LAST VAN SLAPELOOSHEID? SLAPEN KUN JE LEREN! SLAPELOOSHEID Onduidelijkheid rond nieuwe bibliotheek Honderdjarige in de bloemen yg&s ^psEU Koren repeteren voor jubileumconcert Orpheus J. Salentijn Sneeuwruimen, poepruimen S5SSS* IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM OIO - 260199 ^oOB5t KAPSEL'. KAPSALON llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tandarts afwezig van vrijdag 21 maart tot woensdag 2 april. Voor spoedgevallen telefoon 267385. Op maandag 24 maart om 20.00 uur organiseren de Kruisvereniging en het Maatschappelijk Werk Schiedam een voorlichtingsavond over: Een medisch bioloog zal met behulp van dia's iets ver tellen over: „kunnen we iets aan slapeloosheid doen"? Bij voldoende belangstelling wordt de avond vervolgd met 8 kursusa- vonden tegen slapeloosheid. Plaats: Kruisgebouw Van Swindensingel 40 Toegang: leden van de kruisver. gratis niet-leden 2.50 Het Nieuwe Stadsblad Mevrouw Olsthoorn-Bussing vierde als oudste bewoner van Huize Frankeland onder grote belangstelling haar 100e verjaardag SCHIEDAM Een volwaardig hoofdge bouw heeft de Schie- damse openbare bi bliotheek nog steeds niet, maar de service is er deze week toch weer een stukje op vooruit gegaan. Met een gebruikersgids, een eigen bescheiden bijdrage aan de Boe kenweek, hoopt di- rekteur Henk Ewoldt de lezers meer inzicht te geven in de moge lijkheden van de bieb. Henk Ewoldt overhandigd Herman Posthoorn het eerste exemplaar van de gebrui kersgids. Ook de makers van het boekje, Agnes van der Pol en Ronald van Lit, zijn tevreden met het resultaat. In zaal Tivoli begonnen dinsdagavond de gezamenlijke repetitites van het mannen koor Orpheus, het Schiedams Vrouwenkoor en het Kralings Vrouwenkoor voor een uitvoering op 18 april. De Loper Borodinlaan 56 Scheepvaartweg 63 Vlaardingen Schiedam Schiedam telefoon 010-743904 teleloon 010-707228 telefoon 010-705218 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 19 MAART 1986 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM. WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 '3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: A Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 30-9-85 PAGINA 3 „Oudere Schiedammers hebben onze stad nog ge kend met de z.g. „open riolen". Dan bedoel ik hier mede de grachten zoals: St. Annazusterstraat, de Noordmolenstraat, de Zijl straat, achter de Vlaardin- gerstraat enz. Het was 'n vieze stinkende troep. Ook toen vond men het verschrikkelijk dat het be stond en dat het lang heeft geduurd eer dat er 'n eind aan werd gemaakt. Het huisvuil, het afval van het „toiletgebeuren" werd via deze grachten afge voerd. Het was, en daar was toen iedereen van overtuigd, 'n zeer onhygië nische toestand. Allerlei ziektes zou het tot gevolg kunnen hebben. (Is vroe ger ook weieens voorgeko men). Maar gelukkig, er werden maatregelen geno men door de overheid en Schiedam werd verlost van deze vieze troep. Maar is er na die tijd zo veel veranderd in Schie dam? Zijn wij momenteel niet in 'n zelfde fase geko men? Is Schiedam weer niet opnieuw 'n vieze, stin kende stad geworden? Ongeveer 3.500 honden zijn in de loop der jaren onze mede-bewoners ge worden. Met andere om gangsvormen als de „recht-op-lopende- inwoners". De dagelijkse behoeften van onze „vier- benige-mede-bewoners' kan men nu terugvinden in onze plantsoenen, pleinen en straten. Ja, soms honderden hon- dedrollen in één plantsoen (bijv. bij de kop van de Nieuwe Haven), pleintjes bij de Singel, ze zijn te vies om er langs te lopen. Winkelpromenades (No- lenslaan, Wibautplein, Hof van Spaland) zijn soms niet te „bewinkelen". Vooral na 'n regenachtige avond. 'n Hoogstraat, waar men voortdurend op zijn hoede moet zijn, om niet in „iets" te trappen. Die „open-riolen" vond men 'n schande voor Schiedam, maar wat is dit dan? Schiedam, er is veel aan gelegen, de stad schoon te houden. Ligt hier mogelijk ook niet 'n taak voor ons gemeentebestuur, als zo- meraktie bijv. in het ver lengde van 'n sneeuw-ge- ruimde-stoep. Er moet 'n middel gevon den kunnen worden om van die vieze troep af te komen, om dit euvel be heersbaar te maken. Schiedam is weer sneeuw vrij, maar 'n schone stad is het niet. Heel gewoon 'n hondedrollenstad. Ons stoepje sneeuwvrij maken is prima, maar Schiedam „hondenpoep- vrij" is m.i. ook de moeite waard". Naschrift redaktie: In de regel plaatsen wij geen in gezonden brieven zonder de naam van de afzender te vermelden. In dit geval hebben wij besloten dit bij wijze van uitzondering wel te doen. Naam en adres van de afzender zijn bij de redaktie bekend. Maar wij voelen mee met het argu ment van de briefschrijver - die hier een door veel Schiedammers besproken probleem aansnijdt, en een direkt verband legt met de zojuist beëindigde aktie sneeuwruimen - dat hij „geen leven meer heeft" als zijn naam be kend wordt. Misschien is zijn suggestie aan het adres van de Reinigings dienst, dit probleem aan te pakken, de moeite van het overwegen waard. Bij nog te veel mensen heerst het misverstand dat je in een bibliotheek al leen boeken kunt lenen. Weinigen weten dat je er ook andere dingen kunt doen als kranteknipsels raadplegen, fotocor ieën maken, naslagwerken in zien, boeken bestellen uit andere bibliotheken en tijdschriften doorblade ren. „Voor ons is dat allemaal heel vanzelfsprekend, maar voor veel gebruikers niet", verklaart Ewoldt de uitgifte van de gids. Kennelijk gaat het om massale onweten- heid: bij de drukker, Be- drijfsgemeenschap Schie- mond, zijn ruim 10.000 exem plaren besteld. Sinds zijn in diensttreding zo'n twee jaar geleden probeert Ewoldt het imago van de Schiedamse bibliotheek op al lerlei manieren op te vijzelen en zodoende het lezersbestand uit te breiden. Na ledenwervende aktivitei- ten als tentoonstellingen, schrijversavonden en fotowed strijden, werd het volgens de direkteur de hoogste tijd de bieb ook een herkenbaar ge zicht te geven. Daarom werd gelijktijdig met de uitgifte van de gids nieuw briefpapier ingevoerd. Vanwe ge de hoge kosten zat een ei gen huisstijl er echter niet in. Gekozen is nu voor het (blau we) vignet dat de meeste Ne derlandse bibliotheken al ge bruiken. De gebruikersgids (verkrijg baar in alle filialen en op de centrale aan de Lange Haven) sluit op die stijl aan. Het boek je, vormgegeven door Agnes van der Pol en Ronald van Lit, wordt gratis beschikbaar gesteld. Omdat de gids een aantal jaren mee moet - in elk geval totdat het nieuwe gebouw er staat - zal de gebruiker vergeefs zoe ken naar „vluchtige" informa tie als boetebedragen, lidmaat- schapskosten en openingstij den. Die worden in aparte fol ders uiteengezet. Dat wel de kosten van een abonnement voor de fonotheek in de gids staan, werkt in dit opzicht nogal verwarrend. De omslag van de gids ziet er ook tamelijk ingewikkeld uit: de letter A, afgebeeld als bouwpakket. Volgens de ma kers een hint aan de gemiddel de bibliotheekgebruiker, die deze puzzel eerst moet oplos sen en dan vervolgens het boekje lezen, om ten volle van de dienstverlening in de bieb te kunnen profiteren. Het eerste exemplaar van de gebruikersgids werd maan dag overhandigd aan wet houder Herman Posthoorn. „Niet", volgens Ewoldt, „om dat hij nu eenmaal wethou der is, maar omdat hij een fervent gebruiker van de bi bliotheek is. Hij is bij alle filialen kind aan huis. Al moet gezegd worden dat hij zijn boeken niet altijd op tijd terug brengt". SCHIEDAM Het zal nog twee a drie jaar duren voordat' Schiedam over een nieuwe centrale bi bliotheek beschikt. Dit zei wethouder Herman Post hoorn maandag bij de pre sentatie van een gids voor bibliotheekgebeuren. De nieuwbouw - ter ver vanging van het oude pand aan de Lange Haven, dat al vele jaren niet meer voor zijn doel geschikt is - keert bij elke begroting weer terug op het verlang lijstje van de gemeente raad. Maar Posthoorn is er tot nu toe niet in geslaagd, een plaatsje te vinden in de binnenstad voor de bi bliotheek. Zodat het geld - een paar miljoen gulden - telkens naar een volgende begroting wordt overgehe veld. Zo'n anderhalf jaar gele den leek de kogel eindelijk door de kerk. Posthoorn kondigde toen aan, in 1985 de eerste paal te zullen slaan voor het langver wachte, en door direkteur Henk Ewoldt zo fel be geerde gebouw. Een plaats werd niet genoemd. Post hoorns belofte bleek trou wens op naïviteit te berus ten. Hij had er geen reke ning mee gehouden dat de nieuwbouw van de biblio theek ten nauwste samen hangt met het vestigings beleid van winkels. Die winkels zijn C A en de Hema (zegt Posthoorn), en beide bedrijven voeren al sinds jaar en dag onder handelingen met de ge meente over nieuwe vesti gingen in het centrum. In welk stadium deze onder handelingen zijn, en naar welk adres Hema en C A eventueel willen verhuizen, wil Posthoorn niet zeggen. Hij zou daar mee „de belangen van de stad Schiedam schaden". Ook woordvoerders van de twee grootwinkelbe drijven willen geen nadere mededelingen doen. Wel zijn zij ten zeerste verrast door Posthoorns opmer king, dat er een direkt verband bestaat tussen hun eventuele verhuizing en de bouw van een bi bliotheek. Waar en wanneer Schie dam een nieuwe biblio theek krijgt blijft eens te meer in de politieke neve len verborgen. I Niet mee doorrijden, i maar snel langs WCC. U krygt 'n leenauto mee. I Woermeyer Car Care I Nieuwe Mathenesse- straat 15, A T f I Schiedam m A LID FOCWA SCHIEDAM Eén van de oudste inwoners van Schie dam, en in elk geval de oudste bewoonster van Huize Franke land, heeft maandag onder grote belangstelling haar ver jaardag gevierd. Mevrouw Anna Elisabeth Kla- ra Olsthoorn-Bussing, geboren op 17 maart 1886 (in Den Haag), bereikte de mijlpaal van honderd jaar. Dat was voor zowel het verzorgingste huis als de familie en natuur lijk het stadsbestuur aanlei ding om opvallend grote boe ketten te bestellen. In de aula van Frankeland was het maandag een komen en gaan van felicitanten. Want mevrouw Olsthoorn-Bussing woont al zo lang in Schiedam dat zij er minstens zoveel ken nissen heeft als zij jaren telt. Nadat zij als jong meisje als dienstbode had gewerkt bij de familie Vroom van Vroom Dreesmann verhuisde zij naar Rotterdam, waar zij trouwde met de heer Olst- hoorn, een melkhandelaar in Hillegersberg. Het echtpaar bewoonde tot het begin van de jaren vijftig een idyllisch huis je aan het water en verhuisde vervolgens naar een ander groen gebied: het dorp Kethel. Vanaf 1970 hebben de heer en mevrouw Olsthoorn in Huize Frankeland gewoond. De echt genoot van mevrouw Bussing overleed daar in 1972, en sindsdien woont zij alleen. Haar enige zoon komt haar daar regelmatig opzoeken. Met de overige bewoners van Frankeland onderhoudt me vrouw Olsthoorn een prettig kontakt. Hoezeer zij in het verzorgings tehuis wordt gewaardeerd bleek wel uit de overstelpende hoeveelheid kadoos. Omdat zij zo van lekkere dingen houdt, kreeg mevrouw Olsthoorn een doos bonbons en een flesje parfum. Verder bedacht de bewoners commissie de honderdjarige met een mooie ketting. Onder degenen die kwamen felicite ren was ook burgemeester Scheeres. Zijn bloemstuk heeft een ereplaatsje gekregen in de kamer van mevrouw Olst hoorn. Gebruikersgids maakt lezer wegwijs in de bibliotheek Inschikken in Tivoli SCHIEDAM In zaal Ti voli was dinsdagavond buik in het motto. Waar anders de 60 mannen van Orpheus tijdens hun we kelijkse repetitie volop de ruimte hebben, moesten zij het oefenlokaal nu de len met 70 dames. Maar muziek verbroedert, en de leden van het Schiedamse Vrouwenkoor en het Kralings Vrouwenkoor toonden zich even inschikkelijk als de zan gers van Orpheus. Zodat diri gent Richard Ram uiteindelijk weinig moeite had met een verantwoorde stemverdeling. De drie koren bereiden zich voor op het jubileumconcert waarmee Orpheus op 18 april in de Grote Kerk haar 120-ja- rig bestaan wil vieren. Daar aan werken ook vier solisten mee: Frans Huyds (bas/bari ton), Ananda Goud (alt), Jos Laus (orgel) en Rita van Har- melen, de chirurg met een meer dan verdienstelijke sop raan-reputatie. Het Koninklijk Schiedamse Mannenkoor heeft voor de 18e april een buitengewoon aan trekkelijk programma samen gesteld. Na een ingetogen be gin - het Requiem van Gabriel Fauré - en een stemmig ver volg - de Alt Rapsodie van Jo hannes Brahms - volgt na de pauze de uitknaller, Te Deum van Antonin Dvorak. Deze feestelijke finale zette de Tsjechische componist ooit op papier ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de ont dekking van Amerika. Dat eventueel ook nog het hon derdjarig bestaan van het Vrij heidsbeeld gelijktijdig gevierd kan worden, is volgens de se cretaris van Orpheus, Enny Stouthandel, puur toeval. Het jarige mannenkoor moet het vanwege de hoge kosten bij een eenmalige uitvoering houden, zodat de liefhebbers er snel bij moeten zijn (kaar tjes kosten 12,50). Wie het concert om welke re den ook misloopt krijgt een herkansing op 14 november, in sporthal Margriet. Op die voor Orpheus histori sche datum (twee jaar geleden bracht het koor daar voor een uitverkocht huis het Requiem van Verdi ten gehore, op de zelfde dag van het jaar) volgt een tweede concert met een wat populairder programma. Medewerking verleent dan o.a. de Marinierskapel. Voor de muzikale begeleiding op 18 april zorgt het Amsterdams Begeleidingsorkest. r Go' oaM°n' id 9e0p' ,ead m atsP'aak

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3