Nieuwe Hervormde kerk draagt gebeente St. Liduina over fè lx xl In 't kort 1 RANDSTAD EDITIES IN KRANT Verkoping romantische schilderijen Programma Filmclub Schiedamse lenigt nood in Afrikaanse sloppenwijken Gourmetten Direkteur geridderd 25 jaar Eurotax Stadsblad Bowling Musis 4 stelijk Fee gekend paaswe Computer cursus in trek Spaarbank verbeterd WOENSDAG 26 MAART 1986 - NR. 24 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG SCHIEDAM Na bijna veertig jaar heeft de Hervormde Gemeente van Schiedam een ge beente dat vermoedelijk toebehoort aan de Heilige Liduina, overgedragen aan de Rooms Katholieke Kerk. De overdracht vond deze maand in alle stilte en beslotenheid plaats in de consistoriekamer van de Grote of St. Jans- kerk, waar de stoffelijke resten die aan de Schiedamse heilige zouden toebehoren, in 1947 bij restauratiewerkzaamheden werden opgegraven. Het gebeente is inmiddels overgebracht naar een bij gebouw van de Singel kerk, waar het in een ver zegelde kist wordt be waard. Het krijgt een ere plaats in deze kerk zodra de H. Congregatie te Rome heeft beslist dat het om het authentieke ge beente van Liduina gaat. Tot die kerkrechtelijke uitspraak er is mogen de resten niet worden ver eerd. Diefstal j LUXE PAASSTOL j met amandelspijs en extra vulling. Bij inlevering van deze bon van 9.95 4 SCHIEDAM Een twee de leven is niet voor ie dereen weggelegd, maar wel voor de 72-jarige me vrouw Muller. Al zes jaar lang zet zij zich in om goe deren, zoals kleding, le vensmiddelen, type- en naaimachines in Schiedam en omgeving bijeen te scharrelen en vervolgens naar haar goede vriend, pater Bart Fleskens te zenden, die in Kampala (de hoofdstad van Oegan da) al 40 jaar lang een op vangtehuis voor vluchte lingen in de sloppenwij ken runt. In haar eerste leven was mevrouw Muller 23 jaar lang hoofd interne afdeling van het toen malige Nolet Ziekenhuis, maar haar tweede leven is geheel gewijd aan Oeganda, haar parel in Afrika. Akties Zie sportpagina Tel. 010-732422 Basiliek EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN 4 Singelkerk laatste rustplaats van Schiedamse heilige Het lijkt er op dat St. Liduina's resten nu eindelijk hun laatste rustplaats hebben gevonden. Sinds de vondst in 1947 zijn de overblijfselen gedurig onder weg geweest om onderzoeken in laboratoria in zowel Neder land als het buitenland te on dergaan. Doel daarvan was, vast te stellen of het gebeente overeenkomsten vertoonde met de kenmerken van Lidui na. De resultaten van deze onder zoeken in o.a. Leiden, Gronin gen en Boedapest, zijn door het St. Liduina Comité uit Schie dam verzameld in een dik dos sier. Alle historisch-wetenschappe- lijke rapporten plus daarbij be horende briefwisselingen en notulen van het Comité zijn in de loop der jaren ter beschik king gesteld van de Hervorm de Kerk, in de persoon van drs. G. van der Feijst, de SCHIEDAM- In zaal Irene (Nieuwe Haven) wordt don derdagavond 27 maart van zes tot negen uur een verkoping van schilderijen gehouden. Verkocht worden zo'n veertig schilderijen uit het zogenaamd romantische genre. De doeken, vervaardigd door kunstenaars uit binnen- en buitenland, ma ken een rondreis langs ver kooppunten in heel Neder land. De kollektie bestaat uit landschappen, vergezichten, zeegezichten en stillevens. De toegang tot de verkoping is gratis. SCHIEDAM Vrijdag 28 maart als afsluiting van de Ne derlandse maand wordt bij de Filmclub Schiedam de film „Mariken van Nieuwmeghen" gedraaid van regisseur Jos Stelling. Geholpen door zo'n achthon derd vrijwilligers is Jos Stel ling acht jaar bezig geweest met de realisatie van zijn plan: een grootscheepse verfilming van het zestiende-eeuwse mi rakelspel over het meisje dat zeven jaren met de duivel ver keerde en tenslotte tot inkeer komt als zij het wagenspel „Mascheroen" opgevoerd ziet. Jos Stelling beperkt zich ove rigens tot de zeven zondige ja ren van Mariken. Aanvang half tien. Toegang voor donateurs 3,50; dona teur worden kost 5,- per sei zoen inclusief eerste film. Het adres: stichting Filmclub Schiedam, gebouw de Teer- stoof, Nieuwstraat 12. wmm. 8 Mevrouw Muller leeft voor Oeganda t BROOD BANKET „Ik woon wel in Nederland, maar ik leef daar", zegt me vrouw Muller, die zelfs eens een bezoek heeft gebracht aan de pater. „Ik had voor 1980 een jongeman financieel gea- dopteerd in Oeganda die pries ter wilde worden. Bij de inwij ding van deze jongeman in Kampala was ik aanwezig en zodoende heb ik pater Fles kens ontmoet. Het was toen een onrustige tijd, zelfs de patèr kreeg veel roofovervallen te verduren. Momenteel is het onder het bewind van guerillaleider Mu seveni rustig en ik denk dat de Oegandese mensen eindelijk een vreedzame periode tege moet gaan. Je moet niet vergeten dat Oe ganda vroeger de parel van Afrika werd genoemd, en dat de universiteit aldaar de beste universiteit van Afrika was. Door de terreur van dictators, zoals Idi Amin, is het land in een financiële afgrond ge stort." Toen mevrouw Muller terug kwam uit Oeganda, begon ze direkt met allerlei particuliere akties om de nood in dfe slop penwijken te lenigen. Me vrouw Muller: „ik weet niet hoeveel dozen met goederen ik momenteel naar Oeganda stuur, maar ik betaal 10.000 gulden aan vervoerskosten ge heel uit eigen zak". „Ik koop ook veel levensmid delen, zoals macaroni en blik ken vlees. Het fijne van alles is dat de goederen ook daad werkelijk ter plaatse aanko men en als je weet -hoeveel mensen er plezier aan heb ben". Zelf denkt ze er niet meer aan om naar Oeganda te gaan. „Ik kan het niet meer opbrengen, ik heb slechte ogen, ik zie bij na niets meer. Nee, laat mij maar in Nederland blijven en proberen om volgende akties op touw te zetten, want mo menteel is er een gebrek aan dekens en ik wil aan iedereen vragen of men nog dekens over heeft. (Men kan hierover kontakt opnemen met me vrouw Muller, tel. 262930). -t Schiedamse gemeentearchiva ris. Ook de bisschop van Rot terdam, Mgr. Bar, heeft nu een exemplaar van het dossier ge kregen. Dat tenslotte ook het gebeente aar. de RK-kerk werd overge dragen, zou een verdienste zijn van Van der Feijst, die ver schillende publikaties over de Heilige van Schiedam op zijn naam heeft staan. Tot half maart dit jaar werden de stof felijke resten bewaard door de Hervormde Kerk. Overigens is er lange tijd on duidelijkheid geweest over de echtheid van de resten, omdat ook in Brussel* beenderen worden bewaard waarvan ge zegd wordt dat het de over blijfselen van de H. Liduina zijn. Hier zou het echter gaan om een onbekend skelet dat in de 16e eeuw door dieven uit een graf in Schiedam werd ge stolen. Deze diefstal tijdens de godsdiensttwisten tussen ka tholieken en protestanten is echter altijd met veel geheim zinnigheid omgeven geweest. Volgens pastoor P. M. Vismans van de Singelkerk/Liduina- parochie kan het nog wel even duren voordat Rome zich heeft uitgesproken over deze zaak. De pastoor gelooft dat Rome uiteindelijk geen twijfel zal laten bestaan aan de echt heid van de nu verzegelde res ten van de in 1433 overleden Liduina. De parochie hoopt dat deze er kenning door de hoogste ker kelijke autoriteiten zal samen vallen met de verheffing van de Singelkerk tot basiliek. Deze status werd enige tijd ge leden aangevraagd op grond van de monumentale waarde van het uit 1881 daterende ge bouw, dat vanwege haar ver bintenis met St. Liduina bo vendien een bedevaartskerk is. De titel basiliek wordt ove rigens maar zelden verleend. Er zijn in Nederland slechts tien kerken die deze status mogen voeren. Op 13 april wordt in de Singel kerk wederom het St. Lidui- nafeest gevierd. Na een eucha ristieviering die om half elf begint, verzamelen zich bede vaartgangers uit het hele land om rond vier uur deel te ne men aan het kruisweggebed, dat gevolgd wordt door een stille omgang, Concessionaire Les Must de Cartier en Van Cleef Arpels ZtUVl'/ui Hoogstraat 50, Schiedam, Telefoon 010-268919. Koopavond: donderdags. SCHIEDAM In de Blauwe Brug (Bachplein) wordt 27 maart (donderdag) door de heer Bohan op paranormale wijze uw karakter beschreven. Wie van deze dienstverlening gebruik wil maken, moet een pasfoto en vijf gulden meene men. Aanvang acht uur. De SSSN draait op 28 maart om acht uur de film Police Academy I. Entree 3,50. De film wordt vertoond in de Blauwe Brug. Met ingang van 1 april, om half acht, begint in De Erker (Jan van Avennestraat) een cursus zelfverdediging voor meisjes vanaf 16 jaar. De les sen worden gegeven door Henk Vervoort. Kosten: 10 gulden per maand. Inlichtin gen: tel. 267767 of 263161. ,Op Goede Vrijdag 28 maart zal het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat om vijf uur zijn gesloten. De sluitingstijden van de overige PTT-vestigin- gen in Schiedam ondergaan geen wijziging. In Barrika aan de Lange Kerkstraat wordt 27 maart een creatieve café-avond gehou den: spatten met inkt, een spa- traam en een tandenborstel, dit naar aanleiding van een expositie van vrouwenportret ten van Joyce v.d. Hoofd - haar tekeningen zijn gemaakt met potlood en spatwerk. Het creatief spatten begint om half negen. SCHIEDAM De heer J. van Dun, direkteur van Interp- harm BV farmaceutische groothandel in Schiedam, neemt na een diensttijd van ruim 47 jaar vervroegd af scheid. H.M. de Koningin heeft de heer Van Dun bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Koninklijke onderschei ding werd uitgereikt door bur gemeester Scheeres op vrijdag 21 maart om 15.00 uur in het bedrijf, gevestigd aan de 's Gravelandseweg. 5S333S833333333g3S8SS Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1