is lezen moeilijk? Het NBLC Bescheiden deel Vakboeken Bibliotheek Het NBLC Alfabetisch geordend PAGINA 19 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 MEI 1986 het wel grotendeels blijven, gaan over, inderdaad, boek ®n jeugd. Hoe rijk aan beelden de we reld tegenwoordig ook is, le zen blijft een onmisbare vaardigheid en boeken een bron van genoegen en ont wikkeling voor hen die goed kunnen lezen. En het begin van vrijwel ie dere leeservaring ligt bij de boeken in die afdeling waar ouders en opvoeders zo wei nig komen: de kinderboe ken. derboeken en jeugd- en schoolbibliotheekwerk. Ze zitten niet stil daar in Den Haag, er zijn ook plannen om de catalogus in een computer te doen, dat nog meer zoekmo gelijkheden betekent en om naast het gedrukte woord en beeld, ook het elektronisch vastgelegde woord en beeld (en muziek) voor kinderen te documenteren. Of dat laatste lukt? „We kunnen het in ieder ge val proberen", zegt het NBLC, „en tenminste enige samen werking op dit gebied tot stand brengen." Voorlopig zal 40.000 kinderboeken! Toch is dat maar een bescheiden deel van alle kinderboeken, die ooit verschenen. Wel zijn er alle Nederlandstalige kin derboeken na 1972. En veel van daarvoor, zelfs nog en kele honderden uit de vorige en achttiende eeuw. (Eén van de grootste collectie's negentiende- en achttiende- eeuwse kinderboeken bezit de openbare bibliotheek van Amsterdam.) ÖUIUI Het Nederlandse Bibliotheek en Lectuur Centrum (NBLC), is de landelijke vereniging van openbare bibliotheken. Het bureau van het NBLC is gevestigd in Den Haag. De activiteiten van het NBLC-bureau bestaan uit advisering, belangenbehartiging, onderzoek, documentatie, voorlichting, uitgeverij, produktie van bibliotheekmateriaal enz. Omdat het NBLC een vereniging is, zijn het uiteindelijk de leden, de openbare bibliotheken, die beslissen welke activiteiten verricht worden. Geen wonder dat er wel eens mensen bij het NLBC komen om juist daar dat ene boek uit lang vervlogen tijden weer te zien. Of studenten die een werkstuk maken over een as pect van de kinderliteratuur en hier al het benodigde mate riaal en een goede werkplek vinden. (En zelfs onlangs twee filmmakers op zoek naar plaatjes in kinderboeken, waarop gezinssituaties afge beeld stonden.) En naast deze oude en nieu we Nederlandstalige kinder boeken is er dan nog een col lectie buitenlandse kinderboe ken van enkele duizenden ti tels en een collectie kinderboe ken in de talen van de grootste groep immigranten, voor Turks en Arabisch. Humoristische tekening uit een boek over illustraties 4.000 vakboeken! Dat zijn wel bijna alle vakboeken, die op Op veel van die vragen is het dit gebied verschenen zijn. Het antwoord te vinden in de is misschien moeilijk voor te openbare bibliotheek. Hoe gro- stellen waarover die dan alle- ter de bibliotheek, hoe meer maal gaan. Is er dan zo veel te kans op een bevredigend ant- schrijven over kinderboeken? woord. Klaarblijkelijk. De jeugdbibliotecaris weet En geen wonder, want leren vaak méér dan waar de boe- lezen gaat niet vanzelf, boven- ken staan. In de jeugdafdeling al hebben volwassenen altijd staat soms een catalogus die graag uitspraken gedaan over méér bevat dan titels van kin- kinderen en lezen en wat ze derboeken: ook vakboeken en moesten lezen. (De eerste rij artikelen, te vinden op tref- boeken, over leesonderzoek, is woorden. En er zijn documen- aanzienlijk korter dan de tatiemappen over auteurs en tweede, over boekbeoorde- onderwerpen. En keuzelijsten, ling.) met een keuze aan titels voor een bepaalde leeftijd of over Ook over sommige genres een onderwerp of een auteur. is al heel wat geschreven. Sprookjes spannen wat dit betreft de kroon. En verder is het verbazingwekkend hoeveel er over enkele kin derboeken, zeg maar de klas sieke kinderboeken, geschre ven kon worden. Kinderboeken. Velen stappen wel eens een winkel of bibliotheek binnen met de vraag, hebt u een boek voor een zesjarig kind? of een andere leeftijd? Of, iets meer toegespitst,' een boek om voor te lezen, een spannend boek, een grappig boek, vul maar in. Sommigen hebben vragen die verder reiken. Hebt u iets over Andersen? Over Kuijer? Hebt u een lijst voorleesboeken? Hebt u boeken waarin gescheiden ouders voorkomen? Hebt u gedichten voor kinderen waarin de natuur een rol speelt? Is er een handleiding over voorlezen? Zijn er kinderboeken in braille? Is er iets over kinderboeken in de vorige eeuw? Hoeveel invloed hebben kinderboeken Kunnen griezelverhalen kwaad? En vul maar in. Adres: NBLC Postbus 93054 2509 AB Den Haag tel.: 070-264351 Vermeld bij vragen betreffende kinderboeken, NBLC, afd. boek en jeugd. Een grote verscheidenheid aan boeken in 'vreemde' ta Twee, bekroonde, buitenlandse kinderboeken Komt de bibliothecaris er niet uit, dan wordt er verwe zen naar het NBLC, boek en jeugd. Het NBLC is de vereni ging van openbare bibliothe ken en heeft een bureau in Den Haag, waar een omvang rijk pakket diensten en pro- dukten wordt geleverd (zie ka der). Boek en jeugd is de naam voor een deel van dat pak ket. Een collectie van zo'n 40.000 titels kinderboeken, 4.000 titels vakboeken over kinderboeken en lopende abonnementen op ruim 50 vaktijdschriften. Terug te vinden in een grote catalo gus. Wie het aanschouwen van 4.000 vakboeken te veel is, kan altijd nog de jaarlijkse tentoon stelling van aanwinsten bezoe ken, die zo'n 1.00 a 1.500 kin derboeken (waarvan ongeveer 800 dat jaar verschenen titels, de overige zijn schenkingen van oude kinderboeken). Er is nog meer. Maandelijks worden bijna honderd knipsels ontvangen en opgeborgen, va riërend van krante-artikelen tot artikelen uit tijdschriften, waarop het NBLC geen abon nement heeft. En dat is allemaal in de cata- De kinderboeken zijn er bij- logus te vinden, zowel het def- voorbeeld te vinden, door te tige vakartikel uit The Horn zoeken op de naam van de Magazine of Children'literatu- schrijver, of de titel, of de illu- re in education als dat stuk strator, of de vertaler, of de se- over voorlezen in Margriet en rie, of het onderwerp (tref- het artikel over sprookjes in woord). Ook de vakliteratuur NRC-Handelsblad. is op twee manieren te vinden: auteur of trefwoord. Die boeken en tijdschriften worden niet uitgeleend. Maar ze kunnen wel ingezien wor den, in een speciaal voor dit doel ingerichte studieruimte. Daarvoor is geen toegangsbe wijs nodig, je kunt tussen 9 en 5 op werkdagen gewoon bin nenlopen; een telefoontje (070- 264351) is echter wel handig, want dat biedt de medewer kers van het bureau de gele genheid de bezoeker wegwijs te maken in de catalogus en de vakboekerij, eventueel al iets klaar te leggen en dergelijke. Kopieerapparaat, koffie-auto- maat en kantine zijn bijko mende gemakken. Boeken van 'toen' staan in een vitrine Over illustrators is er veel te vinden Alleen de kleine knipsels en artikelen over auteurs worden opgeborgen in een hangmap pensysteem dat, alfabetisch ge ordend op auteursnaam, direct toegankelijk is. Ook de recensies van hun boeken gaan daarin. Wat zonde dat ze dat daar in Den Haag houden, denkt nu misschien een geïnteresseerde lezer. Nu is er niets tegen een bezoek aan Den Haag, maar gelukkig is het niet zo dat met al dat materiaal niets gebeurt. Hij of zij, die met een vraag naar de plaatselijke bibliotheek is gestapt, zal vaak ontdekt hebben dat tussen de daar verzamelde ducumentatie ook door het NBLC geproduceerde map pen hangen. Jaarlijks doet het NBLC enkele tientallen documentatiemappen betref fende kinderliteratuur het licht zien. Illustraties van de bekende tekenaar Jetses Boven nieuwe, onder oude kinderboeken En ook andere produkten, die voortkomen uit de boek- en jeugddocumentatie van het NBLC, bevorderen het vinden van een bevredigend ant woord op die aan de medewer ker vah de bieb gestelde vraag. Het is dan ook zo, dat ieder een die het NBLC bek met een vraag over kinderboeken, steevast de wedervraag krijgt bent u al in de openbare bi bliotheek geweest? Zo niet, dan wordt de vrager meestal aangeraden daar het antwoord te zoeken. Behalve verzamelen en toe gankelijk maken van kinder boeken en aanverwant materi aal, wordt het ook nog ge bruikt voor een groot aantal publicaties: veel van de keuze lijsten die in de bibliotheek, als het goed is, te vinden zijn; een leesprogramma en materiaal voor de bekende gids Boek en jeugd; samen met Zwijsen het kindertijdschrift Ezelsoor (goed om zin in lezen te krij gen); het vaktijdschrift met de wonderlijke naam En nu over jeugdliteratuur (voor wie met kinderen en boeken werkt); de brochureserie Lezen over; de reeks vakpublicaties over kin- Ook voor volwassenen, die leesproblemen hebben, is een groot aanbod boeken voor handen bij de NBLC Reinaart de vos. Jeroen v.d. Weijden uit Nijmegen links bij de catagolus er) rechts bij de boeken die hij wil raadplegen: alles over Vragen over CANNEHSHVELTJES i s* £$iN!V

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 19