"Het is erg llliS Agenda jeugdwerk Kwijtschelding belasting Met problemen naar Maatschappelijk Werk Paddenwerkgroep actief Aktiviteiten De Woudhoek W. telefoon; 701267 Adressen Taxi-vervoer ouderen HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 4 APRIL 1986 ADVERTENTIE PAGINA 11 Samenstelling: SSSN, Postbus 4015, 3012 GA Schiedam, tel. 702207 SCHIEDAM Zes dagen per week ontvangen ruim 40 oudere huishoudens in Groenoord, Woudhoek en Tuindorp-Kethel rond half één-één uur 's middags een warme maaltijd aan huis. Soms gaat het om alleenstaanden, die zelf niet (meer) kunnen koken, in andere gevallen gaat het om oudere echtparen, waarvan de vrouw niet meer bij machte is het dagelijkse potje op het vuur te zetten. Soms ook gaat het om mensen, die tijdelijk zodanig gehandicapt zijn, dat ze op deze voorziening zijn aangewezen. Om deze mensen toch in hun eigen ver trouwde omgeving te laten leven en hen niet van zelfstandigheid op andere terreinen te beroven, wordt hen een warme maaltijd bezorgd. Plezier Derde route SCHIEDAM Schiedam- Noord heeft een Padden- werkgroep die nu al voor het zesde jaar de amfi bieën op de Kerkweg en de Harreweg, vanaf Scheepvaartweg tot Woudweg, over de weg zet. In 1986 heeft de werkgroep zich aangeslo ten bij de K.N.N.V.-Wa- terweg-Noord en heet nu Paddenwerkgroep Schie dam K.N.N.V. SCHIEDAM Zondag 6 april: Open huis, 13.30- 16.30 uur (entree gratis). Donderdag 10 april: Bingo, 13.30 uur, 6 ronden voor ƒ6,- en een superronde voor f 1,-. Donderdag 17 april: Modeshow aanvang 10.00 uur. Om 12.45 uur begint de verkoop. Entree gratis, 1 kop koffie gratis. Zondag 20 april: Thee-dansant, aanvang 13.30 uur. Kaarten van te voren afhalen op het kantoor a 1,50. Kaartverkoop begint op vrijdag 4 april. Vrijdag 25 april: Optreden van een jazz- en dixieland bandje genaamd „Teach Out". Aanvang 20.00 uur (zaal open 19.20 uur). Entree 2,50. Dit bandje bestaande uit 3 heren zal een zeer origineel en melodieus avondvul lend programma brengen. Al deze aktiviteiten vinden plaats in de maand april in dienstencentrum „De Woudhoek", Heijermansplein 36, 3123 LB Schiedam. Tel. 709555. NOORDER-PAGINA vrijwmig*™. Ouderen kriigen warme maaltijd aan huis Mevrouw Datema en mevrouw Graafland beginnen met het rijden van hun route. Elke middag zo rond 12 uur verzamelen zich twee rijders en twee bezorgers bij ver pleeghuis de „Driemaasste- de" in Woudhoek. In de keu ken daar worden elke mid dag de ruim 40 maaltijden vers bereid en ingepakt in tempex dozen, die het eten warm houden. Deze worden door de 4 mensen rondge bracht volgens uitgestippel de routes. Tussen half één en één uur krijgen al deze mensen dus hun warme maaltijd thuisbezorgd. Dat deze maaltijdenservice mogelijk is, is te danken aan het samenwerkingsverband tussen dienstencentrum de Woudhoek en het verpleeg huis. Onder de enthousiaste leiding van verpleeghuiskok Fred Fincke worden de maal tijden bereid; het dienstencen trum heeft de organisatie van de bezorging voor haar reke ning genomen. Daarbij spelen de 45 vrijwillige rijders/rijd sters en bezorgers/bezorgsters uiteraard een hele belangrijke rol. Zonder hen was deze ser vice onmogelijk. Gevraagd hoeveel tijd er in deze klus gaat zitten, zegt Mevr. Baartmans, huis vrouw, 44 jaar: „Net als ieder een heb ik één vaste middag in de veertien dagen, dat ik maaltijden rijd. Ik ben dan zo'n VA uurtje kwijt per keer. Nou, ik vind dat nauwelijks de moeite." Dhr. Snikkers, VUT"er van 55 jaar, vult aan: „En als we straks drie routes gaan rijden, wordt dat nog iets korter." Mevr. de Vries, alleenstaande vrouw, 62 jaar, zegt: „Ja, weet je, soms heb je wat pech met liften in de flats en dan kan het zijn, dat je wel eens opge houden wordt, maar in 5 kwartier is het meestal ge piept." Alle drie zijn ze erg enthou siast. Mevr. de Vries: „Het is hardstikke leuk om te doen. Je kunt even een praatje maken met de mensen, hen een schouderklopje geven en zo. Ja, de ouderen vinden het erg fijn dat je komt. Ze staan vaak al op je te wachten. En bij één huishouden moet ik ook het eten op de borden scheppen. Het is wel kort, maar je doet die mensen daar erg veel ple zier mee." Dhr. Snikkers is pas kort be trokken bij de maaltijdbezor ging, maar hij heeft al een paar keer ingevallen en dat is hem zo goed bevallen, dat hij nu ook één vaste middag in de veertien dagen gaat bezorgen. Mevr. Baartmans, die in haar vrije tijd ook nog één ochtend in de week bij een ouder echt paar klusjes opknapt, vindt het gewoon „sociaal werk, wat moet gebeuren. En de mensen zijn ook zo dankbaar!" Uiteraard moeten de mensen voor de maaltijd betalen. Dhr. Snikkers: „Maar dit gaat ge lukkig buiten ons om. Dat wordt geregeld vanuit het dienstencentrum." Mevr. Baartmans: „Ja, daar ben ik wel blij om. Overigens krijg ik als auto-rijdster wél een vergoeding van ƒ7,- per keer. Ik weet niet, of dat hele maal kostendekkend is, maar dat vind ik niet erg." Er wor den vaste koppels gevormd van één rijder en één bezor ger. Mevr. de Vries: Dat is nooit, want ik zorg er zelf voor, dat er een vervanger komt. Op het dienstencentrum hebben ze nog wel andere din gen te doen!" Ook in het geval, dat de bezor ger op problemen stuit is er iets geregeld. Mevr. Baart mans: „Het komt wel eens voor, dat je bij het rondbren gen ontdekt, dat er iets niet in orde is of zo. Dan speel je dat meteen door aan het diensten centrum en die gaan daar ach teraan." Dhr. Snikkers: Ja, en dan komt er nu die derde route bij. Dat is nodig, omdat er veel be hoefte is aan die maaltijden en bij twee routes komt het wel eens voor, dat de laatste een wat afgekoelde maaltijd krijgt. Daar wordt dus aan gewerkt nu en ik hoop, dat er heel snel nieuwe vrijwilligers bij ko men." Over die derde route zegt Sies Meuwese, funktionaris oude renwerk bij het dienstencen trum de Woudhoek: „We zit ten momenteel met ruim 40 mensen, die een maaltijd krij gen en we willen graag een derde route erbij, zodat iedere route zo'n 15 adressen heeft. Dan weten we héél zeker, dat bij iedereen de maaltijd warm wordt bezorgd. Maar daar heb ben we 24 nieuwe vrijwilligers voor nodig, van wie liefst 12 met een auto. Overigens zou het ook heel fijn zijn, als er een paar men sen beschikbaar komen om mee te helpen met de organi satie van deze maaltijdbezor ging. Eigenlijk zouden we daar juist leuk. Je raakt op elkaar ingespeeld. Als je in één flat op twee/drie verschillende plaatsen moet zijn, stap je sa men de lift in en heb je in de kortste keren het eten be zorgd." Als iemand eens uitvalt door ziekte, wordt er gezorgd voor een invaller. Dhr. Snikkers: „Als je een keer niet kunt, moet je dat op tijd aan het dienstencentrum doorgeven, dan wordt er vervanging gere geld. Overigens doe ik dat zelf een betaalde kracht voor moe ten hebben, maar voorlopig proberen we die klus met vrij willigers te klaren. Die zouden dan in de ochtenduren hier op het dienstencentrum telkens de roosters kunnen opstellen, eventueel zorgdragen voor vervanging bij afmeldingen en het doen van huisbezoeken bij probleemsituaties of nieuwe aanmeldingen voor de maal tijd. Ik denk, dat ook daarvoor best een paar mensen te vin den zijn, die dat leuk vinden om te doen!" Het dienstencentrum is elke werkdag bereikbaar onder nummer 709555 van 9.00 - 17.00 uur. Het beste kan men dan vragen naar Sies Meuwese of Magda Klute. Mevrouw Schouten levert een maaitijd af bij mevrouw Rumemper. Jeugdwerk is de niet op winst gerichte poging van volwasse nen om de jeugd van 6 t/m 12 jaar in aan leeftijd gebonden organisaties in de vrijetijdssec- tor te plezieren, te vormen en te helpen. De werkgroep jeugdwerk is een onderdeel van de Stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord. De SSSN stelt zich onder andere ten doel: het bevorderen van een optimaal woon- en leefmilieu voor de bewoners van Schie- dam-Noord. Zij maakt geen onderscheid tussen diverse godsdienstige en levensbe schouwelijke opvattingen van de bewoners en streeft ernaar, kontakt te onderhouden met de overige organisaties in Schiedam. De Werkgroep Jeugdwerk be staat sinds 1979. De aktivitei- ten werden gehouden vanuit een caravan en later vanuit een houten noodgebouw van de Muziekschool aan de Mo- zartlaan. Vanaf 1982 is werkgroep jeugdwerk gehuisvest in wijk centrum „de Blauwe Brug", waarin of van waaruit de akti- viteiten plaatsvinden. Aktiviteiten voor de maand april: (voor kinderen van 6 t/ m 12 jaar): Woensdag 9 april: Films in de grote zaal van de Blauw Brug. Het zijn lachfilms, gedraaid en verzorgd door WESP jonge- SCHIEDAM Wanneer ie mand niet in staat is om zijn belastingaanslag te betalen kan de belasting worden kwijtgescholden. Daar be staan richtlijnen voor. On langs zijn deze richtlijnen op twee niet onbelangrijke onderdelen versoepeld. Kwijtschelding kan worden gevraagd voor de: Inkom stenbelasting, Premie Volks verzekeringen en de Onroe- rendgoed Belasting. De directeur der rijksbelastin gen bekijkt of de aanvrager voor kwijtschelding in aan merking komt. Deze gaat na of de belastingbetaler betalings capaciteit heeft. Het netto be steedbaar inkomen is dan van belang. Bij dit besteedbaar inkomen wordt rekening gehouden met uitgaven als huur, hypotheek rente, premie ziektekostenver zekering en andere bijzondere kosten in verband met ziekte of invaliditeit. Het bedrag wat dan overblijft is grofweg ge zegd het besteedbaar (gezins)- inkomen. Men kan in beginsel in aan merking komen voor kwijt schelding wanneer dit maand inkomen netto bedraagt: echt paar of samenwonenden: 1.320,-; een-oudergezin: ƒ1.165,-; alleenstaande met ei gen huishouding: 860,-. Deze bedragen kunnen wor den verhoogd met een bedrag naar leeftijd voor kinderen tot 5 jaar 100,- per kind; kinde ren 6 tot 12 jaar 150,- per kind; kinderen 13 tot 15 jaar ƒ200,- per kind en kinderen ouder dan 16 jaar 250,- per kind. Al deze aanvragen dienen te worden gericht aan de direc teur der rijksbelastingen. Deze verstrekt dan een formulier waarop allerlei financiële ge gevens moeten worden inge vuld. Na beoordeling ontvangt men bericht of de kwijtschel ding al of niet is verleend. Nadere inlichtingen worden verstrekt door Dienstencen trum de Woudhoek: iedere dag van 9.00-16.00 uur en Raad en Daad: iedere vrij den van 9.30 tot 10.30 ie Blauwe Brug. dagmorge uur in de milWUWUWUIIIIIIIIIIIIII lillllUllllllllllllllllllHIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIHIIIUIIIIIIIIIIIIIIIII IllUlUlUUIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHttlllHIIIIIIIHIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIII »»HIIIIIIIWHimWHIIHIIIIIIIIIIIIIIIHHmillUIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIv limniiihiiililll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii miiiiiMMiimiiiiiiiiiiimiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiii Het is markt als ik op het Broersveld 142 naar binnen ga. Na te hebben aangebeld, wijst de receptionist mij via een blauwgekleurde gang de weg naar een wachtruimte. Hier geeft een wandkast in formatie over de meest uit eenlopende vormen van hulpverlening... Wat doen ze hier nou precies??? Ik word door een maatschappelijk werkster uit de wachtkamer gehaald en begin ik aan mijn interview... „Geen specialistische hulpver lening", zo vertelt ze, „net als huisartsen werkzaam in de eerste lijn..." „Heb je vragen of problemen, dan kun je er da gelijks tussen 9.00 en 17.30 uur terecht. Je wordt meteen te woord gestaan door de dienst doende maatschappelijk wer ker. In het eerste gesprek wordt bekeken of men aan het juiste adres is en indien nodig gaat dezelfde of een andere hulpverlener met je verder. Waarmee kunnen mensen nou bij jullie komen??? „De meeste mensen, komen hier als ze er zelf niet uitkomen en/of met hun problemen niet in hun eigen omgeving terecht kun nen... Dit kunnen zijn: vragen en problemen met relaties (partners, ouders-kinderen), school, het werk, ziekte span ning, financiële en regelzaken enz. Wanneer iemand de weg niet weet naar en in maatschappe lijke organisaties weten we de weg te wijzen..." Ik heb me laten vertellen, dat jullie mijn partner ook uitno digen als ik een probleem heb, klopt dat? „In geval je partner daarbij kan helpen, öf ook pro blemen ervaart, hebben we graag met jullie allebei te doen. Het hangt van de situa tie af, weet je..." En dan zijn er nog mogelijkhe den om aan groepen deel te nemen, zei je door de tele foon... „Ja, mensen kunnen in groepsverband vaak veel steun vinden bij elkaar en zijn dan grotendeels eikaars hulpverle ner als het gaat om b.v. het omgaan met angst of onzeker heid, het verwerken van be paalde problemen..." Verder is de hulp gratis en kan men zichzelf aanmelden... Ik heb gesproken met: Wilna Terwindt, kontaktpersoon voor de wijk Noord. „Bel ge rust als er nog vragen zijn", zegt ze nog. Stichting Maat schappelijk Werk, op werkda gen bereikbaar van 9.00-17.30 uur, hulpverlening kosteloos. Broersveld 142, 3111 LK Schiedam, tel. 731033. Bibliotheek, Bachplein 589, 708320 Dienstencentrum De Woudhoek, Heyermans- plein 36, 709555 (informatie over vrijwilli gersorganisaties, voorzie ningen en aktiviteiten voor ouderen) Kruisgebouw, Bachplein 588, 706177 Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590 (informatie over de wijk, burenhulp) SSSN, Bachplein 590, 702207, 701267 (informatie over wijk, en bewonersverenigingen, jeugd- en jongerenwerk, oppascentrale, hulp- en in formatie, kursussen) Politiepost Noord, Laan van Bol'es 11, 260760 (vra gen naar wijkpost Noord) Winkeliersverenigingen: Spaland, de heer Hipke, 713363 de Kethel, de heer van Damme, 704122 Woudhoek, de heer Mi chel, 705470 bruint kikker Waarom staan nu die dwaze mensen V/2 uur op de weg? Vroeger werd dit werk toch ook niet gedaan? Heel logisch natuurlijk, want vroeger ge bruikten alleen de boeren en een enkele automobilist deze polderwegen. In de loop der jaren zijn de padden al sterk gereduceerd door het spuiten met insectici den omdat de mensen mooi- ogende groenten en fruit zon der insecten willen hebben. Verder is het verkeer toegeno men zodat de dieren moeite hebben om zich in stand te houden. Ook de vorst van de afgelopen twee jaren heeft da nig huisgehouden onder deze amfibieën. Het werk van de vrijwilliger bestaat uit het opmeten van de bodem-, lucht- en watertempe ratuur. Ook de windrichting en windkracht worden geno teerd. De weersgesteldheid zo als van onbewolkt tot zwaar bewolkt met of zonder regen en mist is belangrijk. De ge vonden dieren worden opge meten zodat kan worden nage gaan of het volwassen en ge slachtsrijpe dan wel jonge die ren zijn. Daarna worden ze gesekst; de bieën-bestand bijhouden en in dien nodig maatregelen nemen tegen het uitsterven van deze mannen gaan in de u-man- nenkolom en de vrouwen gaan in de Q-vrouwenkolom. Al deze gegevens worden ver werkt in een rapport - (een heidens karwei) - wat opge stuurd wordt naar het Rijksin stituut voor Natuurbeheer te Arnhem. Dit Instituut ont vangt alle rapporten uit heel Nederland. Zo kan men het gehele amfi- dieren. Amfibieën zijn insec ten-eters. Hoe meer van deze dieren hoe minder insecticide- gebruik! Wie wil helpen met het overzetten van deze amfi bieën kan zich opgeven bij Monique Janse en Bart Hin ten, tel. 26.45.45, en bij Mevr. C. v. Hoek, tel. 71.25.82. ren. Het is van 2 uur tot 4 uur en het kost 1,50. Woensdag 16 april: Uitstapje naar Diergaarde Blijdorp in Rotterdam, van half 2 tot 5 uur. Het kost 1,50. De kinde ren moeten zich van tevoren bij ons komen opgeven, maar bellen kan ook. (Tel. 701267). Woensdag 23 april: Playback- show in de grote zaal van de Blauwe Brug. De artiesten moeten zich van tevoren bij ons opgeven, het publiek niet. Het is van 1 uur tot 5 uur en het kost 1,-. Woensdag 30 april: Rommel markt voor de Blauwe Brug en in winkelcentrum Spaland. Het is van 10 uur tot 4 uur. Van tevoren bij ons opgeven! Zaterdag 3 mei: Uitstapje naar de Bouwspeelplaats in Vlaardingen. We gaan om 11 uur weg en zijn om 5 uur weer terug. Het kost ƒ1,50. Van tevoren bij ons opgeven! SCHIEDAM Veel ouderen zijn voor het vervoer aange wezen op taxi's. Een aantal van hen krijgt hiervoor ver goeding. Mensen die op advies van de dokter met de taxi naar het ziekenhuis of naar de fy siotherapeut moeten, kunnen gedeeltelijk een vergoeding krijgen via het ziekenfonds; mensen die voor hun sociale kontakten aangewezen zijn op taxivervoer kunnen een bij drage ontvangen via de sociale dienst. Toch blijft het vervoer met een taxi duur, in ieder geval duurder dan met bus of tram. In veel gemeenten en ook in Schiedam bestaat de mogelijk heid gebruik te maken van taxibonboekjes. Op het dien stencentrum de Woudhoek zijn deze boekjes te koop. Ze kosten 42,50 en er zitten taxi bonnen in voor 50,-. Ze zijn uitsluitend te gebrui ken voor houders van een Pas 65+; ze zijn geldig maandag t m vrijdag van 9.00-15.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag en zondag van 7.00 tot 23.00 uur; buiten deze tij den is gebruik in overleg met Eurotax te regelen; deze bon nen zijn uitsluitend te gebrui ken bij het vervoer met Euro tax, Boekjes zijn te koop op het Dienstencentrum, iedere dag tussen 9.00 en 16.00 uur. Infor matie over de verschillende taxikostenvergoedingen zijn daar ook te krijgen: Heyer- mansplein 36, telefoon 709555. Beste wijkbewoners, Voor u ligt een informa tiepagina voor en door bewoners uit Schiedam- noord. Met steun van de winkeliersverenigingen in de wijk, is het moge lijk geworden een pagi na te vullen met infor matie die speciaal voor uw wijk van belang is. Informatie van diverse wijkorganisaties, waar onder bewonersvereni gingen, vrijwilligersor ganisaties, kulturele- en maatschappelijke instel lingen, maar ook andere informatie van belang voor uw wijk. De redaktie bestaat voorlopig uit vertegen- woordig(st)ers van orga nisaties in de wijk. Zij hebben zorg gedragen voor de copy van deze eerste pagina. Er kan echter door meer mensen copy geleverd worden! Heeft u ideeën of nieuws voor de Noorderpagina of wilt u in de redactie plaatsnemen, neem dan contact op met Adrie No tenboom, coördinatrice van de Stichting Samen levingsopbouw Schie- dam-noord, telefoonnum mer 702207.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 11