os Fiets verzekeren heeft zin Het buitenland lokt, ook voor fietsers Gestolen fiets stond meestal niet op slot w; Kampeerboeren krijgen gelijk... na vijftien jaar Kosmetikamerken sporen twee keer per jaar gelijk met het nieuwe modeseizoen. De tinten van de maquillages worden op de modekleuren afgestemd, harmoniërend of kontrasterend. Nu ook ons land een generatie kent, die met make-up is opgevoed en niet zohder wil of kan, bestaat er voor die dekoratieve lijnen steeds meer belangstelling. V De eerste onderscheiding van de Vereniging van Cos metica Journalisten, de Astir Award, ging naar deze 'op kikker' produkten van Shiseido. De ondergrond daarvan, de huid dus, blijft de spil, waarom het draait en ook daarvoor wordt het nodi ge ondernomen. Phas V. Zelf als groep ontbijt, lunch en diner verzorgen, scheelt merkbaar in de kosten van een schoolreis. Bijna 40% van de scholen voor Voortgezet Onderwijs organiseert buitenlandse schoolreisjes. Maar deze zijn in vergelijking met vier jaar geleden aanzienlijk goedkoper. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Amsterdamse bureau Bridge/ APR heeft gehouden. Uit het onderzoek blijkt, dat het afgelopen is met verre reisbestemmingen zoals Kenia, Egypte, Israël en zelfs Nepal, waarvan in een onderzoek, dat in 1982 door het Nederlands Genootschap van Leraren werd gehouden, nog sprake was. Op een enkele uitzondering na komen ook bestemmingen als Rome en Athene, die enige jaren vooral bij Gymnasia nogal populair waren, niet meer voor. Gaat men naar het buitenland, dan zijn plaatsen als Brussel, Parijs, Keulen, Berlijn en Londen favoriet. Maar ook de Ardennen, Sauerland, de Eifel en Oost-Friesland scoren hoog. Globaal gesproken kan gesteld worden dat het aantal trips naar het buitenland niet noemenswaardig is afgenomen. Basisscholen Reisbestemming Twee uur werken, een kwartiertje hypo-ailergeen ingesmeerd zonnen... op z'n minst een aantrekkelijk beeld, dat deze Phas- -vrouw oproept. Astir Award Gladde hals Als Nederlanders met elkaar over hun vakanties praten, hebben zij het meestal over het buitenland, ook al blijven ieder jaar zeer velen binnen de landsgrenzen. Nederland is nu eenmal een klein landje en als je niet al te dicht bij huis wilt blijven ben je zo over de grens. Vooral de zonnelanden zijn in trek, want de weergoden willen in ons eigen land nagal eens roet in het eten gooien. Of die over-de- grenstrekkers het gelijk altijd aan hun kant hebben, is hier niet de vraag. Het is een feit dat het buitenland, om welke reden dan ook, lokt. In het vakantiebungalowpark Collendoorn, gelegen na bij Ponypark Slagharen, is men als eerste begonnen om enkele ochtenden computerles te geven. Je kunt overal terecht Op eigen houtje of georganiseerd Ruimschoots voorlichting HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 4 APRIL 1986 PAGINA 17 Huidverzorging in de belangstelling mm? mmm* mijtte Een naam, die sinds een aantal jaren zeer stevig in opmars is met tal van produkten, die bij zonder goede eigenschappen hebben is Biodermal. Drs. Hans Schreuder uit Baarn ontwikkelde ze en brengt ze in handige verpakkingen zonder glamour (wit met bruine let ters) op de markt. Ze slaan aan! Deze hypo-aller- gene huidverzorging, waarbij menig huidprobléem wordt opgelost of voorkomen, biedt een goed programma. Enkele voorbeelden? P-CL-E creme met als werk zame stoffen placenta-extrac ten, natuurlijk collageen en vi tamine E dringt littekenweefs el op de huid een heel eind te rug. Sterk verhoornde huiden worden er weer soepel door en vermoeide huiden knappen er door op. Biodermal bindweefselcreme, maakt de zichtbare gevolgen van zwangerschapsstriemen (striae) vaak stukken minder zichtbaar of doet ze soms zelfs verdwijnen. Ook bij striae door te sterke gewichtstoena me kan 't helpen. Nu 't gaat zomeren brengen we (tenslotte) nog Biolin UV uit Hans Sehreuders laborato rium onder de aandacht, een middel om sneller, verant woord en gelijkmatig bruin te worden. Het bevat geen be- schermingsfaktor, dus voor zichtig aan de eerste dagen. Toch verbrand? Blaasjes en andere euvels gaat men letter lijk te lijf met Derma-Gel van Biodermal. Hypo allergeen is ook Phas, een merk, dat zeer recent in ons land is geïntroduceerd. Dat is een letterlijk uitgedok- Schoolreisjes worden goedkoper HMHi fr *v - *v" SSwi, S88B *v gp aim De bestemmingen zijn daaren tegen aanzienlijk „eenvoudi ger" geworden. De verminder de koopkracht is de belang rijkste reden. Leraren van het Voortgezet Onderwijs vinden een buitenlandse trip in vrij wel alle gevallen zeer nuttig voor hun leerlingen. Op 90% van de scholen voor Voortgezet Onderwijs worden meerdaagse schoolreisjes ge maakt; 60% van al deze scho len blijft gewoon in Neder land. De gemiddelde kosten zijn ƒ45,— per leerling per dag, alles inclusief: vervoer, over nachting en vol pension. De vijfdaagse trips zijn verre in de meerderheid. Alle klassen van het Voortge zet Onderwijs doen aan meer daagse schoolreisjes mee. Maar gaat men naar het buitenland, dan is het toch vooral de voor laatste klas, de klas die het daarop volgend jaar examen doet. Opmertkelijk is dat de Neder landse basisscholen, op een en kele uitzondering na, allemaal in Nederland blijven, wanneer er met de leerlingen meer daagse schoolreisjes worden ondernomen.- De basisscholen in Nederland doen het overigens heel wat kalmer aan met die meerdaag se schoolreisjes; 70% van de 8300 basischolen organiseert twee- tot maximaal vijfdaagse trips en het geldt hier vrijwel altijd alleen de groepen zeven en acht, vroeger klas vijf en zes. Bij het basisonderwijs dus vrijwel te verwaarlozen bui tenlandse reisjes (plm. 4%). Een enkele maal gaat men naar de dierentuin in Ant werpen of naar een museum in Aken, maar daar blijft het wel zo ongeveer bij. Hoe wel exact vergelijkingsma teriaal ontbreekt, lijkt het verantwoord te zeggen dat vier jaar geleden er aanzien lijk meer zesde klassen naar het buitenland gingen. De kosten van meerdaagse schoolreisjes, die door het ba sisonderwijs worden gehou den, liggen aanzienlijk lager dan die bij het voortgezet on derwijs: 57% van de basisscho len gaat voor 70,-- vijf dagen op stap, dat komt neer op 14,- - per leerling per dag. Dat komt vooral omdat van duur busvervoer wordt afge zien. Men gaat op de fiets of een aantal ouders zorgt voor transport. De begeleiding en vooral het koken wordt door leraren en begeleidende ou ders gedaan. Er wordt gekam peerd of van zeer eenvoudige kampeerboerderijen gebruik gemaakt. Zelf koken is altijd stukken voordeliger. Zo komt een overnachting met volledig pension in één van de jeugd herbergen van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale neer op tussen de 27,— en ƒ33,50 per leerling per dag. De NJHC is daarmee één van de goed koopste mogelijkheden. Maar een groep die voor eigen ontbijt, lunch en diner zo^gt in bijvoorbeeld de vakantiebun galows van Collendoorn, gele gen nabij het bekende Pony park Slagharen, verblijft, heeft per persoon nog geen 16,50 nodig. Vervoer lijkt bij meerdaagse schoolreisjes een zeer hoge post op het budget in te ne men. Gemiddeld kost een bus per dag ongeveer 700,—. Steeds meer scholen komen er dan ook achter dat de goed koopste manier van reizen de trein is. De Nederlandse Spoorwegen zijn daar aktief op in gespron gen. Tegen sterk gereduceerde prijzen worden complete all-in reizen aangeboden. Een groep leerlingen is voor 70,— per persoon vijf dagen onder de pannen in het eerder genoem de vakantiepark Collendoorn. Daar zit dan ook vaak de reis bij in. Bovendien heeft men vijf da gen de beschikking over een fiets, die op het station Har- denberg klaar staat. Vooral bij het voortgezet on derwijs wordt gezocht naar een mixture van educatieve en gezelligheidsreizen, liefst met een vleugje cultuur erbij. Gaat men naar Brussel, dan wordt vrijwel altijd de EG be zocht, In Straatsburg staat al tijd een bezoek aan het Euro pees Parlement op het pro gramma; gaat men naar Parijs, dan wordt vrijwel altijd het Centre Pompidou bezocht. In Nederland komt museumbe- zoek (Overloon, Autotron, Schiphol, Zuiderzeemuseum, Spoorwegmuseum) veel voor. In Collendoorn is mentals eer ste begonnen om enkele och tenden computerles te geven. Er bestaan zelfs cursussen voor kinderen vanaf tien jaar. Omdat de huidige generatie leerlingen al veel meer van de wereld heeft gezien dan vroe ger, wordt deZe nieuwe vorm van schoolreis zeer gewaar deerd. Collendoorn boekte vo rig jaar 50.000 overnachtingen. Een groei van 25% vergeleken met het jaar daarvoor. Deze vermenging van instruc tie en vermaak wordt door 95% van alle ondervraagde scholen als zeer positief erva ren. De belangstelling voor dit soort bestemmingen neemt dan ook toe. De Waddeneilan den scoren ook hoog, vooral omdat het educatieve milieu aspect geliefd is. Nadeel zijn hier de relatief hoge reiskos ten. Toch wordt in 1986 vooral naar de prijs van de school reisjes gekeken. Het Bridge/APR onderzoek heeft een prijsvergelijking ge maakt voor de meerdaagse schoolreisjes zoals die geselec teerd zijn door het Nationaal Bureau voor Toerisme. Het betreft tien Nederlandse bestemmingen, variërend van vier dagen Rotterdam, Den Haag, Amsterdam tot een week met een klipper op het IJsselmeer; fietsend door Gel derland of vier dagen Rijndel ta. De vierdaagse tocht langs de drie grote steden is met 250,— exclusief vervoer en exclusief lunch/diner, de duurste. Alle excursies zijn inclusief. Het vakantiepark Collendoorn is met 70,- per vijf dagen het goedkoopst. Hier is het ver voer per trein inclusief, ook de eventuele computerles en de entree van het Ponypark Slag haren. Andere excursies zijn exclusief. In het voortgezet onderwijs is duidelijk de tendens merkbaar om de schoolreisjes te ver plaatsen naar de herfst. Ze dienen dan als introductie- en kennismakingsbijeenkomsten. In de late lente wordt soms een tweede reisje georgani seerd. In vergelijking met het on derzoek dat het Nederlands Genootschap van Leraren in 1982 hield, neemt de invloed van touroperators bij school reisjes toe. In 1982 zei 75% van de ondervraagde scho len nog alles zelf te regelen; nu, in 1986, organiseert nog 68% van de scholen alles zelf: bestemming, vervoer, excursies etc. Bij de basisscholen ligt dit per centage echter aanzienlijk ho ger dan bij het voortgezet on derwijs. Negentig procent van alle basisscholen die meer daagse schoolreisjes organise ren, verzorgen alles zelf. Ook hier spelen de kosten weer een belangrijke rol. Het onderzoek laat verder zien dat niemand het eigenlijk erg vindt, dat de meerdaagse schoolreisjes simpeler van op zet zijn geworden. Het rende ment aan plezier bleek er niet onder te hebben geleden. terde serie produkten, die in het buitenland veelal alleen bij apothekers is te krijgen. Phas staat garant voor een hy- po-allergene samenstelling van wat zij uitbrengt en verze kert, dat de risico's van een al lergische reaktie tot een mini mum zijn beperkt. Het merk, behorend tot het L'Oreal-concern, omvat ge zichtsverzorging, maquillage en een zonnelijn. Nu is dat hypo allergene in ons land niet nieuw (Roe en Clinique wordt door velen ge kend) maar door de verfijnde parfumering, de styling en de turkooise verpakking, zet het een ander beeld neer. In ons land is het bij een rede lijk aantal drogisten en bij ver schillende apothekers te koop. Shiseido is een wellicht wat meer bekende naam. Mag toch even in 't zonnetje, omdat de nog zo jonge Vereniging van Cosmetica Journalisten 'Astir' een maand of wat geleden twee produkten van dit merk de jaarlijkse persprijs heeft toegekend. Deze Astir Award ging naar Shiseido Perfection Moisture Masque Concentrate én Shisei do Perfection Massage Cream Concentrate. Twee lange namen voor twee prima op elkaar afgestemde produkten. Namelijk een vijf minuten cream masker, dat in korte tijd vooral de rijpere huid een direkt zichtbare op kikker geeft. Bij geregeld ge bruik van de andere, in te masseren crème, zorgt men al evenzeer voor een opknap beurt van de vale, vermoeide en rijpere huid. Voor diezelfde doelgroep om een marketing-term te gebrui ken, brengt Binella Optima Effective Throat Cream, die met name is ontwikkeld om de leeftijd-verraders bij uitstek, de hals en het décolleté, zo glad mogelijk te houden. Voor èlle leeftijden tippen we tenslotte de gekleurde dagcrè me (Outdoor cream) van Juve- na, die niet alleen verzorgt maar ons nog vaak zo winterse gezicht een natuurlijk uitzien de lichtbruine teint geeft. Of ons, omgekeerd, een lentetint mee te geven als 't wintert. Payot heeft overigens ook een goeie! Helemaal tenslotte en voor (bijna) iedereen: de nieuwe spuitbus met on middellijk in de huid dringen de bodyschuim van Le Jardin al gezien? Niet plakkerig, ook niet vet en bloemrijk geurend, die mousse. Wie een fiets koopt en het risico van diefstal en be schadiging zoveel mogelijk wil beperken, moet een fietsverzekering afsluiten. Dat heeft zeker zin. Als je fiets gestolen wordt draai je dan niet zelf voor het verlies op. Dat een fiets kan worden verzekerd is, vreemd genoeg, nog niet algemeen bekend, want van de nieuw gekochte fietsen wordt naar schatting maar zo'n dertig procent ver zekerd. Alle fietsen kunnen echter worden verzekerd, ook heel dure (dat was lange tijd niet het geval) en ook tweede hands fietsen. Verschillende verzekeringsmaatschappijen houden zich hiermee bezig, maar de gemakkelijkste weg is om zo'n verzekering bij aankoop bij de fietsenhandelaar af te sluiten. Dan is het risico meteen gedekt. Er bestaan hiervoor verschillende systemen, waarbij bij voorbeeld na diefstal een nieuwe fiets wordt geleverd of het overeenkomstige geldbedrag wordt uitgekeerd. De fiet- senhandel werkt hiervoor samen met een aantal gespecia liseerde verzekeringsmaatschappijen, zoals ondermeer Uni- garant, Boxem/Driessen en Enra. Ook bij de fietsers is het bui tenland in trek. In 1984 ver trokken bijna 65.000 Nederlan ders met hun fiets de grens over en dat was ongeveer het dubbele aantal van in 1980. Nederland mag dan een ty pisch fietsland zijn en vrijwie- len in eigen land erg in trek, toch willen fietsers wel eens iets anders. Vooral in de va- kantietijd. Vrije weekends en korte vakantieperioden wor den fietsend in eigen land doorgebracht, maar wie wat meer vrije tijd ter beschikking heeft zoekt het vaak verderop. Daarbij komt ook dat het fiet sen elders bijna altijd iets van een uitdaging heeft. Je krijgt elders al gauw de ervaring met bergen of een heuvelach tig landschap, zoals wij dat niet kennen. En fietsen in de bergen is natuurlijk een bij zondere belevenis. Als je een fervent fietser bent, wil je dat ook ervaren. Als fietser kun je overal te recht. Je bepaalt je eigen route en je eigen tempo. Je bent vrij en ongebonden, je bent aktief en sportief bezig en het is nog ontspannen en gezond ook. Daarom pleit alles voor een fietsvakantie. Wie nu vakantieplannen maakt, moet daar zeker eens aan denken. Een fietsvakantie is iets heel anders en de erva ring leert dat het dan niet bij één keer blijft. Dat zeg wel iets. Echte fietsers - en dat zijn dan de freaks die als het even zou kunnen hun fiets mee naar bed nemen - zeggen dat je overal kunt fietsen, al is het in de Sahara of op de vrijwel onbegaanbare wegen van Zuid-Amerika. Maar het overgrote deel zoekt het op een meer comfortabele manier te doen. Je moet ook niet meteen alles willen. Klein beginnen is een goed advies en dan kun je denken aan België, Luxmeburg, de Duitse Bonds republiek en Denemarken. Nog vrij dicht bij huis, maar je komt er als fietser goed aan je trekken. In de Ardennen kun je al goed leren wat fietsen in de bergen betekent en als je over een goede fiets met tien versnellingen beschikt, is dat voor vrijwel iedereen goed te doen. Een fiets met versnellingen is overigens bijna overal nodig, want zo vlak als in Nederland is het vrijwel nergens. Frankrijk gooit bij fietsers al tijd hoge ogen. Misschien wel omdat er zoveel mogelijkhe den zijn. hoge en lage bergge bieden, rivierdalen en hoe zui delijker je komt steeds meer zon. Dat laatste wordt in ieder geval in de toeristenfolders steeds beloofd, maar dat kan ook wel eens tegenvallen. Voor de Vogezen, de Alpen en de Pyreneeën moet je flink wat in de benen hebben. Dat is voor getrainde fietsers, anders kun je beter voor bijvoorbeeld Bretagne of de Dordogne kie zen. Ook het Franse eiland Corsica komt zeker in aanmer king. Daar een, fietsvakantie doorbrengen is echt een bele venis. Andere fietslanden die bij Ne derlanders in trek zijn, zijn Engeland, Ierland, Oostenrijk, Zwitserland en Zweden. Noor wegen is als fietsland minder zeer zeker de bekend, maar moeite waard. Ook Finland is wat dit betreft in opkomst, evenals Italië en achter het 'ijzeren gordijn' lan den als Hongarije, Tsechoslo- wakije en Polen. Veel verder kan ook, zoals fietsen in Ame rika, Israël, China en zelfs in Australië en Nieuw-Zeeland. Je kunt zo'n buitenlandse fietsvakantie natuurlijk hele maal op eigen houtje doen en dat vraagt dan wel veel voor bereiding. Die voorbereiding is overigens voor veel mensen al een belangrijk deel van het plezier. Zorg voor goede kaarten op een voor fietsers geschikte schaal. Die zijn niet voor alle landen gemakkelijk te vinden, maar voor fietslanden zoals Duitsland, Frankrijk en Enge land bestaan voortreffelijke fietskaarten. Voor een lange tocht heb je echter wel een flink stel kaarten nodig en dat loopt in de papieren, maar het is wel onmisbaar. Wie het wat gemakkelijker wil doen zet niet zelf zijn route uit, maar boekt voor een arrangement waarbij al les of bijna alles voor je wordt geregeld. Met inbe grip van overnachtigingen en maaltijden en als het even kan ook een huurfiets. Er rijden naar verschillende landen zelfs speciale fietsbus- sen en naar Frankrijk een fietstrein. Je kunt dan je eigen fiets meenemen en daar is-heel veel voor te zeggen. Voor zo'n fietsvakantie kun je boeken bij verschillende reisorganisaties, zoals bijvoorbeeld de ANWB. Ook de buitenlandse verkeers bureaus kunnen inlichtingen verschaffen. Wie zich wil oriënteren over een buitenlandse fietsvakantie kan hiervoor ook terecht bij de Fietsvakantiebeurs, die dit jaar op 12 en 13 april in de Koopmansbeurs in Amsterdam wordt gehouden. Er is een aantal boekuitgaven die eveneens hiervoor kunnen worden genoemd, zoals De wereldfietsgids door Bart Aardema en het ENFB-vakan- tieboek Fietsen in Europa. Beide in de boekhandel te koop. Als algemene globale in formatie het door de ANWB en de stichting: fiets! samenge stelde boekje Fietsvakantie in het buitenland. Voor rond zeven gulden te koop bij de ANWB-kantoren of door over making van dit bedrag op postgirorekening nr. 234567, aan te vragen bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Wie goed voorbereid op de fiets stapt, kan op een on vergetelijke vakantie reke nen. Dat garanderen de ve len die het al deden. De ruim duizend kampeerboeren, die bij de Stichting Vrije Recreatie (S. V.R.) zijn aangesloten, krijgen na vijftien jaar eindelijk gelijk. Landbou w-organisa ties en Kamers van Koophandel zijn begaan met de Nederlandse boeren die, als gevolg van de superheffing en mestbeperking, in grote financiële problemen dreigen te geraken. Ter compensatie zouden de boeren hun erf en schuren moeten openstellen vodr vakantiegangers, vinden deze organisaties. Ondanks deze onverwachte steun voor de SVR - al meer dan vijftien jaar voorvechter voor het kamperen bij de boer - is deze stichting daar niet onverdeeld gelukkig mee. „Neen laat de SVR weten, „daar had men vijftien jaar eerder mee moeten komen, maar dan niet op déze manier. Nu komt het over als laatste redmiddel voor de boeren, maar dat is niet de juiste basis; kamperen bij de boer moet een stukje idealisme zijn van twee kanten. Bovendien is men bang dat het propageren van deze vorm van recreatie door organisaties die daar totaal geen verstand varl hebben, een ongecontroleerde chaos tot gevolg zal hebben. „De coördinatie daarvan moet men aan óns overlaten, wij hebben goede spelregels en ervaring", aldus de SVR. Dat idealisme straalt de lezer van het SVR-bulletin 'Info' overigens tegemoet. Trots maakt dit halfjaarlijkse blad melding van de 225.000 kampeerders, die in 1985 te gast waren op SVR- minicampings; dit zijn er maar liefst 45.000 me$r dan in 1984. Dat de SVR zijn zaakjès goed voor elkaar heeft en er nauwlettend op toeziet dat de deelnemers (kampeerboeren) zich houden aan de SVR- regels, blijkt onder meer uit het bijgesloten enquêteformulier, waarop iedere kampeerder-bij-dè- boer naar zijn bevindingerl op de SVR-minicampings wordt gevraagd. Het blad laat ook de kampeerder èn kampeerboer zelf aan het woord en schroomt niet Té vermelden waar het een enkele keer niet helemaal naar wens ging, evenwel met de toevoeging dat in dat geval door de SVR passende maatregelen werden getroffen. De SVR doet al vijftien jaar lang baanbrekend werk voor het legaliseren van het kamperen bij de boer, een vorm van recreatie met de trefwoorden, ru$t, ruimte en betaalbaarheid (ontwikkelingshulp in eigen land). In zijn voorwoord vraagt voorzitter Wim van den Berg zich af, waarom het hier in Nederland allemaal zo moeilijk moet gaan. Waarom niet zoals in Denemarken, waar vrij kamperen aan de orde van de dag is?". In bureaucratisch Nederland hebben we daar een Kampeerwet voor nodig die, volgens de SVR onwerkbaar is, onduidelijk voor de gemeenten en waaraan kampeerboeren en recreanten weinig hebben, Gezien de enorme belangstelling voor hel kamperen bij de boer (ook voor 1986 is er reeds zeer veel aanvraag) dient deze wet te worden verruimd zegt Van den Berg. Dat aantal van vijf caravans/tenten per boerenerf moet minimaal naar vijftien worden opgevoerd Fietsendiefstal is - en niet al leen in ons land - een pro bleem geworden. Maar je moet wel concluderen dat het de fietsendieven vaak wel erg ge makkelijk wordt gejnaakt. Bij controle blijkt steeds weer dat veel fietsen niet op slot wor den gezet en dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden. Hoewel de situatie per plaats verschilt, kom je op een lande lijk gemiddelde van zo'n dertig procent fietsen dat niet op slot werd gezet. Dat is vooral h$t geval bij sportvelden, bars en openbare gebouwen. Ook de dieven blijken dat goed te we ten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 17