Zakkendragers zijn luidklok rijker Meer kansen voor Marokkaanse vrouw Poep retour afzender karnen vérder Blijdorp-direkteur redt jong leven Incontinentie, wat is dat Valsspelers duperen horeca Oeganda Rapport zet mogelijkheden op rij Mijn Metpng Ruilbeurs en fancy-fair Wie wordt bruid van de maand? Oj Hulp verleners gezocht l: KAPSALON Voorlichting over hinderlijk probleem SCHIEDAM Het Zakkendragershuisje heeft weer een klok waar galm inzit. Vori ge week donderdag gaf Klaas van de Geest namens de Bondsspaarbank een waarheidsgetrouw kopie van het oude, niet meer zo wellui dende exemplaar kado aan het Zakken- dragersgilde. Daarmee vervulde hij een van de hartewensen van deze groep Schiedammers, die vanaf de Molenfeesten in mei '85 probeert dit oude ambacht te doen herleven en tegelijkertijd tracht een van de sfeer volste plekjes in de stad weer eens onder de aan dacht van het publiek te brengen. Verlanglijstje Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM Ook Ma rokkaanse vrouwen kun nen in Schiedam gaan deelnemen aan educatieve en sociaal-culturele akti viteiten. Hiervoor is wel meer be grip nodig voor de achter grond van deze vormen en de problemen die zij in de Nederlandse samenle ving ondervinden. Daar naast zijn goede kinderop vang, accommodatie en begeleiding noodzakelijk. Gesprekken Aanstaande bruidsparen SCHIEDAM Er zijn in Nederland 500.000 men sen die hun plas of hun ontlasting niet op kunnen houden. Dat is één op elke dertig mensen. Inconti nentie heet het met een moeilijk woord. Op zater dag 12 april wordt er in het Kruisgebouw Van Swindensingel een infor matiemiddag gehouden over dit probleem. De bij eenkomst is bedoeld voor alle Schiedammers die zelf incontinent zijn of er in hun omgeving of in hun werk mee te maken hebben. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 2 APRIL 1986 PAGINA 3 Gilde kan weer galmen •*:- .J De gemeente was bij dit ge beuren de lachende derde. Want voorkwamen partikulie- ren akties in het verleden al de sloop van het historische pand, ook nu weer zijn de stadsbestuurderen zonder slag of stoot een waardevol bezit rijker. „Wij zijn tenslotte inkwartier- ders in het huisje, dat door Jan Schaper van de gemeente ge huurd wordt", zegt Zakken- dragersgildevoorzitter Jan Ha gendoorn". Die heeft dus als eigenaar eigenlijk een zeer royale gift in de schoot gewor pen gekregen". Ietwat aarzelend reageerde Hagendoorn verleden jaar nog op het verzoek van de Stich ting Molenfeesten om een zak kendragersvertoning te orga niseren. Maar na het succes op 25 mei - de voetballers van Olympus in kleren van opa's gehuld stalen de show op het grote Schiedamse festijn - heeft het zakkendragersgilde, net als vroeger Anthonisgilde genaamd, in Jan Hagendoorn een aktieve „deken" gevon den. „Het smakken, sjouwen en va ren naar de molens was én voor de deelnemers én voor het publiek zo'n leuk gebeu ren, dat we het zonde vonden om dat maar eenmalig te hou den. Nu komen we regelmatig bij elkaar en mogen we van Jan Schaper het Zakkendragers- huisje als clublokaal gebrui ken". „We doen natuurlijk weer mee met de Molenfeesten in mei, maar willen dat in het najaar nog eens dunnetjes overdoen. Ook beijveren we ons ervoor al het ontbrekende materiaal in het huisje weer aan te vul len. Een gedeelte van de ge reedschappen - zoals de enor me zandloper, maattonnen en zovoorts - is verloren gegaan, een ander deel staat in het museum op de Hoogstraat en weinig kans dat het daar ooit nog uitkomt". „Maar alles is gelukkig na te maken. De klok is daar een voorbeeld van. We dachten dat we daar lang aktie voor zouden moeten voeren, maar de Bondsspaarbank schonk zo'n groot bedrag, dat we hem gelijk konden aanschaffen. Dit is overigens het begin, we heb ben nog meer op ons verlang lijstje staan". Eén van die dingen is overi gens niet voor geld te koop: het Anthonisgilde zoekt nog sterke mannen. Die moeten bereid zijn op feesten in his torisch kostuum gestoken 50 kilo op hun rug te versjou wen. Deken Jan Hagendoorn (links) en een vertegenwoordiger van de spaarbank, luiden de nieuwe klok van het Anthonisgil de. Men schrijft ons: „Naar aanleiding van het arti kel 'Mevrouw Muller leeft voor Oeganda' (Stadsblad woensdag 26 maart) het vol gende. Toen ik de krant uit de brievenbus haalde en las, drong het direkt tot mij door: daar klopt iets niet. Namelijk: wat kan ik alléén? Zes jaar geleden begon ik wel in m'n eentje, maar intussen is er een grote groep medewer kers ontstaan. Samen proberen wij zoveel als mogelijk is te doen om de nood in de slop penwijken van Kampala te le nigen. Mede dankzij de hulp van vrienden en kennissen is mogelijk geweest zoveel te doen. Tot voor kort heb ik de publi citeit geschuwd doch naar aan leiding van het laatste schrij ven van pater Fleskens waarin hij vroeg om gebruikte dekens, meende ik er goed aan te doen dit verzoek aan alle Schiedam mers door te spelen. Gelukkig niet zonder resultaat. Jammer dat het tijdens de Paasdagen zo koud was; een vraag om dekens kan men be ter stellen als de mussen dood van het dak vallen. De behoefte aan dekens en an dere gebruiksvoorwerpen blijft overigens bestaan. Bij voorbaat dank namens onze mede-mensen in Kampala. B. Muller, Vlaardingerdijk 114, tel. 262930. 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Broers vest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groene veld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: w Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingèschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 30-9-85 Dinsdag 22 april houdt de ba sisschool De Gorzen aan de Dwarsstraat 2 een open och tend. Tussen half negen en half twaalf staat de school open voor alle ouders en ande re belangstellenden. Er wor den plattegronden uitgedeeld met daarop de roosters en de aktiviteiten die er in de ver schillende lokalen plaatsvin den. Voor kinderopvang wordt gezorgd en de koffie staat klaar. SCHIEDAM In diensten centrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan) wordt op zondag 6 april een ruilbeurs gehouden voor verzamelaars van o.a. munten en postzegels. De beurs begint om half twee en de toegang is gratis. Zondag 6 april wordt er in Schiedam-Zuid, in de pastorie van de H. Hart-kerk, een fan cy-fair, tevens rommelmark ten, gehouden van half 12 tot 5 uur. De opbrengst is voor een projekt op de Filippijnen, waarover tijdens de fancy-fair ook informatie wordt gegeven. Voor inlichtingen: tel. 268648. Dit blijkt uit een onderzoek dat in 1985 in Schiedam is ver richt en waarvan deze maand het rapport verscheen. Het onderzoek werd uitge voerd door Fatima Niyassi, so ciaal-cultureel werkster voor Marokkaanse vrouwen van de Stichting Buitenlandse Werk nemers Rijnmond en Marie- José Geenen, coördinatrice educatie culturele minderhe den bij het Educatief Centrum voor Volwassenen in Schie dam. Hun werk bestaat er onder an dere uit de sociaal-culturele en educatieve aktiviteiten voor Marokkaanse vrouwen in Schiedam te ondersteunen en van daaruit ontstond ook de behoefte meer zicht te krijgen op de behoeften die er leefden bij Marokkaanse vrouwen. Schiedam kent verscheidene instellingen die sociaal-cultu rele en educatieve aktiviteiten organiseren voor haar bewo ners. De Marokkaanse groepe ring werd daarmee echter nóg nauwelijks bereikt. Om meer zicht te krijgen op de redenen hiervan werden gesprekken gevoerd met een aantal Ma rokkaanse vrouwen uit Schie dam en enkele sleutelfiguren die nauw betrokken zijn bij de belangenbehartiging van Ma rokkanen in Schiedam en om geving. Naast de resultaten van de ge voerde gesprekken geeft het rapport ook een aantal aspec ten van de Marokkaanse en van de Nederlandse samenle ving aan die van invloed zijn op de positie van Marokkaanse vrouwen in die samenleving. Men kan zeggen dat vrouwen vanuit hun traditie niet ge wend zijn om cursussen te vol gen, zeker niet op die manier zoals cursussen in Nederland, meestal door Nederlandse in stellingen, worden georgani seerd. Dat zij daardoor ook niet wil den deelnemen aan cursussen in Nederland lijkt op grond van het gedane onderzoek, een verkeerde conclusie. Mits men rekening houdt met een aantal belangrijke voorwaarden zul len zeker in de toekomst Ma rokkaanse vrouwen meer te bewegen zijn een cursus te gaan volgen of aan andere ak tiviteiten deel te nemen. Belangrijke voorwaarden zijn onder meer: het aanwezig zijn van kinderopvang, het heffen van een reële bijdrage, het ge bruik kunnen maken van een geschikte accommodatie en ui teraard een goede begeleiding, liefst door een landgenote of iemand die zeer nauw betrok ken is bij deze groep. Wie in het Verre Westen zijn hond op de verkeerde plek laat poepen krijgt de viezigheid via de brievenbus retour. SCHIEDAM/ROTTERDAM Hond in de goot! Een sim peler oproep tot hygiëne is nauwelijks denkbaar. Maar zelfs zo'n eenvoudig verzoek wordt door menige hondebe- zitter genegeerd. Met als ge volg drollen op de stoep. In Oud Mathenesse en het Witte Dorp zou die openbare viezigheid binnenkort wel eens voorgoed tot het verleden kunnen behoren. Zonder be hulp van een Amsterdamse drollenbrommer, een schepne tje of steriele plastic zakjes. Een groep wijkbewoners die anoniem opereert onder de naam Drollencommando heeft een veel direkter methode be dacht om een eind te maken aan de verontreiniging. En aan het onverschillige gedrag van de hongeëigenaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIHIIIIIIHIIIIIIII Niks geen lieve oproepjes meer of ludieke akties: wie in Het Verre Westen zijn hond een drol op de verkeerde plaats laat deponeren, loopt grote kans het uitwerpsel koud een half uur later terug te vin den op zijn deurmat. Want het drollencommando waakt en bestraft iedere over treder genadeloos: de honde- poep wordt opgeschept en via de brievenbus bij de overtre der franko thuisbezorgd. Zijn de leden van het com mando niet bang dat hun doortastende aktie een storm van protesten oplevert? Hope lijk wel, zeggen zij in het be wonersblad van de wijkvere- niging. „Misschien dringt het dan eindelijk tot iedereen door, hoe verschrikkelijk vies het is, overal op straat poep te gen te komen". FOX De Loper Borodinlaan 56 Scheepvaartweg 63 Vlaardingen Schiedam Schiedam telefoon 010-743904 telefoon 010-707228 telefoon 010-705218 (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar Het Nieuwe Stadsblad t. 'm,. „Samen Verder" Postbus 257 Jj 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruidspagina en wat belangrijk is, u ontvangt dan ook 150,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende adver teerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in het Nieuwe Stadsblad. De zwartvoetpinguin door dierentuin-direkteur Van Dam van een wisse dood gered ROTTERDAM Dat was op het kantje, vorige week in diergaarde Blijdorp. Je zult als direkteur maar op het punt staan om naar huis te gaan en dan een van je bewoners bijna als terloops het leven moeten redden. Toch overkwam dat Blijdorp- direkteur Van Dam die op weg naar de uitgang, het pin- guinverblijf aandeed en de vo gels met hun snavels zag trek ken aan iets dat op het eerste gezicht een natte handschoen leek. i De heer Van Dam vertrouwde het niet, stapte kordaat over de omheining en voorkwam op die manier dat een zojuist geboren Zwartvoetpinguin vroegtijdig het leven liet. Het bleek dat het diertje door de ouders was verstoten en door zijn soortgenoten als een speelgoedje werd gezien. Het jong is nu in veiliger han den: bij de oppasser. Een twee de Zwartvoetpinguin-jong, dat wel door de ouders wordt op gevoed, heeft uit het gebeurde een wijze les getrokken. Het diertje blijft voorlopig angst vallig in zijn grot en laat zich niet zien. Veel mensen vinden het moei lijk om over incontinentie te praten. Terwijl er vaak een heleboel vragen en onduide lijkheden zijn: Is het te verhel pen? Zouden de mensen om mij heen het merken? Hoe moet ik het aan mijn familie of vrienden vertellen? Welke hulpmiddelen zijn er? Op deze vragen wordt tijdens de informatiebijeenkomst een antwoord gegeven. Een huis arts uit Schiedam-Oost zal wat vertellen over de medische kanten van incontinentie. Ie mand van de Landelijke Vere niging van Incontinenten zal iets vertellen over hoe het is om met incontinentie te leven. Verder zijn er drie fabrikan ten aanwezig die hun hulp middelen voor incontinentie laten zien. De bijeenkomst duurt van twee tot vijf uur. De zaal is om één uur open. Voor wie het vervoer een probleem is, thuis gehaald en gebracht worden (kosten 3,Deze mensen moeten wel vóór 11.00 uur op vrijdag 11 april bellen naar de Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk, telefoon 731976. De bijeenkomst wordt georga niseerd door de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk, Kruisvereniging Stichtings Gezinsverzorging, apotheek Jansen en de Landelijke Vere niging Incontinenten. Bij alle apotheken in Schie dam kan iedereen een gratis proefpakket voor hulpmidde len bij incontinentie krijgen. SCHIEDAM Als we de horeca-ondernemers mo gen geloven heeft in een Schiedam een nieuwe vorm van criminaliteit zijn intrede gedaan: gokauto maten kraken. In HOS, het blad van de Schiedamse cafébazen, wordt ernstig gewaar schuwd tegen het kansspel Super-Prik. Niet alleen is dit spel verboden bij de wet op de kansspelen, wat het risico van een bekeu ring inhoudt, maar een ca féeigenaar kan zich zelf al duperen door er bezoekers op te laten spelen' Ogenschijnlijk gaat het voor de horeca-onderne mers om een lucratief spel. Een Super-Prik plankje kost 200 gulden en bevat 1200 gaatjes. Voor iedere prik moet 2 gulden betaald worden, wat dus theore tisch een flinke winst in houdt. Maar...„handlangers van de leverancier" (aldus het blad) halen bij het eerste- beste bezoek aan het café de winst uit de pot en de schade is voor de onderne mer. De cafébaas loopt boven dien het risico dat zijn vas te klanten, die ook wel een gokje willen wagen maar geen kans meer ma ken op winst, hem van op lichting gaan beschuldi gen. Volgens het blad zijn on langs enkele personen aangehouden die met be hulp van een gewone for nuisaansteker in verschei dene café's gokautomaten hadden gekraakt. Een stroomstoot uit de aanste ker ontregelde het compu tertje in de automaat, die van de weeromstuit tot be talen over ging. Nog steeds volgens het tijdschrift krijgt een be paalde snackbar in Schie dam om de haverklap be zoek van een groepje lui wier enige doel is het zo snel mogelijk het geld uit de gokkast bemachtigen. De horeaca-ondernemers zijn niet van plan zich bij deze praktijken neer te leggen. Ze worden geadvi seerd hun valsspelende klanten onopvallend aan de praat te houden totdat de politie is gearriveerd. Men schrijft ons: Sinds 1981 is er in Vlaar dingen een Hulpverlening Buiten Kantoortijd. Vijftien vrijwillige medewerkers zijn via de politie van Vlaardin gen bereikbaar voor men sen in crisissituaties. Dit kan o.a. betekenen dat er problemen met de ou der of de partner zijp, waardoor het onmogelijk is om thuis te blijven (b.v. in geval van mishandeling). Ook worden mensen ge holpen die door omstan digheden het gevoel heb ben het leven niet meer aan te kunnen en er een eind aan willen maken. We zoeken onderdak of proberen d.m.v. een ge sprek de mensen wat to.t rust te laten komen, zodat ze die avond nog naar huis kunnen en evt. de volgen de dag verder hulp kunnen zoeken voor hun proble men. De hulpverleners zijn twee maal per maand bereik baar. De politie kan alleen buiten kantooruren een beroep op ons doen, d.w.z. 's-avonds na 18.00 uur tot de volgende morgen 8.00 uur en in het weekeinde ook overdag. Helaas is het momenteel zo dat er een aantal vrijwil- lige medewerkers door omstandigheden met hat werk zijn gestopt. We zoeken nu voor spoe dig een aantal nieuwe me dewerkers. Een opleiding is hiervoor niet noodzake lijk. Voor een nieuwe mede werker echter mee kan draaien vinden er wel een gesprek en een aantal trai ningsavonden plaats, die een voorbereidend en toetsend karakter hebben. In verband met plannen voor professionalisering van de Hulpverlening bui ten Kantoortijd voor 1986, is het niet duidelijk hoe lang deze vorm van hulp verlening nog op basis van vrijwillige medewerkers zal draaien. Een ieder die hierin geïnte resseerd is kan kontakt opnemen met het Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening en vragen naar: Linda Algra, koördi- nator van de Hulpverlening Buiten Kantoortijd, tel. 351022. Geboren: Marcus T. A. M., z.v. Gunne- weg-Hoekstra; Lucienne N„ d.v. Levens-Brink; Denice F,, d.v. Levens-Brink; Kim, d.v. van der Heide-Gijsen; Marti- nus L., z.v. Goossens-Koster; Bastiaan, z.v. Been-van Hen Broek; Richard, z.v. de Jager- Teeuw; Thomas, z.v. Dekker van Dongen; Charlotte C., d.v. van Brenkelen-Baauw; Kim- berly B., d.v. Greatbaks-van Kasteren; Ozlem, d.v. Oztürk- Baltaci; Lianne N., d.v. vap der Heijden-Beijder; Susanne, d.v. Jansen-Barneveld Bink- huysen; Vivien C., d.v. Fran- cis-Tichelaar; Saskia M., d.v. de Kaper-van Klaveren; Syl via C., d.v. de Kaper-van Kla veren; Saskia d.v. Boot-Ko ning; Franciscus J., z.v. van Gelderen-Schouwenburg; Mees H. C., z.v. Lissenberg-de Haas; Chantal A. H., d.v. Seip- Hendriks. Ondertrouwd: A. Bakker, 21 jr. en L. ll. Noordhoek, 21 jr.; R. vap Grootveld, 27 jr. en H. J. de Ronde, 25 jr.; H. P. Kool, 23 jf. en J. van der Vlis, 24 jh; P. Marges, 23 jr. en M. Pruijsep, 21 jr.; D. van Noordennen, 47 jr. en W. B. 't Hart, 44 jr.; J. C. Nijs, 23 jr. en M. in 't Veld, 20 jr.; R. P. van Putten, 23 jr. en C. E. J. Bouwens, 19 jr.; J. J. P. van de Water, 39 jr. en L. F. de Haas, 32 jr.; S. Weerden burg 26 jr. en A. Boks, 29 jr. Getrouwd: R. W. Verzijden, 30 jr. en M. Woermeijer, 26 jr.; L. Verheu gen, 34 jr. en Y. Woermeijer, 31 jr.; D. A. M. van Almen, 26 jr. en J. M. Koning, 25 jr.; R. Dekkers, 24 jr. en P. G. Mud- de, 25 jr.; B. Dienaar, 18 jr. en P. M. W. Krommenhoek, 18 jr.; R. van der Stap, 21 jr. en M. Romijn, 19 jr.; W. L. Daam- en, 25 jr. en R. Lissitza, 27 jr.; K. Hugo, 59 jr. en S. Prooi, 55 jr.; J. B. M. de Vette, 22 jr. en T. H. M. Delfos, 20 jr. Overleden: A. Gort, vr., e.v. W. Hofman, 74 jr.; W. Valk, vr., geh.gew.m. L. A. de Vette, 80 jr.; W. C. Groenendaal, vr. e.v. G. Neef, 84 jr.; C. A. Hersbach, man, 64 jr.; R. O. Mulder, man, 70 jr.; A. van Walsum, vr., ge h.gew.m. H. Meijer, 91 jr.; J. J. Meeder, man, 80 jr.; C. T. M- Matthijssen, vr., geh.gew.m. G. H. Pil, 71 jr.; T. van Leeuwen, man, 63 jr.; C. Boudesteyn, man, 85 jr.; G. G. S. Becht, vr., geh.gew.m. H. G. Janssen, 87 jr.; B. J. Kortland, vr., ge h.gew.m. H. L. Noordhoek, 86 jr.; J. Tettelaar, vr., ge h.gew.m. M. J. de Vringer, 91 jr.; J. K. M. Schrumpf, vr., ge h.gew.m. B. H. P. Heinsbroek, 95 jr.; C. van Es, man, 74 jr.; J. Verdoes, man, 77 jr.; J. C. H. van der Knaap, vr. geh.gew.m. W. Moermans, 93 jr.; C. Ver linde, man, 74 jr.; J. C. van Kleeff, man, 74 jr.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3