven uur (voor 18 jaar en ouder). De Erker is nog op zoek naar vrij willigers voor aktiviteitenbe- geleiding. Ook is de film te aanschouwen „Glas van Haanstra", want zo oordeelt de werkgroep: „de glasindustrie heeft altijd een bijzondere relatie gehad met de molens en de distilleerderij en". Het programma van 24 mei is erop gebaseerd om de relatie tussen molens en distilleerde rijen duidelijk tot uitdrukking te laten komen. Daaraan doen twee molens en drie distilleer derijen mee, te weten: De Kui per, Dirkzwager en Utomij. Een speciaal borrelglaasje dient als toegangsbewijs. De middenstand is ook aktief. Zo komt er een grote braderie in de drukke winkelstraten Broersvest, Hoogstraat, Par kweg en Dam; de langste bra derie ooit in Schiedam gehou den. De winkeliersvereniging aan de Parkweg brengt zelfs haar braderie in relatie met migranten, want Turkse volksdansen staan op het pro gramma. Op het Museumplein wordt een optreden verwacht van de Belgische volksmuzikanten „Stoopkes" met hun toepasse lijke Jeneversuite. De drie Belgen komen uit Hasselt, wat getypeerd kan worden als de Blegische evenknie van Schie dam. Leden van het eeuwenoude zakkendragersgilde zullen weer enkele balen graan van 50 kilo uit het ruim van een schip halen en naar het pak huis dragen. Het geheel speelt zich natuurlijk af rond het Zakkendragershuisje. Bezoekers aan het molenfeest kunnen zelfs een tocht maken door de grachten van Schie dam. Het zeekadettenkorps Ja cob van Heemskerk zal garant staan voor een veilige tocht over het water. Gelukkig is er ook in de avonduren iets te doen. Zo zal er muziek te be luisteren zijn op een terrasje bij het Zakkendragershuisje en café De Goudsbloem organi seert een muzikale happening met de Noordmolen. De zondag zal in alle rust en stilte voorbijtrekken. Een dag bij uitstek voor fotografen, liefhebbers van cultuur en his torie, tenminste als het weer het toelaat. Ook kan er een be zoek gebracht worden, evenals de andere dagen, aan het Na tionaal Gedistilleerd Museum, wat gehuisvest is in het Stede lijk Museum. De Werkgroep Schiedamse Molendagen hoopt dat de sfeer en gezelligheid van vorig jaar geëvenaard zal worden. De molendagen zijn er niet al leen voor om de bevolking met de Schiedamse tradities in aanraking te laten komen, maar ook om de stad een brui send imago te geven, wat be langrijk is voor de gevestigde ondernemingen in de stad. De werkgroep zoekt nog een aantal vrijwilligers om hand- en spandiensten te verlenen op 24 mei. Men denkt aan twee verenigin gen, die op die manier hun clubkas kunnen bijspijke ren. Belangstellenden kun nen terecht bij de heer J. Gunneweg, telefoon 261291. De Schiedamse molens vormen het middelpunt van drie dagen feest in mei Hoog sterftecijfer '85 drukt groei bevolking Volgens sociograaf Frans Grif fioen gaat het bij dit aantal overledenen om „schokkende cijfers." Naar de oorzaken is het voor de deskundigen ech ter slechts gissen. „Misschien is een bepaalde leeftijd oververtegenwoordigd, en is die nu snel aan het uit sterven. Wellicht ook is de strenge winter van dat jaar de schuld, 's Winters bereiken overlijdensgevallen altijd een piek. Ouderen worden eerder het slachtoffer van een on schuldig kou-tje dan jonge mensen". Zoals bekend, telt Schiedam een betrekkelijk hoog aantal inwoners van 60 jaar en ouder. Die vergrijzing is er mede de oorzaak van dat de bevolking slechts moeizaam groeit. Juist in 1985, het jaar dat Schiedam voor het eerst sinds 1968 weer meer „vestigers" boekte dan „vertrekkers", werd dat resultaat teniet ge daan door een hoog sterftecij fer. Volgens Griffioen tobt Schie dam al zeker vijftien jaar met een onevenwichtig opgebouw de bevolking. Sinds in de jaren '70 veel jonge gezinnen de stad verlieten om zich in een ande re gemeente te vestigen, mist Schiedam een belangrijke be volkingsgroep: de mannen en vrouwen tot ongeveer 40 jaar. Hun kinderen zijn in andere steden geboren, waardoor Schiedam ook veel „natuurlij ke aanwas" misliep. Uit de statistiek blijkt dit over duidelijk. Het geboortecijfer is in 1985 verder teruggelopen. Er werden 24 kinderen min der geboren dan in 1984, en al leen als Schiedam er in slaagt veel jonge ouders binnen de stadsgrenzen te halen, kan die dalende lijn op den duur wor den omgebogen. Op het stadskantoor is men re delijk optimistisch dat dit bin nen een afzienbare termijn zal lukken. Dankzij het grote aan tal in hoog tempo gebouwde nieuwe woningen, kon de leegloop in 1985 worden inge damd. Ten opzichte van '84 daalde het inwonertal met „slechts" 93. In voorgaande ja ren verloor Schiedam gemid deld 1500 inwoners. Huizen bouwen is volgens de sociografen de enige doeltref fende manier om de bevolking van Schiedam te laten groeien. Een „vestigingspremie" voor jonge gezinnen zit er niet in. Griffioen: „Dat kun je gewoon niet maken in Nederland. Ik denk dat wij het in een andere richting moeten zoeken, na melijk zorgen voor een aan trekkelijk woonmilieu". SCHIEDAM Slapeloosheid is een probleem waaraan 1 op de 3 mensen zegt weieens te lijden. Mensen die laat hebben van slecht slapen, nemen vaak hun toevlucht tot slaapmidde len. Deze heffen de oorzaak van het probleem echter niet op en hebben tevens bijwer kingen. Zich slecht kunnen ontspannen, zowel geestelijk als lichamelijk, is vaak de es sentie van slaapproblemen. Uit onderzoek is gebleken dat bij mensen, die door een of an dere oorzaak slecht zijn gaan slapen, dit slechte slapen vaak een gewoonte wordt, die blijft bestaan ook al is de oorzaak hiervan verdwenen. In een cursus tegen slapeloosheid worden de deelnemers gehol pen deze gewoonte te doorbre ken. Wie meer wil weten over sla peloosheid, is welkom op 24 maart om 20.00 uur. Het kruis- gebouw aan de Van Swinden- singel, waar de kruisvereni ging- en het maatschappelijk werk Schiedam een voorlich tingsavond organiseren over slapeloosheid. Een medisch bioloog zal met behulp van dia's iets vertellen over: „slapeloosheid, kunnen we er iets aan doen?" Bij vol doende belangstelling zal de avond worden vervolgd met 8 cursusavonden tegen slape- looshéid. SCHIEDAM Wegens enorm succes gaat Joke v.d. Jagt een vervolg verzorgen op de cur sus poppenmaken in de Blau we Brug. De tweede serie les sen begint op 10 april om kwart over negen. Deelname kost 31,25. Inlichtingen bij de balie van de Blauwe Brug, of telefonisch onder nr. 701049. Het ui

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1