Exclusieve dekenkist om zelf te maken 'Zet liever geen servies ETJTllSÏJÏ®!™ op de hoedenplank' =^extra Randstad- Edities brengt Lentegroet Nog even en 'tis weer zomer Rechter geeftBest Shops in Town' 'Ja, mits' N 1 P INPUT-subroutine n m Wie zoekt de vindt 'Kijk naarjeeige' BestmaffiMt EL lil TS Gerard van Es zei Ja tegen de Toyota Starlet, maar., RODE KRUIS PUZZELMARATHOH RANDSTAD-EDITIES nulgïlZZZZ TK 16.86 Rij-impressie van de Toyota Starlet Internationaal Twaalf kleppen Dit zegt autoredakteur Leo de Ruiter van de n Toyota Starlet Verwarming Sn Pomp Kieren -1 EEN TON AAN GELDPRIJZEN EN PRIJZEN IN NATURA vele geldprijzen en prijzen in natura. TT" Als u nog nooit zo'n mooie ou derwetse dekenkist hebt aan geschaft dan is dit misschien de gelegenheid waarop u ge wacht hebt. Of u hebt een dochter die binnenkort trouwt en wat is dan mooier dan een uitzet in deze fraaie kist? Met behulp van de duidelijke bouwtekening en bouwbe- schrijving is het een lust om hem zelf te maken. De kist is toegankelijk via het deksel; het sierbeslag aan de voorkant dient alleen ter verfraaiing. De afmetingen zijn ca. 50 cm hoog bij 45 cm diep en 127 cm breed. Maak de kist van een mooie hardhout kwaliteit en u hebt een waardevol meubel, dat nog generaties lang in de familie zal blijven. vvvvvvv^^-ed,fW, xi/n 'Wie zoekt dia vindt' ia aan rubriak dia opan ataat voor pereoonlijke vragan an varzoakan van alle lezera van Randatad-Editiea dia door an dara lezara opgelost zouden kunnen worden. Plaataing ia koatelooa maar da radaktia van Thuiakrant Extra behoudt zich het recht voor varzoa kan zonder opgaaf van raden buitan daza rubriek ta houden. CONVERSEREN - Mevrouw J. Noë zoekt iemand die met haar, liefst eens per week, in het Deens wil converse ren op 'beginnersnivo'. Reacties (eventueel in het Deens) via nummer 010-204447. UUR U - Tevergeefs zoekt Delftenaar Wilmer al jaren naar het boek Het Uur U uitgegeven door de Delftsche Uitgevers Maatschappij ten bate van de Stichting '1940-1945'. Een vergoe ding behoort eventueel tot de moge lijkheden, bespreekbaar via nummer 015-612782. De tekening kunt u bestellen door 10,85 over te maken op postrekeningnr. 3567600 van Karweipost, De Meern, onder vermelding van bestelnr. 3152- RE. Na ontvangst van uw over boeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. Reekties op of bijdragen aan daza pagina aan radaktia THUISKRANT-EXTRA Postbus 5825. 2280 HV Ri|swijk Telefoon 070-190224 (liefst donderdag of vrgdag) 'M'n vrouw en ik liepen de showroom in en we zeiden tegelijk: dat is 'm. Natuurlijk hebben we de wagen ook grondig bekeken en er een stuk in gereden, maar we waren het er eigenlijk al over eens dat 't die Starlet moest worden.' Bijna een jaar geleden besloot het Delftse echtpaar Van Es dat hun toenmalige auto van robuust Nederlands fabrikaat aan vervanging toe was. Zoals jaren eerder ook al was ge beurd, wilde het echtpaar op nieuw een goede occasion aan te schaffen. Maar dat liep dus anders. Voor ruim 16.000 gul den werd een nieuwe Toyota Starlet gekocht, een auto die het Delftse koppel al op het eerste gezicht aansprak. Een auto ook die nu, met ruim 16.000 kilometer op de teller door Leo de Ruiter De Toyota Starlet is verkrijgbaar in twee motor varianten en drie uitrustingsvarianten. Wat het laatste betreft zijn dat de Econo mie, de Special en de DX, de Starlet met 1 liter motor kent ai deze uitrustingstypen, de 1.3 kent alleen de luxe DX, wel is die 1.3 DX verkrijgbaar met óf een 4-bak óf een 3-automaat. Ver schillen in rijeigenschappen tus sen de diverse uitvoeringstypen zijn er niet, daar waar verschillen optreden zijn de motoren in het geding, de 1.3 is uiteraard spor tiever en sneller dan de 1.0, de laatste daarentegen is weer veel zuiniger in gebruik. Daarom eerst de motoren op een rijtje, de 1.0 meet 999 cc, heeft een vermogen van 40 kW/ 55 PK, en koppel van 75 Nm bij 3800 toeren, de top bedraagt 145 km/u, de acceleratie van 0- 100 km/u verloopt in 15 sec. Toch voor een 1 litertje heet goede prestaties, waarvoor de 3 kleppen per cilinder borg staan. Het verbruik bij 90 km/u (ECE) is 1:20.8, bij 120 is dat 1: 14.2, ge middeld kwamen wij aan 1:15.5. De 1.3 meet 1295 cc, het vermo gen is 55 kW/75 PK, het koppel 103 Nm bij 4200 toeren, de top 165 km/u, de acceleratie van 0- 100 km/u 11 sec. Het verbruik bij 90 km/u (ECE) is 1: 18.8, bjj 120 is dat 1:13.5, het gemiddel de valt wat hoger uit door een toch sportiever karakter name lijk rond de 1:14. De Starlet heeft voorwielaandrij ving, de motor is dwars voorin geplaatst. De wielophanging rondom is onafhankelijk met schroefveren, de stuurinrichting is van het type tandheugel. De besturing is direct en tamelijk precies, een licht onderstuurka rakter is waarneembaar, de be diening is niettemin licht, ook in bochten en bij het parkeren. De draaicirkel bedraag 10.2 meter. De koersvastheid is voldoende positief, soms merkt men wat van zijwind. In bochten doet de Starlet het goed, uitbreken is er niet bij. De vering is soepel en comfortabel, zeker de wagen grootte in aanmerking genomen. De stoelen en bank zitten goed, geven goede steun, de ruimte voorin is voldoende, achterin is het wat krapper, maar beter dan bij de voorgaande types. De in stap naar achter kan wat proble men geven. De koffer biedt vol doende ruimte en kan door het neerklappen van de achterbank behoorlijk vergroot worden. Het interieur is netjes afgewerkt, maar eenvoudig, vooral in de voordelige typen. Het comfort krijgt mede door de geruisloos heid een dikke voldoende. De decibelmeter gaf bij 100 km/u 72 dBa aan, pas bij topsnelheid kwam hij aan de 80 dBa grens. De remmen van de Starlet met een gescheiden systeem met schijven vóór en trommelrem- men achter werken prima, de remweg bij 100 km/u bedroeg 46 meter. De Starlet weegt zelf rond de 700 kg en mag 510 kg laden en 800 kg trekken. De tankinhoud bedraagt 40 liter, goed voor zo'n 600 km. De Toy ota Starlet is al met al een fijne kleine middenklasse auto, waar bij de geavanceerde techniek duidelijk tot uiting komt. De 1.0 liter is scherp concurrerend zo wel qua prijs als qua prestaties en verbruik. Tussen de twintig grote praalwagens en de talloze fraai-opgesmukte personen wagens van het vermaarde Lentecorso van de Bollen streek, bevindt zich dit jaar ook een, perfect in de bol- bloemen gestoken wagen van de Randstad-Edities. Vooral het Weekblad voor de Bollenstreek (één van de veer tig Randstad-Edities) presen teert zich daardoor op fleurige wijze en onderstreept met die bijdrage nog eens ten over vloede de regionale binding die het blad met de Bollen streek heeft. Het internationaal bekende Lentecorso van de Bollen streek trekt jaarlijks honderd duizenden naar het gebied tus sen Haarlem en Noordwijk, de start- en finishplaats van het Lentecorso dat dit jaar op za terdag 26 april de bekende route rijdt. Die route voert van af Haarlem door Bennebroek, Hillegom, Lisse en Sassenheim naar Noordwijk waar een groot Wanneer zetten wij de bloemetjes- weer 's IN LISSE I aantal praalwagens tot en met zondag op de boulevard te be wonderen zijn. Aan die rit zit een ongelooflijke hoeveelheid voorbereidend werk waarin met name de specialistische activiteit van vele honderden 'stekers' niet onvermeld mag blijven. Deze immers steken op 23 en 24 april, in de Lissese Hobaho-hallen handmatig tien duizenden bloemen op de gro te praalwagens en zijn daar door in laatste instantie ver antwoordelijk voor de schitte rende pracht die op vrijdag de 25ste wordt gejureerd en op zaterdag 26 april door de streek trekt. De activiteiten van de stekers kunnen door belangstellenden worden bezichtigd. Zowel woensdag, donderdag als vrij dag zijn de Hobaho-hallen voor dat doel toegankelijk, ter wijl vrijdagavond tevens een aantrekkelijk showprogramma te genieten valt. Via Weekblad voor de Bollen streek brengt Randstad-Edities de Bollenstreek een tweeledige lentegroet: via een speciale editie die 'Weekblad voor de Corsostreek' is genoend en via de Randstad-Edities 'bloemen wagen' die op donderdag de 24ste vakkundig wordt opge sierd door de bekende arran geur Herman van den Berg met hulp van cursisten van de Bloembindcursus Rijnsburg. Voor een massaal publiek kun nen dezen dus tonen tot welke hoogstandjes zij op het gebied van bloemarrangementen in staat zijn. Hoogstandjes die ongetwijfeld tot de verbeelding zullen spreken en wellicht tot navolging prikkelen. Herman van den Berg kan daar die donderdag in de Hobaho-hal len nabij de wagen van Rand stad-Edities van alles over ver tellen. Maar als 't daar te druk mocht zijn kunnen geïnteres seerden via nummer 01718 - 74517 ook het fijne van bloe- men-arrangeren te weten ko men. Wat cursisten van de Boembindcursus presteren kan iedereen zaterdag de 26ste zelf gaan bekijken. Via de 'bloe menwagen' en een 'bloemrijke' extra editie wordt overduidelijk aangetoond dat Randstad-Edi ties de zaken bepaald niet al tijd zwart-wit ziet. TONEEL - De heer Passchier uit Delft is op zoek naar toneelstukjes, liedjes e.d. die door een of twee personen kunnen worden uitgevoerd bijvoor beeld op een bonte avond, een to neelavond of dergelijke gelegenhe den. Voor suggesties staat de brie venbus aan de Hovenierstraat 10, 2613 RN te Delft wagenwijd open. BOEK - Vanuit Vlaardingen komt het verzoek van G. v.d. Lubben voor het boek 'Wij werden geroepen' geschre ven door Alfred Sprang, uitgegeven door drukkerij Van Hoeve uit Den Haag. De heer V.d. Lubben wacht op tips via nummer 010-701129. BOEK - De heer De Jong was erg blij met het, namens hem geplaatste, ver zoek om een boek. Alleen plaatste deze redaktie een verkeerde titel en ontbrak heer de Jong's telefoonnum mer. Daarom nogmaals: de heer De Jong is op zoek naar het boek 'Uit Lekkerkerks Verleden' van A.A.M. v.d. Wouden. Wie het hem (eventueel tegen vergoeding) kan leveren geeft een seintje via nummer: 01807- 10325. alleen maar heeft gebracht wat Gerard van Es en zijn vrouw ervan verwachtten. 'Met onze vorige wagens had den we toch wel wat proble men,' laat Gerard weten.'We hebben er wel eens mee aan de kant gestaan; niet starten... dat soort vervelende dingetjes. De nieuwe auto moest dus in elk geval bedrijfszeker zijn en ons zonder problemen van A naar B brengen. En daarnaast liefst ook nog een beetje zuinig en comfortabel. 'Die Starlet doet dat. Wij vin den het in deze klasse een rui me, pittige en comfortabele auto. Zuinig ook. Op vakantie naar Yougoslavië heeft-ie 1 op 18V4 gelopen en in het dage lijks gebruik is het verbruik ook uitermate gunstig: 1 op 16 gemiddeld.' Hoewel Gerard van Es zegt 'volslagen a-technisch' te zijn gelooft hij fabrikant en dealer onmiddellijk als voor dat gun stige verbruik de '12-kleppen', waarmee de vier cylinder in to taal zijn toegerust worden aan gewezen. De pittige zuinigheid die de Delftse berijders van de Starlet in de dagelijkse praktijk beleven, is een van de redenen waarom ze de wagen zo waar deren. 'Je krijgt voor die prijs een goeie wagen,' bevestigt Ge rard van Es nog eens. 'Mooi uitgevoerd met tapijt op de vloer en op de portieren, stoelen en bank die stevig steun bieden, een achterwis- ser, aansteker, van binnenuit verstelbare buitenspiegel, een compleet en duidelijk af leesbaar dashboard en een verschrikkelijke hoop ruimte. Ik zal je vertellen dat we 'ns met zes volwassenen in die auto hebben gezeten. Was behoorlijk aan de krappe kant, maar 't lukte.' Dergelijke noodgevallen beho ren natuurlijk tot de uitzonde ringen, maar geven wel aan dat de klein-ogende Starlet van binnen meer ruimte bevat dan je op het eerste gezicht denkt. 'Voor twee man is de auto ri ant ruim, maar ook vier vol wassenen vervoert-ie makke lijk, comfortabel en even snel. Het rijgedrag verandert ook in dat geval nauwelijks. De wagen is lekker snel en pittig, ge draagt zich voortreffelijk en van motorlawaai heb je nauwe lijks last. De bak schakelt goed en licht en hij laat zich, on danks de voorwielaandrijving heel licht en direct sturen.' De ruimte is in de Starlet goed bereikbaar. De klep opent laag en geeft daardoor toegang tot een drempelloze kofferruimte die door de wegklapbare bankieuning indrukwekkend kan worden vergroot. 'Jammer alleen dat de hoedenplank niet echt scharniert als de achter klep open gaat. Als er iets op die plank ligt en je doet de klep open dat valt 't wel in de kofferbak. Als je dus een nieuw servies hebt aange schaft, kun je dat beter niet op die hoedenplank zetten,' geeft Gerard van Es aan. En knoopt daar meteen nog een erva ringsgegeven aan vast: 'de voorstoelen schuiven met zit ting en al naar voren als er ie mand achterin wil stappen. al dat m'n volgende wagen weer een Toyota wordt. Zeker omdat ik een aardige inruil verwacht omdat je zes jaar lak- garantie hebt en ik een be hoorlijk hoge dunk heb van dat probleemloze motortje.' De ruimte die de Starlet biedt bleek recentelijk opnieuw toen Gerard er wandplaten van 240 bij 60 moeiteloos in kwijt kon. 'Er stak geen millimeter uit. Inladen, klep dicht en rijden.' De wandplaten benut Gerard van Es om de slaapkamer van z'n woning te verfraaien. Wellicht om in een passend decorum van een goeie auto aankoop te dromen Toyota heeft het vorig jaar net niet gehaald. Er was een verwoede strijd om de eerste plaats onder de Ja panners in Nederland, wie zou over 1985 het meest gekocht zijn en dus de eerste plaats bezetten. Toyota had lange tijd een voorsprong, maar vooral in de laatste maanden van het jaar zette Nissan nog een groot aantal auto's op de weg, zodat Toy ota uiteindelijk met de tweede plaats genoegen moest nemen. Aan de populaire Starlet heeft het ze ker niet gelegen, die is in 1985 door veel autorijders gekocht. De Starlet is de kleinste telg van Toyota, hij ope reert in de kleine middenklasse. Daarna volgt de Corolla, waarvan de Hatchback het populairst en meest gekocht is. Om het rijtje compleet te maken komt in de royale middenklas se dan de Carina en Camry en tot slot in het hogere segment de Cressi- da en Crown. Als exclusieve modellen kent Toyota de sportmodellen: Celica en Supra, alsmede de zeer sportieve MR2 met middenmotor; en de 4x4 uitvoeringen: de Tercel 4WD en de Landcruisers. De Starlet is de kleinste en ook de voordeligste Toyota. Hij zit in de klas se van de andere Japanse broeders zoals de Nissan Micra, de Honda Jazz, Daihatsu Charade, Suzuki Swift en Subaru Justy en wat de Europea nen aangaat de Opel Corsa, Ford Fiesta, VW Polo, Fiat Uno, Renault 5, Peugeot 205, Citroën Visa enz. enz. Een gigantische concurrentie derhal ve, maar de Starlet doet het er best tussen, omdat hij begin 1985 fors ge wijzigd en gemoderniseerd is. Aller eerst is daar het moderne, gestroom lijnde uiterlijk, maar bovenal de gea vanceerde techniek, zoals Toyota's meerkleppen motoren. De Starlet is verkrijgbaar met twee 4 cilinders 12- kleppen motoren, een 999 cc en een 1295 cc. De prijs van de Starlet ligt rond de 14 tot 18 mille, hij start rond de 14.5, de 1.0 Economie, de 1.3 be gint net over de 16.5 en loopt uitein delijk via de automaat tot boven de 18 duizen gulden uit. Behalve een modern uiterlijk en een moderne techniek heeft de nieuwe Starlet ook binnenin meer ruimte en comfort gekregen. De wagen is t.o.v. zijn voorganger breder geworden en dat komt vooral de achterpassagiers ten goede. Door een ander opstelling en indeling is overal meer ruimte ge schapen, ook in het bagagecomparti ment. De afwerking is verder netjes, maar vooral bij de voordelige model len wat sobertjes. ,,Da's allemaal wel heel leuk en aardig wat jullie wekelijks publiceren, maar jullie moeten dan zelf ook een steentje bijdragen. Zo'n wekelijkse oproep om toch vooral zuinig met energie om te springen wordt op zo'n manier een beetje geweld aan ge daan." Attent telefoontje van me neer Berndsen uit Krimpen a/d IJssel. En de man heeft natuurlijk gelijk. Als je de krant niet volledig door de brievenbus heen duwt, blijft-ie hangen waardoor warmteverlies optreedt en, als 't een beetje tegenzit, een be hoorlijk koude trek door het huis kan ontstaan. „Doe me een lol", voegt meneer Berndsen daar aan toe: „en vraag jullie bezor gers om die kranten hele maal door de deur te du wen in plaats van half." Ook in een ander opzicht pleit meneer Berndsen voor nog meer stuwkracht achter de bezorging van de 40 Randstad-Edities. In de vakantieperiode is een krant die een tijdlang half uit de bus blijft steken ei genlijk net zo duidelijk als een briefje 'wij zijn met va kantie.' Dergelijke briefjes zijn, mede door de vrij in tensieve politievoorlichting weliswaar zoetjesaan aan het verdwijnen, maar het is dan natuurlijk niet de be doeling dat er een alterna tief voor wordt gemaakt. Meneer Berndsen heeft weer gelijk. Met de bemer king dat de waarschuwin gen aan vakantiegangers om hun tijdelijke afwezig heid niet te 'afficeren' wel iswaar door de politie wor den verstrekt, maar even vaak door Randstad-Edi ties onder de aandacht van 'het grote publiek' worden gebracht. Kenne lijk blijven dus niet alle kranten steken. De heer Berndsen wordt daarom niet minder intens bedankt voor zijn attente telefoontje. Maar ze komen niet terug in de oorspronkelijke stand als je ze weer terugklapt. Daarom laat ik eventuele passagiers altijd via het rechterportier instap,- pen. Je zit anders zo te mieren voordat je stoel weer goed staat. 'Verder is die toegankelijkheid wel goed. En de achterpassa giers kunnen de stoel voor hen ook zelf wegklappen. Er zit ook een pedaal onder waarmee je de stoelen kunt wegklappen.' Het uitzicht via spiegels en ra men van de Starlet is ruim en kent praktisch geen dode hoe ken. Een parkeerplaats is daardoor makkelijk te zien en door de geringen buitenafme tingen van de Starlet ook snel te benutten. Een 'sprintje' om bijvoorbeeld zo'n schaars plekje snel te bereiken is in de wagen oók prima te doen en door de ultra-korte draaicirkel staat de wagen in no-time langs de stoeprand, zo meldt Gerard. Die eigenlijk geen na delen over z'n wagen weet op te lepelen. 'Nee, ik ben dik te vreden over die wagen. Altijd starten, altijd rijden...geen pro blemen. Ik weet eigenlijk nou Het stookseizoen '85-'86 is vrijwel achter de rug. We heb ben al wat mooie dagen gehad en laten we hopen dat het een mooie zomer wordt. Voordat u ongestoord in de zon gaat lig gen, hebben we nog een paar tips voor u. Als u straks de centrale ver warming of de kachel uitdoet, kunt u het best de schoon maakbeurt meteen laten uit voeren. Dan voorkomt u dat al les tegen de winter op het laat ste nippertje moet en de ver warmingsmonteur het te druk heeft. In de regel hoeft er niet zoveel aan gasverwarming te gebeu ren: de brander(s) moet(en) worden schoongemaakt, de schoorsteen moet worden ge controleerd en eventueel moet de vlamhoogte opnieuw wor den afgesteld. Het zijn karweitjes, die u beter STREEFVERBRUIK 3 in m3 in «Mk: 09 Xi 24/3 31/3 7-4 t/m t/m t/m 30/3 6/4 13-4 500 18 15 17 600 22 19 20 700 26 22 23 800 29 25 27 900 33 28 30 1000 37 31 34 1100 41 35 37 1200 45 38 41 1300 48 41 44 1400 52 44 48 1500 56 47 51 1600 60 51 55 1700 64 54 58 1800 68 57 62 1900 71 60 65 2000 75 64 69 2200 83 70 76 2400 91 77 83 2600 99 83 90 2800 106 90 97 3000 114 96 104 3500 134 113 122 4000 153 129 140 4500 173 145 158 5000 192 162 175 5500 212 178 193 6000 231 195 211 niet zelf kunt doen en die u niet echt veel geld hoeven te kosten. Vraag de verwarmings monteur eens naar de moge lijkheden van een abonnement. Daarmee bent u dan in veel gevallen meteen van de voor- rijdkosten af in geval van sto ringen. Bij de oudere modellen centra le verwarming blijft de pomp vaak in de zomermaanden doordraaien. Dat kost u wel electriciteit, maar u voorkomt ermee dat de pomp vastloopt. U kunt de pomp ook uitscha kelen en maandelijks een uur laten draaien. Niet vergeten, want vooral met ons kalkhou- dende water zit een wat oude re pomp snel vast. Een automatische pompscha- kelaar zorgt ervoor dat de pomp regelmatig enige tijd draait, zonder dat u er verder omkijken naar heeft. Natuurlijk kost zo'n schakelaar u wel zo'n 70 gulden, maar reparatie aan de pomp is doorgaans duur der. Het klinkt misschien gek, maar juist de zomermaanden zijn bij uitstek geschikt om op kieren- jacht te gaan. Hebt u de afge lopen maanden gevoeld, dat er hier en daar ongewenste tocht- stromen uw huis binnenko men? Verhelp dat in de zomer maanden door tochtstrips te plaatsen. Bij mooi weer langere tijd ra men en deuren open hebben om de strips aan te brengen is niet érg. Vervelender is het als u dat aan het begin van de winter moet doen als de koude wind alweer naar binnen blaast. Een proefproces dat, in de vorm van een kort geding re centelijk diende voor de Haarlemse rechtbank heeft duidelijkheid gebracht rond de naam 'Best Shops in Town' waarmee 1750 winke liers in Nederland zich al een tijdlang presenteren. Tegen die presentatie kwam de reclamecodecommissie in het geweer. Niet zomaar, maar op basis van een klacht die een Nijmeegse ondernemer had ingediend naar aanleiding van de STER-spot die 'Best Shops' liet verschijnen. De reclamecodecommissie, zo als bekend belast met de be waking van onder, meer de 'oorbaarheid' van STER-spots, wees de klacht van de Nij meegse ondernemer toe en stelde dat het voeren van de naam 'Best Shops in Town' niet mocht. Die uitspraak schoot een Haar lemse ondernemer, eigenaar van een van de 1750 'Best Shops' in het verkeerde keel gat. In overleg met de uitvin ders van 'Best Shops', de mar keting en uitgeversorganisatie Bugamor in Almere besloot hij een proefproces aan te span nen. De Haarlemmer eiste van Bugamor voortzetting van hun eigen 'uitvinding'; eiste dus voortzetting van de overeenge komen reclamestrategie met 'Best Shops in Town' als mot to. De eis werd niet voorgelgd aan vakdeskundigen of arbitrage commissie. De eis werd neer gelegd bij de onafhankelijk rechter: in dit geval de presi dent van de Haarlemse recht bank. Die alle argumenten van de twee partijen op een rijtje zette en recentelijk tot een uit spraak kwam. 'Zaken mogen zich 'Best shops in town' noemen zolang maar voor iedereen duidelijk is dat zij dat zélf zeggen. De zaken mogen dus niet doen voorko men alsof ze door bijvoorbeeld een intensief onafhankelijk marktonderzoek tot 'best shops' zijn uitgeroepen.' Da's best duidelijk. Erg duide lijk zelf. En bij duidelijkheid is iedereen gebaat: beste organi satie, beste winkels, beste col lega's en vooral: beste klanten. De gedaagde in het kort geding, Wim Laver- man van Bugamor, in gezel schap van zijn raadsman. Die overigens niet uit een wets- winkel kwam maar gewoon een particuliere praktijk heeft. Wetswinkels komen overigens niet in aanmerking voor een 'Best Shops in Town' notering. Van Robert van der Wardt uit H.l. Ambacht ontvingen wij een mini- programma, wéér voor de ZX Spectrum, (waarover Robert schrijft dat die machine altijd nog een betere BASIC heeft dan de zgn. MSX-'standaard'). Het programma simuleert het INPUT-statement. Deze laatste heeft nl. geen maximale lengte en maakt altijd gebruik van de onderste twee regels van het scherm. Omdat dat wel eens lastig kan zijn schreef hij deze subroutine. De subroutine kan aangeroepen worden op de volgende manier: 10 FOR n=USR "a" TO USR "t POKE ri.126. NEXT ri REM H=| 15 REM O REM REM REM klMïn»JUHfS£^]Cait 30 9000 90 10 9020 9030 904.0 LET y y y DIM y '1ten PRINT hT x,y, OUER 1, PAUSE 12: LET X -INKEY IF CODE x»<6 OR CODE X ND CODE <12 OR CODE X 13 CODE X. 32 OR CODE X >122 T 9030 IF CODE X =6 THEN RAND 4.31",': GO TO 9030 IF CODE X 12 THEN GO O TO 9050 USR 9060 00 9070 HtN O O MI ZE NT AT IF CODE X 13 THEN PRI xy yy 1RETURN 90ÖO LET usy tl; LET y t 1 y - PRINT AT X 'J'4 y 1.11 IF +yy THEN LET y=y-I 9090 GO TO 9020 9100 IF y=yy THEN PRINT AT xy LET U9 (1,1 GO TO 9020 9110 PRINT AT XyLET y1 y-yy+l)="": LET y=y-l: GO TO 902 0 (regelnr.) LET x=10: LET y=5: LET len=16: GO SUB 9000 Dan kunnen 16 letters ingetikt worden en de cursor staat op positie 10,5. Het ingetikte wordt opgeslagen in y$(1). Wel oppassen dat y+len kleiner is dan 33 omdat anders de tekst van het scherm loopt en de foutmelding 'B Integer out of range' verschijnt. Speel met deze puzzel mee in de NATIONALE RODE KRUIS PUZZELMARATHON Stuur de oplossing van deze puzzel naar de Nationale Rode Kruis Puzzelmarathon en u maakt kans op èén van de Indien de opbrengst van dit kansspel niet aan de gestelde voorwaarden van de Wet op de Kansspelen voldoet, is vergunninghoudster verplicht het prij zen pakket in evenredigheid aan te passen Voor 1,50 speelt u al meel Méér dan éèn oplossing insturen mag natuurlijk ook en vergroot uw kansen op het winnen van één van de vele prijzen A Alle prijswinnaars krijgen na de trekking bericht thuisgestuurd Informatie Nationale Rode Kruis Marathon 070-846602/03. M Maak voor elke oplossing 1.50 over per giro/bankoverschrij- ving/storting op gironummer 62000 t.n v Nationale Rode Kruis Puzzelmarathon te Den Haag. Schrijf uw oplossing op de achterkant van het overschrij- vings/stortingsformulier of stuur uw oplossing(en) op een gefrankeerde briefkaart (50 ct) naar de Nationale Rode Kruis Puzzelmarathon. Postbus 28120, 2502 KC Den Haag en plak er per oplossing 1,50 aan geldige postzegels extra bij. Vermeld naast de oplossing ook het nummer van de puzzel en de naam van deze krant Inzenden uiterlijk binnen 7 dagen Vergunning Min v Justitie d d 7 5 85, nr L O 700/143/089 1 2 3 4 5 6 7 8 10 11 13 15 "l6 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 KRUISWOORDSPEL RE-16 Horizontaal: 1 ouderwetse tijdmeter; 8 vogelvrijverklaring; 11 en andere; 12 kwajongen; 13 bergplaats; 14 bende; 16 mann. dier; 17 beddegoed; 19 aanw. vnw.; 22 streep, 24 bouwmateriaal; 25 kelner; 27 schoonmaakgerei; 29 motor races; 30 op grote afstand; 31 wapen; 32 koordans; 33 en volgende; 34 gesponnen draad; 35 aardgordel; 36 plant; 38 bovenste dakrand; 40 liefdegod; 42 vloerbedekking; 45 platte steen; 47 ziekelijke zucht; 49 nobel; 51 boom; 53 voegwoord; 54 kleefstof; 55 voorspel. Verticaal; 1 duw; 2 inborst; 3 modder; 4 eetgerei; 5 in orde; 6 zwarte, kleverige stof; 7 vuur; 8 hoofddeksel; 9 ten bedra ge van; 10 telwoord; 13 strijdmacht; 15 wal; 18 naarstig; 20 van zekere houtsoort; 21 plant; 23 telwoord; 24 tenen mand; 26 knaagdier; 28 genieting; 31 vallei; 32 edelsteen; 34 strafwerktuig; 37 heiig voorwerp der Indianen; 39 deel v.e. huis; 41 ontvangstbewijs; 43 deel; 44 groei; 46 vr. munt; 48 een zekere; 50 deel v.h. been; 52 lidwoord. Welke zin ontstaat er na het invullen van de balk? 147 55 48 12 19 18 40 52" 20 139 33 46 7 36 10

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 9