3 Veilig de straat over WONEN WOONDROOM De woningmarkt dit voorjaar EB a WOONNIEUWS ZONWERING SCHIEDAM Vrouwen Zelf muren bouwen VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR DOE-HET-ZELF ZAKEN CAMPINGSPORT SCHIEDAM Bij het bouwen van woonwijken wordt aan veel dingen gedacht: voldoende speelruimte voor de kinderen, het snel verkeer zoveel mogelijk buiten woonwijken, een afwisse lende inrichting van de straten, hier en daar een parkje, en voldoende winkels in de buurt. Eén aspect wordt echter vaak uit het oog verloren: de 'so ciale veiligheid', eenvoudig gezegd: het gevoel van veilig heid op straat. Gelukkig is daar de laatste tijd meer aandacht voor. In veel grote steden is onderzoek verricht naar de veiligheid van woonwijken en het centrum. Over de resultaten van deze onderzoeken gaat dit artikel. Waar komen de gevoelens vandaan, zijn ze gebaseerd op feiten, en is er iets aan de onveilige situaties te veranderen. Slecht verlicht fietspad. RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-72727 Eindredaktie Marijke Sterk L- Mooi plek je in Hellevoetsluis Wijken Tunnels, vaak niet al te plezierig. Tunnels Parkeergarages Aandacht Op zo'n weg, zonder goede verlichting kan van alles gebeuren. Prijspeil Aantrekkelijk Toekomst Regio Te koop staande woningen van NVM-makelaars (ultimo van het jaar) garagemuren van BAZ-elementen Landelijke prijsontwikkeling van via NVM-makelaars verkochte woningen (bestaande woningen) Veilig spelen TUINMEUBELEN ZONWERINGEN De moaerne KoiieKtie Dijkstra verlichting J Syiuvro VERWARMING SANITAIR ZEEMAN'S IJZERHANDEL KAMPEERARTIKELEN TENTEN CARAVANACCESSOIRES HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 9 MEI 1986 PAGINA 14 De term 'sociale veiligheid' valt uiteen in twee delen, de subjec tieve veiligheid heeft te maken met hoe men zich op straat 'voelt', óf men bang is, en waardoor die angst veroorzaakt wordt. Met de objectieve veiligheid wordt de werkelijke onveiligheid van een bepaalde situatie bedoeld. Om die te meten wordt gebruik gemaakt van cijfers van de politie. Hoe vaak zijn in die buurt mensen daadwerkelijk lastig gevallen, hoe hoog is de criminaliteit in die be paalde wijk. De subjectieve en objectieve vei ligheid staan in nauw verband met £lkaar. Mensen voelen zich vaak ■onveilig op plaatsen waarvan ze "weten dat daar al eens eerder an deren lastig gevallen zijn. En om gekeerd: een tasjesdief zal inder daad een plaatsje uit het zicht van omwonenden kiezen en goed ver lichte, overzichtelijke plekjes ver snijden. De problematiek van de so ciale onveiligheid is het be langrijkst voor vrouwen. Een enquête heeft uitgewe zen dat 46 procent van de vrouwen zich 's avonds op straat onveilig voelt. Bij de mannen is dat 'maar' 13 procent. Bovendien heeft een onderzoeksbureau van het ministerie van justitie geschat dat jaarlijks 100.000 vrouwen op straat lastig gevallen worden door handtastelijke mannen. Om dan nog maar te zwijgen over de tasjesdieven en de kwajongens. De angst van vrouwen op straat is dus niet uit de lucht gegrepen. Zij hebben zelf een aantal oplossingen voor het probleem gevonden. De meest gebruikelijke is: 's avonds thuisblijven. Een aantal anderen laat zich brengen en halen of gaat met de auto. Wanneer dat niet mogelijk is en men toch 's avonds over straat moet, wordt de meest veilige route gekozen, en houdt men vee lal de fietsketting in de hand. Het huis aan de Glacisweg 51 in Hellevoetsluis is gebouwd in 1954. Het is van het type 2/1 kap. Een „Woondroom" met name van wege de ligging en de perfekte staat van onderhoud. Het ligt op ongetwijfeld éen van de mooiste plakjes van de gemeente. Men heeft vrij uitzicht op de wallen en de vesting. En het huis zelf mag er ook zijn. Het ligt op een grondoppervlak van circa 329 vierkante meter. Al- les verkeert in perfekte staat. Op de begane grond vinden we onder meer een fraaie entree, een ber ging, een bijkeuken, de keuken en de woonkamer. De woonkamer heeft visgraat parket op de grond en heeft een mooie open haard- partij uitgevoerd in schoonmetsel- \Serk. De keuken mag er ook zijn. Van het merk Tielsa en voorziet^ Het gevoel van veiligheid heeft al les met 'zien', zicht, overzicht en uitzicht te maken. Daarom zijn de angstgevoelens 's avonds vaak het grootst. Daarnaast spitst het pobleem zich toe op onoverzichtelijke situaties en plaatsen die buiten het ge zichtsveld van de omwonenden liggen. De grootste boosdoeners zijn de struiken en de bosjes. Gemeente besturen bepaalden dat er meer groen moest komen, ter afwisse ling van het beton, om daardoor een sfeervoller stadsbeeld te krij gen. Daarbij werd echter nauwe lijks stil gestaan bij de gevolgen van een dergelijke groenstrook voor de overzichtelijkheid. Wan neer zo'n struikenrij groeit haalt ze het fietspad en het voetpad vol ledig uit het zicht, het contact met de rijbaan waarop de automobilis ten rijden gaat verloren. Door die onoverzichtelijkheid wordt het pad door de gebruiker als onveilig ervaren. Natuurlijk is daarnaast de straat verlichting van groot belang. Op een verlichte, open weg komt de (kleine) criminaliteit aanwijsbaar minder voor. Ook op iets breder plan, de infra- van allerlei apparatuur variërend van een elektrische kookplaat tot een vaatwasser. Op de eerste ver dieping liggen drie slaapkamers, waarvan één met een balkon. De fraaie, geheel betegelde badkamer bevat ondermeer een toilet, wasta fel en een ligbad. De bergzolder is bereikbaar met een wegklapbare trap. Naast een garage heeft men ook de beschikking over een fietsen berging en een houthok. Het ter ras in de tuin heeft een oppervlak van 16 vierkante meter. De ramen en deuren zijn recent vernieuwd en uitgevoerd in hardhout en iso lerende beglazing. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen van Van der Hoek Makelaardij in Helle voetsluis, telefoon 01883-14000. De vraagprijs bedraagt 198.000,-. Kosten Koper. structuur van een wijk of stad, speelt de veiligheid een rol. Wan neer in een gedeelte van de stad alleen winkels en bedrijven zijn, is het daar na sluitingstijd meestal uitgestorven. Een vrijplaats voor criminelen. Datzelfde is het geval wanneer de woonwijken ver uit elkaar liggen. In het tussenliggende stukje nie mandsland kunnen kwaadwillen den het de passerende fietsers las tig maken. De tunnels vormen een probleem apart. Voor veel vrouwen zijn dat absoluut onbegaanbare plaatsen. In Utrecht bijvoorbeeld vindt men een fors aantal fietserstunnels. Een inwoonster van die plaats ver telt: „Zo'n tunnel is werkelijk doodeng. Eenmaal onder de grond gekomen is er geen uitweg meer en kun je een belager zó in de armen fietsen. Vaak is in die tunneltjes ook nog de verlichting kapot, zodat je aan het begin niet kunt zien of de tunnel leeg is. En dan heb je er ook nog waar een bocht in zit. Daar zijn alle moge lijkheden om je verdekt op te stel len. Levensgevaarlijk!" Oplossingen hiervoor zijn korte overzichtelijke tunnels, waarin de verlichting zo is aangebracht, dat zij niet al te eenvoudig kapot is te krijgen. Bovendien is het het beste wanneer aan het begin en aan het eind van de tunnel huizen staan, zodat de aanwonenden een oogje in het zeil kunnen houden. Gemeenschappelijke bergingen en parkeergarages hebben hetzelfde probleem. Ook daar loop je arge loos naar binnen en is er vaak geen uitweg. In de parkeergarages is de stilte op de bovenste verdie ping vaak angstwekkend. Aan het aantal autokraken op die plaatsen is af te lezen hoe welig de crimina liteit daar tiert. Oplossingen hiervoor kunnen ge vonden worden in bijvoorbeeld een gesloten t.v.-circuit. Zo'n controle werkt zeer preventief. Voor gemeenschappelijke ber gingen is het goed wanneer ze een centrale deur hebben die afgeslo ten kan worden. Wanneer slechts een beperkt aantal mensen de sleutel heeft, wordt een vreemde ling eerder opgemerkt, en is de veiligheid groter. Bovendien geldt ook hier weer dat een deugdelijke verlichting voor de overzichtelijk heid enorm belangrijk is. De laatste tijd komt onderzoek naar de sociale veiligheid steeds meer in de belangstelling. De Enige Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) is in verschillende plaatsen bezig met een inventari satie van de onveilige fietspaden. In een aantal steden wordt geke ken naar de mogelijkheden voor het bewonen van de ruimten bo ven de winkels in het centrum, zo dat daar de sociale controle groter wordt. Ook het gemeentebestuur kan maatregelen nemen, bijvoorbeeld door het kort houden van de groenstroken. De belangrijkste ontwikkeling is echter wel dat bij de aanleg van nieuwe wijken al direkt rekening gehouden wordt met de sociale veiligheid. De woningen worden vaak weer zo gesitueerd dat ze uit zicht hebben op straat, en de be groeiing wordt laag gehouden. Het is tenslotte ook in ieders be lang om 'veilig de straat over te kunnen'. Informatie Met het onderzoek naar sociale veiligheid zijn onder andere bezig: De Enige Echte Nederlandse Fietsersbond, Postbus 2150, 3440 DD Woerden, telefoon 03480- 16250 Buro Zijaanzicht, een bureau voor landschapsarchitectes, post bus 511, 6700 AM Wageningen, telefoon 085-516507 Dienst Ruimtelijke Ordening in Amsterdam, Wibautstraat 3, 1091 GH Amsterdam, telefoon 020- 5964582 Stichting Vrouwen Bouwen en Wonen gevestigd in het Bouwcen trum aan het Weena in Rotter dam. Onlangs is in Alkmaar het jaarlijkse NVM-congres gehouden. Zoals gebruikelijk daarin veel aandacht voor de situatie op de woningmarkt. Met name NVM-voorzitter P.G. Jager verstrekte in zijn jaarrede het nodige cijfermateriaal over de markt. Een aantal citaten uit deze toe spraak. Jager waarschuwde overigens voor een foutieve interpretatie van die cijfers: „De onroerend goedmarkt valt uiteen in veel - zeer veel - verschillende deelmarkten. De Randstad verschilt van de Achterhoek. Kantoorruimte is iets anders dan woonruimte.De landelijke cijfers zijn derhalve graadmeters voor de onroerend goedmarkt, maar bieden niet het percentage waarmee üw huis, kantoor of boerderij in waarde is gestegen of gedaald. De prijsontwikkeling is interessant, maar van meer belang is de ontwikkeling van het aantal transacties." Jager: „Over de afgelopen twaalf maanden (april'85 tot en met maart '86) in vergelijking met de twaalf maanden daarvoor be draagt de stijging ruim twintig procent. Meer transacties bete kent nog geen hogere prijzen, ook al is er sprake van een opwaartse druk op de prijzen. Vergelijken we de gemiddelde prijs in de afge lopen twaalf maanden met die in de periode daarvoor, dan zien we een stijging van 138.900 naar 140.700, ofwel van één procent. Vergelijken we de eerste kwarta len in '85 en '86 dan zien we een stijging van vier procent. Er is dus een opwaartse beweging merkbaar bij een prijsniveau dat overeen komt met dat van tien jaar gele den. Tegen het aanbod moet het aantal transacties worden afgezet. Het aantal keuzemogelijkheden dat er per transactie is, is een goed kerncijfer om de ruimte op de wo ningmarkt aan te geven. Dit kern cijfer bedroeg in 1978, toen er een krappe op hol geslagen markt was, twee. De laatste jaren, bij een te ruime markt, ligt het rond de tien, waarbij sinds kort een ten dens tot verkrapping bestaat. Het - overigens nooit voor elke deel markt te bereiken - ideaal ligt op vijf a zes. Het aantal keuzemogelijkheden bedraagt thans voor - etagewoningen: 9 - goedkope eengezinswoningen: 8 - overige eengezinswoningen: 10. Ook in de prijsontwikkeling van deze woningtypen is een gering verschil te zien: - etagewoningen: minus 1% - goedkope eengezinswoningen: plus 3°7o - overige eengezinswoningen: plus 1 Uit de bestudering van deelmark ten zijn enige trends af te leiden zoals - vraag naar kwaliteit; - vraag naar grotere leefruimten; - vraag naar grotere appartemen ten; - behoefte aan zeer specifieke vrije sectorbouw in bepaalde wo ningmarktgebieden; - voorkeur voor stedelijk wonen. Jager: „Op de woningmarkt wordt meer verkocht tegen gemid deld dezelfde prijzen, waarop een lichte druk tot stijging bestaat. Zet het herstel van de economie door, dan zal ook de woning markt zich in opgaande lijn blij ven ontwikkelen. Bestudering van kleine deelmarkten laat zowel ruime als krappe marktsegmenten zien. Bij krappe markten gaat het veelal om vraag naar kwaliteit. De makelaardij ziet de toekomst ge matigd positief in, levert graag kwaliteit bij de dienstverlening aan de cliënt en wacht met smart op de wetgeving bemiddeling on roerend goed", aldus NVM-voor- zitter Jager. dit jaar verwacht ik aantrekkende prijzen, in een aantal gevallen een prijsstijging. De rente-ontwikke ling blijft daarbij een belangrijke factor." Makelaar N.J. Jansen van Makelaardij De Sijde uit Leidschendam: „Ik heb de indruk dat het aantal transacties ook in onze regio fors gestegen is. We constateren een prijsstijging van een paar procent. Met name de goedkopere eengezinswoningen tot 180.000 gulden lopen goed. In de appartementen is de ontwikke ling minder gunstig. Voor de prij zen verwacht ik dit jaar een lichte stijging." De heer H.J. van der Kamp van Waltmann Co uit Dordrecht: „Er is bij ons sprake van duidelijk meer bedrijvigheid op de markt. Tot 150.000 gulden is er veel vraag. Sinds januari/fe bruari zien we ook een toename van de vraag naar duurdere pan den van 3 tot 5 ton. De prijzen zijn stabiel. Is er veel belangstel ling in een categorie dan kan dat een lichte opwaartse druk beteke nen. De ontwikkelingen dit jaar zijn sterk afhankelijk van de rente. Rigoreuze prijsstijgingen verwacht ik niet". Mevrouw J. Janssens van Brink Kooijman zegt over de Rotterdamse marktsi tuatie het volgende: „In bepaalde sectoren gaat het goed, overtreft de vraag zelfs het aanbod. Kopers hebben een duidelijke voorkeur voor huizen tot 150.000 gulden op eigen grond. Panden op erfpacht zijn moeilijk verkoopbaar. Popu lair zijn de wijken Schiebroek, Kralingen en Hillegersberg. Ook kleinere flats van een wat ouder type, maar wel op eigen grond, doen het goed. Dat geldt echter weer niet voor de duurdere vrije secrot appartementen die een paar jaar geleden op erfpachtgrond ge bouwd zijn. Daar waar de vraag het aanbod overtreft is sprake van een duidelijke prijsstijging." Makelaar G.J. van der Hoek uit Hellevoetsluis over de markt op Voorne-Putten en Rozenburg: „Ook hier zien we een duidelijke stijging van het aantal transacties. Naar mijn mening echter minder fors dan het landelijke cijfer. Ik heb de indruk dat het hier om een stijging van circa tien procent zal gaan. Er is veel vraag naar wonin gen in de lagere prijsklassen, zeg maar tot 120.000 gulden. Echter ook de vraag naar duurdere pan den, boven de vier ton, trekt weer aan. Ook in de appartementen zit wat beweging. Heel duidelijk blijft de kritische houding van de consument/koper. Een huis waar iets aan mankeert, loopt men voorbij. Zo'n factor is bijvoor beeld achterstallig onderhoud. Op langere termijn verwacht ik wel een prijsstijging. Ik denk dat bin nen een jaar de prijzen een pro cent of vijf zullen stijgen." De heer J.M. Taillie van De Leeuw Makelaardij in Rijnsburg: „Ik schat dat het aantal transacties in onze regio toch wel met zo'n 25 tot 30 procent is toegenomen. Dat ligt dus hoger dan het landelijke cijfer. Er is vooral veel belangstel ling voor huizen in de prijsklasse van 150.000 tot 200.000 gulden. Ook in het duurdere segment loopt het beter. Sinds november- /december van het vorig jaar is er ook weer vraag naar woningen van 350.000 tot 600.000 gulden. Echte prijsstijgingen hebben we hier nog niet gezien. Wel merk je dat verkopers geneigd zijn weer wat meer te vragen. Wij zijn daar zelf nog erg huiverig voor. Voor het komend jaar zijn onze ver wachtingen positief. Zeker wat het aantal transacties betreft. Wat de prijzen aangaat verwacht ik niet al te grote stijgingen, de neer waartse druk op de prijzen is ech ter beslist verleden tijd". De heer F.A. Imholz van Lafeber Make laardij in Gouda: „De toename van het aantal transacties ligt hier op een met het land vergelijkbaar niveau. Met name rond de 150.000 gulden loopt het goed. In de tweede helft van het vorig jaar is ook de belangstelling voor hui zen in de prijsklasse van 2,5 tot 5,- 5 ton weer toegenomen. De prijs ontwikkeling verschilt als het ware per wijk en is sterk afhankelijk van de hoeveelheid aanbod. Komt er een hoeveelheid nieuwbouw op de markt dan betekent dat in een aantal gevallen dat de bestaande bouw stil valt. Al met al hebben we in onze regio een kleine prijs stijging kunnen waarnemen. Voor Aanbod 50000 40000 30000 20000 10000 NVM 1980 1981 1982 1983 1984 1985 Tijd Bron NVM Doe-het-zelvers pakken steeds grotere klussen aan. Een ontwik keling die wordt gestimuleerd doordat fabrikanten zich steeds meer op deze markt gaan toeleg gen. Rigips ontwikkelde bijvoor beeld recent een tussenwand die door een handige doe-het-zelver gemakkelijk geplaatst kan wor den. Er is echter ook al geruime tijd een systeem op de markt waarmee buitenmuren gebouwd kunnen worden. Het gaat daarbij om de zogenaamde BAZ-elemen- ten. Geïsoleerde sandwichpane len, gemaakt van een betonachtig materiaal, die muurvast worden geklemd in een soort kunststof kolommen. Dus een prima muur zonder dat er hoeft te worden ge metseld en dergelijke. BAZ-elementen worden gebruikt voor serres, garages, bergingen, bedrijfsgebouwen, enzovoort. Mede-directeur van BAZ en de uitvinder, de heer W. A. Hoskens: „Je kunt er geen huizen mee bou wen. Op dat punt voldoen de pa nelen niet aan de bouwvoorschrif ten. Dat heeft te maken met een condesatie op de keiharde platen. De kolommen zijn van kunststof. Het is een recyclingprodukt^ Ma teriaal dat je kunt zagen, schaven en schroeven. Pluspunten van het systeem zijn de eenvoudige en snelle bouwmethode, de hoge iso- latiewaarde, het onderhoudsvrije karakter, de aantrekkelijke prijs en de wetenschap dat het materi aal steeds opnieuw gebruikt kan worden". BAZ-elementen worden in meer dere uitvoeringen en in drie kleu ren geleverd. BV Vlietbouw in Rotterdam, be last met de verkoop in onze pro vincie, heeft zelfs bouwpakketten voor vakantiewoningen die op het systeem zijn gebaseerd. (x/ 1 200 190 180 170 160 150 140 130 120 110 100 0 .000,-) 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 Bron: NVM Volgens onderzoek van de Stich ting Consument en Veiligheid moeten er per jaar zo'n 15.000 kinderen in het ziekenhuis worden behandeld als gevolg van een on geval in een speelgelegenheid. Be langrijkste oorzaken zijn achter stallig onderhoud van de toestel len en een onveilige inrichting. Met de landelijke organisatie voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie (NUSO) is genoemde stichting een voorlichtingscampagne gestart ge richt op ouders en leerkrachten. Er is ondermeer een folder over het onderwerp uitgegeven getiteld „Veiligheid voor speelgelegenhe- den". Daarin aandacht voor za ken zoals de meest geschikte on dergrond, de eisen waaraan popu laire speeltoestellen moeten vol doen en de punten die van belang zijn bij de inrichting van het ter- reintje. Voor informatie kan men terecht bij de NUSO in Amster dam, telefoon 020-269661 of bij genoemde stichting 06-0220220. De Stichting Bouwhulp heeft in opdracht van de Hout- en Bouw bond CNV en Konsumenten Kon- takt een onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van kostenbes paring bij de bouw van woningen. Maandelijks kan een bedrag van zestig gulden worden uitgespaard wanneer men de subsidiemogelijk heden beter zou uitnutten. Daar komt nog een besparing van 120 gulden bij wanneer er prijsbewus ter wordt ontworpen en uitge voerd. Vooral de lokatiekeuze, de vorm van het bouwblok en de ligging van de woningen is van belang. Met extra maatregelen moet voor zichtig worden omgesprongen. Elke 2000 gulden die aan een fraaiere afwerking wordt besteed leidt tot een verhoging van de huur met 18 tot 20 gulden per maand. Ook op het terrein van isolatie is voorzichtigheid geboden. Té hoge investeringen besparen weliswaar op het energieverbruik maar blij ken niet lonend. Een andere besparingsmogelijk heid kan worden gevonden in de dakconstructie. Een bewoonbare zolder moet per maand 26 gulden extra opbrengen. Portiek-etage woningen met vier woonlagen zijn 23 gulden goedkoper dan wanneer er drie lagen zouden zijn. Boterstraat 10, telefoon 010-267215 achter Hema Voor Goede Verlichting Schiedam Broersvest 58-60-62. Tel. 010-267718 BfTSr^-SllOP^ LfSslpr1r> SANITAIR EN KACHEL QER MOEZEL SCH,E 40-52 SCH,ECAM SPECIALISMEN TEL. 010 - 73 20 >7 Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594 V IN <,y*'10\\N Boterstraat 10, telefoon 010-730074 achter Hema -0 L- RANDSTAD EDITIES RANDSTAD EDITIES

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 14