Halve marathon grote trekpleister m. Sporti el bekeken Werkloosheid in gezondheidszorg nieuw probleem 7 s." SVV besmet Een dag vol evenementen in Poeldijk 0X0» Plaiitèiiriji v ROODBOL ORANJE 15.50 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 2 APRIL 1986 PAGINA 9 C Kastelen en paleizen van Parijs en omgeving Kastelen langs de Loire Plantenrijk Zwitserland Boekhandel door Adri Boer De SCHIEDAM Woudhoekschool in Schiedam Noord or ganiseert zaterdag 31 mei voor de twaalfde keer de Lenteloop. Buiten de afstanden één, drie, vijf en tien kilometer zal dit jaar voor het eerst een halve marathon aan het programma wor den toegevoegd. Bij de tiende loop was het voor het eerst de tien En gelse Mijl (16.093 meter) ingelast. „Op verzoek van veel wedstrijdatleten wordt deze tien Engelse Mijl nu vervangen door een halve marathon", zegt Ton Groeneveld, al twaalf jaar voorzitter van de Lenteloopcommissie. „De Lenteloop is met de ja ren meer dan een Woud- hoekschoólgebeuren gewor den. Het is zelfs meer dan een Schiedams gebeuren al leen. Zo langzamerhand is het uitgegroeid tot een regio naal sportfestijn. We gaan de zaken steeds professione ler aanpakken", laat school hoofd Fer Schroeders er op volgen. Overgeschakeld lr- '4 Startschoten Sportvreugde 'p$ Record aantal •V Fietstochten Diskussie-avond Zaalvoetbal Instuif ouderen WATERWEG NOORD De werkloosheid in de regio is in februari licht gedaald. Bij het gewestelijk arbeids bureau in Schiedam stonden eind februari 9169 man nen en vrouwen zonder werk geregistreerd, 51 minder dan in januari. Het waren vooral jongeren die profi teerden van de toenemende vraag naar arbeidskrach ten. Jonge Locomotief 35% I 1 RANDSTAD EDITIES Schaatscrack Hein Vergeer lost startschoten voor Kastelen en paleizen van Parijs en omgeving Janine en Pierre Soisson Dertig paleizen en kastelen komen aan bod in deze uitgave, geïllustreerd met 170 kleurenfoto's. In- en exterieur en het wel en wee van de toenmalige bewoners wordt uitgebreid be schreven. Gebonden, formaat 32,5x24 cm. slechts Janine en Pierre Soisson Deze fraaie uitgave behandelt de bouwgeschiedenis van een 25-tal chateaux en brengt u in contact met de vroegere bewoners. Ge bonden, met vele prachtige kleurenfoto's. Formaat .32,5x24 cm. slechts 17.50 4^ttÊtʱ .VvÏR-Sd»; vt*'. Wim Sch roevers/ Jan den Hengst Nederland kent nog steeds een enorme rijkdom aan wilde planten. Waar ze voor komen en hoe planten te herkennen zijn, wordt in dit rijk geïllustreerde boek overzichtelijk weergegeven. slechts 19.90 Isabelle Aguet/Daniel Bard/ Laura Haberli De Zwitserse natuur heeft vele gezichten. Fraaie meren, bergmassieven en alpenweiden. In dit fraai geïllustreerde boek komt u ze allemaal tegen. Gebonden, formaat 23x33cm. slechts Rubensplein 16 Schiedam Tel. 010-269513 Merkwaardig is dat de organi satie van de Lenteloop voor een groot deel nog in handen is van „oud" ouderraadsleden, aangevuld met nieuwe leden en personeel. Een vrij hechte groep, want de organisatie moet grondig wor den uitgevoerd. Er doen im mers jaarlijks honderden kin deren en atleten mee. De orga nisatoren van het eerste uur, Ton Groeneveld, Math van Putten, Piet van Leeuwen en schoolhoofd Fer Schroeders zijn er al twaalf jaar bij. „Het wordt een stuk van je leven", zeggen zij. De overige commissieleden zijn: Marja Veldhoven, Cocky Vroom, Gé Koedijk, Ab Wil- lemsen, Huib Boeren en Jan Hessel. Daarnaast kan de orga nisatie jaarlijks weer rekenen op veel hulp van enthousiaste ouders. Al jaren organiseert de Woud hoekschool haar loop in de ei gen wijk. Tijdens de eerste ja ren betekende dat een rondje Lenteloop Wereldkampioen schaatsen Hein Vergeer zal de startschoten lossen voor de twaalfde Lenteloop. rondom de Woudhoek. Daarna schakelde men over naar het „grotere" werk en belandde men in het fraaie Kethelpark en omliggende polderland schap. „We zijn weer met het meet- wiel het landschap ingedo ken", aldus commissieleden Huib Boeren, „en hebben weer een mooie omloop voor elkaar gekregen". De organisatie vindt het na melijk erg belangrijk dat de lopers op de meter nauwkeu- De organisatoren van de Lenteloop, Ton Groeneveld (I) en Fer Schroeders zijn al maanden bezig met de voorbereiding. rig weten hoeveel zij preste ren. De afstanden heten offi cieel 1-3-5-10 kilometer en nu de halve marathon. „Omdat de start en finish altijd op het schoolplein plaatsvindt kun je deze afstanden nooit exakt be kijken", zegt Boeren. „De wer kelijke afstanden zijn: 1125- 2983-5166-10664 en 21092 me ter." Tijdens de loop zijn er ver schillende controleposten, maar men moet natuurlijk wel tot de finish op het schoolplein doorgaan. Maija Veldhoven, secretaresse van de Lenteloopcommissie, zegt als gastvrouw: „Men is al tijd erg trots geweest op het lossen van de startschoten. Reeds vele bekende Nederlan ders hebben zich van deze taak gekweten. Vorig jaar was dat de Feyenoord voetballer Mario Been en de jaren daar voor zijn clubmakkers André Hoekstra en Bennie Wijnste kers. Ook de burgemeesters Ter Loo en Scheeres en wijlen dr. Anne Vondeling, gewezen voorzitter van de Tweede Ka mer, en nog vele anderen heb ben al eerder aan het verzoek van de commissie voldaan. Dit jaar hebben wij Wereld kampioen schaatsen Hein ver geer bereid gevonden om de startschoten te lossen. Mocht er echter vanwege zijn drukke programma een kink in de ka bel komen, dan hebben wij an dere bekende Nederlanders achter de hand". Oud sportverslaggever van o.a. vele Olympische Spelen, pre sentator van de sportman en - vrouw van het jaar en de grote man van de AVRO-cross, Dick van Rijn, is ook elk jaar aan wezig bij de Lenteloop. Enkele jaren terug stelde hii^een wis selbeker beschikbaar voor de winnaar van de rolstoelers. Ook deze categorie sportmen sen zal dit jaar weer van de partij zijn. Huub Nelisse, kam pioen van vorig jaar, moet dus nu weer de Dick van Rijn-bo kaal verdedigen. „Ik wil dit jaar trachten de groep groter dan ooit te vormen. Met meer rolstoelers komt het wedstrij delement beter tot zijn recht zegt Huub Nelisse. Het is voor deze minder-vali- den een fantastische belevenis, al moeten ze wel goed getraind aan de start verschijnen. Dit geldt natuurlijk ook voor de lopers. Ongetraind aan een dergelijke loop meedoen, is na tuurlijk niet verantwoord. Dat de Lenteloóp sportvreugde biedt voor iedereen, blijkt wel uit het feit dat jaarlijks ook to patleten van AV Fortuna uit Vlaardingen deelnemen. Zij zullen zich dit jaar vooral con centreren op de halve mara thon. Naast deelname van veel For- tuna-atleten kan de organisa tie jaarlijks rekenen op een aantal Fortunezen die de Len teloop een warm hart toedra gen, zoals Huib Boeren, en Bertus Stichter. Zij hielpen ie der jaar op het plein om start en finish ordelijk te laten ver lopen. „We hebben nu al ruim dertig vrijwilligers, maar nu de halve marathon er is bijgekomen hebben we zeker viiftig man nodig", zegt Ton Groeneveld. „Vrijwilligers voor de contro leposten te bezetten en de lan ge afstandlopers van drinkwa ter te voorzien, kunnen we er nog wel enkele gebruiken", laat de voorzitter duidelijk blijken. Er zijn ook altijd veel belang stellenden voor de Lenteloop. Ook zij die niet deelnemen willen toch elk jaar weer het feest meemaken. Rondom het plein zullen weer vele kraampjes staan. De organistie hoopt eindelijk de duizend deelnemers te overschrijden. Vooral nu de halve marathon er bij is geko men moet dit lukken. Weer of geen weer, er waren er altijd toch al zo'n 800 tot 900. De één en drie kilometer vormen ei genlijk het grootste feest. Hon derden kinderen, vaak met vaders en moeders hand in hand, verrichten hun presta tie. Vooral de één kilometer staat natuurlijk in het teken van de kleintjes. Zelfs de kleuters van de school lopen driftig mee. Ook dit jaar zullen allen die hun afstand volbrengen, een fraaie tegen ontvangen. Jan Hessel, de meest creatieve on der het Woudhoekpersoneel, zal ook dit jaar weer het ont werp maken. De Lenteloop belooft, weer of geen weer, een groot sportfestijn te wor den. Felle strijd tussen loper en rolstoeler zal ook in deze Lente loop weer te zien zijn. De fietstoerclub Rijnmond or ganiseert vanaf dinsdag 8 april in het kader van „Sport, zelfs ik doe het" iedere dinsdag avond kennismakingsfiet stochten over ongeveer 30 ki lometer. De tochten zullen door erva ren fietsers begeleid worden. Zij kennen de te volgen route en dragen er zorg voor dat de gemiddelde snelheid, waarmee gefietst wordt, de 22,5 kilome ter per uur niet zal overschrij den. Bij pech zullen zij u behulp zaam zijn. De deelname staat open voor personen vanaf der tien jaar en ouder. Een trim of racefiets is verplicht. De start zal om kwart voor zeven plaats vinden bij de kantine van de wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg in het sportpark Harga. De kosten tot deelname aan deze fietstochten bedragen één gulden per deelnemer, per tocht. Vanaf half zeven kan er ingeschreven worden op het startadres. Voor informatie over deze kennismakingstoch- ten kan men bellen naar de voorzitter van TC Rijnmond Aad van der Zalm telefoon 357266. Na de avonden met trainer en spelers van respectievelijk SFC en SVV is de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging op donderdag 10 april te gast bij de voetbalvereniging WK in sportpark Bijdorp. Na een korte inleiding van de trainer van WK, Harry Boyuet en de voorzitter van de SSV Leen Schotting, waarbij respectievelijk de mening over de scheidsrechter en over de trainer en spelers wordt gege ven, zal de discussie losbarsten over beide onderwerpen tus sen de scheidsrechters en de trainer en spelers van WK. De aanvang van deze discus sieavond is half negen. Een dag later, vrijdag 11 april, gaan de scheidsrechters weer op bezoek bij WK. Dan om te klaverjassen voor de Ruud Kooimans wisselbokaal, die vorig jaar door de SSV ruim schoots is gewonnen. Eerder dit jaar is er met een aantal belangstellenden een gesprek geweest over de mo gelijkheid om als Schiedamse Scheidsrechters Vereniging deel te nemen aan de zaalvoet balcompetitie van de RVB. Nadere informatie bij de RVB heeft uitgewezen dat de kosten voor het eerste jaar veel hoger zullen zijn dan eerst was aan gegeven. (voor het eerste jaar te rekenen op ongeveer twee honderd gulden per persoon) Bovendien moeten de statuten aangepast worden. Hiervoor is de tijd te kort en heeft men besloten niet in te schrijven. Wel blijft de SSV in COVS- verband voetballen in de zaal. Deze sport- en spelinstuig, ge organiseerd door de sportraad, en bedoeld voor „50+ers", heeft als doel om gezellig met elkaar en onder deskundige leiding diverse sporten en spe len te beoefenen in de buiten lucht zoals volleybal, badmin ton, voetbal, handbal, korfbal, jeu de boules, soft-play hoc key, kleine balspelen enzo voorts. Natuurlijk wordt de in leiding niet vergeten; lichte oefeningen en bewegingen die gezamenlijk worden uitge voerd. Alles onder het motto; mee doen en stoppen wanneer men dat zelf wil. Deze instuif, die per keer één gulden kost, vindt plaats elke donderdag middag van half twee tot half vier op het handbalcomplex van UVG in het sportpark Harga. De start is donderdag 17 april. Ook als het wat slech ter weer is, gaat de instuif ge woon door, want dan is er een alternatief binnenprogramma. Volgens de statistiek van het GAB is de werkloosheid onder mannen bijna elf pro cent en onder vrouwen bijna 16 procent, dit ondanks een stijgend aantal vacatures. Naast de bekende knelpunten SCHIEDAM In het weekblad van de voetbal vereniging Olympus heeft secretaris Dirk van der Meer het volgende artikel geplaatst: „Binnen onze gemeente Schiedam kennen we éèn voetbalvereniging in de betaalde sektor, het u be kende SVV, die een aantal scouts heeft rondlopen met als doel het opsporen van nieuw talent om vla SVV door te breken in het betaalde voetbal. Dit gegeven vindt iedereen op zich heel normaal, want niet ieder talent meldt zich vrijwillig bij SVV en de aanvoer van volwaardige spelers moet immers ge waarborgd blijven. Omtrent dit scouten zijn enige (mondelinge) afspra ken gemaakt door SV.V met alle andere amateur verenigingen in Schiedam, maar helaas lijkt SVV zich hier totaal niet aan te stó ren. Het scouten blijkt nu te beginnen binnen de pupil- lenelftallen van diverse verenigingen en deze aan pak gaan ons inziens een beetje te ver, daar de be trokken kinderen (8 tot eb met 10 jaar) nog geenszins een „verrijking van het be taalde voetbal" kunnen worden genoemd. Na kontakt met andere verenigingen is gebleken, dat ook zij last hebben van deze onfrisse praktijken van SVV en wensen niet meer samen te werken met deze club uit de eerste di visie. Bij alle verenigingen is ge constateerd dat niet eerst die clubs op de hoogte worden gesteld van de in teresse voor een bepaalde speler door SVV, maar de bepaalde speler persoon lijk wordt benaderd voor een aantal proeftrainingen. De betrokken club wordt pas veel later in kennis ge steld van dit SVV-voorne- men. Spelertjes zijn dan inmiddels allerlei fraaie dingen voorgespiegeld en bij hen is hef Tiöófd danig op hol gebracht. Deze werkwijze is gehanteerd bij tientallen kinderen in zowel Schiedam als Vlaardingen. Loopt er werkelijk zoveel talent rond in onze regio? Wat gebeurt er met spe lers die de welbekende boot missen? Waarom niet eerst fat soenlijk kontakt met de vereniging? Allemaal vragen die bij ons opkomen en dan praten we niet eens over onze ei gen jeugdafdelingen, die uiteraard te lijden hebben bij deze „ronselpraktijken" van grote broer SVV. Wij zullen niet langer mee werken aan deze procedu re van SVV en tezamen met vele andere clubs SVV tot een „besmette" vereni ging verklaren. Jammer voor een vereni ging die het voorbeeld moet zijn voor alle andere in onze regio, maar he laas..." ;.v.v. - metaal, bouw, kantoor en handel - heeft zich de laatste maanden een nieuw probleem aangediend: de gezondheids zorg. Steeds meer verpleeg kundigen en verzorgenden ko men zonder werk te zitten. Daarnaast blijkt de kloof tus sen scholing en praktijkeisen voor wat betreft het kantoor personeel steeds groter te wor den. Ofschoon er redelijk wat vaca tures op deze deelmarkt ge meld worden, kan het arbeids bureau weinig of geen ge schikte gegadigden voordra gen. De kandidaten voldoen niet aan de eisen. Ze komen kennis en vaardigheden te kort. Schiedam is met 3735 werklo zen nog steeds koploper in het gebied. Maar ook in Vlaardin gen gaat het om een niet weg te cijferen probleem: hier zoe ken 3353 mannen en vrouwen een betrekking. Maassluis telt 1213 werklozen; de kleinere gemeenten (Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland) hebben achtereenvolgens 562, 241 en 65 mensen zonder werk. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen. Oranjestraat 8-10-12-14. Telefoon 265997-264140. per liter 15.95 Jonge Piet van Gent per liter 15.95 Bij doos van 12 flessen per liter Voor de derde achtereenvolgende keer inmiddels, worden 6 april in de Veilinghal Westland Noord te Poeldijk, behendigheidswedstrijden met autobussen gehouden. Deelnemers daaraan zijn 'n kleine honderd chauffeurs van de drie in Zuid- Holland opererende vervoersondernemingen, de HTM, de NZH en WN. Ook nu is de organisatie in handen van het Comité Haagse Bus Behendigheidswedstrijden. Om 08.45 uur start de eerste deelnemer en dat gaat met vijf minuten tussentijd door tot 17.15 uur. Belangstellenden zijn bij deze behendigheidswedstrijden van harte welkom, de entree is gratis. In een aangrenzende hal wordt diezelfde dag een showprogramma geboden dat om 09.00 uur aanvangt en tot 18.00 uuruurt. Er is veel muziek, o.a. een Drive In-show, de „Sound Mix Show" (presentatie Chiel Montagne), „The Supremes", „Mevrouw en Meneer de Bok" (Dick Camu), de Haagse „Dolly Dots" en Saskia Serge. Maar ook een Roller-act door „Duo El Mondo", optreden van Show- en Twirlgroepen, het opstijgen van twee hete luchtballons en een landing van zes parachutisten van „The Flying Dutchman". Ook om dit gehele programma bij te wonen behoeft men geen toegang te betalen. Speciaal voor de kinderen is er in hal II vanaf 10.00 uur nonstop tot 18.00 uur een showprogramma. Daarin onder meer „Danny de Munk's fanclub Soundmix", Appie en Flappie, Henk Driessens Jeugdshow, Ronald Mc. Donald/Drive In-show en „André van Duin's lachparade" (Dick Camu). En ook het bijwonen hiervan is gratis. Verder kan men vanaf 11.30 uur (ieder uur) getuige zijn van een twintig minuten durende spektakulaire show van het Coca-Cola Freestyle Ski-team, dat gevormd wordt door Gerard Wielenga, Michiel de Ruiter en Kees Frijters. De veilinghal is te bereiken met bus 126 van Westnederland. Vanaf eindpunt lijn 6 wordt de gehele dag een pendeldienst door Westnederland onderhouden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 9