Ondanks brede opzet 1 mei-viering s 16,75 i 34,75 Jubileumconcert Toonkunstkoor Leengoed en vertrouwd. Hosman Freres Gratis voor alle blauwkijkers, bruinkjjkers, grijskijkers, groenkijkers en zwartkijkers. De Persoonlijke Lening van de bank met de 5. bondsspaarbank s Novotel Rotterdam- Schiedam Dagschotels Moedergroep weer bijeen v^«S v y. rm. *rK rv Almarkt wordt Club 199 Angst Funkrock in Podium Voorlichting over uitkeringen Bibliotheek Leliestraat verhuist tijdelijk Weekmenu iiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'n Goed advies, #^nsfe®l^^^jrden de laagst mogelijke tarie Snelle afwikkeling. Wèl ^^^zieria^ina^PP^P HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 18 APRIL 1986 PAGINA 3~| SCHIEDAM De zestien instellingen die in Schiedam de 1 mei-viering organiseren hebben de gemeente om een subsidie van ruim zevenduizend gulden gevraagd. De deelnemende groeperingen o.a. alle linkse politieke partijen, de vakbonden, de VARA en de Turkse en Su rinaamse Vereniging - zijn niet in staat het feest geza menlijk te bekostigen. Daarom wordt aan alle bezoe kers een vrijwillige bijdrage gevraagd. Een beetje be schamend, voor een volksfeest maar zoals de secretaris van de Stichting de Eerste Mei, Hans Verlinde eerlijk toegeeft: „We hebben gewoon het geld niet". Auto- en motorbanden, uitlaten, schokdempers en accu's Paté met Cumberlandsaus Kalfsrib met tuinkruiden Parfait St. Patrick Het Nieuwe Stadsblad Vrede Carillon 010 - 2< I J ZAKEN-^0""1"8"' VIZIER T "f, SCHIEDAM Hoewel de afdeling Schiedam van de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst al 106 jaar in Schiedam aktief is op muzikaal gebied, viert het Toonkunstkoor pas op 25 april 1986 het 20-jarig bestaan. Wat voor kleur uw ogen ook hebben, u hebt er maar één paar van gekregen. Om mee te sporten, auto te rijden, t.v. te kijken en nog veel meer. Een leven lang. Daarom kunt u er eigen lijkgeen risico mee nemen, en zou u uw ogen regelmatig moeten laten controleren door een vakkundige opticien. U gaat immers ook twee keer per jaar naar de tandarts. De Nationale Oogmeetweek. Van 14 t/m 19 april. U krijgt een uitstekende gelegenheid om de daad bij het woord te voegen. Want de Oogmerk Opticiens hebben de week van 14 t/m 19 april uitgeroepen tot de Nationale Oogmeetweek. In die periode kunt u bij elke Oogmerk Opticien terecht voor een gratis oog meting. Zónder afspraak vooraf! Uw ogen worden dan met zorg nagekeken en u kunt reke nen op een deskundig advies. Vorig jaar een groot succes! Vele duizenden maakten in 1985 gebruik van de eerste Natio nale Oogmeetweek. Zij twijfelden aan hun gezichtsvermogen of bril- sterkte en lieten hun ogen gratis door ons controleren. Een verstan- dig besluit, dat u nu óók kunt nemen. Kom tussen 14 en 19 april naar uw Oogmerk Opticien en laat hem uw ogen gratis controleren! Hij is te herkennen aan de raamsticker en zit ook bij u in de buurt: Oogmerk. Waarborg voor Oogzorg. _r Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand =WIJNKOPERIJ== VOOR PROEFBARE BETERE WIJNEN Geen „vertrossing op Dag van de Arbeid Verlinde hoopt op een mas sale toeloop als 's avonds om acht uur de Dag van de Arbeid met een cultureel programma gevierd wordt in het Passage theater. Maar wat is massaal? Dat de Een Mei gedachte niet meer in brede kring het hart in be roering brengt, bleek al bij vorige vieringen toen gemid deld niet meer dan 100 tot 120 mensen op het appel ver schenen. Raam 26, Schiedam, telefoon 265555 Prijsbrekers en weekmenu voor de week van zaterdag 19 april t/m vrijdag 25 april 1986 Zaterdag 19 april Kipfilet Hawaii Zondag 20 april Brochette Stroganoff Maanda, Mixei 21 april Grill Dinsdag 22 april Goulash met rijst en doperwten Woensdag 23 april Varkensrollade met pepersaus Donderdag 24 april Lamsragout Vrijdag 25 april Cotelefte Suisse Hargalaan 23 3118 JA Schiedam Tel. 713322 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR. Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 30-9-85 En Verlinde zegt blij te zijn als op de komende eerste mei het dubbele aantal wordt gescoord. „Hoewel het natuurlijk leuk zou zijn als we massa's mensen aan de kassa teleur moeten stellen". In het comité dat het meifeest dit jaar heeft voorbereid, zijn de meningen wat de verwach ten belangstelling aangaat trouwens verdeeld. Guus Klepke (Rode Valken) bijvoor beeld, gelooft dat een grote menigte zal toestromen, Erik van der Veer (zoon van de voormalige PvdA-afdelings- voorzitter) meent dat het the ma arbeid in deze tijd van werkloosheid enorm inspire rend kan werken, en voorzit ter Cees Huisman zegt voor zichtig dat enig optimisme wel op zijn plaats is. Ondanks het traditionele ka rakter van de Dag van de Ar beid kent het evenement dit jaar een andere opzet. De in ternationale solidariteit staat die dag weliswaar als vanouds hoog in het vaandel, maar ge zien het grote aantal deelne mende organisaties blijft het thema niet beperkt tot eén derwerp. Zo loopt de Vredesgedachte als een rode draad door het pro gramma en komt ook het res pect voor de migranten ruim schoots aan bod. Volgens het comité wordt het vooral een „cultureel pro gramma". Met films, een ten toonstelling van de politieke (Duitse) affiche-kunstenaar Klais Staeck, een cabaretvoor stelling en veel muziek. Na tuurlijk ontbreken ook de toe spraken niet: Theo Berger van de FNV, de publicist Han van der Horst en Henk Oedairan (voorzitter van de Surinaamse Vereniging) zullen in hun re devoeringen trachten de 1 mei gedachte nieuw leven in te blazen. Een feest voor heel links Schiedam, noemt het comité de aanstaande Dag van de Ar beid. Omdat de meeste mensen die het aangaat overdag ge woon op de werkvloer staan - behalve de ambtenaren krijgt niemand in Schieam op 1 mei vrij - begint het echte evene ment pas 's avonds in het the ater. Overdag zal vermoedelijk slechts een handjevol trouwe socialisten aanwezig zijn bij het hijsen van de rode vlag (bij het oude stadhuis, om twaalf uur). En om dezelfde reden zullen zich niet veel stemmen verheffen als Addie de Jong socialistische strijdliederen speelt op het carillon van de Grote Kerk. Met een beetje jaloezie kijkt het comité naar de 30e april - een dag die doorgaans heel wat meer mensen op de been brengt dan de eerste mei. Echt warm lopen voor Koninginne dag doet de ware rode kame raad overigens nog steeds niet. Guus Klepke: „Ik vind het erg genoeg dat ik op die dag vrij krijg. Ik zou liever gewoon werken". Ook Hans Verlinde houdt zich afzijdig van de Koninginne- feesten. „Vertrossing" van de Dag van de Arbeid, om meer publiek te trekken, zit er in Schiedam niet in. Klepke: „Dat zou betekenen dat we gaan zaklopen. Dat doen we dus niet op onze eigen feest dag". Woensdagavond 23 april is er weer een bijeenkomst van de Moedergroep. De Moedergroep is een „praatgroep" voor vrou wen die zelf hun kind voeden en willen gaan voeden en die bij de Moedergroep terecht kunnen voor informatie, praktische- hulp, het lenen in boeken, het uitwisselen van ervaringen met andere moeders etc. De Moedergroep komt elke 4e woensdagavond van de maand bij elkaar.bij een van de leden thuis. De avond staat onder leiding van twee moeders die zelf ruime ervaring hebben met het geven van de borst. Een van de leidsters is aspi rant-leidster van de Vereni ging Borstvoeding Natuurlijk. De groep vindt ondersteuning vanuit de vereniging La Leche League Nederland, een soort gelijke vereniging als de eerst genoemde. Elke gespreksavond bestaat uit twee gedeelten. Het eerste stuk van de avond houdt een van de leidsters een min of meer theoretisch praatje over een van te voren afgesproken onderwerp (bv. de kraamtijd), de rest van de avond wordt besteed aan het uitwisselen van ervaringen, het bespreken van eventuele problemen, er worden vragen beantwoord etc. Het onderwerp van a.s. woens dag zal zijn: de overgang van borstvoeding op vaste voeding. Wanneer moet je er mee be ginnen, moet je al zo snel be ginnen als sommige artsen voorschrijven? Hoe laat je je kind aan vaste voeding wen nen, hoe bouw je de borstvoe ding af („spenen")? Wat te doen wanneer je denkt dat je kind voedselallergie heeft, hoe herken je dat? Wie meer wil weten over de aktiviteiten van de Moeder groep en over de plaats waar de bijeenkomsten worden ge houden, kan bellen met de volgende tel.nrs. 704730 706008. Niet mee doorrijden, maar snel.langs WCC. krygt 'n leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. Schiedam LID FOCWA O; N J- i Toonkunst tijdens een eerdere uitvoering. VY/ mikt vand^q SCHIEDAM Op het eerste gezicht lijkt het erop of de Al- markt aan de Kethelstraat verdwijnt. Niets is minder waar. De naam Almarkt zal verdwijnen, maar het bedrijf, resulterend onder de grossier Unigro, komt terug onder de naam „Club 199". „Het is een nieuwe winkelfor mule met als opzet dat wij als detaillist een uitgebreider pak ket aan levensmiddelen kun nen bieden aan het publiek zegt de heer Van Leenen, be drijfsleider van deze Schie- damse vestiging. Momenteel hebben wij 150 „ei gen" artikelen; via een uniek spaarsysteem kunnen klanten in betrekkelijk korte tijd di verse cadeau's bij elkaar spa ren. Dat maakt ons bedrijf aantrekkelijk". De Schiedamse vestiging is nummer 193 van „Club 199". „Nog 6 te gaan", zegt de be drijfsleider, die er niet aan twijfelt of de 199ste winkel wordt binnenkort gerealiseerd. De winkels van „Club 199" zijn gemakkelijk te herkennen aan hun witte en blauwe kleu ren, zowel exterieur als inte rieur. „Een ruime winkel van onge veer 800 vierkante meter met een maximum aan assorti ment. „Dat hebben wij te bie den", zegt Van Leenen, die er aan toevoegt dat binnenkort een bloemenshop in de zaak te vinden is. Dienie Nesse was altijd bang voor dieren. Lastig, want door haar werk kreeg er dagelijks mee te maken. De enige remedie, zelf een dier nemen. Dat werd dus al snel een hele menagerie. „Dieren? Ik moest er niets van hebben. De ene soort vond ik nog gluipiger - of gemener - dan de andere. Maar door m'n werk (als gezinsverzorgster) kwam ik overal. Ik moest huizen be treden met waakhonden en katten, of ander ge spuis. En ik was als de dood zo bang! Als ik er gens aanbelde deed ik eerst flink wat stappen achteruit. Dat kon niet zo blijven. Ik dacht dat een klein (jong) beestje me wel over m'n angst zou kunnen hel pen. Toen kwam Snuffel ons konijn. We moesten wel even aan elkaar wen nen, maar het ging. Ik be gon het beestje zelfs aar dig te vinden. Toen kwam Roetje onze 6 weken jonge kater, maar trots als een zwarte pan ter! Roetje stal m'n hart en de plek op m'n schouder. Ik kon niet boos op hem worden, wat hij ook deed. We praatten (mauwden) ook heel wat af. Soms wa ren we zo in gesprek, dat we niet door hadden dat we werden gade geslagen (door mensen), ik werkte en voor Roetje was alleen ook maar al leen, dus er kwam een vriendje voor hem. Vlek (kater). De „moederlijke" instinkten werden bij Roet je opgeroepen. Hij „zoog de" Vlek zelfs en nam Vlek als zijn pleegzoon aan. Maar Vlek bleek een kren getje. Buiten daagde ze grote katten uit, maar wanneer het te spannend werd begon ze te krijsen. Waar hij zich ook bevond, Roetje sprong ertussen, e zonder zich één moment te bedenken. En Vlek keek toe hoe Roetje gerafeld - s maar trots - uit de strijd kwam. Vlek wilde dan nog wel even helpen de wonden te e likken. En tevreden spin- nend vielen ze tegen el- E kaar aan in slaap. Op een E hete zomermorgen stond S het keukenraam open. Vlek was nergens meer te g vinden en hoe we ook zochten en riepen hij was s en bleef weg. Roetje was ziek van heimwee en ver- j§ driet. In diezelfde periode ging s een buurvrouw naar een verzorgingstehuis. Maupie mocht (kon?) niet mee. Geen probleem, wij adop- teerden haar kat Maupie s (voor Roetje). Maar Maupie s was altijd alleen geweest. En behalve mensen had ze s ook nooit dieren om zich heen gehad. Wat was ze schuw en bang. Snuffel wilde meteen ken- nis maken. Maar Maupie E had nog nooit zoiets raars gezien en zette het op een E lopen, met - nieuwsgierige E - Snuffel achter haar aan. E Roetje lag het vanaf zijn E „troon" gade te slaan, met E z'n tong half uit de bek. Maanden heeft het ge- E duurd, voor ze een beetje was gewend. Van vriend- E schap tussen Roetje en E Maupie was geen sprake. In tegendeel. Ondertussen had een fami- E lielid een Perzisch poesje aangeschaft. Maar deze moest door omstandighe- den de deur uit. Een hall jaar was ze toen ze bij ons kwam. Amberkleurig is ze; e dus Amber heet ze. Soms deed ze ons denken aan Vlek. En Roetje was goeie e maatjes met haar. ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllHÜ: Een paar jaar geleden is e E Roetje gestorven. Ikzell Gedurende die 106 jaar is er weliswaar vele malen een Toonkunstkoor geweest, maar om verschillende rede nen was deze koren nooit een lang leven beschoren. Op 25 april 1966 werd, op voorstel van de toenmalige burgemeester Roelfsema er enkele bestuursleden van de afdeling Schiedam besloten tol de oprichting van een ge mengd koor. Veel inspanningen en per soonlijke overtuigingskracht konden tot stand brengen, dal een koor gevormd werd var 50 deelnemers, onder leiding van de nog jonge dirigent Aad van der Hoeven. Het eerste concert vond al in januari 1967 plaats in de Mag- nalia Deikerk, dezelfde kerk, waarin nu het jubileumconcert ter ere van het 20-jarig be staan wordt gegeven. Zelfs vindt het concert plaats op precies dezelfde datum als waarop 20 jaar geleden de op richting viel: 25 april. De lovende kritieken en de gunstige ontvangst bij het Schiedamse publiek betekende een welkome steun en reclame voor het toen nog jonge koor. Het ledenal nam na dat prille begin gestadig toe en is vrij konstant gebleven gedurende deze 20 jaar. Ook nu bestaat het koor uit 80 leden. Na 10 jaar nam Aad van der Hoeven afscheid en sindsdien zingt het koor onder leiding van Edwin Wolf. Vele oratoria werden door het koor uitgevoerd o.a. het Weih- nachtsoratorium van Bach, de Jahreszeiten en Schöpfung van Hayden, de Messiah van Handel. Er waren ook nog vele uitvoeringen van kortere werken van andere componis ten. Op 20 september 1986 voert het koor weer de Schöp fung van Hayden uit in de Grote Kerk van Schiedam. Aan het concert ter gelegen heid van de viering van het 20-jarig jubileum op 25 april werkt ook het Toonkunstkoor mee, dat in 1969 werd opge richt en nu al jaren onder lei ding staat van mevrouw Jo Mulder. Het programma vermeldt composities van Mozart, Fauré C. Franck en Brahms, terwijl als gast optreedt het Neder lands Klarinet Kwartet dat be staat uit Jan Jansen, Henk de Graaf, Kees Vos en Henri Bok. De uitvoering vindt plaats in de Magnalia Deikerk Albarda- straat 67 en begint om 20.00 uur (toegangsprijzen 7,50). DE NATIONALE OOGMEETWEEK. Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon: (010) 73 87 00 Koopcentrum Koningshoek Telefoon: (01899) 190 39 OOGMERK OPTICIEN Schiedam spaarbank E was in verwachting, maar e E mét Roetje stierf ook een e E deel van mezelf. Een jaar E E later stierf Snuffel (bijna 10 jaar). Amber en Maupie E E kunnen het samen prima E vinden. Soms breken die E eeuwige haren (in huis) me E op. Tussen de kleine en de E poezen gaat het ook leuk. E Of ik nog angst voor die- E ren heb? Ben je mal. e E Schatten zijn het. Wie de e E mensen kent, heeft de die- e E ren lief! ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli;. SCHIEDAM In buurthuis Nieuwland aan de Albarda- straat organiseert de gemeen telijke sociale dienst op 22 april een informatieavond over uitkeringen. Uitnodigin gen voor de avond die om half acht begint, zijn ook verstuurd aan de Turkse vereniging. Voor Turkse wijkbewoners is een tolk aanwezig. De Nederlandse sociale wetge ving zit erg ingewikkeld in el kaar. Er zijn verschillende soorten uitkeringen, elk met zijn eigen regels. Wat mag wel, wat mag niet en waar heeft ie mand nu recht op. Om wat meer duidelijkheid over al die regels te geven, komt de socia le dienst naar Nieuwland. Zij vertelt iets over een aantal on derwerpen, waar veel mensen vragen over hebben. Na elk onderwerp is er gele genheid tot het stellen van vragen. The Noble Band speelt zaterdagavond funkrock in Podium, Lange Haven. SCHIEDAM Zaterdag 19 april staat Podium, het café aan de Lange Haven, gegrond vest op de restanten van het voormalige Quibus, in het te ken van de funkrock. Vanaf tien uur speelt de formatie The Noble Band in het café. Toegang 2,50. Zondag muziek van heel ande re allure in Podium. Om tien uur' 's avonds op 20 april be gint een optreden van De Aardappeleetsters, een Schie dams Rotterdamse formatie die rock van de koude grond speelt, overgoten met een „Van Gogh-sausje". Hun grootste hit heet Tegenslag. Toegang tot dit optreden is gratis. WIJNHALLEN, NIEUWSTRAAT 1 (bereikbaar via Oosthavenkade - Ooaterstraat). Tel. 347230, Vlaardingen. li straat 13 SCHIEDAM Met de ver bouwing van de bibliotheek in Zuid, Leliestraat 10, zal op korte termijn een begin worden gemaakt. Tijdelijk zal het bibliotheekfiliaal daarom worden overgebracht naar 2 lokalen in de leegstaande school in de Zalmstraat. Van wege deze verhuizing en de daarop aansluitende periode van vrije dagen, zal het filiaal van 21 april tot en met 9 mei gesloten zijn. De leners zullen voor deze pe riode extra boeken mogen meenenen. Bovendien mogen zij met een geldige lenerskaart in alle andere vestigingen van de Schiedamse bibliotheek boeken en andere materialen lenen. Op maandag 12 mei zal het fi liaal in de Zalmstraat open gaan. Gedurende de verbou wingsperiode van ongeveer 3 maanden zal de uitlening op beperkte schaal, op de norma le tijden, worden voortgezet vanuit deze tijdelijke huisves ting.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3