Voorstel wekt achterdocht deel gemeenteraad Broersveld wordt winkelstraat voor Upper-Ten" In 't kort RANDSTAD EDITIES IN KRANT aaadstósW10* Grote plannen *■1 Stadsblad Scholierenavond Tweemaal rommelmarkt JJjjjgk Theaterprogramma Broersveld is voor Upper-ten 99 Vlijt Politieberichten WOENSDAG 16 APRIL 1986 - NR. 30 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG SCHIEDAM Over een viertal verkrottende pandjes in de Kreupelstraat is onverwacht enorme politieke deining onststaan. Niet het feit dat de uit 1594 daterende huisjes toevallig de oudste woningen zijn van Schiedam en na hun onbewoonbaarverklaring onherroepelijk ten prooi zullen vallen aan de sloper heeft de gemoederen verhit, maar achterdocht over de bestemming van de vrijkomende grond. Klein links en het CDA vermoeden dat de gemeente in stilte al met vergaande plannen rondloopt. Die argwaan wordt ge voed door twee omstan digheden. Ten eerste zette wethouder Zijdeveld het voorstel tot onbewoon baarverklaring pas te elf der ure op de raadsagen- da, zodat niemand tijd had zich in de achtergronden te verdiepen, en ten twee de tracht een projektont- wikkelaar al geruime tijd panden op te kopen in de Lange Kerkstraat. Service Binding Het Broersveld krijgt deze zomer een facelift. SCHIEDAM De „Up- per-ten" winkelstraat worden van Schiedam - dat is waar het Broersveld van droomt. En het lijkt er op dat deze hartewens van de Vereniging Broers veld Belangen binnenkort nog in vervulling gaat ook. Mevrouw van Bokhoven bekijkt het schilderij zorgvuldig en geeft haar oordeel over oudheid en voorstelling. SCHIEDAM Dat er zich in Schiedam nog zo veel kunst- en gebruiks voorwerpen uit vroeger tijd onder de mensen be vinden, bleek wel uit de grote belangstelling die er was voor het afgelopen zaterdagmiddag gehouden „kunstspreekuur" van het Stedelijk Museum. EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN «Éi»» Nieuwe Deining om Kreupel straat Dat dit louter toeval is wil er bij niemand in. Temeer niet daar dit centrumgebied al jaren geleden bovenaan de lijst stond als wenselijke lokatie voor een warenhuis. En zeker niet sinds wethou der Posthoorn onlangs op merkingen maakte over het verplaatsen van C&A en de Hema, om „ergens in de bin nenstad" de nieuwe biblio theek te kunnen bouwen. Wat er waar is van deze spe culaties blijft de vraag. Zijde veld zelf ontkent ook maar het geringste plannetje met de Kreupelstraat/Lange Kerk straat te hebben. Op de uitla tingen van Posthoorn wil hij geen commentaar geven en wat de aktiviteiten van de lo vende en biedende (niet nader genoemde) projektontwikke- laar betreft, zegt de wethou der: „Dat soort dingen zijn heel gewoon. Er gaat geen maand voorbij of er toont wel iemand belangstelling voor grond ergens in het centrum". Opvallend blijft niettemin de haast waarmee Zijdeveld de pandjes in de Kreupelstraat wil laten ontruimen en dicht- metselen. Dick Pranger en Erik Dijkhuizen, de laatste twee bewoners, verschenen vrijdag op Zijdevelds spreek uur met de vraag of zij niet el ders in de binnenstad gehuis vest konden worden vanwege het toenemende verval in de Kreupelstraat. De zaak was binnen een half uur beklon ken. „Een stukje serviceverlening", noemt Zijdeveld dat. En hij wijst er op dat de huisjes feite lijk allang onbewoonbaar zijn. Reeds in 1981 lag er een rap port op tafel met de aanbeve ling de pandjes, hoe historisch ook, maar onbewoonbaar te verklaren. Als huiseigenaar zag de gemeente er geen brood in, nog veel geld in een op knapbeurt te steken. Monu mentenzorg vond dat het met de historische waarde wel meeviel en was ook niet be reid in de beurs te tasten. Nu twee van de vier laatste bewoners zijn overleden, hun huisjes dienen als onderdak voor zwervers, en de resteren de twee de wens te kennen hebben gegeven te willen ver huizen, staat niets onbewoon baarverklaring meer in de weg. Aldus Zijdeveld. Maar een deel van de gemeen teraad denkt daar anders over, Onbewoonbaarverklaring houdt sloop in, en dat verdient alleen al vanwege de oudheid kundige waarde geen aanbe veling. Pranger en Dijkhuizen kunnen tenslotte ook verhui zen zonder dat de Kreupel straat onbewoonbaar wordt verklaard. De ironie van de geschiedenis wil dat juist de politieke partij en die maandagavond te hoop liepen tegen Zijdevelds ogen schijnlijk onschuldige voorstel, een historische binding heb ben met de Kreupelstraat. Voor de CPN is dit stukje Schiedam zeer dierbaar omdat er ooit, zij het aan de nu niet meer bestaande overzijde, het Karl Liebknegt huis stond, het hoofdkwartier van de Schie- damse communistische partij. De PSP hecht aan de straat om een gelijke reden: bij Erik Dijkhuizen, voormalig afde- lingdsvoorzitter van de Schie- damse PSP, hebben heel wat partij-vergadering plaatsge vonden. En het CDA tenslotte voelt zich met de Kreupelstraat ver bonden omdat het uitgerekend daar was dat de Heilige Lidui- na in de vijftiende eeuw haar val op het ijs maakte, die haar voor de rest van haar leven aan het ziekbed zou kluisteren. In juli of augustus begint de gemeente met een groot scheepse opknapbeurt en her inrichting van het Broersveld^ dat zich sinds 1953 officieel winkelstraat noemt. Als dat werk achter de rug-ds, zal, zo hopen de middenstanders, de omgeving er heel wat aantrek kelijker uitzien dan nu. Gaten in de gevelrij worden weggewerkt om de dreigende verkrotting tegen te gaan, er kom^ een nieuwe bestrating, de bereikbaarheid wordt ver beterd en waarschijnlijk wor den er parkeermeters ge plaatst. Ofschoon de Vereni ging gezien de jongste par keerperikelen in Vlaardingen daar niet direkt van gechar meerd is. Een paar maanden voordat het karwei van start gaat vestigt het Broersveld met zijn veertig winkels anderr ke aandacht op haar bestaan. Dat is^-bp zaterdag 10 mei, wannéér voor het tweede ach tereenvolgende jaar de Gera- niummarkt annex Broersveld- braderie wordt gehouden. Kramen zijn dan ook te vin den op het Hemaplein en in de Lange Kerkstraat. Bijkomende attraktie vormt de Vrijhandel- markt - een gebeuren, bedoeld om particulieren allerlei oude spullen aan de man te laten brengen. Op de tiende mei zorgt de Ver eniging voor muzikale ont spanning in de vorm van het accordeon-duo Sunshine, de drumbands Harpe Davids en Ambrosius, een groep volks muzikanten en een popforma tie. Hoogtepunt is een optre den van de country-muzikan- ten Meindert Derks en Elisa beth Charlotte. (Inlichtingen over deelname aan de braderie en de markt: Frans van Thienen, tel. 269799). Kunstspreekuur neemt onwetendheid weg Op dat spreekuur kwamen mensen met gietijzeren mas kers, stillevens, een koperen beeld uit de Jugendstilperiode en aanverwante artikelen. Mevrouw van Bokhoven, me dewerkster van het Stedelijk Museum had het er druk mee, om vragen betreffende her komst en oudheid te beant woorden. In sommige gevallen vroeg mevrouw Van Bokho ven zich zelfs af wat het object daadwerkelijk betekende. Echter niet bij de heer Geel. Hij had een zeventiende-eeuw- se notekraker meegenomen en was verbaasd over de oudheid van het voorwerp. „Uit de boedel van een familielid", verklaarde hij de herkomst van het object. „De meeste voorwerpen die getoond worden zijn kunst voorwerpen uit de kunstnij verheid", zegt mevrouw Van Bokhoven, die verschillende vragen onbeantwoord moest laten. Een logische zaak, want om een goed oordeel te geven over verschillende objecten (perio de, voorstelling en oudheid) moet men op elk terrein een groot specialist zijn. Toch kon in de moeilijke gevallen ver wezen worden naar vaklitera tuur (het Stedelijk Museum beschikt over een uitgebreide bibliotheek) of konden adres sen gegeven worden van in stellingen die gespecialiseerd zijn op het gewenste terrein. Een bezoek aan het kunst spreekuur is in ieder geval niet voor niets. Kunst heeft altijd te lijden on der mensenhanden, zelfs al is het maar huishoudelijke vlijt. Dat bleek wel bij een heer en mevrouw die een tinnen schaaltje kwamen laten zien. Het object was zo goed schoon gemaakt met Jif, dat het tin- merk achterop weggepoetst was en het achterhalen van herkomst nu een onmogelijke zaak is geworden. SCHIEDAM In de exposi tie ruimte van dienstencen trum „de 4 molens" exposeert tot en met 24 april de heer Ka pel uit Schiedam. De serie be staat uit plusminus 80 gekleur de tekeningen van oud-Schie- dam vanaf het Hoofd tot aan de Parallelweg, inclusief de binnenstad. Vooral voor lief hebbers de gelegenheid orrl oude herinneringen op te ha len. Het dienstencentrum (Nw. Damlaan) is geopend op werk dagen van 9.00-16.30 uur. Op dinsdag 22 april organi seert het wijkcentrum De Er ker (Jan van Avennestraat) een kledingbeurs van voor- jaars- en zomerkleding van kinderen en volwassenen. De opzet is als volgt: dinsdagochtend tussen 10 en 12 uur kunnen mensen kle ding in de Erker afgeven. De verkoop start om 13.30 uur en eindigt om 15.30 uur. Tussen 17.00 en 19.00 uur vindt dan de uitbetaling van de verkochte kleding plaats en kan tevens de niet verkochte kleding worden opgehaald. Bij de uit betaling wordt 10% in minde ring gebracht t.b.v. de organi satiekosten. Piet Vis organiseert op 25 april weer een praatavond voor al leenstaanden. De avond wordt gehouden in De Erker aan de Jan van Avennestraat, en be gint om half acht. N. van Vierzen neemt op 29 april afscheid als direkteur van de Scholengemeenschap Ter Schie (LTO, LHNO, ITO). Op de receptie in de kantine van het schoolgebouw aan de Mgr. Nolenslaan op die dag, van half vijf tot zes, kunnen bezoekers tevens de hand drukken van de nieuwe direk teur, H. M. A. van de Woerd. De Patiënten Belangen Vere niging Schiedam organiseert op maandag 21 april een the ma-avond over het onderwerp hoofdpijn. Deze avond wordt gehouden in De Blauwe Brug Bachplein 590 en zal om 20.0C SCHIEDAM Zondag 20 april aanstaande organiseert de jeugdwerkgroep van de Ne derlands Hervormde Kerk haar tweede scholierenavond. Op deze avond staat de speel film „Senior Year" of wel „Het laatste schooljaar" cen traal, waarin wordt getoond dat het helemaal niet zo aan- trekkelijk is om als jonge christen uit te komen voor het geloof in God. Toch wordt er door Steve en Angie, de hoofdpersonen in de film, niet gezwegen, met een aantal nare gevolgen van dien. De avond wordt gehouden in de benedenzaal van de Op- standingskerk aan de Burg. Honnerlage Gretelaan, hoek Troelstralaan (beneden in gang) en begint om 19.00 uur. Iedereen vanaf een jaar of twaalf is van harte welkom. Voor meer informatie: Harry en Anita Raaphorst, tel. 704280. uur beginnen. Iedereen is van harte welkom (ook niet-leden). De toegang is gratis. De beide sprekers te weten mevr. L. v.d. Berg, arts-acupuncturiste en de heer Van Ark, farma ceut zullen elk vanuit hun ei gen discipline het ontstaan, voorkomen en bestrijden van hoofdpijn belichten. Daarna krijgen de bezoekers gelegen heid tot het stellen van vra gen. Voor meer informatie is de P.B.V.S. telefonisch bereik baar onder nummer 731517. SCHIEDAM De aktivitei- tencommissie van de Gerefor meerde Kerk van Schiedam Noord organiseert vrijdag 18 april (van zeven tot elf uur 's avonds) en zaterdag 19 april (van zeven tot vijf) een groots opgezette rommelmarkt. Deze wordt gehouden in De Ark aan het Hargplein, tegenover de Blauwe Brug. Aan de man gebracht worden tv's, radiotoestellen, kleding, antiek, oliebollen, glas en aar dewerk etc. Voor vermaak zorgen een schiettent en ...het Rad van Avontuur. Voor de kinderen zijn er allerlei spelle tjes en lekkernijen. Zaterdag 19 april - tussen tien en vier uur - houdt ook de Sauer/Bekkerschool (Ed. van Beinumlaan) een rommel markt en fancy-fair, met akti viteiten voor groot en klein. Op het programma: teken films, computerspelen, profiel-' tekenen en grabbelton. Enkele kinderen van de school orga niseren een playback-show. SCHIEDAM Een 33-jarige man uit Rotterdam is maan dagmorgen van zijn bromfiets afgereden door een 24-jarige automobilist uit Spijkenisse. De automobilist wilde omke ren op de 's Gravelandseweg, maar merkte de bromfietser geheel niet op. De bromfietser heeft wel ver wondingen overgehouden aan zijn valpartij. Na behandeling in het Schieland Ziekenhuis werd hij naar huis gestuurd. De automobilist had geen ver wondingen. Een café aan het Broersveld kreeg in het weekend na slui tingstijd bezoek van „gokver slaafden". Uit de jackpot ver dween een bedrag van 2500 gulden. De kassa was goed voor 500 gulden. De achter deur werd geforceerd. „Automonteurs" hebben in het afgelopen weekend 20 accu's uit vrachtwagens gehaald. De vrachtwagens stonden aan de Van Heekstraat (industriege bied). De diefstal is goed voor 12.500 gulden. Eindelijk is er in Schiedam een fietsendief gearresteerd. De jongeman fietste op de Westfrankelandsestraat, maar gooide zijn fiets weg, toen hij een politiewagen zag. Deze wilde aktie trok de aan dacht van enkele bewoners, die de politie van dit feit op de hoogte stelden. De jongeman bekende op het bureau de fiets te hebben gestolen bij het Sportfondsenbad. Van wie de fiets is, weet de politie nog biet. .Y.W"-V Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1