APART! Steeds meer gemeenten actief Cheques, werken de banken te traag? Zoveel kinderen vertiongeren elk uur Tel.033-10041 18.35.150 JJKS A AX t 'AiUEU: SCH Stichting Consument en Veiligheid en Fietsersbond starten voorlichtings actie Inzameling 'n noodzaak! Tips Elk uur opnieuw sterven in de Derde Wereld meer dan 1650 kinderen de hongerdood Lekkerkerk, Gouderak, Volgermeerpolder. Daar hebt u vast van gehoord. Het zijn drie voorbeelden van de ruim zeven duizend tot nu toe bekende gif bel ten in Nederland. Bedrijven hebben op deze plekken grote hoeveelheden gevaarlijk chemisch af val gestort. Maar niet alleen bedrijven hebben' chemisch afval. Ook in het huishouden gebruiken we chemische stoffen. Denk maar aan batterijen, medicijnen, chemische toiletreinigers of verf resten. De titel ven dit artikel isrtl een botanische onprialheid, 111: want WSt W#amaryllis noernm is eigenlijk een ftippea&trum. Amaryllis bestaat ookj maar dat is een heel andere plant; ook cm bolgewas en naaste familie, maar uit Afrika afk&msii; (Amaryllis belladonna Van da Hippaastrum bestaan wel zo 'n zeventig soorten m die komen allemaal voorin tropisch en subtropisch Amerika Sommige rijn bosplanten, andere groeien in de savannen 4r i BESTRY JODELEN Jaarlijks tienduizend ongevallen met kinderfietsen WORLD I VISION Financiële kinderadoptie HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 9 MEI 1986 PAGINA 19 Inzamelen van chemisch afval uit huishoudens Gebruikte materialen of res tjes worden vaak in de vuilnis zak gestopt of weggespoeld door de gootsteen of het toilet. Het zijn maar kleine hoeveel heden, zult u denken. Maar alle kleine beetjes van de vele huishoudens bij elkaar is toch een hele hoop. En weg is natuurlijk niet écht weg. Via de vuilniszak komt het chemisch afval uiteindelijk op een stortplaats terecht, in een vuilverbrandingsinstalla tie of bij een composteringsbe- drijf. Door uitspoeling komen de giftige stoffen vervolgens in de bodem en het grondwater terecht, bij verbranding in de lucht. Via de gootsteen of het toilet in het oppervlaktewater (beken, sloten, rivieren) of ook in het grondwater, waar ons drinkwater uigehaald wordt! Om te voorkomen dat che misch afval uit huishoudens op een dergelijke voor mens, plant en dier schadelijke ma nier in het milieu terechtkomt, gaan steeds meer gemeenten zich actief inzetten voor de in zameling daarvan. De provincies Drenthe, Over ijssel, Gelderland, Zuid-Hol land, Limburg en het Open baar Lichaam Rijnmond, heb ben hiervoor een gezamenlijk project gestart, uitgebeeld door het mannetje „Max Milieu". Als voorbeeld van een actieve gemeente, de gemeente Amersfoort. Op het terrein van de gemeen tereiniging in Amersfoort staan vier garageboxen, het re gionaal chemisch afvaldepot- Kleine hoeveelheden che misch afval van bedrijven en huishoudens van de gemeente Amersfoort en een aantal ge meenten uit de buurt, worden hier ingezameld en tijdelijk opgeslagen. probleemloos bolgewas Er is in elk geval een periode waarin ze bijna geen water krijgen en dan sterven ze bo ven de grond af en de bol gaat een rustperiode tegemoet. Wat wij in tuincentra, bloe menwinkels, verzendhuizen en op de markt kopen, zijn hy briden van soorten die oor spronkelijk in het wild voor kwamen. De bloemen van deze hybriden zijn aanmerke lijk groter en er bestaat een groot scala van kleuren. Er zijn rode, oranje, witte en roze, met allerlei tussenvor men en ook tweekleurige, die door veel mensen erg mooi ge- yonden worden. In de najaarsperiode en in de winter zijn bollen in verschil lende maten te koop. De aller eerste die verkrijgbaar zijn hebben van de bollentelers een speciale voorbehandeling gehad om ze al met kerstmis te laten bloeien. U moet, als u zo vroeg al een bloeiende amaryllis wilt heb ben, daar wel speciaal om vra gen, want anders -zal er wel een bloemstengel verschijnen, maar niet op het gewenste tijd stip. Amaryllis-bollen kunnen in huis in de genoemde periode heel gemakkelijk in bloei wor den gebracht. Er zijn ook niet zo veel plichtplegingen voor nodig als bijvoorbeeld voor tulpen en hyacinten. Let er bij de aanschaf van de bol op dat er wortels aanzitten; bovendien moeten ze onbe schadigd zijn en natuurlijk niet verdroogd. Alleen in dat geval bent u verzekerd van een goede kwaliteit bol, die u de bloemen zal opleveren die u verlangt. Wat de grootte van de bol be treft het volgende. Kleine bol len geven helemaal geen bloem (alleen blad) en naar mate de bolgrootte toeneemt mag u meer stengels en per stengel meer bloemen ver wachten. Uiteraard zijn grote bollen duurder dan kleine, want die eerste hebben de te ler meer tijd gekost. Het oppotten van de bol kan in een gewone bloempot ge beuren. Die pot hoeft niet zo veel groter te zijn dan de bol zelf, laten we zeggen dat er ruim een vinger tussen de pot- rand en de buitenkant van de bol moet zitten. Dit om hem de kans te geven toch nog wat te groeien. Zorg ervoor dat de grond vooral goed tussen de wortels in komt. We gebruiken gewo ne verpakte potgrond. De hals van de bol moet bo ven de grond en dus ook bo ven de potrand uitsteken. Ste vig aandrukken van de grond is gewenst. Vul de pot niet he lemaal met grond, want dat le vert problemen op bij het wa ter geven. De inwoners van Amersfoort kunnen hun chemisch afval op werkdagen gratis bij dit depot inleveren. Daarnaast zamelt de gemeente ook indirect che misch afval van huishoudens in, namelijk via verschillende detailhandels. Fotozaken, hoortoestellen-le- veranciers, apothekers en verfzaken, die mee willen werken aan de inzameling, hebben hiervoor een doos van de AVR (Afvalverwerkingsbe drijf Rijnmond) in de winkel staan. Hier kan men, afhanke lijk van de soort winkel, lege batterijen, oude medicijnen of verfresten in kwijt. De volle dozen leveren de winkels in bij de gemeentereiniging. Ingrid Ensink, chemicus bij de Gementewerken, afdeling Mi lieu, „De gemeente zorgt er voor dat het ingezamelde che misch afval op een voor het milieu (meer) verantwoorde manier terechtkomt. Vaak is er helemaal geen spra ke van afval. Veel stoffen kunnen namelijk teruggewon nen en opnieuw gebruikt wor den, zoals de metalen zilver en kwik. Het chemisch afval gaat alleen naar legale bedrijven. Dit zijn bedrijven, die een spe ciale vergunning hebben om het afval te verwerken of te vernietigen." In 1984 werd in Amersfoort in totaal 5.488 kg chemisch afval ingezameld, van alleen de huishoudens. De chemische afvalstoffen van huishoudens op een rij... Het gaat om de volgende che mische afvalstoffen: oude batterijen (nikkel, cadmium, kwik) en accu's; gebruikte foto-«hemicaliën (fixeer, ontwikkelaar), foto- en filmnegatieven; restanten bestrijdings middelen en verpakkingen van huishoud-bestrijdings- middelen; resten medicijnen; afgewerkte motoroliën oude frituurolie en -vet; restjes oplos- en reini gingsmiddelen (o.a. peut, vlekkenwater, petroleum, wasbenzine en thinner); verfresten; kapotte kwikthermome ters en TL-buizen (bevatten ook kwik); zuren (o.a. zoutzuur); wegwerp campinggasjes en spuitbussen. - Maak in uw huis een plaatsje vrij voor het voorlopig bewa ren van bovengenoemde mi lieu-schadelijke stoffen, bij voorbeeld in schuur, berging, trapkast of kelder. Zorg er voor dat kleine kinderen hier niet bij kunnen komen. - Lever de verschillende soor ten Chemisch afval in bij uw gemeentereiniging of krin gloopwinkel of bij de verschil lende detailhandels (vraag om hun medewerking) namelijk: oude medicijnen bij apo- pthekers en drogisterijen; batterijen bij fotozaken, hoortoestellenleveranciers, horlogewinkels, radio- en te levisiezaken; fotochemicaliën en film en fotonegatieven bij fotoza ken; afgewerkte olie en even tueel frituurolie en -vet bij garages of tankstations. Vraag uw gemeente om infor matie. In verschillende lidstaten van de Europese Gemeenschap kan het soms lang duren alvorens geld, dat op iemands bankreke ning gestort wordt, ook inderdaad op die rekening wordt bijge schreven. Dit blijkt uit het antwoord van de Europese Commis sie op een schriftelijke vraag van de Belgische Europarlementa riër, Marijke van Hemeldonck. De tijdsduur tussen het storten of overschrijven van het geld en de eigenlijke boeking, hangt af van een aantal tech nische factoren. Als het gaat om een cheque van de eigen bank, die in het eigen agentschap wordt aange boden, gebeurt de boeking re delijk snel. Komt de cheque van een ander agentschap dan duurt het iets langer. Van een andere bank, maar in hetzelf de land, nog iets langer en als de cheque uit een ander land komt duurt het weer langer. Het oponthoud heeft ook te maken met de afstand tussen de banken en de methode die gebruikt wordt om de over schrijving uit te voeren. Per post gaat het langzamer dan per telex of computer. Maar, zo zegt de vragenstel ster, banken kunnen moedwil lig de operatie vertragen, om zodoende met het geld van de cliënt zelf geld te verdienen. Ralph Nader, de bekende Amerikaanse voorvechter van consumentenbelangen, heeft na een onderzoek kunnen aan tonen dat meer dan de helft van de banken in de VS zich met dit soort praktijken inlaat. In de Gemeenschap zijn het de Denen die het snelst bediend worden. Daar heeft de bank voor een overboeking maar 24 uur nodig. In België, Luxem burg en Ierland neemt zo'n operatie twee volle werkdagen in beslag, maar dat komt om dat die landen vrij klein zijn. In Frankrijk heeft men voor zo'n zelfde overboeking van een tot vijf dagen nodig. In Duitsland tussen de twee en vier dagen en in het Verenigd Koninkrijk een gemiddelde van drie dagen. In Nederland worden Euro cheques tot een bedrag van 300 gulden binnen de twee da gen bijgeboekt. Maar in Italië en Griekenland moet men ge middeld zeven tot tien dagen wachten. Wat kan de Commissie doen tegen banken die de duur van de overboeking kunstmatig verlengen? Absoluut niets in dien het gaat om een puur bin nenlandse operatie. Maar als het een overschrijving uit een andere lidstaat betreft, heeft de Commissie de bevoegdheid om in te grijpen in gevallen waarin de vertraging ernstige gevolgen zou hebben. Per jaar vinden ongeveer tienduizend ongevallen met kinderfietsen plaats, die in een ziekenhuis behandeld dienen te worden. Deze cijfers hebben alleen betrekking op privé-ongevallen. Verkeersongevallen (botsingen met andere verkeersdeelnemers) zijn niet meegeteld. Slachtoffers zijn kinderen tot 15 jaar. Zo blijkt uit de cijfers van de Stichting Consument en Veiligheid (Privé Ongevallen Registratie Systeem). Fietsongevallen ontstaan meestal door een val. Maar ook slechte constructies zijn de oorzaak van veel leed; scherpe onderdelen, of het ontbreken van de nodige veiligheidsvoorzieningen (jasbeschermers, reflectoren). Naast de bekende snij- en schaafwonden vinden met kinderfietsen ook ernstige ongevallen plaats: gebroken ledematen, sleutelbenen en schouders. Zeer ernstig zijn de ongevallen die (vaak blijvend) hersenletsel veroorzaken. Zij maken 5% van het totaal aantal ongevallen uit. Ruim 70% van het totaal aantal ongevallen wordt veroorzaakt door de gewone kinderfiets. De crossfiets neemt een kwart van alle ongevallen voor zijn rekening. De andere soorten fietsen (driewielers en racefietsen) leveren dus relatief weinig problemen op. In een gezamenlijke actie zullen de Stichting Consument en Veiligheid en de Echte Nederlandse Fietsersbond de consument voorlichten over aanschaf en gebruik van kinderfietsen. De folder die de stichting hiervoor heeft ontwikkeld, behandelt alle soorten kinderfietsen. Naast kooptips bevat de folder ook aanwijzingen voor gebruik en onderhoud van de fiets. De folder is verkrijgbaar bij de gratis Advies- en Klachtenlijn van de stichting: 06-0220220. Daarnaast is de rijwielhandel benaderd om de folder in de winkel te verspreiden. Aanvankelijk geven we maar weinig water, maar wel wordt de pot direct op een warme plaats gezet. Naarmate de plant zich ontwikkelt, blad en bloemstengel vormt, wordt de watergift verhoogd. Meestal wordt de plant direct op een lichte plaats gezet, maar dat is zeker nodig wan neet de bloemstengel zo'n 10 a 15 cm lang is. Bij sommige exemplaren verschijnt niet eerst de bloemstengel - het geen gebruikelijk is - maar eerst het blad. Spoedig daarna, maar vaker nog tegelijkertijd, ook de bloemstengel. Gedurende de bloei kunnen de planten eventueel wat koe ler worden gezet. Het voordeel daarvan is dat de bloeiperiode dan wordt verlengd. Zodra de bloei is geëindigd, dient u de stengel vlak onder de oude bloemen af te snijden. Het is namelijk niet nodig om de bol na de bloei weg te gooi en. We kunnen hem gewoon verder telen en volgend sei zoen weer in bloei laten ko men. We gaan dus gewoon door met water geven en mesten bovendien eens per 14 dagen wat bij met kamerplanten- voedsel. Begin juni kan de plant desnoods met pot en al buiten in de tuin worden ge zet. Begin september gaat hij weer naar binnen, waarna geen water en mest meer wordt gegeven en de bol dus langzaam boven de grond af sterft. Zodra alle loof is afgestorven, zetten we de bol bij een tem peratuur van circa 16°C weg, in de kast bijvoorbeeld. Op het gewenste tijdstip ha len we hem weer tevoorschijn en beginnen weer met water geven op de al eerder beschre ven wijze. Van te voren verpotten is niet strikt noodzakelijk, maar kan wel. We kunnen één en ander nai tuurlijk niet tot in lengte van dagen (jaren hier dus!) volhou den, maar één keer lukt het altijd. Daarna doet u er beter aan maar weer eens nieuwe bollen te kopen, van een andere kleur wellicht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 19