SFC: een vriendenclub timmert aan de weg Ryan Schaper „Kampioen worden lijkt me hartstikke leuk" Schaap verlangt onderste uit de kan Humor viert hoogtij bij Schiedammers Fraaie lob Gekkenhuis HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 9 MEI 1986~ ADVERTENTIE PAGINA 17 Door Norbert Kleinherenbrink Alle leden van SFC feliciteren het eerste elftal met het kampioenschap Veel succes dadelijk in de 3e klasse! SCHIEDAM Tot in de kleine uurtjes vierde heel SFC afgelopen zondag feest. En terecht. Het lang verwachte kampioenschap was door een afgetekende 4-1 overwinning op nummer twee ASW eindelijk een prooi geworden voor de am bitieuze Schiedammers en dat wilden ze weten ook. Nu maar afwachten wat de der de klasse voor het in titels grossierende SFC in petto heeft. Eén ding staat echter al vast: aan de niet aflaten de eerzucht en dadendrang zal ook onder Schaap geen einde komen, integendeel. Het leuke van een club als SFC is, dat er altijd wat te beleven valt. Zijn het niet de toeschouwers dan zijn het de spelers zelf wel, die door al lerlei rare fratsen leven in de brouwerij brengen. Neem nou het beladen duel tegen ASW. Beide ploegen stonden blijkbaar zo op scherp, dat al 'in de eerste minuten de strijd volledig uit de hand dreigde te lopen. Uiteraard was het Rob Kiebert, die het hoog oplaaiende vuur in dat eerste half uur nog eens deed aan wakkeren. Pure komedie bij de witte motor deed Freek Rietdijk in het boek van de scheidsrechter belanden en Jong en oud, speler of supporter, deelden na afloop mee in de feestvreugde. Doelman Joh Marrevee neemt hier Paul Ver boom in zijn armen. Martin Schaap nu nog als aandachtig toeschouwer, dadelijk coachend vanaf de bank. Links Leen Warnaar, daarnaast Ba rend Buytenhek, Schaap, Jan Brand en Cor Zoets. Ryan Schaper (rechts) en Emiel van Dijk (links zittend op zijn knieën) schreeuwden zondag tijdens de wedstrijd hun keel schor. Niet voor niets, want na het laatste fluitsignaal konden de bloemen aan de spelers worden overhandigd. SCHIEDAM SFC behoort tot de oudere voetbalvereni gingen in Schiedam. De club werd op 8 april 1920 opge richt. Vorig jaar werd het 65- jarig jubileum op grootse wij ze gevierd. SFC beschikt over een volledige jeugdafde ling en groeide de laatste ja ren van zes naar negen se niorelftallen. De vereniging staat bekend als een pure vriendenclub, waaraan ieder een veel plezier beleefd. Van piepjong tot stokoud, ieder een telt mee bij SFC. Het negende elftal bijvoor beeld heeft een gemiddelde leeftijd van ruim 47 jaar en dat kunnen weinig clubs in Nederland evenaren. Indien alle oudere spelers worden ondergebracht in dat negen de elftal dan wordt de gemid delde leeftijd zelfs bijna vijf tig! Een superveteranenteam dus. Eén van de meest be kende spelers van dat selec te gezelschap is ongetwijfeld Hans Hekman senior, thans 54 lentes tellend. Vooral de oudere Schiedammers zullen hem nog zeker kennen van zijn tijd bij SVV, waar hij als „manus van alles" lange tijd betaald voetbal speelde. Ook toen al was er de link naar SFC, want na het uitdienen van zijn laatste contract ver kaste hij naar de blauw-zwar- ten, waar hij vervolgens nog de nodige jaren in de hoofd macht uitblonk. Op dit mo ment denkt de heer Hekman, in het dagelijkse leven dak- bedekker, nog lang niet aan stoppen. „Ik hoop nog mini maal een jaar of vijf mee te kunnen", zegt hij zonder te verblikken of te verblozen. „Dat moet lukken, want ik voel me nog steeds in een prima conditie". Inzicht, routine en techniek doen de rest, maar dat zul je hem nooit horen zeggen, daarvoor is hij te oud en wijs geworden. Daarom zeggen wij het maar. „Waarom ik destijds naar SFC ben gegaan en niet te rug naar mijn oude club De mos? Dat is nogal simpel. Ook toen al was het een ont- Ook Michael van Alphen baarde zondag opzien. Niet alleen door zijn degelijke spel aan de rechterkant, maar ook door zijn fraaie lob terug op doelman John Marreveen, die daarmee direct de moei lijkste bal van de wedstrijd kreeg te verwerken. Afgezien overigens van het tegendoel punt van ASW, dat de ge schiedenis in zal gaan als één van de merkwaardigste goals ooit achter Marrevee (en dat zijn er de laatste tijd niet zo gek veel) gevallen. Als een duveltje uit een doosje schoot Ad den Boer voor de geblokte sluitpost, onder schepte een terugspeelbal van Bob Weeda („jongens niet te agressief, he") en tikte de bal in een kompleet leeg doel. Waar den Boer van daan kwam? Niemand die het wist. In de slotfase zorgde het pu bliek nog voor enige opwin ding. Luidruchtig en harts tochtelijk werden de namen van de drie bankzitters ge- SCHIEDAM Martin Schaap, de opvolger van de naar SVV vertrekkende Jan Rotgers, zal het volgende sei zoen met een plaatsje in de middenmoot zeker geen ge noegen nemen, hoewel hij het woordje kampioen wijse lijk niet in zijn mond neemt. „Van mij zal je echt niet ho ren, dat we hoe dan ook weer op de eerste plaats moeten eindigen", aldus Schaap, die zondagavond in de Amstelbron, het tweede clubhuis van SFC, de nodige kleintjes bier op een succes volle toekomst dronk. „Het zou echter onzin zijn met dit spelersmateriaal genoegen te nemen met een anonieme rol in die derde klasse. Als we verschoond blijven van allerlei blessures en schorsingen dan zit er (veel) meer in, maar dergelijke za ken heb je niet altijd in eigen Op dergelijke punten zal ik tijdens de training zeker het accent gaan leggen". Schaap zegt vervolgens zijn ideale elftal al min of meer in zijn hoofd te hebben zitten. „Als er niemand vertrekt, en daar ga ik gemakshalve van uit, en er komen er nog twee of drie bij dan ben ik klaar met mijn opstelling. Van Rens van de Spoel (nu nog Aeolus) is zeker, dat hij naar SFC komt. Hij kan goed op het middenveld spelen, ter wijl hij in de spits ook uit de voeten kan. Voor de rest weet ik nog niets. Ja, er gaan natuurlijk geruchten, maar dat is altijd in deze periode en daar trek ik mij niets van aan. We zien wel wat er eind mei bij ons op de stoep staat. Mijn filosofie is simpel: het mooiste is om een win nend elftal te formeren met louter SFC-ers, jongens die vanaf de jeugd bij de club gevoetbald hebben. In de praktijk, zeker als je hogerop wilt, is dat moeilijk vol te houden. Daarom zeg ik: de beste staat er in". SCHIEDAM Ryan Schap per (9 jaar en spelend in de D-pupillen van SFC) had het zondag zo druk als een klein baasje. Eerst moest hij de spelers van het eerste elftal helpen in hun warming up, zettend gezellige club. Ik vind het echt vreselijk leuk, dat ze het gered hebben. Die links back is een zoon van me. Hans junior, ja. Die heeft trouwens ook nog een jaartje bij SVV gespeeld. Voor mij hoeven ze niet zo nodig naar de eerste of tweede klasse. Ik vind die derde klasse pre cies mooi. De gezelligheid moet voorop blijven staan". Naast Hekman spelen de vol gende „gouwe ouwen" in het negende elftal: Jaap Boer (46 jaar), Arie Boes (54), Jan van Geene (47), Cor van Gerven (51), Aad de Haas (50, ver zorger), Eldert Harreman (44), Otto Jung (49), Paul Ka merbeek (47), Wim Klein (43), Cor van Leeuwen (43), Nico Maagdenberg (51, leider), Cor Nieberg (48), Johan Of ferman (47), Eef Ram (51), George Verdam (44), Coen Winkelman (51), Cees IJssel- stijn (47), Jan van Zon (48) en Arie Zonneveld (63, leider). Als u de foto goed bekijkt zult u bovenstaande namen in de groep kunnen terugvin den. tijdens de wedstrijd schreeuwde hij samen met zijn vriendjes de keel schor, in de rust deed hij zelf nog even gauw een partijtje en na afloop kwam hij handen te kort om al zijn helden de hand te drukken. Wij stellen u voor: de toekomstige spits van SFC-1, Ryan Schaper. „Eerst speelde ik bij Neptu nes, maar al mijn vriendjes voetbalden bij SFC, dus daarom ben ik hier geko men", grinnikt hij. „Mijn vriendjes heten Armand, Ma nuel, Emiel en Timmy en we wonen bijna allemaal in de buurt van het Fabriplein in Schiedam. De beste speler van SFC vind ik Rob Kiebert, Hij speelt snel over, hij maakt zoals vandaag wel eens een doelpunt, ik vind hem ge woon een goede voetballer. Zelf speel ik in de voorhoede, soms rechts, soms links, dat maakt me niet zoveel uit. Sa men met Emiel van Dijk gaat het best lekker. Hij scoort al tijd veel doelpunten. Dit jaar kunnen we geen kampioen, meerworden zoals het eerste. Dat vind ik jammer, want het lijkt me hartstikke leuk"; Geeft niets Ryan, je bent nog jong genoeg. Naast Ryan Schaper heeft SFC uiteraard nog meer jeugdleden. Hier volgt een lijst van de allerkleinsten; Jory Broeren (7 jaar), Patrick (10) en Remco (7) Bruinselj Vincent Gijsen (7), Timithy Hageraats (8), Puk van de Heiden (6), Alexander Jonk man (7), Bastiaan Oosterman (6), Dicky Post (8), Jeremy de Rouw (9), Johan Sliedrecht (9), Andy Speelmeier (7), Pe ter Tintel (9), Mijndrecht van Tricht (8), Paul Verboom (7), Iwan Visser (6). Het succes in beeld gebracht. Hoe een vriendenclub aan de weg kan timmeren, urie generaties van si-u-ieaen vormen kleurrijk decor voor de kampioensfoto van het eerste elftal. Links op derde rij Hans Hekman senior (naast Edwin Bleiksloot). meest in het oog springende (voetbal) eigenschap. Het be trouwbare van John Marre vee, het stoïcijnse van Mi chael van Alphen, de humor van Kees Bruinsel, de „po wer" van Dirk de Groot, het solide van Hans Hekman, het soevereine van Jimmy Kars, het theater van Rob Kiebert, het onverwachte van Frans Lansbergen, het dynamische van Rob van Leeuwen, het onopvallende van Rob Oos terwaal, het onverzetttelijke van Simon Poort, het koel bloedige van André Ooster waal, het degelijke van Bob Weeda en de pure klasse van Edwin Bleiksloot. In de begeleidende sfeer hebben Rotgers (trainer), Aad Gudde (manager), Kees van de Marei (verzorger) Cees van de Velden (grens rechter) en Hans Verhagen (verslaggever) ieder op hun eigen manier een steentje aan het geheel bijgedragen. Uiteraard hebben ook de be stuursleden deel aan het suc ces. Het zijn: Jan van Buyte- nen (voorzitter), Kees Zuide- ma (secretaris), Bob Weeda (penningmeester), Hendrik Offenbach (2e voorzitter), Arie van Dijk (wedstrijdsecre taris), Lodi Snikkers (2e pen ningmeester), Henk Post (commissaris van het materi aal) en de beide ereleden Arie en Jaap Gijssen. Ook het spel van middenvel der Dirk de Groot blijft ver bazen. „Witlof" loopt elke wedstrijd de benen uit zijn lijf, maar heeft werkelijk geen greintje geluk in zijn acties. Hij doet daarom meer den ken aan Adrie Andriessen van Sparta dan aan Ron van de Berg, waaraan hij zijn bij naam dankt. hand. Daarbij komt, dat ik de overgang van de vierde naar de derde klasse groter in schat dan die van de RVB naar de KNVB. Bij een ge middelde vierdeklasser lopen vaak een stuk of drie, vier spelers die er niets van kun nen. Dat is één klasse hoger al duidelijk minder. Verder ligt het tempo hoger en wordt er directer gespeeld. SFC lachend naar titel dat zorgde direct voor de no dige emotionele taferelen. Even leek het er zelfs op, dat heel ASW op jacht was naar de scalp van Kiebert, maar slim zigzagde hij overal door heen. Een schouderklopje hier, een aai over de bal daar deed wonderen, waardoor de bijna 29-jarige gymnastiekleraar toch nog de grootste vrien den werd met al zijn tegen standers. De in de maling ge nomen Rietdijk pakte Kiebert overigens fijntjes terug. Met een stem die precies leek op die van Edwin Bleiksloot riep hij: „Robbie, Robbie", ten te ken dat de vrije opkomende „Kieb" het best de bal naar de rechtervleugel kon tikken. Zo geschiedde. Rietdijk kreeg de bal keurig aange speeld en maakte prompt een lange neus naar de ver bouwereerde Kiebert. De volle bank van SFC toen de titel nog niet veilig was. Frans Lansbergen, Kees Bruinsel, Jimmy Kars, Paul Broxks (zittend van links naar rechts), Kees van de Marei, Frits Offen- berg, Aad Gudde en Jan Rotgers (staand v.l.n.r.) hebben ie der zo hun eigen gevoelens. strekï onbegrijpelijke woor den „kort, kort, hou kort Robbie" waren te beluiste ren. Onmiskenbaar trainers- taal. scandeerd, in de hoop ook Jimmy Kars, Kees Bruinsel en/of Frans Lansbergen nog binnen de witte lijnen te kun nen aanschouwen. Vice-voor- zitter Hendrik Offenberg be greep de moeilijke keuze voor zijn trainer en smeekte de arbiter om voor één keer drie invallers toe te staan. Het mocht niet. Het enige voordeel dat Lans bergen had van het feit dat hij de zittenblijver was, waren de tientallen kleintjes bier die alvast in en rondom de dug out werden genuttigd. Na afloop was het in de kleedkamer uiteraard een gekkenhuis. Flesjes bier wer den leeggespoten of het fles jes exota betrof, een paar spelers gingen in de feest vreugde op de net ontvangen bloemen zitten, clubliederen werden door jong en oud van stal gehaald, kortom de vro lijke chaos was even niet meer te overzien. Het was het begin van een lange avond, die alle leden, suppor ters en andere belangstellen- Rob Kiebert, Edwin Bleiksloot en Andre Oosterwaal: blij met elkaar, blij met SFC. den nog lang zal heugen. En wat zeiden de meesten bij het afscheid? „Tot volgend jaar!". De volgende spelers waren voor het behalen van het kampioenschap verantwoor delijk. Als toevoeging hun

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 17