Nieuwe «5 Schiedams brede aanpak uniek" In 't kort Pastores bezorgd om Wilton RANDSTAD EDITIES IN KRANT Grijpt SVDPW titel? Stadsblad Orkestrale ook via ziekenomroep HET NIEUWE STADSBLAD OP KONINGINNEDAG GESLOTEN Het Nieuwe Stadsblad Lintje bij afscheid van Glasfabriek Theater programma Schrijvers- avond ichiedam i irkeers- veilig Rock 'n roll- in Goudsbloem Industrieel verleden WOENSDAG 23 APRIL 1986 - NR. 32 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG 11 SCHIEDAM Tussen nu en begin 1988 zul len alle leerlingen van de openbare basisscho len in Schiedam kennis hebben gemaakt met het verschijnsel computer. Ook alle leer krachten van deze scholen kunnen dan om gaan met toetsenbord en beeldscherm. De achterstand die het Nederlandse basisonder wijs heeft opgelopen in het gebied van infor- matika, denkt Schidam niet alleen snel, maar ook „voor een habbekrats" in te lopen. De computer mag dan op veel scholen al min of meer zijn ingeburgerd, weten waar ze voor die nen en hoe je zo'n appa raat moet bedienen is een tweede. Volgens gemeen telijke onderwijsconsulet Lex Tigges schort het daar nog al eens aan: „Als je deze vorm van onderwijs overlaat aan hobby-ist kom je niet ver. Je moet het breed en vooral gron dig opzetten". Balpen Zingend Ons kantoor is woensdag 30 april de gehele dag gesloten. EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN C Computerles voor een habbekrats Leerlingen van de Woudhoek school maken op Buiten de Veste kennis met de computer. De eerste praktische les: het opstellen van de gas- en lichtrekening van de nutsbedrijven. Voor zo'n brede aanpak heeft Schiedam dan ook na enig overleg gekozen. Een vrij unieke benadering, want waar veel gemeenten het informati- ka-onderwijs concentreren op één of twee scholen, voert Schiedam de computer gelijk tijdig op alle openbare basis scholen in. Eerst krijgen de kinderen van af de derde klas een voorbe- reinde les op hun eigen school, daarna gaan ze een ochtend of middag oefenen in het compu terlokaal op de scholenge meenschap Buiten de Veste of het stedelijk Gymnasium. Daarna volgt nog een afslui tende les door de eigen onder wijzer. Rond 1988 wordt die eerste kennismaking vervolgens in praktijk gebracht, bijvoorbeld door de scholieren aan te leren hoe ze via het beeldscherm boeken in de bibliotheek moe ten opzoeken. Weer een stapje verder ligt de tijd dat zal na 1988 zijn dat alle scholen over eigen apparatuur be schikken en het voor de leer- lingn net zo gewoon is om even achter het scherm te kruipen als met de balpen een dictee uitschrijven. Het lijkt een enorme investe ring, maar volgens Tigges hoeft het allemaal niet veel te kosten. De techniek ontwik kelt zich zo snel, dat regelma tig grote partijen verouderde computers op de markt wor den gedumpt, meestal tegen meer dan schappelijke prijzen. Die modellen zijn voor onder wijsdoeleinden vaak heel ge schikt. Veel scholen hebben volgens Tigges de fout gemaakt, hals over kop apparatuur aan te Liesbeth Christochowitz coördineert het computeronderwijs op de openbare basisscholen: „Na afloop van de les gaan de kinderen zingend de klas uit". SCHIEDAM Dinsdag 29 april start in De Erker (Jan v. Avennestraat) een soosmiddag voor mensen van middelbare leeftijd. Fit zijn en fit blijven is de bedoeling van dit gebeuren, waarbij o.a. getafeltennist en gebiljart kan worden. Contri butie: 5 gulden per maand. Meer inlichtingen: of 263161. tel. 267767 Atelier No Problem begint binnenkort officieel met het maken van (eigentijdse) kle ding. Het pandje aan de Ha- vendijk wordt na de langduri ge verbouwing op vrijdag 25 april geopend door wethouder Hafkamp. In sporthal Margriet vinden woensdag 7 mei opnamen plaats voor een aflevering van het Tros tv-programma Op Volle Toeren. Het program ma, gepresenteerd door Chiel Montagne, wordt uitgezonden op zaterdag 10 mei. In deze uitzending o.a. Dennis en Mie- ke, Roos, Frank en Mirella. Liefde Verdriet-show in Huize Frankeland SCHIEDAM De vijf Schiedamse harmonieor kesten die zich op zaterdag 26 april in de Margriethal „Orkestrale '86" presente ren zullen over belangstel ling niet te klagen hebben. Daar de kaartverkoop voor dit concert erg goed loopt zal de Margriethal die avond weer stampvol zitten. Die avond zal de Ziekenomroep Schiedam (Z.O.S.) opnames maken van het concert, zodat ook de zieken en bejaarde in woners van Schiedam van dit muzikale gebeuren kunnen genieten. Kaarten voor de Orkestra le zijn nog verkrijgbaar bij de VVV Schiedam en bij de deelnemende orkesten. De kaarten kosten 3,50 per stuk. Ook zullen er op 26 april nog plaatsbewijzen aan de zaal te koop zijn. De Orkestrale '86 begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. SCHIEDAM Eenmaal per jaar - in de maand april - ver zorgt het personeel van Huize Frankeland een optreden voor de bewoners. Dit jaar vond dit festijn voor de vijfde maal plaats. Onder leiding van de aktiviteitenbegeleidster Tine ke Taffijn knutselden meer dan 35 personeelsleden uit al lerlei diensten van het verzor gingstehuis een Liefde en Ver- driet-show in elkaar. Alle aan wezigen werden bij de ingang van de grote zaal verwelkomd met een programmablad en een zakdoekje om de opwel lende traantjes weg te pinken. De show bestond uit een aan eenschakeling van sketsjes, zang, dans en voordrachten die alles te maken hadden met liefde en verdriet. Het begon met een bruiloft, er kwamen kinderen, die werden weer groot, ze verloren hun ouders, en de kleinkinderen stonden op een gegeven ogenblik ook weer voor het altaar. Arie Commandeur kwam het toneel op en verraste iedereen met twintig kleine vingertjes: hij bleek een tweeling gekre gen te hebben. Luc Pors, ge kleed als kleine jongen, zong enkele kinderliedjes uit de oude doos. In de ballade over Oud-Schiedam haalden Ria Severijns en Paul Schoof her inneringen op uit de periode uit het begin van deze eeuw. Voor het publiek bleken deze beelden uit de jeugdjaren niet vervlogen. De groep van de dagverzor ging, personeel van de Stich ting Gezinsverzorging Schie dam, bracht de trappelzak- boogie. Jos en Clarie zorgden voor de nodige hilariteit in hun rol als baby; Crista en Wendy wisten met hun peu ters geen raad. De verdrietige kant van de be zuinigingen werd door de da mes van de receptie belicht op de melodie van Farce-majeur. In Nel bleek een schrijftalent verborgen. Jos Poell sprak het geheel in declamatievorm aan elkaar. Evenals andere jaren zorgden Marcel en Johan voor een uitstekende geluidskwali teit, de heer Rensman schil derde traditiegetrouw het de cor. Tot het einde van de show bleef het publiek geboeid. Het slotlied werd dan ook door ie dereen luidkeels meegezongen. schaffen die bij nade rinzien veel te duur bleek. En door het onderricht over te laten aan een enkele geestdrifte leerkracht, kwam er van een systematische aanpak ook niet veel terecht. Voor het nu al zo'n anderhalf jaar lopende informatika-pro- jekt maakt de gemeente ge bruik van de diensten van Liesbeth Christochowitz. Deze afgestudeerde biologe liet zich omscholen tot computerdes kundige en wist al snel de cha otische toestanden rond het romputeronderwijs te stroom lijnen. „Welke klas hier ook komt, alle kinderen zijn even en thousiast. Ze komend zingend binnen en ze gaan zingend weg. Kinderen leren ontzet tend snel met deze apparatuur omgaan. En vaak vinden ze het veel leuker dan een lesje aardrijkskunde of rekenen". Hetzelfde geldt volgens Tigges voor de onderwijskrachten. Voor de scholingscursus voor het personeel, verzorgd door de pedadogische academie uit Dordrecht, bestaat een enorme belangstelling. Advertenties voor onze overige Randstad-Edities zoals Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Delftse Post, West- land Post dienen uiterlijk dinsdag 29 april om 16.00 uur in ons bezit te zijn. Voor onze vrijdag editie kunt u normaal op donderdag te recht tot 16.00 uur. Uw medewerking stellen wij zeer op prijs. Broersvest 125, Schiedam. SCHIEDAM Het reilen en zeilen van Wilton Fije- noord blijft Schiedam be zighouden. Na de gemeenteraadsleden en een groot aantal bedrij ven, protesteren nu ook de kerkelijke leiders van bij na alle gezindten uit de stad tegen de gang van za ken rond de werf. Zij doen dit in een brief aan de CDA-fraktie in de Tweede Kamer, die luidt als volgt: „Geachte fraktie, De pastores in Schiedam leggen het volgende aan u voor. Wij zijn al jaren ge confronteerd met de ge volgen van de spanningen rond de werf Wilton-Fije- noord. Er is meegeleefd met mensen onder de drei ging van ontslag, dat tot tweemaal toe plaats had. Wij hoopten mee met een reddingsplan dat de ge meente Schiedam aan bood. Nu is de spanning weer hoog opgelopen. En dat in een stad die vele en grote sociale en economi sche spanningen kent. Wij vragen u niet om een voorkeursbehandeling van Wilton. Wij vragen alleen om een eerlijke kans voor de werf, zonder al te ge kunstelde belemmeringen. Is dat niet de definitie van rechtvaardigheid: Gij zult bij het rechtspreken geen onrecht doen - gij zult de arme niet begunstigen en de aanzienlijke niet voor trekken? (Leviticus 19:15). Politiek gezien heeft juist het CDA in deze zaak op dit moment een belangrij ke, misschien wel door slaggevende stem. Wij vra gen of u die stem gebrui ken wilt terwille van een menselijke en doordachte beslissing. Laat Wilton bewijzen dat het de uitdaging aan kan. Het respect voor een be drijf dat ook een organis me is dat in zoveel tiental len jaren gegroeid is, en gun het een levenskans. Dat vragen wij u uiterst dringend. Wij wensen u wijsheid toe bij die beslissing. SCHIEDAM Arie Pieter van Bezooijen heeft bij zijn afscheid van de Vereenigde Glasfabrieken een konink lijke onderscheiding ontvan gen. Bezooijen kreeg de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. Het lintje, uitgereikt door burgemeester Scheeres, vormde de kroon op zijn 40- jarig dienstverband bij de Glasfabrieken. A. P. van Be zooijen was werkzaam op de afdeling marketing en sta tistiek. Het UI-.—. nifuwc

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1